NIEUWS UIT DE BURGERLIJKE STAND. Sport-Varia Langstraat en Omgeving. OUSSEN. GEERTRUIDENBERG. NIEUWKUiJK. SPRANG—CAPELLE. SPRANG—CAPELLE. KAATSHEUVEL. Diploma-uitreiking Rijksvakschool. den om 8 uur. De prijzen werden als volgt toegekend P. Damen 1; C. Zijlmans 2, 3 14; Alph. de Nijs 4, 64; André Voermans 5, 27 42 46 48; F. Hanegraaf 6, 13 31; A. Bloks 7, 55; Gebr. Rlbbens 8, 16 22; R. Joore 9, 21 37 41; C. Hommel 10, 11 12 43; M. de Ruijter 15; L. Snoek 17, 66; J. v. d. Pluijm B. 18, 60 61; H. van Kappel 19, 45; J. de Borst 20, 40; A. M. Theuns 22, 35 36; M. Krooswijk 24, 33 49; N. v. <1. Bosch 25; M. Oomen 26, 54; L. v. Diem- Keijzers 28, 29 30; G. van Wietmarschen 32, 63; A. Cornel 34; H. Verschuren 38; P. Fens 39, 47; A. van Seters 44; A. van Schouwen 50; J. Heere 51, 52 53; C. Blok 56; P. Heijmans 57; C. Lensveld 58; C. van Suylekom 59; C. Goossens 62; C. de Jong 65; J. Pauwels 67. Eerste con stateering om 9.26.35. Laatste prijswin- hended nif om 9.40.9. Uitslag oude duiven: M. Krooswijk 1, 2; J. Heerc 3; Gebr. Ribbens 4; J. van Strien 5, 6; C. Kerre- mans 7; E. van Dortmond 8; H. Verschu ren 9. Eerste constateering om 9.22.48. Laatste prijswinnende duif om 9.36.30. A.s. Zondag wordt een concours ge geven door de Postduivenvereeniging „de Gevleugelde Vrienden". -• De Ronde van Frankrijk zal aan Syl- veer Macs geen windeieren gelegd heb ben. Ook voor zijn café in het plaatsje Ghistel is zijn overwinning een mooie reclame geweest. Bij zijn terugkomst kon Sylveer onmiddellijk achter het buffel kruipen en in één avond 800 liter bier aftappen voor de supporters, die hem kwamen gelukwenschen. Aan het internationale tournooi in de Zweedsche badplaats Baastadt, nam ook de Koning van Zweden, ondanks zijn 81 jaar, nog deel aan het senioren-dub belspel. Hij won met Söderstroem de fi nale met 61, 61. Kapt. Greter met Carina heeft 't spring concours gewonnen bij het concours- hippique te Gouda. Ter voldoening aan een reeds lang gevoelde behoefte heeft zich voor het dorp Dussen, op initiatief van den bur gemeester dezer gemeente een Oranje- Comité gevormd. In het Comité zijn vertegenwoordigers van alle albier aanwezige bevolkingsgroepen opge nomen, terwijl de Edelachtb. beer H. J. M. Mol zich bereid verklaard heeft het eere-voorzitterschap te aanvaar den. Hel is de bedoeling dat het Comité voorbereidingen treft teneinde te ge raken lot definitieve oprichting van een blijvende Oranje-Vcrceniging, waarvan dan alle inwoners lid kun nen worden en welke vereeniging tot doel zal hebben de liefde en trouw tot ons Vorstenhuis en Vaderland aan te kweeken, o. i. door het orgai seei n van Oranjefeesten. In afwachting hiervan heeft liet comité gemeend reeds op 26 Augustus a.s. een feest te moeten organiseeren om zoowel de a.s. blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin als de verjaar dag van H.M. de Koningin op waar dige wijze te vieren. Als voorloopig programma kan reeds worden opgegevenin den voor middag kinderspelen, in den namid dag volksspelen (waarbij o.m. ring- rijden, stoelendans, hardloopen met hindernissen e.d.) en des avonds con cert door een bekend muziekgezel schap van elders. Dank zij de drukte aan de groente- zouterij van de firma Spijer-Brothers, de scheepsbouwwerf van de firma Ne- derlof en nog andere plaatselijke in dustrieën meldde zich Woensdag morgen aan het stempellokaal geen enkele werklooze, zoodat er thans geen enkele werklooze te