BINNENLAND. De belangen van de gemobiliseerde dienstplichtigen lo ge D hi zt w hi m D o< D et D D ei tc D w P Is d v; w g' h P 1! ir tc 9' IV d h tc v P C e< tc g d z g k z h I| n v s f s mannen overgaf, waren de Duitschers uiterst verbaasd, dat liet geheele gar nizoen uit slechts zestig man en vijf officieren bleek te bestaan. Zij hadden gemeend met een veel grootere bezet ting te doen tc hebben gehad. Deze had oorspronkelijk bestaan uit 120 man, van wie er 55 waren gesneuveld. De overlevenden waren volkomen uit geput. KRASSE TAAL VAN DEN DUCE. Naar Stefano uit Rome meldt, pu bliceerden alle Italiaansche ochtend bladen gister een cursief gedrukt ar tikel uit Mussolini's dagblad de „Po- polo d'Italia", getiteld: „Italië en zijn lotsbestemming". „Op de wijzerplaat van de geschie denis", aldus het artikel, „trekt een belangrijk uur voorbij, een van die verschrikkelijke en beslissende uren. Welker voorbereiding soms tientallen jaren vereischt. Dit is het uur van Versailles; welks voorbereiding dateert van 23 Maart 1919 den dag waarop de eerste fascio gesticht werd, welke om Mussolini een handvol overlevenden samen bracht, die zoo juist in den oorlog ge streden hadden en nu tot een nieuwen strijd geroepen werden. De eerste fasci waren een onmid dellijke reactie van de troepen, (lie uit een bal van bloed gekomen, de te leurstellende ontdekking hadden ge daan, dat de overwinning, waarvoor Italië met zijn bloed op enorme wijze had bijgedragen verminkt en verijdeld werd door vier vampiers die aan de operatietafel hadden gezeten, alsof het een diner betrof. Wij allen gevoelden onzen toorn opkomen over de wijze, waarop Italië behandeld werd eil wij deden de plech- tigc belofte, revanche te nemen, op dat aan Italië zou worden teruggege ven, al wat van dit land gestolen was. Sedert 23 Maart 1919 gelooft en ge hoorzaamt het Italiaansche volk aan den Duce in den strijd legen Versail les. Door dit geloof bezield, heeft het Italiaansche volk het imperium her overd en zal hel dit ook verdedigen. Met hetzelfde geloof wacht het fas cistische Italië thans op de orders van den Duce. Het fascistische Italië weet, dat het zich op dit oogenblik voor zijn eigen lotsbestemming geplaatst ziet en ge looft meer dan ooit in den Duce". DUITSCHE TORPEDOBOOT OP EEN MIJN GELOOPEN. Te Trelleborg (Zuid-Zweden) werd gisterenavond een zware explosie ge hoord, welke naar later zou blijken, een nieuwe catastrofe beteekende in het Duitsche mijnenveld in het Zui delijk deel van de Sont. Pas vandaag is bekend geworden, dat ditmaal een Duitsche torpedoboot door het loopen op een mijn vernield is. Gisteravond om ongeveer zes uui verliet een Zweedsch stoomschip de haven Trelleborg. Toen hel schip in de buurt van het Noordwestelijk deel van het mijnenveld gekomen was, werd de bemanning opgeschrikt door een donderende explosie in de onmid dellijke nabijheid. Van de commando brug af kon men waarnemen, hoe een Duitsche torpedoboot in de lucht vloog. Even tevoren had men op het Zweedsche schip geconstateerd, dat het Duitsche oorlogsschip zich op pre cies dezelfde plaats bevond waar en kele oogenblikken later de explosie gebeurde. Het geheele drama speelde zich in luttele seconden af. Na de ontploffing zag men talrijke personen in de gol ven worstelen om het vecge lijf te red den. Eenige drenkelingen werden on middellijk door een Duitschen treiler, die zich in de nabijheid bevond, aan boord genomen. Voor zoover men ech ter aan boord van hel Zweedsche schip kon nagaan, zijn ruim tien man van de torpedoboot verdronken. VLOTEN IN 1914: Engeland: 30 moderne, 40 oudere