a ■a SPRANGGAPELLE. VLIJMEN, 6EERTRUI0ENBERG. geven de feestviering voor te bereiden naar het concept hieromtrent ter verga dering besproken. In dit comité namen zitting de heeren J. van Woensel als voorzitter, J. Tuerlings als secretaris voor Bel Canto, J. Kemmeren voor Eu- phonia, Jos Schalken voor Apollo, G. Grootswagers voor Orova. Besloten 4 v werd contact te zoeken met de eerw. Broeders, daar een groot deel van het programma der feestelijkheden steeds is gelegen in het medeleven der kinde ren en de organisatie van kinderspelen, optochten etc.uitsluitend ónder hunne leiding gegarandeerd slaagt. De volgende week vergadert het co mité opnieuw op het programma voor 31 Augustus definitief af te werken na hieromtrent de voorbesprekingen ge houden te hebben. Been gebroken. Toen de heer A. v. d. H. op Dinsdag 15 Augustus per fiets van de bedevaart van O. L. V. van Meerseldreef terug keerde, kwam hij in den Duiventoren door het missen van den trapper te val- len, met het ongelukkig gevolg, dat hij zijn been brak. Per ziekenauto is hij naar "huis getransporteerd. Publieke verkooping. Bij publieke verkooping ten over staan van Notaris Ja nvan Ham Don derdagavond in Hotel C. v. d. Assem gehouden liep het heerenhuis van den heer P. v. d. Velden in de Hoofdstraat aan op het bedrag van inzet, zijnde 5600.-—. Het pand werd opgehouden. T ennistournooi. Uitslagen van de deze week gespeel de wedstrijden: Dames-enkelspel: Eerste ronde: Mevr. Oerlemans slaat L. Huijsmans 6—3, 6—3; D. Schalken slaat J. Vloemans 60, 63. Heeren enkelspel: le ronde: H. Musters slaat Hoks 6-4, 6—4; S. Oerlemans slaat J. Matheijsen 26, 97, 97; G. Vekemans slaat P. Leenaarts; J. v. Nieuwstad slaat D. Smit 46, 62, 64; Jos Schalken slaat F. Teuerlings 60, 63; A. Schalken slaat M. v. Nieuwstad 97, s. 6-1. 2e ronde: J. van Nieuwstad slaat H. Musters 61, 62. Damesdubbelspel: le ronde: B. Hoffmans en Z. Witlox slaan mevr. Oerlemans en mevr. Picquard 62, 62. Heeren dubbelspel: le ronde: G. v. d. Linden en J. de Kort slaan J. Leenaarts en J. Eibers 75, 63; A. Schalken en M. van Nieuwstad slaan D. Smit en F. de Kort 8—6, 6—0. 2e ronde: A. Schalken en M. van Nieuwstad slaan C. Tirion en H. van Nieuwstad 62, 60. BERKDIJK. Kinderfractatie. In verband met de geboorte van Prinses Irene werden de kinderen van de leden van Berkdijks Belang getrac- teerd. De harmonie St. Jan verleende muzikale medewerking wat de stem ming onder de jeugd direct verhoogde. De kinderen der wijken 1, 2 en 3 kwa men in de cafè's der heeren v. Boxtel, van Dinteren en Netten bij elkaar, waar de wijkbesturen alles regelden. De trac- rxtatie vond een gul onthaal en allen wa ren uiterst tevreden. Varkensfonds. De varkensfonds .Steunt Elkander", hield in de zaal van den heer van Dinteren een algemeene vergade ring. De voorzitter, de heer v. Amels- foort opent deze en heet allen welkom, waarna de agenda wordt afgewerkt. Besloten werd o.m. de varkens der leden gratis in te enten door veearts Bogaarts uit Tilburg, wat inmiddels is geschied. Van de rondvraag werd druk gebruik gemaakt. Niets meer aan de ordi&izijnde, sluit de voorzitter de ver gadering. LOON OP ZAND. H. Priesterwijding. In verband met de H. Priesterwijding van den Eerw. Heer J. v. Veldhoven, werd in café van der Schoot een bij eenkomst gehouden voor het- buurt schap Kerkstraat-Schoolstraat-Gast huisstraat, om te komen tot oprichting van een feestcomité. Benoemd werden de heeren J. v. d. Heuvel, Mr. v. Opstal, H. de Jong, G. Nijkamp, E. v. Noije, Jos. v. Hest en M. Voets. Serenade. De liedertafel ,,Echo der Duinen" bracht een serenade op het kasteel al hier aan Jhr. Charles Verheijen, opper stalmeester van H. M. de Koningin. Deze attentie hield verband met de be noeming van Jhr. Verheijen tot be