PROVINCIAAL NIEUWS. NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING, Woensdag 13 September 1939 No. 72 De Echo van heFZuiden Tweede Blad der gemeente Waalwijk e.a. DRUNEN. KAATSHEUVEL. Men leze i rondig de mededeelingen on der „OFFICIEEL NIEUWS DER GEMEEN TE e.a. Men blijlt dan steeds op de hoogte van hetgeen men in deze tijden behoort te weten, speciaal wat de maatregelen in eigen gemeente betreft en wat van groot belang voor eenieder zijn kan. KOSTWINNERSVERGOEDING. Blijkens de advertentie in dit blad zal de uitbetiling van de kostwinners vergoeding aan de verwanten van ge- mobiliseerden voortaan uitsluitend ge schieden des Zaterdags van 9 uur tot half één. DISTRI BUTIE-REGELING. In de Maandagmiddag in zaal 20 van het gemeentehuis alhier gehouden ver gadering van burgemeesters van ge meenten, aangesloten bij den distri butie-kring Waalwijk, werden de richt lijnen vastgesteld voor een gemeen schappelijke regeling van de distribu tie. In Waalwijk zal het distributie-kan toor gevestigd worden voor den distri butie-kring Waalwijk, terwijl in de aangesloten gemeenten agentschappen zullen worden gevestigd. Deze aange sloten plaatsen zijn Vlijmen, Drunen, Waalwijk, Sprang-Capelle, Waspik, Loonopzani en Heusden. Eventueele benoemingen e.d. zullen ge schieden door een commissie, bestaan de uit de burgemeesters van bovenge noemde aangesloten gemeenten. GEMEENTELIJKE LUCHTBE SCHERMING. Radio- en Uitkijkpost opgeheven! Volgens ontvangen telegrafische medcdeeling van den Minister van Bin nen landsehe Zaken behoeven de radio- luisterdicnst en de uitkijk-post, die in opdracht van genoemden minis ter in onze gemeente eenigen tijd in werking waren, tot nader bericht niet meer te functioneeren. In opdracht van den burgemeester hebben genoemde diensten daarom hun werkzaamheden gestaakt en zijn dus de posten op de teekenschool op geheven. WAALWIJKSCHE BURGERWACHT. Op Vrijdag a.s. 15 September zal om 8 uur di s avonds een bijeenkomst wor den gehouden, in de zaal van het Café Thalia, Stationsstraat. Alle Burgerwachters der 4 verschil lende secties worden dringend ver zocht op genoemde plaats en uur aan wezig te zijn. Op bovengenoemden avond bestaat ook gelegenheid zich op te geven als lid, waarvan verwacht wordt dat velen gebruik zullen maken. De Commandant. NED. VER. VOOR LUCHT BESCHERMING AFD. WAALWIJK. De cursus E.H.B.O. in wijk van Coothstraat en omgeving vangt aan op a.s. Donderdagavond 14 September '39. Ieder der 20 deelnemers krijgt een kennisgeving thuis. Er gaven zich spontaan een aanmerkelijk grooter aan tal personen voor dezen cursus op. Wie thans geen bericht krijgt, komt voor den volgenden cursus in aanmerking, waar omtrent nader bericht volgt. Tengevolge van een misverstand vielen eenige data weg in hetgeen j.l. Zateidag omtrent deze cursussen werd medegedeeld. Iedere cursus wordt twee maal per week gegeven en wel: op Dinsdag- en Vrijdagavond voor cursus Besoijen, Waalwijk (Ziekenhuis) en Baardwijk; op Donderdag- en Vrijdag avond voor Waalwijk (Gemeentehuis) en cp Maandag- en Donderdagavond voor Anthoniusparochie. De cursus te Besoijen is gisteren (Diitsdag) reeds begonnen. VROUWELIJKE STEUN AAN EEN LUCHTBESCHERMINGS DIENST. I ot voldoening wekt het, dat thans ook dc Waalwijksche vrouwen de noodzakelijkheid inzien om den