ariiANü—uurtLLt. NIEUWKUUK, VLIJMEN. TILBURG. k* welverdiende rust toe. Tot de Inspecteur van Helsland sprekende, achtte hij het onnoodig ge zien de hulde hem bij zijn 25-jarig ambtsjubileum geboden, om ander maal in herhaling te treden omtrent de groote verdiensten, die den schei dendeninspecteur voor het corps in de geheele gemeente gehad heeft. Hij is zeer dankbaar dat de erkenning daarvan niet alleen is uitgesproken door de hoogere rechterlijke collega's, doch dat deze waardeering ook is doorgedrongen tot Haar, die met zoo groote begaafdheid en wijsheid ons land bestuurt, en. Die het heeft be haagd bij Koninklijk Besluit van 25 Juli 1939 Nr. 41 Inspecteur J. C. F. v. Helsland te begiftigen met de Gouden medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Hem gelukwenschend met deze zeld zaam hooge onderscheiding, spelt burgemeester Mallens hem de onder scheiding op de borst. Inspecteur van Helsland is zeer on der den indruk bij deze niet ver wachte onderscheiding. Het spreken valt hem zwaar. Hij voelt zich echter gedwongen een woord van dank te uiten. Hij wendt zich dan op de eerste plaats tot de burgemeester als hoofd van politie die hij dank brengt voor de groote waardeering bij zijn werk als inspecteur steeds ondervonden. Spreker stelt er prijs op te verkla ren, dat bijaldien zijn hulp of raad zou noodig zijn hij steeds bereid zal blij ven deze te verleenen. Den gemeente-secretaris bedankt hij voor de aangename samenwerking en steun gedurende 25 jaar van hem on dervonden. Tol de veldwachters zich richtende, brengt hij hulde voor de medewerking van hen genoten hen aansporende den weg die gevolgd is te blijven bewandelen, daar hij heeft moeten constateeren uit de hooge on derscheiding hem ten deel gevallen dat dit de goede weg is. Hij sluit ook speciaal volontair Smulders bij zijn dankwoord in. Verder ook de ambte naren, gemeentebode en dienstdoend personeel voor de aangename samen werking. Veldwachter v. d. Steen sprak eveneens woorden van dank tot de burgemeester, secretaris en ambtena ren. Namens de raad offreerde de burge meester beiden scheidende ambtena ren een enveloppe met inhoud. Tot slot sprak de gemeente-secre taris woorden van dank voor de diensten door beiden ook uun 't secre- tari-personeel verleend en wenschte hun een lange genotvolle periode van welverdiende rust. Gunning wegen verbeteringen. Maandag werd de verbetering van diverse wegen onder deze gemeente bij publieke aanbesteding gegund aan perceel T asphalt betonwegen aan de N. V. Bitumenweg Utrecht voor 139,(500,— en perceel II, klinkerbe strating aan G. J. Vissers te Drunen voor ƒ21360, Plechtige Eerste H. Mis. Een half uur lang beierden de zware klokken van onzen kerktoren Zondagmorgen om de parochianen op te roepen tot de plechtige eerste H. Mis, die de Weleerw. pater v. d. Lin- déh, zoon van den Weled. heer H. v. d. Linden-Smulders, Witte Pater van Kard. Lavigerie in zijn parochiekerk zou opdragen. In drommen stroomden de parochi anen kerkwaarts om getuigen te zijn van deze plechtigheid. Door een stoet van bruidjes voor afgegaan schreed de neomist met zijn familie door de bevlagde Hoofdstraat kerkwaarts. Bij het binnenkomen zong het kerkkoor het 3-stemmige „Cantate Domino" voor gemengdkoor van J. Noyon met begeleiding van or gel. Om tien uur ving de plechtige hoogmis aan. De nieuwe priester werd geassisteerd door zijn heerbroer kapelaan Theo v. d. Linden als dia ken, zijn heerneef Leo v. d. Hoven als subdiaken, den Hoogeerw. heer De ken A. J. v. d. Brekel als Presbyter assistent, den eerw. frater B. v. d. Lin den (broer van den neomist) als ceremoniarius en den Eerw. frater P. Vesters (beide laatste van de Witte paters van Lavigerie) als wierook- drager. De familie had een plaats