WEK UW LEVER-GAL 0P svsffKjffflrsa- - Tweede Blad. Zaterdag 5 Augustus 1939 No. 61 De Echo van het Zuiden Het goud van Mr. Kalaghan GEEN VERHARDING VAN I)E JULI AN ASTRA AT. DE GE MEENTEREKENING. GEEN LATER POLITIE-UUR. DE INSECTENPLAAG. De openbare vergadering van den raad der gemeente Loon op Zand welke Woensdagavond werd gehou den, werd met een woord van welkom geopend door burgemeester Mallens. De notulen der vorige vergadering werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Ingekomen stukken. Naast enkele goedkeurende raads besluiten was er onder de ingekomen stukken een machtiging van Ged. Sta len voor het doen van uitgaven op de begrooting 1939 tot van het totaal. In de commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven werden benoemd de heeren van Elshout, de Jong en van Valderen. Namens deze commissie bracht eerstgenoemde verslag uit en adviseer de toelating van alle nieuwe leden tot den raad. De Julianastraat. Vervolgens kwam aan de orde: Een adres van bewoners en belanghebben den bij de Julianastraat te Kaatsheu vel, verzoekende deze straat te willen verbeteren. Adressanten wijzen er in hun adres op, dat deze straat in een slechten toestand verkeert en deze bij rcgen- weder een modderpoel en bij droog weder zeer stofferig is, dat de straat voor het autoverkeer niet zonder ge varen is en dat de toestand onhoud baar is en een ergernis voor hen die deze straat dagelijks moeten passee- ren. 11. en W. verhelen niet dat de straat zich in minder gunstige conditie be vindt, doch van den anderen kant la ten de voorschriften, zooals bij her haling reeds uiteengezet is niet toe, dat de weg anders dan op kosten van de Gehr. de Kort wordt verhard, ter wijl deze verharding behoort te ge schieden naar de regelen welke voor deze straat zijn gesteld. Waar het niet noodig is op dit alles opnieuw terug te komen, stellen B. en W. voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Daarbij moge worden aangeteekend dat de weg, voor zoover het dek nu daarover o.m. ook mei de ker misdagen het zware verkeer is geleid, mocht zijn stukgereden, hersteld zal worden. Niet mogelijk is het evenwel verder dan tot dit „herstel" te gaan. De heer v. d. Heuvel is van mee ning, dat de Julianastraat het slacht offer is van het uitbreidingsplan. De Julianastraat is volgens spreker ge dupeerd door den overgangsmaatre gel. Spreker acht de naam Juliana straat voor deze straat zeer onjuist. Een juiste naam zou b.v. zijn Modder- straat of Stofstraat. Wanneer Prins Bernhard Kaatsheuvel zou bezoeken, zou hij allesbehalve ingenomen zijn met de straat, die de naam draagt van zijn vrouw. De bewoners vragen nu om her stel. Zij vragen geen trottoirs of zelfs geen wegdek. Waarom zou deze straat nu niet hersteld kunnen worden en andere wel. Waar een wil is, is een weg en daarom zou ook hier een straat kunnen verrijzen die bevrediging zou wekken bij de bewoners van Kaatsheuvel. Spreker stelt voor om op kosten van de gemeente hier een straat te laten aanleggen en de kos ten hiervoor noodig, terug te halen bij den verkoop van pcrceelen. De Voorzitter zegt dat bij met aan dacht geluisterd heeft naar het mooie verhaal van den heer v. d. Heuvel. De raad heeft zich over deze kwestie echter reeds uitgesproken en hij acht geen reden aanwezig om op de ge nomen beslissing terug te komen. Dil zou bovendien ook niet bijdragen tot de prestige verhooging van den raad. liet uitbreidingsplan beeft geen schuld aan de Julianastraat-misère, veeleer de bouwverordening. Het is voor de gemeente een verboden geste om op baar kosten daar een straat aan te leg gen. Dit zou moeten gebeuren voor re kening van de belendende perceelen. De