GEMENGD NIEUWS. SPORT. Verdronken Knaapje dood in de wei gevonden. Schippersvrouw met kind verdronken. Men is begonnen met de grondboringen in het Vondelpark te Amsterdam, voor de bouw van het groote viaduct over het park van de van Baerlestraat naar de Constantijn Huygenstraat. Kijkje op de werkzaamheden, schermd. In een der cantines wordt een muur schildering gemaakt. Er stond een soldaat op een ladder. Hij schilderde: Wij jongens van het Wij staan voor Holland pal Wij willen Holland Verder was hij nog niet gekomen. Dat de zin verder gaat luiden: wij willen Holland houden, wordt bewe zen door de krachtige verdediging van een punt als dit. De terugtocht. Als ge door de versperringen heen zijt gekomen, die een snelle tocht over deze groote rivierhrug heiemmeren dan staat er rechts een bruine, houten schuur achter den rivierdijk. Er bloeien wat bloemen; in de hongerden hene den staan de vruchtboomen te wach ten tot zij met den herfst zullen dra gen. Op de uiterwaarden graast het vee en zilver is het licht van dezen ochtend over den kronkelenden stroom met het gekarteld silhouet van de stad tegen de ruime luchten. Er liggen vriendelijke boerderijen; een kwaadaardige hond slaat aan En dat zal ook het 5 cM. kazemalge- schut doen wanneer ongewensehten de brug naderen. Want ook hier en mijn verhaal wordt, vrees ik, langzamerhand eentonig is de hou ten schuur geen schuur. In het houten omhulsel zit een kazemat opgetrokken van staal. Als de luiken worden open geslagen zal een vuurmond zichtbaar worden. Er zijn gaten voor geweer vuur, er is voldoende voorraad muni tie en de brug wordt voortdurend be waakt, zoodat het overrompel ings- element uitgeschakeld kan worden. Ook aan de andere zijde van de brug treft ge zulk een kazemat aan, beschilderd als de een of andere surrealist er zijn hart aan ophaalde. Op militair gebied schijnt het resultaat echter nuttig ef fect te sorteeren. Hetgeen van surrea listische producten lang niet altijd ge zegd kan worden Wij hebben den terugtocht aan vaard. En als om aan te toonen dat niet overal de legering der manschappen geschiedt in dorpsche feestzalen of in koestallen, bezoeken wij een groote kazerne. Het uitgestrekt complex ge bouwen is nog maar onlangs gereed gekomen. Men heeft echter niet den indruk dat de snelheid waarmee het opgetrokken moest worden schade heeft gedaan aan de deugdelijkheid. Er zijn zelfs arrestantenlokalen die ver geleken hij de „nor" van eertijds een bepaald luxueuzen aanblik bieden. Dat is natuurijk overdreven, maar wat terdege opvalt, dal is de hygiene, waaraan hier overal groote aandacht besteed werd. Er zijn cantines voor manschappen, onderofficieren, en of ficieren. Die der laatsten zijn verre weg het soberst ingericht. Er is een barbierswinkel, die elke kapper in de stad zich tot voorbeeld kan stellen, een dokterskamer, een ziekenzaaltje, ruim en licht. Maar alles is hier ruim en licht. De eetzalen zijn apart. Dat man schappen in eenzelfde lokaliteit zou den eten en slapen is thans en te recht vermeden. Er zijn douche-cel len en er is een gymnastieklokaal; er is een keuken fonkelend van nikkel en emaille, waar de maaltijden in stoom ketels worden bereid, waschlokalen, theoriezalen Een uitgebreide beschrijving van du complex zou mij te ver voeren. Maar liet zal wel voor een ieder dui- cieiijk zijn dat een heldere en plezie rige omgeving ais deze ten goede moet aan den geest van den troep. len slotte werd aandaent geschon ken aan de luchtverdediging eener groote stad. in het hoofdkwartier hangt een kaart waarop de stad in een even groot aantal „kringen is verdeeld als er batterijen luchtdoelgeschut ron dom staan opgesteld. De daarbij be- lioorende zoeklichten reiken verdèr dan dan de straal der