DE OORLOG IN EUROPA. 10 cent per week. NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. KERKNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. GEERTRUIDENBERG. SPRANGCAPELLE. DOOR MARTIN BROEK. Mei ingang van heden zullen wij onder dezen titel op gezette tijden een beschouwing yevtn over de stra tegische positie van de oorloguoeitnue pat tijen. W ij verwachten dat hiervoor de noodige belangstelling beslaat Bij het beoordeelen van de stra tegische positie van de oorlogvoeren de landen dient men er allereerst aan te denken, dat het geen geloca- Jiseerde oorlog blijft. Thans is al zeker, dat, terwijl Duitschland Polen aanvalt, Engeland en Frankrijk Duitschland zullen bestrijden. Dit zijn de feiten die vastslaan, maar wat kan er allemaal nog niet gebeuren Laten wij allereerst ons even be palen tot de houding van Italië. in grooten kring heeft het bericht dat dit land neutraal zou hl ij ven veel opzien gebaard. Men had ver wacht dat Mussolini zijn Duitschen vriend onmiddellijk ter hulp zou snellen. Dit is niet geschied. Verschillende oorzaken zijn hier. voor aan te wijzen, waarvan wij de voornaamste even uitvoeriger uit eenzetten. Het Apenijnsch schiereiland steekt met zijn langen arm geheel in de Middellandsche Zee en is dienten gevolge zeer moeilijk te verdedigen. De Britten zwaaien ondanks alles nog steeds den scepter in deze zee welke zij zoowel bij Gibraltar en Port-Said vrij gemakkelijk kunnen afsluiten. Wanneer Italië nu in oorlog was gekomen met Engeland en Frankrijk lag het voor de hand, dat een van de eerste stappen van de Britsch - Fran che vloot zou zijn geweest de Middellandsche zee af te sluiten en Italië'op verschillende plaatsen aan te vallen. Diversegrootesteden zooals Rome, Napels en Genua liggen aan de kust en daarom is het te voorzien, dat binnen zeer korten tijd hier alles ^ou ijn plat geschoten met de ge volgen van dien. De vredesplannen van den Duce zijn dus alleszins begrijpelijk. Wanneer Italië echter tegenover Duitschland een welwillende neutra liteit in acht neemt bezit het derde rijk een schitterende toegangspoort tot de Middellandsche Zee, via de welke invoer van levensmiddellen enz kan plaats hebben. Bovendien, en dit is ook heel belangrijk, behoeft Duitschland zoolang Italië neutraal blijft, geen ol weinig troepen te concentreeren aan zijn Zuidgrens, terwijl vooi het geval de hierboven omschreven ont wikkeling zou plaats vinden dit zeker wel h t geval zou zijn. De eventueel langs die zijde Duitschland inrukkende Fransche en Engelsche troepen zouden wel de natuurlijken hindernis »De Alpen» ontmoeten. Hoogst waai schijn lijk echter zouden zij er toch, dank zij de hulp van de luchtmacht, in kunnen slagen het Duitsche Rijk hier op een van zijn zwakste punten aan te tasten. Wie deze beschouwing aandachtig heeft gelezen en de landkaart heeft geraadpleegd, zal volkomen be grijpen, waarom zoowel Mussolini als Hitler alles doen en zullen doen om de neutraliteit van Italië te handhaven. Wat zou er bovendien gebeuren wanneer de Kngelsche en Fransche troepen langs dezen weg het derde rijk introkken en contact zochten met de Tsjechen Ongetwijfeld is de Duce ei zich ook van bewust, dat wanneer hi) in een gewapend conflict zou worden gewikkeld de Abessijuen van deze gelegenheid wel eens gebruik zou den kunnen maken een poging te ondernemen hun vrijheid te her overen, terwijl ook de koloniën in Noord-Afrika gevaar zouden loopen. vinden van strooiibljetten. Deze droe gen het opschrift „waarschuwing", „Groot-Brittannië aan het Duitsche volk". In deze biljetten wordt o.m. gezegd, dat de Duitsche regeering Engeland den oorlog opgedrongen heeft, dat de ze oorlog volkomen onnoodig is, dat het Britsche volk in vrede met het Duitsche wil leven, dat het Duitsche volk aan den rand van een bankroet leeft, dat de nazi-censuur altijd de waarheid aan het Duitsche volk ont houden heeft, dat Engeland en zijn bondgenooten onoverwinnelijk zijn, dat het Duitsche volk recht op vrede