ABONNEERT II OP DIT BLAD. DE ECHO" f 1.25 p. kwartaal - f 0.10 p. week. Geertruidenberg. Loon op Zand Raamsdonk Sprang-Capelle De ouda wethouders herkozen. Burgemeester en Mevr Bianchi schenken f1000.— voor den luchtbeschermingsdienst. Dinsdagavond 7 uur kwam de nieuwe raad der gemeente Geertrui- ■r den berg in voltallige vergadering bijeen. De voorzitter opende met de volgende woorden De Raad der gemeente Geertrui- deimerg heeft in zijn vergadering van 30 Juni 1939 Uw geloofsbrieven onderzocht en in orde bevonden en besloten U als leden van den raad dezer gemeente toe te laten. Alvo rens Uw ambt te kunnen aanvaar den, rest nog dat U de bij de wet gestelde eeden aflegt. Hierna volgde de eedsatlegging. De voorzitter wenschte daarop de leden geluk met hun raadslidmaat schap Thans zijn de belangen der gemeente aan U toevertrouwd, aldus spr., en ik vertrouw dat U alle kracht zult aanwenden om het welzijn van Geertruidenberg te bevorderen en de belangen harer ingezetenen te behartigen. U komt wel onderzeer moeilijke en zorgvolle omstandig heden aan het bestuur. 'De jaren welke achter ons liggen, waren reeds zeer slecht. De draagkracht van de gemeente verminderde, terwijl de uitgaven door de omstandigheden, in het bijzonder door de werkloo- zenzorg stegen, zoodat bestaande belastingen moesten worden ver hoogd en nieuwe belastingen moes ten worden ingevoerd. Het laat zich aanzien dat de tijd welke thans voor ons ligt nog moeilijker eii zorgvol ler zal worden. Laten wij den moed niet verliezen, laten wij de handen ineen slaan en met al de daden- kracht welke in ons is, arbeiden aan het welzijn van onze gemeente. Ik hoop dat er steeds in Uw raad een aangename samenwerking zal -zijn. Hoe uiteenloopend Uw mee ningen ook soms mogen zijn, laten wij steeds elkanders meening res pecteeren. Zet verre van U alle per soonlijke sympathie en antipathie. Houdt bij al Uw beslissingen uitslui tend voor oogen het algemeen be lang van onze gemeente, dan alleen zal ons werk tot resultaat leiden en het belang onzer gemeente het best worden gediend. Verder deed spr. een beroep op de welwillende me dewerking en hoopte dat de raads besluiten voor Geertruidenberg en hare ingezetenen voorspoed mogen brengen en de welvaart der gemeente bevorderen. Hierna volgde verkiezing van twee wethouders, zulks in de vacature van de heeren Sassen en v. d. Loo. Bij de eerste stemming werden 7 stemmen uitgebracht op den heer Sassen, zoadat deze met algemeene stemmen was gekozen, terwijl bij de tweede stemming de heer v. d. Loo 5 en de heer Boon 2 stemmen ver wierf, zoodat de heer v. d. Loo met meerderheid van stemmen was ge kozen. In de wethouderszetels komt dus in deze gemeente geen veran dering. Beide heeren dankten voor het in hen gestelde vertrouwen en hoop ten dit in de komende zittingsperi ode niet te beschamen. Hierop deelde de voorzitter mede dat één ingekomen stuk was inge diend, hetgeen luidde als volgt De buitengewoon ernstige om standigheden waarin wij thans leven en de zwarefinancieele las ten welke op onze gemeente druk ken om de voor de bevolking noo- dige luchtbeschermingsmaatrege len te treffen, geven ondergetee- kendenaanleidingaan degemeente Geertruidenberg een bedrag van 1000 gulden te schenken als bij drage in de door de gemeente te maken kosten voor de luchtbe schermingsdienst. Vertrouwende dat Uw raad dit geschenk zal wil. len aanvaarden, met de meeste hoogachting, w.g M. Bianchi-von Freyburg J. Bianchi. De voorzitter gaf nog een toelich ting op dit schrijven en spr. ver trouwde dal dit voorbeeld tot na- volging moge