ft Machinezwikker ORANJEFLITSEN Slijterij „Brabantia" INGEZONDEN STUKKEN LAATSTE BERICHTEN, ADVERTENTIEN Wij vragen voor DIRECT -te ^'3 «ÉSmÈÉÊIms Gemengd Nieuws SPORT. maken bekend, den geheelen dag gesloten zullen zijn. maakt bekend, Per fleschf 1.85 Per 'la fleschf0.95 Grootestr. 191 a W a a I w ij k. verbruik in 1937, ruim 20 millioen K. W. H. volgde in 1938 een belangrijke en nieuwe toeneming en wel van ruim tien millioen K.W.H. De groote beteekenis der electriciteit voor het moderne leven blijkt overdui delijk uit de verbruikscijfers, die voort durend blijven stijgen, niettegenstaande ook ons land reeds 8 jaren lang den crisisdruk ondergaat. Vergelijeen bij 1932 is 't electriciteits- verbruik in ons verzorgingsgebied met niet minder dan 54 pet. gestegen, en niets duidt er op, dat de grens der be hoeftebevrediging weldra zal worden bereikt. Buiten beschouwing latend de meer dere opbrengst van den kolentoeslag, die in hoofdzaak dienen moet om de prijsstijging der steenkolen te compen- seeren, ging het in 1938 verkregen ac cres van 10.041.928 K.W.H. gepaard met een toeneming der stroomontvang- sten ten bedrage van 369.942. Hierbij is op te merken, dat de tariefsverlaging met ingang van 1 Januari 1938 inge voerd voor de kleinverbruikers, aange sloten op de laagspanningsnetten onzer N.V., het inkomstencijfer drukte met 63.900. De huren van onderstations, hoogspannings-installaties en meters namen toe met 12.343; de toevallige bate ad 24300, die het vorige jaar op de verlies- en winstrekening parais- seerde, wordt ditmaal gemist. Uit de hier genoemde cijfers resulteert derhal ve een stijging der bate van 357.985. Het bedrag, dat voor extra-afschrij ving beschikbaar kwam, was echter 490.138 hooger dan het vorig jaar en overtrof dus het surplus der ontvang sten nog met 132.152. Dit gunstig verschijnsel werd veroorzaakt door de rente-besparing, waartoe de in 1937 uit gevoerde conversies der electriciteits- leeningen, als mede de in dat jaar ge dane gewone en extra-aflossingen heb ben geleid. Deze rentebesparing be droeg rond 180.700, terwijl de stijging der overige exploitatiekosten, met inbe grip van het gedeelte der meerdere ko- lenkosten dat niet door den kolentoe slag gedekt werd, zich beperkte tot rond 48.600, Met de in 1938 gedane gewone en extra-aflossingen ten bedrage van 2.010.600 is onze leeningsschuld aan de provincie gedaald tot 12.441.500. Dit bedrag staat in zeer gunstige ver houding tot de waarde van onze vaste activa. Deze activa voor zoover niet geheel afgeschreven werden voor hun aanschaffingswaarde in de balans opgenomen. De geheel afgeschreven be drijfsmiddelen, waarvan de aanschaf- fingskosten 4.687.874 bedroegen, werden ten laste der afschrijvingsreke ning afgeboekt. KAMER VAN KOOPHANDEL TE TILBURG. - Verschenen is het jaarverslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Tilburg en Omstreken. Betreffende de Schoenindustrie'' zegt dit verslag: Hoewel men in dezen, voor ons district belangrijken bedrijfstak nog weinig opleving kan constateeren, wel ke duidt op een permanent herstel van de verhoudingen in het productie- en distributie-apparaat, kunnen wij, terug ziende op 1938, een grootere stabiliteit in den gang van zaken in de schoen industrie, vergeleken bij 1937, waar nemen. Dit wil echter geenszins zeggen, dat wij tevreden mogen zijn over de ont wikkeling van de productie, die sterk geconcentreerd wordt in enkele nieuwe productiecentra en over de verhoudin gen, zooals die op den dag van van daag tusschen producent en distribuent