artillerie, zoodat een evenlueelen vijand bijtijds kan wor den gesignaleerd. Ergens in hel land, een 's winters ongetwijfeld drassige weide zoodat iiet geschut op houten vloeren is ge monteerd, staat zulk een baterij. Dag en nacht is deze paraat. Alles gescniedt geruischloos en electrisch. De eenige commando's die er gehoord worden zijn die welke het aantal schoten, die gelost moeten worden aangeven, leder object wordt door mitrailleurs be schermd tegen „stekende" vliegtui gen. oor alles wordt bij dit werk een zekere hand en een groote kalmte ge- eischt, want ieder klein, nerveus ge baar vermindert automatisch de rich- tings-zuivérheid van het geschut. Een garde van deskundigen inspecteert el- ken dag de kostbare toestellen. Deze excursie, die hoogstwaar schijnlijk over eenigen lijd door een andere zal worden gevolgd, heelt aan getoond dat de offers, die op het oogenblik van ons volk worden ge vraagd besteed worden op een wijze welke ten doel heeft ons verdedigings stelsel zoo effectief mogelijk uit te rusten. Onze indruk daarvan kan niet an ders dan gunstig zijn. I. V. C. B. HEG gaat morgen een van haar lastig ste wedstrijden spelen, 11.1. tegen GW. GW lijkt ernstige aanspraken te ma ken op een plaats in de tweede klasse en de resultaten tot op heden behaald leveren hier het overtuigende bewijs van Ook de Waalwijkers hebben echter 'l laatste woord nog niet gesproken en vormen een goede tegenpartij voor de menschen uit Gemert. Wij durven echter geen voorspelling te maken. Misschien echter dat het ter reinvoordeel een woordje meespreekt ten gunste van de gastheeren. Tuhantia achten wij in staat van SPC te winnen, want de gasten hebben tot op heden nog maar weinig klaar gespeeld terwijl Tuhantia over de beste resultaten in de promotie-competitie beschikt. SPRANG. S. D. O. Op het S.D.O.-terrein alhier zal Za terdagmiddag een belangrijke competi tie-wedstrijd worden gespeeld. S.D.O krijgt n.l. „Stormvogels'' uit Werken dam op bezoek om een wedstrijd te spelen voor de Zaterdagmiddag-com petitie van den Brab. Voetbalbond. Stormvogels staat momenteel boven aan de ranglijst en maakt goede kam pioenskansen. Het zal in dezen match aan spanning wel niet ontbreken, want ook S.D.O. zal alles in het werk stellen om den wedstrijd tot een goed einde te brengen. N. E. O. N.E.O. gaat Zaterdagmiddag naar Andel, 0111 tegen Sparta aldaar een wedstrijd voor de Zaterdagmiddag competitie van den B.V.B. te spelen. Wanneer onze jongens zich van het Degin tot net einde geven, durven wij hier een overwinning te voorspellen. W 1 E L E K S Püll T „De Eendracht." De PosUluivenvereeniging „De Een- diacht" hield Zondag een wedvlucht anuit Bordeaux. Los Zaterdagmiddag uur. Eerste duif wferd geconstateerd Zondagmorgen 7.4.34. I)e uitslag is als olgt: K. Broumels 1; P. v. d. Velden 2; C. Witlox 3; A. Siokwielder 4; Th. Duive- amp 5; Th. de Ronde 6; G. J. Schoe- ïans 7; P. de Jong 8; G. v. Huiten 9; C. Witlox le overduif. De P.V. „De Eendracht" hield j.l. Zondag een wedvlucht met jonge duiven vanuit Duffel. Afstand 77 K.M. De vogels werden 0111 8.30 uur v.m. met Z.W. Wind gelost en bereikte de eerste duif haar hok 0111 9.28.46 uur met een snelheid van 1310.26 meter per minuut. De laatste prijswinnende duif oni 9.42.20 uur, met een snelheid van 10 71.15 meter per minuut. De uitslag van de wedvlucht is als volgt: J. v. Bokhoven 1, 5 15 23; A. Stokwiel- der 2; C. Witlox 3, 31 36 37 41 42 45 54; Th. Zwaans 4, 55; Schuwer 6, 15 25 57; P. v. d. Heuvel 7", 12 48 49 63; G. Schoe- mans 8, 17 64 69 78; G. Strijk 9, 65; Joh. Verhagen 10, 38 44 76; C. Verhulst 11. 33 55 60 81 82; Th. de Ronde 13, 18 50 51 56 57 71 74; A. v. Eijck 14, 61 67 68; A. Stokwielder 17, 39 53; Jos. v. Bladel 20; De Kloe 21, 34 35 72 73; J. Brands 22, 66; C. v. Heeswijk 24, 32 77; I). v. d. Boomgaard 26, 29 52; .1. Sehoemans 27. 