slagschepen en slagkruisers; 118 krui sers; 228 torpedojagers; 77 onderzee booten. Duitschland: 18 moderne en 22 oudere slagschepen en slagkrui sers;; 51 kruisers; 152 torpedojagers; 29 onderzeebooten. VLOTEN THANS: Engeland: 13 (plus 2 in verbou wing) slagschepen en slagkruisers; 56 kruisers; 190 torpedojagers, 57 on derzeebooten. Duitschland: 5 (drie hiervan zijn „vestzakslagschepen") slagschepen en slagkruisers; 8 krui sers; 22 torpedojagers; 60 onderzee- booten. Tel. HET LEGERBERICHT VAN DINSDAGOCHTEND. Terwijl van Duitsche zijde wordt gemeld dat de Duitsche troepen in den Noordelijken sector de vesting Lomza hebben ingenomen en de troepen de vesting Modlin naderen, declen de be richten uit Warschau mede, dat niet alleen de aanvallen op Warschau zijn afgeslagen, maar dat de Duitschers hier op verschillende punten wijken. Van 't Westelijk front wordt gemeld dat ondanks den tegenstand van den vijand, de Fransche troepen op een front van circa 20 K.M. ten Oosten van de Saar, door hun krachtige aanval len steeds meer en meer vorderingen maken. GOERINGS AANMOEDIGING. De buitenlandsche overzicht-schrijver in de „Maasbode gaf Maandagavond in z'n blad de volgende beschouwing: In oorlogstijd, zeker als een oorlog pas begonnen is. gaat de belangstelling gemeenlijk meer uft naar hetgeen zich op de fronten en slagvelden afspeelt, dan naar de redevoeringen, welke de staatslieden houden. Later, als er tee- kening in den algemeenen toestand is gekomen: als de verwachtingen span nen op het bevrijdende woord, dat den vrede" weer in het vooruitzicht stelt, concentreert zich de aandacht wellicht meer op hetgeen in diplomatentaal ge zegd wordt. Maar zoolang de werke lijke strijd zelfs nauwelijks aangevan gen is,-is het woord aan het kanon. Zoo is het steeds geweest; en daar om kan het te meer verwondering wek ken, dat de redevoering, Zaterdag door Goering gehouden, werkelijk 'n oogen- biik in het centrum der Europeesche in teresse heeft gestaan en alom druk be commentarieerd wordt. Men beziet cn beschouwt het document van alle zij den; en al is ieder ervan overtuigd, dat het geen enkel effect voor een herstel van den vrede kan hebben, men is toch daarnaast van oordeel, dat het de mo gelijkheid biedt in de toekomst te schou wen: en daarmede heeft de fantasie, welke meer dan ooit wil werken, stof in overvloed gekregen om zich bezig te houden: tot gruwelijker zaken haar ge heel in beslag zullen nemen. Overigens was Goerings rede in vele opzichten zeer merkwaardig. Het was een echt document humain, opgesteld in een uiterst moeilijk en kritiek mo ment. Een stuk, waarin nog niet de ech te Duitsche oorlogsstemming te bespeu ren valt, wel de stille hoop, dat het Westen alsnog op zijn schreden zal te- rugkeeren; misschien ook de hoop, dat Engeland en Frankrijk ieder hun eigen weg zullen gaan en dat vooral Parijs voor de uiterste consequenties van zijn plechtige belofte aan Polen zal terug schrikken. Londen heeft op deze „bekoring" on middellijk met groote vastberadenheid gereageerd: enkele uren, nadat Goe ring, zij het indirect tot nadere bespre kingen op de basis van de in Polen geschapen situatie uitgenoodigd had, kwam het Britsche antwoord: Engeland stelt zich in op een langdurigen oorlog: voorloopig moeten alle Engelsche mi nisteries hun maatregelen treffen voor een oorlogsduUr van drie jaar; zoo noo- dig zullen na die drie jaar even lange verlengingen komen. Natuurlijk weet men in Londen niet, evenmin als ergens ter wereld, hoe lang deze oorlog Euro pa zal martelen: natuurlijk hoopt en verwacht men stellig, want daarop zijn alle