in den detailhandel heerschen. In 1937 kon onze Kamer, in haar adres, dat zij gezamenlijk met de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk aan de Mi nisters van Economische en van Socia le Zaken, ter bepleiting van een aan tal saneerende maatregelen voor de schoenindustrie, richtte, dan ook terecht gewag maken van een waren noodtoe stand in dezen bedrijfstak. Een van de voornaamste oorzaken van de sterk verminderde rentabiliteit der ondernemingen, waarvan het ge volg zich duidelijk afteekent in den ach- teruitgeang van de werkgelegenheid in de van oudsher gevestigde schoenen centra, is wel de sterke uitbreiding van het productie-apparaat, welke voorna melijk op rekening komt van twee in de laatste decennia gevestigde groot bedrijven. Daarnaast en daarmede ver band houdende is een tweede oorzaak van de ongunstige ontwikkeling van den toestand in de schoenindustrie hier in gelegen, dat de distributie meer en meer in handen komt van het groot winkel- en filiaalbedrijf, welke laatste manier van détailhandel vooral door meergenoemde ondernemingen wordt toegepast. Doordat de productiecapaciteit door gerationaliseerde productiemethoden 'n geweldigen omvang kreeg en de koop kracht van de binnenlandsche markt om de bekende redenen sterk terugliep, moesten de prijzen van het afgewerkte product noodzakelijkerwijze omlaag en dit, terwijl de grondstoffenprijs op de binnenlandsche markt zelfs niet onbe langrijk gestegen was! Geen wonder, dat de verwerking van slechtere kwali teiten grondstoffen in meer dan een ge val werd toegepast om zich nog te kun nen handhaven in den concurrentie strijd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Gisteravond vond ik de circulaire vau het «Centraal Oranje» comité in mijn bus en na lezing heb ik mij er over verheugd, dat weer een centraal feest zal worden gegeven, en dat men de oude volksspelen in eere wil herstellen. Het spijt mij echter te moeten zien dat besloten is, dit centraal feest te vieren acht dagen na den nationalen feestdag. Dat nu vind ik erg jammer want dan is de groote gebeurtenis haast weer vergeten en men weet uit jaarlijksche ondervinding hoe weinig spontaan die na-viering steeds is. Op den eigen of volgenden dag is alles enthousiast. Dan en dan alleen is er de ware stemming. En de voorbereiding van zoo'n feest vergt toch niet zoo veel en is ook direct te maken. Laat de deelnemers zich dadelijk opgeven, laat men de noodige pre paratieven maken, dan ligt alles kant en klaar en kau men direct spontaan feest vieren en heeft men een en ander eventueel niet noodig dan is het nog zoo erg niet! Want wat zal er anders op den nationalen feestdag te doen zijn? Niets! Dat gaat toch niet. En als het een prinsesje is, loopt het dan zoo koud af? Ik hoop en meen velen met mij, dat het centraal comité zich nog even zal beraden en direct handelen. Dan doet het zeker in den geest der ingezetenen. Dank voor de plaats ruimte. Een inwoner der St. Antoniusparocbie Buit van diefstal in het Vondelpark gevonden. Goud en sieraden in een krant verpakt Eenige maanden geleden werd des nachts ingebroken in een goud smidswinkel in de Eerste Coustan- tijn Huygensstraat, te Amsterdam. De dief had de etalageruit met een steen vernield en zich via het gat een groot aantal gouden voorwerpen, als horloges, ringen en armbanden, toegeëigend. De leege schilden wer den eenige uren later op straat le- ruggevonden en eenige dagen later zat op het bureau Leidscheplein een verdachte, die aan drie getuigen een en ander van de gestolen voor