Lusteloos? AKKBRtJrS H deBont-v. Huiten Plaatselijke Berichten. Heerenkleediog naar maat h Ambtsjubileum Wethouder Smolders In ons vorig nummer hebben we medegedeeld dat Weth. Smolders 13 Aug. a.s den dag herdenkt dat hij vóór 12'/a jaar werd gekozen tot wethouder der gemeente Waalwijk. Mag in het gewone leven een koperen jubileum niet van bijzondere importantie geacht worden, een koperen wethouders jubileum is dit o.i. zeer zeker, waar een continuïteit van het raadslidmaatschap en een herhaalde herkiezing als wethouder daaraan ten grondslag ligt. Een dergerlijk jubileum stijgt daarenboven in waarde, wanneer d<- persoon in kwestie, zich om z'n acti viteit en deskundigheid in de alge meene achting en waardeering mag verheugen niet alleen van degenen die hem indertijd speciaal afvaardig den maar ook van de verdere burgerij van Waalwijk en als de jubilaris een staat van dienst achter zich heeft als wethouder Smolders kan presenteeren. Wij kunnen niet heter doen dan dezen met eenigen feiten en cijfers belichten Ter vervulling van de acature, ontstaan door het overlijden van den heer Aloys Verbu I, werd de heer Smolders 21 November 1921 tot lid van den raad gekozen en heeft vanaf diend «turn onafgebroken zitting gehad in dit college In de vergadering van 11 Februari 1927 werd hij in de vacature G'agt mans, gekozen tot wethouderder ge meente Waalwijk. In deze vergade ring had tevens de installatie plaats van de heeren J. Loeff en A. van Gent, als raadslid ter voorziening in de vacatures Gragtmans en Surig. De raad bestond toen uit de heeren Jac. Ooraens, W.EIbeis, L. Hartog, A.de Graaff, P. Verwiel, A.v. Driel, P. v. d. Aa, J. v. d. Geld, B. Tim mermans Verschure, F. Smolders en F Rox. Den nieuwen wethouder werden speciaal de bedrijven van gas, elec triciteit en water toegewezen Sinds October 1931 is hij voorzitter van het gemeentelijk steun-comité en sinds 1937 voorzitter van de com missie voor den B steun. Nu eenige der voornaamste feiten tijdens zijn wethoudersschap. Na een miniteuse voorbereiding door de bedri|fs-commissie werd in de vergadering van 2 Sepl. 1927 besloten tot het bouwen van een nieuwe gasfabriek voor een totaal bedrag van f158,000, 16 Maart 1928. P. J. van Vliet be noemd tot directeur der be. drijven. 30 Nou. 1928. Besloten tot invoering van centrale administratie voor de verschillende gemeente - bedrijven. 25 Jan. 1929. Besloten de electrici- teits-voorziening uit te breiden tot de woningen van het woning bedrijf en der woningbouwver- eenigingen. Besloten tot verkoop van grond vrijgekomen door afbraak der gasfabriek. 3 Mei 1929. Besloten tot uitbreiding van het electrisch net in de Putstraat en Burg. Smeele-laan. 27 Sept. 1929. Uitbreiding gas-, elec triciteit- en waterleiding in de Eerste Zeine. 30 Oct. 1929. Besloten tot aanschaf fing van huis-gasdrukregulateurs voor een crediet van f30000, 15 Mei 1930. Besloten tot ombouwing van het electrisch nel in de St. Antoniusstraat (bovengronds in kabel) en uitbreiding op den Kloosterweg. EXAMEN. Woensdag slaagde voor het toela- tings-examen voor de R.K. Kweek school „St. Stanislaus" te Tilburg de jongenheer H. v. d. Heijden alhier. GESLAAGD. De Eerw. Zuster Carina van de St.' Teresiaschool alhier slaagde voor 't examen Hoofdakte. GEEN WINKELSLUITING. In verband met de te verwachten 30 Mei 1930 Crediet van f 4000. - voor aanschaffing van 2-vlams gascomforen. 29 Auy. 1930. Verlaging electriciteits. tarieven. 26 Juni 1931. Vaststelling nieuwe verordeningen voor gas-, water en electriciteitsbedri f. Verlaging electriciteits-tarieven. 