gemeente heeft in deze reeds ge daan wat zij kon. Alle mogelijke me dewerking heeft zij de bewoners van die straat toegezegd, maar deze heb ben er geen gebruik van willen ma ken. De herstellingswerkzaamheden, die de gemeente hier zal uitvoeren zullen goed zijn, maar verharding kan alleen komen van de belendende perceelen. Vanaf deze plaats wil hij de be woners en belanghebbenden toeroe pen, dat zij nu, tevens door de aan wezigheid van stratenmakers in staat zijn om de verharding voordeelig te laten uitvoeren. Z.h.st. wordt dan besloten om af wijzend op het verzoek te beschikken. De Gemeente-rekening. Aanbieding der gemeente-rekening over het dienstjaar 1938 en van de re keningen van het gasbedrijf en van de exploitatie der drainagevelden over dat jaar. De rekening der gemeente sluit: a. Gewone dienst: Ontvangsten 438.041,00 Uitgaven 452.001,37 Nadeelig slot b. Kapitaaldienst: Ontvangsten Uitgaven 13.959.77 110.080,83 120.380.37 Nadeelig slot 10.299,54 De minder gunstige uitkomsten van den gewonen dienst zijn een ge volg van het feit dat over 1938 aan uitkecring krachtens art. 3e der wet oj) de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten een bedrag van ƒ8331,70 minder werd ontvangen dan aanvankelijk werd toegezegd en wettelijk ook mocht worden begroot, terwijl bovendien ƒ8050,82 over hel uitkeeringsjaar 1930/1937 moest wor den gerestitueerd. Op deze wijze kon dit nadeelig sal do niet worden voorkomen, nu de be grooting in haar samenstelling geen •ruimte liet om deze bedragen op te vangen. Het gasbedrijf heeft een saldo winst opgeleverd van ƒ7130,20, terwijl de rekening van de exploitatie der drai nagevelden sluit met een verlies van 2873,29. Tot leden van de commissie tot on derzoek deze rekeningen worden ge kozen de heeren Verhoeven, van Els- hout en v. Nieuwstadt resp. met 12, 11 en 8 stemmen. Voorstel tot goedkeuring van de rekening van het Burgerlijk Armbe stuur over het jaar 1938. Deze rekening sluit in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van J 20.837,03 met een subsidie van 22.775,74 van de gemeente. Evenals over vorige jaren werden de baten en lasten vanwege het Cen traal Bureau voor Verificatie en Fi nancieele Adviezen der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten geveri fieerd, zonder dat deze controle tot tot het maken van opmerkingen aan leiding heeft gegeven. Z.h.st. wordt deze rekening goed gekeurd. Een voorstel tot wijziging der be grooting voor het dienstjaar 1939 gaat onder den hamer door. Deze wijziging heeft o.m. betrek king op een bedrag van 585,dat als uitgaaf ten behoeve der luchtbe scherming boven het bij de begroo- ting geraamd cijfer van 250,ver plicht wordt voorgeschreven. Daartegenover is de post wegens extra rijksbijdragen equivaleerend verhoogd. Op deze aangelegenheid heeft be trekking een schrijven van Ged. Sta ten van 21 Juli j.l. G. nr. 492, waarin mede bepaald wordt, dat de voorzie ningen welke worden voorgeschreven onmiddellijk behooren te worden uit gevoerd. Deze voorzieningen werden aange geven oj) de conferentie welke vóór eenigen tijd onder leiding van den Secretaris-Generaal van het Ministe rie van Binnenlandsche Zaken te Oisterwijk werd gehouden en waaroj) voor diverse gemeenten de toestand oj» luchtbeschermingsgebied werd be- sproken, met voor deze gemeente het verplicht stellen van een totaal uit gaaf van 835.als gevolg. Het politie-uur. Aan de orde komt vervolgens een schrijven van Ged. Staten in zake de wijziging van de algemeene plaatse lijke politieverordening met betrek king tol de verlating van het slui tingsuur der café's op Zaterdag en Zondag. Daarin wordt door hen betoogd dat zij met de