Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Oflicieele Mededeeliogen LEVER-GAL OP Plaatselijke Berichten. Oflicieele kennisgevingen betreffende distributie enz. TWEEDE BLAD. der gemeente Waalwijk. NUMMER 70. WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1939. 62e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZAT ERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, :nz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. DISTRIBUTIE-KAARTEN. De ingezetenen zullen thans hun rijksdistributie-kaart ontvangen heb ben. Zaak is deze zorgvuldig te bewa- ren. Door de radio en in ons blad zal ter gelegenertijd bekend gemaakt wor- _4"«s^.den, welke bon of bonnen geldig wor den verklaard voor een bepaald artikel, bepaalde tijdsruimte en bepaalde hoe veelheid. Deze artikelen kunnen dan gekocht worden bij den winkelier naar keuze. De thans verstrekte rijksdistributie kaarten zijn eigenlijk noodkaarten, die dienst moeten doen zoolang de distri butie-regeling nog niet geheel func tioneert, dus voor directe behoefte. De volledige distributie treedt in werking door uitreiking van z.g. dis tributie-stamkaarten. Op vertoon van deze stamkaart kunnen dan de noodige bonboekjes in ontvangst worden ge nomen, waarvan de bons dan op ge zette tijden geldig worden verklaard voor een zeker artikel, hoeveelheid en tijdsduur. Alsdan moeten de noodkaarten, die men thans in zijn bezit heeft, worden ingeleverd. DE RIJKSDISTRIBUTIE. De regeling der rijksdistributie is zoodanig, dat bepaalde „Distributie kringen" worden gesticht. Dat kunnen zijn gemeenten afzonderlijk of een combinatie van gemeenten. Zoo is er gevormd een kring Waal wijk, omvattende de gemeenten Waal wijk, Drunen, Heusden, Loonopzand, Sprang-Capelle, Vlijmen en Waspik. De commissaris der Koningin heeft als centrum-gemeente van dezen kring aangewezen de gemeente Waalwijk. De benoeming van personeel enz. is na tuurlijk overgelaten aan den kring of een eventueel bestuur of commissie. Het bericht in een ander blad, dat reeds een directeur der distributie al hier was aangewezen, is dus onjuist of althans voorbarig. Ware de gemeente Waalwijk afzon derlijk gebleven, dan was reeds 'n func tionaris aangewezen, thans moet deze aanwijzing natuurlijk geschieden dooi de gezamenlijke gemeenten als kring- bestuur, die een gezamelijke distribu tie hebben, met Waalwijk als centrum gemeente. Vanzelfsprekend zullen voorts in de verschillende gemeenten agentschap pen worden gesticht, onder centrale leiding vanuit Waalwijk, want het zou natuurlijk niet doenlijk zijn personen uit Vlijmen, Heusden enz. steeds naar Waalwijk te laten komen. GEEF DIRECT UW ADRES OP. Wij vestigen de aandacht van de be langhebbenden er op, dat personen die verhuizen, van, naar of in deze ge meente, verplicht zijn direct hun adres op te geven aan het gemeentehuis. Met nadruk wordt er op gewezen, dat bij in gebreke blijven, ernstige nadee- len, voorpl met betrekking tol de dis tributie-regeling voor den verhuisde kunnen ontstaan. Ook dienstboden die van inwonende betrekking veranderen moeten dit onverwijld laten weten. LUCHTBESCHERMING. Blijkens de advertentie in dit blad zal er a.s. Donderdag een luchtbe- •»- schermingsoefening worden gehouden. In dit verband vestigen wij er de aandacht op, dal de bevolking in geen enkel opziciit ongerust behoeit te zijn, wanneer tijdens deze oefening de si renes loeien, aangezien dit dan gebeurt \oor de oefening. Men leze nadrukkelijk deze adver tentie. MEDEDEELINGEN LUCHTBESCHERMING. Maandagavond 4 September had in 't Raadhuis een vergadering plaats van net Bestuur van de Afd. Waalwijk der N.V.L. met de wijkleidcrs. Naar aan leiding hiervan kan het volgende wor den medegedeeld: I. Ter bescherming tegen brand bommen zal van gemeentewege zand beschikbaar worden gesteld en wel op 4 plaatsen, t.w.: 1) In het Centrum: achter 't pand van De Leijer in de Stationsstraat; 2) Te Baardwijk: bij de Wiel; 3) In de Antonius-parochie: op 't slachthuisterrein 4) Te Besoijen: op het terrein vóór de maréchaussee-kazerne. Ieder kan gratis daar zand komen halen. Bij café W. van Helvoirt te Baard wijk is z.g. akkerzand verkrijgbaar. De prijs zal vermoedelijk 10 a 20 ct. per kub. meter zijn; thuisbezorgd vermoe delijk pl.m. 0.65 per kub. meter. II. Van gemeentewege wordt voorts gratis een cursus E.H.B.O. gegeven; deze cursus kan door iedereen worden gevolgd, doch is bedoeld voor den luchtbeschermingsdienst, zoodat