28 April 1933. Besluit tot ombouwen electrisch net in bet Westeinde. 1 Juni 193k. Besloten tot invoering vastrecht-tarieven voor gas en electriciteit. 31 Mei 1935. Besloten tot doortrek king van gas en water in de Baardwijksche straat tot den Parallelweg en ombouwen van het electrisch net in kabel. 30 Jan. 1936. Besloten tot plaatsing van den monumentalen lantaarn op het raadhuisplein. 26 Juni 1936. Verlaging gas- 'en electriciteits tarieven. 30 0<;t. 1936. Bij behandeling der begrooting voor 1977 werd be sloten tot reorganisatie van het waterleidingbedrijf en tot in- stalleeren van een ontijzer- inrichting 27 Aug. 1937. Besloten tot vernieu wing van het buizennet der waterleiding in v.m. Baardwijk. De algeheele ombouw /an het bovengroiidsch net in vm. Baardwijk en Besoijen in kabel is het vorig jaai geheel tot stand gekomen. Aantal aansluitingen 1 Jan. 1927 Gas 16b0 Water 16*26 Electriciteit 521 1 Jan 1939 1958 1938 1789 Aflevering 1927 1939 Gas 784275 M3 765791 M3 Water 1 f6586 M3 259034 M3 Electr. 294794 KWU 604392 KWU Tarieven 1927 1939 Gas: Gewoon 13 en II 11 10 Muntgas 14 en 11 11 10* met daarnaast thans vastrecht en proeftarief wat tot4ct.gaat. Electriciteit40 ets. 24 ets. kleinkracht 20 ets. met daarnaast een sterk af loopend vastrecht- en dubbel- tarief gaande tot 5 en 3ets per K. W. U. Water30 ets. per M3 20 M3 per kwartaal verpl., thans 15. Ook op ander terrein was de jubilaris verdienstelijk werkzaam, wat blijken mag uit het volgende Hij was 25 jaar bestuurslid van de R.K. Werkliedenvereniging, waar van 22 jaren penningmeester en thans voorzitter. Vanaf 1916 lid van het centraal bestuur v. d. Bosscheu Diocesanen Werkliedenbond, voorts voorzitter der harmonie St. Crispijn, bestuurs lid der Maria-stichting, vice-voorz. der R K. Kiesvereniging, afgevaar digde naar den R.K. Statenkieskring Heusden, lid van de districts-arbeids- beurs te 's Bosch, agent der Centrale Volksbank, Penningmeester vanjhet Dokters- en Verplegingsfonds.f Lange jaren is hij bestuurslid geweest van het Wit-Gele Kruis en de T. B. C. Commissie, alsook plaatselijk leider van den Bijz. Vrijw. Landstorm en van de plaat selijke commissie voor de lichame lijke opvoeding. Uit deze respectabele lijst en uit de wijze waarop de heer Smolders deze functies waarnam, mogen wij toch wel de conclusie trekken dat de jubilaris voor de gemeente en voor de gemeenschap groote ver diensten gehad heeft en nog heeft Daarom zijn wij overtuigd dat velen gaarne deze gelegenheid zullen aan grijpen om wethouder Smolders blijk te geven van waardeering en dankbaarheid voor hetgeen hij op aooveel zijdig terre;n voor den arbeider maar ook voor de geheele gemeenschap heeft gedaan. Zooals wij schreven is daartoe gelegenheid op Zondag 13 Augustus van 12 2 uur ten zijnen huize. blijde gebeurtenis hebben B. en W. bepaald, dat de winkelsluitingswet vervalt op dezen en den daarop vol genden dag. Wanneer het heugelijke feit echter op Zondag gebeurt, geldt deze onthef fing alleen voor den Maandag, terwijl indien Nederland op Zaterdag verblijd wordt met een prins (es), de onthef fing alleen van toepassing is voor dien dag. Voor den Zondag blijven dus de bepalingen geldend. Waarborg. Bij alle goed, dat U wilt wasschen Ontheft Persil U van veel zorg Voor duurzaamheid en hoogste reinheid Blijft Persil onveranderd borg! CENTRAAL ORANJECOMITÉ WAALWIJK. In verband met de te verwachten blijde gebeurtenis in het Prinsalijk ge zin heeft het centraal oranjecomité be sloten om in het geval, dat er een Prins zou geboren worden, een centraal feest in deze gemeente te organiseeren, het welk zal gehouden worden 8 dagen na den nationalen feestdag, terwijl bij de geboorte eener Prinses geen bijzondere feestelijkheden zullen plaats hebben, doch alleen de gebruikelijke feestvie- ring. De bijzondere feestviering bij de ge boorte van een Prins zal bestaan in het houden van volksspelen, waaraan kun nen deelnemen volwassen mannen en jongelieden boven de 16 jaar. Deze volksspelen zijn de volgende: 1Ringrijden voor ruiters. 