10 cent per week. Buitenlandsch Nieuws. Tweede Blad. Zaterdag 22 Juli 1939 No. 57 De Echo van het Zuiden Het goud van Mr. Kalaghan POOLSCHE DOUANIER NEER GESCHOTEN. Door collega uit Danzig. Hel Duitsche Nieuwsbureau deelt mede: Een douanebeambte van Dan zig bemerkte in de buurt van 't grens station Postelau op een ronde een Poolschen beambte door wien bij werd aangevallen. Eerstgenoemde douanier werd gedwongen van zijn wapen ge bruik te maken en heeft in noodweer den Poolschen neergeschoten. Er wordt een onderzoek ingesteld. Havas seint uit Warschau de vol gende lezing: Donderdag heeft zich een incident voorgedaan aan de Poolsch-Dantzig- sche grens, waarbij een Poolsch grens wachter door Dantzigers gedood is. Om tien uur overschreden bij Trzions- ki, een Poolschen douanepost, gelegen op 30 meter van deg rens bij Tozew, een Dantzigsch douane-ambtenaar en twee nalionaal-socialisten de grens, drongen op Poolsch gebied door en doodden met een revolverschot den grenswachter Witold, die trachtte hen te arresteeren. De moordenaars vlucht ten naar Dantzigsch gebied. HET GAAT OM DE DUITSCHE HEGEMONIE OVER EUROPA. In het Fransche blad „Ordre" schrijft Claude Vivieres naar aanlei ding van de geruchten volgens welke Duitschland zou willen onderhande len met Warschau: „Duitschland, dat stuit op de Fransch-Britsche versperring, tracht eens te meer de elementen van deze versperring van elkaar los te maken. Door het gerucht de ronde te laten doen, dat het bereid zou zijn te transi- geeren, streeft het er naar, de Polen zelf als onverzoenlijk voor te stellen. Warschau zou op die wijze in een on aangename positie geplaatst worden enz. Zooals men kan denken, zou Ber- lijn niet in gebreke blijven stemmen te vinden in Londen en Parijs om te drijven naar een in den steek laten van hel oorlogszuchtige Polen. Dit sluwe en perfide plan zal niet slagen. Frankrijk en Groot-Brittannië zijn ge waarschuwd sedert 15 Maart. Evenals de Sudeten-Duitschers slechts een voorwendsel vormden om den Tsjecho- Slowaakschen staat te verstikken, evenzoo vormt Dantzig een voorwend sel om den Poolschen staat te verstik ken. Het gaat niet om de stad of om de bevolking alleen. Het gaat om de Duitsche hegemonie over Europa in de eerste plaats en vervolgens over de wereld. Het probleem is sinds Septem ber niet veranderd. Maar wel is iets anders veranderd, in 't klimaat. Op het huidige oogenblik is maar één tac tiek mogelijk: Standhouden. Krachtig blijven. Tot het einde. Het is een moei lijke beproeving, maar van levenslang. Door den „zenuwoorlog" te winnen, zullen wij kort en bondig den oorlog winnen, maar niet langs anderen weg". KING HALL EN DE DUITSCHE PERS. King Hall blijft een eerste plaats in nemen in de Duitsche bladen. Met sen- sationeele opschriften kondigt de „Völkischer Beobachter" zijn lezers nieuwe „onthullingen" over King Hall aan. Het blad heeft een onderzoek inge steld naar het vroegere journalistieke optreden van den Engelschen dag bladschrijver en besluit daaruit, dat hij een vijand van Duitschland is, die zich onder een vriendschappelijke mom aan het Duitsche volk voordoet. Het orgaan baseert deze meening vooral op het feit, dat King Hall in 1938 de vorming had bepleit van een kabinet Churchill-Eden-Sir Archibald Sinclair. Het verwijt hem tevens uit treksels te hebben gepubliceerd uit Duische liederen, bestemd voor de jeugd, om te bewijzen, dat de Duitsche kinderen in een barbaarsch milita risme worden opgevoed. BOTSINGEN TUSSCHEN PERU EN EQUADOR? Naar verluidt, hebben zich bloedige botsingen voorgedaan tusschen de le gers van Equador en Peru, op de grens van de provincies El Oro en Tumbez, resp. aan Equador en Peru toebehoorend. Er zouden dooden en gewonden zijn. Het bericht wordt van officieele zijde niet bevestigd. HET JODENVRAAGSTUK. ENGELAND BEREID TOT FINANCIEELEN STEUN. In de zitting van de Evian-commis- sie voor de regeling der emigratie, welke Woensdagmiddag in de Locarno- zaal van het Foreign Office is gehou den, zijn twee belangrijke mededee- lingen gedaan: le. Heeft de voorzitter, lord Win- lerton, op verzoek van Chamberlain medegedeeld, dat de Britsche regee ring bereid is financieelen steun te verleenen ter bevordering van de emi gratie, indien ook de andere regce- ringen willen medewerken. 