Geertrui- denberg is. Onze stadsgenoote mej. M. Th. J. Stallen is aangesteld tot kweeke- linge met akte aan de openbare lagere school in deze gemeente, zulks in de plaats van mej. Hendriks die te Breda is benoemd. Voor rekening van dhr. J. v. Son werd alhier aanbesteed het bonwen van een woonhuis onder architectuur van den heer N. de Bont. Ingeschreven werd als volgt: H. Brok. Oud-Heusden 2595 Smits en Kramer, Heusden 2653 Wed. v. Rooij, Heivoort ƒ2746 P. Kramer, Genderen 2758 L. v. Oers, Drunen ƒ2784 .1. Blankers, Nieuwkuik 2876 J. v. Liemde, Nieuwkuik 2883 N. v. Loon, Drunen 3026 A. Herrijgers, Drunen 3050 H. v. Horen, Hcrpt 3050 Gunning volgens bestek. SPRANG. Predikbeurten Zondag 6 Augus tus 1939: Ned. Herv. Kerk. v.m. 9.30 uur lees- dienst; n.m. 2 uur Ds. Hofman van Waalwijk. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. drie uur Ds. Bakker van Andel. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand Juli 1939 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd 4006. en terugbetaald 5826.85. VRIJHOEVE-CAPELLE. Vergadering van stemgerechtig de ingelanden van het Waterschap ten Westen van de Vrijhoevensche Vaart op Dinsdag 15 Aug. 1939 des voormid dags 11 uur, in het café van den heer P. Pruijssers te Capelle. CAPELLE A.s Zondag des morgens half tien en des namiddags twee uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente aan den Loonschendijk op te treden Ds. Vroeg in de Weij. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des na middags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. Gedurende de maand Juli 1939 werden op het hulppostkan toor alhier in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 13218.41 en terugbetaald 17132,60. Het aantal inlagen be droeg 85, dat der terugbetalingen 42 Ter gemeente-secretarie van Sprang—Capelle werden gedurende de maand Juli 1939 ingevolge de Vleeschkeuringswet aangegeven 16 runderen, 46 varkens en 3 schapen Naar men ons mededeelt heeft het bestuur der afd. Sprang-Capelle van het Groene Kruis 't voornemen de batige saldi's van de door de postduivenvereeniging »De Lucht vaart® jaarlijks georganiseerde lief- dadigheidsvluchten te bestemmen voor aanschaffi g van een ligtent. Op het Donderdag 3 dezer te Vcorschoten (Gld.) gehouden natio. naai muziek en zangconcours be haalde onze dorpsgenoot, de heer P Christ Az met de Chr. ge mengde zangvereen. »Hallelujah« uit Almkerk, van welke vereeniging hij directeur is, in de 3e afd. met 318 punten een eersten prijs. Voor waar een schitterend succes voor dezer, jeugdigen directeur, waar schijnlijk den jongsten dirigent in Nederland, waarmee wij hem van harte feliciteeren. R. P. S. Aan het postkantoot Kaatsheuvel en het daaronder behoorend ambts gebied, werd gedurende de maand Juli 1939 ingelegd 22544.67 en te rugbetaald 26391.43. Het laatste boekje droeg bet nummer 9829. Ons knapenkoor op reis. Ons knapenkoor maakte Woensdag zijn jaarlijksch reisje. Om acht uur werd de reis aanvaard, die in afwij king met het oorspronkelijk plan over Den Bosch liep. Deze gewijzigde reis route bracht den jongens bij verras sing op de groote Bossche Veemarkt, waar ze verbluft stonden van den aan voer waarvan een schooljongen van buiten Den Bosch niet bet minste be grip heeft. Een rondwandeling langs de ruime koeienhallen en door de klei ne hal met varkens, schapen etc., dwong hun bewondering en groote be langstelling af. Via Hedel, Zaltbom- mel, Geldermalsen