Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON HET MEISJE UIT DE LUNCHROOM volgen onze troepen den wijkenden vijand over de linie KoniepolKa- miensk en over de Warthe, Noordoos telijk van Wielun. In snellen op- marsch zijn zij thans Sieracz tot op 20 kilometer afstand genaderd. De Pommersche afdeeling bereikte den Weiclisel bij Kulm. Daardoor is den Poolschen troepen, die zich in den Noordelijken Corridor bevinden, de aftocht volkomen afgesneden. Bij den aanval op de vesting Graudenz zijn de Duitsche troepen in bet Noordoosten de fortenlinie binnengedrongen. De marine-strijdkrachten traden ook gisteren met succes op. Torpedo jagers hebben de in de oorlogshaven van Hela liggende vijandelijke sche pen met succes onder vuur genomen. Bij de Danziger Bocht werd een Pool- sche duikboot tot zinken gebracht. Luchtaanvallen tegen Gdynia en Hela werden opnieuw uitgevoerd en hierbij werd de Poolsche torpedojager „Wi- cher" tot zinken gebracht en de mij- nenlegger „Grye" ernstig beschadigd. WARSCHAU MELDT: „Czestochowa ontruimd. 64 Duitsche toestellen neerge schoten." Het Poolsche hoofdkwartier heelt het volgende communiqué gepubli ceerd Luchtactie: De Duitsche luchtaan vallen op Poolsch gebied duren voort en maken talrijke slachtoffers onder de burgerbevolking. Vandaag zijn Warschau, Deblin, Kadomsko, Torun, Posnan, Krakau, Plock en een aantal andere steden gebombardeerd. Er zijn ook bommen geworpen op dorpen en zells op herders, die de kudden be waakten. Onze luchtmacht heeft van morgen een concentratie van gepant serde eenheden in de streek van Czes tochowa aangevallen en met succes twee gemotoriseerde colonnes gebom bardeerd, terwijl een andere groep in haar stellingen zware verliezen wer den toegebracht. Verliezen van de vijandelijke lucht macht: Zaterdag hebben onze jagers in een gevecht bij Torun negen vijan delijke vliegtuigen neergehaald. In to taal zijn gisteren zeven en twintig en gedurende de eerste twee dagen vier en zestig Duitsche vliegtuigen neerge schoten. Wij hebben elf toestellen ver loren. De actie op den beganen grond: Het zeer krachtige offensief van den vij and in Silezië en de Westelijke Sub- karpathen duurt voort. De vijand heeft sterke strijdmachten in het vuur gebracht. Een sterke gepantserde af deeling slaagde er in door te dringen in de richting van Czestochowa, waar door wij gedwongen werden deze stad te verlaten. Met het oog op de groote overmacht van den vijand, die wordt gesteund door talrijke gepantserde afdeelingen, door zware artillerie en geschut, zijn onze troepen gedwongen uit Silezië terug te trekken. DE ANDERE RIJKEN. Verschillende regeeringen hebben hun neutraliteit sindsdien afgekon digd o.a. Japan, Rusland, Italië, Ver- eenigde Staten, Mexico enz. Egypte, Nieuw-Zeeland, Canada, Australië hebben hun verbondenheid met Enge land ook in den oorlog gepubliceerd. ZUID-AFRIKA VERBREEKT DE BETREKKING MET DUITSCHLAND. Naar Reuter uit Kaapstad meldt heeft het parlement een door generaal Smuts ingediende motie, waarin werd voorgesteld de betrekkingen met Duitschland te verbreken, aangeno men met 80 tegen 67 stemmen. Een door Hertzog ingediende motie, behelzende, dat de betrekkingen van Zuid-Afrika met de oorlogvoerende mogendheden onveranderd zouden blijven en zouden worden voortgezet alsof er geen oorlog ware, werd met 80 tegen 66 stemmen verworpen. „OOK ITALIë HEEFT PROBLEMEN OP TE LOSSEN". In het commentaar op de officieele Italiaansche mededeelingen over de laatste pogingen van den Duce tot het behoud van den vrede, merkt de „La- voro Fascista" op, dat 't Britsche rijk geleidelijk zijn krachten heeft hersteld, om den opmarsch van Duitschland te gen te houden. Het is de terugkeer tot de klassieke politiek van