heeft, dat Engeland ook den vrede wenscht en bereid is, dien met iedere Duitsche regeering te sluiten, die op recht vredelievend gezind is. DE TWEEDE KAMER BIJEEN. Onder wel zeer bijzondere omstan digheden kwam de Tweede Kamer Maandagmiddag bijeen. De ernstige internationale toestand drukte zijn stempel op deze eerste ver gadering na het toch al zoo korte zo merreces. Zoowel de voorzitter, mr. Van Schaik, als de minister-president, jhr. mr. De Geer, hebben op de zorgelijke omstandigheden den nadruk gelegd en eendrachtige samenwerking van volk en regeering bepleit. Minister De Geer gewaagde in het bijzonder ook van on ze onwrikbare neutraliteitspolitiek. DR. COLIJN LID DER EERSTE KAMER. kort". U mag m.i. de door mij in Uw blad aangevoerde bezwaren volstrekt niet aanvaarden als „gemopper". Als ik het anders zag, dan zou ik het ook anders schrijven. Laat er toch in ons midden plaats blijven voor zakelijke critiek. Waar die verboden is, draait men elkander toch maar een rad voor de oogen. Juist in dezen ernstigen tijd, die zijn weerga niet heeft, moet daar voor dubbel gewaakt worden. Ik schrijf dit mede in Uw blad om dat ik hoop, dat vele personen, die tot heden zich afzijdig hielden de hand aan den ploeg zullen staan. Velen den ken, dat 3e gevarenklasse, gevaarloos is. Dat is een ernstige dwaling waar voor gewaarschuwd dient te worden. Ten slotte en hiermede ten besluite, spreek ik de hoop uit, dat de hand van Hem, die met de zondvloed de winden gebood om de aarde te dro gen, de dagen der ellende, die in Eu ropa hun intrede hebben gedaan, ver kort. Inmiddels verblijf ik gaarne met hoogachting, Uw dw. abonné. liere zaak is. Het wordt wel aangeraden, maar iedereen moet dat verder zelf be oordeelen. Bij onze informaties, bleek 't juist, dat er hier geen gasmaskers in voorraad zijn. Men zal zich dus elders moeten trachten te voorzien. Wel weten we dat hier zaken geweest zijn, die ze hadden en er ook reclame mee maakten. Toen de toestand in Sep tember 't vorig jaar rustiger werd, liet men de betreffenden zelfs met de bestel de exembplaren zitten. Intusschen vernemen wij dat orders zijn gegeven en dat men ze spoedig hoopt te ontvangen. Dan zal daarvan direct medede? vorden gedaan, maar of de prijs dan nog 5 is, zouden we niet durven zeggen, want ook de fabrikanten schijnen de prijzen al te verhoogen! Red. Dinsdag is een aanvang gemaakt met het graven van verschillende schuilloopgraven in deze gemeente. Ook de firma Spijer Brothers is bezig met een schuilloopgraaf te graven voor haar personeel. Mej. J. van Hal uit Raams- donksveer is met ingang van 4 Sep tember 1939 benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de R.K. Jongens school alhier. Voor den gemeentelijken lucht beschermingsdienst hebben zich, na algemeenen oproep ruim 90 perso nen anngemeld. Het vierjarig zoontje van G. du Pont alhier kwam te vallen en brak zijn beentje. Na een foto ge nomen te hebben werd het gezet. SPRANG. Heden-Woensdag en a.s. Vrijdag des avonds van half negen tot tien uur zullen in onze gemeente vanwege den Luchtbeschermings-dienst verduiste ringsproeven gehouden worden. In ver band met deze verduisteringsproeven werden gisteravond door het hoofd van den gemeentelijken luchtbescher mingsdienst, den heer W. J. van Wil- ligenburg, over het radio-distributienet verschillende technische wenken tot de inwoners gericht en de medewerking verzocht om deze oefeningen te doen slagen. Vanwege het gemeentebestuur zullen de inwoners deze week tevens een brochure ontvangen met nuttige wenken bij eventueele luchtaanvallen. CAPELLE. Voor de eerlang mogelijke invoe ring van distributie van levensmid delen werden jl. Vrijdagavond en Zaterdagmorgen in de gemeente Sprang Capelle aan de gezinshoof den de noodige distributiekaarten uitgereikt. Door de perfecte regeling had deze uitreiking een vlot en ordelijk verloop. Gedurende de maand Augustus 1939 werd ten hulppostkantoor al hier in de rijkspostspaarbank inge legd f 6533.18 