handhaving van het thans geldend sluitingsuur geheel en al kun nen instemmen. Dienovereenkomstig geven zij den raad in overweging om deze wijziging ongedaan te maken, waarbij door hen verder naar voren wordt gebracht dat, indien tot wijziging zou zijn besloten in het financieej belang van somige j)ersonen, (door hen wordt ten deze gedacht aan de leges welke voor ver lenging moeten worden betaald) zon? der deugdelijke redenen geen inkoms ten mogen worden prijsgegeven, nu op de begrooting een extra bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds, alsmede een belastingbijdrage is ge raamd. Ol) grond van het vorenstaande ad- viseeren B. en W. terug te komen op de in de vorige raadsvergadering ge nomen beslissing en het sluitingsuur voor de café's te laten, zooals dit mo menteel bepaald is. De heer Markus wil als medeverde diger voor het latere politie-uur hier opmerken, dat Ged. Staten hier uit sluitend financieele overwegingen la ten gelden. Er bestaat geen principe- verschil. Men dient er hier rekening mede te houden, dat de aanvrage on derteekend was door bijna alle café houders. Zooals het staat met de fi nanciën van de gemeente, zoo staat het ook met de financiën van de café houders. Deze menschen zijn n.l. zeer zwaar belast, terwijl er bovendien van de afschaffing van de biljart-belas- ting niets is gekomen. Verder merkt spreker oj), dat de ge meente nog wel een financieel achter deurtje heeft, want toen het gemeen tehuis werd verbouwd, heeft men daar de post onvoorzien voor aange- sproken. Sj)reker handhaaft zijn standpunt en is voor verlating van het politie-uur. De heer van Nieuwstadt zegt, dat in de raadsvergadering te Vught een voorstel tot verlating van het politie- uur z.h.st. werden aangenomen. Het trof hem, dat dit punt opnieuw in den raad moest komen. Verder merkt hij oj), dat niet alleen de drie bedoelde café-houders voor de verlating profi teered want het verzoek was onder teekend door 24 exploitanten. Sj)reker laat ook nog het licht vallen op de zware lasten, welke op de café-hou ders drukken en wenscht derhalve niet op het advies van Ged. Staten in te gaan. Tegenover het financieele na deeltje dat de gemeente hierdoor te verwerken krijgt, zal weer wel een voordeeltje staan. De heer Verhoeven zegt, dat wan neer het hier een j)rincij)ieele kwestie was, de zaak voor hem in verband met de Zondagsheiliging zeer eenvou dig zou zijn. Nu heeft men er echter een geldkwestie van gemaakt. Spreker wil niet op het advies van Ged. Sta ten ingaan. De Voorzitter antwoordt de sjire- kers dat Ged. Staten niet alleen uit financieel oogjiunt hebben gehandeld, doch ook het algemeen belang op het oog hadden. Het aantal dat onderteekend heeft bedraagt 24, maar het totaal aantal café-houders is 30. Uit een gehouden onderzoek is ko men vast te staan, dat minstens de helft van de onderteekenaars hun za ken reeds om 10 uur gesloten hebben. Verder heeft een van de ondertee kenaars verklaard, dat hij alleen ge- teekend heeft om van het gezeur van een drankhandelaar af te zijn. Des- halve kan er aan een dergelijk verzoek slechts weinig waarde worden toege kend. Hij betreurt het, dat de heer Markus meende, (le verbouwing van het raadhuis hierhij in het geding te moeten halen. De financiering hiervan is echter geschied door den verkoop van een aantal elfecten, ter waarde van ongeveer ƒ2000.