Britsche berekeningen gebaseerd dat het nationaal-socialistische re giem veel eerder zal ineenstorten: maar men neemt in Londen geen enkel risico. Men is verbeten om den strijd voort te zetten, tot het oogenblik, waarop men met een ander stelsel de onderhande lingen kan openen, naar men verklaart, zeer loyale en royale onderhandelingen, welke voor het Duitsche volk geen nieuw Versailles zullen brengen. Men tast in Goerings rede voelbaar, dat ook hij deze Britsche doelstelling volkomen zuiver inziet. De felste, de eenig felle fessage in zijn lange toe spraak van meer dan anderhalf uur was juist het verweer tegen den Engelschen hoofdeisch: „Een vrede met als inzet onzen Führer is voor een Duitscher on denkbaar." Naar deze thesis culmineer de het geheele Goeringsche betoog: daar bereikte het een rhetorisch hoog tepunt, volkomen begrijpelijk overi gens, want „strijd tegen Hitier", zooals de Engelschen dien opgezet hebben, be- teekent strijd tegen het geheele natio naal-socialistische regiem. Hier moest Goering zich wel vereenzelvigen met Hitler, met het geheele stelsel. Nu de Führer in het hoofdkwartier bij de strij dende troepen verblijft, is Goering zijn plaatsvervanger in de rijkshoofdstad. Op hem rust de verantwoordelijkheid, maar ook de taak om het Duitsche volk moed in te spreken, om het over de bit tere teleurstelling van het oorlogsfeit heen te helpen. Want, en dit is voor de Duitsche stemming een zeer belangrijk gegeven: de nationaal-socialistische leiders heb ben het volk steeds en voortdurend voorgehouden, dat alle doeleinden, wel ke Hitier zich gesteld had, zonder oor log, zonder dat één druppel Duitsch bloed zou vloeien, bereikt zouden wor den. Dit is honderden malen zóó gezegd en zóó geschreven. Het was juist de glorie van Hitier, dat hij Versailles af gebroken had, groote gebieden had ge annexeerd zonder dat het tot een oor log kwam; Hitler was heer en meester niet alleen in Duitschland, maar even zeer in geheel Europa, waar hij zijn wil als wet kon doen gelden, zonder dat Engeland op dit woord lag het volle accent het kon of zou wagen iets anders te doen dan bluffen. Zelfs toen de oorlog in Polen reeds begonnen was, heerschte in de breedste Duitsche krin gen nog de diepe, door von Ribbentrop verstevigde overtuiging, dat Engeland zich weer bij het voldongen feit zou neerleggen. Een werkelijke oorlog in 't Westen, de groote schrik van het Duit sche volk, werd zoo onwaarschijnlijk geacht, dat hij als onmogelijk werd aan gegeven. Het groote doel van Goering nu was, men voelde het voortdurend aan, deze illusie van het Duitsche volk zonder al te veel schokken af te leiden. „De Führer heeft den oorlog niet gewild." We zijn er van overtuigd; maar er komt in de geschiedenis steeds een mo ment, waarop het niet gewilde onver mijdelijk wordt, wijl men voortdurend „de allernaaste gelegenheid" gewild heeft. Het „gevaarlijke leven" is een riskant spel, dat men gemakkelijk ver liezen kan. Versailles, Oostenrijk, Tsjecho-Slo- wakije. Memel zijn gewonnen zetten geweest. Gewonnen zonder dat men zichzelf behoefde te wagen. Om Polen zal nu de strijd om leven en dood ge voerd moeten worden. De inzet is nu eenerzijds het nationaal-socialistische regiem, anderzijds het Britsche impe rium. Maar om dien inzet moet van nu af aan oorlog gevoerd worden; de oor log, dien Duitschland onmogelijk ver klaard had. Het Britsche, het Fransche, het Poolsche volk wisten sinds maan den, waar ze aan toe waren; het Duit sche hoorde alleen, dat ook voor het Poolsche probleem geen oorlog zou be hoeven gevoerd te worden. Hitler was almachtig. Nu