lucht- bescherminsgdienst en de luchtbe- scnermingsvereeniging zooveel als in haar macht ligt te steunen, want de vrouwen kunnen bij deze organisatie onmogelijk gemist worden. Naast de talrijke dames die zich reeds voor den dienst hebben opgegeven, zijn er nu in de verschillende wijken reeds bijeen komsten belegd, waarin de vrouwen m hebben verklaard mede te zullen wer ken aan de voorname taak van de luchtbescherming. Haar taak zal bestaan uit: Propaganda maken voor de cursus sen die door Dr. Langemeijer worden gegeven; maatregelen nemen, waardoor de zorg voor zieken en ouden van da gen in tijden van gevaar bloksgewijze ter hand wordt genomen en tenslotte de gezinnen, waarvan de man gemobili seerd is met betrekking tot de te ne men maatregelen voor de luchtbescher ming zooveel mogelijk te helpen. Een specifiek vrouwelijke taak dus, die naar wij vertrouwen door de dames minitieus zal worden uitgevoerd, het geen een daadwerkelijke steun betee- kent voor den luchtbeschermingsdienst. Vanzelf sprekend geschiedt een en ander onder leiding van de verschillen de wijkhoofden. In verschillende wijken onzer ge meente zijn reeds vergaderingen in de zen geest gehouden. PROEFMOBILISATIE LUCHTBESCHERMING. In aansluiting op de proefmobilisatie van het personeel van den luchtbe schermingsdienst die Donderdag is ge schied, werd Zaterdag dezelfde oefe ning gehouden voor de vrijwilligers van den waarschuwings- en alarmeerings- dienst (W en A dienst). Het doet ons genoegen te kunnen mededeelen, dat deze oefening in alle opzichten volkomen geslaagd mag hee- len. Reeds 12 minuten nadat het sein was gegeven, kwamen de eerste vrij willigers, die ditmaal allen door spe ciale oraonances waren gewaarschuwd binnen. Van de 47 opgeroepenen arri veerden er 43, hetgeen voldoening wekt. De heer van Vliet, het hoofd van den luchtbeschermingsdienst hield tot de aanwezigen een korte toespraak, waar- •n hij het doel en de werkwijze van den luchtbeschermingsdienst in het alge meen en van den waarschuwings- en alarmeeringsdienst in het bijzonder uiteenzette. PRIJSVERHOOGING PRIJSOPDRIJVING. (IN DE SCHOENINDUSTRIE). In de op Donderdag 7 September j.l. gehouden vergadering van het Federa tiebestuur der Federatie van Neder- landsche Schoenfabrikanten is naar aanleiding van een desbetreffende be spreking naar voren gebracht, dat het in de laatst verschenen extra-editie van het Vakblad ,,De Schoen" voorkomen de artikel over de prijscalculatie door leveranciers van schoenen in verband met de bijzondere omstandigheden in dien zin misleidend is, dat het den le zer de gedachte ingeeft, alsof elke prijs- verhooging in dezen tijd ongemotiveerd en ongeoorloofd zou zijn. Dit is n.l. geenszins het geval. De tweede desbe treffende kennisgeving van de Regee ring maakt immers een juist onder scheid tusschen prijsverhooging en prijsopdrijving, waarvan de eerste zeer wel gemotiveerd kan zijn. Want nu de prijzen van grond- en hulpstoffen niet onbelangrijk stijgen en de belasting der bedrijven zwaarder wordt, kan het nie mand verwonderen, dat de schoenprij- zen niet meer op hetzelfde niveau kun nen liggen van voor enkele weken. De moeilijkheid is evenwel, hoeveel hooger de prijzen zullen moeten wor den genoteerd, aangezien men uiteraard vooreerst nog niet zeker is van het prijsverloop der grondstoffenmarkt. De