strekken. Spr. hoopte dat vele Bergenaren zich zouden aanmelden om geheel vrijwillig dienst te nemen in den gejueente- 1 ijken luchtbeschermingsdienst on der de gedachte dat zoovele gezinnen thans zware offers moeten brengen door hun man, vader, zoon of broe- der af te staan voor den dienst in ons leger. Wethouder Sassen dankte namens den raad in eenige gevoelvolle woor den. Dinsdagavond om 7 uur werd alhier de voorgeschreven eerste vergadering gehouden van den nieuwen gemeente raad. Voorzitter Burgemeester J. A. Frans Mallens, Secretaris de heer M. A. v. d. Wee. Aanwezig alle leden. De burgemeester opent met een wel kom, waarna allen in zijn handen de gebruikelijke eeden afleggen. Daarna voegt hij een felicitatie toe voor het vertrouwen door de kiezers in de nieuwe leden en de herkozen raads leden gesteld. Hij vertrouwt, dat zij 't vertrouwen in hen gesteld, waardig zullen zijn en uitsluitend die besluiten zullen nemen, welke in het belang der gemeente zijn. Hij spreekt de hoop uit, dat wederzijds, zooals het in deze vergadering gebruikelijk was te doen, respect zal worden betoond voor el kanders meeningen en dat de correct heid zal worden betracht, die tot heden steeds hier heerschic. In dezen geest hoopt hij, dat de nieuwe gemeenteraad veel voor het belang der gemeente zal kunnen doen. Tot wethouders worden gekozen de heeren J. v. d. Heuvel en M. v. Nieuw- stadt, ieder met 8 stemmen, terwijl de heeren M. Snoeren en G. Grootswagers ieder 7 stemmen op zich vereenigden. Geen der beide gekozenen maakt ge bruik van de bij de wet gelaten be denktijd van drie dagen, beiden aan vaarden hun functie. De voorzitter wenscht de wethou ders geluk met hunne verkiezing. Hij vertrouwt, dat van 't vertrouwen aan hen geschonken door hen in slipte on partijdigheid en rechtvaardigheid zal worden gebruikt tot behartiging van de belangen der gemeente. Hij spreekt een woord van groote waardeering lot den heer Grootswagers, die gedurende de afgeloopen zittingsperiode zich heeft getoond een man, die de belan gen der gemeente steeds met al zijn krachten voorstond en waarmede hij steeds op de meest aangename wijze in de moeilijke voorbije jaren contact heeft gehad. Op verzoek van den voorzitter wor den B. en W. gemachtigd tot het zoo mogelijk continueeren van de kasgeld- leening van G0.000 gulden, die op 15 September a.s. afloopt. Van de rondvraag maakt de heer Grootswagers gebruik om den voorzit ter te danken voor de tot hen gespro ken woorden van waardeering. Hij is overtuigd in zijn zittingsperiode slechts het belang der gemeente gediend te hebben, zonder aanzien van stand of rang of persoon. Het spijt hem, dat hij moet heengaan door machtsmisbruik. De voorzitter meent de heer Groot swagers dit woord ten onrechte ge bruikt. De heer Grootswagers neemt gaarne dit woord terug, doch verklaart dat 't hem spijt dat hij moet constateeren, dat alles op stelten is gezet om den wethouderszetel aan de arbeidende partij te ontnemen, wat zeker niet de wil der kiezers is. Het spijt hem niet voor zijn persoon, doch hij weet dat de kiezers zijn teleurgesteld. Hij verklaart als lid van den raad dat hij zich gaarne ten volle voor de belangen der gemeente zal blijven geven. Hij verzoekt de wethouders hun taak te willen vervullen zonder aan zien van rang en stand en rekening te willen houden met de belangen van de arbeidende klasse, die hun steun wel het meest behoeft. Onder dankzegging sluit de voorzit ter de vergadering. Dinsdagavond om zeven uur kwam de nieuwe raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen, onder Voorzitter schap van den Edelachtb. Heer Mr. Th. Heere, burgemeester. Aanwezig waren alle leden. 