Plaatselijke Berichten. Woensdag 2 Augustus 1939 No. 60 De Echo van het Zuiden Tweede Blad. EXAMENS. Heden slaagde in den Haag voor de akte Duitsch L. O. onze plaatsgenoote mej. Louise van Iersel. vroeger Leera- res Engelsch aan de R.K. H.B.S. alhier. Mej. P. Oerlemans en de heeren Bur gers en v. d. Pol, allen leerlingen der R.K. Middelb. Handelsavondschool al hier, slaagden voor het practijkdiploma Engelsch van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen. WETHOUDERS ELBERS. Naar wij vernemen zal wethouder Eibers, die in het Ziekenhuis van St. Joannes de Deo te s-Bosch een ern stige oog-operatie onderging, einde de zer week in onze gemeente terugkee- ren. WETHOUDER SMOLDERS. De heer Fr. Smolders, wethouder der bedrijven, hoopt 13 Augustus a.s. het feit te herdenken, dat hij vóór 12J^ jaar werd gekozen tot wethouder der gemeente Waalwijk. Ongetwijfeld zullen velen in onze gemeente onzen actieven en accuraten wethouder bij deze gebeurtenis blijk willen geven van hunne belangstelling en waardeering. Naar wij vernemen zal daartoe op dien dag ten zijnen huize de gelegen heid worden geboden. NIEUWE R. K. LAGERE MEISJES SCHOOL AAN HET ST. TERESIA- GESTICHT. Naar wij vernemen zal het bestuur van bovengenoemde school moeten overgaan tot den bouw van een zeven- klassige lagere school voor meisjes aan het St. Teresia-gesticht. De beste der vrijkomende lokalen zullen dan gebruikt worden voor de zich steeds uitbreidende Ulo-school voor meisjes. Een en ander zal met den nieuwen cursus 1940 gereed moeten zijn. De plaats van den bouw is nog bij 't schoolbestuur in overweging. WAALWIJKS BELANG. Een prachtig geslaagde rolschaatswedstrijd. Slecht weer benadeek de verdere feesten. 't Is wel heel jammer, dat het uitste kende programma van Waalwijks Be lang 1.1. Zondag door het geweldig slechte weer, werkelijk zoo in 't water gevallen is. Temeer waar W. B. steeds goed weer heeft en het zich Zondag ochtend zoo schitterend liet aanzien! De matinée der harmonie St. Cris- pijn, die zoo welwillend was St. Jan te vervangen, had veel belangstelling en werd uitstekend afgewerkt. In weerwil van de vele moeilijkheden, vooral door mobilisatie van goede krachten enz., blijft de vereeniging ijverig oefenen om op peil te blijven, waarvan men 1.1. Zon dag de resultaten kon waardeeren. Des namiddags ten 4 uur had op 't Raadhuisplein de rolschaatswedstrijd plaats voor jongens en meisjes, hard en schoonrijden. Dat dit nieuwe pro grammapunt veel attractie zou hebben, hadden we wel verwacht, maar zoo n belangstelling hadden we ons niet kun nen denken; het groote plein stond rondom in dikke rijen omzoomd van ouders en kennissen, die de jeugd luide aanmoedigden. Niet minder dan 40 deelnemers, jongens en meisjes, ver schenen aan de start en gaven blijk van bijzondere prestaties op dit gebied. De jury, het bestuur van W. B., had geen gemakkelijke taak. 't Waren amusante en interessante wedstrijden, die ook ve le komische momenten gaven en waar mee het publiek zich bijzonder heeft geamuseerd: een nieuwigheid die wel bijzonder in den smaak is gevallen. Hardrijden: le prijs Fr. Teulings, 2.50, beschikbaar gesteld door de fa. A. Holtgrefe). 2e prijs Trees Lommers. 3e prijs J. van Balkom. 4e prijs H. Teulings. 5e prijs W. van Heesch. Schoonrijden: le prijs J. Bossers, (1 paar rolschaatsen, beschik baar gesteld door de firma A. Speet). 2e prijs J. Slaats. 3e prijs Annie Verwiel. 4e prijs Annie Lommers. 