werpen zou hebben laten zien. De man bleef echter ontkennen, iets van den diefstal af te weten. Eenige weken geleden diende deze zaak voor de rechtbank en de man werd op de getuigenverklaringen veroor deeld. Het gestolene was en bleef echter zoek. Thans heeft een burger in een laantje in het Vondelpark, achter den Overtoom, de horloges, ringen en armbanden teruggevonden. De wandelaar zag aan den kant van den weg, op de donkere aarde, goud glanzen, hij bukte zich en groot was zijn verrassing bij het zien van de vele kostbare voorwerpen, welke, in een krant verpakt, half in den grond begraven lagen. Hij depo neerde zijn niet-alledaagsche vondst op het bureau Leidscheplein, waar, na vergelijking met de recherchelijst, de voorwerpen werden herkend als afkomstig van den diefstal in de Const. Huygensstraat. De eigenaar van den goudsmidswinkel herkende de sieraden als zijn eigendom. Veerboot omgeslagen bij Philippijnen. 44 opvarenden verdronken. Een motorveerboot, die de ver binding tusschen de eilanden der Philippijnengroep Samar en Leyte onderhoudt, is door de hooge zee omgeslagen, terwijl zich 80 personen aan boord bevonden. Hiervan kon den er zich slechts 36 mei reddings gordels zoolang drijvende houden tot zij door te hulp snellende schepen worden opgepikt 44 opvarenden verdronken echter. Doodgevallen. Gisterochtend is op het terrein van de Ned. Scheepsbouw mij. aan den overkant van het IJ te Amster dam een ernstig ongeluk gebeurd. De 18-jarige E A. W., wonende Tuindorp Buiksloot, verrichtte werk zaamheden op de weif aan een in aanbouw zijnd schip, waai toe hij zich op een stellage buiten boord bevoud. Na afloop van dit werk zou hij zich naar een ander hooger gelegen karwei begeven. Hij ging daarbij niet voorzichtig genoeg te werk, met het gevolg dat hij viel. De jongen bleef ernstig gewond lig gen. De G.G. en G. D. heeft het slachtoffer naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij kort na aankomst aan de gevolgen van een schedel- fractuur is overleden. Kabinetscrisis. Jhr. de Geer (c.h.) heeftopdracht gekregen tot vorming van een kabinet. Over 't algemeen wordt deze opdracht, die schijnt verleend te zijn op advies van Dr. Deckers, toegejuicht. Men verwacht een zoo breed mogelijk kabinet o.a. Jhr. van Lith de Jeude (lib.), dr. v. d. Tempel (s.d.a.p.),Terpstra (a.r.), Steenberghe en Weiter (katb.), Joekes (v.-d.) Verwacht wordt, dat vandaag te Danzig een Poolsche nota zal worden overhandigd, inhoudende weerlegging van beschuldigingen benevens een ferme waarschuwing aan het adres der autoriteiten van de vrije stad. In politieke kringen te Rome beschouwt men de conferentie der Japansche ambassadeurs aan het Comomeer als een bewijs, dat Japan reeds tot toetreding tot de militaire alliantie met de as be sloten heeft. Bij Hongkong worden Japan sche troepen geconcentreerd. Men ducht, indien de Britsch-Japansche besprekingen mislukken, omsinge ling der kroonkolonie. Een ontploffing, ontstaan bij het onderzoek naar 'n lek in een gasbuis, heeft Vrijdagmiddag om half vijt het Oostelijk deel der Londensche City bij de St. Paul's kathedraal op zijn grondvesten doen schudden. Een honderdtal personen werd licht gewond door het omhooggeworpen stiaatpnin en de in't rond vliegende glasscherven. ENGELAND's MOEILIJKE POSITIE. Chamberlain zcide o.m. in het La gerhuis Wij hebben, door de omstandig heden gedwongen, enkele zeer zware verplichtingen in Europa op ons moe ien nemen, waarvan liet gevolg is, dat, indien bepaalde dingen zouden ge beuren, dit land in den oorlog