is gebleken, dat dit aure ool slechts een vage schijn was. En Goering moest pogen dit in zoo zacht mogelijke termen, zonder de laatste hoop te vernietigen, aan het Duitsche volk. dat „recht heeft op de volle-waar heid". mede te deelen. Hij moest her stellen, wat de propaganda-methoden van Goebbels van wien men de laat ste weken niets meer gehoord heeft bedorven hebben. Daarom was Goering's rede ook sterk defensief ingesteld: wij hebben het niet gewild. En de bijna smeekende aansporing: nu het toch gekomen is, blijf vertrouwen in ons stellen. Twee gedachten, welke op meesterlijke wijze tot menschen gericht werden; niet meer als met gesloten oogen over een onbe paalbare massa, maar tot ieder der toe hoorders afzonderlijk, van mensch tot mensch. ONZE MACHTIGE STEUN: HET WATER. Teneinde de inundatie-mogelijkhe den waarover ons land beschikt, te allen tijde en met name met het oog op den huidigen waterstand te verzekeren, worden maatregelen genomen om, met den geringst moge- lijken overlast voor de betrokken bur gerbevolking, een kom van geringen omvang in de provincie Utrecht met water te vullen. DONKERE OLIE, PETROLEUM EN BENZINE „DISTRIBUTIEGOEDEREN". De minister van Economische Za ken heeft drie beschikkingen uitge vaardigd, waarbij donkere olie, pe troleum, alsmede benzine en benzol worden aangewezen als distributie- goederen. Krachtens deze beschikkingen is iedere producent of importeur van of handelaar in deze producten verplicht zich te laten inschrijven hij het Rijks bureau van aardolieproducten. NAUW CONTACT NEDERLAND—BELGIë. Op het Belgische ministerie van Buitenlandsche Zaken te Brussel is Maandag de permanente commissie van de Oslo-staten bijeengekomen. Nederland was vertegenwoordigd door H. M.'s gezant baron Van Harinxsma thoe Slooten en door den heer Lam ping, directeur der Handelsaccoorden. Alhoewel Zwitserland zich steeds buiten alle Oslo-conferenties heeft ge houden, waren thans twee Zwitser- sche waarnemers aanwezig. De Belgische minister van Buiten landsche Zaken, Spaak, opende de bijeenkomst met een korte toespraak, waarin hij met nadruk wees op de bij zondere positie, die de neutrale lan den in het huidige conflict innemen. Er ontspon zich voorts een gedacli- tenwisseling over verschillende kwes ties, die op de agenda stonden, a.a. over de handelsbetrekkingen van de neutrale landen met de oorlogvoeren de mogendheden. Na de korte algemeene vergadering werd besloten de besprekingen over twee subcommissies te verdeden, een economische en een juridische sub-commissie. De economische com missie, die vraagstukken te behande- Verhooging van het maximum der kostwinnersvergoeding. De regeeringspersdienst meldt: Bij de regeering zijn eenige maatre gelen in voorbereiding, welke strek ken om de maatschappelijke zorgen van de buitengewoon onder de wape nen geroepen dienstplichtigen zooveel mogelijk te verlichten. Daartoe zal o.a. het bedrag, dat ten hoogste aan kostwinnersvergoeding kan worden toegekend, van 2.50 op 3 per dag worden gebracht, terwijl in bijzonde re gevallen het bedrag van 3 met machtiging van den minister van de fensie nog eenigermatc zal mogen worden overschreden. Dit wil niet zeggen, dat alle vergoe dingen verhooging zullen ondergaan, maar dat in sommige gevallen, waarin thans reeds 2.50 per dag aan ver goeding wordt genoten, doch waarin dit bedrag niet voldoende blijkt, in verband met den achteruitgang van de gezins-inkoinsten en b.v. in ver hand met de grootte van het gezin, de vergoeding kan worden verhoogd. Verder zal de verhooging soms noodig blijken ten aanzien van gezinnen, die