Groot- Brittannië, waarbij Frankrijk zich uit een instinct van zelfbehoud heeft ge voegd. Het duel is gigantisch ei^ zal ver moedelijk lang zijn, doch niemand zal kunnen meenen, dat deze op de oude wijze met twee tegenstanders zal wor den opgelost. Er bestaan in het moder ne Europa andere tegenstanders. Italië is hierbij een van de eerste grootte. Ook Italië heeft problemen op te lossen en heeft derhalve op 't juiste oogenblik zijn woord in het midden te brengen. BOMMEN VALLEN OP EEN DEENSCHE PLAATS. In Denemarken heeft het overvlie gen van neutraal gebied tot een ern stig ongeluk geleid. Boven de Deensche stad Esbjerg zijn twee bommen naar beneden ge vallen. Een huis van drie verdiepin gen werd verwoest. Er zouden twee dooden en drie gewonden zijn. De nationaliteit van het vliegtuig kon niet worden vastgesteld. Van Duit sche zijde wordt gemeld, dat hier geen sprake kan zijn van een Duitsch vlieg tuig. Si AAi VAN ooklog. Door het militair gezag worden, na overleg met liet betrokken burgerlijk gezag, zoo noodig nieuwe politieveror deningen alsmede verordeningen en keuren van waterschappen, veen- schappen en veenpolders vastgesteld en beslaande gewijzigd of gesciiorst. Het militair gezag stelt, na overleg met hel betrokken burgeriijk gezag, zoo noodig de maatregelen vast welke genomen moeten worden om te voor zien in het onderhoud der inwoners en de behoeften der bezetting, riet militair gezag is bevoegd, indien zulks ter uitvoering van deze maatregelen noodzakelijk is, elke plaats zelfs te gen den wil van den rechthebbende te betreden of van zijnentwege op ver- Loon van een schriftelijken, daartoe strekkenden algemeenen of bijzonde re» last te doen betreden en aldaar opsporing of huiszoeking te doen of te laten doen. Huiszoeking kan in der-v gelijk geval alleen verricht worden door een officier, eventueel vergezeld door militairen van lageren rang. Het militair gezag is tevens bevoegd te bepalen dat de voorschriften dei Arbeidswet, der Veiligheidswet en dei- Hinderwet buiten werking worden ge steld. Het militair gezag is bevoegd alles te doen wegruimen wat aan de be hoorlijke verdediging in den weg staat. Daarvoor wordt schadeloosstel ling verleend, tenzij bij de wet anders is bepaald of net tegendeel overeenge komen is. Het militair gezag is bevoegd te ver bieden het door middel van de druk pers of op andere wijze bekend maken van berichten en opmerkingen betrei- fende militaire maatregelen, in net in staat van oorlog verklaarde grondge- nied genomen. We hebben hier eenige der bevoegd heden van het militair gezag bij staat van oorlog opgenoemd. Dit kan zoo noodig van die bevoegdheden gebruik maken. Gelijk gemeld zal het zich voorshands beperken tot vorderingen, welke verband houden met het oefe nen van den troep (het betreden van particuliere terreinen) en den aanleg van verdedigingswerken. WAARSCHUWING AAN DE BEVOLKING BIJ LUCHTGEVAAR. In verband met de door de regee ring bevolen beperking van het lucht verkeer, bestaat de mogelijkheid dat de luchtdoelartillerie, de luchtdoelmi- trailleurs en de militaire vliegtuigen op de in overtreding zijnde luchtvaar tuigen het vuur openen. Teneinde te voorkomen, dal alsdan letsel wordt veroorzaakt door neer vallende scherven of kogels, wordt de bevolking aangeraden 0111, wanneer een dergelijke beschieting plaats vindt hetgeen onder meer merk baar kan zijn door het springen van projectielen in de lucht dekking te zoeken en daarbij binnenshuis van de ramen verwijderd te blijven. WENK VOOR AUTOBERiJDERS. Beperking van benzineverbruik verzocht. Voor het benoud van een goeden gang van zaken in de tegenwoordige omstandigheden vestigt liet ministe rie van economische zaken de aan dacht op het volgende: Op het oogenblik wordt de laatste hand gelegd aan een regeling, welke een redelijke voorziening van de ver schillende behoeften aan benzine 111 de naaste toekomst kan verzekeren. De houders van motorrijtuigen kun nen er intusschen op belangrijke wij ze aan medewerken om ingrijpende maatregelen te voorkomen. Deze me dewerking kunnen zij verleenen door liet betrachten van groote zuinigheid. Op deze categorie van benzineverbrui kers wordt daarom het beroep gedaan, om elk niet noodzakelijk gebruik, on geacht voor zaken- of voor privé-doe!