zou moeten gaan. Het zou mogelijk zijn, dezelfde verplichtingen aan t.e gaan in het Verre Oosten, doch ik wensch dit niet te doen. Hoe wij ook mogen worden geër gerd, aldus vervolgde Chamberlain, door de dingen, die in het Verre Oos ten gebeuren, ik kan het huis verzeke ren, dat ik de heftigste gevoelens van wien ook ten volle deel. Mijn bloed kookt, wanneer ik hoor en lees van sommige gebeurtenissen daar. Wij mogen echter ondanks dit alles de verplichtingen dien wij op ons geno men hebben, en de positie onzer land- genooten, die zich daar bevinden, niet vergeten. Bij de voortzetting der onderhande lingen zullen wij er naar streven de beginselen, welke tot dusverre ons be leid beheerscht hebben, zoover moge lijk te handhaven. Wij zullen de be langen en de bezittingen der Britsche onderdanen in het Verre Oosten tot het uiterste beschermen. Wij zullen er naar streven geduld en verstandige gematigdheid te toonen. in de erken ning, dat achter al deze ergerlijke din gen een ongeveinsde verdenking der Japanners ten" aanzien van ons op treden kan schuilen. Wij mogen niet vergeten, dat wij wellicht in de eerstkomende maan den een nog ernstiger probleem, dat ook dichterbij is, onder oogen hebben te zien en dat wij krachten moeten sparen om iederen noodtoestand, die zich zou kunnen voordoen, het hoofd te bieden. R.K. W.V. H. Na een langdurige rustperiode zullen de elftallen van Hercules, welke naam thans officieel door de R.K.F. is geregis treerd als W.V.H., a.s. Zondag wederom beginnen met het spelen van oefenwed strijden. Het ligt in de bedoeling om in den nog resteerenden tijd voor den aan vang van de competitie, proefelftallen samen te stellen en hiermee vriendschap- Door het Bestuur van de Christelijke Oranje-Vereeniging te Baarn werd een krans gelegd bij het Emma-monument, ter nagedachtenis van den geboorte-dag van wijlen H.M. de Koningin-Moeder. De heeren F. Wijna (voorzitter) links, en mr. M. P. van der Hoop van Slochteren (secretaris), leggen de krans. pelijke wedstrijden te spelen, om zoo doende te trachten met de a.s. competi tie een behoorlijk 1ste elftal in het veld te brengen. A.s. Zondag speelt het 1ste elftal thuis tegen WVB1. Aanvang 2.30 uur. Het 2e elftal speelt tegen DES 3 in Kaatsheuvel. Aanvang 12 uur; vertrek 11 uur. Het A-elftal der junioren speelt tegen WVB a. Ook met de wekelijksche trainings avond is reeds begonnen. Deze wordt gehouden Donderdags avonds, aanvang 7.15 uur. Wij sporen onze leden aan, trouw hieraan deel te nemen. Burgemeester en Wethouders van WAALWIJK dat op MAANDAG 7 AUGUS TUS a.s. (nationale feestdag) de gemeente-secretarie en de kan toren en diensten der gemeente bedrijven Waalwijk, 5 Augustus 1939. Burgemeester en Wet houders van Waalwijk, De Burgemeester, E. MOONEN. De Secretaris, J. THIJSSEN, l.s. EEN PRIMA Fa. M. Bergmans en Zonen Grootestraat 138 Waalwijk. De Burgemeester van WAAL WIJK dat op MAANDAG 7 AUGUS TUS a.s. (nationale feestdag) de Café's mogen geopend zijn tot 2 uur des nachts, terwijl alsdan mag gedanst worden en muziek ge maakt mag worden tot één uur 's nachts. Waalwijk, 5 Augustus 1939. De burgemeester voornoemd, E. MOONEN. DE NATIONALEFEESTDRANKI TELEFOON 214. De Blijde Gebeurtenis in het Paleis Soestdijk. Dagelijks staan honderden belangstellenden voor het Prinselijk Paleis te wachten op nadere berichten en of zij soms zoo gelukkig zullen zijn H. K. H. Prinses Beatrix met haar grootmoeder Prinses Armgard een wandeling door de tuin te zien maken,

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 10