2e. Zijn Lord Winterton en de vice- voorzitters (o.w. de Nederlandsche ge zant, graaf Van Limburg Stirum) door president Roosevelt uitgenoodigd, om niet hem te Washington het vluchte lingenprobleem te bespreken. DE LES VAN DE „THETIS". BRITSCHE MARiNE NEEMT MAATREGELEN. In het Lagerhuis heeft de Britsche onderstaat-secretaris van Marine, Sha kespeare, medegedeed, dat een aantal maatregelen zal worden getroffen om een herhaling van de ramp met de „Thetis" te voorkomen. Duikbooten, welke proefvaarten maken, zullen vergezeld worden van marinevaartuigen, uitgerust met toe stellen om met de duikbootbemanning in verbinding te komen. Voorts zal bij duikproeven een boei de plaats aanwijzen, waar de onder zeeër is gedoken. In de derde plaats zal het aantal op varenden bij duikproeven beperkt worden. Ten slotte zal aan burgers, die zich aan boord bevinden, te voren gele genheid worden gegeven te oefenen met de Davis-apparaien. VEEL SCHOON GOED VOOR WEINIG GELD TiawMigregHnoi II Waalwijksche en Langstraatsche Courant is het eenige blad dal U de belichten, verslagen van ge meenteraad en andere belang rijke vergadeiingen uitvoerig en volledig geelt #van Waalwijk, de Langstraat en omgeving. in dit blad vmdi men vraag en aanbod van personeel uit de industrie, veikoopingen van notarissen, ingezonden stukken enz. DE NEUTRALITEITSWET. DE BEHANDELING UITGESTELD. Op het Witte Huis is de aangekon digde conferentie belegd ter bestu- deering van de mogelijkheden van een hervatting der beraadslagingen over een herziening der neutrahteitswet tij dens deze zitting van het congres. Ter conferentie, die drie uur duurde waren aanwezig president Roosevelt, vice-president Garner, staatssecretaris Hull, Bailey, de leider der democra ten in den senaat en de republikein- sche senatoren Pittman, MacNary, Austin en Borah. President Roosevelt en Huil hebben hun hardnekkige pogingen, gedurende deze zitting van het congres de neu- traliteitswet in behandeling te nemen, opgegeven, zoodat zij pas in 1940 in behandeling zal komen. De. president en Huil verklaarden nadrukkelijk, dat in Europa gevaar voor oorlog bestaat. Huil verklaarde, dat zijn meening gegrond is op zeer betrouwbare be richten van diplomatieke vertegen woordigers van de Vereenigde Staten in Europa. Roosevelt zal zich tot het volk wen den. RICHT BELGRADO ZICH MEER NAAR HET WESTEN? Prins Pauls reis zou er op wijzen. In sommige politieke kringen te Belgrado ziet men in de reis van Prins Regent Paul naar Londen en Parijs een aanduiding, dat de Joegoslavische politieke koers zich weep naar het Westen zou gaan richten en dat het kabinet een wijziging in dien zin zou ondergaan. In dat geval zou wellicht Lazar Markowitsj, vertegenwoordiger van de oude radicale partij, als minis ter van Binnenlandsche Zaken weer in de regeering worden opgenomen. In politieke kringen ziet men een parallel in zijn positie en die van Sto- jadinowitsj, die in 1935 als alleen staande politieke persoonlijkheid in de regeering Jeftitsj werd opgenomen en er later een aantal van zijn vrien den inbracht, waarmede de partij dei- radicale unie gesticht werd. Het op nemen van Markowitsj zou naar men meent dergelijke gevolgen kunnen hebben. .verloren dagen", heelle hel vroeger. Nu niet meer - nu zijn er "AKKERTJES"! Een paar per dag, wèg pijn en narigheid! Volgens onbevestigde geruchten in militaire kringen zou het nekoelen der Joegoslavische sympathieën voor de as, waarvan men spreekt, verband houden met misnoegen over het uit blijven van Duiische wapenleveran ties. in verband hiermede zou de Joego slavische minister valt Financiën, Djoeritsjitsj, die op het oogenblik Le Parijs is, Daladier gepolst hebben over de mogelijkheid van bewape- nings-credieien aan Joegoslavië. NEW YORK WORDL'S FAIR GEEN SUCCES. Salarisverlagingen en ontslag van personeel. Whalen, de president van de wereld tentoonstelling, heeft medegedeeld, dat met ingang van 1 Aug. a.s. de sa larissen en loonen van het personeel der wereldtentoonstelling van hoog tot laag, met 10 pCt. zullen worden verminderd. Deze maatregel, welke ook voor Whalen geldt, is genomen, aangezien op de tentoonstelling weinig bedrijvig heid heerscht en het aantal bezoekers niet zoo groot is dan werd verwacht. Eenige honderden leden van het personeel zijn ontslagen. Hoewel