Gemeenteraad Geertruidenberg. Gemeenteraad Drunen. FEUILLETON HET MEISJE UIT DE LUNCHROOM. viel een enorme boom boven op een klein huisje, waarin de wed. Van der Meeren met haar zoon woont. Het huisje stortte gedeeltelijk in§ Als door een wonder werden de bewoners ge spaard. In Den Bosch zijn vele hoornen ont worteld en op enkele plaatsen traden ernstige verzakkingen in het wegclek op. Op den weg naar Boxtel stortten hoornen over de electrische luchtlci- dingen, die tengevolge daarvan kort sluiting maakten, waarbij groote vuur- verschijnselen optraden. De storm beeft alom een enorme schade teweeg gebracht. De tentoonstelling „Ideaal Wonen" heeft het er betrekkelijk goed afgebracht. Echter werd in den stand van de firma Serree enorme schade aangericht toen tijdens de bui het dak wegwoei en de regen met honderden liters tegelijk over de kostbare meu blementen werd uitgestort. Ook veel kostbaar glas van de Leerdamsche fa brieken is vernield, daar de ruiten van liet bastion-paviljoen werden inge drukt. „Metropole" kreeg veel water naar binnen. Het circus en de stallen bleven ongerept. In onze plaats bleef het hij hevig onweer en geweldige stortregens, zon der verdere onheilen. Zevende leslokaal aan de R. K. Jongensschool. Nieuwe stembureaux. In de openbare vergadering van den raad der gemeente Drunen, welke Maandagavond onder voor zittersschap van den edelachtbaren heer Mr R. .1 F. v. d. Heijden werd gehouden, werden, nadat de voor zitter op de gebruikelijke wijze had geopend en de notulen zonder op merkingen waren vastgesteld de navolgende ingekomen stulTken voor kennisgeving aangenomen a. Besluit van Gedeputeerde Sta ten houdende goedkeuring van de gemeentebegrooting 1939 met drie wijzigingsbesluilen b. Besluit van Gedeputeerde Sla- ten houdende goedkeuring van een raadsbesluit tot wijzigii g der be grooting 1938; c. Besluit van Gedeputeerde Sta ten houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot aankoop van het woonhuis van wijlen A. v. Gorcum; d. Besluit van Gedeputeerde Sta ten houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot aankoop van het Klinkaertsbosch e. Proces.verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. De processen-verbaal van de stembureaux betreffende den uitslag van de verkiezingen voor leden van den gemeenteraad werden eveneens voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde komt dan de mede- deeling van den heer H. L. W. de Wijs, waarin hij bedankt als lid van de pachtcommissie. De Voorzitter stelt voor om niet over te gaan tot aanvulling van die vacature, aangezien de pachtcom missie den eersten Dinsdag in Sept. in haar geheel zal moeten aftreden, terwijl dan tevens een nieuwe com missie moet worden benoemd. Hiermede gaat de raad accoord. Aangezien de rente voor kasgeld- leeningen den laatsten tijd vrij aan. zienlijk gestegen is willen B. en W. het raadsbesluit van 8 Mei 1939 wijzigen. Hierin werden B. en W. gemach tigd kasgeldleeningen aan te gaan tegen een percentage van ten hoogste 1 procent. B. en W. willen dit besluit nu wijzigen en wel in dien zin dat het maximum percentage vervangen door l'/2. Uit den aard der zaak zullen zij natuurlijk toch steeds tiachten zoo voordeelig mogelijk klaar te komen. Z. h. st. gaat de raad met dit voorstel accoord. üok het volgende agenda punt Continueering van het raadsbesluit d d. 8 Mei 1939 tot het aangaan van een kasgeldleening groot f25000 lokt geen besprekingen uit en gaat ouder den hamer door. B. en W. willen deze kasgeldlee ning continueeren om perl Januari voldoende kasmiddelen te bezitten voor de betaling van het nieuwe