schermheer van bovengenoemd muziek gezelschap. De voorzitter van ,,Echo der Dui nen", de heer H. v. d. Heuvel sprak den nieuwen beschermheer hartelijk toe. Jhr. Verheijen stelde de eer van het beschermheerschap over ,,Echo der Duinen" op zeer hoogen prijs, temeer omdat zijn vader en broer zaliger even eens dezen titel hebben gedragen. Na de vereeniging het beste te hebben toe- gewenscht maakte Jhr. Verheijen met ieder der leden persoonlijk kennis. Zeer verdienstelijk werden nog enkele mu zieknummers uitgevoerd, waarna de nieuwe beschermheer zijn corps een blijk van belangstelling onder couvert aanbood. Bedevaart. De afdeeling Loon op Zand van de Aartsbroederschap der H. Familie hield een bedevaart naar de geboorteplek van den Eerbiedwaardigen Pater Pe trus Donders aan den Heikant te Til burg. Om circa 2.30 uur stelde de stoet zich bij secties op aan het Oranjeplein, waarna onder muziek werd opgemar cheerd. Gebed, zang en muziek wissel den elkaar onderweg af. Na een korte rustpauze in het mooie park naast het Petrus Donders-kapelletje werden de gewone oefeningen der H. Familie ge houden. De conferentie werd verzorgd door Pater v. Grinsven, Redemptorist, den grooten werker voor de Zaligver klaring van Pater Donders. Ten 7.15 uur arriveerden de pelgrims onder klokkengelui wederom in de parochie kerk, alwaar na een korte godsdienst oefening de Pastoor den zegen met 't Allerheiligste gaf. Inzegening Veldkapel. Op den feestdag van O. L. Vrouw Hemelvaart, de dag die voor Brabant een historische werd door het feit der inzegening van de Maria-kapel aan den Moerdijk, had in Loonopzand een soortgelijke plechtigheid plaats die voorzeker met eere zal vermeld worden in de geschiedenis dezer parochie. Nadat te drie uur een plechtig Maria- Lof met processie ter eere was gehou den, riepen te half vijf alle klokken de geloovigen op, tegenwoordig te zijn bij de plechtige opening en inzegening van de Maria-kapel. Alvorens tot de inzegening over te gaan richtte Pastoor Schoenmakers van Loonopzand zich tot de menigte in een korte toespraak en schetste de tot standkoming van de kapel met het beeld van O. L. Vrouw van Loonop zand, welk beeld een getrouwe copie is van het miraculeuse beeld dat de pa rochiekerk van Loonopzand bezit. Het kapelletje, gelegen aan de grens van het dorp ongeveer, noodigt den voor bijganger uit om mee te doen aan on ze Maria-devotie. Dat de kapel ge legen is enkele meters van den grooten verkeersweg, kan voor den andersden kende, die het met onze Maria-ver- eering niet eens is, aansporing zijn het onopgemerkt voorbij te gaan, den ka tholieken Brabander zijn diepgewortel de overtuiging latende. Wij echter zul len deze plek niet voorbij gaan zonder het beeld van onze hemelsche Moeder een groet te brengen. Onder begeleiding der harmonieën werden enkele Marialiederen uitge voerd, terwijl onder lijding van mej. van Veldhoven door de zangeressen van de Maria-congregatie werd uitge voerd: .Nabij de Veldkapel". In een kort sluitingswoord dankte pastoor Schoenmakers den schenker en initiatiefnemer, alsmede allen die aan den bouw en de versiering hebben mee gewerkt. De plechtigheid, waarbij verschillen de geestelijken uit den omtrek tegen woordig waren, werd besloten met het: ,,Aan U o Koning der Eeuwen". SPRANG. Predikbeurten Zondag 20 Aug.: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur lees- dienst; n.m. 2 uur Ds. v. d. Vlught uit Drunen. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur leesdienst; n.m. drie uur Candidaat Molenaar uit Den Haag. De leden van de Chr. Gemengde Zangvereeniging „Excelsior" alhier maakten j.l. Dinsdag met een 3-tal comfortabele autobussen van Gebrs. v. Iersel te Oisterwijk hun jaarlijksch ple zierreisje. Om ca. half 7 werd de tocht aangevangen en ging het via Den Bosch en Zalt-Bommel naar Utrecht, alwaar in 't bekende hotel 't Kalfje eenigen tijd werd vertoefd. Vandaar ging het naar Soestdijk, waar het paleis enz. bezich tigd werden. Na eenigen tijd werd naar Hilversum gereden; hier had het gezel schap veel belangstelling voor het ge meentehuis en de radio-studio's. Te 1 uur werd de reis voortgezet naar Val kenveen. Hier werd veel genoten, o.a. met baden, varen en voorts werd een poos doorgebracht in den prachtigen speeltuin en de doolhof. Te 6 uur werd de thuisreis aangevangen, op welke tocht nog werden bezichtigd o.a. de Loenensche plassen enz. In Utrecht en Den Bosch werd nog eenigen tijd door gebracht, om tenslotte om 1 uur weer in Sprang te arriveeren. De reis had een schitterend verloop en allen waren hoogst voldaan over dezen dag. De leden der Ned. Herv. Knapen- vereeniging „Samuël" maakten onder leiding van haar leiders een uitstapje per autobus naar Vlissingen, alwaar verschillende bezienswaardigheden be zichtigd werden en de jongens zich aan het strand bijzonder vermaakten. De dames van den Ned. Herv. Naai- krans maakten een plezierreisje naar Den Haag en Scheveningen. In de re sidentie bezocht men verschillende be zienswaardigheden, waarna het gezel schap het verdere van den dag aan zee doorbracht, alwaar bijzonder werd ge noten. De Ned. Herv. Zondagschool- vereeniging „Jachin" bestond dezer da gen 60 jaar. Woensdagavond werd dit feest met de kinderen der Zondagschool gevierd. Na opening op gebruikelijke wijze wer den de kleinen ruimschoots onthaald op diverse versnaperingen, waarna een der leiders, dhr. A. Bosch, op keurige wijze den kinderen vertelde over: „Het ontstaan der Zondagscholen in Euro pa". De kinderen ontvingen ieder een wandtekst ter herinnering aan dit ju bileum. Na beëindiging keerden de kin deren voldaan en in opgewekte stem ming huiswaarts. Donderdagavond werd met de ge meente het jubileum herdacht, in een herdenkingssamenkomst in de Ned. Herv. Kerk, waarin voorging Ds. W. Vroegindewey van Hoogeveen, twee de voorzitter van den Ned. Herv. Bond van Zondagschoolvereenigingen op Geref. Grondslag. Namens het hoofdbestuur feliciteer de Z.Eerw. de vereeniging met dit 60- jarig jubileum, waarna de Eerw. spre ker zijn gehoor bepaalde bij het Schrift woord uit Mattheus 13 38, de ge lijkenis van den zaaier. Z.Eerw. wees daarbij op het vaak moeilijke werk der leiders bij het zaaien van Gods Woord en wekte krachtig op om dit werk in het geloof te blijven doen. CAPELLE. De dit jaar met welwillende me dewerking van de postduivenvereni ging „De Luchtvaart" georganiseerde liefdadigheidswedvlucht ten bate van de T.B.C. bestrijding door de afdeeling Sprang-Capelle van het Groene Kruis, heeft een batig saldo opgeleverd van 106.48. Een woord van dank aan al len, die aan het welslagen van deze actie hebben medegewerkt, is hier ze ker niet misplaatst. De voetbalvereen. „WitZwart" speelt a.s. Zaterdagnamiddag op het sportterrein aan de Willem van Gents vaart voor de competitie van den BVB, een wedstrijd tegen Kozakken Boys uit Werkendam. Vlijmen huldigt zijn herder. Het zilveren feest van pastoor J. Fr. Werneri. Met grooten luister heeft Vlijmen het zilveren priesterfeest van pastoor J. Fr. Werneri O.P. gevierd. Nadat de ju bilaris Zaterdagavond om 8 uur van het station feestelijk zijn parochie werd ingeleid, kondigden Zondagmorgen om half 10 de klokken den inzet van de feestelijkheden aan. Om 10 uur droeg de zilveren pastoor voor zijn parochie de solemneele Hoog mis op. De Weleerw. heer Th. Wer neri, broer van den jubilaris, hield een feestpredicatie. In mooi gekozen woor den zette hij uiteen wat een priester is voor zijn kudde en hoe hem te eeren. Door het zangkoor werd onder leiding van directeur M. J. van