in het buitenland verblijf houden, daar in verschillende streken in het buitenland een andere maatstaf voor levensonderhoud moet gelden dan hier te lande. Steun voor hen, die met kost winnersvergoeding niet gehol pen zijn. Voorts is een regeling te wachten, welke beoogt steun te verleenen aan diegenen, die door opkomst in militai ren dienst in onoverkomelijke moei lijkheden zijn geraakt en met toeken ning van kostwinnersvergoeding niet of niet voldoende geholpen zijn. De regeering heeft het hoofdbestuur van de Koninklijke nationale veree- niging tot steun aan miliciens bereid gevonden zich met de uitvoering van deze regeling te belasten. Daar deze vereeniging voor dit doel niet over voldoende geldmiddelen beschikt, heeft de regeering haar een zeker be drag aan subsidie toegezegd met de bepaling, dat deze subsidie zal wor den verhoogd met een gelijk bedrag als de vereeniging van andere zijde aan bijdragen mocht ontvangen. Wan neer dus iemand de vereeniging steunt, hetzij met 1(10, hetzij met een kwartje of een dubbeltje, kan hij er op rekenen, dat het rijk er evenveel bijlegt. Het adres van de vereeniging is: Amsterdam C., Weteringschaiis 96, terwijl het nummer van de postreke ning is 12459. Geleidelijk meer verlof. Ook is een verlofregeling in voor bereiding, doch eerst moet nog wor den nagegaan, in hoeverre de toestand len heeft van ravitalleering, bevoor rading enz., zetten Dinsdagmiddag haar besprekingen voort. Wij meenen ook te weten, aldus de Tel., dat speciaal tusschen de Neder- landsche en de Belgische regeering iederen dag contact wordt gehouden in verband met de treffende overeen komst der neutraliteitsproblemen van beiden landen. Om slechts een voorbeeld te noemen: Nederland en België moeten gemakkelijke verbin dingen kunnen onderhouden met hun respectieve koloniën en hebben der halve dezelfde moeilijkheden op scheepvaartgebied te overwinnen. PRIJSOPDRIJVING ENERGIEK TEGENGEGAAN. De minister van Economische Za ken heeft gisteren wederom een aan tal opdrachten verstrekt tot instelling op korten termijn van accountants onderzoek hij verschillende impor teurs, industrieele ondernemingen en grossiers en wel naar aanleiding van ingekomen klachten over prijsverhoo- gingen. Voorts is last gegeven om te gen verschillende bedrijven, waarin mag worden aangenomen, dat inder daad een in strijd met de wet vastge stelde prijsverhooging werd uitge voerd, proces-verbaal op tc maken. De minister is erkentelijk voor de gegevens, die hij naar aanleiding van zijn oproep van vorige week heeft ont vangen over uitgevoerde of voorgeno men prijsverhoogingen. Individueele beantwoording der ingekomen brie ven is uiteraard bij de groote drukte ten departeinente niet wel mogelijk, doch men kan er van overtuigd zijn, dat elk geval nauwkeurig wordt on derzocht. De minister verzoekt be langhebbenden ook verdere gevallen onverwijld aan het ministerie van Economische Zaken, Bezuidenhout 30, Den Haag, door te geven. De politie te Tilburg heeft op de markt enkele partijen rij wiel ban den in beslag genomen wegens onredelij ke prijsopdrijving. Zoo werden er het verleenen van verlof gedoogt. Voorshands zal het verlof in elk ge val slechts op beperkte schaal kun nen worden verleend. De regeering hoopt, geleidelijk eenige uitbreiding aan het verlof te kunnen geven. Het is van belang, dal afgeschei den van deze regeeringsinaatregelen ook van particuliere zijde alles in het werk wordt gesteld om de moei lijkheden en zorgen, welke op de schouders van de gemobiliseerden of van hun gezinnen rusten, zooveel mo gelijk te helpen verlichten. Beroep