58 59; P. Sehoemans 28, 30 43 46 53 54; H. v. Zeist 40; P. v. d- Velden 47, 70 75; M. Leijtens 62; P. L. Pullens 63, 80; P. de Jong 79. WIELERSPORT DE RONDE VAN FRANKRIJK. Lambrichts vijfde in algemeen klassement. De zwaarste etappe van den Tour de France, met drie hooge Pyreneeën-top- pen, Woensdag verreden, is voor Neder land goed verloopen. Wel bleken de bergen voor Syen te zwaar hij gaf na een lichte botsing met een der volgauto's op maar daar tegenover staat de buitengewoon fraaie prestatie van Lambrichts, die in deze 311 K.M. lange etappe zevende werd met slechts enkele minuten achterstand op den winnaar, den fenomenalen Belgi schen klimmer Vissers. Daardoor klom onze landgenoot op van de zevende naar .de. vijfde plaats in de algemeene rangschikking. Ook de an dere Nederlanders deden het uitstekend Albert van Schendel werd dertiende en steeg daardoor van de twintigste naar de achttiende plaats op de algemeene lijst. Dominicus steeg bijna 20 plaatsen en ook Toon van Schendel en Hellemons wisten hun positie le verbeteren. Slechts De Korver viel iels terug; Overigens hadden de Belgen deze etap pe geheel in hun macht,. Een, twee en drie waren Belgen, resp. Vissers met ruim vier minuten voorsprong. Sylver Maes en Ritservede. Vietio, de drager van de gele trui, werd vijfde en behield daar door zijn eerste plaats, hoewel Vissers, die nu vierde is, en Maes (tweede) een ernstige bedreiging voor hem vormen. De uitslag van de negende etappe van den Tour de France, van Pau naar Tou louse, over een afstand van 311 K.M., is als volgt: 1 Vissers (België A) 10 u. 23 111. 27 s. 2 Sylv. Maes (België A) 10 u. 27 min 3l seconden. 3 Ritservelde (België B). 4 Gianello (Frankrijk A). 5 Vietto (Z.O. Frankrijk) allen zelfden tijd. 6 Marcaiilou (Frankrijk) 10 11. 31 min. 9 seconden. 7 Lambrichts zelfden tijd. 13 Alb. van Schendel 10 u. 41 min. 15 secon den. 23 Dominicus zelfden iijd. 27 Ant. van Schendel 10 u. 51 111. 33 groot peloton w.o. Hellemons en De Korver in 11 u. 9 111. 54 s. SLAATS 4de TE KOPENHAGEN. Cor Wals starite in een koppelwedstrijd met zijn partner uit den laatsten Zes- daagsche van Kopenhagen, den Deen- schen kampioen Falck Hansen en dit paar boekte een fraaie overwinning. Wals won letterlijk elke klassementsprint waaraan hij meedeed en verijdelde alle vluchtpogingen zijner mededingers. Het zuiver Nederlandsche team Slaals- Pijncnburg was niet sterk genoeg in de sprint; daar het hun niet mogelijk was een ronde voorsprong le krijgen, moest dit tweetal zich met de vierde plaats te vreden stellen. Pellenaars kon met zijn Deenschen partner, den sprinter Niel sen, niet veel beginnen. Te voren was een wedstrijd over 20 K.M. achter motoren gehouden. Hier hield Pijnenburg een tijd lang den kop voor Falck Hansen, maar de Deen pas seerde ten slotte en won. Slaats lag den geheelen tijd op de derde plaats. De uitslag luidt; Koppelwedstrfjd over 25 K.M.: 1 Falck HansenWals 32 m. 24.2 s., 28 pt.2 I. NielsenMagnussen, 15 pt. (6 pt. han dicap); 3 GrundahlStieler, 15 pt.; 4 Slaats—Pijnenburg, 13 pt.; op de achtste plaats PellenaarsNielsen, 6 pt. W ATERPOLO Zaterdagmiddag om 4 uur zal een com petitiewedstrijd gespeeld worden tus- schen Glaukos 1 en Giaukos 11 in het bad le Waalwijk. Daar beide partijen elkaar niet veel toegeven, belooft het een mooie weds!rijd te worden en aan belangstel ling zal het dan ook niet ontbreken. A.s. Zondag zal onze Waalwijksche Poloclub Glaukos met twee zeventallen deelnemen aan hei poloiournooi dat in de „IJzeren Vrouw" gehouden wordt, .erwiji dan tevens in genoemd bad een competitiewedstrijd gespeeld zal worden lusschen Glaukos I en V.R.B. I, welke