Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND „NOORD- BRABAND" 1843 Automatiek PULLtS-HttSBbtN. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. EERSTE BLAD Croquetten en Bitterbollen Geen viermogendheden-conferentie over Dantzig. ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1939. 62e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, :nz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. 1 elefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. worden gedwongen om ten tweede male zijn belastingplicht te voldoen. SOCIALISTEN IN DE REGEERING. Een experiment, maar tevens een noodzaak. Wanneer in den titel dezes staat vermeld, dat de opname van socialis ten in de regeering een noodzaak is, dan wordt daarmee bedoeld: in deze regeering, dus in het kabinet-de Geer. ln hel democratisch bestel moet het altijd mogelijk blijven, dat enkele par tijen zich tot een meerderheidscom- binatie voegen om uitvoering te geven aan een bepaald program. Onder zulke omstandigheden kan een overigens groote partij in de oppositie worden gedwongen. Maar Jhr. de Geer heelt willen brengen een nationale regee ring, een regeering althans, waarin de goede wil om het landsbelang, zij het naar eigen inzicht, te dienen, is ge concentreerd. En in zulk kabinet hooren de so ciaal-democraten thuis, omdat zij een groei> omvatten, welke een kwart deel van ons volk omvat en van een con stant maatschappelijk inzicht heeft blijk gegeven. De sociaal-democratie is geen oogenblikkelijk tijdsverschijn sel gebleken, dat weer vergaat met de oorzaak, waaruit ze werd geboren ze is om het duidelijker te zeggen geen crisispartij. En daarom moet ze als constructief element in de Nederland- selie samenleving worden opgenomen, als men deze machtige beweging niet tot een destructieve agitatie wil pres sen, welke de grondslagen van ons staatsbestel zal ondermijnen. Dat de sociaal-democratie tot nog toe geen deel had aan het verantwoor delijk bestuur des lands, is niet enkel de schuld der tegenstanders te lang heeft deze politieke beweging haar - kracht gezocht in de oppositie. Reeds zeer lang geleden is haar om de aan vaarding van regeeringsverantwoor- delijkheid gevraagd, maar meermalen is op haar congressen deelname, ge vraagde en niet-gevraagde, aan de vor ming eener regeering afgewezen. Men stelde zich op het standpunt, dat inen geen bestuurstaak kon aanvaarden, zoolang het socialistische program niet zou kunnen worden uitgevoerd. Door het behoud van haar stelling in de oppositie meende de partij het best haar groeikracht te bevorderen en daardoor het oogenblik te verhaasten, dat zij en zij alleen, d.i. zonder hulp van- en concessies aan anderen, het bestuur des lands zou kunnen op- eischen. Dat vooruitzicht is een utopie ge bleken. Toen het zóóver was, begonnen an deren vergissingen te begaan ten aan zien van de waarde der beweging en haar verantwoordelijkheid. Ziezoo, dacht men, de sociaal-democratie is niet geworden, wat we vreesden en dus hoeven we haar niet te tellen. Ze zal wel geleidelijk vergaan, zooals ze is ontstaan. Dat was ook mis. De sociaal-demo cratie heeft zich een constante macht getoond ten onzent en ze heeft de k noodige consequenties getrokken uit de gebleken feitelijkheid: dat ze van een hervormenden, niet van 'n her- scheppenden invloed kan zijn. Zij heeft zich voor wat de algemeene lij nen betreft, aangepast aan nationale tradities en haar doelstellingen be perkt tot practische mogelijkheden. Daartegenover hebben anderen in haar thans zekere grondslagen er kend, welke naast de bestaande pij lers, de Nederlandsche maatschappij kunnen helpen stutten in een tijd, waarin zij wilde stormen van