en terugb f 1023Ü.83. Het aantal inlagen bedroeg 63, dat der terugbetalingen 56. De opening van de Bijzondere Kleuterschool in de Nieuwstraat, welke jl. Maandag zou plaats hebben, is wegens de tijdsomstandigheden voorlopig uitgesteld. A.s. Vrijdagavond half acht zal in het café van den heer Ant. van Dijk aan het Bruggetje te Vrijh._ Capelle een algem.ene ledenverga dering worden gehouden^ van de Coöperatieve Aankoopvereeniging Capelle, Vrijh-Capelle en Sprang w.a. De agenda vermeldtAanschaf fen veevoeder, kunstmeststoffen enz. Hulpaalmoezeniers. Wegens de algemeene mobilisatie zijn de verschillende Hulpaalmoe zeniers van ons Bisdom in functie getreden. De WelEerw Heer J. Ver hoeven, Rector van het Moederhuis der Zusters te Schijndel, is gestatio neerd te Den Helder, de WelEerw. Heer L. van Ierland, Rector van het St Joseph-Ziekenhuis te Eindhoven, te Harderwijk, de WelEerw, Heer C. Broeken, Kapelaan te Heeze, te Amersfoort, terwijl aan de WelEerw. Heeren Aalmoezenier C Bannen berg, Rector A. Vissers en Aalmoe zenier J. Morel Den Haag als standplaats is aangewezen. Voor den WelEerw. Heer L. van Ierland zal de functie als Rector van het St. Jozef Ziekenhuis en het geven van Godsdienstlessen te Eindhoven tijdelijk worden waargenomen door den WelEerw. Zeergel. Heer Dr. L. de Gruyter, voor Kapelaan C. Brockeü zal diens Heerbroer P. Broeken, Priester van het Seminarie, de assistentie te Heeze waarnemen, terwijl wegens de functie van den WelEerw. Heer Kapelaan Lam als Hulpaalmoezenier in het district Deurne door den Bisschop van 's Hertogenbosch als tijdelijk assis tent te Deurne is aangesteld de Eerw. Heer J. Lemmens, Priester van het Seminarie. Bekneld tusschen vrachtauto en regenput. Maandagavond omstreeks half 7 is op een erf, gelegen voor een rij huizen aan de Ouderkerkerlaan te Ouderkerk aan den Amstel een tragisch ongeluk gebeurd, waarbij een zesjarig kind den dood vond. Het kind, een zesjarig dochtertje van de familie de Gans, speelde voor het ouderlijk huis Zij hield zich op in de nabijheid van een regenput, toen een vrachtauto, waarvan de bestuurder g-ien rijbewijs had, het erf wilde verlaten. De auto reed achteruit, recht op den put af. Het gevo'g was, dat het kind met het hoofd bekneld geraakte tusschen den waterput en den wagen. Het meisje was op slag dood. Door een auto aangereden en gedood. Gisterochtend om ongeveer half tien wilde een 48-jarige man per fiets de Sirphatistraat te Amsterdam oversteken in de richting Weesper- plein naar de Muiderpoort. Hij fietste van rechts naar links de straat over en werd daarbij door een hem achterop rijdenden auto gegrepen. De man was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar bet O.L. Vrouwegasthuis vervoerd. Ernstig auto ongeluk te Zeist Gisteravond om zes uur is de 22 jarige ongehuwde dienstplichtige van Z. uit Rotterdam bij een auto ongeluk te Zeist om het leven gekomen. Een tweepersoonsauto, waarin 5 personen, allen militairen, waren gezeten, reed met groote snelheid op den Woudennergschen weg in de richting Zeist, toen van den kant van den Jagersingel een militaire auto den weg wilde over steken. De wagen stopte na even te zijn doorgereden, om den anderen auto te laten passeeren Dit ver. hinderde evenwel niet, dat de be stuurder van den eersten auto ver naar links moest uithalen om een aanrijding te voorkomen. Doordat op hetzelfde oogenblik een tegen ligger naderde, gooide de chauffeur vervolgens het stuur weer naar rechts om. waardoor de wagen door de groote vaart in den zachten berm terecht kwam en omsloeg De milicien van Z. werd hierbij zoo ernstig gewond, dat na enkele oogen hl ik ken de dood intrad. De overigen bleven ongedeerd. Het stoffelijk overschot van het slacht offer is naar het ziekenhuis te Zeist overgebracht. Schietpartij in de Kerkhoflaan in Den Haag. Vanochtend omstreeks half twaalf heelt zich op de Kerkhoflaan bij de Schcveningsche boschjes in Den Haag een drama afgespeeld, dat twee slachtoffers neeft