en Vianen werd de reis over de prachtige bruggen ver volgd. In Utrecht werd even gepau- seerd, de Dom met veel moeite be klommen, het postkantoor bezichtigd en door de stad heen de reis voort gezet naar Rhenen. De Biltstreek met zijn schitterende natuur en aanleg- schoon in villa's en parken, dwong tot steeds stijgende begeestering. Het dierenpark in Rhenen was echter de groote attractie. Er werd genoten van de prachtcollectie dieren, daar op unieke wijze gehuisvest. Nog meer plezier hadden de knapen in den goed ingerichten speeltuin van het park. Van Rhenen ging het naar de He vea-steiger, om dan met de boot over de Rijn naar Arnhem te varen. In Arnhem even een ritje naar het park Sonsbeek, een verfrissching en verder over de machtige bruggen van Arn hem en Nijmegen langs prachtige par* ken en plantsoenen door de stad, en voorts over de bruggen van het Maas- Waal kanaal en de Maas naar den speeltuin van Peulings hij de Grave. Hier was de laatste pleisterplaats. Een half uurtje spelen, een lekker glas Ranja, eenige driestemmige Canons voor een aandachtig gehoor van ver schillende militairen en dan naar huis, om vermoeid, doch hoogst vol daan, te gaan slapen. Een aangename, en leerzame dag voor den jongens! Publieke verkoop. Bij publieken verkoop in café J. v. Dun, is ten overstaan van Notaris Jan v. Ham het heerenhuis van den Wel. Ld. Heer P. v. d. Velden ingezet voor 5600.—. LOON OP ZAND. Kloostergeloften. Zondag a.s. 6 Augustus zal onze oud-dorpsgenoote de Eerw. Zuster Lydia, (in de wereld mej. Marie Schoenmakers) in de Congregatie van Schijndel haar Eeuwige Geloften afleggen. LOON OP ZAND. Van 28 Juli tot en met 3 Aug. '39. Geboren Hendrika Agatha Helena Maria, dv. C. J. A. Merkx en G. M. P. v. Gils Engel- bert Christiaan, zv. C. J. v. Noije en C M. C. Jansen Henricus Johannes Jo- han, zv. A. H. Verduyn en E. P. v. d. Linden Francisca Elisabeth Maria, dv. M. J. Hornman en E. J. C. v. RielJo hannes Gerar'dus Theresia, zv. H. R. v d. Ven en M. W. Beerens Johannes Tho mas Gerardus, zv. H. G. Muskens en E. G. v. Rijswijk Johanna Catharina, dv. H. L. Klysen en M. H. Damen. Overleden Christiaan Jansen, echtgenoot van P. Oerlemans, oud 68 jaren Cornelis Vugts, oud 75 jaren Adrianus Leer- makers, weduwnaar van M. de Jong, oud 82 jaren Antonius de Nys, 41 jaren. Huw. aangiften: M. Aarts, oud 28 jaren, wonende te Dongen en G. I). Kops, oud 29 jaren, al hier A. A. v. Gorkum, oud 31 jaren, wanende te Udenhout en P. A. C. Bra- bers, oud 28 jaren, alhier. Vertrokken: H. P. J. M. Knuyver naar Waalwijk J- W. v. d. Berg naar Tilburg A. L. Vermeer naar Waalwijk A. C. Martens naar Alphen c.a. L. F. E. v. d. Rungen naar Oudenbosch C. E. M. v. Mossel veld naar Dongen M. J. Snoeren en ge zin naar Tilburg. Ingekomen: A. C. v. d. Laak, van Udenhout H. Pols, van Raamsdonk M. E. v. Don gen, van Oosterhout C. P. v. Dongen van Udenhout. SPRANG-CAPELLE. Over de maand Juli 1939. Geboren Anna Cornelia, dv. I). Rosenbrand en J. C. Vos Marinus, zv. W. A. v. Zeist en M. Wagemakers Cor, zv. M. Croene- veld en A. E. van Oosterhout Johan nes Adrianus, zv. A. van Baardwijk en H. C. Koenen Johan, zv. W. van der Schans en A. M. Pruijssers Johannes Albert, zv. J. M. Mayers en H. A. Qui- rijns Anna Wilhelmina, dv. G. H. Wil- lemsz en J. Verwijs Leendert Basti- aan, zv. L. E. van Pelt jm J. van Oosler- hout Adriaan Govert, zv. J. L. J. van Breemen en H. B. de Bruijn