aan de medewerkers verplichtingen kun nen worden opgelegd. Aan de commis sie voor de cursussen, bestaande uit de lieeren Meijerink en Fijan, is opgedra gen, ten behoeve van de gezinsbescher- ming een algemeene cursus in E.H.B.O. te organiseeren, d.w.z. waar de aller eerste beginselen (verbinden enz.) be handeld worden. Bericht hierover volgt nader. III. Gedrukt werd een nieuwe hoe veelheid voorlichtingskaarten, welke door de wijk-commissies in de verschil lende wijken verder zullen aangeboden worden (prijs 0.10). IV. Zoo gauw de wijkcommissies met het huisbezoek gereed zijn, zullen de aangestelde huisbrandwachten, als mede de vrijwilligers voor de wijk- brandweren bijeen geroepen woïden om hun instructies te ontvangen. Laatstgenoemden zullen t.z.t. door den commandant van de brandweer wor den geïnstrueerd. Tenslotte nog een belangrijk bericht. Iedereen zal begrijpen, dat al de moeite en al het werk dat wij deden, slechts dan het gewenschte effect zal hebben, indien wij de beschikking over de noodige geldmiddelen krijgen, wel ke in de allereerste plaats moeten die nen voor het aanschaffen van mate rieel, speciaal voor de wijkbrandweren. Om dit te bereiken, zullen Bestuur en wijkleiders een inzameling langs de huizen houden. Deze collecte zij drin gend aanbevolen. Help ons in deze ernstige tij den met Uw gave, opdat wij, zoo lang het nog niet te laat is, voort kunnen gaan met ons werk ter bescherming van ons allen tegen aanvallen uit de lucht! Bestuur Afd. Waalwijk der N.V.L. LUCHTBESCHERMING. Afdeeling Besoyen en St. Antonius. De inwoners van Besoijen worden uitgenoodigd tot een openbare verga dering voor de luchtbescherming op Vrijdagavond 8 September om 8 uur in het Gebouw voor Christelijke Be langen (boven de bewaarschool) Be- soijenschestraat 3. Op deze vergadering zal de voorzit ter van de Luchtbeschermingsdienst, de heer Ir. C. v. d. Hoeven, aanwezig zijn tot het geven van voorlichting. Er zullen maatregelen besproken en getroffen worden, die dienen ter be veiliging van de plaatselijke bevolking tegen gevaren uit de lucht ten tijde van oorlog. Woensdagavond 6 September om 8.30 uur zal in het Jeugdhuis in de St. Antonius-parochie eenzelfde ver gadering met denzelfden spreker wor den gehouden. Trouwe opkomst van allen wordt met aandrang verzocht. Niemand onttrekke zich hieraan in dezen buitengewoon ernstigen tijd. MIDDENSTANDS MOBILISATIE-DIENST (M.M.Ü.). Algeheele Mobilisatie. Wat beteekent zulks voor hel prac- tische zakenleven? Dat vele midden standers, welke dienstplichtig zijn, hun zaken in een zeer kort tijdsbestek moe ten regelen, aan anderen zullen moeten overlaten, misschien zelfs geen ande ren zullen kunnen vinden, die naar best vermogen hunne bedrijven kun nen waarnemen en gaande houden en daardoor genoodzaakt worden hun za ken te sluiten. Het bestaan van vrou wen en kinderen en andere nabestaan den hangt hiervan af. Middenstanders van geheel Waal wijk, wij moeten hier de helpende hand bicden. Uw gevoel van naastenliefde, dient, wanneer ooit, thans getoond te worden. Het initiatief ten deze is genomen door de R.K. Waal wij ksche Midden- standsvereeniging op de gisterenavond gehouden vergadering. Op deze verga dering, waarbij tegenwoordig waren het bestuur van de M. V. en de bestu ren van de onderscheidene aangeslo ten vakgroepen, werd besloten een Middenstands-Mobilisatie-Dienst in 't leven te roepen, ten doel hebbende, de tengevolge der mobilisatie in nood verkeerende standgenooten de helpen de hand te bieden. In deze M.M.D. hebben zitting de voorzitters van de diverse vakorgani saties, benevens de heeren v. Eijcke- lenburg, Meijs en de Jongh namens de R.K. M.V. Hoe tracht deze commissie haar doel te bereiken? Op de eerste plaats is daarvoor noo- dig de steun van alle Waalwijksche ingezetenen. Zij toch vooral kunnen hulp bieden door in deze moeilijke tij den hun waren of diensten te blijven betrekken van hun tegenwoordigen leverancier, ook al zou dit gepaard moeten gaan met eenige moeite of te gemoetkoming hunnerzijds. Daarnaast houdt de M.M.D. een Bureau, geves tigd bij het secretariaat der Midden standsver. Grootestdaat 315, waar de in ongerief verkeerende middenstan ders om assistentie of bijstand kunnen verzoeken, in welk opzicht dan ook. Om dezen bijstand te kunnen verleenen moet het bureau kunnen beschikken over menschen die zich voor dit mooie Ons blad zal alle officieele afkondigingenen mededeelingen