het juiste aantal niet bekend is, wordt ge sproken van 500 tot (iOO, doch het kunnen er ook duizend of meer zijn. De meeste employe's namen het vol gens Reuter nogal kalm op, doch een groep studenten, die bij de afdeeling inlichtingen werkte ol als gids op trad, heeft gedemonstreerd. Het verluidt, dat de geheele afdeeling in lichtingen, waaraan 276 personen werkten, is opgeheven. De studenten hebben uit protest tegen hun ontslag in het meer van de tentoonstelling in de buurt van 't standbeeld voor George Washington gewaad. Zij vormden spreekkoren. Sedert begin Juli komen per dag 100.000 personen minder op de ten toonstelling dan noodig is om haar te doen rendeeren. door M. BURGHOUTS. 20). De negers kwamen niet meer terug. Hun leiders waren gedood en vele ka meraden hadden zij op het slagveld achter moeten laten. Haastig waren zij vertrokken, met achterlating van tal rijke doden. Hun gewonden makkers hadden zij later in de nacht, toen alles rustig was weggedragen. De mensen in het kamp hadden dit gezien, maar toch lieten zij hen rustig hun gang gaan. Deze Christen-plicht moest men bij de heidenen toch zeker niet be lemmeren. Voor alle zekerheid had men ge durende het verdere gedeelte van de nacht de wacht gehouden, zodat de overigen rustig konden slapen en het duurde dan ook niet lang of allen rusten, oververmoeid door de inspan nende strijd in Morpheus' armen. Tot laat in de morgen sliep men, maar toen sprongen allen geleidelijk aan, fris en monter op van hun veld bed. Eerst toen was de ramp in zijn volle omvang te aanschouwen. Het terrein voor hen lag vol met doden, minstens 100 negers waren gedood. De licha men van den Egyptenaar en de Abes-- sijnen waren door de negers gruwelijk verminkt en nauwelijks meer te her kennen. Het duurde lang voor men met het treurige werk van het begraven dei- doden klaar was en het verdere ge deelte van de dag heerste er een droe vige stemming, want hoewel het bit tere noodzaak was, dat zij de negers hadden gedood, greep het hen, vooral, nu zij vlak bij de doden waren, zeer aan. Dien dag werd er dan ook niet veel meer gedaan en allen waren blij toen de avond begon te vallen en zij hun leger konden gaan opzoeken. De volgende morgen was het echter al heel anders. Nu zij allen goed waren uitgerust bleek ook hun stemming be ter te zijn en vol moed en vertrouwen ging men weer aan het werk. Het kamp werd opengegooid en een groep Abessijnen onder leiding van de vader van Wim en Annie trok weg, om wat wild te verschalken. Wim ren de hen achterna, want ook hij wilde van de partij zijn. Oom Koos had nu niet zo heel veel pijn meer en met zijn arm en schou der stevig in een groot verband wan delde hij met Konoyo en Beekman op gewekt door het kamp. Straks als de vader van Wim en Annie terug wa ren zou men „krijgsraad" houden, want Oom Koos wilde nu zo spoedig mogelijk weer vertrekken. Het zou toch nog wel een paar dagen aanlopen en dan zouden de gewonden voldoen de hersteld zijn om de moeilijke reis mee te maken. Vol lof was Oom Koos over zijn mannen en iedereen moest van hem een opwekkend woord in ontvangst nemen. Hij kon niet uitgepraat ko men over „den kleinen Wim". Wat had die kerel zich toch moedig gedra gen, je zou haast alleen een gevecht willen hebben om die jongen aan te zien hè, vol vuur was hij toch steeds voorzichtig. En hoe prachtig vloerde hij de leiders nieten zo ratelde Oom Koos maar verder en het was maar goed dat de jongen er niet bij was, want anders zou hij zich zeker op een hoog voetstuk gepaatst zien. (Wordt vervolgd. „HET GELD MOET NAAR TEXAS". door Jan van Leeuwen. In de grote petroleummaatschappij in Roswell in Nieuw-Mexico, heerste een onweerstemming. De bedienden liepen op hun tenen door de gangen, want de directeur kon op het ogen blik geen geluid verdragen. In de grote vergaderzaal zaten de hoge he ren van de directie om de lange tafel en keken allemaal even somber en ernstig. John Maxwell, de directeur van de petroleummaatschappij, sloeg met zijn vuist op tafel en bulderde: „Dat is nu al voor de tweede keer, dat een geldtransport overvallen is! Als het zo doorgaat, kunnen we de zaak wel sluiten!" „Kom, kom, zo erg is het nu ook nog niet," suste de onder-directeur, „we zullen heus wel een oplossing vinden!" „Daar is geen oplossing