raadhuis, aangezien men op dien datum n 1. nog niets terug ontvangen heeft uit het Werkfonds. Een 7de lokaal aan de U.K. Jongensschool. Een verzoek van het R.K. Kerk bestuur om beschikbaarstelling van geiden voor de uitbreiding van de oud rzijn bestuurstaandebijzondere Jongensschool, gelegen aan de Sta tionsstraat, leidt tot den bouw van een zevende leslokaal. De Voorzitter deelt mede, dat er groote moeilijkheden zijn, doordat de school zeven leerjaren telt doch slechts 6 leslokalen heeft. Er zijn ook maar 6 leerkrachten. Eenigen tijd geleden kreeg het schoolbestuur toestemming om een zevende leerkracht te benoemen, maar aangezien er geen zevende leslokaal aanwezig was, kon men hiertoe niet overgaan. Het wettelijk aantal leerlingen dat in één lokaal mag verblijven (48) is reeds overschreden. Het R.K. Kerkbestuur, dat tevens het besiuur 's van de R.K. Jongens school heeft daarom bovenstaand verzoek ingediend. B. en W. zijn het volkomen met het verzoek eens. Het wettelijk aan tal leerlingen is reeds overschreden en van vruchtbaar onderwijs kan geen sprake zijn. B. en W. stellen daarom voor mede te werken aaD, en gelden be- schikbaar te stellen voor den bouw van een nieuw leslokaal. De heer van Drunen wil weten welk bedrag hiermede gemoeid is, doch de voorzitter kan hem hierop geen antwoord geven. Dit bedrag is nog niet bekend. De raad heelt zich nu alleen maar uit te spreken voor of tegen het verzoek. Men zal bij den bouw echter sober heid betrachten, hoewel het lokaal natuurlijk aan de wettelijke voor schriften zal moeten vuldoen. Z. h. st. besluit de raad overeen komstig het voorstel van B. en W. Tot leden van de Commissie van onderzoek van de geloofsbrieven wijst de Voorzitter aan de heeren M. Vrijhoeven, P. de Baaij en W. v. d. Wiel. Namens de commissie concludeert de heer P. de Baaij, dat de geloofs brieven in orde waren en adviseert toelating tot den raad. Z h. st. wordt aldus besloten. Benoeming nieuwe Stembureaux. Hoewel het er een zeer eigenaar dige tijd voor is moeten er nieuwe §tembureaux worden benoemd. Het feit dat de zittingstermijn van de steinbureauv juist afloopt na de verkiezingen staat in verband met de annexatie van Elshout. Voor het hoofdstembureau is de burgemeester ambtshalve voorzitter en wethouder M. C. van Halder, vice-voorzitter, zoodat er nog moeten worden benoemd: 3 leden en 3 plaatsvervangers. Tot leden worden door den raad gekozen wethouder Chr. Muskens en de heeren Brok en Bergmans. Na de tweede vrije stemming worden tot plaatsvervangers be noemd de heeren J. Veltman, R. van Drunen en M. Vrijhoeven. Van het stemdistrict I is de bur gemeester eveneens ambtshalve voorzitter. Tot leden worden ge kozen wethouder M. C. van Halder en de heer M. Veltman. Tot plaats vervangende leden worden benoemd de heeren J. Veltman en H. Maas. Voor stembureau 2 werden be- noémd Chr. H. Muskens, voorzitter M. Vrijhoeve en A Brok leden, en H. de Wijs en J. van Wezel plaats vervangende leden. Van stembureau 3 werdJos Klein voorzitter, J. Brok en P. v. Huiten leden en P. de-Baaij en C. Vughts plaatsvervangende leden. De gemeente-rekening 1938 die hierna werd aangeboden sloot met EEN BEETJE PRESTO DOET EEN GROTE WAS een nadeelig saldo van f25.147.45 in den gewonen dienst en f 10.600 in den kapitaaldienst Hieronder ressorteerde een terug gaaf aan 't rijk van f2700.wegens te veel genoten uitkeering, terwijl op den kapitaaldienst de uitgaven voor de werkverschaffing stonden vermeld. In de commissie tot onderzoek der gemeente-rekening werden gekozen de heeren J Klein, R. v. Drunen en C. Vughts. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloot de raad om ter gelegenheid van de a.s. blijde ge beurtenis de kinderen der lagere scholen te tracteeren en daarvoor een bedrag van 25 cent per leerling te voteeren, terwijl f50 - zal worden beschikbaar gesteld voor de feeste lijkheden welke door het Oranje- Comité zullen worden georganiseerd. Overeenkomsiig het voorstel van B. en W. werd vervolgens besloten om voor de groote jachtakte de prijs van f2.te bepalen. Rondvraag Op een desbetreffende vraag van den heer- R. van Drunen gaf de Voorzitter te kennen, dat op den weg naar Giersbergen bet rookverbod gedeeltelijk is opgeheven. De heer W. v. d. Wiel was van meening, dat de waterafvoer in de Kleine Straat niet goed fungeert. De Voorzitter beloofde dit te laten onderzoeken. HET BETERE ZEEPPOEDER VOOR SLECHTS 5 CENT Uitgaven Openb Lager Onderwijs. Het uitbreidingsplan. Maandagavond kwam de raad der gemeente Geertruidenberg in open- bare vergadering onder voorzitter schap van burgemeester J. L. F. M. Bianchi bijeen. Allereerst werden de gemeente rekening en de bedrijfsrekeningen van den dienst 1938 aangeboden. Na herstemming werden vervol gens in de commissie van onderzoek der rekeningen gekozen de heeren Wethouder J. C. H. M. W. Sassen, Dirven en Boon. Het bedrag van de uitgaven voor het openbaar lager onderwijs werd voorloopig vastgesteld op f 293.37. De school telt 46 leerlingen. Subsidie Kookschool. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van de Kookschool van de Eerw. Zusters om subsidie. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd aan deze school f 100. subsidie verleend. Een gelijkluidend voorstel van de stichting »Moederheil« te Ginneken werd niet in behandeling genomen, aangezien destijds aan »Moederheil« een jaarlijksche subsidie werd toe gekend tot wederopzegging. Het plan y>Noord«. Van de rondvraag maakt de heer Okkerse gebruik om het z.g. plan Noord ter sprake te brengen. De voorzitter zegt dat hierover een zeer eigenaardig ingezonden stuk in »De Dongebode« heeft gestaan, dat als volgt luidt »Erloopen haidnekkigegeruchten volgens welke er bij het gemeente bestuur plannen bestaan om het overgebleven gedeelte der vest bij de vroegere Koepoort te dempen en dit terrein voor het bouwen van mid denstandswoningen te verkoopen. Het is te hopen, dat een voorstel in dien geest er nu eens niet met den Franschen slag doorheen ge jaagd wordt, maar dat voor- en tegenstanders in en buiten den ge meenteraad zich behoorlijk den tijd gunnen om over dit onderwerp van gedachten te wisselen. Immers, met de demping van die vest, die tevens een uitgezochte broedplaats voor watervogels is, vervalt een der weinige mooieplekjes die Geertruidenberg nog bezit. Voor een tekort aan woningen is er voor loopig nog niet te vreezen,zoolang er vele huizen in de oude stad leeg staan, die door doelmatige verbou wing en saneering ook aan nieuwere eischen kunnen voldoen Voor de arbeiders der toekomstige nieuwe meubelfabriek op Statendam, bestaat in de onmiddellijke omgeving van dat terrein nog bouwruimie genoeg«. Van de hardnekkige geruchten is den voorzitter echter niets bekend. De heer Sassen is eenigen tijd ge leden met dit z.g. plan »Noord« in den raad gekomen. Het houdt echter nog niets officieels in. Wanneer er een definitief uit breidingsplan is ontworpen, kunnen er bezwaren werden ingediend, maar dan niet op deze manier. De voorzitter is het niet met het ingezonden stuk eens. De zinsnede: »niet met den Fran- schen vlag....