Gemeenteraadverslagen. SSöss— DAGMEISJE Groot Winkelpand. CORRECT DANSEN.... Dansinstituut CRIELAARS Aanvang der lessen uoor Meilik hall Sepi. NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. GEMENGD NIEUWS. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat en Omgeving. SPRANG—CAPELLE. Waspik, Geertruidenberg. WASPIK. TILBURG. 'S-HERTOGENBOSCH. GEVRAAGD TE HUUR E. BRINCKMAN, Bedipl. Pédicure ir tt ir 2i P V P N a a E d j p E s 1 c r Verschenen is het Jaarverslag der Kamer van Koophandel en fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. Wij ontleenen hieraan het volgende: I. Algemeene beschouwingen. De economische toestand van ons land gaf in 1938 tegenover 1937 over het algemeen eenigen achteruitgang te zien. In de eerste helft van het jaar 1938 accentueerde zich de inzinking, die medio 1937 was begonnen, al bleef de bedrijvigheid toch nog boven het peil van vóór September 1936 gehand haafd. In de tweede helft van 1938 was intusschen eenige kentering ten goede waar te nemen. Deze was echter te ge ring om voor het aangevangen jaar hoopvolle verwachtingen te kunnen rechtvaardigen. Ook kan men 'n duur zame verbetering bezwaarlijk verwach ten, zoolang niet de bewapenings wedloop tot staan gebracht wordt. Het handelsverkeer (zonder goud en zilver) van Nederland met andere lan den heeft zich, na de flinke toename in 1937, in 1938 in minder gunstigen zin ontwikkeld. Naar het gewicht en naar de waarde liep het handelsverkeer van Nederland met andere landen, daar onder begrepen de overzeesche ge- biedsdeelen, terug en wel de in voer van 23.513.013 ton (waarde 1.550.124.000.—) in 1937 tot 22.786.320 ton (waarde 1.414.825.000.—) in 1938 en de uitvoer van 16.022.653 ton (waar de 1.148.110.000.—) in 1937 tot 14.429.388 ton (waarde ƒ1.039.156.000) in 1938. Dit beteekende dus een terug gang van den invoer naar het gewicht met 3.09% en naar de waarde met 8.73%, terwijl de uitvoer een teruggang vertoonde van 9.94% naar het gewicht en van 9.5% naar de waarde. Ondanks dezen nog geenszins bevre digenden gang van zaken zijn er in 1938 toch wel eenige lichtpunten aan te wijzen. Zoo was het aantal werkloo- zen einde 1938 bijna 40.000 minder dan einde 1937 en bijna 70.000 minder dan einde 1936. Deze cijfers spreken nog sterker, als men daarbij in aanmer king neemt, dat jaarlijks een groot aantal nieuwe arbeidskrachten aan werk moet worden geholpen. Ook het staatsinkomen, al kon niet van een stijging als in 1937 worden gesproken, nam nog toe. De ontwikkeling van den economi- schen toestand in het district onzer Kamer was vrijwel gelijk aan die voor het geheele land. Ten aanzien van de schoenindustrie, de voornaamste bin nen het gebied onzer Kamer gevestigde industrie, was die ontwikkeling in ver gelijking met vorige jaren wat de be drijvigheid betreft gunstig te noemen. Ook de lederindustrie kon tegen hel einde van 1938 van eenig herstel spre ken. Was aan het einde van het afgeloo- pen jaar hel totaal-aantal werkloozen in het district der Kamer vrijwel even groot als einde 1937, toch waren voor de verschillende bedrijven, afzonder lijk genomen, deze cijfers zeer ver schillend. Zoo was het aantal werk loozen in de schoenindustrie einde '38 slechts 776 voor de geheel en 362 voor de gedeeltelijk werkloozen tegen resp. 1105 en 652 einde 1937, hetgeen een afname van de werkloosheid beteekent van 29% voor de geheel en 44% voor de gedeeltelijk werkloozen. Ook de werkloosheid in de metaalnijverheid nam zeer belangrijk af nl. van 302 ge heel werkloozen in December 1937 tot 128 in dezelfde maand van 1938 