geëischt. Om nog onbekende redenen loste de 30 jarige S. T. de J., uit Loos- duinen, met een revolver drie scho len op het 27-jarige meisje F. M. uit de Celebesstraat. Twee kogels troffen het slachtoffer in het hoofd. De man richtte vervolgens het wapen op zien zelf en werd eveneens door een kogel in het hoofd getroffen. Beiden zijn in ernstigen toestand naar het Diaconessenhuis Bronovo vervoerd. Bij het maken van schuilkelder verongelukt. Een inwoner van Hilversum, de heer de B., is gistermiddag om het leven gekomen, toen hij op ondes. kundige wijze bezig was een schuil kelder te graven. In den tuin van zijn woning aan den Middenweg lag een betonnen plaat, de vloer van een voormalige garage. De heer B had onder de plaateen ruimte uitgegraven en den weggewerkten grond op het beton gebracht. Daardoor werd de plaat overmatig belast. Op een zeker oogenblik, omstreeks twee uur, be gon het beton te zakken, den heer B die zich juist in zijn kelder be vond, bedelvende. Omwonenden, die het ongeluk zagen, maakten on middellijk alarm. Een aantal agenten bijgestaan door militaiien, toog daarop aan het werk om den heer B. te bevrijden Eerst na twintig minuten graven had men het slacht offer bereikt. De geneesheeren Planten en Oler- doom stelden pogingen in het werk om de levensgeesten op te wekken, doch mochten hierin niet slagen. Waalwijksche en Langstraatsche Courant is het eenige blad dat U de belichten, verslagen van ge- meenteraad en andere belang rijke vergaderingen uitvoerig en volledig geeft van Waalwijk.de Langstraat en omgeving. In dit blad vindt men vraag en aanbod van personeel uit de industrie, verkoopir gen van notarissen, ingezonden stukken enz. Dr. de Vlugt staat zijn zetel af. Naar de „Standaard" meldt zal Dr. H. Colijn zitting nemen in de Eerste Kamer. Dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, heeft heden zijn ontslag als lid van de Eerste Kamer genomen. Dr. de Vlugt heeft dr. Colijn bij zijn aftreden als minjster, zijn zetel aange boden. Nu de oorlogsomstandigheden dr. Colijn van zijn reis naar Japan en Ned. Indië hebben doen afzien, heeft hij het aanbod van dr. de Vlugt aanvaard. DOOPPLECHTIGHEID VAN PRINSES IRENE UITGESTELD. Men meldt ons van officieele zijde, dat de voorgenomen doopplechtigheid van Prinses Irene op 14 September a.s. in de Nieuwe kerk is uitgesteld. VOOR DE RADIO LUISTERAARS. Omroepers zullen ook 's nachts uitzenden. Met het oog op de mogelijkheid dat spoedeischende mededeelingen met be trekking tot de defensie ook na mid dernacht moeten worden gedaan, blij ven de Nederlandsche omroepzenders ook na 24 uur in dienst. De luisteraars, aangesloten op de Gemeentelijke Radiodistributie kunnen de mededeelingen beluisteren over de beide Nederlandsche programma's. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur! Veroorloof mij nog éénmaal, Mijn heer de Redacteur 0111 in Uw blad op de plaatselijke luchtbescherming terug te komen. Zonder eenige zelfverheffing mag ik zeggen, dat ik de artikelen in Uw blad over dit onderwerp steeds met belangstelling gevolgd heb. De tentoonstelling heb ik bezocht en de gegeven cursus trouw gevolgd. Wat 't persoonlijk huisbezoek betreft, heb ik voor zoover daarvan gekomen is, steeds mede in het eerste gelid gestaan. Niettegenstaande alle arbeid, die de plaatselijke luchtbeschermingsdienst deed, werd dezer dagen nog de vraag gesteld: Is de luchtbescherming hier ter plaatse dood of leeft ze nog? Per sonen die voor maanden zich hadden beschikbaar gesteld voor het volgen van een cursus voor: Eerste hulp bij ongelukken, hoorden tot heden taal noch teeken. Stuit dit af op financieele bezwaren dan dient daarin toch ver andering te komen. Een 1000 gulden door de burgerij ten bate van de kas van den penningmeester bij elkaar te brengen, behoeft toch niet tot de on mogelijkheden te behooren. Wie weet, laat het gemeentebestuur zich dan ook niet geheel en al onbetuigd. Het gaat om het welzijn van de geheele plaat selijke bevolking, waarvan