publiceeren, die door het ge meentebestuur en andere in stanties terzake DISTRIBUTIE als anderszins tot de ingezete nen worden gericht. Men zal daarin dus alles kun nen vinaen wat men in dezen ti,d nooüig heeft te jveten. Komen er belangrijke mede deelingen op dagen dat ons blad NluT verschijnt, dan zullen wij daarvan extra aan al onze abon- né's mededeeling doen. HET IS DUS IEDERS BE LANG ZICH THANS OP ONS BLAD TE ABONNEEREN a f 1.25 PER KWARTAAL OF 10 CENT PER WEEK. De Administratie. charitatieve doel vrijwillig en belange loos ter beschikking stellen. Daarom doet het bij deze een oproep op alle Waalwijksche Middenstanders, om zich als helper (ster) voor dezen dienst te laten inschrijven. Laten daarom degenen, die iets voor deze van naastenliefde getuigende in stelling voelen, zich direct bij voren- vermelden Dienst aanmelden. Mooier bijstand kunt ge niet verlee nen, en bedenk dat directe hulp dub bele hulp is. Zij die onder de wapenen moeten, behartigen daarmede Uwe be langen. Doet gij wederkeerig aldus. Bureau M.M.D. A. Meijs, Voorz. C. de Jongh, Secr. HUIDENBESCHIKKING. Van bevoegde zijde worden agenten en handelaren in huiden, alsmede hui den- en vellenblooters erop gewezen, dat zij volgens artikel 4 van de Hui denbeschikking 1939, no. 1, verplicht zijn onmiddellijk een verzoek in te die nen tot inschrijving bij het rijksbureau voor huiden en leder, Keizersgracht 129-131, Amsterdam-C. De daarvoor bestemde formulieren kunnen bij ge noemd rijksbureau worden aange vraagd. Voorts zijn de hierboven genoemde agenten, handelaren, huiden- en vel lenblooters, zoomede lederfabrikanten verplicht, van de huiden, die zij voor handen of in voorraad hebben, opgave te doen aan het rijksbureau. Ook deze opgave moet geschieden op formulie ren, welke zoo spoedig mogelijk bij het r.jksbureau moeten worden aange vraagd. Als huiden zijn te beschouwen: alle bereide en onbereide huiden en vellen, voor zoover afkomstig van paarden, runderen, kalveren, schapen en geiten. BENOEMING. De Bisschop van 's-Hertogenbosch heeft benoemd tot kapelaan van St. Jan te Waalwijk, in plaats van den Z.Eerw. heer J. R. van Rooij benoemd tot pastoor te Rijkevoort, de weleerw. heer H. M. Gudden, priester van het Seminarie en afkomstig uit Tilburg. Z.Eerw. zal a.s. Vrijdag in functie treden. De nieuwe functie van den Zeer Eerw. heer A. P. J. J. van Lierop wordt in de St. Jansklokken als volgt omschreven: Benoemd tot Moderator-Godsdienst leeraar der R.K. H.B.S. te Waalwijk, en als Priester-Godsdienstleeraar te Waalwijk belast met de verzorging van het Godsdienst-onderwijs aan de ver schillende R.K. Scholen voor Middel baar en Voortgezet Onderwijs en met de organisatie der R.K. studenten te Waalwijk. EERVOL ONTSLAG. .Door het hoofdbestuur van O. M.'O. in Noordbrabant is aan den Z.Eerw. heer R. van Rooy, kapelaan van St. Jan alhier en benoemd pastoor te Rij kevoort eervol ontslag verleend als leeraar in de vakken Godsdienstleer, Bijbelsche en Kerkelijke Geschiedenis aan de R.K. H.B.S. A. te Waalwijk, onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten aan het bijzonder ka tholiek middelbaar onderwijs bewe zen. SCHUILLOOPGRAAF. Zooals wij reeds hebben aangekon digd, zou men Maandagmiddag begin nen met het vervaardigen van een schuilloopgraaf op het terrein bij het slachthuis. Het verheugt ons thans te kunnen mededeelen, dat men inderdaad op genoemd tijdstip met de werkzaam heden begonnen is. Fabrikanten of groepen van particu lieren die zelf een dergelijke schuil loopgraaf willen aanleggen, vinden hier thans voorlichting. Ook de luchtbeschermingsdienst zal steeds bereid zijn alle mogelijke aan wijzingen te verstrekken. Men brenge er dus zeker een bezoek. Het is niet juist dat zij die lid zijn van de plaatselijke vereeniging voor luchtbescherming vrij zijn van militai ren dienst. De buitengewoon dienst plichtigen worden voorhands niet op geroepen, maar oproeping is niet bui tengesloten. Men kan den plaatselijken luchtbeschermingsdienst slechts dienen zoolang deze oproep niet heeft plaats gevonden. Waalwyfcscke en Laigstraatseke ('oiirnnl, en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet. net bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en e'lendig. u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen hm de lever- ga! te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bU apothekers en drogisten. I. 0.75.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5