voor in de kerk, waar een eereplaats was in geruimd voor den Zeereerw. Heer Groenen pastoor te Nistelrode en de Weleerw. pater Surig van de Witte paters. De Weleerw. heer Theo v. d. Lin den hield onder een aandachtige stilte van de volle kerk de feestpredicalie. Met een prachtig orgaan, in zeer goed verzorgde woorden, gaf hij een schets van de waardigheid van het H. Pries terschap, dat .zijn broei' had mogen ontvangen en van het ideaal priester missionaris te mogen zijn. Hij feli citeerde den neomist met de hooge taak, die hem was weggelegd en zijne beminde ouders met het geluk een tweede priester aan het altaar te mo gen zien. Hij wenschte hun de vervol making van hun ideaal toe binnen enkele jaren hun derde zoon aan het altaar te zien Het zangkoor voerde op zeer ver dienstelijke wijze de driestemmige mis voor gemengd koor „Laudate Domino Canticum Novum" van Luc. Perfice uit onder leiding van zijn di recteur J. Teurlings. Na de mis werd het 4-stemmige „Jubilate Deo" van Aiblinger uitgevoerd. an hall een tot half twee werd in het patronaat een zeer druk bezochte receptie gehouden. Alle wereldlijke en geestelijke autoriteiten maakten den neomist met zijn familie hunne op wachting. De beide harmonieën Euphonia en Apollo met de zangvereeniging Bel Canto brachten een aubade waarbij de Weled. heer M. v. d. Wee, voorzittei van Apollo namens de drie gezel schappen een keurige felicitatie tot den nieuwen priester en zijne ouders richtte. Verschillende bloemstukken ver sierden de zaal. Daarbij waren ten toongesteld de verschillende geschen ken, die den neomist reeds voor zijne Missie in Afrika, waarvoor hij reeds werd aangewezen, waren aangeboden. O.m. een kazuifel van de Missienaai- kring, een alb, een Kelk, de liturgi sche werken in 4 deelen van Parsch, een bedienstool, een Christuskop, een Ziekenpateen met H. Oliebusje van diverse weldoeners en een rijwiel uit de buurt-collecte. Om drie uur celebreerde de neomist met assistentie van den Eerw. Pater Surig een plechtig Lof, waaronder het zangkoor wederom gemengde lofzan gen uitvoerde. LOON OP ZAND. Plechtige Eerste H. Mis. Zondagmorgen droeg de Weleerw pater Jan Michielsen uit onze pa rochiekerk zijn plechtige eerste H Mis op. Door het vol-ijverig feestco mité waren de voorbereidende maat regelen getroffen om deze dag voor den nieuw gewijden priester zoo goed mo gelijk te doen slagen. Om 91/2 uur had de opstelling van den stoet plaats, die geopend werd door een schare van bruidjes. Dan volgde de neomist met familie en daarna het feestcomité. Van bijna alle huizen wapperden de vlaggen. Om 10 uur ving de Hoogmis aan met assistentie van Presbyter, diaken en sub-diaken. Het zangkoor, met knapenkoor, onder leiding van den heer H. v. d. Wildenberg, voerde de Mis „Te Rogamus Domine" voor so praan, tenor en bas van Thermingnon uit. De Zeereerw. heer pastoor Schoen makers hield de feestpredicatie. Na de H. Mis trok de stoet via Gast huisstraat, Gerlachusstraat weer naai de woning van den neomist. O111 12V2 uur had de huldiging van den neomist plaats. Een dameskoor onder leiding van den heer Struik voerde eenige liederen uit, waarna de voorzitter van het feestcomité dhr. M. J. Snoeren den nieuwen priester toesprak. Als stoffelijk blijk van me deleven met het groote gebeuren in het leven van een hunner, bood spre ker een stel zeer kunstvol uitgevoerde draagkandelaars aan. Diep bewogen dankte de jonge priester allen die zoo spontaan heb ben medegewerkt om dezen dag voor hem een onvergetelijke te maken, en gaf de aanwezigen zijn priesterzegen. Te 1 uur bracht de harmonie „Sophia's Vereeniging" een muzikale hulde, waarna de receptie werd ge houden. Bijna iedereen maakte van deze gelegenheid gebruik 0111 den neomist en zijn familie zijn