Federatie van Nederland- sche Schoenfabrikanten. BOUWBELEMMERING. De commandant van de vesting Hol land maakt in de aankondiging, die op de daarvoor bestemde plaatsen is aangeplakt en bovendien op de ge meente-secretarie ter inzage, ligt, be kend, dat het verboden is om binnen een afstand van 1000 M. van eenig ver dedigingsobject een bouwwerk op te richten. Voor verdere bijzonderheden wijzen wij naar de genoemde biljet- ten. "«TÉ Uitknippen! LUCHTBESCHERMING. WAT IEDEREEN WETEN MOET Hoe zolders, vlieringen, bovenverdie pingen er uit moeten zien. In de serie publicatie's betreffende hetgeen ieder in eigen huis behoort te doen, moeten wij thans de aandacht vragen voor zolders, vlieringen en bo venverdiepingen. Waarom moeten deze worden ont ruimd of althans grondig worden opge ruimd? Vooreerst omdat brandbommen om laag worden geworpen, en het boven ste gedeelte van het huis dus het eerst getroffen zal worden. Bovendien leert de ervaring van el- ken dag dat brand op zolder het ge vaarlijkst is. Indien de bom door het dak heen slaat, is het waarschijnlijk dat deze op de zolder of bovenverdieping terecht komt en daar blijft branden. Wat moet men dus doen? Men moet zorgen dat een brand, die door welke oorzaken ook ontstaat, zoo min mogelijk voedsel kan vinden. Daar om: 1Zolders, vlieringen, bovenver diepingen zoo mogelijk geheel ontrui men. Indien dit niet mogelijk is, omdat men niet weet waar men de daar be waarde goederen zou moeten laten of wel omdat op de bovenverdieping woon- of slaapvertrekken in gebruik zijn, grondig opruiming houden, d.w.z.: alle oude rommel, licht brandbare voorwerpen, zooveel mogelijk verwij deren; kleine voorwerpen in kisten en kof fers opbergen; kisten en koffers, een eind van de muur, midden in het vertrek opstellen, zoodat men er om heen en overal goed bij kan komen. Hoe ordelijker en over zichtelijker, hoe beter! 2. Zolders, vlieringen en bovenver diepingen zooveel mogelijk brandvrij maken. Latwerkschotten vervangen door ijzergaas. Bedekken van vloeren (juist in de verste hoeken tegen de wanden) met een gipslaag of met een mengsel van waterglas en krijt; asbest- papier tusschen twee lagen linoleum; platen van onbrandbaar materiaal; houtdeelen impregneeren met geschik te brandwerende stoffen. 3. Het bluschmateriaal voor de hand gereed zetten om snel te kunnen optre den en de brandhaarden in de kiem te smoren. In een vorige mededeeling heb ben wij dit materiaal reeds opgesomd. Wij komen daarop terug als wij de brandbestrijding zelve behandelen. Als een twijfelaar zou vragen of dit alles wel effect heeft, kunnen wij hem antwoorden, dat elke brand in het klein begint, en als men er snel bij is, met eenvoudige middelen te bestrijden is. Bovendien kan men er niet op reke nen dat de gemeentelijke brandweer het werk uit de hand zal nemen, dat men zelf kan en behoort te doen. Bij een massalen aanval met brandbommen, wanneer vele branden tegelijk zijn ont staan, kan de brandweer nu eenmaal niet overal tegelijk zijn. Weest daarom paraat en treft Uwe voorbereidingen! Bij de zelfbescherming is voorberei ding meer dan het halve werk! Ned. Ver. voor Luchtbescherming. EEN MOOIE OORLOGSKAART. In dit nummer vindt men een prac- tische oorlogskaart. Men zal goed doen ze af te scheuren en te bewaren; ze kan bij 't nagaan der