- einden, van hun auto of motorrijwiel achterwege te laten. Ook moeten geen onnoodige eischen worden gesteld aan anderen, b.v. aan leveranciers, waar door gebruik van het motorrijtuig moet worden gestaakt. Indien binnen eenige dagen zou blijken, dat deze oproep niet het ge- wenschte resultaat heeft, zal op kor ten termijn lot het nemen van ingrij pende maatregelen moeten worden overgegaan. HET MEDENEMEN VAN BENZINE IN AUTO-TANKS. De A.N.W.B. brengt onder de aan dacht van automobilisten, die naar het buitenland gaan, dat zij ingevolge een gisteren ingegaan verbod in hun tank niet meer dan 10 1. benzine mee over de grens mogen nemen. DE VORDERING VAN PAARDEN EN AUTOMOBIELEN. Het instellen van een beroepsinstantie wordt overwogen. De minister van defensie, de heer Dijxhoorn, heeft gisteren in de verga dering van de Tweede Kamer mede gedeeld, dat ten aanzien van de vorde ringen van paarden en automobielen het instellen van de mogelijkheid van beroep op de commissarissen der Ko ningin wordt overwogen. WEGENBELASTING WORDT TERUGBETAALD. Eenige dagen geleden hebben wij gemeld, dat door den Kon. Ned. Toe ristenbond A.N.W.B. en de Kon. Ned. Automobiel Club, naar aanleiding van tal van vragen, een adres is gericht lot den minister van financiën, niet het verzoek spoedig te beslissen of de eigenaars van motorrijtuigen, die ten gevolge van de buitengewone omstan digheden niet gebruikt kunnen wor den, de vooruit betaalde wegenbelas ting over den termijn gedurende wel ke zij hun motorrijtuig niet kunnen benutten, al dan niet terugbetaald zul len krijgen. Op dit adres is thans door den mi nister beslist, dat „aan houders van motorrijtuigen, die door het departe ment van defensie in Augustus 1939 zijn gerequireerd, restitutie van de door hen betaalde motorrijtuigen-be lasting kan worden verleend van 1 September 1939 af". De belasting wordt terugbetaald op het kantoor waar de belastingkaart is afgegeven. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND. De regeeringspersdienst meldde: In den nacht van Zondag op Maan dag zijn vreemde vliegtuigen boven ons land gesignaleerd. De nationali teit der vliegtuigen kon niet worden vastgesteld. Aangezien meestentijds boven de wolken werd gevlogen, was het niet mogelijk de vliegtuigen on der vuur te nemen. De Nederlandsclie regeering zal he den elk van beide partijen, onder ver wijzing naar den ernst van deze schending onzer door beider beloften uitdrukkelijk erkende onzijdigheid, uitnoodigen onverwijld een onderzoek in te stellen naar de vraag, of hare strijdkrachten deze inbreuk hebben veroorzaakt en bij bevestigende be antwoording, alle maatregelen te ne men om herhaling te voorkomen. Duitsche bommenwerpers boven de Groningsche en de Friesche Wadden. Naar de luchtwachtdienst Maandag avond door middel van de radio mede deelde, werden omstreeks 7 uur bui- tenlandsche vliegtuigen boven de Gro ningsche en Friesche Wadden gesigna leerd, die van Oost naar West vlogen en, na op pl.m. 200 m. hoogte boven Eierland (eiland Texel) te zijn gepas seerd, van onze kust afgebogen. Deze vliegtuigen werden herkend als Duit sche bommenwerpers. VREEMDE VLIEGTUIGEN DOOK ONZE LUCHTAFWEER BESCHOTEN. Ook in den nacht van Maandag op