op aller medewerking. Uit maatschappelijk oogpunt is het gewenscht, dat de plaatsen, die als ge volg van de mobilisatie zijn openge vallen, weder geheel worden bezet. De regeering heeft in dit verband met groote waardeering vernomen, dat zeer vele werkgevers hun onder de wapenen geroepen personeel niet of althans slechts tijdelijk hebben ont slagen en de opengevallen plaatsen ook slechts tijdelijk hebben doen be zetten door niet-gemobiliseerden, op dat de gemobiliseerden, wanneer zij weder uit dienst komen, in hun oude betrekking kunnen terugkeeren. Bovendien hebben vele werkgevers het verschil tusschen loon en kostwin nersvergoeding geheel of voor een deel weggenomen door het toekennen van een hijslag. De regeering beseft volkomen, dal niet alle werkgevers aldus kunnen handelen, met name niet zij, die ten gevolge van de algemeene mobilisatie zelf in min of meer groote moeilijkhe den zijn gekomen te verkeeren. Ech ter moge de regeering een opwekking richten tot alle werkgevers, die tot heden in dit opzicht hun standpunt nog niet hebben bepaald, om ten be hoeve van onze gemobiliseerden zoo ver te gaan, als in verband met hun eigen omstandigheden mogelijk wordt geacht. Ook het publiek kan onder de hui dige omstandigheden steun aan gemo biliseerden verleenen. Vele zaken kun nen in stand worden gehouden, indien men eenige inschikkelijkheid betoont, bijvoorbeeld door waren, welke an ders aan huis worden bezorgd, zelf af te halen of tc doen afhalen. In som mige zaken blijft de echtgenoote van den gemobiliseerde achter, die niet m staat is het bedrijf gaande te houden, terwijl hulp niet is te krijgen of niet kan worden betaald. Hier kan alleen uitkomst worden gebracht, wanneer anderen die over vrijen tijd be schikken belangeloos de behulp zame hand bieden. De regeering doet een beroep op iedereen, die daartoe in staat is, om te doen wat in zijn vermogen ligt om de zorgen van de gemobiliseerden te helpen verlichten. handen verkocht voor ƒ1.75, die al tijd voor 82 V2 cent werden aangebo den, aldus de „Tel." Voorts is tegen enkele slagers te Tilburg proces-verbaal opgemaakt wegens onredelijke verhooging van vleeschprijzen. NEDERLANDSCH STOOMSCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN. Alle twee en twintig opva renden gered. Het A.N.P. verneemt uit Kopenha gen Uit Thisted wordt gemeld, dat elf leden van de bemanning van het Nc- derlandsche stoomschip Mark, afkom stig uit Rotterdam, in een reddings boot te Vorupocr zijn aangekomen. Zij deelden mee, dat de Mark Za terdagmiddag op weg van Finland naar Nederland op een mijn is geloo- pen en gezonken. De bemanning, die uit twee-en-twintig koppen bestond, begaf zich in de beide reddingssloe pen. Een boot met 11 personen werd gered. Een motorreddingsboot uit Ivlit- moeller en reddingsbooten uit Vuro- poer en Lyngby zochten daarna naai de andere boot, welke zij vanochtend op eenige kilometers afstand van de kust van Lyngby vonden. In deze boot bevonden zich de andere elf leden van de bemanning. Alle twee-en-twintig schepelingen waren uitgeput door de vermoeienis sen, welke zij hebben uitgestaan ge durende den langen tocht in de red dingbooten. De kapitein van de Mark, de heer A. G. van Dam, en de eerste officier, de heer J. Vinke, werden tengevolge van de mijnontploffing gewond. Zij bevinden zich onder geneeskundige behandeling. DE GEBOORTE VAN DEN 500.000STEN INWONER IN DEN HAAG. Bij den aanvang van de raadsver gadering in den Haag heeft de burge meester, mr. S. J. R. de Monchy, den 111 Zl gt h< b si II V V V V

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2