Binnenlandsch Nieuws. BUITENLAND Tweede Blad Adverteeren doet Verkoopen. Zaterdag 19 Augustus 1939 No. 65 De Echo van het Zuiden DE DOOP VAN PRINSES IRENE. Met Prinses Juliana en haar jongste •^dochtertje is het gelukkig hij voort during wel gegaan. Onze Kroonprin ses heelt haar gewone dagelijksche bezigheden weer kunnen hervatten en zet zich met toewijding aan haar moederlijke zorgen. De Amsterdammers zijn verblijd met de mededeeling, dat Prinses Irene in de hoofdstad ten doop zal worden gehouden. Met dezen doop, die in de Nieuwe Kerk zal plaats hebben, wordt een uitzondering gemaakt op den regel, - dat een Oranje in de residentie het doopsel ontvangt. Voor het over- groote deel van de leden van ons vor stenhuis speelde zich de doopplech tigheid immers te 's-Gravenhage af en dat wel meestal in de Groote of St. r Jacobskerk. De plaats van den doop van Prinses Irene mag zeker wel de meest gewijde plek heeten in ons nationaal bestaan. Want hier plegen onze vorsten te worden ingehuldigd, zoodat zich in deze kerk nu reeds voor de vierde maal de plechtigheid van een troons bestijging heeft voltrokken: in 1814, 1840, 1849 en 1889. Maar hier ook werd Koningin Emma in 1890 in Haar waardigheid van Regentes bevestigd en werd de Koningin-Moeder in 1929 gehuldigd ter gelegenheid van Haar 50-jarig verblijf in Nederland. En hier herdacht ons volk het vorige jaar September op grootsche wijze het 40- jarig regeerings-jubileum van onze Koningin. De doopplechtigheid zal samen vallen met het officieele bezoek, dat de Koninklijke familie in de Septcm- A bermaand gedurende een week in Am sterdam pleegt te brengen. DE NIEUWE REGEERING. De S.D.A.P. heeft op geestdriftige wijze het voor deze beweging inder- daad historisch belangrijke feit ge vierd der opname harer vertegenwoor digers in 's lands regeering. De excel lenties Albania en v. d. Tempel heb ben te Amsterdam voor overvolle za len het woord gevoerd en daarbij hij hun gehoor verwachtingen gewekt van een krachtige politiek ter bestrijding van de werkloosheid. Met de aanvaar ding van regeeringsveranlwoordelijk- heid door de partij acht men in S.D. A.P.-kringen de mogelijkheid her schapen van nieuwen groei der so cialistische beweging Mr. Albarda, minister van Waterstaat bracht hul de aan H.M. de Koningin voor hare onpartijdige en correcte houding. De ministers uit het vijfde kabinet- Colijn, die voor slechts enkele dagen tot hun hooge waardigheid geroepen zijn gebleken, hebben hun normale werkzaamheden hervat. Prof. de Vooys houdt de leiding van de A.K.U.; hij is een minister, die wel zijn be noeming heeft ontvangen, maar nim mer werd geïnstalleerd. Ir. Danime heeft zijn werkzaamheden hervat als directeur-generaal der P.T.T., niette genstaande hij reeds in een circulaire als zoodanig afscheid had genomen van het personeel. Mr. Dr. de Visser treedt weer op als Procureur-Generaal hij hel Gerechtshof te Leeuwarden. En Dr. Colijn zelf gaat de volgende maand op 70-jarigen leeftijd een reis om de wereld maken. Hij denkt anderhalf jaar weg te blijven en dus tijdig terug te zijn ter voorbereiding van de Kamerverkiezingen in 1941 Een zeldzaam levenskrachtig mensch! RIJKSSCHATKIST OP 31 JULI '39. Zooals te verwachten was, deed in den stand der „Overige middelen" de wijziging der invoerrechten zich in Juli nog meer gelden dan in de voor afgaande maanden. Niet alleen werd de maandelijksche raming der rechten op den invoer in Juli met 1.85 millioen overtroffen, maar is de opbrengst op den eersten van de achtste maand nog slechts elf millioen onder de raming van het ge- lieele jaar. De opbrengst over 1939 belooft dus de raming verre te over treffen. Over de geheele linie is verder een hoogere opbrengst te constateeren, in het bijzonder van de tantième- en di videndbelasting, met zes millioen gulden hetgeen verklaarbaar is, doordat na de jaarvergaderingen der groote N.V.'s de dividendbelasting vol daan wordt en de tatièmes betaalbaar worden. Ook de omzetbelasting overtrof de maandraming 6.833.000) met vicr- en-een-half millioen, een gevolg van het nieuwe inningsysteem per kwar taal. Een vergelijking met de maand Januari van dit jaar eveneens na een kwartaal leert, dat Juli ander half millioen