Lainber- tus, zv. M. Dijkstra en A. Verwoerdt. Gehuwd P. J. van Heyst, oud 31 jaren en A. H. Quirijns, oud 31 jaren J. Wagemakers, oud 26 jaren en J. Vos, oud 26 jaren L. A. Spierings, oud 25 jaren en M. P. Hcurter, oud 24 jaren II. Haverhals, oud 30 jaren en W. Rozenbrand, oud 27 jaren P. S. Seheltema, oud 23 jaren en M. W. van Ommeren, oud 20 jaren M. Hommel, oud 24 jaren en J. Verduyn, oud 19 jaren E. Kozijn, oud 30 jaren en J. A. van Vuuren, oud 32 jaren. Overleden W. van den Hoek, oud 66 jaren J. C. Haverhals, oud 56 jaren, echtg. van W. J. van Campen A. Verschuren, oud 62 jaren, wed. van C. J. Kerstens. RAAMSDONK. Geboren Pieter, zv. Maurits Ros en Pelronella van Dongen Johanna P., dv. Barend van Dongen en Johanna van Beek Elisabeth, dv. Barend van Dongen en Johanna van Beek Maria E Th., dv. Adrianus A. H. van Rooij en Elisabeth C. Schelle Michiel H., zv. Michiel W. A. Zijlmans en Elisabeth W. Aerts Johanna, dv. Gerardus H. Broeders en Cornelia M. Snoeren. Gehuwd Arnoldus J. van Zon, oud 33 jaren en Maria L. van Seeters, oud 25 jaren Adrianus P. van Leest, oud 27 jaren en Huberdina C. Broeders, oud 24 jaren. Overleden Hendrikus Haans, echlgt. xan Elisabeth van Sprang, oud 81 jaren Rochus A. Vissers, oud 32 jaren Arnoldus Snij ders, echtgl. van Adriana Blom, oud 66 jaren Hendrikus A. A. Broeders, oud 5 maanden. GEERTRUIDENBERG. Geboren Johannes Cornelius Geertrudis, zv. P. J. Damen-van Uyen Huberdina Maria Antonia, dv. G. A. A. van Es-Baten Maria Wilhelmina, dv. A. A. Kant-Wille- bois Antonia Maria, dv. A. Bloks-Mu- reau Johannes Gerardus Matheus, zv. M. J. van Rooij-te Vruchte. Ingekomen: Cornelia M. Kerremans, van Made Adrianus C. J. Kooiman en echtgen., van Made Alfons A. Mathysen en gezin, van Vlaardingen Jan de Bodt, van Raamsdonk Wed. W. E. van Seters, geb.: Pruysers en dochter, van Raams donk Cornelia J. Wuijten, van Raams donk Willem J. H. Chatrer en echt- genoote, van Breda. Vertrokken: Willem F. v. d. Wedden en gezin naar Eist Gerardus J. van Hooft naar Grave Bernardus C. O. Weyenberg naar He- del Bernardus Th. Klaver naar Ber gen op Zoom Arnolda W. C. du Pont naar Eerscl Bartholomews W. van Boe kei naar Den Helder Thecla M. A. Ch. Banning naar Wassenaar Clasina P. Leeggangers naar Dussen Fenje G. Dykema naar Amsterdam Johanna E. M. de Ruijter naar Utrecht Johanna van Zwol naar Made Pieternella A. v. Zwol naar Raamsdonk. Een belangwekkende ex positie van het werk der leerlingen. Donderdagochtend vond in een der leslokalen de jaarlijksche diploma-uit reiking plaats van den cursus 1938 1939 van de Rijksvakschool voor ieer- looiers en schoenmakers. Zooals telken jare droeg deze ge beurtenis ook thans weer een officieel tintje. Onder de aanwezigen zagen wij: Ir. J. L. van Ghijn, voorzitter van de com missie van advies, burgemeester E. J. C. Moonen uit Waalwijk, den heer Roestenberg uit Kaatsheuvel en den heer v. d. Assum uit Dongen, leden van de commissie van advies, ver schillende persoonlijkheden uit de schoenwereld en voorts het volledig corps leeraren en leerlingen. De directeur der school, de heer Ir. H. v. d. Waerden, hield een korte toe spraak, waarbij hij na den aanwezigen van harte welkom te hebben geheeten uiteenzette, dat, zoo vroeger nog al eens gewag moest worden gemaakt van den geringen toeloop, dit thans niet meer het geval is voor de looierij-afdeeling, want voor den nieuwen cursus is reeds een maximum aantal leerlingen inge schreven. Na