Heijst op ver dienstelijke wijze de „Missa festiva" van Ph. Loots uitgevoerd, terwijl na de Hoogmis de Priestercantate van H. Cuijpers werd gezongen. Na de Mis werd de jubilaris wederom naar de pas torie geleid door bruidjes, misdienaars, Jonge Wachters, Kath. Actie, de vrou welijke jeugdver., harmonie en uitvoe rend comité. Van half twee tot drie uur was er receptie aan de pastorie. Vele afge vaardigden van vereenigingen en par ticulieren zagen we hun gelukwenschen aanbieden, terwijl door de R.K. kerk meesters hun cadeau, een elevatieklok in het priesterkoor der kerk, werd aan geboden. Na het plechtige danklof, opgedragen door den jubilaris, werd door het R.K. par. zangkoor en Vlijmen's Mannen koor. onder directeur M. J. van Heijst het machtige „Te Deum" van Ver hulst op uitmuntende wijze uitgevoerd. 's Avonds om half 8 had op een kiosk aan de pastorie een concert plaats, ge geven door harmonie Concordia, dir. J. Merx, Vlijmen's Mannenkoor en ge mengd koor en het mondorgelcorps „EMOS dir. L. Oremans Czn. Maandagavond werden in het Jon genspatronaat de feestelijkheden voort gezet. Hier werden op uitnemende wij ze zeer goede tooneelwerkjes uitge voerd. ter verheerlijking van het pries terschap. Dinsdagmiddag om 2 uur had het défilé der plaatselijke vereenigingen plaats, terwijl door de Katholieke actie van het Vrouwelijke Jeugd werk, reidansen werden uitgevoerd, afgewisseld door zang en muziek. Tevens werden voor de pastorie door de Postduivenvereniging „De Zwaluw 200 duiven de lucht ingela ten. Door de zangeressen werd „het Loflied der Engelen", woorden van ka pelaan Breugelmans en muziek van Ed. Jaminé, onder leiding van mej. Suijs, gezongen. Op de speelplaats der fratersschool had de huldigingsbijeenkomst der pa rochie plaats, die opgeluisterd werd door de tegenwoordigheid van Mgr. A. H. Stöcker, prelaat der Abdij van Ber ne te Heeswijk. Na het zingen van 't feestlied, sprak de voorzitter, de heer J. B. Gregoor, 't openingswoord. Burgemeester G. R. v. d. Ven hield hierna een toespraak. Door de dames E. Geurts, J. v. Don gen, F. Suijs, Fr. v. d. Ven en L. Weij- ers. werd vervolgens „Déclamatorium Eucharisticum met medewerking van het dameszangkoor „Maria ter eere" op verdienstelijke wijze vertolkt. Hier na werd het woord verleend aan den heer J. S. v. Wagenberg als voorzitter van de geheel Vlijmen omvattende ver eeniging „Het Wit-Gele Kruis. Na een pittige marsch der harmonie had de aanbieding van de feestbijdrage der parochianen plaats door den voor zitter, bestemd ter verfraaiing van het Godshuis. Pastoor Werneri dankte allen, die hebben medegewerkt tot het welslagen van dit prachtig feest. In verband met de voor het Oranje.comité, afdeeling van de Sinte Geerden Berg Stichting nog onverwachte geboorte van prinses Irene werd besloten de feesten te verplaatsen naar 31 Augustus. Het officieele programma nu is in de vergadering van Woensdag avond j.l. in hotel »Centraal ge houden, vastgesteld als volgt Om 6 uur moeten allen bijeenzijn om gezamelijk :en muzikale wande ling met de harmonie »Apollo« te maken door het stadje. Om 7 uur volgt dan een gemeenschappelijke Brabantsche koffietafel in de bios coopzaal van hotel »Centraal« waarvoor men zich onder betaling van f0,50 tot Zaterdag 26 Aug. a.s. kan opgeven bij mej. Meijers in de Veenestraat. Om 9 uur verzamelen zich alle kinderen op de resp. speelplaatsen der scholen om van daaruit op te trekken naar het gemeentehuis waar aan allen een ballon zal worden uitgereikt. Om 10 uur gaat het dan in optocht door de stad om weer terug te komen op het Marktveld waar de ballons worden losgelaten. Het kind wiens ballon het verste drijft, komt in aanmerking voor een prijs. 