gulden meer opbracht dan de eerste maand van 1939 (ƒ9.736.000). Deze drie posten zijn er dus voor namelijk verantwoordelijk voor, dat de „Overige middelen" in Juli ruim dertien millioen gulden hoven de maandelijksche raming blijven en de raming over de eerste zeven maanden met 16.5 millioen overtreffen. Dat de „Directe Belastingen" aan gaat, kan worden geconstateerd, dat ruim 9 millioen gulden meer op ko hier is gebracht dan tot en met de zelfde maand van het vorige jaar. NEW YORK—MARSEILLE— BATAVIA. De heer Martin, de Europeesche vertegenwoordiger van de Pan Ame rican Airways te Parijs, heeft op het hoofdkantoor der K.L.M., aldus de Telegraaf, besprekingen gevoerd met de directie der K.L.M. over de moge lijkheden om een aansluiting tot stand te brengen tusschen de „clip pers", die thans een luchtverbinding tusschen Amerika en Europa hebben geopend, en de vliegtuigen der K.L.M. die een verbinding onderhouden tus schen Amsterdam en Batavia. Indien hieromtrent samenwerking zal worden verkregen, zal het moge lijk zijn van New York in vier dagen Calcutta te bereiken en in 6V2 dag Ba tavia. Deze verbinding is evenwel niet zoo eenvoudig, omdat de American Clip pers des winters een andere route volgen dan des zomers. De bedoeling zou zijn dat een aansluitende verbin ding- op de K.L.M. te Marseille tot stand zou komen. Als de Clippers de Zuidelijke route volgen, vliegen zij via de Bermuda's en de Azoren naar de vlieghaven .van Marseille. De Noordelijke route gaat over Ierland naar Southampton. De gevoerde besprekingen zijn uiter aard nog voorloopig, al bestaat de verwachting, dat op den duur de sa menwerking tusschen de heide lucht lijnen er zal komen, hetgeen een be langrijke uitbreiding van de moge lijkheden voor de K.L.M. op de Indië- route zal beteekenen. Maria-kapel aan den Moerdijk ingewijd. Onder groote belangstelling heeft aan den Moerdijk de inwijding plaats gehad van de Maria-kapel, welke daar op initiatief van Bra- bantia Nostra is opgericht. Aan deze gebeurtenis ging een zomerbijeenkomst van Brabantia Nostra vooraf, welke Maandagavond in het pensionaat St. Marie te Roo sendaal gehouden werd. In deze bijeenkomst sprak Mgr. Frencken over het onderwerp»Het meisje in de fabrieken in Brabant«. Uit de verkregen gegevens blijkt, aldus spr., dat de toestand op de fabrieken in Brabant niet slechter, maar ook niet beter is dan in een ander deel van ons land. Voor een meisje van 14 15 jaar is het bijna niet mogelijk in de fabriek haar reinheid te bewaren. Negentig pro cent van het aantal huwelijken,dat door deze meisjes gesloten wordt, is gedwongen. Bovendien staat het meerendeel geheel onkundig tegen over het huishouden. Jubileum Mgr. Huibers. Onder tallooze blijken van be langstelling vierde de zeer geachte bisschop van Haarlem, Mgr. Hui hers, Dinsdag zijn 40-jarig priester feest. Zijr. diocesanen hebben hem een jubileumgave geschonken van meer dan een kwart millioen gulden ten behoeve van kerkbouw en schulddelging van reeds bestaande kerken. 500 slachtoffers in Juni, waaronder 77 dooden. De voorloopige gegevens betref lende de verkeersongevallen over Juni zooals verstrekt door het Centraal Bureau voor Statistiek toonen wederom een ongunstig beeld In Juni werden 77 personen bij verkeersongelukken gedood en 452 gewond tegen 66 dooden en 384 gewonden in het vorige jaar Voor zooveel uit de dagbladbe- richten kon worden opgemaakt, waren 12 dooden het gevolg van onverwachts overstekende voetgan gers, 8 van spelende kinderen op den rijweg en 11 van onverwachts overstekende wielrijders, terwijl 3 dooden vielen op den onbewaakten overweg en twee personen onder trams geraakten. Drankmisbruik veroorzaakte 4 dooden. Van de tal looze andere oorzaken van doode- lijke ongevallen kunnen de volgende worden genoemd; onverwacht uit de file rijden, springen van banden, slippen gevaarlijke wijzen van laden verkeerde bocht nemen, geen voor rang geven, rijden op stilstaande voertuigen e.a. POLEN LIQUIDEERT GROOTGRONDBEZIT. Vooral Duitschers getroffen. De Poolsche regeering heeft een in grijpend besluit genomen to verdeeling van het grootgrondbezit ten bate van kleine boeren. Hierdoor zullen, naar men aanneemt, in hoofdzaak