Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. DE OORLOG. De Algemeene Toestand. „NOORD- BRABAND" 1843 Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD Croquetten en Bitterbollen Automatiek PULLES-HEESBEEN. NUMMER 72. WOENSDAG 13 SEPTEMBER '39. 62e JAARGANG. het en sch .vat iet, of aar rke lid, or als sen liet ver ten en, leb die :lfs ge in rel er- jen an ;en ier ^er ide >de Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, tnz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE t WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Op liet oogenblik staan de zaken klaarblijkelijk zóó: de Duitsche regee- ring is overtuigd aan den vooravond te staan van den dag, waarop de di- _^.i;ccte doeleinden \an den begonnen strijd zullen worden verwezenlijkt, /ij meent of zulks juist is, zal echter nog nader moeten blijken dat de Polen vernietigend zijn geslagen en dat nog slechts de resten van het Pool- sclie leger dienen te worden bijeenge- veegd op het Duitsche oorlogsblik. Danzig is Duitsch, de Corridor is Duitsch en het heele Poolsehe gebied kan worden gekoloniseerd gelijk Tsje- cho-Slowakije. Op het oogenblik heeft Duitschland de Westcrsche democratieën op nieuw, bij monde van Goering, den vrede aangeboden. Wat we wilden om onze nationale eer moesten willen aldus de luchtmaarschalk in zijn ra diorede van j.l. Zaterdag hebben we verkregen. Sneller dan de wereld heeft kunnen droomen en sneller ook dan we het zelf hebben verwacht. De Duitschers wisten, dat ze sterk waren, maar dat ze zóó sterk bleken, daarvan staan zij, ook hun woordvoer der Goering, als men hem gelooven mag, paf! En hij verzekerde in zijn rede na drukkelijk, dat ze thans, minder dan ooit, bang zijn voor wie dan ook. Niet voor Frankrijk en vooral niet voor En geland. Maar de Führdr en zijn volk hebben den vrede lief. Daarom hebben ze te- gen Frankrijk ook geen enkelen aan val ingezet in het Westen. En ze heb ben ook niets te eischen van Frank rijk en Engeland. En of die twee nou maar vrede willen sluiten met Duitschland Aldus vrij vertaald de radio rede van maarschalk Goering, opvol ger van den Führer „als dien iets mocht gebeuren". Wat te zeggen van dit Duitsche vre desaanbod? 't Heeft er alles van weg, dat dit aanbod al gereed was gemaakt, vóór de oorlog met Polen begon. Niemand heeft getwijfeld aan Duitschlands mi litaire macht, maar iedereen heeft er zich over verwonderd, dat de Duit schers een oorlog met Frankrijk en Engeland hebben getrotseerd, omdat iedereen er aan twijfelt of het mach tige Duitschland uithoudingsvermo gen genoeg heeft. In Berlijn nu schijnt men te hebben gespeculeerd op de gedachte: als we het Westen voor een fait accompli stellen door de vernietiging van Polen in enkele weken tijds en we wenden ons dan nóg eens tot Frankrijk en En geland met de boodschap: van jullie willen we (voor het oogenblik) niets, waarom dus zouden we vechten? dat dan de Westersche democratieën blij zouden zijn, zich alsnog zonder kleerscheuren te kunnen terugtrek ken uit een avontuur, dat geweldige en niet te overziene gevolgen met zich dreigt te slepen. De Duitschers voelen zich voor het oogenblik bevredigd. Goering heeft al de rijkdommen opgesomd, welke Po len aan steenkool, ertsen enz. enz. het Derde Rijk belooft op te leveren hij behandelde in zijn radiorede het op den buurman veroverde gebied volle dig als wingewest. Zullen Frankrijk en Engeland de Duitschers in staat stellen om zich met behulp van de Poolsehe grond stoffen nog sterker voor te bereiden op de uiteindelijke afrekening van Duitschland met het Westen? Reeds des anderendaags gaven de Britten aan wie Goering in zijn re