5 Prijzen worden hiervoor dispo nibel gesteld. De ballons zijn nog maar amper de lucht in of daar worden circa 500 duiven losgelaten door de duivenvereenigingen hier ter plaatse. Hierna worden de kin deren getracteerd. Om 11 uur wordt een groot concours-hypique gehouden door de Ridders van SI. Geertrui op het terrein achter de R.K. kerk. Van 1-2 uur volgt een gratis bioscoopvoorstelling voor alle kin deren in bioscoop Centraal Deze filmvoorstelling wordt gratis aan geboden door den heer Baars. Om 1,30 uur vertrekken de ouden van dagen met een autobus naar het Liesbosch. Van 1—3 uur wordt een groote zwemwedstrijd gehouden, waaraan de Elft uit Raamsdonksveer mede werking verleent. Deze wedstrijden vinden plaats in de Geertrüiden- bergsche Zwemkom. Om 2 uur wordt een groote stads loop gehouden, terwijl om half drie de kinderspelen een aanvang nemen. Deze worden opgeluisterd door. draaiorgelmuziek. _'s Avonds om 7 uur arriveert het 65 man sterke harmoniegezelschap »de Bazuin« uit Dordrecht die een muzikale rondwandeling maakt door de gemeente om om 8 uur een concert aan te vangen. Onder de pauze d.i. van 9 9,30 bestaai in de Veenestraat gelegenheid tot gratis dansen op de daarvoor opgeslagen dansvloer. Na afloop van het concert wordt een schitterend vuurwerk ontstoken een programma als nooit te voren vertoond waarna nog tot 12 uur gelegenheid bestaat tot vrij dansen op de dansvloer. Het concert van »de Bazuin« is aangeboden door de firma Spijer—Brothers alhier. Voorts zal de markt weer feeëriek worden verlicht, terwijl ook de kiosk een feestelijk aanzien zal krijgen. De bevolking wordt opgewekt zooveel mogelijk gevel, straat en pleinversieringen aan te brengen en reeds zijn hiervoor in verschillende wijken buurtcomité's doende, zoodat 31 Augustus voor Geertruidenberg een echte feestdag zal worden. Men moet werkelijk 'n idealist zijn om een werk aan te pakken waarvan de kosten f200 bedragen en waarvoor nog geen cent beschik, baar is. Een dergelijk idealist is kapelaan v. d. Velden te G'berg, die met een heroische moed het Segoba werk te G'berg gaat aan pakken. Kapelaan v. d. Velden behoort tot diegenen die het langs de straat slenteren en het dag in dag uit gaan stem elen der werkloozen beschouwt als de moraliseerend en daaraan tracht hij een eind te krijgen door invoering van het Segobawerk. In twee localiteiten van de voor malige kazerne, zal te G'berg het Segobawerk worden uitgeoefend. Daar zullen te beginnen met halt September, als de werkloosheid naar alle waarschijnlijkheid te G'berg weer zijn intrede zal doen, de werkloozen opgenomen kunnen worden om zich op allerlei gebied bezig te houden. Het programma is reeds vastgesteld Maandag sport, Dinsdag cursus defensie, Woensdag herhalingsonder- wijs, Donderdag godsdienstcursus, Vrijdag handenarbeid w.o, tim meren en smeden en Zaterdag wederom sport. Zoowel katholieke als niet-katbo- lieke werkloozen kunnen hieraan deelnemen. Het ligt n.l. in de be doeling om een dominee godsdienst cursus te laten geven voor de protestantsche werkloozen. Aan het hoofd van iedere groep zal een leider worden geplaatst die 10 pCt. toeslag krijgt op zijn steun, bedrag. Het stempelen aan het stempellokaal vervalt. Zooals gemeld zullen de kosten voor de inrichting van het Segobawerk ongeveer f200 bedragen want de localiteiten moe ten daarvoor in gereedheid worden gebracht. Wij twijfelen echter niet of de financieele steun die hiervoor onmisbaar is, zal niet uitblijven. Z. Exc. de minister van Defensie, luitenant-kolonel A. Q. H. Dijxhoorn, heeft een bezoek gebracht aan de Fokkerfabrieken, zoowel aan de overzijde van het Y, als op het vliegveld Schiphol. Tijdens zijn rondgang over het vliegveld. Achter den minister de heer J. E. van Tijen, die den minister rondleidde. V O

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7