Duitschers worden ge troffen, die in het Westelijk grensge bied uitgestrekte landgoederen bezitten. Officieel wordt medegedeeld, dat in de Staatscourant een presidentieel decreet zal verschijnen, waarbij de mi nister van Landbouw wordt gemach tigd, in overleg met den minister van Binnenlandsche Zaken, met het oog op de veiligheid van den staat en de ver dediging der grenzen, over te gaan tot verdeeling en, onder bepaalde omstan digheden, tot den gedwongen verkoop van landgoederen, die in het grensge bied liggen. In dat verband moet er aan herin nerd worden, dat in sommige grensge bieden, en speciaal in Opper-Silezië en Pommeren, nog uitgestrekte landgoe deren liggen, die 'eigendom zijn van de Duitsche aristocratie. Men schat, dat 80 procent van het grootgrondbezit in Pommeren d.w.z. bijna 22 procent van het geheele gebied zich in han den van Duitschers bevindt, terwijl het percentage der Duitsche minderheid al daar slechts 9.8 (220.000 van de ruim 2.300.000) beloopt. In Opper-Si lezië bedraagt de Duitsche minderheid slechts 9 en bezitten Duitschers 86% van den grond. CHODACKI TERUG NAAR DANZIG. Diplomatieke activiteit te Rome. Spanning aan de Poolsch-Duitsche grens. De B°olsche commissaris-generaal van Danzig, Chodacki, die een langdu rige bespreking met den Poolschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, ko lonel Beek, heeft gevoerd, bevindt zich thans weer op weg naar de Vrije Stad. Het is een drukke diplomatieke activi teit, die deze Poolsche diplomaat in de laatste dagen ontwikkelt: Dinsdag had hij een bespreking met den Volken bondscommissaris van Danzig, Burck- hardt. Donderdag voerde hij een kort onderhoud met den voorzitter van den Danzigschen Senaat, Greiser, om dan onmiddellijk naar Warschau te vertrek ken. waar hij terstond door kolonel Beek ontvangen werd, met wien hij an derhalf uur lang den toestand te Dan zig besproken heeft. Naar United Press verneemt, heeft Chodacki den minister op de hoogte ge steld van de mededeelingen, die Burck- hardt hem eergisteren over zijn reis naar Berchtesgaden gedaan heeft, ter wijl hij tevens verslag heeft uitgebracht over zijn korte bespreking met Greiser blik kon komen om te drinken en dat hij dan het kleintje zou opeten. Daarom was hij zo zenuwachtig ge weest en had steeds maar heen en weer gevlogen van de schuur naar de tafel, in de hoop, dat Jopie het zou begrijpen en zou helpen. Ze bukte zich en nam het vogeltje uit de bak. Ze streelde de kleine veer tjes glad en hield het warme lijfje in haar hand. Het diertje was niet ge wond, dal zag ze wel, alleen nog een beetje versuft van de val. De grote vink vloog nog een beetje heen en weer om Jopie's hoofd en bleef op een tak vlakbij zitten. Wat moest ze nu met dat kleintje doen Ze kon toch niet in de boom klimmen om het weer in het nest te zetten en als ze 't ergens in een hoekje in de tuin zou leggen, vond de poes het mis schien toch nog. En toen bedacht ze opeens dat ze nog een oude vogelkooi hadden op zol der, want ze hadden vroeger een paar parkieten gehad. Als ze die kooi nu eens gebruikte. Daar kon het vogeltje rustig in zitten. Poes kon er niet bij komen en als het diertje groot ge noeg was, konden ze het weer vrijla ten. Ze legde het kleine vogeltje even in een hoekje neer, keek of poes binnen goed zat opgesloten en niet naar bui ten kon komen en holde toen naar de zolder om de kooi te halen. Ze ver telde alles aan moeder en samen met moeder hing ze toen de kooi in de tuin, zodat de grote vink wel bij het kleintje kon komen en het eten kon geven en de poes er toch niet bij kon Eerst was de grote vogel erg on rustig en piepte en maakte een la waai, alsof ze het kleintje kwaad de den, maar toen begreep hij toch, dat die mensen het goed met hen meen den en hij vloog weg om eten te halen. Toen het kleintje groot geworden was en zelf kon vliegen, zette Jopie op een dag het deurtje van de kooi heel wijd open en opeens vloog het er toen uit, de vrijheid in WAAROM DE VOGEL JOPIE WAARSCHUWDE. door Lies Helgers. „Wat is die vogel toch onrustig", zei Jopie en ze keek voor de zoveelste maal van haar boek op. Een kleine vink vloog telkens opgewonden heen en weer en bleef dan weer ineens op het tafeltje bij