of met ruim 57%. In de overige vakken daarentegen was een, voor sommige bedrijven zelfs vrij sterke, toename van de werkloosheid te constateeren. Zoo was in de bouwvakken en bij de landarbeiders deze toename resp. bijna 23% en ruim 21%, terwijl de werk loosheid bij de ongeschoolde arbeids krachten met een zeer hoog percentage toenam, nl. met bijna 60%. Intusschen is de toename van het aantal werk- looze leerlooiers aan een bijzondere omstandigheid te wijten: in het begin van 1938 nl. werd een der grootste le- derfabrieken van het district door brand vrijwel geheel verwoest en kon dit bedrijf nadien nog slechts op be perkte schaal het werk bevatten. De eerste maanden van 1939 intus schen zijn voor ons district, vooral wat betreft schoen- en lederindustrie, ten aanzien van bedrijvigheid vrij gun stig te noemen. Werkloosheid. Zooals reeds in de inleiding tot deze beschouwingen werd gezegd, bleef het aantal werkloozen einde '38 vergeleken met de overeenkomstige periode van 1937 vrijwel ongewijzigd; alleen het aantal gedeeltelijk werkloozen, dat in 1937 een aantal van 706 bedroeg, liep met 44% terug tot 395. De indeeling der werkloozen naar de verschillende vakken, eveneens boven gegeven, geeft echter wel voor de voornaamste in dustrieën in het district onzer Kamer, nl. schoen- en lederindustrie, een veel gunstiger beeld. Blijkens gepubliceer de gegevens blijkt ook in 1939 de groo- tere bedrijvigheid in deze industrieën' aangehouden, al is het aantal oudere werkloozen rog vrij groot. Het euvel van hel vervangen van oudere door jongere werkkrachten heeft nog steeds vrij veel plaats, al mag wel van eenige kentering in deze worden gewaagd. De gunstige ontwikkeling van de werkloosheid in de schoenindustrie komt vooral tot uiting in een vergelij king met de werkloosheidscijfers van vorige jaren. In het verslag van het jaar 1937 moesten wij daarbij met be zorgdheid gewagen van een veront rustende toename der werkloosheid in de schoenindustrie, thans geeft de be schouwing van die cijfers hoop voor de toekomst. Verkeer. Met genoegen wijzen wij op de nog steeds voortgaande verbeteringen van de hoofdverkeerswegen in ons district. Met groote voortvarendheid wordt door de Provincie gewerkt aan de ver nieuwing en verbetering van haar we gennet, waarvan zulk een belangrijk deel binnen het gebied onzer Kamer is gelegen. Voor het reeds aangebroken jaar staan, naar ons bekend is, weder om belangrijke verbeteringen van den weg Geertruidenberg's-Hertogen- bosch op het program, zoodat lang zamerhand deze weg, in aanmerking genomen het groote euvel van te mid den der bebouwde kommen te zijn ge legen, aan hooggestelde verkeers- eischen zal gaan voldoen. Dankbaar herinneren wij daarbij ook aan het in het afgeloopen jaar door de Provincia le Staten genomen besluit tot plaat sing van den weg DongenTilburg op het tertiair wegenplan der Provincie, terwijl daarenboven het zoo loyaal in gewilligde verzoek onzer Kamer ook geleid heeft tot een spoedige uitvoering van het voor dezen weg zoo hoog noo- dige nieuwe dek. Waterstaatkundige toestand. Moesten wij vorig jaar reeds bij her haling met ergernis opmerken, dat nog steeds niets was gedaan om de beken de waterstaatkundige plannen in den Noordwesthoek van het district onzer Kamer tot uitvoering te brengen, ook thans is er van eenige uitvoering nog steeds geen sprake. Toch lijkt ons, dat de kansen om die uitvoering eindelijk te doen aanvangen op het oogenblik beduidend grooter zijn geworden. Het sterk uitgesproken streven van de Re- geering toch, om door uitvoering van een