5e prijs Fr. Teulings. De prijswinnaars van beide afdee- lingen reden een eererondje, die van 't schoonrijden op 't plancher, terwijl de jonge dames Annie Verwiel, Treesje en Annie Lommers gezamenlijk nog een demonstratie gaven, wat 'n hartelijk ap plaus ontlokte. Daarna had de prijs-uitreiking, een der hoofd-momenten van den middag voor de jeugd, plaats; eerst kwamen de vijf prijswinnaars aan bod en daarna kreeg ieder deelnemer nog een aardige prijs als souvenir. De fa. de Gruijter Zn. had het aar dige idee, alle kinderen, groot en klein, vóór den aanvang van den wedstrijd op wat heerlijks te vergasten; er wer den honderden lekkere builtjes uitge deeld en het ging er bij de uitreiking wat ordelijk toe. Tusschen het hard- en schoonrijden kregen alle deelnemers- (sters) nog een extra tractatie van deze firma, die zeer in den smaak viel. Alle hulde aan den heer van Dijk en z'n hel per den heer J. v. Muilekom. En hiermede kwam het einde van dit zeer geslaagde programma-punt, dat door duizenden werd bijgewoond. Ondertusschen pakten zich onheil spellende wolken samen en toen -de W.G.V. S.S.S. met haar vaandels, trommels en trompetten, met haar da mes-, heeren- en jeugd-afdeeling het terrein opmarcheerde, dreigde het al ernstig en deed velen der aanwezigen een veilig plekje opzoeken. De vereeni ging besteeg den plancher, bracht den imponeerenden vaandelgroet, maar na een vrije- en brug-oefening brak er een onweers- en regenbui los, zoo hevig dat iedereen de vlucht moest nemen en de geheele gymnastiek-vereeniging in 't politie-bureau terecht kwam. Het 'bleef stortregenen, zoodat de gymnastiek-uitvoering in werkelijkheid verregende en van deze interessante demonstratie helaas verder niets terecht kon komen. Intusschen hulde en dank aan bestuur en leden voor hunne spon tane medewerking. Ten omstreeks half acht begon het weer wat op te knappen en had het bestuur van W. B. alle hoop dat het prachtige avond-concert door de So phia's Vereeniging te Loonopzand nog geheel tot z'n recht zou kunnen komen en al had het dreigende en slechte weer aan 't bezoek veel afbreuk gedaan er was toch een goede belangstelling ook van vreemdelingen. Toen de Sophia's Vereeniging de kiosk betrad, bleek tot overmaat van ramp dat het electrische licht niet func tioneerde en 't had heel wat voeten in d' aarde eer begonnen kon worden. Toen zette dit keurcorps haar mooie programma in, onder ademlooze be langstelling der vele toehoorders. t Was een buitengewoon genot naar de afwerking van dit programma te luisteren, elk nummer werd even mu zikaal, even zuiver, even genuanceerd afgewerkt. Welke nummers zullen we extra noemen, 't is haast niet te doen. Willen we 't doen, dan konden ons ,,Caveleria Rusticana ,,La chauve Souris" en „Carnaval Norvegiën t meest bekoren; dit wil echter niet zeg gen, dat op de andere nummers, als „Walse Romantiqueiets aan te mer ken viel, integendeel. Het was een in elk opzicht hoog staand concert van een werkelijk keur corps uit de muzikale kunst, een corps dat getuigt van z'n prima krachten, mu zikale opvatting, groote ambitie en pri ma leiding van den directeur. Wij hopen het meermalen in Waal wijk te zien en te hooren en dan onder betere omstandigheden, al was het ook thans reeds een hoogstaand muzikaal genot. Hulde aan de Sophia's-Vereeni- ging, haar leider, haar bestuur. Even nadat het concert beëindigd was, begon het onweer, gepaard met hevige regenbuien voor de derde maal en dwong de feestvierders ten spoedig ste hun huis op te zoeken en anderen nog een uur of anderhalf in de café s te blijven, die er natuurlijk ook weer niet rouwig om waren! Ondanks het slechte weer, mag deze dag over 't geheel goed geslaagd hee- ten, waarvoor het bestuur van W. B. dat steeds en overal present was, ze ker een woord van waardeering en dank toekomt. Ten slotte een bijzonder woord van dank aan de politie, die onder leiding van den waarnemenden inspecteur- hoofd-agent Hellings den geheelen dag uitnemende maatregelen had genomen in prettig overleg met het bestuur van W. B. TENTOONSTELLING LOOIERIJ- AFDEELING RIJKSVAKSCHOOL. Zooals bekend wordt aan de sluiting der cursussen steeds een tentoonstelling van het werk der leerlingen verbonden, die drie dagen duurt. Zulks is ook dit jaar het geval, met dien verstande, dat aan de looierij-af- deeling de tentoonstelling uitsluitend op Donderdag geschiedt tot 's avonds 9 uur. Dit houdt verband met de verbou wing van die afdeeling. De school rekent er toch op, dat de trouwe klanten, de lederfabrikanten, de tentoonstelling op dien dag zullen be zoeken, om van de bereikte resultaten kennis te nemen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Waalwijk en 't daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand Juli ingelegd 91615.59 en terugbetaald 90529.78. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt 't nummer 21771. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Het Bestuur van Waalwijks Belang met de deelnemers (sters) aan den Rol schaatswedstrijd die 1.1. Zondag zoo'n groot succes was. HET MONTESSORIE- ONDERWIJS. Nog geen beslissing over de stichting van een school te Waalwijk. In de achterzaal van Hotel Verwiel werd Maandagavond een vergadering gehouden van belanghebbenden en be langstellenden voor de stichting van een Montessorie-school te Waalwijk. Wegens de matige opkomst kon aan den opzet van het voorloopig comité, om staande deze vergadering reeds tot oprichting van een Montessorieschool over te gaan, nog geen uitvoering wor den gegeven. De bijeenkomst stond onder leiding van den voorzitter van het voorloopig comité Dr. Kolster, die in zijn openings woord de hoop uit sprak dat de belang stelling voor dit onderwijs grooter zal zijn dan uit deze opkomst zou blijken. Het was hem een behoefte namens alle initiatiefnemers te verklaren dat aan hun streven geen critiek ten grond slag ligt op het voorbereidend onder wijs dat reeds jaren aan de diverse kleuterscholen in onze gemeente gege ven wordt en waar de leerkrachten zich op lofwaardige wijze van haar taak kwijten. In het belang van het kind en dus ook in het algemeen belang onzer ge meente, zou het comité echter het Mon- tessorie-systeem, dat elders zulke fraaie resultaten afwerpt, ook hier wenschen ingevoerd. Vroeger beschouwde men een kind als een mensch in zakformaat, doch men is tot het inzicht gekomen dat het een apart individu is met een eigen wereld je. Wat er later uit het kind zal groei en hangt niet alleen af van eigen aan geboren talenten, maar ook van de wij ze waarop deze worden ontwikkeld en geleid. De vorming en alzijdige ont wikkeling van den kleuter op weten- schappelijk-psychologische basis kan van grooten invloed zijn voor zijn toe komst. Bij het systeem van Dr. Montessorie wordt het kind meer vrijheid gelaten, het ontwikkelt zich zelf op de meest aangename wijze, zonder dwang, de leidster is slechts waarneemster. Deze onderwijs-methode is ook veel meer in dividueel, zoodat per leerkracht slechts een beperkt aantal leerlingen aanwe zig kan zijn. De resultaten die men el ders behaalde zijn frappant, ja soms verbluffend. Het is de plicht der ouders hun kin deren zoo goed mogelijk voor te berei den voor den strijd om het bestaan, vooral met het oog op de evoluties die zich op zoo velerlei gebied in de maat schappij voltrekken, waardoor zij later wellicht voor moeilijke problemen ko men te staan. Alleen zij die zoo goed mogelijk voor dezen strijd zijn toegerust zullen iets bereiken. Dit onderwijs zal, vooral om zijn in dividueel karakter, noodzakelijk duur der moeten zijn dan het onderwijs op de gewone kleuterschool, doch is de toekomst van het kind den ouders geen offertje waard? Het voorloopig comité, aldus spre ker, mocht reeds de medewerking on dervinden van het gemeentebestuur dat een lokaal voor dit onderwijs beschik baar stelde, waarvoor het comité zeer erkentelijk is. Het woord is thans aan de ouders. Indien deze Montessorie - onderwijs voor hun kinderen wenschen, zal het comité zorgen dat reeds direct na de vacantie hiermee wordt aangevangen. Spr. hoopt dat de aanwezigen pro pagandisten zullen zijn voor dit onder wijs tegenover hun kennissen en dat spoedig voldoende deelname geno teerd kan worden om tot oprichting van een Montessorieschool over te gaan. De heer C. J. van Roy, secretaris van het voorloopig comité, geeft hierna een uiteenzetting van den financieelen op zet der stichting. Het comité is daarbij uitgegaan van de oprichting van één klas met 40 leer lingen. De kosten van verbouwing van het beschikbaar gestelde lokaal worden ge raamd op 1000.terwijl ook de kosten van de eerste inrichting op 1000.worden begroot. Er is dus om te kunnen beginnen een stamkapi taal noodig van 2000.