Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Vijf en twintig jaar geleden. Halifax zet Engelands politiek uiteen. „NOORD- BRABAND 1843 Buitenlandsch Nieuws. Dalende werkloosheid. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD Croquetten en Bitterbollen Automatiek PULLES-HEESBEEN. NUMMER 61. ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1939. 62c JAARGANG. t r - - Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, :nz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE t WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adrea: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Toen de oorlogsfurie losbrak. En nóg heeft de menschheid niets geleerd. De ,,groote wereldoorlog is geschie denis geworden. Wij, de ouderen", de vijftigers en wie daar bóven tellen, we zouden aan het jongere geslacht van de verschrikkingen van 25 jaar gele den kunnen vertellen, zooals ónze ou ders en grootouders ons hebben ver teld van den FranschDuitschen oor log van '70. Toen wij op winteravon den geboeid naar die verhalen hoorden, lag de oorlog van '70 óók nog maar een kwart eeuw of daaromtrent in het ver leden. Maar wat waren de vertelsels van toen een romantiek voor ons! Er was nog geen radio in die dagen en geen bioscoop. We poften toen nog kastanjes of appelen in de aschlade van de kachel en keken plaatjes in de Ka tholieke Illustratie"; we zagen met eer bied op naar het vergeelde portret aan den wand van vader of van opa in zijn schutterspak, of van hen die bij de zou- aven gediend hadden. De oorlog vonden we wel een angstwekkend, maar toch ook een gróótsch gebeuren; oorlog" was voor ons een samenstel van verhalen over heldenmoed. Hoe heette hij ook weer, die ,,held van Lutjebroek?" Die had een rol gespeeld als pauselijk zouaaf in den oorlog om den kerkelijken staat. Eveneens in de 70-er jaren. Zijn lijk vonden ze boven op een hoogte, maar om hem heen lagen de doode lichamen van twaalf roodhemden, Garibaldisten. Toen onze ,,held van Lutjebroek" zijn geweer had leeggeschoten, had hij het wapen aan het ondereinde vastgegre pen en twaalf maal had-ie de kolf op het hoofd van een roodhemd laten neer dalen. Ze lagen in een kring om hem heen, een aureool van dapperheid vormende om het hoofd van den ge vallen Lutjebroeker. Wij, die van den oorlog 19141918 zouden kunnen vertellen, als 't hui dige geslacht er naar wilde luisteren, zooals wij vroeger geluisterd hebben we zouden veel gruwzamer dingen moe ten zeggen. Dingen, waarin van per soonlijken moed geen sprake meer zou zijn. We zouden moeten zeggen: en toen, in de eerste dagen van Aug. 1914, woedde 't oorlogsgevaar vlak langs onze grenzen. De Duitschers motiveer den hun inval in België met ..Kriegsnot- wendigkeitZe verbrandden het stad je Visé, zetten in het bij Luik gelegen plaatsje Andenne 400 inwoners tegen den muur en schoten ze overhoop; ze verwoestten de stad Leuven en haar be roemde universiteit; ook Dinant werd verwoest en daar werden 676 mannen, vrouwen en kinderen, ook zuigelingen, door vuurpeletons neergelegd; België telt 32.000 burger-martelaren van den oorlog. We zouden aldus waarheid spreken. Maar het huidige geslacht houdt niet van oorlogsverhalen, ze zijn te gruwzaam. We hebben radio en bios coop; we hebben sport, dans en spel en we „doen aan politiek" op een wijze, welke regelrecht naar nieuwe afgron den voert. We houden de oogen ge sloten voor realiteiten. We zeggen, dat men anderen op hun manier het leven moet laten leven en inrichten. Dat an deren voor zich moeten uitmaken, wel ke „ruimte" ze behoeven en tot welke notwendigkeit te meenen te moe ten concludeeren. We prakkezeeren niet over de mil- lioenen, die vijf en twintig jaar geleden voor de vrijheid van Europa zijn geval len. We misprijzen de gestrengheid van Versailles, waaruit