de geen verwijten en beschimpingen had bespaard hun antwoord. Dal luidde: „De Britsche politiek wordt gebaseerd op de veronderstelling, dat de oorlog drie of meer jaren zal du ren. Alle departementen hebben op dracht ontvangen, hun plannen hier op te grondvesten". „De bevoegde woordvoerder van Engeland", aldus een bericht uit Lon den. deelde aan de pers mede, dat En geland weigert met Duitschland te on derhandelen. zoolang de Duitsche strijdkrachten niet volledig uit Polen zijn teruggetrokken. „Dit is de minimumvoorwaarde van Engeland voor de beëindiging van de vij andelij kheden". De minimumvoorwaardeHet samenstel der eischen formuleert de „News Chronicle" als volgt: f. Instelling van een fatsoenlijke Duitsche regeering. 2. Herstel van de onafhankelijkheid van Tsjecho-Slowakije. 3. Het afzien door Duitschland van alle agressieve bedoelingen. 4. Ontwapening. De Fransche pers uit zich in gelij ken geest. Ziehier een citaat: „Frankrijk gaat niet voor niets een oorlog in. Wanneer eenmaal het be sluit genomen is, de strijdkrachten naar het front te zenden, zal Frankrijk marcheeren tot de verplettering van het regiem van Hitier en de wegne ming van de Duitsche bedreiging te gen Europa." Deze besliste afwijzing van 't Duit sche vredesaanbod, dat in Goerings twee en een half uur durende redevoe ring was vervat, moet in Berlijn wel een zeer teleurstellenden indruk heb ben gemaakt. Want al pochte Goering op den Duitschen Westwal, dien hij onneembaar acht, zelfs een Duitscher weet, dat de oorlog voor de Duitschers verloren kan worden, wanneer Duitschland voor eenige jaren achter een van het wereldverkeer, van de zeeën, wordt afgesneden. De duur is de bondgenoot van Franschen en En- gelschen; Duitschland kan den oorlog verliezen zonder dat een vijandelijk leger (Duitschland heeft bestreden. Hoe lang de „duur" moet wezen, welke Frankrijk en Engeland aan een overwinning kan helpen? Dat hangt van de omstandigheden af, in het bij zonder van de verdere internationale ont- en verwikkelingen. Als Duitschland even geïsoleerd stond als in 19141918, dan zou de oorlog gauw, ten nadeele van dit land zijn beslist. Het Derde Rijk is veel ar mer dan het Keizerrijk; het is krach tiger bewapend, maar beschikt over minder economische, financieele en moreele reserves. Maar Duitschland heeft thans „ach terland". Doordat Rusland geen te genpartij is, kan het over de Oostzee voorraden aanvoeren uit Rusland. Zoolang het kan betalen! En uit Italië en misschien uit den Balkan. Van groot belang is de vraag, wat Rusland en Italië zullen doen, die.zich thans nog „op den achtergrond" hou den. In Rome schijnt men niet veel te gevoelen voor een avontuur in de Mid- dellandsche Zee, waarbij het tegen de gezamenlijke vlootkracbten van Frankrijk en Engeland zou moeten optornen. Maar de RussenRusland zal vermoedelijk niet bepaald de zijde van Duitschland kiezen; de Russen blazen in het oorlogsvuur en bevorderen de verbreiding ervan. Rusland mobili seert op het oogenblik aanzienlijke le- gerkraehten en het concentreert deze in het Oosten, maar óók in het Wes ten. Het schijnt, dat Roemenië zich bedreigd gevoelt het land heeft thans bijna anderhalf millioen man onder de wapenen gebracht. Zal Rusland zijn in 1918 aan Roe menië verloren gegaan gebied, Bcssa- rabië, willen bezetten? En als de Duit schers heel Polen dreigen op te slok ken. zal Rusland dan misschien de Oostelijke Poolsehe provincies, die het tot 1918 beheerschte, weer tot zich trachten te nemen? LEVENSVERZEKERING WAALWIJK De militaire situatie is slecht voor de Polen: de Duitschers zijn diep het land ingetrokken, tot aan Warschau, de hoofdstad toe en