vo rige week geen doorgang heeft gevonden. T E NNISSPOR T Tennist our nooi. Het tennislournooi, uitgeschreven door de Waalwijksche tennisclubs Tioltib, D.G.S. en Hotel Verwiel, is Woensdag avond begonnen en hieronder laten wij de uitslagen die reeds bekend zijn volgen: Damessingle. Mej. D. Schalken slaat Mevr. Oerlemans met 60, 75. Damesdouble. Mej. Z. van Delft en Mej. L. Huysmans slaan Mevr. Oerlemans en Mevr. Sneen met 6—1, 2—6, 6—1. Heerensingle. J. van Lottum slaat Jan Spijkerman mei 60, 61. J. Gruppelaar slaat S. Oerlemans Sr. met 8—6, 8—10, 61. G. van Delft slaat Dr. Capetti met 6—3, 0 3. R. van Iersel slaat O. van Roessel met 6 1, 6—0. A. Schalken slaat Chr. Aarts met 61 61. W. v. d. Ven slaat H. Seinfeld met 6—0, Heerendouble. S. Oerlemans en F. Sneep siaan Dr. W ijtfels en v. d. Werdt met 63, 63 Mixid. Mej. L. Weijers en B. v. Iersel slaan Mej. Moonen en J. v. Lottum met 97 en 64. Het tournooi wordt voortgezet Zaterdag 29 en Zondag 30 Juli hoopt men de finales te spelen. VERGADERING KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE LANGSTRAAT TE WAALWIJK. Installatie dhr. F. X. Braun. Onbewaakte overweg. Kamito. Voorzitter: A. I. J. Smits, waarne mend voorzitter. Secretaris: Mr. R. J. Th. van der Heijden. De geloofsbrieven van het nieuw-ge- kozen lid der afdeeling Grootbedrijf, den heer F. X. Braun, werden in orde bevonden, zoodat de heer Braun als lid werd toegelaten. De Voorzitter installeerde den heer Braun en wenschte hem geluk met de verkiezing. Spr. vertrouwde, dat een aangename en vruchtdragende samen werking met het nieuwe lid de gestelde verwachtingen voor beide partijen, de Kamer en den heer Braun, zal verwe zenlijken. De heer Braun dankte den Voorzit ter voor de hartelijke bewoordingen en zegde gaarne toe, het zijne te zullen bij dragen in het belang van handel en in dustrie van het district. De Kamer nam kennis van de ver zonden adressen inzake: a. het innen van onbetwiste kleine vorderingen; b. het handelsdagonderwijs; c. retributies ingevolge de Waren wet voor de Keuringsdiensten van wa ren; d. de winstbelasting op rechtsper sonen. Het jaarverslag 1938 werd, behou dens eventueele bemerkingen van de betrokken Commissie, goedgekeurd. De rekening en verantwoording van het finantieel beheer der Kamer in 1938 werd goedgekeurd. Behandeld werd vervolgens een schrijven van Burgemeester en Wet houders van Geertruidenberg, houden de verzoek tot medewerking ter voor koming van de opheffing der bewaking van den spoorwegovergang bij Km. 14.255. De overweg, welke thans we derom bedreigd wordt, is gelegen on der de Gemeente Geertruidenberg ten Westen van het station in de nabijheid van de bedrijfsgebouwen van de P. N. E. M. Het Bureau heeft onmiddellijk 't verzoek van het gemeentebestuur van Geertruidenberg in behandeling geno men en daarmede niet gewacht tot een vergadering der Kamer. Na een terza ke bij den Voorzitter der Verkeerscom- missie ingewonnen advies is een schrij ven uitgegaan aan den Minister van Waterstaat en met klem aangedron gen op de handhaving van de bestaan de bewaking. Antwoord is nog niet ontvangen. De Kamer keurde de handeling van het bureau goed. Aan de Middenstandstentoonstelling „Kamito'' 1939 te Kaatsheuvel werd een subsidie toegekend van 25. De Kamer sprak haar waardeering uit voor dit, van energie en durf blijk gevende, initiatief der plaatselijke Middenstands- vereeniging en verheugde zich over de gunstige resultaten. Een schrijven van het Schildersbe drijf L. P. Altena en Zonen te Lage- Zwaluwe inzake postverzending van uit Lage-Zwaluwe berichtte de Kamer, dat er na half vier namiddag geen ge legenheid meer bestaat tot verzending van correspondentie uit Lage-Zwaluwe, wat niet zelden ernstige vertraging en