binnen- en buitenuit heeft te doorstaan. In het kabinet-de Geer worden, in een periode van nationale en interna tionale spanning de constructieve ele menten der Nederlandsche maatschap pij vereenigd en daarbij een machtig nieuw element, dat, versomberd in zijn afzondering, op den duur een destructief karakter zou zijn opge drongen. Men kan het bejammeren dat de oude coalitie, zooals wij die zoo jaren gekend hebben is teloor gegaan, men heeft zich bij de noodzakelijke feiten en consequenties neer te leggen; con sequenties die moesten volgen uit 't geen den laatsten tijd in en om het ministerie is geschied. De taak van de nieuwe regeering zal het zijn om te arbeiden, geleid door de inzichten, welke algemeen worden gedeeld in de partijen en groepen, waaruit de ministers zijn gc- recruteerd. Als men daarnaar zoekt, dan zal blijken, dat genoegzaam idea len ons vereenigen om ons eindelijk eens een poos te onthouden van spe ciale aandacht aan de punten, welke ons scheiden. DE PLAATJES-MISèRE. Het nieuwe belastingjaar voor den fietser is pas begonnen en reeds staan de kranten vol met plaatjes-misère. Het is thans immers weer de moeite waard om die blikken dingetjes te gappen. Er is ook veel valsch senti ment in de plaatjes-critiek. Ziehier b.v. een stukje, dat „omlijst" in de „Telegraaf" voorkwam: Was dit uw bedoeling, wetgever Een loopjongen uit Amersfoort werd Zaterdagavond door de politie aangehouden, omdat hij zonder be lastingplaatje fietste. Hij had 'n schoon jasje aangetrokken en zijn be lastingplaatje, dat met een veilig heidsspeld op het vuile jasje zat, ver geten. Een agent hield hem aan, en, hoewel de jongen even later het blik ken plaatje liet zien, kreeg het ventje toch nog een daalder boete, precies zijn weekloon, waar moeder Zaterdags zoo op zit te wachten. Wat wil men? Zooals de fietsbe lasting op het oogenblik geregeld is, kunnen de politie-ambtenaren niet anders optreden. Zóó moet het inder daad de bedoeling zijn geweest van den wetgever. Want 't plaatje, dat men voor 'n riks bekomt, is niet ten name gesteld. Laat de poltie dus iemand, die zon der plaatje rijdt, naar huis gaan om alsnog zoo'n ding te halen, dan kan hij terugkomen met het plaatje van zijn vader, z'n broer, z'n buurman, z'n dienstbode of van wien dan ook. Maar het is onbegrijpelijk, dat de overheid niet een beter systeem wil invoeren. Bij de hondenbelasting krijgt men als gewoonlijk een penning voor den hond en een kwitantie voor den eigenaar. Er is nooit iemand, die er naar kijkt, of de hond zijn pen ning draagt, maar als dit gebeurde en de hond had zijn penning eens ver loren, dan blijft toch altijd nog de kwitantie, waarop men tegen een kleine vergoeding een nieuwe pen ning zou kunnen bekomen. Waarom kan dat met het f ietsplaat je niet nét zoo worden geregeld? Wel zou ten allen tijde het niet mèt zich voeren van het fietsplaatje een overtreding moeten blijven, waarop straf staat. Anders voerde niemand het belastingmerk en bezorgde men den controleurs aldus een hoop last. Maar niemand zou tenminste kunnen 'T IS ALTIJD WAT 's Is beter criticus dan wetgever te zijn. Want er is altijd wel iets op wat ook af te dingen, maar nooit kan men het allen menschen met scheppenden of ordenenden arbeid naar den zin maken. Autobus-chauffeurs, bestuurders van taxi's, huurauto's, vrachtauto's en verder alle overigen, die in dienst betrekking een auto besturen (uit gezonderd handelsreizigers en parti culiere chauffeurs) en die daarvoor in het bezit van een werkboekje moe ten zijn, zullen voortaan op hun vrijen dag in het geheel geen auto's of mo toren met zijspan meer mogen be rijden, nu het Rijtijdenbesluit in wer king treedt. Zij moeten