vervolgens tot een lijn Noord en Zuid van deze stad. In Warschau zelf houden de Polen tot heden althans dapper stand en zij hergroepeeren hun legers in stel lingen, welke ze gedurende langen tijd te verdedigen achten. Daartegenover beweerde Goering in zijn radiorede, dat de Polen reeds ver slagen kunnen worden geacht. Hij zei woordelijk: „Op dit oogenblik is de Pool met zijn geheele leger in drie groote krin gen ingesloten. Het laatste bericht dat ik ontvangen heb is, dat de ontbinding is begonnen in het gebied bij Radom en dat duizenden en duizenden de wa penen weggooien en hel leger zich be gint over te geven. Een dergelijk Tannenberg heeft zich in de militaire geschiedenis nog niet voorgedaan. Een ingesloten Poolsch leger komt niet meer weg. Naar onze schatting zal de geheele veldtocht tot en met het laatste opruimingswerk niet langer dan vijf weken duren." De eerstvolgende dagen zullen on: leeren, of deze kenschetsing van den toestand de juiste is. Zondag jongstleden heeft Canada aan Duitschland den oorlog verklaard. Het besluit zal worden bekrachtigd door koning George van Engeland, die koning van Canada is. Het directe belang van dit feit is voornamelijk gelegen in de door die oorlogsverklaring veel moeilijker ge worden positie der Ver. Staten. Pre sident Roosevelt moet tegen zijn wil de neutraliteitswet toepassen op alle oorlogvoerenden. Maar daar door wordt de Amerikaansche handel lam geslagen. Want niets wat in den oorlog kan worden gebruikt, mag thans worden uitgevoerd naar Frank rijk, Engeland en cle Britsche domini ons, daaronder thans ook liet uitge strekte gebied van Australië en het Noord-Amerikaansche Canada mede inbegrepen. Onder den druk der omstandighe den krijgt Roosevelt nu kans op aan vaarding van een wijziging der neutra liteitswet bedoelende vrijheid te schep pen tot contanten verkoop van oor logsgoederen. Een voordeel, waarvan enkel de geallieerden, die de zeeën beheerschen, kunnen profitceren. Hoe moeilijk de positie der neutrale staten kan worden, bewezen reeds en kele gebeurtenissen. Britsche vliegtuigen, die pamfletten boven Duitsch gebied hadden uitge worpen, passeerden op den terugtocht boven Belgisch gebied. Het was nacht en Belgische vliegers bonden den strijd aan tegen (le indringers, die met mi trailleurs antwoordden. Eén Britseh toestel werd tot dalen gedwongen, maar een Belgisch toestel werd neer geschoten en de inzittenden konden zich slechts met hun parachutes red den. Ze werden licht gewond. Brussel seinde een protest naar Londen. Zoodra zij kennis gekregen had van het ernstige incident, dat zich heeft voorgedaan, heeft de Brit sche regeering spontaan den ambas sadeur van Groot-Brittannië te Brus sel opgedragen, zich naar den heer Spaak, minister van buitenlandsche zaken, te begeven, oin zijn volledige excuses aan te bieden voor het optre den der Engelsche vliegers en zijn diep leedwezen te uiten over de verwondin gen, welke aan.de Belgische vliegers zijn toegebracht. Sir Robert Give heeft den lieer Spaak mededeeling gedaan van den wensch der Britsche regeering, alle aangerichte schade te herstellen. De ambassadeur heeft hieraan toe gevoegd dat nieuwe, zeer scherpe in structies gegeven zijn aan de Britsche luchtmacht, het Belgische grondge bied te mijden en een herhaling van incidenten te voorkomen. Ook op Deensch gebied heeft zich een incident voorgedaan. Boven Je DeenschnDuitsche grens had 'n lucht gevecht plaats. Waarnemers hebben verklaard, dat zij hebben gezien, dat verscheidene bommen in zee vielen als gevolg waar van het water in de buurt van den Hindenburgdam, welke de verbinding vormt van het Duitsche eiland Sylt met