Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. „NOORD- BRABAND" 1843 AutomatieK PUUtS-HEESBttn, Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD Croquetten en Bitterbollen NUMMER 70. WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1939. DERDE BLAD. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven. Ingezonden stukken, gelden, :nz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE t WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. ALEA JECTA EST! DE TEERLING IS GEWORPEN. Nog slechts 25 jaar scheiden ons .yan den aanvang van den „grooten wereldoorlog", die, naar we aanna men, de vreeselijkste bezoeking was, welke de menschheid ooit teisterde ol teisteren zou. De strijd was zóó gruw zaam, dat alle volkeren in afgrijzen een eed zwoeren: „Nóóit meer oor log!" E,n thans reeds woedt opnieuw de krijg, stampt Mars met zijn oorlogs laarzen door Europa, dreigende on der zijn geweld méér millioenen te zullen verdelgen dan ooit te voren. In Duitsehland beslist één man over de vraag oorlog ol' vrede; wat een ge weldige verantwoordelijkheid. In de meeste landen heeft ge lukkig de regeering verantwoording af te leggen tegenover de Kamers, dus tegenover 't volk, dal dus over vrede of oorlog beslist. Zou de uitspraak van 't Duitsche volk dat in bezorgdheid en onzeker heid leeft, aldus geweest zijn? Wij weten het niet, maar laten dit aan de geschiedenis over. Het feit ligt er, de oorlog is er. Duitsehland zegt te vechten voor z'n recht, z n eer, maar waar blijft het recht en de eer der Oostenrijkers, Tsjechen, Slowaken en de Polen. Frankrijk en Engeland hebben den strijd aanvaard voor 't recht en de eer van de kleine naties en zichzelf, speciaal om een einde te maken aan de voordurende beangstigende agres sie in Europa Wij wachten af, wat deze droeve strijd de wereld, maar vooral 't oude Europa zal brengen. HOE DE OORLOG BEGON. Resumeeren we de feiten van de laatste dagen. Op 30 Augustus las de Duitsche minister van buit. zaken Von Ribbentrop aan den Britschen ambassadeur Henderson een 16-tal Duitsche eischen voor, o.m. inhouden de de annexatie van Danzig en een voorwaardelijke annexatie van den corridor. Op grondslag van aanvaar ding dezer 16 punten wilde hij met een gevolmachtigden Poolschen ver tegenwoordiger onderhandelen. Maar meteen werden alle verbindingen met Polen verbrokenHenderson waar schuwde Lipski, den Poolschen gezant te Berlijn, die zich naar Von Ribben trop spoedde, maar deze weigerde met hem te spreken, omdat hij geen spe ciale volmachten hadDen anderen dag verklaarde Hitier, dat zijn geduld was uitgeput, daar hij vergeefs op den Poolschen onderhandelaar had zitten wachtenOp dat moment kende men in Polen zelfs niet het bestaan van de zestien eischen En de Duitsche weermacht kreeg bevel om Polen aan te vallen en bin nen te dringen. Tegelijk werd in een speciale rijksdagbijeenkomst het statuut van Danzig vervallen verklaard en Danzig bij het rijk ingelijfd. De Duit sche luchtmacht bombardeerde tal van Poolsche steden, dood en verderf zaaiende onder een bevolking, welke nog van geen oorlog afwist. Uit hon derden tanks ratelden de mitrailleurs en aiuus werden üe zwakke Poolscne grenswachten teruggedreven, alles „om mei geweld de onduldnare Pool scne aanvallen ie Keeren"!! Toen kwamen Frankrijk en Enge land „in 't geweer", ter uitvoering van hun garantie-verplichtingen je gens het aangevallen Polen. Nóg vermeden deze democratische grootmachten het geweld. Terwijl ze nun weermachten mobiel maakten, richtten ze een Riatste