felicitaties over te brengen. Na het solemneel Lof te iVb uur voerde het kerkkoor de priestercan tate van Jos. Francken uit. In den loop van den avond brach ten nog de liedertafel „Echo der Dui nen" en de harmonie „Concordia" een serenade. Nieuwe veldkapel. Langs den weg Loon-op Zand Tilburg, ongeveer tegenover den weg naar Udenhout, is een veldkapel in aanbouw. De kapel wordt gebouwd op initiatief en op het landgoed van den heer J. Br. Zij zal worden toe gewijd aan Maria en op 15 Augustus worden ingezegend. Zij zal de Maria- devotie vermeerderen en zeer ten goede komen aan het landelijk schoon onzer streek. Naar verluidt zal de heer J Br. de kapel over dragen aan de parochiekerk van Loon-op Zand. Ongewenscht bezoek te Loon-op Zand. Zondagmorgen ontdekten de be woners van het café »Finantie« te ongeveer 5.45 bij hun thuiskomst uit de H. Mis van 6 uur, dat on- genooden een bezoek hadden ge-- bracht aan en in hun woning. Bij 't binnentreden zagen ze dat de deuren waren geforceerd. In de huiskamer lag alles overhoop gehaald. De inhoud der kasten lag verspreid over den grond. Achter de woning ge komen zagen ze de vensterluiken van hun scharnieren geschroeid, een raam ingedeukt en geforceerd, zoo dat al spoedig bleek dat langs hier was ingebroken. Ook in het café waren verschillende zaken van hun plaats, alsmede in de slaapkamer. Naar het schijnt is het den inbrekers uitsluitend om geld te doen geweest, althans tol heden werd nog niets noemenswaardigs vermist. Spoedig waren gemeenteveldwach ter v d Steen en Rijksveldwachter l3ullens gewaarschuwd, die een voorloopig onderzoek instelden. In lusschen waren Rijksveldwachter Hagenaars uit Breda en Majoor der Bijksveldwachl Peters uit Drunen gewaarschuwd. Beiden waren vrij spoeuig ter plaatse, de eerste ver gezeld van zijn speurhond. ST. JOACHIMSMOER. H. Anna. Zondag, de octaafdag der H. Moeder Anna, deed evenals andere jaren vele bedevaartgangers h erheen stroomen. Uit vele omliggende plaat, sen waren ze gekomen, om Haar te vereeren en steun te vragen als patrones van het christelijk huis gezin. De gloedvolle predicates onder H. Missen en Lof werden gehouden door Pater Vigilius O M Lap., die «Sint Anneke« voor allen als toonbeeld stelde. Geslaagd. Mej. C, de ivoj 1 slaagde bij de üez.ei üagcLi goiiouueii examens voui nel Uipiuiiiu OusiuuneiC. CAriiLLE. De postduivenvereniging De Luch- vaart organiseerde j.l. Zaïerdagmiü- uag een ïieiaadigneidswedviucni ten naie van de aideeling bprang-Capeile van het Groene tvruis vanai e.ysden, ai stand ongeveer liU K.M., waar de duiven 0111 1 uur in vnjiieut werden gesteld. In concours waren ruim 3UU uuiven. De eerste duif, welke vloog met een gemiddelde snelheid van 12uö,/8 me ier per minuut, werd geconstateerd O111 2.31.32 en de laatste prijswiinieii- duif, welke een gemiddelde snelüeid van 9/5,U2 meter per minuut bereikte, werd geconstateerd om 2.53.12. De uit slag van deze wedvlucht luidt als volgt: Adr. Klootwijk 1 19 25 35 38 40 75 110; J. Versteeg 2 12 14 39; G. Tref fers 3 17 67 93 95; A. Nieuwenhuizen 4 103; Gebr. v. Onzenoort 5 53 59 73; M. v. Peer 6 18 36 74; P. Nieuwen- imizen 8 44 101; J. Rosenbrand 9 87 94; J. Zwart 10; Ph. v. Tilborgh 11 22 24 89; Adr. Blom 13 41 63; C. Ro senbrand 16 23 32; Jac. Versteeg 20 21; J. de Jong 26 27 43 60; P. Pruys- sers 28 30 34 62; H. Vos 29 104; A. de Bie 31 91; H. v. Campen 33 49; J. v. Doornik 37 45 54 106 108; B. Pols 42; D. Verhagen 46 52 55 58 85 97; St. van Peer 47 65 71; P. Dekkers 48; J. Me ter 50 51 70 80 107; A. Spuybroek 56 78; M. Mescli 57 102; W. Versteeg 61 72; Adr. Bakkeren 64 83; H. Rosen brand 66 96; P. de Boon 68; Th. v. Beek 69 76; E. Haverhals 77 79 105; C. v. Tilborgh 82 100; H. Nieuwen huizen 84 92 99; Jca. Haverhals 