het vasteland, hoog opspatte. Op zee blijven Britsche schepen ten offer vallen van Duitsche duikbooten; van den anderen kant blijven de Brit ten actief met het opbrengen of in den grond boren van Duitsche schepen. De schepen van neutrale staten ver richtten verscheidene daden van inen- schenliefde door de slachtoffers te bergen vooral Nederlandsche sche pen doen dat. De „Bilderdijk" redde 35 leden der bemanning van het E,ngelsche s.s. „Pukkastan"; de „Mars" nam dertig opvarenden van het Britsche s.s. „Ma naar" aan boord. De „Statendam" van de Holland Amerika Lijn heeft per radio medege deeld, dat 37 leden van de bemanning van het Britsche schip „Winkleigh" KOMT EN/EN SMULLEN. uitsluitend van Ie kwaliteit kalfsvleesch. opgepikt zijn. Het stoomschip .Jireedijk" van de Holland-Amerika Lijn heeft de geheele bemanning van het getorpedeerde En gelsche tankstoomschip „Kennebec" opgepikt. De bemanning bestond uit 32 man. VAN DE FRONTEN. Aan het front in het Westen begint zich grootere activiteit te ontwikke len. De Franschen strijden op Duitsch gebied en veroverden in de richting van Saarbrücken verscheidene dooi de Duitsche burgerbevolking verla ten dorpen. De luchtmacht voert over en weer verkenningsvluchten uit. De Britten zetten hun papier-bom bardement over Duitschland voort. In Polen wordt verwoed om War schau gevochten. Maarschalk Smigly Rydz heeft een legerorder uitgegeven, waarin hij den Poolschen troepen ge last om op de nieuwe verdedigingsli nie tot den laatsten man halt te hou den.,Deze linie loopt Noord-Zuid van Warschau. De Duitsche legerberichten maken melding van veel oorlogsbuit en tien duizenden gevangenen. Heele divisies der Polen zouden omsingeld zijn en haar overgave wordt een kwestie van enkele dagen geacht. De Polen beweren, dat reeds meer dan 1 Duitschers zijn gesneuveld. De Duitschers geven hun verliezen voor de eerste zes dagen van strijd in Polen op als 9 per 10000 man aan dooden. Dat zou dus op een invalsle- ger van 1V2 millioen man circa 1350 dooden beteekenen. De Poolsehe bezetting van de Wes- terplatte in Danzig heeft zich 11a een 6-daagsche verdediging tegen de be schieting van de Duitsche oorlogssche pen en stormaanvallen van infanterie, gesteund door artillerie en pioniers, moeten overgeven. De bezetting heeft uit slechts 120 man bestaan, van wie er vóór de overgave 55 waren ge sneuveld. De overlevenden waren vol komen uitgeput. DE HELDEN VAN DE WESTER PLATTE, „De verdediging van de Westerplat- te zal een roemvolle bladzijde vormen in de geschiedenis van Polen', schrijft de Berlijnsche correspondent van dc „Neue Zuericher Zeitung". Een week lang heeft 't kleine Pool sehe garnizoen weerstand geboden aan alle aanvallen te land, ter zee en uit de lucht. Het fort werd eerst hevig gebombar deerd uit het zware geschut van dc „Schleswig Holstein". Toen de troepen van de Duitsche marine daarna aan vielen. werden zij echter tot tweemaal toe teruggeslagen. Hierop riep men de hulp in van „Heinnvehr" en S.S., die in werkelijkheid bestonden uit gere gelde infanterie, artillerie en pioniers. Het bosch voor het Poolsehe fort werd in brand gestoken, de manshoo- ge muren rondom werden in puin ge schoten door geschutvuur. Loopgraaf- mortrieren en vlammenwerpers wer den in actie gebracht, evenals 'n groot aantal bombardementsvliegtuigen. Te gelijkertijd bombardeerde de „Schles wig Holstein" onophoudelijk de Pool sehe stelling. Toen tenslotte Donderdag de witte vlag door de belegerden geheschen werd op de ruïnes van het fort en de Poolsehe commandant zich met zijn Waalwyfescbe en Laifslraatsrke Coorant.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1