Dinsdag werden vreemde vliegtuigen boven ons land waargenomen, waar van sommigen met zoeklichten werk ten. Zij werden o.m. waargenomen te Soesterberg, Den Helder, Terschelling, Goes, Vlieland, Barneveld, Wieringen, Apeldoorn, Emmen, Coevorden, Win schoten, Stadskanaal, Veendam, de Wadden-eilanden. Verdere meldingen van vreemde vliegtuigen kwamen o.a. nog uit Oss, Eindhoven, Echt, Venlo en Veghel. De regeeringspersdienst meldde 4.46: Op enkele blijkbaar verdwaalde vliegtuigen, die om ongeveer vier uur hedenochtend boven ons land, en met name in de omgeving van Amsterdam verschenen, kon het vuur worden ge opend. STROOIBILJETTEN OP NEDER- LANDSCH GEBIED GEVONDEN. Naar wij vernemen is van verschil lende plaatsen in het Oosten des lands, nadat Maandagnacht het bericht van den regeeringspersdienst over het verschijnen van vreemde vliegtuigen boven ons land bekend was geworden, de mededeeling ontvangen van het van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van NORMAN CHARLTON. 32) U stond er ook op, langs een ballu- strade naar beneden te klimmen en een huis binnen te dringen, 't huis van onze buurvrouw, die op het oogen blik mijn stiefmoeder is. Natuurlijk konden de bewoners dat niet goed keuren. Het is allemaal zoo eenvoudig als wat. Heel eenvoudig, klonk 't scham per. Toen ging ik een poosje bij mijn tante in Woollacoinbe logeeren, die een lunchroom heeft. Ik zie niet in waarom ik geen tante zou hebben die het prettiger vind, haar eigen brood te verdienen, dan een jaargeld van mijn Vader aan te nemen. Een jonge man, een klant, geeft me een diadeem in bewaring. Het blijkt me dat dat sieraad gestolen is. Terwijl ik op weg ben om het sieraad naar zijn recht matige eigenares terug te brengen, probeert een ongunstig type het mij te nemen. U komt tusschenbeide en neemt het diadeem mee naar huis. Het verzinsel is nog niet eens vernuftig bedacht, zei George sma lend. Uw moeder neemt 't weer van u weg. Zij blijkt te gelooven, dat u van den diefstal af weet. Misschien heeft zij reden om zooiets van u te veronderstellen. U bent werkelijk ongelooflijk onbeschaamd! Zij gaat naar de politie om ons allebei te laten arresteeren, ging Li lian onverstoorbaar voort. Ik vlucht en u doet hetzelfde. Wat be spottelijk allemaal en toch ook wat tragisch! Wat zal het einde zijn? Uw spottende toon hindert mij buitengewoon, zei George verontwaar digd. Ik had gehoopt dat u een beter gevoel zoudt toonen. Het was mijn bedoeling een helpende hand toe te steken, maar u schijnt vastbe sloten mijn hulp te weigeren en geeft er de voorkeur aan een reeks van dwaasheden te verzinnen, waarover u zelf het lachen niet kunt laten. Lilian werd opeens ernstig. Het is gewoon om wanhopig to worden. Ik zit u verklaringen en uit leggingen te geven dat ik er heesch van word en u wil mij maar niet ge looven. U gelooft geen woord van wat ik u zeg. U hebt zich in het hoofd gezet, dat ik een beroepsmisdadigster ben en van dat denkbeeld bent u met geen vier paarden af te brengen. De feiten spreken te duidelijke taal. U gaat naar uw oom, ik ken uw oom heel goed. Hij is een vriend van mijn vader en van mij. Laten we sa men naar hem toe gaan, dan zal hij bevestigen wat ik gezegd heb. George schudde ongeloovig het hoofd. Ik geloof niet dat u mijn oom kent, u zegt maar wat. Misschien zou ik onder gelijke omstandigheden het zelfde doen als u. U zoudt werkelijk beter doen door aan den éénen waren vriend, dien u hebt, een volledige be kentenis af te leggen. Wie is dat? Ik zelf. Lilian leunde met een gebaar van wanhoop achterover in de kussens. U maakt me dolzuchtte ze. Er was even een pijnlijke stilte. Na een paar minuten, die eindeloos schenen te duren, zei Lilian: Beantwoord mij één vraag. Mag ik met u meegaan