2. Behendigheidswedloop. 3. Behendigheidsspel op de spriet. (De deelnemers trachten elkaar, schrij lings op een paal of spriet gezeten, daar af te slaan met zakken hooi). Degenen die aan deze spelen willen deelnemen, moeten zich vóór 12 Au gustus a.s. aanmelden (desgewenscht schriftelijk) bij de heeren: J.J M. van Heeswijk, Noorder-Pa rallelweg 13c (deelnemers uit Waal- wijkCentrum) H. J. van Beurden, Sint Antoniusstr. 25 (deelnemers uit Waalwijk-Zuid). M. van der Mee, Laageinde 115 (deelnemers uit Baardwijk). H. L. v. d. Hammen, Groote Straat 46 (deelnemers uit Besoijen). Voor de winnaars zullen aantrekke lijke geldprijzen beschikbaar worden gesteld. Het spreekt echter vanzelf, dat, wil deze nieuwe vorm van feestviering in alle opzichten slagen, een zoo groot mogelijk aantal deelnemers wenschelijk is en het centraal oranjecomité roept dan ook aller medewerking in, opdat deze volksspelen die elders bij der gelijke gelegenheden een volledig suc ces mochten oogsten ook in deze gemeente een gelijke belangstelling zul len mogen trekken. PROFESSIE. Op 15 Augustus a.s. hoopt onze vroegere plaatsgenoot de Eerw. Broe der Adelbert, (in de wereld de heer Harrie Verhoeven) zijn Eeuwige Pro fessie te doen in de orde der Broeders van de Onbevlekt Ontvangen, Brus- selschestr. 38, Maastricht. ZILVEREN JUBILEUM. Het zilveren jubileum van den heer Adr. Leijtens bij ,,de Amstel" is niet op Maandag 7 maar op Dinsdag 8 Augus tus. OPDRACHT. Het complete stoom- en waterlei- dingsnet met appendages, alsmede nieuwe drijfwerken voor de Eerste Langstraatsche Zuivelfabriek te Dru ilen, werd bij aanbesteding opgedra gen aan de firma F. van Wees, Ma chinefabriek te Waalwijk. Een nieuwe stof-afzuig-instal- latie voor de Schoenfabriek N.V. van Dam te Amsterdam, werd opgedragen aan de firma F. van Wees, Machine fabriek te Waalwijk. DE K. J. M. V.-STERRIT. De K.J.M.V.-Sterrit welke morgen wordt verreden belooft reeds bij voorbaat een groot succes te worden, want niet minder dan 120 deelnemers en deelneemsters hebben al ingeschre ven. Hieronder zij er uit Den Haag, Wassenaar, Kaatsheuvel, Oosterhout, Dongen, Tilburg, Eindhoven. Het is te hopen, dat nu ook het weer maar wat meewerkt. GEVONDEN VOORWERPEN. Bij de gemeente-politie alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent .de vol gende verloren en gevonden voorwer pen: Verloren: Fietstasch met rijwiel- kaart, bellen voor een paard en een handdoek. Gevonden: Fietspomp, zaag, kinder- taschje met inhoud, ring met sleutels, handschoenen en hond. NOGMAALS KEESJE DE RUYTER Wij ontleenen aan de Club-Kro niek" der „Witte Sociëteit" in den Haag van 1 Augustus 't volgende: De verhalen aangaande dezen 14-ja- rigen knaap loopen zóózeer uiteen, dat schrijver dezer het interessant genoeg vond om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Om bij de beoordeeling van het spel niet alléén te staan, werd een zeer bekwaam leeraar uitgenoodigd den tocht mede te maken. Na volbrachten schoolplicht werd Keesje werkzaam gesteld in de zaak zijns vaders, die een Café Restaurant exploiteert te Waalwijk; in de gelag kamer bevindt zich een klein, goed Wilhelmina-biljart. Zoodra de bezig- 5 Het echtpaar