—. Wat betreft de verhooging van het vergunningsrecht zegt de voorzitter, dat hij reeds eerder heeft medege deeld, dat hij op de schatters een zachten drang zal uitoefenen opdat dezen bij de schatting de noodige cou lance betrachten. Verder zegt de voor zitter, dat er een nieuw wetsontwerp aanhangig is volgens hetwelk de be lasting voor café-houders aanmerke lijk wordt verminderd. Naar aanleiding van de opmerking van den heer Verhoeven merkt de voorzitter oj), dat er hier in den raad geen principieele kwesties bestaan. Het voorstel van B. en W. om op het advies van Ged. Staten in te gaan komt dan in stemming en wordt met 8 tegen 0 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren v. d. Heu vel, Markus, de Jong, Verhoeven, Vrinten en van Nieuwstadt. De insectenplaag. Bij de rondvraag vraagt de heer v. d. Heuvel of de voorzitter reeds maat regelen heeft genomen met het oog op de insectenplaag in de Gasthuis straat te Loonopzand. Den toestand is daar voor de bewoners onhoudbaar. De aldaar liggende vuilnisbelt is een uitgezochte broedplaats voor het on gedierte. Verder bepleit spreker de verplaat- sing van het verkeersbord in die straat. De Voorzitter geeft te kennen, dat de gemeente van de insecten-plaag niet aansprakelijk is. Niettemin hebben B. en W. destijds direct maatregelen genomen en de vuilnis belt al laten stoken. Op verzoek van den raad is men hier echter mee op- gehouden. Hij wil nu echter weer verder laten stoken, maar het is lang niet zeker dat de insecten-plaag z'n oorzaak vindt in de vuilnisbelt. Wat de tweede vpiag betreft ant woordt de voorzitter, dat binnenkort den raad een voorstel zal bereiken tot verbetering van de Gasthuisstraat. Alsdan zal ook de verplaatsing van het verkeersbord onder bet oog kunnen worden gezien. tr^nasEHaHKaeasaKsaBiz&KjnBSB? ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGE VING. door M. BURGHOUTS. 22) In verwoed temjio graafde men door. Hel zweet liep den mannen met straaltjes langs het gezicht en met strenge hand moest Ivonoyo de orde handhaven, want anders waren allen in de kuil gesprongen, om bij gebrek aan voldoende spaden desnoods met de handen te helpen, zo vlug mogelijk het goud bloot te leggen. In een minimum van tijd hadden de mensen de grond op de bewuste plaats er uit geworpen en dan stiel men met de spaden oj) iets hards. Een der Abessijnen juichte dat hij niet verder meer kon en nu waren in een minimum van tijd de laatste res ten aarde weggeworpen. Daar, ongeveer drie meter onder de grond stond de grote houten kist. Zij was ongeveer twee meter lang en een meter diep en breed. Het hout was reeds gedeeltelijk verteerd en door de openingen glinsterde goud. Goud, goud. Een ontzaglijke vreugde maakte, zich van de mensen meester. Er was geen onderscheid meer. Blank en bruin danste in hel rond. In hun ei gen taaltje slaakten de Abessijnen hun vreugde-kreten. Het werk was volbracht. Met behulp van een paar sterke kettingen had men na onge veer een minuut of tien de kist op dc begane grond en voorzichtig maak te Oom Koos het deksel open. Een grote berg goud en munten lag voor hun ogen uitgestrekt, waar- overheen een olifantstand. Vol be wondering, met achting voor de do den die dit begraven hadden en zicht baar aangedaan, nam Oom Koos de ivoren tand op en bekeek hem zorg vuldig. Alle anderen rekten hun hal zen om er iets van te kunnen zien. Plotseling merkte Wim, dat er een opening in de tand was, en jawel, kunstig bewerkt had men in de ojie- ning van de tand, die nauwelijks te ontdekken was, een brief verborgen. Het was een rol perkanient met een verbleekt schrift in het Engels: „Vinder: Wij zijn leden van een exjieditie, die de mogelijkheid onderzoeken om hier in Centraal Afrika een groot Zie kenhuis te stichten, waarnaar de in landers kunnen komen om zich te laten verzorgen. Nadat we hier enkele weken heb ben rondgedwaald, zijn wij overvallen door inlanders, waardoor er velen van onze expeditie zijn gedood. Wij heb ben