nog grooter aantal publieke wer ken de werkloosheid te bestrijden en door omzetting van steun in werkver schaffing de in zorg uitgegeven gelden zooveel mogelijk productief te maken, zal ongetwijfeld leiden tot een ernstige poging om de bezwaren, welke aanvan kelijk tegen het plan waren gerezen, uit den weg te ruimen. Deze verwach ting wordt nog versterkt door het zg. plan-Westhoff, aangezien immers de afsluiting van Oude Maasje en Donge en de inpoldering van den Biesbosch en van de gronden ten zuiden van den Amer werken zijn, welke volgens de door Ir. Westhoff opgezette normen wel het eerst voor uitvoering in aan merking dienen te komen. truidenberg slechts een blinde is die bovendien niet in een gesticht van de vereeniging wordt verpleegd. De raad besluit het verzoek voor- loopig aan te houden. Op een desbetreffend verzoek wordt dan verder nog besloten om twee ka chels beschikbaar te stellen voor het Segoba werk. Ook wordt een bedrag van 50.voor den aankoop van brandstoffen verleend. Hierna deelde de voorzitter ten aan zien van de begrooting nog mede, dat, wanneer de omstandigheden het zou den rechtvaardigen om voor de aan schaffing van luchtbeschermingsarti kelen een grooter bedrag te nemen dan is begroot, hij dit om begrijpelijke re denen zou doen. De heer Okkerse vraagt met betrek king tot de luchtbescherming, waar de bevolking moet blijven wanneer de sirene loeit. De voorzitter antwoordt dat de idee van talrijke openbare schuilplaatsen verkeerd is. Allereerst moet men zich in huis zooveel mogelijk beschermen. De openbare schuilplaatsen zijn alleen voor het verkeer dat zich op 't oogen blik van het luchtalarm op straat be vindt. Hij raadt den heer Okkerse aan om a.s. Maandag naar de vergadering te komen van den luchtbeschermings dienst. De voorzitter maakt van deze ge legenheid gebruik om zijn teleurstel ling te uiten over de geringe toetreding lot den luchtbeschermingsdienst. Hier bij doet hij nogmaals een beroep op alle ingezetenen om de zaak nuchter te bekijken, want het blijft een kwestie van zelfbehoud en naastenliefde. De heer Okkerse wil, voor de lucht- beschermingsvergadering wordt be legd, allereerst van de werkgevers ge daan krijgen, dat zij, voor wat betreft hun arbeiders, de noodige medewer king verleenen. De voorzitter zegt dat dit waar schijnlijk niet meer voor Maandag avond zal kunnen gebeuren. Maar toch kon het geen kwaad. Wethouder Sassen, die daarna het woord krijgt begint met te zeggen, dat het zijn gewoonte niet is om compli mentjes uit te deelen, maar in dit ge val moet hem toch iets van het hart. Met deze drukke dagen is hij vaak in de gelegenheid geweest om op het stadhuis te zijn en steeds heeft hij ver wonderd gestaan over de groote toe wijding, plichtsbetrachting en correct heid, allereerst van onzen burgemees ter, maar ook van alle ambtenaren. De voorzitter dankt voor dit com plimentje en sluit er tevens het gehee le gemeente-personeel bij in, die allen hun uiterste best hebben gedaan. Hierna sprak de voorzitter een har telijk woord van afscheid tot de schei dende raadsleden, waarbij hij hun dank bracht voor het vele werk dat zij in het belang van de gemeente had den verricht. De beer Okkerse dankte mede na mens de andere scheidende raadsleden voor deze mooie woorden. uit, dat een goede en aangename ver standhouding, die het college van B. en W. steeds heeft gekenschetst, mag blij ven voortduren. Ook brengt spr. dank aan oud-wethouder v. d. Rijken, die zijn moeilijke taak zoo uitstekend heeft vervuld. De beide wethouders danken den raad voor het vertrouwen en