naar uw oom? Geen sprake vanHet heeft geen zin. Ik geloof eenvoudig niet dat u hem kent en er zit misschien wel een of andere truc achter uw verzoek. Laat alles maar aan mij over. Dus u weigert mij mee te laten gaan naar uw oom. Ja. Nu, dan weet ik wat mij te doen staat. Wat bent u dan van plan? Zelf naar uw oom te gaan. Het is belachelijk van u mij dat te willen verbieden. Een taxi brengt mij er gauw genoeg heen. En ik kan net zoo goed aanbellen aan het huis van uw oom als u dat kunt. Twintig minuten nadat ik in Londen ben, zal ik dat doen. Ik zal net zoo lang aandringen tot de huisknecht mij binnenlaat. Als u zich op die manier toe gang verschaft, bewerkt u uw eigen ondergang. Ik wil u voor zijn, meneer Hem- mings. Het ligt in uw bedoeling, uw oom leugens te vertellen. Hoe zegt u? Ja, leugens, niets dan kinder achtige leugens. Denkt u dat ik u daarmee kalm uw gang zal laten gaan? Pardon, ik begrijp u niet goed, klonk het koud. George"neem me niet kwa lijk, ik bedoel meneer Hemmings mijn gedrag is niet te verdedigen. Maar soms komt wijsheid uit dwaas heid voort. Toen wij elkaar het eerst ontmoetten was u jong en (neem me niet kwalijk dat ik het zoo zeg) zoo groen als gras. Sedert dien bent u van achter de boezelaar van uw moe der wcggeloopen, hebt in de cel geze ten, bent heler van gestolen goederen geworden en hebt u nette, zachtzin nige manieren vergeten. Waarom is dit allemaal gebeurd? Uit boosaardig heid? Gelooft u mij, dat ik mij niet zooveel moeite zou hebben getroost als ik niet iets voor u gevoeld en mij daarom niet geërgerd had aan het feit, dat u zoo zoetsappig en onbenul lig was. U zult mij mijn gedrag wel nooit vergeven, maar toch groeit uit al deze narigheid iets goeds voor u. U kruipt nu niet meer achter uw inoe- der's boezelaar terug. De trein stopte aan een tusschen- station en twee dames kwamen de coupé binnen. Ik ga naar een rookcoupé, zei George. Dag juffrouw Turner. Hij nam zijn hoed af en stapte met veel vertoon van waardigheid uit. De tranen sprongen Lilian in de oogen en ze veegde ze snel weg met haar zakdoek. HOOFDSTUK XX. Bij Greuille. Met een schok was Lilian tot de ontdekking gekomen, dat zij George graag mocht lijden. Hij was eigenlijk ook niet zwak; door zijn onervaren heid en goedhartigheid maakte hij wel dien indruk, maar als men hem beter leerde kennen, bleek dit maar schijn. Was zij zelf vrij van blaam? Zou een aardig meisje gehandeld heb ben als zij? Toen de trein in Londen arriveerde, was zij de eerste, die op hï*t perron stond. Ze sprong in een taxi en be loofde den chauffeur een extra fooi als hij voortmaakte. Ze kwam aan het huis van den mi nister en belde hard, bang dat George zou komen opdagen, vóór ze binnen was. Geef mijn kaartje aan meneer Greville, hijgde ze tegen den bediende, die haar open deed en zeg hem dat ik hem graag oogenblikkelijk wou spreken. Zeg vooral dat het heel drin gend is. Ze wachtte ongeduldig tot de man terugkwam met de uitnoodiging, hem naar meneer Greville's werkkamer te volgen. Toen zij het vertrek binnen kwam met meer vaart dan behoorlijk was, stond Greville van zijn schrijf- j tafel op om haar te begroeten. Dat is een prettige verrassing, zei hij vriendelijk. De vrienden in Londen hebben je erg gemist. Ik kwam Tommy vanmorgen tegen en hij is ontroostbaar. O ja? vroeg ze onverschillig; spijt mij, maar ik kom u lastig vallen voor ernstiger dingen dan Tommy. Ik wilde u alleen maar komen vertel len, dat het allemaal uw schuld is! Zonder twijfel is het mijn schuld, maar wat eigenlijk? U hebt mij gevraagd om hem op te voeden; u hebt mij de belofte afge perst dat ik mijn best zou doen. Wien opvoeden? (Wordt vervolgd.) -■> doetje V

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2