oorlogsverrichtingen in 't Oosten goede diensten bewijzen. R.K. MIDDELBARE HANDELSAVONDSCHOOL. Met verwijzing naar de advertentie in het nummer van dit blad, declen wij mede, dat de lessen aan de R.K. Middelbare Handelsavondschool alhier vanaf Maandag 18 September weer ge regeld en volledig zullen worden gege ven. Wij verzoeken de ouders hun kin deren voor zoover noodig, aan te geven op Maandag a.s. vanaf (5 uur n.m. en hiermede niet te wachten, daar zij an ders de kans beloopen, dat hun kinde ren niet meer worden geplaatst. Ver leden jaar werden 12 leerlingen voor de le klas wegens plaatsgebrek afge wezen. De' opleidingscursus voor de Vesti gingswet kan wegens de mobilisatie voorloopig niet worden gegeven. HUIZEN-VERKOOP. Bij de door notaris Christ alhier ge houden verkooping voor de familie Schilders-Oomens van een dubbel woonhuis in de Stationsstraat, werd dit aangekocht door de dames de Kort voor 5700. Het huis te v.m. Baardwijk door den heer R. G. Oomens aldaar voor 2430. SLACHTOFFERS MOTOR-ONGEVAL. De toestand van den heer IJpelaar, die als duo-rijder bij 't ongeluk met den motor in den Overlaat op Zondag 3 September zoo ernstig werd verwond en sindsdien in het Ziekenhuis alhier vertoeft, is nog steeds zorgwekkend. Hoewel een kleine verbetering is in getreden met eenige hoop op het be houd van zijn leven, verkeert de ge troffene nog steeds in bewusteloozen toestand. De motor-bestuurder, dc heer J. Trimbach Jr., is goed herstellende en zal binnen enkele weken het zieken huis verlaten. HALF NEDERLAND WAS ZONDAG OP REIS. Half Nederland was Zondag op reis. Half Nederland bezocht zijn gemobili- seerden en daar vaders, zonen, broers en verloofden over alle windstreken verspreid liggen, konden er niet genoeg treinen, bussen, trams, fietsen en au to's worden gecharterd om al die kris en kras door het zonnige land trekken- den, te brengen waar het hart haar dreef. Het was, of we midden in het va- cantie-seizoen zaten. Er heerschte een heel wat opgewek ter stemming onder de bevolking dan op dien fatalen Zondag van een week geleden. Toen een nervositeit onder de men schen en een militaire bedrijvigheid langs dc heirbanen, die wel tot zeer ernstig nadenken en doen stemmen moest. Van bezoek op groote schaal was dien dag niets kunnen komen om de doodeenvoudige reden, dat van de meest gemobiliseerden niet eens de verblijfplaats bekend was. Slechts een enkeling genoot dit voorrecht, doch zelfs hij kon daarvan geen profijt trek ken, wijl bewegingsvrijheid toen niet kon worden genoten. Wat kan er echter in een week tijds veel veranderen! We voelen ons niet alleen veel rus tiger ondanks alles wat ver builen de grenzen heeft plaats gevonden wc vinden die getroffen maatregelen eigenlijk al haast heel gewoon! Zóó is het leven. Die grootere rust stelden duizenden dezen Zondag in de gelegenheid den gemobiliseerden aan de grenzen en in het binnenland een bezoek te brengen. Zooals het overal elders was, zoo ging het ook in onze gemeente. Behalve de honderden, die met trein, auto, fiets of andere gelegenheid er op uit trokken, vertrok Mulders- Sars met 3 stampvolle bussen, naar Handel, Uden en Gemert, terwijl twee andere touringcars met bezoekers naar Rotterdam en Den Haag gingen en daarbij moesten nog tal van klanten worden teleurgesteld. Taxi's waren ner