86; P. Verhagen 88 109; Adr. Stam 90 en W. Mandemakers 98. Eerste overduif: Adr. Klootwijk. De eere-prijs, een heerenrijwiel, werd gewonnen door J. Versteeg. Tal van inwoners en ook personen buiten de gemeente hadden voor deze liefdadigheidsvlucht prijzen beschik baar gesteld of geldelijke bijdragen voor aankoop van prijzen geschon ken, welke prijzen j.l. Maandagavond in bet clublokaal der vereeniging, 11a een kort openingswoord van den voor zitter van het organisatie-comité, waarin spreker dank bracht aan allen, die aan het welslagen van deze 3de vlucht ten bate van het Groene Kruis-afdeeling hebben medegewerkt, aan de winnaars werden uitgereikt. Voor de gewone wedvlucht, welke vanaf Mons (B.) wordt gehouden, worden de deelnemende duiven a.s. Vrijdagavond tusschen 7 en 9 uur in- gekorfd. De Chr. Gymnastiekvereniging „Pro Patria" gaf j.l. Zaterdagnamid dag 5 uur op een weiland van dhr. G. Stam aan de Nieuwevaart een demon stratie, welke door een groot aantal belangstellenden werd bijgewoond. De verschillende oefeningen van de gym nasten werden met de meeste aan dacht gevolgd en dwongen ieders be wondering af. De voetbalvereniging „Wit Zwart" speelde j.l. Zaterdagavond voor de competitie van den Brab. Voetbalbond op het terrein aan de Willem van Gentsvaart een wedstrijd tegen de Andelsche voetbalvereni ging welke door Wit Zwart met 53 werd gewonnen. Tot onderwijzer aan de Chr. l^e kerk aan nel Pastoor van Arsplein te Woen.set, waarvan het geheele Üak werd ve,"»^d en een gat in de betonnen spant is geslagen. school te Leerdam is benoemd de lieer Jac. van Beek Wzn., thans volon tair aan de Chr. School a.d. Loon- schendijk. Tijdens het onweer van j.l. Zon dagavond werd, naar we vernemen, van den landbouwer G. V. een in de weide loopende koe door den bliksem getroffen en gedood. Het muziekgezelschap Kunst 11a Arbeid gaf j.l. Zaterdagavond 8 uur in samenwerking met de gemengde zangvereniging ,,'t Rozenknopje" op de muziektent over de Binnenhaven een schitterend geslaagd concert, dat door heerlijk zomerweer begunstigd werd en door een groot aantal be langstellenden werd beluisterd. De verschillende nummers van het pro gramma werden op verdienstelijke wijze ten gehoor gebracht en oogst ten een welverdiend applaus. Bij de j.l. Zaterdagmorgen ge houden aanbesteding van onderhouds werken aan gemeente-eigendommen van Sprang-Capelle werd als volgt in geschreven Metselwerk: J. Molegraaf, Capelle 97D. v. Oversteeg, Vrijhoeve-Ca pe) le J 93,28; J. Michaël, Vrijhoeve- Capelle 89 en Gebr. Spierings Ca pelle ƒ83,67. Timmerwerk: M. Verhagen Capelle 121,25; Gebr. Spierings, Capelle J 115; J. Michaël, Vrijhoeve-Capelle ƒ88,36; G. Paans, Capelle ƒ85; J. W. Nieuwenhuizen, Sprang ƒ84,60; H. Wagemakers, Capelle 79 en Alb. Hoefnagel, Capelle 78, Schilderwerk: J. Klaasse, Sprang ƒ211,75 en D. Rijken, Capelle ƒ183. Smid- en LoodgieterswerkM. van Veen, Capelle ƒ30, ƒ50; Adr. Cové, Capelle ƒ23, ƒ75; J. Kommers, Ca pelle 21, ƒ60 en C. Kommers, Capelle ƒ18, 82. De werkzaamheden zijn door B. en W. opgedragen aan de laagste in schrijvers: metselwerk aan Gebr. Spie rings, Capelle; timmerwerk: aan Alb. Hoefnagel, Capelle; schilders werk: aan 1). Rijken, Capelle en smids- en lood gieterswerk aan C. Kommers, Capelle. Op 29, 30, 31 Juli en 1 Aug. werd alhier ten bate van het jeugdhuis en jeugdvereenigingen een Vlaamsche kermis gehouden. Het feestterrein bood een fleurigen aanblik en velen kwamen reeds in de eerste uren na de opening een kijkje nemen. Des avonds heerschte er een gezellige drukte want velen kwamen van de leute profiteeren. Ook van de film die ter dezer gelegenheid werd afgedraaid, als mede van de uitvoering werd een druk gebruik gemaakt. Voor rekening van den heer Mich. Moster mans werd aan den