1. Beëediging en installatie van de nieuw-benoemde raadsleden. De leden leggen den zuiverings- en den ambtseed af, waarna de Voorzitter het woord neemt en de herkozenen en de nieuwgekozenen gelukwenscht, voor het door de kiezers in hen gestelde ver trouwen. Hij sprak de hoop uit, dat de leden, de eeden die zij hebben afgelegd, in de ruimste zin zullen nakomen, en nu vooral in deze droeve tijden, dat ieder een zal doen wat in het belang der ge meente noodzakelijk is. Moge ik met den nieuwen raad in eenzelfde goede ver standhouding werken, als met den ouden raad, aan het heil van de gemeente, en dat we gezamelijk veel goeds voor de ge meente mogen tot stand brengen, alzoo spreker.. 2. Ingekomen stukken. Werden voor kennisgeving aangeno men. 3. Benoeming Wethouders, wegens aftreding van de heeren J. C. Schoenma kers en J. .J. de Jong. In de vacature J. C. Schoenmakers: Er werden uitgebracht op den heer G. C. de Bont 12 stemmen en 1 blanco, zoodat de lieer G. C. de Bont is benoemd tot Wethouder. In de vacature J. J. de Jong: Er wer den uitgebracht op den heer J. J. de Jong 11 stemmen en 1 op den heer J. W. Mer- tens, terwijl 1 briefje blanco werd inge leverd, zoodat de heer J. J. de Jon{> her kozen is tot Wethouder. Beiden verklaarden hun benoeming aan te nemen. De Voorzitter wenschte de heeren G. C. de Bont en J. J. de Jong geluk met hun benoeming tot Wethouder en in het ver trouwen dat de Baad in hen gesteld heeft, en sprak de hoop uit, dat het Col lege van Burgemeester en Wethouders, zooals voorheen, eensgezind moge sa menwerken. Dat het College van Burge meester en Wethouders, gezamelijk met den Raad, nog veel goeds zullen mogen doen voor de gemeente Raamsdonk. De heer de Bont brengt een woord van dank aan den Voorzitter voor de woorden hem toegesproken, en den Raad voor het vertrouwen dat ze in hem ge steld hebben. Spreker denkt ook nog aan den eminenten vorigen wethouder, den heer J. C. Schoenmakers, wiens helder inzicht wij allen kennen en aan wien wij aangename herinneringen zullen bewa ren, en rekent op den steun van de leden van den Raad. tlij spreekt de hoop uil, zooveel mogelijk de belangen van üe ge meente te zullen behartigen. De heer de Jong dankt den Voorzitter ook voor de waardeerende woorden en den Raad voor het hernieuwd geschonken vertrouwen, hij zegt dat het steeds zijn streven zal zijn, onder de bekwame lei ding van den Voorzitter, de belangen van de gemeente in het College van bur gemeester en Wethouders, zooveel in zijn vermogen is, te zullen behartigen, en hoopt nog veel goeds voor de gemeente Raamsdonk te mogen doen. 4. üntwerp-verordening, regelende de samenstelling en den werkkring der commissie van fabricage. 5. Alsvoor van de lichtcommissie. Deze ontwerpverordeningen werden vastgesteld.. In plaats dat de leden van de bovengenoemde commission ieder jaar werden benoemd, worden de leden nu benoemd voor de geheele zittingspe riode, dus voor vier jaren. 6. Benoeming van de leden der com missie van fabricage. De heeren C. J. Kanters en J. W. Mer- tens werden bij acclamatie herbenoemd. In plaats van den heer G. C. de Bont werd benoemd de heer J. P. Elemans. 7. Benoeming van de leden van de Lichtcommissie. De heeren D. Lankhuijzen en N. A. van Seeters werden bij acclamatie herbe noemd. In plaats van den lieer H. Rom- bouts werd benoemd de heer H. Boe- laars. 8. Benoeming van de leden der com missie van beheer der gronden in den Dombosch. De heeren D. Lankhuyzen, G. C. de Bont en H. J. de Bruijn werden bij accla matie herbenoemd. In plaats van den heer J. C. Schoenmakers werd benoemd de heer A. A. Schoenmakers. 