schade met zich brengt. Na een ter plaatse ingesteld onderzoek, waaruit bleek dat inderdaad voor Lage-Zwalu we de laatste verzendgelegenheid is te 15.30 terwijl daarentegen voor Hooge- Zwaluwe en Moerdijk deze resp. te 18 uur en 21.45 is gesteld, heeft het Bu reau zich gewend tot den Inspecteur P.T.T. te Middelburg. Onder dagtee- kening van 12 Juni mocht van dezen bericht worden ontvangen, dat de laat ste verzendgelegenheid voor Lage- Zwaluwe naar een later uur is verscho ven en wel, naargelang van de plaats der brievenbussen, naar 19.45, 20.05, 20.10 en 20.15. De Kamer keurde de bemoeiingen in deze van het Bureau goed. Inzake de opheffing van het grens- kantoor Goirle als „losplaats" werd door het Bureau een adres verzonden aan den Minister van Financiën. Ge noemde Bewindsman berichtte bij schrijven d.d. 16 Mei j.l. dat aan het verzoek der Kamer niet kan worden voldaan, doch dat de nadeelen, welke voor het bedrijfsleven uit dezen maat regel mochten volgen, zooveel mogelijk door faciliteiten zullen worden wegge nomen. Hoewel het beoogde doel niet werd bereikt, kon de Kamer met het verkregen resultaat genoegen nemen. Aan belanghebbenden zullen te dezer zake de noodige inlichtingen worden verschaft, teneinde van de geboden fa ciliteiten te kunnen profiteeren. In verband met een door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam tot den Raad van Ministers gericht adres inzake richtlijnen voor de economische ontwikkeling van Neder land in verband met de werkverschaf fing, besloot de Kamer deze materie in studie te nemen. In overleg met de Brabantsche Kamers van Koophandel is aan het E. T. I. N. een prae-advies over deze kwestie gevraagd. Te zijner tijd zal de Kamer haar standpunt te dezen bepalen. De Kamer nam kennis van: a. Jaarverslag over 1938 van het Middenstandsborgstellingsfonds voor de Langstraat (M.B.L.). b. Rapport betreffende het crediet- vraagstuk voor vlassers, uitgebracht door het gemeentebestuur van Stand- daardbuiten. c. Beschikking van den Minister v. Economische Zaken d.d. 13 Juni 1939, houdende algemeen verbindendverkla ring van een ondernemersovereen komst in de zoutindustrie. d. Idem tot regeling van de produc tie van groentenconserven in blik of andere hermetisch gesloten verpakkin gen, met uitzondering van glas. Het rapport inzake steun aan vlassers besloot de Kamer nader in studie te nemen. De leden en de Voorzitter der Be vrachtingscommissie K te 's-Hertogen- bosch werden herbenoemd voor het tijdvak van 2 Augustus 1939 tot en met 1 Augustus 1940. De 44 jarige schilder W. de Jong uit Herwijnen is toen hij werk zaamheden verrichtte op de hrug over de Waal, gevallen en in de rivier gestort. Hij wist zich nog eenigen tijd drijvende te houden, maar verdween kort daarop in de diepte Het driejarig zoontje van den heer Kuitenbeek uit Voorthuizen, is dood in de weide gevonden. Het knaapje, dat met zijn broertje in de weide liep, werd door dezen even al een gelaten, ten einde een paar vechtende kippen te scheiden. Toen hij terugkwam, vond hij zijn broertje dood achter een paard liggen, zoodat het v rmoeden voor de hand ligt, dat het kind, ten ge. volge van een trap van dit paard is overleden. De 26-jarige vrouw van den Ne- derlandschen schipper Breider, ge- domiliceerd te Kampen, is bij Em merik met haar éénjarig kind door onbekende oorzaak over boord ge- slag n en verdronken. De knecht, die aan het roer stond, hoorde plotseling een plons. Hij snelde toe en zag de pantoffels van de vrouw in de rivier drijven. De reddingspogingen, welke on middellijk in het werk weiden ge steld, brachten niet het gewenschte resultaat. Vrouw en kind zijn ver moedelijk door den sterken stroom meegesleurd.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7