Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws Het paleis Soestdijk heeft deze vacan tiedagen niet over belangstelling te klagen. Ondanks het stopverbod verzamelen zich den geheelen dag belang stellenden voor het hek. De blijde verwachting. Heel Nederland deelt thans weer met de koninklijke familie de vreugdevolle verwachting, welker ve; vulling thans eiken dag kan worden tegemoet gezien. Dr. de Groot vertoeft reeds ruim een week ten paleize Soestdijk; de twee ver pleegsters, die na de geboorte van prinses Beatrix haar diensten be wezen, hebben eveneens reeds sedert eenigen tijd haar plaatsen ten pa leize hernomenprinses Armgard is uit Duitschland overgekomen; de rijksveldwacht in de omgeving van het paleis is versterkt, de mili- tairen hebben te Baarn het geschut voor hun saluutschoten opgesteld... Laten we hopen, dat alles voor spoedig moge gaan en er straks veel reden moge zijn voor het Nederlandsche volk om zich te verheugen over nieuw geluk in den Huize Oranje. De toestand van Prinses Juliana blijft, naar wij uit Haar omgeving ver nemen, alle reden tot tevredenheid ge ven. H.K.H. maakt het uitstekend. De blijde gebeurtenis wordt in den loop van de volgende week verwacht. ZUSTER BOONSTRA TE SOESTDIJK. I)r. De Groot heeft Donderdagavond om 8.30 uur zijn intrek in het paleis genomen. H.M. de Koningin blijft in het paleis overnachten. Haar plan is morgenochtend weer naar Den Haag terug te keeren. Voor het duistere paleis, waarin slechts achter gesloten gordijnen enkele lichten schemeren, reed Don derdagavond om half elf een auto voor: het was de hofauto, waarmede de verpleegster van de prinses, mej. Trijntje Boonstra, van Den Haag naar Paleis Soestdijk is gebracht. Zij heeft ook ook intrek in het paleis genomen. Haar vrij onverwachte verschijning op dit late uur lekte spoedig uit en lokte nog veel nieuwsgierigen naar het paleis, die in den donkeren avond heen en weer loopen. De komst van mej. Boonstra gaf eveneens groote drukte op het telefoonkantoor, dat tot in den nacht geopend zal blijven. De telexdienst, die het heugelijk nieuws zal verspreiden, zal morgen vroeg in werking treden. Er wordt dag en nacht de wacht bij gehouden, zoo wel door vertegenwoordigers van het A.N.P. als door militairen. De saluut- batterij is thans geheel in gereedheid gebracht. De schoten zullen met ma teriaal worden gegeven, dat een lui der knaleffect zal veroorzaken dan den vorigen keer. Groot verlof voor dienstplichtigen De Minister van Defensie heelt naar het »Alg. Hblad meldt machtiging verleend de volgende ploegen dienstplichtigen van de lichting 1938 in het genot van groot verlof te stellen Op 1 Augustus de eerste ploeg beredenen van het tweede reg. veld artillerie, op 1 Augustus de onder officieren administrateurs van de regimenten motor-artillerie en de regimenten genietroepen, oi 12 Augustus de tweede ploeg onbere denen van het 2de regiment veld artillerie, op 6 September de onder officieren-administrateurs van de regimenten huzaren en op 29 Sep tember de tweede ploeg onberede- nen van 't 6e reg. veld artillerie. HET ROODE ACHTERLICHTJE. De Staatscourant (no. 149) bevat een overzicht van de tot nu toe goedge keurde roode achterlichtjes voor fiet sen. Hieruit blijkt, dat er sedert de in stelling van het instituut der goedge keurde achterlichtjes 59 soorten zijn goedgekeurd. Van deze goedkeuringen zijn er ech ter reeds 21 ingetrokken. De kortste levensduur van een goed keuring bedroeg 14 maanden. De publicatie in de Staatscourant gaat vergezeld van eenige raadgevin gen aan fietsers. Eén er van leert ons, dat, volgens de meening van het depar tement van waterstaat, iemand die een achterlichtje heeft, dat behoort tot een soort, waarvan de goedkeuring is in getrokken, zich een nieuw achterlichtje moet aanschaffen. Op het functionneeren van die licht jes zal dus niet worden gelet, evenmin als op de eventueele omstandigheid, dat ze werden aangeschaft, toen de goed keuring nog geldig was. Een, voor de fietsers althans, nadee- lig gevolg van het voor de voorschrif ten betreffende verlichting van ver keersmiddelen gekozen systeem. Noodlottige duik. Zondagmiddag waren eenigejonge- lui in de Vliet onder Voorschoten aan het zwemmen waarbij zij een stapel hout als afzetplaats voor een duikspronggebruikten. De 19-jarige H. van