9. Benoeming van de vertegenwoor digers der gemeente op de vergaderin gen van stemgerechtigde ingelanden van het Waterschap „de Nieuwe Dombosch", „het Poidertje Achter de Hoeven" en„ de Beneden Donge". De heeren H. J. de Bruijn en D. Lank huijzen werden bij acclamatie herbe noemd. In plaats van de heer J. C. Schoenmakers werd benoemd de heer G. C. de Bont. 1U. Benoeming van de leden der Vleeschkeuri ngscommissie. Bij acclamatie werden benoemd de heeren Mr. Th. Heere, P. Dekkers en J. Bianchi. In plaats van de heer J. C. Schoenmakers werd benoemd de heer G. C. de Bont. 11. Voorstel om medewerking te verleen en aan het verzoek van hel be stuur der scholen van de N. IJ. Gemeente, om beschikbaarstelling van gelden tot het maken van een betonmuur voor af scheiding. 12. Voorstel om medewerking te ver- lcenen aan het verzoek van het bestuur der R.K. Jongensschool te Raamsdonks- veer voor de verbetering van privaten. Besloten werd aan beide verzoeken medewerking te verleenen. 13. Ontwerp-besluit tol verhuring van de woning in het voormalige gemeente huis. De raad besloot tot openbare verhu ring voor een tijdvak van zes achtereen volgende jaren, tegen een huurprijs van 150,per jaar. 14. Ontwerp-besluit en tot wijziging der gemeentebegrooting. Hiertoe werd besloten. 15. Uitloting schuldbrief. Uitgeloot werden twee schuldbrieven, 10 A. en 16 B., ieder groot 250,van de leening oorspronkelijk groot 20000,-, rentende 3Va 16. Bezwaarschriften tegen plaatse lijke belasting. Aan G. C. Kerstens, werd ontheffing verleend, wegens verhuizing, voor de Rioolbelasting. Aan Jos. C. van Strien, werd onthef fing verleend voor de Straatbelasting en de Rioolbelasting. Bij de rondvraag vraagt het lid van Woerden of het niet gewenscht is, dat gezien de buitengewone omstandigheden, er schuilkelders worden aangelegd in de gemeente. De voorzitter zegt dat dit punt een van de voornaamste zorgen is van Burge meester en Wethouders. Hierna sluit de voorzitter de vergade ring. Abonneert U thans op U is en blijft dan steeds volkomen op de hoogte van 't geen ge in dezen tijd weten moet betreffende distributie, luchtbescherming, enz. enz. Installatie leden. Beide af tredende wethouders herko zen. De raad voortaan ge opend met gebed. Ook in Sprang-Capelle kwam de raad der gemeente in openbare verga dering bijeen. De voorzitter, de edelachtb. heer A. Smit, sprak, nadat de leden waren be- ëedigd, de volgende installatie-rede uit: Het is, mijne Heeren, wel onder zeer drukkende en ernstige omstandigheden, dat gij voor deze nieuwe vierjarige pe riode Uw intrede doet in den Raad der gemeente. Als ik U dan ook hierbij gelukwensch met Uw benoeming en beëediging als lid van den Gemeenteraad, dan geldt zeker ook voor U, dat gij alle geluk dat U toegewenscht wordt, zult noodig hebben. In het bijzonder verwelkom ik de twee nieuwe leden, de heeren de Bas en Versteeg. De heer de Bas heeft reeds vroeger zijn krachten in dienst der gemeenschap en den Raad gesteld en moest in de vorige periode helaas we gens ziekte bedanken, wat dezerzijds zeer werd betreurd. Ik wensch hem van harte toe dat hij deze periode in goede gezondheid in ons midden magt verkeeren. De heer Versteeg doet voor het eerst zijn intrede in dit College. Ik hoop dat hij zich in den Raad zal thuisgevoelen en ook zijn medewerking zal verleenen, dat onze vergaderingen, zooals gewoon lijk. op prettige wijze verloopen en dat, ook bij verschil van inzicht en principe, de besprekingen zoo zullen zijn, dat