Kroot- v. d. Velde, in de derde Zeine (niet Meerdijk) dat Maan dag 14 Aug. a.s. zijn gouden huwelijks feest hopen te her denken. heden dat toelaten neemt Keesje de keu ter hand, want biljarten is sedert drie jaren zijn hobby; hij verkeert dus in dit opzicht in de positie van zoovele cracks in de jeugdjaren en zijn be- kwaamheidsproeven bewezen, dat daarvan een uitstekend gebruik werd gemaakt. Een groot aantal stooten, met goede glazen ballen, toonde het volgen de: Coup de queue en lichaamshouding, zoowel bij normale als bij kopstooten, zijn benijdenswaardig, lenig en onge dwongen; de stooten rollen er uit zon der dralen, in vlug tempo en zondèr in spanning en het doel wordt meestal be reikt. Zijn goed begrip van het spel wekt bewondering. Keesje volgt, zon der het te weten, het voorbeeld van Ga- briëls, die als jeugdige knaap aanving met libre-spel, speciaal ook met de Sé rie Américaine, met welke laatstge noemde Keesje reeds series maakte van meer dan 150 caramboles; een gewone libre-partij wordt gespeeld met een ge middelde van 20 a 30, soms aanzienlijk meer. Maar 'usschen beiden bestaat het verschil, dat Gabriëls toen leefde in een omgeving van Belgische cracks, waar van veel viel te leeren en die hem door samenspel en aanwijzen van fouten fei telijk voortdurend les gaven, terwijl de Waalwijker dit voorrecht absoluut mist en tot dusver geheel op zichzelf was aangewezen. Men moet echter niet denken, dat hij van kaderspel niets weet! Hij speelde o.a. een partij klein-biljart kader van 300 caramboles tegen den tegenwoor- digen kampioen hoofdklas, die met sprekende cijfers werd geklopt! De série Américaine speelt hij vlug en correct en is daarom in het librespel al zoo sterk, want is daarvoor de posi tie gemaakt, dan moet men niet ver baasd zijn wanneer daarop een serie van drie cijfers volgt. Van „biljartwonder" kan gesproken worden, lettende op leeftijd, aanleg en wat reeds zonder hulp van anderen in drie jaren is bereikt, maar er blijft nog veel te leeren, o.a. in kaderspel en groot-biljart anker kader. Welke kunst ook beoefend wordt, muziek, schilde ren, beeldhouwen, ook biljarten, enz., het „systeem" moet door den meester worden bijgebracht en de fijne puntjes er aangeslepen, hetgeen vader en zoon best begrepen; lessen nemen, met de telkens daaraan verbonden reiskosten, is echter te bezwarend, maar ware dit niet het geval, dan kon een volledige cursus volgens den deskundige wellicht in een drietal jaren zijn doorloopen. Gelukkig hebben sportieve menschen raad geschaft en heeft Keesje de eerste les thans reeds achter den rug. Goede biljartleeraars en le klas spelers zijn dun gezaaid; dit talent tot volle ont wikkeling te helpen brengen is in 't be lang van de nationale biljartsport. W. MUSIS SACRUM. „De geheimzinnige misdaad". Een spannende detectievé-film van het begin tot het einde vol emotie en met een weergaloos sterken climax is „De geheimzinnige misdaad." Boris Karloff, de lang niet meer jongen maar desondanks toch nog zeer geliefde filmster voert hier de hoofd rol en op een manier, die hoven alle kritiek staat. De geschiedenis speelt zich af op het Amerikaansche artilerie-fort Powder Island Arsenal, waar Dolman (Boris Karloff) wordt beschuldigd van moord. Bewuste Dolman zou zich te Haiti indertijd aan diefstal hebben schuldig gemaakt, voor welke misdaad hij eenige jaren gevangenisstraf heeft on dergaan. Dolman protesteert hiertegen en be weert, dat hij totaal onschuldig aan den gepleegden moord is, ondanks het feit, dat er verschillende aanwijzingen tegen hem zijn. Hij en Rogers beschrijven ons ver volgens, hetgeen