—. De bedoe ling is 60 rentegevende aandeelen van 25.uit te geven tegen 3 a 3J^ terwijl verder alle ouders wier kind eren) de school bezoeken een rente loos aandeel van 25.zullen moe ten nemen, dat zij later, als hun kind de school verlaat, weer kunnen over doen aan de ouders van een nieuwen leerling. Het salaris van de onderwij zeres, de hulponderwijzeres, de afschrij ving en verdere exploitatie-kosten wor den begroot op 1850.per jaar. De ze kosten zullen bestreden moeten wor den uit de opbrengst van het schoolgeld dat 5.per maand voor het eerste kind en 3.75 per maand voor elk volgend kind zou moeten bedragen, waarbij 't jaar op 11 lesmaanden wordt gesteld. Aannemende dat er 20 leerlingen a 5.per maand en 20 a 3.75 per maand zullen komen, vormt dit een op brengst van 1925. Na deJe uiteenzettingen van voor zitter en secretaris worden de aanwe zigen in de gelegenheid gesteld nadere inlichtingen te vragen. Wij zullen hier, ter oriënteering van de belangstellenden die niet op deze vergadering aanwezig waren de ant woorden op de diverse vragen beknopt weergeven: De aanvangsleeftijd voor deze school is in het algemeen 4 jaar. Bij dit onder- wijs-systeem- kunnen echter zonder be zwaar kinderen van 4 en 5 jaar in de zelfde klas zitten. Of het onderwijs door zusters of lee- ken zou worden gegeven, kon nog niet met zekerheid gezegd worden, daar dit een kwestie is die het bestuur van de op te richten school zal hebben uit te maken. In de eene plaats zijn het uit sluitend religieuze leerkrachten, in de andere leeken en op andere plaatsen gemengd. In Waalwijk zal de school al licht op Katholieke leest geschoeid zijn. Met de eerw. zusters en 't R.K. Kerkbe stuur is deze kwestie reeds lang bespro ken, doch zij hebben voorloopig geen lokaal voor dit onderwijs beschikbaar. Men zou dan nog wel 3 jaar moeten wachten. Zij hebben gezegd: begin maar vast. Later kunnen zij eventueel de school gemakkelijk overnemen. De zusters staan sympathiek tegenover dit onderwijs en zouden het zelf gaarne ter hand nemen, doch zij zitten reeds met een tekort aan lokaliteiten. Aan het Moederhuis der Zusters van J.M.J. in Den Bosch hebben ze zelf een Mon tessorieschool. De beste manier om een overzicht te krijgen in deze onderwijs-methode en er enthousiast voor te worden is een bezoek brengen aan een dezer scholen in andere gemeenten. Men staat soms verbaasd over de resultaten. Kinderen van 5 jaar blijken soms beter te kunnen lezen, teekenen of rekenen als een leer ling van de 3e klas. Echter mag men deze practische schoolkennis niet als maatstaf gaan ne men. Het is meer de alzijdige ontwikke ling die het kind hier. zonder aandrang, spelenderwijze wordt bijgebracht en die het later een grooten voorsprong geeft op de andere leerlingen. Een bezwaar zou men het kunnen noemen dat de kinderen soms iets te wijs blijken voor de eerste klas der lagere school, doch dat brengt slechts weinig moeilijkheden mee. Ook de ouders uit andere plaatsen en die van andere gezindten zullen hun kinderen naar deze school kunnen zen den. Indien zich meer dan 40 leerlingen zouden, aanmelden, gaan zij die het eerst kwamen, voor. Over de vraag wat te doen als het aantal uitgroeit tot 60 leerlingen zal 't comité zich het hoofd nog maar niet breken. Daarvoor zal wel een oplossing te vinden zijn. Het zou voorloopig reeds zeer verheugend zijn als een aantal van 40 benaderd werd en als deze aan meldingen zoo spoedig binnen kwamen dat 1 Sept. a.s. reeds met het onderwijs kon worden aangevangen. Den aanwezigen werd een formulier uitgereikt waarop men zich vaor deel name kan opgeven. Aan anderen die bij dit onderwijs belang kunnen heb ben, zal per post een formulier