de traditie gehandhaafd blijve om aan het einde der vergadering met een hand druk afscheid te nemen. Wij weten niet wat in de toekomst verborgen is en welke moeilijke, ver strekkende en ingrijpende maatregelen door U genomen zullen moeten wor den of moeten worden bekrachtigd. Wij weten alleen dat niets bij geval geschiedt en dat, hoewel w>j dit niet altijd kunnen begrijpen "of doorgronden, het wereldbestuur en wereldgebeuren in Gods handen ligt en in Zijn hand ook alleen veiiig is, óók in deze mobi- lisatiedagen. Hij geeft naar Zijn welbehagen het zure en het zoet. Dat zagen wij ook in de afgeloopen maand, waarin de som bere donkere wolken, welke dreigend samenpakten boven ons werelddeel en ons vaderland, een oogenblik werden doorbroken door een lichtglans, waar uit Gods trouw aan Vorstenhuis en volk duidelijk bleek. Immers, met dankbaarheid gewagen wij van de geboorte eener Koninklijke Prinses, aan wie de schoone naam Irene, d.w.z. Vrede, werd gegeven. Moge die naam profetie zijn voor ons volk, nu rondom onze grenzen de don der der kanonnen gromt en het geronk der bommenwerpers het luchtruim doortrilt. Wij willen op deze plaats gedenken de mannen uit deze gemeente, die zijn opgeroepen om onze neutraliteit te handhaven en de hoop uitspreken dat zij veilig, kan het zijn spoedig, mogen weerkeeren naar hunne gezinnen. Ik doe een beroep op alle inwoners om alle voorschriften en maatregelen, welke in deze moeilijke dagen noodig zijn, na te komen en daaraan volle me dewerking te verleenen, het zij op het gebied van Luchtbescherming of an derszins. Zoo staat gij, mijne Heeren, aan het begin van Uw vierjarige zittingstijd. Niemand onzer weet of wij en on der welke omstandigheden wij zullen staan rondom deze tafel aan het einde van die periode. Daarom is het geen zinledige phrase of peroratie als wij meer dan ooit ge voelen de hulp van den Potentaat aller potentaten noodig te hebben voor onze Gemeente en ons Vaderland. Moge Hij een schuilplaats zijn in ge varen voor Vorstenhuis en volk, opdat na den moeilijken tijd, waarvan wij het einde niet kennen, mag blijken dat de genen, die in de schuilplaats des Aller- hoogsten zijn gezeten, veilig en welbe- waard zijn, ook in den donkersten we reldnacht. En hiermede verklaar, ik U, mijne Heeren, geïnstalleerd." De heeren de Bas en Versteeg spra ken een kort dankwoord en beloofden hun beste krachten aan de belangen der gemeente Sprang Capelle te zul len geven. Tot wethouders werden gekozen de heeren R. Middelkoop met 9 st., blan co 2 st. en G. J. van Willigenburg met 8 st. blanco 2 st. en 1 st. op den heer Timmermans. De voorzitter wenschte beide wet houders geluk met de verlenging van hun mandaat, waarop de wethouders een kort dankwoord spraken. De notulen werden goedgekeurd, ter wijl een tapverbod voor dagen dat er militairen moeten opkomen, door den raad werd bekrachtigd. Een wijziging van de veldwachters- De beste schuilplaats is een onder- grondsche kelder, mits deze door een deskundige is goedgekeurd. Is dit niet het geval, dan de kelder niet gebrui ken. Daarna volgt een bovengrondsch vertrek met zoo min mogelijk ramen of deuren (gang, badkamer, alcoof e. d.) aan buitenmuren. Deze ruimte dan scherfvrij en instortingsvrij maken. De plaatselijke afdeelingen van de Neder- landsche Vereeniging voor Luchtbe scherming geeft aan hoe dit geschieden moet. Als ook dit niet kan, dan volgt een overdekte loopgraaf buitenshuis. Is dit niet mogelijk dan een open loop graaf. Niet de duinen of bosschen in gaan. Spanjaard enhebben met het „vluchten naar buiten" leergeld be taald. Hoe minder dicht de bevolking opeen woont, hoe geringer de kans op voltreffers uiteraard is. Wanneer men „buiten" kan gaan logeeren, wordt aan geraden dit te doen. verordening ging onder den hamer door en een wijziging van de gemeente begrooting '38 werd z.h.st. goedge keurd. Bij de wijziging van de gemeente begrooting 1939 besluit de raad om overeenkomstig het voorstel van B. en W. niet accoord te gaan met de ver mindering van 100.