« is geheel en al mis plaatst, aangezien elk lid van den raad steeds voldoende gelegenheid krijgt zijn woordje mee te spreken. Spr. is er zich overigens niet van bewust, dat er in den gemeenteraad gewerkt wordt met den Franschen slag. Omtrent de opmerking van inzen- der(ster) dat ook personen buiten den raad een woordje mee moeten spreken, zegt de voorzitter, dat dezen wanneer het uitbreidingsplan defi- nitief is ontworpen, gelegenheid te over krijgen hun bezwaren kenbaar te maken en wanneer deze steek houdend zijn. zullen deze terdege onder de oogen worden gezien. Met persoonlijk belang houdt het ge meentebestuur echter geen rekening. Het iugezonden stuk is alleen ge schreven door een belanghebbende en een belanghebbende moet zijn huiseigenaar(es) of grondbezitter (ster.) De inzender(ster) heeft echter wel bezwaar tegen den bouw van middenstandswoningen, maar niet tegen arbeiderswoningen. Hieruit kan men dus concludeeren dat inzender(ster) geen huiseige naars) is, aangezien anders het tegenovergestelde zou worden ver dedigd. Blijft dus alleen grondbe- zitter(ster) over. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van NORMAN CHARLTON. 22). Wat heeft dat hier te bekeke nen? klonk opeens een stem maast hem. Warden wierp een snellen blik over zijn schouder, maakte rechtsomkeer en koos ijlings het hazenpad. Lilian draaide zich om en stond van aangezicht tot aangezicht met George Hemmings. Dat is een vreemde geschiedenis hier, zei George. Lilian gaf geen antwoord en Geor ge's blik viel op den diadeem. Wat moet dat? vroeg hij, terwijl hij naar het kostbare voorwerp wees. Ze bleef zwijgen! Ik verzoek u vriendelijk om te spreken. U moet toch in staat zijn een verklaring te geven! Zeker; dat hen ik ook. Ik wachtte alleen maar op uw toestemming. U hebt mij immers tot een eeuwig stil zwijgen veroordeeld! Dit is geen oogenblik voor grap jes, zei George ernstig. Hij keek weer naar den diadeem. Lilian glimlachte opgewekt. U en ik, meneer Hemmings, zijn getuige van iets, dat nog niet veel menschen hebben gezien. Weet u wat ik bedoel? Neen. Een diadeem van onschatbare waarde in het stof van een landweg Kijkt u er maar eens goed naar; u zult het niet zoo licht nog eens in uw leven zien. Maar tenlotte is het niet eens zoo'n mooi gezicht als die wilde papavers daar! George streek met zijn hand over het voorhoofd. Het hindert me, u op deze lucht hartige wijze te hooren praten. Ik kan me niet voorstellen, dat dat echt is. Waarom zou mijn opgewekte toon niet echt zijn? Vraag het me niet. U bent im mers in het bezit van den gestolen diadeem. Gelukkig welMaar u zag dat ik er voor moest vechten. Bedoelt u, vroeg George met een glimp van hoop, dat u hem van dien gemeenen vent afgenomen hebt? Neen, hij had hem bijna vap mij afgenomen. Ik ben zeer dankbaar, dat u op 't uiterste oogenblik op het too- neel bent verschenen. Ze stond voor hem met een stra- lenden glimlach op haar knap gezicht, zoo frisch en aantrekkelijk als een jong meisje maar zijn kan. Hij keek naar haar met een bezwaard hart. Ik kan het niet verdragen, te moeten denken, dat u bent wat u bent, zei hij na een lange stilte en er klonk een gesmoorde snik in zijn stem. Wat ben ik dan? Dus u ontkent het niet? Neen. Lilian dacht dat hij zinspeelde op 't gebeurde hij hun eerste ontmoeting op Seamore Place en dat hij bedoelde dat hij haar een harteloos schepsel vond. Als u maar berouw toonde! Ik heb berouw; ik voel dat ik u verontschuldiging moet vragen. Verontschuldiging? Goeie hemel! Anders niet? Hebt u dan geen greintje moraliteit? Lilian wist niet hoe ze 't had; ze gal' niet direct antwoord. Ik geloof van wel, zei ze einde lijk nog steeds op schertsende toon, maar eerlijk gezegd, heb ik er nooit over nagedacht. George streek wéér met de hand over het voorhoofd. Ik weet werkelijk niet wat ik doen moet, zei hij weifelend. Om te beginnen zou ik den dia deem oprapen stelde Lilian voor; hij kan daar niet eeuwig op den weg blijven liggen. Hij deed wat hem gezegd werd en staarde er met angstige oogen naar. Wat moet ik er mee doen?, zei hij aarzelend. Ik kan hem u niet teruggeven. Waarom niet? II zult mij toch niet tot mede plichtige van uw misdaden willen maken? 