we alle narigheid van thans verklaren, maar vergeten, wat ons lot zou zijn geweest, als de af loop van den wereldoorlog de omge keerde ware geweest. Het huidige ge slacht weet niet, hoe Nederland in de oorlogsjaren op Duitsche kaarten reeds tot een Duitschen bondsstaat was ge- teekend, vereenigd met het Vlaande ren, dat van 1914.1918 reeds werd bestuurd door 'n Raad, gehuld in Duit sche parade-jassen. We zijn ons niet of nauwelijks bewust, dat in Verdun, in het Somme-gebied erf in de loopgra ven langs den Ijzer de voortduur van ónze onafhankelijkheid is bevochten en dat deze in Versailles werd beteekend. Versailles was èrg voor de overwon nenen en misschien te erg voor een toekomstige vrede, maar anderzijds is het misschien nog erger gebleken, dat de bepalingen van Versailles niet in haar volle kracht zijn doorgevoerd. Laat het huidige jonge geslacht be langstelling toonen voor de oorlogs waarheid van '14 '18! Laat het zich rekenschap geven van het naamlooze leed, dat een overweldiger een klein land uit „kriegsnotwendigkeit" kan op leggen en laten we besluiten tot het eenige, wat we heden nog tot afweer daartegen kunnen doen: het betoonen van een grimmige vastberadenheid; 't zoeken van kracht door eenheid en offerbereidheid; het vormen van een phalanx tegen agressie: een muur van gewapende mannen rond de bescheiden levensruimte van het Nederlandsche volk. De nieuwe regeering krijgt zeer waarschijnlijk het voordeel van een op gaande conjunctuur. De landbouwposi- tie is helaas nog maar weinig veran derd. Er is wat meer uitvoer en voor sommige producten zijn de prijzen wat opgeloopen, maar op de arbeidsmarkt is van deze kleine verbetering in de landbouwpositie nog niet veel te mer ken. Wel is de situatie in den tuinbouw den laatsten tijd aanmerkelijk verbe terd. Er is hier een belangrijke her nieuwde stijging van den uitvoer. De stijging van den uitvoer in het al gemeen als belangrijk moment in de verbetering van het economische leven van Nederland is vooral daarom van beteekenis, omdat deze toeneming niet op toevalllige omstandigheden berust. De groote bedrijvigheid in verschil lende landen, vooral verband houdend met de steeds toenemende bewape ningsactiviteit, heeft ook een stijgende vraag naar producten tengevolge. Hoewel het aantal werkloozen (zon der de tewerkgestelden) sedert Juni '36 met 140.000 is verminderd, blijkt uit het aantal van rond 200.000 dat in Ju ni 1939 geregistreerd is (d.i. weer zon der de tewerkgestelden), dat de werk loosheid nog geenszins overwonnen is. Met de circa 59.000 tewerkgestelden (in Juni 1936 bedroeg het aantal co. 40.000), waren er dus in Juni 1936 nog rond 260.000 werkloozen. De omstandigheid dat naast een groot werkloozenieger een tekort aan bepaalde werkkrachten optreedt, brengt het vraagstuk der herscholing als drin gend op den voorgrond. 't Is niet juist om te beweren, dat er op het oogenblik waar dan ook in ons land een tekort aan arbeids krachten zou zijn. Hoogstens kan er hier of daar een moeilijkheid bestaan om een geschikte kracht te vinden voor een zeer bepaalde technische functie. Feit is echter, dat de werkloosheid zienderoogen afneemt. Waar dat pre cies aan ligt, is moeilijk te bepalen. De crisis overviel ons onvoorzien, mis schien verdwijnt ze op dezelfde wijze. De oorlogsvoorbereiding schijnt wel van invloed te zijn; er wordt thans reeds veel met speculatieve oogmerken geproduceerd. Nu er méér werkgelegenheid komt, is het aanwijsbaar, dat de geschoolde arbeiders, dus de menschen, die een vak kennen, het eerst in het productieproces worden opgenomen. En het ziet er naar uit, dat ongeschoolden voorgoed op steun en werkverschaffing blijven aan gewezen. Voor de eigenlijke productie kan men slechts vakmenschen gebruiken. Daarom zouden we willen raden aan