M. uit Voorschoten nam op deze wijze een sprong hij is daarbij waarschijnlijk met het hoofd tegen de basaltglooiing gebotst, waardoor hij bewusteloosgeraakte. In bewuste- loozen toestand en met een groote wond aan den schedel werd hij uit het water gehaald. Leden van de E.H.B.O. hebben onder leiding van dr. C. .1. Kerkhof geruimen tijd ge. tracht door kunstmatige ademhaling en met behulp van een zuurstof apparaat de levensgeesten op te wekken, doch zij mochten daarin niet slagen. Ter plaatse is het slacht offer geestelijke bijstand verleend. Tragisch was dat de ouders van den jongeman op vacantiereis waren en men hen niet kon bereiken, zoo dat het stoffelijk overschot naar de woning van een familielid moest vervoerd worden, Voor vaders oogen verongelukt. Zondagmiddag omstreeks half vier gebeurde aan de Winteraeckerberg bij Sittard een doodelijk verkeers ongeluk onder zeer tragische om standigheden. De heer D., wonende aldaar, was met zijn vijfjarig doch tertje even gaan wandelen. Aan den Winlerackerberg stond een ijsco- venter en het meisje kreeg van haar vader eenige centen om ijs te koopen. De vader wandelde inmiddels een eindje verder waar hij op zijn doch tertje bleef waehlen. Toen het kind een ijsje gekocht had, stak het plotseling over, terwijl juist uit de richting Sittard een luxe euto naderde, bestuurd door mevr. D. Het kind werd door de auto gegrepen en tegen den grond ge slingerd. De vader zag het ongeluk voor zijn oogen gebeuren zonder het te kunnen verhinderen. Onmiddellijk werd de hulp inge roepen van dr. A. Winters uit Sittard, doch toen deze ter plaatse arriveerde was het te laat en was het kind reeds overleden. De marechaussee stelde een onder, zoek in. Bus met vijftien fabrieksmeisjes door een vrachtauto gegrepen. Drie meisjes gedood. In den vroegen morgen van Don. derdag heeft op den grooten ver keersweg van Breda naar Roosen daal onder de gemeente Etten een vreeselijk verkeersongeluk plaats gehad. Een autobus van de B.B.A,, üie fabrieksmeisjes uit Oud-Gastel en Oudenbosch vervoerde naar de Hero-fabrieken te Breda, is door een tegemoetkomende vrachtauto in de ilank gegrepen met zulk een kracht, dat de linkerzij wand totaal werd opengerukt. Een drietal meis jes. de '20 jarige Jaantje de Vugtuit Hoeven, de 17-jarige Ko van Toren uit Oud-Gastel en de eveneens 17- jarigeJaantje Rijsdyk uit Oud-Gastel, werden op slag gedood, terwijl twee meisjes met ernstige verwondingen naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda moesten worden overgebracht. Het ongeluk gebeurde op een kaarsrechten breeden verkeersweg, juist tegenover de steenfabriek »De Bre.nberg«. De bus van de B.B.A. reed slechts met een snelheid van ongeveer 3ü a 35 K.M. Het ongeluk is te wijten aan het feit dat de vrachtauto, links van den weg reed. Hoogstwaarschijnlijk is de chtruf feur van den vrachtwagen zekere van Elderen een oogenbiik inge dommeld. Hij had n.l. den geheelen nacht doorgereden. In de geheele omgeving heeft dit ongeluk groote ontsteltenis veroor zaakt. De lijken van de meisjes waren vreeselijk verminkt. Complot van menschensmok- kelaars in Limburg. Ongeveer veertien dagen geleden werden in het veld tusschen Sittard en de Duitsche grens door de Neder landsche kommiezen en marechaus sees enkele personen uit deze streek aangehouden, in wier gezelschap zich een Duitsche doctor in de rechten bevond. Terstond rees het vermoeden, dat deze over de grens gesmokkeld was. Het ingestelde on derzoek bracht dit niet alleen aan h .t licht, maar men bleek te doen te hebben met een uitgebreid com plot voor het overbrengen van Duitsche uitgewekenen viaonsland naar België. Het onderzoek heeft ertoegeleid, dat Woensdag het bevel van den procureur-generaal te Den Bosch afkwam tot uitwijzing uit het be wakingsgebied van vijf personen, l.w. mej. S. en mej. G, uit Broek- sittard, mej. Van H uit Sittard, den heer K. en den taxi-houder F., eveneens uit Sittard. Behalve mej. G., die in Duitschland is aangehou den, zijn deze personen heden uit Limburg geleid. Daar het onderzoek nog gaande is, is het mogelijk, dat nog meer uitwijzingen zullen volgen. Den laatsten tijd zijn een vijftiental Duitsche uitgewekenen door dit complot over de Limburgsche grens gesmokkeld in de buurt van Sittard en zij werden dan door P. naar de Maasdorpen gereden, vanwaar