krachtig ver toog tot Berlijn. Nóg was de vrede in Europa te redden, zoo lieten ze in Ber lijn weten en nóg zou er onderhandeld kunnen worden over de Duitsche aan spraken, mits men in het Derde Rijk wilde afzien van geweld en de troe pen uit Polen zou terugtrekken. Hit- Ier heeft dat geweigerd. Op Zondag j.l. liep de termijn af, welke men Hitier vanuit Londen en Parijs had gesteld. Toen verklaarde Chamberlan, dat Engeland zich van 11 uur dien dag af in oorlogs toestand beschouwde met Duitsehland en Daladier deed een gelijke inededee- ling voor Frankrijk. Frankrijk be schouwde den oorlogstoestand als te 5 uur nam. te zijn ingegaan. In zeer bewogen bewoordingen hebv ben Frankrijks president, Engelands koning en de leidende staatslieden in deze landen aan hun volkeren kennis gegeven van het ernstige en voor de wereld zoo droevige besluit. Ze heb ben niet nagelaten alle verantwoorde lijkheid van den loop der gebeurte nissen op de schouders te leggen van Duitschlands Führer. We halen hier enkele citaten aan uit de vorenbedoelde mededeelingen. De Fransche min.-president Daladier zeide in de speciale zitting van de volksvertegenwoordiging o.m. Het verdrag tusschen Duitsehland en Polen is nauwelijks enkele jaren oud. Duitsehland heeft niet geaar zeld het op te zeggen. Het heeft zich weer verbonden, den vrede te bewaren na oplosing van het DuitschPoolsche conflict. Wij kennen dergelijke aanbiedingen. Na een dergelijke belofte is het Duit sche leger Weenen binnengerukt. Wat is van Schuschnigg geworden, die in de gevangenis werd gewor pen? Duitsehland heeft op dezelfde wijze gehandeld met Tsjecho-Slo- wakije. De bevrijding van de Sude ten, zoo zeide het, zijn de laatste Duitsche eischen. 't Heeft toen ge poogd, de verantwoordelijkheid van den aanvaller te doen terugvallen op de slachtoffers. Nog niet zoo heel lang geleden had de Führer be loofd, het niet-aanvalsverdrag met Polen te zullen eerbiedigen. Bij Hitier moet men rekening houden met zijn daden en niet met zijn woorden (applaus). Herriot, de voorzitter van de Fran sche Kamer, had de speciale zitting geopend met de volgende toespraak: „In dit oogenblik zijn er niet veel woorden noodig om den eendrach- tigen wil der natie tot uiting te brengen. Na twintig jaar arbeid, onvoldoende nog om den ramp van den vorigen Duitschen aanval te herstellen, staan we tegenover een nieuwe agresie. üe man, die Oostenrijk deed verdwijnen, die de Tsjechen mar telde, die de geheele wereld bevolk te met vluchtelingen, heeft opnieuw, zijn toevlucht genomen tot geweld, brutaliteit en valschheid. Polen, waarmede wij door het verleden zijn gebonden, heeft op dit oogenblik reeds met zijn legen- darischen moed slagen verduurd van een wetenschappelijk barbaren dom. Wij zenden dit land onze betui ging van hartelijke broederschap en solidariteit". Hier volgt nog een uitlating van den voorzitter van het Britsche Lagerhuis, Greenwood: Eerlijk gezegd, acht ik het niet mogelijk, dat Hitler iets overeen komt, dat hij niet bereid zou zijn te verraden (zeer luide algemeenc toejuichingen). Chainberlan gewaagde van de „waanzinnige eerzucht" van Hitier, waardoor Europa opnieuw in den oorlog is gestort en ook hij gispte in een duidelijke uiteenzetting de talloo- ze malen van woordbreuk, welke de politiek vormt van den Duitschen Führer. LEVENSVERZEKERING WAALWIJK DRIE PROCLAMATIES VAN HITLER. Hitler heeft naar aanleiding van de oorlogsverklaring door Engeland en Frankrijk drie proclamaties uitge vaardigd, waarin hij fel van leer trok tegen de