ons krachtig geweerd, maar nu zijn we opnieuw ingesloten en spoe dig zullen ook wij ten offer vallen aan de Goden der arme inlanders. Hier in dit gat heb ik de grote schat begraven, die een waarde vertegen woordigt van ongeveer 80.000.00o gulden. Vinder. Een dode doet een beroep oj) Uw eerlijkheid en naastenliefde. Onderzoek of er nog nabestaanden van de expeditie-leden leven en breng hun dit bedrag, met het verzoek zo veel mogelijk er van te besteden voor de oprichting van ziekenhuizen, hier of elders." Een dode groet U. A. G. Kalaghan. Ontroerd had Oom Koos dit schrij ven voorgelezen en even ontroerd had den de aanwezigen geluisterd. Zij wa ren er zich van bewust dat een dode tot hun gesproken had, een edele do de, die zijn hele fortuin en zelfs zijn leven opofferde voor de lijdende mensheid. Men was zeer ontdaan en de goud koorts, die aanvankelijk dreigde uit te breken, had plaats gemaakt voor een diej)e eerbied voor het werk van deze pioniers, die getallen waren voor en door de inlanders, en hier, waar Mr. Kalaghan zijn laatste regels had geschreven en waar hij waarschijnlijk vermoord was, zwoeren allen met oj)- geheven arm de eed, om zijn laatste wilsbeschikking ten uitvoer te bren gen. Het goud van Mr. Kalaghan was ge vonden. (Slot volgt). ZIJ RICHTTEN ZICH NAAR ELKAAR. In het Duitse stadje Ulm blies vroe ger een man op het station jirecies om 12 uur 's morgens op een hoorn. Dat was het teken, dat het twaalf uur was en iedere inwoner regelde zijn horloge naar deze toeter. Op een dag vroeg een reiziger aan den hoornblazer, naar welke klok hij zich lichte om zijn horloge gelijk te laten lopen. „Ik? Elke morgen ga ik even naar onzen horlogemaker en zet daar mijn horloge op de minuut af 'gelijk met zijn klok!" Daarna ging de reiziger de volgen de morgen om even voor twaalf naai den horlogemaker en vroeg hem iets. „Wacht u even", zei de horlogema ker. „Direct wordt het sein van twaalf uur vanaf het station geblazen en daar moet ik mijn klokken naar gelijk zet ten." WETENSWAARDIGHEDEN. In een groot flatgebouw in Londen redde een hond het leven van zijn baas. Deze had de deur van de lift koker ojiengetrokken en wilde in de lift staj)j)en. Maar hij was zo ver strooid, dat hij niet eens merkte, dat de lift helemaal niet op die verdie- ping was. Zijn hond had het echter wel gemerkt en door zijn meester hard in het been te bijten, redde hij hem van een wisse dood. In Nieuw-Zuid-Wales dragen de schapen tegenwoordig manteltjes, om dat men gelooft, dat de wol fijner en mooier wordt onder deze bedekking. RAADSELS. 1. Wie is de schalk, die vaak aan menschen Nooit reden om te lachen gaf, Maar wel tot wenen, daar hij velen Liet vinden een vroegtijdig graf? 2. Gij vindt mij in de bergen. Gij maakt mij met de voet. Ik ben voor herh een vrijbrief. Die in den vreemde moet. Ik boor ook bij de mensen, Die aan bet dansen gaan. 3. Wat wenscht wel ieder kind gewis, Dat, als men 't heeft, niet prettig is? 4. Wat zal uw antwoord zijn, Als «iemand u komt vragen: „Zeg mijwaar ergens wordt Een blonde jiruik gedragen? 5. Juist door gebrek aan werk Stond een mijnheer Oj) zekere keer, Wel voor een berg met werk. Aan welk werk had hij gebrek? Gemeenteraad Loonopzand en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. moet,uw »ever een liter lever-gal in uw «Ir i ^ein v!o,elen- Wanneer deze stroom van De meeste laxeermiddelen zün slechts laomidde- 'e"- U >noet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u ïul u.eeP geheel ander mensch voelen. Onschade gai te döenav^!ienaC.ht' onovertro"en de lever- drogTsUnCafrtS.LeVer'PllletjeS bU bekers en rvri

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5