zij met een bootje over de Maas naar België werden gebracht. De vierling. Johannes, Aukje. Harmke en Antje. Donderdag is bij den burgerlijken stand te is Hengelo aangifte gedaan van de geboorte van de vierling. De namen zijn Johannes, Aukje, Antje en Harmke. De jongen weegt 5 pond, de meisjes van 3 tot 3'/a pond. Moeder en kinderen maken bef naar omstandigheden goed, doch absolute rust en voorzichtigheid worden nog voorgeschreven. De zusteis van het algemeen zie kenhuis verleenen voorloopig hulp. Als bijzonderheid kan nog ver meld worden, dat in beide families, zoowel van den vader als van de moeder, gevallen van geboorten van tweelingen voorkomen en de vader is er een van een tweeling 1 Ook het gezin van den heer Pijl man werd reeds eerder met de geboorte van een tweeling verblijd, waarvan evenwel een kindje later is overleden. Van verschillende kanten stilt men er prijs op blijken van belang stelling te geven, doch op verzoek van den burgemeester, den dokter en den vader is een zoodanige rege ling getroffen, dal giften in geld en natura in ontvangst worden geno men door den burgemeester. Zeven militairen gewond. Auto met vuurmond omgeslagen. Te Apeldoorn is op den Arnhem, schen straatweg een ongeluk ge schied, waarbij zeven militairen werden gewond, van wie twee ernstig. De bestuurder van een militaire auto, waarachter een vuurmond ge koppeld was, moest plotseling rem men voor een vóór hem rijdend voertuig. Vermoedelijk werden de remmen hierdoor geblokkeerd met het gevolg, dat de auto slipte en omsloeg. Zeven van de dertien in zittende militairen werden gewond. Twee hunner waren er ernstig aan toe en zijn per militaire ambulance naar het hospitaal te Arnhem ver voerd. De overigen konden na ver bonden te zijn hun weg per auto vervolgen. Aantal ongelukken en aantal slachtoffers gestegen. De jongste aflevering dermaand- statistiek van verkeer en vervoer, welke door het centraal bureau voor de statistiek, afdeeling handels- en verkeersstatistiek wordt gepubli ceerd, bevat enkele gegevens met betrekking tot de in 1938 op den openbaren weg geconstateerde ver keersongevallen, Zoo kan worden medegedeeld, dat dit aantal in 1938 46.428 be iep tegen 45.027 in 1937. Van deze ongevallen waien 35.732 te wijten aan fouten van bestuurders van vervoermiddelen, d.i. bijna 77 pet. tegen 75,5 pet. in 1937. Het aantal personen, dat tengevolge van de geconstateerde verkeersongeval len werd gedood, bedroeg 781 (1937: 735), het aantal gewonden 15.309 (1937: 14.788). Van de bij de verkeersongevallen betrokken botsingobjecten werden 28.031 of 29,8 pet. gevormd door personenauto's, 25.445 of 27,1 pet. door rijwielen. In 1937 bedroegen deze percentages resp. 30,6 en 27,3 pet. Meisjes onder vallende balken bedolven. Donderdagochtend omstreeks half zeven is een ernstig ongeluk gebeurd op het terrein van de conservenfa- briek Zuid-Beviland te Krabbendij- ke. Op dit terrein wórdt een nieuw magazijn gebouwd, ten behoeve waarvan er een stapel planken met daarachter een nog hoogere stapel balken, beide afgedekt met een zeil lagen. Op dezen stapel planken waren twee fabrieksmeisje, de 17-jarige S. en de 20-jarige K., gaan zitten,om dat zij te vroeg waren. Zij leunden tegen het zeil van den grootsten stapel, toen de balken plotseling gingen glijden en de meisjes onder de vallende balken werden bedol ven. Zij werden daarbij ernstig ge wond en zijn met zware inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. De toe stand van mej. K. is zorgwekkend. Kindje in teil met kokend water gevallen. In een onbewaakt oógenblik is het tweejarige kindje van de familie van der S. in de ouderlijke woning aan de Heerenstraat te Wateringen in een teil met kokendsopgeraakt. De kleine kreeg zeer ernstige brand wonden en is, nadat het naar de St. Antoniushove te Voorburg was vervoerd, overleden. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Zooals den lezers bekend is, geeft de Robinson schoenfabriek elk jaar een kalender uit. Aan die van 1939 was verbonden een prijsvraag met als hoofdprijs500 tochten naar Rotterdam. Zaterdag had deze tocht plaats voor een bezoek aan de »Baloeran« van de Rotterdamsche Lloyd. De Robinson-winnaars voor de mailboot. Directie Robinson en dames in de le klas eetzaal.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 8