zeggen toe hun uiterste best te doen. Nadat de raad nog heeft besloten om in verband met de buitengewone om standigheden een verhoogde kasgeld- leening van 268.aan te gaan, wordt deze eerste zitting van den nieuwen raad gesloten. Afscheid raadsleden. Nadat de edelachtbare heer Bianchi Zaterdagavond de vergadering van den raad der gemeente Geertruiden berg had geopend met een hartelijk woord van welkom, gaf «hij uiting aan zijn vreugde bij de geboorte van ons prinsesje. Hij geloofde dat het de volle instemming van den raad met zich draagt, dat hij op den gelukkigen dag een telegrafisch gelukwensch heeft ge richt tot ons Prinselijk Gezin. Nadat vervolgens de notulen der vo rige vergadering ongewijzigd waren vastgesteld zeide de voorzitter, dat hij deze vergadering uitsluitend had be legd om de oude raadsleden de reke ning mee te laten vaststellen en om afscheid te nemen. Met algemeene stemmen besloot de raad hierna om de rekeningen van het G.E.B., het Grondbedrijf en de gemeen te voorloopig vast te stellen. Op een desbetreffend verzoek werd besloten om een kleine wijziging aan te brengen in de rekening van de Godshuizen. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de blindenzorgver. St. Antonius van Padua, waarin werd verzocht om inplaats van de gebrui kelijke subsidie voortaan per blinde 100 of 150 gulden bij te dragen, naar gelang het voor een ongehuwd of een gehuwd persoon geldt. De voorzitter zegt, dat er in Geer- De heeren E. Rubbens en W. Zijlmans wethouders. De vergadering van den raad der gemeente Waspik, die Dinsdagmorgen bijeenkwam, werd door den voorzitter, den edelachtbaren heer Dekkers, ge opend met een rede, waarbij hij ver klaarde, dat deze eerste vergadering wel de treurigste was. Allen hadden ge hoopt dat het vrede zou blijven, maar helaas is het anders gebeurd. Laten wij bidden, aldus de voorzitter, dat de oor log weer spoedig plaats zal maken voor den vrede. Hierna dankt hij al de oude raads leden voor de aangename samenwer king. Spr. roept ook de nieuwe leden een hartelijk welkom toe en hoopt en vertrouwd op een langdurige en aan gename samenwerking. De notulen worden hierna onveran derd goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken waren enkele goedkeurende raadsbesluiten die voor kennisgeving werden aangeno men. De leden van den nieuwen gemeen teraad legden vervolgens in handen van den voorzitter de voorgeschreven eeden af. Aan de orde komt dan de benoeming van twee wethouders. In de vacature Rubbens wordt geko zen E. Rubbens met 6 st. De heeren M. v. Dongen, J. Smits, W. C. v. d. Rijken verwierven resp. 2, 2 en 1 st. De eerste vrije stemming voor de va cature v. d. Rijken brengt geen resul taat. Bij de tweede vrije stemming ver wierf de heer W. Zijlmans 4, J. C. v. d. Rijken 1, J. Smits 2, Broks 2 en M. v. Dongen 2 st. (zelfde uitslag als bij eer ste stemming). Na loting tusschen de heeren J. Smits, Broks en M. v. Dongen heeft een herstemming plaats tusschen W. Zijlmans en Broks. De heer Zijlmans wordt dan gekozen met 5 st. Broks 2 st., blanco 1 st. In welgekozen woorden richt de voorzitter zich tot de beide wethou ders, feliciteert hen en spreekt de hoop De heer C. J. Roubos te 'sGrev.- Capelle deelt ons mede, dat het bericht omtrent zijn examen niet geheel juist was, of althans niet volledig. Één akte M. O. teekenen bestaat niet. De akte M. O. hand- en lijntee- kenen M.O. was reeds in zijn bezit. Thans behaalde hij 't examen Mid- delbaar Onderwijs M. B. in hand- teekenen. Het onlangs door de gemeente aangekochte pand dat gesloopt moet worden is bij inschrijving verkocht aan den heer Vissers te Ooslerhout voor de som van 184.