eens per week een on afgebroken rusttijd van 30 uren ge nieten, in welken tijd zij geen motor- LEVENSVERZEKERING WAALWIJK rijtuigen mogen besturen, uitgezon derd motor-tweewielers. Deze regeling is iets, waar nou let terlijk iedereen om heeft gevraagd, nadat vele en ernstige ongelukken waren veroorzaakt door overver moeidheid van den chauffeur. Maar nu heeft men weer een ernstig bezwaar tegen de regeling ontdekt; het volgende n.l.: Aan iedereen die voor zijn betrek king auto rijdt, zal het voortaan ver boden zijn op zijn vrijen dag per mo torrijtuig de natuur in te trekken of anderszins in zijn eigen tijd een mo torrijtuig te besturen. De K.N.A.C. acht dit een staaltje van bedenkelijke ambtelijke bemoei- •zucht, voortvloeiende uit den ver keerden opzet der Rijlijdenwet. Zoo staat het, woordelijk, in de kranten. Maar wat wil men dan? Men gaat er mee accoord, dat een chauffeur van 'n vrachtauto of van 'n taxi ononder broken rust van 30 uur wordt voorge schreven, teneinde hem op z'n ver haal te laten komen, maar inaakl be zwaar, dat hij dan niet in een eigen auto, of in een gehuurden wagen ach ter het stuur mag gaan zitten. Een van de twee: of de heele re geling is overbodig of men moet de door den wetgever getrokken conse quentie aanvaarden. Men zou zich op het standpunt kunnen stellen, dat het den werkge ver verboden moet zijn om het leven van zijn bediende (chauffeur) in dc waagschaal te stellen door hem te lang te laten werken, maar dat den man (de chauffeur) persoonlijk de vrijheid moet worden gelaten om zich al of niet met een eigen wagen in ge vaar te begeven. Dan vergeet men echter het alge meene verkeersbelang. Iemand, die zich als autobestuurder oververmoeid bedreigt niet alleen zich zelf, maar allen, met wie hij den weg deelt. KOMT EVEN SMULLEN. uitsluitend van le kwaliteit kalfsvleesch. Eindelijk is de aap uit de mouw ge komen. Hitler, bijgestaan door zijn on- vergetclijken vriend en volgeling Mus solini heeft een enorme hoeveelheid spanning verwekt, met troepencon centraties, perscampagnes, blufferige redevoeringen, enz. om ten slotte een conferentie trachten te bewerkstelli gen, gehouden in een zenuwachtige sfeer, waarbij hij er ongetwijfeld in dacht te slagen zijn zinnen door te zetten. In het kort is dit de opzet van de Duitsche politiek. Hitier wil een tweede München forceeren, maar is hierbij bepaald ver geten, dat de democratische wereld het eerste München nog steeds niet is vergeten. In September forceerde hij de con ferentie van München maar in Maart zorgde hij dat de beschaafde wereld langen tijd deze besprekingen in het geheugen zouden blijven. In zekeren zin, althans bekeken vanuit het stand punt, dat hij thans Dantzig wenscht te bezitten was het ontactisch, maar van den anderen kant is er heel moeilijk een juiste tactiek aan te wijzen voor een staatshootd dat een heele waschlijst met verlangens heeft. Na gedurende eenige maanden met behulp van de door Goebels gediri geerde pers de zaak Dantzig opge zweept te hebben, hebben de beide vrienden laten uitlekken, dat zij niet «afkeerig zouden staan van een conferentie tusschen Duitschland, Italië, Engeland en Frankrijk, waar dan de kwestie Dantzig zou worden besproken. Opmerkelijk is 't, dat men evenals in September den staat om welks bestaan het gaat, niet uitnoo- digt. Londen en Parijs zijn echter niet happig op een repetitie van Septem ber en hebben derhalve het voorstel zonder veel enthousiasme ontvangen. Dc groote pers heeft er zich in deze landen zelfs nagenoeg niet mee ge moeid en aangezien men in Berlijn dus spoedig begreep dat de tijd voor een conferentie nog niet rijp was heeft men heel begrijpelijk ontkend, als zou iets