alle ouders, wier kinderen van school zijn gekomen: al kunt ge het goed ge bruiken, brengt liever nog wat offers en stuurt de jongens naar een vak school of naar een betrekking, waar ze van onderen af op, een vak kunnen lee- ren. Dat is de beste verzekering tegen den geesel der werkloosheid. Beschouwingen over Japan en Rusland 1 en Polen. In zijn antwoord op een aantal cri tici heeft Lord Halifax Donderdag in het Hoogerhuis een uiteenzetting gege ven van de Britsche politiek. Het verre Oosten. Over den toestand in China zeide hij: De algemeene overwegingen, die men in gedachten moet houden, zijn, dat de Japansche regeering nimmer van de Britsche geëischt heeft, dat zij haar po litiek zou wijzigen en dat de Engelsche regeering dat ook niet zou kunnen als het van haar verlangd werd. Het eeni ge wat wij met deze formule gedaan hebben, is te trachten de feiten vast te stellen, zooals zij ons in waarheid sche nen, en te trachten op practische wijze den achtergrond vast te stellen, waar tegen de toestand te Tientsin ontstaan is. Het is al moeilijk genoeg om een LEVENSVERZEKERING 19 WAALWIJK deel van bezet China als een zeer ern stig feit te beschouwen. De toestand in Europa. Halifax kwam vervolgens tot den toestand in Europa en meer speciaal tot de onderhandelingen met de Sow- jetunie. De Britsche regeering heeft de leiding genomen bij de poging om een gemeenschappelijk verzet tegen ag- gressie te organiseeren en het feit, dat haar in het bijzonder alle moeilijkheden en vertragingen verweten worden, toont, dat haar leidende rol in deze al gemeen erkend wordt. Als de wereld rechtvaardig was, zou de regeering het leeuwendeel krijgen van den lof voor wat reeds bereikt is, maar daar zij dat niet altijd ten volle is, beklaagt de regeering zich niet, dat zij het grootste deel te dragen krijgt van den blaam voor wezenlijke of ver meende tekortkomingen. KOMT E\/EN SMULLEN. uitsluitend van Ie kwaliteit kalfsvleesch. Het is geen geheim, dat de voorstel len van Engeland en Frankrijk de Sow- jet-regeering niet voldoende duidelijk leken, terwijl de formule, welke de Sow- jet-regeering voorstond, te ver scheen te gaan in de andere richting. Het uit stel is echter niet alleen een gevolg van de ingewikkeldheid van het vraagstuk, dat de rechten en belangen raakt van een groot aantal staten. Het is volko men waar, dat een voorloopige rege ling, zooals die met Polen en Turkije betrekkelijk vlug kan worden voltooid. Doch in deze beide gevallen is de for- meele overeenkomst nog altijd in be spreking. Op de vraag, of de overeenkomst met Polen een definitie van agressie in houdt, zei Halifax, dat een definitieve overeenkomst met Polen nog altijd niet gesloten is en dat de overeenkomst, waaraan men bezig is, geen zinspelin gen bevat op indirecte aggressie en zulks om goede redenen. Onze waar borg aan Polen berustte op een volko men eenvoudige, welomschreven en be trekkelijk verschillende basis. Zij wordt van kracht, ingeval de Poolsche onaf hankelijkheid duidelijk zou worden be dreigd en de Poolsche regeering het noodig zou achten, verzet te bieden. overeenkomst nopens de vraagstukken van Tientsin tot stand te brengen zon der een verkeerde uitlegging van de formule te geven en wij moeten zorgen niet onnoodig de taak van onzen am bassadeur te Tokio te verzworen, die in moeilijke omstandigheden met vast beradenheid en begrip van zaken op treedt bij zijn pogingen een oplossing te bereiken. Daarom, terwijl niets wat wij ge daan hebben en, naar ik hoop ook niets, dat wij doen zullen bij eenige redelijke overweging kan worden opgevat als vergoeilijking van een handelwijze, welke het karakter van agressie draagt, en hoewel onze politiek stellig er op gericht is den vrede en de internatio nale orde te bevorderen, lijkt het mij niettemin toe, dat