Jopie zitten. Hij schet terde en maakte een lawaai, alsof er eèn ongeluk gebeurde, maar er was nergens onraad te bespeuren, er was zelfs geen kat te zien in de tuin. Al een paar keer had Jopie gekeken, wat het dier zo onrustig maakte, maar ze kon niets vinden en daarom maar weer doorgelezen. Maar nu kwam de vogel weer langs haar hoofd vliegen en ging vlak bij haar op de tafel zit- r ten. Voorzichtig stak ze haar hand uit. De vogel keek haar eens even aan, begon toen weer te schetteren, hield zijn kopje schuin en bleef rustig zit ten. Langzaam schoof Jopie haar hand meer naar het diertje toe en toen ze vlak bij was, vloog hij op, draaide een paar keer om haar heen en ging even later weer zitten. „Er is beslist iets met dat beest", dacht Jopie. „Ik heb hem al een paar keer hier in de tuin gezien, ik dacht, dat hij zijn nest had in de boom naast het schuurtje. Maar zo dichtbij als vandaag is hij nog nooit geweest!" Ze besloot om maar weer door te lezen en ze stopte haar vingers in haar oren om het gepiep en geschetter niet te horen. Maar de vogel had haar ze ker iets te vertellen, want hij gaf het maar niet op. Hij bleef heen en weer fladderen en nu en dan verdween hij in de richting van het schuurtje. Jopie lette er niet meer op. Hij was zeker weer naar zijn nest toegevlogen. Maar een tijdje later zat het kleine dier al weer voor haar. Nu durfde hij zelfs nog dichter bij te komen. Weer stak Jopie haar hand uit en deze keer vloog het dier niet weg. Ook niet, toen Jopie steeds meer naar hem toeging. Een beetje sloeg hij wel met zijn vleugels, maar hij bleef toch zitten. Jopie keek nu weer in haar boek en liet haar hand op tafel liggen. Ze deed dat met opzet, want ze was bang, dat het vo geltje zou wegvliegen, als ze op hem lette. Hel diertje begon nu weer te schetteren en wipte naar haar toe. En juist toen Jopie er helemaal niet op verdacht was, sprong de vink opeens op haar hand. Ze schrok zo, dat ze haar hand bij na had teruggetrokken, maar ze hield zich nog juist in en bleef heel stil zit ten. Een ogenblik later vloog het dier weer weg, maar het duurde niet lang of hij zat weer op de tafel en het spel letje begon opnieuw. Nu begreep Jopie toch wel, dat er iets bijzonders aan de hand moest zijn, want waarom zou die vogel an ders op een mensenhand komen zit tenHij kende Jopie wel een beetje en hij wist wel, dat ze hem geen kwaad zou doen, maar dat was toch geen reden om op haar hand te gaan zitten en zo dicht bij huis te komen. Vooral omdat er een poes in huis was. Jopie keek naar het beestje en be sloot 0111 rustig te wachten, wat het zou doen. Na een tijdje vloog het weer op en ging weer naar de schuur. Van toen af vloog het steeds heen en weer, van de schuur naar Jopie en omge keerd. Ze stond op om eens te kijken, wat er voor bijzonders hij de schuur was. Het vogeltje vloog zenuwachtig om haar hoofd heen en fladderde en sputterde alsof het vreselijk druk met Jopie wilde praten. Toen ze bij de schuur waren geko men, vloog het nog een paar keer in het rond en ging eindelijk naar de hoek, waar de etensbakjes van de poes altijd stonden. „Dat is toch wel bar", dacht Jopie. „Hoe durft dat beest zo dicht bij die plaats te komen, waar zijn aards- vijand altijd is!" Maar toen ze er zelf ging kijken, begreep ze opeens alles Daar lag, midden in het melkbakje van poes, een heel klein vogeltje. Het diertje was zeker uit de boom geval len. Het was nog heel jong, het had nog weinig veren en het kon nog niet vliegen. Hoe was het mogelijk, dat dit vogeltje juist in de bak was gevallen van de poes De grote vink kon het kleintje er zeker niet uitkrijgen en was nu bang, dat de poes elk ogen- U moet er in geen geval mee blijven loopen, maar een "AKKERTJE" nemen. Er bestaat geen samenstelling die hoofdpijn of micjraine vlugger kan verdri|ven "AKKERTJES" zijn een vin ding van den bekenden apotheker Dumont en alleen echt in den het gemakke lijkst in te nemen ronden vvorm met het "AKKER"-merk. 'Let U daarop vooral en laat U toch geen waardelooze na maak of imitaties aanpraten. tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. Doos 13 stuks - 12 stuivers2 stuks - 2 stuivers.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5