leugenachtige Britsche kabi- netspolitiek, maar waarin hij in het bijzonder den „Joodsch-democrati- sche wereldvijand" de schuld aan wreef van alle narigheid, welke stond te gebeuren. De eerste proclamatie is tot het Duitsche volk gericht. Hitier betoogt daarin, hoe Engeland in den loop van de geschiedenis alle wereldmachten heeft bestreden om zelf en alléén in het bezit te blijven van alle wereld rijkdommen. Daartoe diende thans de omsingeling van het Duitsche volk, maar het leger zal den ring breken. De tweede proclamatie is bestemd voor de Duitsche weermacht in het Westen. Hij onthult daarin zijn krijgs plan. Hij verzekert, dat met Polen binnen enkele weken zal zijn afgere kend en dat dan alle krachten van het land tegen het Westen kunnen worden ingezet. Tot zoolang moeten de Duitsche troepen stand houden te gen de Fransch-Engelsche aanvallen. En dat is mogelijk, zegt hij, want de Siegfriedlinie is honderdmaal sterker dan die, welke de vijand van 1914- 1918 tevergeefs gepoogd heeft te ver breken. De derde proclamatie gaat uit naai de partij, de N.S.D.A.P. Daarin wordt de joodsch-democratische wereldvij- and gehekeld, trouw tot in den dood wordt vereisciit van alle leden en iede re verrader wordt met vernietiging bedreigd. Hitler verklaart voorts, dat hij zelf naar het front in Polen is ver trokken. Hij heeft de grijze veldjas aangetrokken, welke hein „de lief ste van alle" is en hij zal die niet uittrekken vóór hij de overwinning heeft bevochten. Anders zal hij niet meer zijn Tot zijn eventueelen opvolger heeft hij Goering aangewezen; ge beurt dezen iets, dan zal Hess op volger zijn. Komt ook die te vallen, dan moet de Senaat den waardig- sten, d.i. den dappersten man tot Führer kiezen. DE „ATHENIA" GETORPEDEERD. VEERTIENHONDERD OPVARENDEN Amerikanen en Canadeezen aan boord. Naar de Britsche regeering Maandag ochtend officieel mededeelde, is het s.s. „Athenia" van de Donaldson Atlantic Line te Glasgow, metende 13.580 ton, met 1400 personen aan boord, beman ning en passagiers de passagiers meerendeels Amerikaansche en Cana- deesche staatsburgers, die in allerijl naar hun land terugkeerden op tweehonderd mijl ten Westen van de Hebriden-eilanden getorpedeerd. De „Athenia heeft zelf haar torpedeering aan de Admiraliteit gemeld. Om 5 uur in den ochtend werd medegedeeld, dat het schip snel zinkende was. Omstreeks het middaguur seinde United Press, dat de „Athenia" in de golven was verdwenen. Ongeveer op hetzelfde tijdstip maakte echter ook het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken bekend dat op enkele uitzonderingen na alle opva renden van de „Athenia" waren ge red. Slechts zijn door de explosie eeni- ge personen gedood. De overigen zijn naar de Britsche admiraliteit me dedeelt door andere schepen opge pikt. „Athenia" was Vrijdagmiddag, met bestemming Montreal (Canada), uit Glasgow vertrokken en had vervolgens Liverpool aangedaan, vanwaar het schip, na 1000 ton lading te hebben ingenomen, Zaterdagmiddag om 4 uur onder bevel van kapitein James Reid was uitgevaren. Later werd nog Bel fast aangedaan. Van de Schotsche kust uit zijn tor pedoboot-jagers lull speed uitgevaren om overlevenden van de „Athenia" te redden. Doch intusschen blijkt reeds het Zweedsche jacht „Southern Cross" naar het zelf meedeelt, tweehonderd passagiers van het gezonken schip te hebben gered, terwijl het Noorschc s.s. „Knul Nelson" naar het schijnt er ongeveer achthonderd gered heeft. Bovendien zijn verscheidene barkas sen van de „Athenia" op zee waarge nomen, hetgeen