vervolgens te hebben betoogd dat studie absoluut noodzakelijk is om een vooraanstaande functie in de schoenen- of lederwereld te bekleeden, zegt hij tot de leerlingen: „Alleen een bezadigd optreden, ge staafd door gedegen kennis met volle appreciatie voor het kunnen en streven van anderen waarmede of waaronder U werken moet, zal kunnen zorgen, dat U op de plaats komt, die U toekomt en ook, dat U zich daarop zult kunnen handhaven Hierna geeft spr. een uiteenzetting van de resultaten van het cursusjaar: Looierij-afdeeling. Deze cursus begon met 10 leerlin gen. waarvan 1 ons helaas wegens ern stige ziekte met Mei verliet, om wan neer zijn gezondheidstoestand zulks weer zal toelaten den nieuwen cursus te volgen. Van de 9 overige leerlingen, die den cursus tot het eind volgden deden er zes examen, waarvan 5 met goed ge volg. terwijl de zesde met Kerstmis de gelegenheid geboden zal worden de vakken scheikunde en looierijrekenen over te doen. Een diploma verwierven: W. Th. Stregels, Amsterdam, rr^et 't praedicaat goed. Fl. v. d. Griendt. Rotterdam, met het praedicaat goed. J. N. Veeger, Oosterhout, met het praedicaat vrij goed. J. H. G. v. d. Assum, Dongen, met het praedicaat voldoende. H. G. Jansen, Malang (Java), met 't praedicaat voldoende. Schoenfabricage-afdeeling. Deze afdeeling trok in totaal 31 leer lingen, waarvan enkele werkloozen tus- schentijds werk kregen. Deze leerlin gen waren verdeeld over de beide af- deelingen en wel bovenwerk 17 en on derwerk 14. Beschouwen wij die afdeelingen af zonderlijk: a. Bovenwerkafdeeling. Deze afdeeling begon met 15 leer lingen, waarbij in October 1938 1 leer ling kwam en in April 1939 nog een leerling, die gedurende enkele maanden een cursus volgde in de bediening der gradcermachine. Onder deze leerlingen waren 2 werkloozen, die in Februari 1939 werk kregen, terwijl in diezelfde maand een der leerlingen ziek werd, die mogelijk op den nieuwen cursus terug komt. Van de overige leerlingen, die aller, de cursus tot het eind volgden behaal den er 12 een diploma en wel: G. Slaats, Waalwijk, met het praedi caat goed. L. L. M. Bresson, Tilburg, met het praedicaat goed. H. Redlich, Keulen (Did.), met het praedicaat goed. H. Kaufman, Keulen (Did.), met het praedicaat vrij goed. D. E. Stibbe, Vught, met het prae dicaat vrij goed. J. J. A. M. Leenaarts, Kaatsheuvel, met het praedicaat vrij goed. H. A. de Nijs, Kaatsheuvel, met het praedicaat vrij goed. J. de Kort, Waalwijk, met het prae dicaat vrij goed. S. Nasch, Tuchola (Polen), met het praedicaat vrij goed. L. L. Ligtenberg, Dongen, met het praedicaat vrij goed. E. W. Brunner, Amsterdam, met het praedicaat voldoende. S. A. Oerlemans, Sprang-Capelle, met het praedicaat voldoende. b. Onderwerkafdeeling. Deze afdeeling begon met 9 leerlin gen, welk aantal met October opliep tot 12, waarna het daalde tot 11 door het vertrek van een der leerlingen, om in November en December weer te stij gen tot 13. Een der leerlingen, die veel moeite had het onderwijs te volgen, verliet met Juni de school. Een tweetal werkloozen nam aan de examens geen deel. Een tweetal leerlingen die iets later kwamen zullen het verzuimde gedeelte later nog inhalen. De 8 overige leerlingen kregen allen een diploma en wel: PKerkhofs, Dongen, met het prae dicaat goed. G. Hajduska, Mohacs (Hongarije), met het praedicaat goed. E. R. Klerks, Den Haag, met het praedicaat goed. J. B. Matheijsen, Kaatsheuvel, met 