1 iHan schaterde het uit in een zil veren lach. Wat bent u vreeselijk ernstig, meneer Hemmings! Mijn plicht is, het aan de politie te overhandigen. Dat ben ik niet met u eens. Dat zou allerlei onaangenaamheden ten gevolge hebben. Ik begrijp het en ik kan de ge dachte niet verdragen, dat u in de ge- vangenis zoudt komen. Lilian lachte weer. Maakt u zich daar maar niet ongerust over; daar is geen schaduw van kans op Ik kan niet begrijpen barstte George Hemmings uit, hoe u de handlangster van misdadigers kunt zijn en zelf een misdadigster. In ma nieren en uiterlijk bent u bijna een dame Bijna, viel Lilian hem boos in de rede. George nam geen notitie van haar opmerking en vervolgde: En toch verkiest u een weg te bewandelen, die u rechtstreeks naai den afgrond voert. Geen sprake van, antwoordde Lilian. Het is een afschuwelijk en be lachelijk misverstand. Er is niets op mijn gedrag aan te merken. Hoe kunt u verwachten, dat ik dat geloof, terwijl ik u hier aantref met het stuk van overtuiging in uw hand? O, dat kan ik u gemakkelijk ge noeg verklaren. Ik ontken niet, dat u heel slim bent, antwoordde George bitter. U zult ongetwijfeld een aannemelijke verklaring hiervoor geven. Maar dat is niet het eenige. Ik ben in uw leven op verschillende punten gestuit, die een bevestiging zijn van mijn vermoe dens over u. Uw vermoedens over mij? Over uw levenswijze, over uw verleden en over uw tegenwoordige bezigheden. Ik ben benieuwd uit uw mond mijn levensgeschiedenis te hooren spotte Lilian. Herinnert u zich onze eerste ont moeting? U gebruikte mij als uw werktuig. Op uw wenk heb ik ergens ingebroken. Ongelukkigerwijs of eigenlijk gezegd gelukkig deed ik het zóó, dat de bewoners wakker wer den en u liet mij aan mijn lot over. Dat is zoo, bekende Lilian. Dat was onsportief van me. Het heeft me achteraf ook erg gespeten. Ik kende Londen niet, zette George zijn acte van beschuldiging voort ik wist niet, dat sommige misdadigerskringen trachten hun slag te slaan door zich voor te doen als menschen van goeden huize. Hoe kon ik de waarheid vermoeden? U maakte niet den indruk van iemand die tot een dievenbende behoort. Lilian schudde meewarig het hoofd. Het was zeker uw eerste bezoek aan Londen, hè? vroeg ze. Gelukkig dat u een volgenden keer niet zoo'n gemakkelijke prooi zult zijn! George schonk geen aandacht aan haar spot. Ik kon het toen niet ge- looven, toen en een heele tijd daarna ook nog niet. Ik trachtte mezelf wijs te maken, dat ik het slachtoffer was ge worden van 'n misplaatste grap, maar tenslotte gingen mijn oogen toch open. Waardoor? Door een gesprek tusschen en uw tante, dat ik aan het station op ving. Practisch gesproken erkende u, dat uw trawanten den diadeem had den gestolen. Ik hoorde uw tante zeg gen, dat ze u het sieraad wel spoedig zou zien dragen. Dacht u niet dat beroepsmisda digers een beetje meer voorzichtig heid aan den dag zouden leggen en niet luidkeels in de drukte van een stationsplein over hun ondernemin gen zouden praten? Nog afgezien van de dwaasheid, dat mijn tante, die ja ren in Woollacombe woont en bij iedereen gunstig bekend staat er iets mee te maken zou hebben! (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2