doet hopen dat het aantal geredden nog grooter is. In de Vereenigde Staten en Canada is de verontwaardiging zeer groot. De Duitsche regeering beweert dat er geen Duitsche duikboot in die buurt geweest is en dat hier dus van een En- gelsche duikboot of mijn sprake moet zijn. Nietemin houden de Engelsche admiraliteit en de bemanning staan de dat het een Duitsche onderzeeboot geweest is. GRIEKSCH SCHIP IN DE SONT OP EEN MIJN. Reeds is het eerste slachtoffer van de uitgestrekte mijnenvelden, die in de toegangen tot de Oostzee zijn aan- KOMT EVEN SMULLEN. uitsluitend van le kwaliteit kaitsvlaesch. geiegü.g evallen. Maandagmorgen 0111 Kwart over 7 is een unekseh sclnp, op weg van Leningrad naar Antwerpen, in net Zuidelijk deel van de Sont, even ten Zuiden van Falsterbo, aan de ui terste punt van Zweden, op een mijn gcloopen en gezonken. De bemanning is ui de Zweedsche haven Malmö te genover Kopenhagen aan land gezet. DE „BREMEN" AANGEHOUDEN. De New-Yorkscïie radiozender heeft een bericht uitgezonden, waarin werd medegedeeld dat het Duitsche passa giersschip de „Bremen", van den Norddeutscher Lloyd, door een En- gelsch oorlogsschip is buitgemaakt. DE LEGEKBEK1CHTEN. De legerberichten blijven nog scnaars, hoewel het uuidelijk is nat ue Duiiscne legers niet kracht 111 Po len vooruitrukken. De huiienlanusciig militairen inee- nen dat de bedoeling is de kern van 't Poolscne leger te vangen en te vernie tigen. Lukt deze manoevre dan zal de oorlog aan l Oostelijk front kort du ren. Deze bewegingen worden door neu trale militaire waarnemers als één be weging beschouwd. De Oost-Pruisi sche troepen manoeuvreeren achter den Weichsel, teneinde te voorkomen, dat de Polen zich daar concentreeren op de verdediging van het versterkte Thorn, terwijl de troepen in den Cor ridor zich naar 't Zuid-Oosten bewe gen, naar hetzelfde punt, teneinde de Polen van den Corridor af te sluiten, zoodat zij de achterhoede van de Pool sche troepen, die naar het Zuiden van Posen trekken, niet kunnen dekken. Het tweede algemeene offensief speelt zich af in het Zuiden van Po len.- De militare bulletins melden, dat de Duitschers in de nabijheid van de Silezische grens Czestochowa hebben ingenomen. Deze stad is gelegen aan de hoofdlijn, die van Warschau uit naar het Zuiden loopt. Het is zeer waarschijnlijk, dat een Noordelijke opmarsch gecombineerd wordt met een Zuidelijke flankbeweging. Tegelijkertijd worden berichten ontvangen, die melden, dat de Duit sche troepen van Moravisch Ostrau uit naar Kattowitz optrekken. Van Slowakije uit zouden de Duitsche troepen zich voornamelijk op de Pool sche industriestreek concentreeren, namelijk op Opper-Silezië. Een andere colonne trekt van Slo wakije uit Noordwaarts naar Sucha en verder naar het Oosten langs de SlowaakschPoolsche grens in de richting van Krakau. Krakau is het voornaamste militaire centrum van Zuid-Polen. Deze offensieven hebben blijkbaar ten doel, de Poolsche indu striecentra te veroveren in een zoo kort mogelijken tijd. BERLIJN MELDT: „Vijand wijkt naar Krakau. Oorlogsschepen vernietigd." Van de uit Silezië en het Zuiden op rukkende troepen drongen sterke af- deelingen ten Noorden van den Hoo- gen Tatra en ten Zuiden van het in- dustriegebied verder op achter den naar Krakau terugwijkenden vijand. Ten Oosten van Pless werd de over gang over den Weichsel geforceerd. Ten Noorden van het industriegebied De Echo van het Zniden, Waalwybsche en Lansslraatsrke Courant* De oorlog begonneH.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1