het doel waartoe wij onze pogingen moeten richten is: le bij te dragen tot het zoeken van een regeling, welke billijk is tegenover alle betrokken belangen; 2e van het beperkter standpunt van de belangen van Engeland uit te stre ven naar een zoodanige oplossing van de huidige moeilijkheden, welke onze betrekkingen met China niet schaadt. De regeering is verplicht de blokka de van Tientsin en de vermeerderde ac tie tegen de Britsche belangen in dit HERDENKING VAN DE OORLOGSVERKLARING. De gedachten van allen in Europa zijn deze week teruggegaan tot de Augustusdagen van 1914, toen 't ont zettende vierjaarsche oorlogswee zich over ons werelddeel verbreidde. In Duitschland hebben ze een feest ge maakt van deze herdenking! De her denking, welke een gebeuren betreft, dat aan millioenen Duitschers het leven kostte en het volk vier jaar in zwarte armoe en ellende heeft gehou den, met de nederlaag ten besluite. Geldt het „feest" misschien echter méér de komende revanche? Van alle openbare gebouwen en huizen in het Derde Rijk wapperden Woensdag de vlaggen. In tal van ste den werden indrukwekkende parades en troependefilé's gehouden. Des avonds gaven militaire kapellen con certen. Toen Wilhelm II den 2e Augustus 1914 de mobilisatie beval voor den strijd tegen Rusland, had het rijk een staand leger van nog minder dan 700 duizend man. Hitler's derde rijk heeft op het oogenblik een leger ter sterkte van 1 millioen, dat met de opgeroe pen reservisten de 1.800.000 nadert. Aan het einde van Augustus zal de totale sterkte van het leger zelfs on geveer twee millioen man bedragen. In Engeland werd de 25e verjaar dag van 't uitbreken van den wereld brand niet met vlaggen en parades en militaire concerten gevierd, doch het land is een en al vervuld van ge weldige manoeuvres-toebereidselen en Britsche paraatheid. De troepenbewegingen, de ballon versperring, tallooze aanplakbiljetten op de militaire oefeningen betrekking hebbende en de Engelsche paraatheid illustreerende, geven een beter beeld van Engeland's' macht in de zomer- crisis van 19.39 dan alle budgets en bewapeningsstatistieken van de over heid. In Frankrijk ging de dag stil voor- bij, het was de stilte der herboren Fransche vastberadenheid. DE NEW-YORKSCHE WERELD-TENTOONSTELLING EEN GROOTE DESILLUSIE. De correspondent van het A.N.P. te New-York meldt: Ook het verkrijg baar stellen van „koopjes-kaarten" voor de wereld-tentoonstelling te New York en de verlaging van den toe gangsprijs na 9 uur, zijn niet in staat geweest, tot nu toe, het tentoonstel- lingsbestuur een teleurstelling te be sparen. Het resultaat is vijftig pro cent onder de verwachting gebleven. Ondanks het „koopje" was het bezoek slechts 14.000 boven dat van het tot nu toe drukste week-einde zonder prijsverlaging. De van 75 cent tot 40 cent verlaagde toegangsprijs na 9 uur bracht slechts enkele duizenden be- 1 zoekers op dit uur naar de tentoon stelling. Men verheelt zich de teleurstelling over dezen gang van zaken niet, te meer daar na de „koopjes-dagen" het bezoek weer gedaald is onder het ge middelde. Op 25 Juli dus tachtig dagen na de opening is de 15 millioenste be zoeker genoteerd. Het valt dus te be zien, of het bezoek ver boven de 30 millioen (dat is de helft van het oor spronkelijk verwachte aantal), zal stijgen. Inmiddels is thans gebleken, dat 't getal bezoekers op den openingsdag, dat als 605.000 stond genoteerd, schromelijk overdreven was. Het be droeg slechts 265.000. Het tentoon- stellingsbestuur heeft deze „ontdek king" zonder commentaar laten pas- seeren. Het Nederlandsche pavilioen heeft inmiddels niet over gebrek aan be langstelling te klagen. ABONNEERT U OP DIT BLAD. De Echo van het Zuiden, Waalw(jksclie en Langstraatsehe Courant*

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1