gens meer te krijgen. Voor tienduizenden van leger en vloot en niet het minst voor onze Waalwijksche menschen, is dc Zondag op die manier nog een ware feestdag geworden. Fietsplaatjes. Dc fietsplaatjes kosten 2,50. Dit is bepaald de reden, waarom Ringvin gers er zoo belust op zijn. Dezer dagen werd een onzer dorpelingen het slacht offer van zijn goedertrouwheid. Rus tig liet hij '1 plaatje aan dc fiets han gen met een touwtje, terwijl hij zelf in een huis binnen ging. Bij zijn terugkomst bleek het plaat je verdwenen te zijn. (De grootste kans is, dat het van eigenaar verwisseld is. Schoollokaal. In verband met het aantal leerlin gen kan aan dc R.K. Jongensschool tot 1 Jan. 1940 een zevende leerkracht worden aangesteld. Beschikt men op dien datum definitief over het vol doende aantal leerlingen, dan zal een vaste leerkracht worden benoemd. Rijwielpad naar Giersbergen. De bewoners van Giersbergen heb ben vele malen geklaagd over de ver binding met Drunen. Zoo goed en zoo kwaad het ging onderhield men zelf het fietspad en hotste en hotste toch nog door gaten en kuilen. Dit alles was zoo tot de gemeente een gulle hui kreeg. De verbetering van den weg van Drunen naar Giers bergen werd voor 100 ter hand ge nomen en uitgevoerd. Ook hier hebben wij reeds eerder op gewezen en thans is het werk voor een groot deel gereed. De bewoners van Giersbergen zijn er dankbaar voor, terwijl de toeristen deze verbe tering ook wéten te waardeeren. Onze nieuwe industrie. De „Lipsschroevengieterij" is nabij den overweg in Wolfshoek zonder veel leven en omhaal opgebouwd. Een officieele ingebruikstelling heeft nog niet plaats gehad, maar toch wordt er reeds flink in gewerkt. Talrijke arbeiders werken reeds in de ruime fabriek aan de orders uit binnen en buitenland. De fabriek heeft tevens opdracht gekregen voor de vervaardiging van onderdeden voor Nederlandsche on derzeeërs. De Opkomst. Zondag hield de P.V. „De Opkomst" een wedvlucht vanuit Breda. De duiven werden gelost om 12 uur 's middags. Aankomst le duif 12,53,30 uur; laatste 12,58,13 uur. De uitslag luidde als volgt: 1 A. Smits; 2 en 7 Adr. Brok; 3 J. v. Huiten; 4 C. Pulles, 5, 6 en 11 A. v. d. Hoven; 9 W. Pij nenborg; 10 M. v. Huiten. A.s. Zondag zal een wedvlucht wor den gehouden vanuit Roosendaal. In- korven Vrijdag van 79 uur. De kampioenspunten van jonge duiven zijn als volgt: Kampioen J. v. Huiten met 94 p.; 2e v. d. Hoven-Pul les met 81 p.; 3e Adr. Brok met 75p. ABONNEERT U OP DIT BLAD Het raadhuis. Het is wel dikwijls, dat wij er op terugkomen op den bouw en de vor deringen aan het nieuwe raadhuis, maar toch hopen wij niet vervelend te worden. Hoewel nog niet afgewerkt mogen we zeggen, dat het in groote trekken voor mekaar is. De trap werd aangelegd, terwijl de luifel aan de Westzijde zeer goed op zijn plaats blijkt te zijn. Het is thans nog afwerken. Dege nen, die aanvankelijk pessimistisch gestemd waren met het oog op de plaats kunnen tevreden zijn. Het nieu we raadhuis doet het door zijn bouw stijl zeer goed naast het massale kerk gebouw. Wordt mettertijd de omge ving nog verfraaid, dan is het zelfs zeer mooi. En toch zal men nooit be reiken, wat verkregen had kunnen worden als men gebouwd had op het terrein der familie Loeff. Veiling Drunen. Pruimen 2—14; Trumf de Viëne 7 15; C.lops 514; Reine