worden toegezonden. De voorzitter dringt tenslotte nog aan op spoedige inzending en spreekt de hoop uit dat er spoedig een nieuwe, drukker bezochte vergadering zal kun nen gehouden worden, waarop de stichting definitief zal kunnen plaats hebben en een bestuur zal kunnen worden gekozen. Aanmelding en inlich tingen: C. J. van Roy, Julianastraat 24. OPENING PAROCHIEHUIS IN DE ST. ANTONIUS-PAROCHIE. De fancy-fair een groot suc ces, netto opbrengst 700. Zaterdagmiddag is, in tegenwoor digheid van een groot aantal genoodig- den, het nieuwe parochiehuis in de St. Antonius-parochie, dóór den Zeereerw. heer Pastoor Verhagen plechtig inge zegend en geopend. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op de Edelachtb. heer burgemees ter en mevrouw Moonen, wethouder Smolders en gemeente-secretaris van Mierlo, de onderwijs-inspectrice mevr. Jansen, pastoor Heezemans, het kerk bestuur der St. Ant. parochie, de eer waarde zusters dochters van O. L. Vr. van het H. Hart, verschillende eerw. broeders- en leeken-onderwijzers, da mes-comitéleden, architect, aannemers en verdere belangstellenden. Nadat door pastoor Verhagen de in zegening der lokaliteiten en het kruis beeld was geschied, sprak deze een wel komstwoord tot de aanwezigen. Over de noodzakelijkheid van het R.K. Jeugdwerk meende spr. niet nader te behoeven uit te wijden. Reeds lang deed zich de behoefte aan een parochiehuis hier gevoelen, doch de groote vraag was hoe en waar dit met zoo min mogelijk kosten te stichten. De aandacht viel toen op de groote onbenutte ruimte die er nog was op den zolder boven de R.K. Meisjesschool. De school-inspectrice mevr. Jansen, alsook het gemeentebestuur gaven hun toestemming om deze ruimte tot het be oogde doel in te richten en de architect de heer A. van Huiten Jr. ontwierp de plannen hiervoor. Deze heeft hier een resultaat weten te bereiken dat gezien mag worden en het kerkgestuur is dan ook zeer tevre den over zijn werk en zal bij eventu- eele nieuwe bouwplannen zeker weer zijn medewerking vragen. Ook aan de aannemers en uitvoer ders de heeren G. van Oostrum, A. v. Hilst, J. Bakkers, J. van Dongen, J. Zeegers en v. Castricum brengt pastoor Verhagen hartelijk dank. Spr. beveelt ook de fancy-fair, die georganiseerd is om de noodige gelden voor de meubileering en stoffeering bij elkaar te krijgen in ieders belangstel ling aan. Hij brengt in dit verband bijzonder dank aan de Eerw. Zusters, de R.K. Voetbalvereeniging Hercules, de dames en heeren die de fancy-fair hebben op gebouwd, alsmede aan de firma de Gruijter die deze dagen gratis koffie en thee zal schenken. Na deze opening gingen de genoo- digden een kijkje nemen op de fancy- fair, waar reeds spoedig een vroolijke drukte heerschte en goede zaken wer den gemaakt. Over de inrichting van het nieuwe parochiehuis, welke zeer smaakvol en practisch mag worden genoemd, heb ben we in ons vorig nummer reeds een en ander verteld, waarbij we aan archi tect en uitvoerders een welwillend com pliment maakten. Deze hebben ook wat de meubileering betreft een mooi voor beeld gesteld, doordat eerstgenoemde een verplaatsbare katheder en laatst genoemden gezamenlijk een groote eiken tafel hebben aangeboden, hetgeen natuurlijk zeer op prijs werd gesteld. De fancy-fair. Het bezoek aan de fancy-fair is ge weldig geweest. Af en toe was de groote J. W.-zaal tot berstens toe ge vuld, terwijl in de tooneelzaal tal van bezoekers genoten van een heerlijke kop koffie of thee van de N.V. P. de Gruijter en Zn., die geheel gratis haar medewerking verleende. Vooral Zondag liep het storm en zoo was het dan ook heel goed te begrij pen, dat de grabbelton spoedig leeg was. Ook voor de andere vermakelijkhe den was een zeer groote belangstelling, zoodat ten slotte een deputatie moest worden weggestuurd om nog eenige nieuwe voorwerpen te bemachtigen, die voor prijzen konden dienen. i De uitslag is als volgt: Ml Wil aki

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5