een belang rijk procent financieel niets of heel weinig doen kan. Men zal echter moe- ïen beginnen met het ter beschikking stellen van eigen kracht en vrijen tijd. De beurs kan daarbij ook niet geslo ten blijven, en zal, wie kan, in zijn zak moeten tasten. Zonder geld kan men hierin nu eenmaal ook niets doen. Het spijt mij Mijnheer de Redacteur, maar ik moet verklaren, dat ik het met Uwe eindconclusie: Dat men hier ter plaatse zeer tevreden mag zijn, heelemaal niet eens ben. In meer dan een opzicht is naar mijn bescheiden meening te wijzen op een hoog „te- Geachte Redacteur, Met belangsteling las ik in het num mer van Zaterdag in Uw blad het „In gezonden stuk" van Abonné met Uw onderschrift. Het spijt mij U te moeten zeggen, dat ik het voor een gedeelte meer eens ben met hetgeen de inzender schrijft, dan met Uw onderschrift. Ik bedoel dat gedeelte, waar het gaat over de model-schuilloopgraven. Dat de V. v. L. alles gedaan heeft ter voorlichting, ben ik volkomen met U eens, maar met den model-schuil- loopgraaf is het mis geweest. Als ik me niet vergis is dat reeds in Maart toegestaan en nu het Sep tember en oorlog is, is er niets ge daan. Ik las dat men nu beginnen zal, prachtig, maar te laat. Er zijn vele kostbare maanden verloren gegaan en 't ware toch wel gewenscht dat de betreffende autoriteit (en) eens na ging (en), waaraan dit verzuim te wijten is. Het algemeen belang, de •veiligheid mag toch niet opgeofferd worden aan futiliteiten, elkaar niet goed begrijpen of willen hegrijpen of i.d. Er moet ten deze zeker algemeene samenwerking en algemeene mede werking zijn. Dit is een eerste ver- eischte en daarom was het misschien wel goed, dat hier eens wat klaarheid kwam. Ik bejammer het voorts ook dat de gemeente niet tot inrichting van schuilloopgraven of kelders voor de ingezetenen is overgegaan. Ik weet het, we hooren in de 3e ge varenklasse, maar wat schieten we er mee op dat wij daarbij zijn ingedeeld, als straks desondanks vliegtuigen over onze gemeente zwermen en hun bom men neerstrooien. Men ziet het in Polen, de kleinste, meest onbeduiden de plaatsen worden en passant met hommen bedacht, die daar verderf en ellende brengen. En onze gemeente is toch finantieel krachtig genoeg om zich die weelde te veroorlooven, die voor de ingezetenen van t' aller grootste belang is. Ik dank U voor de plaatsruimte. Hoogachtend, X. Nogmaals, op de fout is gewezen, deze hebben ook wij betreurd. De model loopgraaf is er, hopelijk komen er nog wel eenige openbare schuilloopgraven of schuilkelders bij. Nakaarten helpt niet veel vooral in deze omstandigheden, nu zooals inzen der opmerkt juist aller samenwerking noodig is. Red. Mijnheer de Redacteur, In de radio-rubriek „Vragen en antwoorden over de mobilisatie" werd gisterenavond het volgende gezegd: „Bij aanschaffing van gasmaskers lette men op het rijkskeur aan den binnenkant van het gelaatsstuk. Alle maskers die dit keur dragen zijn goed. De prijs van de Nederlandsche volks gasmaskers is 5,drogisten en apothekers verkoopen ze. Over de al dan niet aanschaffing moet men zelf oordeelen. Men moet niet wachten op een nadere aansporing van de over heid". Ik heb nu bij eenige zaken ter plaat se geinformeerd, maar er blijkt geen enkel gasmasker te krijgen. Wat moeten wij nu doen? Abonné. Men moet goed begrijpen dat het aan schaffen al of niet, een geheel particu- Abonné zal ons toch, hopen wij, niet wilen verwijten, dat wij zakelijke critiek smoren. Wij meenen dat wij daaromtrent nog al ruime op vattingen huldigen. Waar wij critiek steeds in gepaste mate toestaan, zal men ons toch niet euvel duiden, dat ook wij ter gelegener tijd onze meening zeggen. Ook in dit geval hebben we die gezegd naar onze vaste overtuiging. Wij willen echter niet verhelen dat „insiders" blijkbaar geheel anders over deze kwestie oor- deelen en die kunnen misschien beter op de hoogte zijn van deze aangelegenheid dan wij. RED.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 3