dergelijks voorgesteld zijn. Derhalve trachten zij de spanning nog wat te vergrooten, door allerlei onsamenhangende geruchten over Ja pan de wereld in te sturen en om het leven in de brouwerij goed gaande te houden zijn de Japansche militairen begonnen met troepen-verplaatsingen naar Hongkong, waar evennis in Tientsin ook groote Britsche belan gen op het spel staan. Onder al die bedrijven door blijft Warschau kalm, grimmig kalm bij na. In Polen leeft men in een sfeer van: „als het moet vooruit dan maar", terwijl men natuurlijk hevig gebeten is Burckhardt, in wien zij een na volger van Runciman zien. Maar het plan voor een viermo gendheden-conferentie, voor de rege ling van de Dantziger kwestie en an dere internationale geschillen, kan als doodgeboren worden beschouwd. Dat blijkt volkomen duidelijk uit de wijze, waarop men in officieele kringen er over spreekt. Men zegt officieel van het plan niets te weten, en het enkel als een fantastisch gerucht te be schouwen. Men voegt daar aan toe, dat ideeën van een viermogendheden- conferentie in ieder geval geen oogen blik in overweging genomen kunnen worden. Engeland denkt er niet aan, achter Polens en Ruslands rug over Dantzig en dergelijke kwesties te on derhandelen. De toestand blijft intusschen ver ward en moeilijk. JAPAN EN DE AS. Geen directe militaire alliantie. Niet enkel te Berlijn en Rome staat men sceptisch tegenover dc voordee- len van een militaire alliantie met Japan een alliantie, door het Ja pansche leger nagestreefd, dat zich aldus Rusland van het lijf denkt te houden maar ook de Japansche re geering staat er huiverig tegenover. Deze laatste vreest door zulke allian tie de groote democratieën, w.o. de Ver. Staten, in een afweerfrönt tegen Japan samen te drijven. De regeering te Tokio heeft nu een tusschenweg gezocht tusschen haar eigen inzicht en het verlangen van het leger. Volgens berichten uit welingelichte bron te Tokio zou een plan door het Japansche departement van buiten- landsche zaken ter versterking van het anti kominternpact zijn opgesteld, dat een militair bondgenootschap te gen Rusland inhouden zou. Tegen de andere mogendheden zou het plan een algemeene formule behelzen, waarbij Japan wel in beginsel bijstand zou be loven aan de deelgenooten van de spil, maar zou voorstellen, dat de om vang van dien bijstand zal worden vastgelegd door overleg, dat de drie landen eerst zouden plegen tegenover gebeurtenissen, die een bedreiging zouden vormen voor hun gemeen schappelijke belangen. TSJECHISCH NATIONALISME. Honderdduizend Tsjechen hebben Zondag een pelgrimstocht naar Do- mazlice ondernomen, een stadje aan de grens van het protectoraat en het Sudetengebied, en het historische cen trum van het zuiver Tsjechische ge bied der „Chods", welks annexatie door Duitschland in October de Tsjechen moeilijk hebben kunnen ver kroppen. In een toespraak tot de menigte, die uit alle streken van Bohemen en Moravië was komen opdagen heeft de kanunnik Stasek, gewezen leider van dc Tsjechische Volkspartij, getuigd van het nationalistisch karakter der manifestatie. Hij besloot met de woor den: „Laten wij elkander nooit ver laten, laten wij nooit verraad plegen en tot onzen laatsten ademtocht ons Tsjechisch vaderland liefhebben!" „Wij zweren het", antwoordde een stemmig de menigte. DE STAFBESPREKINGEN TE MOSKOU. Het overleg te Moskou tusschen vertegenwoordigers der generale sta ven van Rusland, Engeland en Frank rijk, heet bevredigend te verloopen, maarEr komen permanent „maar's" uit Moskou! De militaire sovjet-autoriteiten moeten hebben voorgesteld, dat een WaalwPscnc en Langstrnatsehe Courant,

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1