't praedicaat goed. Ad. Cloin, Dongen, met het prae dicaat vrij goed tot goed. H. A. Berger, Offenbach (Did.), met het praedicaat vrij goed. K. Schmelzer, Offenbach (Did.), met het praedicaat vrij goed. J. Coenen, Valkenburg, met het prae dicaat vrij goed. Na de geslaagden veel succes toege- wenscht te hebben in de praktijk, bracht hij namens de looierij-afdeeling dank aan den heer Verhoofstadt, oud-leer ling van den looierij-cursus 1937/1938. die op prijzenswaardige wijze den leeraar-looimeester belangeloos behulp zaam was bij de praktische lessen. „Wij hopen dat hij binnenkort in de industrie een goede plaats mag krijgen, ofschoon wij hem noode zullen missen." De gecommitteerden bij de examens waren: Schoenfabricage: De heeren A. de Kort en C. Raming, alhier. Looierij: De heeren H. v. d. Assum en G. van Hoorn, resp. te Dongen en Loon-op- Zand. Hierna voerde Ir. J. L. van Gijn het woord, die begon met te verklaren dat het voor hem een groot genoegen was om bij deze gewichtige gebeurtenis aan wezig te kunnen zijn. Hij wenschte de geslaagden van harte geluk en hoopte dat de afgewezenen in het nieuwe cur susjaar meer ernst zullen betrachten. Voor sommigen die het diploma dade lijk zullen ontvangen ligt het bed reeds gespreid, maar er zijn anderen die hun eigen stroozak op moeten zoeken, het geen uiteindelijk zal moeten geschieden door sollicitatie. Ook zij die een ge spreid bedje krijgen zullen echter voor moeilijkheden komen te staan. Zij zul len stuiten op een gezond conservatisme van de ouderen en dienen dan te den ken, dat deze beschikken over een groote ervaring. De goede naam over de geheele we reld. die de school op te houden heeft, moet door de leerlingen eer worden aangedaan en vooral, door de leerlin gen die nu in de praktijk komen, aan gezien zij leerlingen zijn van het zilve ren jubileum-jaar. Spreker dankt den directeur en de leeraren voor de goede zorgen die zij aan de leerlingen hebben besteed. Van deze gelegenheid gebruik ma kend feliciteert spr. den heer J. Dumou- lin nog met zijn onlangs gevierd zilve ren ambtsjubileum.' Destijds was spr. tot zijn grooten spijt verhinderd aanwe zig te zijn. Hierna werd nog het woord gevoerd door W. Th. Stregels, leerling van de looierij-afdeeling, die namens zijn me de-leerlingen directeur en leeraren dankte voor het genoten onderwijs. Het zelfde geschiedde door L. L. M. Bresson, namens de bovenwerkafdee ling en door J. Coenen namens de on derwerkafdeeling. Namens de ouders der leerlingen dankte de heer Stregels Sr. De tentoonstelling. Hierna bezochten de aanwezigen de tentoonstelling van het werk der leer lingen en evenals telken jare waren de hier geëxposeerde artikelen weer dui delijke bewijzen, van het uitmuntende onderwijs, dat zich op een zeer hoog peil beweegt. De aanwezigen waren dan ook vol lof over het werk. De tentoonstelling in de looierij-af- deeling werd in verband met de uit breiding Donderdagavond reeds geslo ten, maar desondanks hebben er toch nog velen acte de presence gegeven om 't werk der leerlingen in oogenschouw te nemen. Ook de tentoonstelling van de schoen- makerij-afdeeiing heeft zich in een druk bezoek mogen verheugen. Zij die nog niet in de gelegenheid waren een bezoek te brengen aan deze afdeeling geven wij gaarne in overwe ging dit alsnog te doen. Tot 5 uur vandaag bestaat daarvoor gelegenheid. ABONNEERT U OP DIT BLAD.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7