— Binnen 3 weken moet alles zijn opgeruimd en kan men met het opgezet plan van de verbetering aldaar een aanvang worden gemaakt. Waarschijnlijk doordat zij niet waren uitgegast ontslond een vuur haard in de cokes van een aan de kade in de Kerkhaven liggend schip. Het euvel was spoedig verholpen, doch de omhoog stijgende rook kolom wekte vele nieuwsgierigen op een kijkje Ie gaan nemen. De begrooting is ingediend met een ongedekt tekort van f332.315. Er wordt geen belasting-verhoo ging voorgesteld, wel een beroep op bijdrage der regeering. B. en W. van 's Hertogenbosch bieden den gemeenteraad de ge meente-begrooting aan over 't jaar 1940 üok deze begrooting kanslechts worden sluitend gemaakt met bij dragen van Rijks-en Werkloosheids- subsidiefonds, nl een extra bijdrage in de kosten van steunverleening en werkverruiming v. f 147.178.50, de belastingbijdrage, groot f232,173,18 en de bijdragen van het Rijk als bedoeld in art. 1 der wel van 22 Dec. '33, grool f442.319.97. De be grooting van 1940 is tot een bedrag van f28.538.54 voordeeliger opgezet dan 1939. Kermis gaat niet door. Van gemeentewege wordt mede gedeeld, dat de as. kermis alhier in verband met de ernstigen interna tionalen toestand niet doorgaat. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN BIJ BREDA. Bestuurder gedood. Op den Terheijdenscheweg nabij Breda, onder de gemeente Teteringen is een auto-ongeluk gebeurd, waarbij een persoon werd gedood. Op genoemden weg reden twee post auto's beiden uit Rotterdam komende uil Roosendaal en op weg naar Rot terdam, met groote snelheid achter el kaar. De achterpostauto, bestuurd dooi den 33-jarigen gehuwden B. uit Rot terdam, trachtte in razende vaart de voor hem rijdende auto in te halen. Toen deze de eerste auto wilde snijden, gebeurde dit op twee wielen. Het vol gende oogenblik zwenkte de passeeren- de auto naar links, sloeg driemaal over den kop en bleef rechts van den weg liggen. B. werd uit de auto geslingerd, en is onmiddellijk naar het St. Ignatius- ziekenhuis te Breda overgebracht, waar hij een half uur na aankomst is overleden. Beide auto's werden totaal vernield. Bij de manoeuvres van de passeerende auto kon de voorste auto sloppen, zoodat een aanrijding ver meden kon worden. Moeiïer! t in oef altijd opgeruimd zijn om U draait het huisgezin. U kunt niet gemist worden en moogt nooit prikkelbaar zijn, want iedereen heeft li noodig. Voor hoofdpijn, kies pijn, rheumathiek, depressie enz. kunt li geen tijd heb ben en daarom doet li ver standig en neemt U na een drukke dag een WITTE KRUIS. U blijft dan fit en elke pijn verdwijnt radicaal. Ze zijn onschadelijk en nemen gemakkelijk in, want ze zijn practisch geheel smakeloos. Poeders P" 4S emi Tabletten ks 80 cent per koker van in 't begin van October, niet beneden 16 jaar. Adres J. B. VER WI EL. Grootestraat 311, 61763 WAALWIJK. len stand Grootestr. Waalwijk Geschikt voor elke branche. Brieven onder No. der adv. Bur. v. d. blad. 61762 Achter bet Stadhuis 30 - Tel. 4869 - 's BOSCH. DES MAANDAGS ADRES: Café-Rest. „MOLENVLIET" TEL. 242 - WAALWIJK. LEERT U BETER BIJ? Opgaaf voor deelname bij Mej. LINI HOMBERGEN» Coiffeuse des Dames MARKT WAALWIJK. Wij brengen dit seizoen de nieuwste Qanscreatie's van de groote buitenlandsche shows. In het belang eener goede samenstelling der clubs is het gewenscht zich vroegtijdig op te geven. N B. Óndanks Mobilisatie gaan de lessen gewoon door. VI VI 0 V V V v f i

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 4