heer van Beinen alhier opgedragen het bouwen van drie middenstands woningen. Vijf en dertig jarig jubileum Burgemeester van Vlijmen. Op 1 Augustus was het 35 jaren geleden dat de Burgemeester van Vlijmen, de heer G. R. van de Ven, in diensl trad van deze gemeente. Op 1 Augustus 1904. op 24 jarigen leeftijd, werd hij benoemd tot Secre taris en op 18 September 1907 derhalve op 27-jarigen leeftijd volgde zijn benoeming tol burge meester. Beide ambten heeft hij aanvankelijk gelijktijdig bekleed tot hem, op 9 Mei 1919, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli d.a.v. uit eersigeinelüe betrekking,eervol out- slag werü verleend. Niet alleen als secretaris, maar meer nog als burgemeester, is van hem een groote stuwende kracht uitgegaan. Up zijn initiatief ziju lal van werken lot stand gebracül. Wij noemen slechts ue ontginning en de ontwatering van de geineenlegi onden bet gemeentelijk eleoliicileilsbcdi ïjf en de waterleiding, waardoor eener- zijds de draagkracht van de ge meente aanzienlijk werd versterkt, van den anderen kant de ingezetenen in staal werden gesteld, van de vele gemakken van de moderne techniek ruimschoots p rol ij l te trekken. Maar ook in nel vereeuigingsleven heelt hij zijne tiaast onbegrensde werkkracht up veler terrein ten volle ontplooid. Li ij slichle de bouwver- etniging «Vlijmen Vooruit», richtte de sioomzuivellabriek op, gaf den groolen stoot tut de stichting van de 1 r uit- en groenten veiling, de tuinbou wvereeniging, de boeren leenbank enz. Ouk als Slalenlid heefl burge meester van de Vin voor de pio vineie maar vooral ook voor de Langslraat groote verdiensten gehad. W ij bieden hem gaarne onze ge- lukwenschen. Mr. Th. van Eijl. f Zaterdagavond keerde de 38-jarige mr. Th. van Eijl advocaat en pro cureur te Tilburg, voorzitter van de R.K. Debatingclub «Lumen et Ve ritas» met een tweetal vrienden van een fietstocht huiswaarts. Op den weg tusschen Diessen en !Iilvarenbe»-k kwam mr. Van Eijl in botsing met een zijner mede-wiel rijders en viel op den grond. Hij verwondde zich daarbij zoo ernstig aan het hootd, dat hij in deernis- wekkenden toestand naar het zieken huis te Iilburg moest worden ver voerd. Nog denzelfden avond is hij aan de bekomen verwondingen over. leden. Mr. van Eijl. die bij de laatst ge houden verkiezingen voor de R. K. Staatspartij tot lid van den gemeente raad werd gekozen zal in die functie worden opgevolgd door den heer A. H. Janssen (R.K) Industrie*]. SPORT. RAAMSDONKSVEER. Veersche Boys. Voor een groote publieke belangstelling speelden j.l. Zondag de Veersche Boys 1 haar tweede nederlaagwedstrfjd om den prachtigen wisselprijs van het voetbaJl- tournooi. De Boys pakken van het begin af flink aan. Er volgen dan voor de gasten eenige benauwde oogenblikken. Na een half uur spelen ziet de spil der Boys kans den bal voor het doel der gasten te krfjgen, en de linksbuiten geefl zijn club de lei ding, 10. Enkele oogenblikken voor rust krijgt de rechtsbuiten der Boys een kans, en met een onhoudbaren kogel brengt hij den stand op 20, waarmee de rust ingaat. Na rust schfjnen beide partijen eenigs- zins vermoeid te zijn, daar het spel niet zoo vlug meer op en neer gaat dan voor de rust. De gasten weten na een kwar- tier spelen den achterstand in te loojien tot 21. Met dezen stand eindigde deze wedstrijd. Veersche Boys 2 speelden Zondag j.l. haar 3e nederlaagwedstrijd tegen RAC 2 uil Bijen. In het begin speelden Veersche Boys met tien spelers en moesten zfj alle zeilen bijzetten 0111 hun doel voor een ne derlaag te vrijwaren. Het gelukte de gas ten dan ook nog.voor de rust de leiding te nemen, 01. Na rust ging 't wat vlotter bij de Boys, zoodat de eindstand 11 werd. 1

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7