voor te vin den!" brulde Maxwell weer. „Er moet vanavond iemand met het loon van de arbeiders in Texas weggaan, want anders is het te laat! De arbeiders zullen staken, als ze hun geld nog niet krijgen en u weet allemaal hoe erg dat is voor de maatschappij. Makke lijk praten, dat er wel iets op gevon den zal worden, maar hoe dan? Er heeft zich niemand bereid verklaard om het transport op zich te nemen!" Het was heel goed te begrijpen, dat Maxwell zich zo opwond. Twee keer achter elkaar was de man, die het geld naar de grote petroleumvelden moest brengen, door bandieten aan gevallen en mishandeld. Al het geld hadden ze hem afgenomen en de man had lange tijd zonder hulp langs de weg gelegen. „Kunnen we dan niet een paar sol daten met den bode meesturen?" vroeg een van de heren. „Dat heb ik al gevraagd, maar de soldaten kunnen niet eerder dan over vijf dagen hier zijn en zolang willen onze arbeiders heus niet wachten. Het is ook wanhopig, dat die afstanden hier allemaal zo groot zijn. Het is eigenlijk te gek, dat je dagen lang van je eigen mannen af zit!" De di-# recteur zuchtte eens heel diep en wreef met zijn hand over zijn voor hoofd. „Kunnen we Tom Rub niet sturen?" vroeg de onder-directeur nu weer. „Tom Rub? Is dat niet die man, die nog geen maand in dienst is? Hoe kunt u nu zoiets zeggen! Hij heeft toch helemaal geen verstand van de zaak!" „Daar heeft hij in dit geval ook niets aan. De hoofdzaak is, dat hij goed kan autorijden en dat kan hij. En als er geschoten wordt, zal het hem heus niet helpen of hij iets van de petroleum en onze maatschappij af weet. Dan komt het er alleen maar op aan of hij terug kan schieten! En dat kan hij ook!" „Goed, ik zal hem eens laten roe pen", zei Maxwell en nam de hoorn van de huistelefoon op. Hij zei, dat Tom Rub geroepen moest worden en even later kwam deze in de vergader zaal. Denk aan de soup-auto's. „Rub", begon de directeur, „we ko men met een moeilijke opdracht. Je hebt natuurlijk ook wel gehoord, dat het geldtransport weer overvallen is. Maar het loon moet weg! De arbei ders in Texas zitten er op te wachten en als ze het niet krijgen, zullen ze staken en dat is een te grote schade voor de petroleumvelden. Het geld moet vanavond nog naar Waco. Nie mand van onze ondergeschikten wil het doen zonder militaire geleide en de soldaten kunnen pas over vijf da gen hier zijn. Wil jij gaan? Ik zeg er eerlijk bij, dat deze tocht niet zonder gevaar is. We zijn hier niet in een grote stad en de weg gaat dwars dooi de bergen. Je komt er geen mens te gen." „Ik zal gaan", zei Tom Rub. „Ik ben niet bang en de arbeiders moeten hun geld hebben. Zegt u mij maar pre cies wat ik moet doen." „Er valt niet veel meer te zeggen", zei de directeur, terwijl hij Tom vrien delijk aankeek. „Alleen één ding: Het is mogelijk, dat je onderweg een soup tegenkomt. Weet je niet wat een soup is? Ik dacht dat je daar misschien al wel over gehoord zou hebben. We hebben in de velden niroglycerine no dig. Dat wordt met grote vrachtauto's vervoerd en deze auto's zijn er apart voor gemaakt. Ze zijn knalrood ge verfd, zodat ze direct te herkennen zijn. De nitroglycerine wordt in rub ber kannen gedaan en zo vervoerd. Je moet namelijk weten, dat het een erg ontplofbaar goedje is en de rub berkannen houden het schokken een beetje tegen. Deze auto's rijden alleen 's nachts, moeten zoveel mogelijk om de steden heenrijden en in aparte ga rage's gestald worden. Door stoten ontploft het goedje en als de wasen erg schokt zou alles in de lucht sprin gen. De chauffeur waagt bij elke rit zijn leven, want bij elke kuil in de weg, kan de boel uit elkaar springen. Alle mensen gaan dan ook in een grote bocht om de rode wagens heen. Ze zijn allemaal doodsbang voor de auto's en vluchten zover mogelijk weg, als ze er een zien. Dit heb ik alleen verteld voor 't geval je een soup-auto mocht tegen komen. Je weet nu, dat je ze uit de weg moet gaan. Ik vind het moedig van je, dat je met het geld wilt ver trekken en je zal er goed voor be loond worden. Vanavond krijg je het geld voor de arbeiders. Ik wens je veel geluk op je tocht." Rub ging weg en zocht toen zijn vriend op, met wien hij nog het een en ander wilde bespreken. (Wordt vervolgd). i Jft ,1 It M

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5