Reuker 5 10; Reine de Merode 47; Jutte peer 13—19; Williams 47; Bergemotte 4—7; Knolperen 2—4; Div. stoofpe ren 2—6; Fr. de Cronscl 5—10; the Queen 2—5; Kerswiek 2—5; Tieser appel 23; Zoete appel 25; Toma len 4—5; Snijboon 610; Dubb. hoon 6—9; Primus 715; Wagenaars 6—7; Preij 3—6; Witte kool 1—2; Roode kool ll/23*/2; Savoie kool IV2—4; Spinazie 15; Juin 46; Sjalotte 5—8. Alles per K.G. Bloemkool 1V29; Komkommers 1 2; Meloenen 5—10; Sla l/2—2; An dijvie Perziken y2IV2. Al les per stuk. Peen 2!/2—5; Selderij 1/3—1. Alles per bos. Schoenindustrie. Er is momenteel in de schoenindu strie alhier volop te werken. Alleen is het moeilijk zich in alles direct te voor zien van de noodige grondstoffen, zoo- («at daardoor in sommige bedrijven eenige stagnatie ontstaat. Moderator K.J.M.V. Door Zijne Hoogw. Exc. Mgr. Diepen is tot Moderator van de K.J.M.V. al hier benoemd de WelEerw. Heer Kape laan S. A. C. Verhoeven van de Par. St. Joannes Onthoofding. Duivensport. De K.C.C. organiseerde Zondag een wedvlucht als oefenvlucht voor de T.- B.C.-vlucht vanuit Vilvoorden. De eer ste duif arriveerde om 12.48.20 met een snelheid van 1042.1 meter, de laatste om 1.5.7. uur met een snelheid van 875.47 meter. De uitslag was: 1. 45 Jac. Vloemans; 2, 12 17 33 37 Ant. Steenbergen; 3, 6 7 Jan Hamers; 4, 35 W. Bergmans; 5, 23 C. de Bondt; 8, 19 30 M. v. d. Velden; 9, 14 W. van Heijst; 10, 38 P. de Nijs; 11. 31 42 43 47 M. Socterboek; 13 L. Mosselveld; 15, 28.A. Pijnenburg; 16, 27 J. Couwen- berg;, 18, 20 A. Brokx; 21, 25 G. Ligt- voct22 A. Hofman; 24, 40 C. v. Rooij; 26, 46 H. Pullens; 29 Sj. Pijnenburg; 32 H. Hendriks; 34 G. v. Boxtel; 36, 39 G. v. d. Wouw; 41 J. v. Dongen; 44, 49 J. v. Dijk; 48 G. Smit. le Overduif J. Zijlmans. LOON OP ZAND. Kindsheidoptocht. Zondagmiddag om half zes had in onze parochie een groote kindsheid- optocht plaats onder leiding van het personeel der jongensschool. In een vijftal groepen werd uitge heeld onder welke menschen de mis sionarissen arbeiden in onze Oost en in Noorwegen. Zoo traden achtereen volgens verschillende groepen, de di verse rassen en volksstammen voor stellend, op. Priesters, broeders, fra ters en zusters die onder hen werk zaam zijn hegeleidden deze groepen. De eerste groep stelde voor: Het Mis siewerk onder Chineezen in omje Oost. De tweede groep: Het Missiewerk on der dc Javanen in onze Oost. De derde groep: Het Missiewerk onder de Da- jakkers in onze Oost op Borneo. De vierde groep stelde voor: Het Missie werk in Noorwegen. De vijfde groep bestond uit een praalwagen, voorstel lend een tafereel uit de Missielanden, n.l. een hut zooals die aldaar als woon plaats dienst doet, waarvóór een Chi- neesche danseres en danser, waarom heen zittend gegroepeerd een aantal kinderen uit het Missieland. De optocht volgde de route, Speel plaats Meisjesschool, Gasthuisstraat, H. Steenweg, Bergstraat, Kerkstraat, Kasteellaan, Kloosterstraat, Wetering straat, Schoolstraat en vervolgens te rug naar de meisjesschool. Tijdens het rondtrekken werd gecollecteerd voor het Genootschap der H. Kindsheid. Oorspronkelijk was deze optocht be doeld als sluiting van een Missieten toonstelling, doch wegens de tijdsom standigheden is deze tentoonstelling Oflicieele MeiMseliogen i «WSOK 'tiacv

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5