er op Haiti is voor gevallen (wat we tevens op de film aanschouwen). Dolman werkte hier indertijd met Reilly samen; laatstge noemde maakte zich bij hem gehaat. Deze haat ontstond, doordat Reilly een verhouding met Dolman's vrouw had en bovendien door den diefstal, welke Reilly beging en waarvan Dol man beschuldigd werd. Deze werd on schuldig tot eenige jaren gevange nisstraf veroordeeld. De militaire autoriteiten gelooven hem echter niet en arresteeren hem wegens moord. Na een reeks van opwindende ge- Moe en afgemai ihuisgekomen? Neem vlug een "AKKERTJE"! is dan spoedig weer frisch n til, als door een wonder I beurtenissen komt tenslotte de ont knooping, waarmee behalve Dolman ook een pasgetrouwd paartje ge diend is. LUXOR BIOSCOOP. Agent Larry. Richard 3 almadge, de lieveling van het publiek, de springende waaghals van het witte doek zien wij weer in een film vol sensationeele ontsnap pingen en gedurfde staaltjes van moed. Wij schrijven, „weer" want Tal- madge kennen wij niet anders dan uit sensationeele films. Thans zien wij hem als agent Larry. Hem wordt verzocht de dochter van den invloedrijken heer Banning aan te houden wegens herhaaldelijke over tredingen van het verkeer. Wanneer hij Conny eenigen tijd later met een snelheid van ongeveer 100 K.M. per uur voorbij ziet rijden, gaat Larry haar achterna, zijn collega Joe achter latend. Zoo komt hij in contact met den heer Banning, die hem opdraagt een bende te ontmaskeren. Natuurlijk zou Larry zichzelf niet zijn, wanneer hij daar niet in slaagde en na tal van emotievolle gebeurtenis sen gelukt het hem, waarvoor Conny's hart de belooning is. Groote spanning van het begin tot het einde. Desperado's van de Roode Rivier. Een Wild-West film van het goede genre presenteert Luxor verder nog met „Desperado's van de Roode Ri vier". Een spannende rolprent vol ac tie, avontuur en romantiek met den -bekenden „singing cowboy" Gene Aut- ry in de hoofdrol. Resumeerende kunnen wij zeggen dat Luxor ons deze week een prachtig programma biedt met twee goede hoofdfilms. Een bezoek kunnen wij dan ook zeker aanbevelen. R.K. LEERGANGEN, TILBURG. Voor het examen Handenarbeid (akte r.) slaagden de volgende cur sisten der R.K. Leergangen: Mej. W. J. M. Abers, Enschot; Zr. Benedicta- Josepha, Schijndel; Mej. M. A. I. W. v. d. Broek, Boxtel; Zr. Edwina, Ois- terwijk; Zr. Floriberta, Loonopzand; Mej. A. M. A. M. Floris, 's-Bosch; Mej. A. N. B. F. Klijn, Elshout; Br. Leo, Tilburg; Zr. Leodegarda, Haa- ren; Mej. P. M. Ploegmakers, Oss; Zr. Prudentia, Breda; Mej. R. W. W. Put ters, Tilburg; Br. Samuel, Udenhout. In September a.s. zal wederom te Tilburg voor deze akte een één-jarige opleiding aanvangen. WEGGELD IN NOORD-BRABANT. Van bevoegde zijde verzoekt men ons de aandacht te vestigen op het volgende: De Staten van Noord-Brabant heb ben in hunne vergadering van 27 Juli in beginsel besloten het weggeld met ingang van 1 Mei 1940 af te schaffen. Dit beteekent echter geenszins, dat aan het politie-toezicht en de controle op de overtreding der weggeldveror dening minder dan tot nu toe de hand zal worden gehouden. De weggeldver ordening blijft tot 1 Mei 1940 in ieder geval onverminderd van kracht, zoo dat ingezetenen der provincie Noord- Brabant tot dien dag verplicht zijn een weggeldkaart bij zich te hebben, wanneer zij met rijwiel, paard enz. gebruik maken van een provincialen weg. Vacantie-weggeld-kaarten voor in gezetenen zijn geldig van 1 Juli tot 1 October. Grootestraat 231 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aange psst s

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2