— van den post leermiddelen en ook niet met de ver mindering van 525.— op de begroo ting van het Alg. Burgerlijk Armbe stuur. De gemeente-rekening die dan wordt aangeboden, toont een nadeelig saldo van J 12895. De oorzaken hiervoor zijn: Woningbouwver. Capelle, terug betaling Rijksbelastingen enz. In de commissie tot onderzoek der re kening benoemt de voorzitter de hee ren De Bas, Kerst en G. v. d. Hoéven. De kosten voor het Openb. Lager Onderwijs hebben bedragen 8.64. t oegekend was een bedrag van 6.77 per leerling, zoodat nog moet worden betaald 1.87. In de commissie tot onderzoek van de gemeente-begrooting 1940 worden benoemd de heeren J. Vos, C. Timmer mans en J. Kraak. Op verzoek van de raadsleden H. Kerst, C. Timmermans, G. v. d. Hoe ven, Jac. Vos, G. Vos en wethouder G. J. v. Willigenburg Besluit de raad, dat de vergadering voortaan zal wor den geopend met gebed. De heer de Bas zegt, dat de neutrale fractie geacht moet worden tegen te hebben gestemd. De voorzitter deelt hierna mede, dat per 30 September de kasgeldleening van 40.000 afloopt. In verband met den internationalen toestand zal de ge meente in de voorziening van kasgeld niet meer kunnen slagen tegen een laag percentage. Daarom verzoekt hij den raad B. en W. te machtigen een kas geldleening aan te gaan tegen een per centage van ten hoogste 2 boven 't provisie-disconto van de Nederland- sche Bank. (dit provisie-disconto be draagt thans 3 Aldus wordt besloten. Naar aanleiding van een opmerking van den heer C. Timmermans in een vorige vergadering over onbewoon baar te verklaren woningen, zegt de voorzitter, dat B. en W. deze zaak nu hebben onderzocht en in de volgende vergadering met een voorstel zullen komen om drie woningen die op het oogenblik leeg staan onbewoonbaar te verklaren. Betreffende de werkverschaffing aan den Eijkendijk zegt de voorzitter, dat hij dit werk gelijktijdig wil laten uit voeren met een ander object hier in de buurt. Daarom heeft het reeds eenigen tijd geduurd. Naar aanleiding van een opmerking van het oud-raadslid Michaël in een vorige vergadering hebben B. en W. onderzocht of het mogelijk zou zijn om den aanleg van een begraafplaats te laten uitvoeren door een aannemer. Hierbij stuit men echter op vele be zwaren. Allereerst moet er een volledig be stek met voorwaarden worden ge maakt, het is zeker niet in het belang der werkloozen; bovendien zijn er veel bezwaren verbonden aan de loonadmi nistratie. Wanneer het werk door een aannemer wordt uitgevoerd, moet de Heide-Maatschappij toch toezicht hou den. B. en W. stellen daarom voor het werk te laten uitvoeren in werkver schaffing. De heer De Bas vraagt of er nu spoed wordt betracht, waarop de voor zitter antwoordt, dat men in verband met de beplanting in het najaar zal be ginnen. Het departement heeft toege zegd spoedig met de goedkeuring te zullen komen. De heer Timmermans wil met het oog op den plaatselijken middenstand het werk door een plaatselijken aanne mer laten uitvoeren. De heer de Bas kan zich bij den heer Timmermans aansluiten, maar het werk moet door een plaatselijken aannemer

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7