LAATSTE BERICHTEN KERKNIEUWS. CORRESPONDENTIE. RECHTSZAKEN. BINNENLAND. GEERTRUIDENBERG. SPRANG—GAPELLE. WASPIK. V I 1c g' \s h n L L e U L v F 1; d v v g h F 1 ii t< 9 niet doorgegaan. Een verloting ten ba te van de Missienaaikring werd om de zelfde reden eveneens uitgesteld. Overplaatsing. Met ingang van half September zal de Eerw. Zuster Johanna, die reeds verschillende jaren als wijkverpleeg ster van het Wit-Gele Kruis en gedi plomeerde T.B.C.-Inspectrice een wel bekende figuur is, worden overge plaatst naar Raamsdonksveer. Loonop- zand verliest in deze volijverige ver pleegster een algemeen geachte per soonlijkheid die nog lang in de herin nering zal blijven. Tot de vermisten van de omge komen mijnenveger vanEwijck be hoort ook onze stadgenoot de '21 jarige B. W. van Boekei. Burgemeester stelde de familie hiervan persoonlijk op de hoogte. Het medeleven met deze familie is te Geertruidenberg zeer groot. De aannemer B. uit deze ge meente kwam met z'n hand tusschen de vlaktebank waardoor drie vinger toppen werden algesneden terwijl 1 vinger moest worden geamputeerd. B, werd naar het St. Agnesgesticht overgebracht. Dr. Jaspers verleende geneeskundige hulp. Zondag 10 dezer deed Ds. Mr. Visser in de Ned. Herv. Gemeente alhier zijn intrede. De bevestiging vond des morgensom halfell plaats door prof. Dr. F. NV. A. Korff, hoog leeraar aan de Universiteit te Leiden. Prof. Kor ff had tot tekst gekozen I. Joh I vers 2: Wij verkondigen U het eeuwige leven. De gemeente zong op zijn verzoek gezang '214 vers 5. 's Middags om half drie ging Ds. Mr. Visser voor. Tot tekst had de nieuwe predikant gekozen I Petrus II vers 9: Gij zijt een Koninklijk Priesterdom. Verschillende dominees voerden hierna nog het woord. Zoo sprak Ds. Cieremans uit Terheijden na mens de Clasis Noordbrabant, Ds. Hulst uit Hooge-Zwaluwe als voor zitter van den ring Geertruidenberg terwijl Ds. Zuurdeeg ook namens Ds. ten Bruggenkate als oud—pre dikant van Geertruidenberg 't woord voerde. Ds. Oskamp uit Made voerde als consulent het slotwoord. De belangstelling, ook uit Zalt- bommel waar Ds. Mr. Visser voor heen hulpprediker was, was zeer groo t De eerste schuilloopgraaf in deze gemeente is klaar gekomen n.l. die aan de Molenstraat Thans is men achter de Koestraat begonnen. In het geheel zullen vier schuil- loopgraven worden gemaakt hetgeen geschiedt door werkloozen die zich hiervoor geheel vrijwillig hebben aangemeld. Aan onze lezers in SPRANG-CAPELLE. In ons nummer van 1.1. Zaterdag wordt gesproken over de werkver schaffing op »De DullaerU onder de gemeente Sprang-Capelle. Een onzer abonne's vraagt ons of een onzer lezers uit Sprang- Capelle hem zou kunnen inlichten over de beteekenis van dit woord en waarom het bedoelde land zoo heet. Kan een onzer lezers hem en ons daarover inlichten? Bü voorbaat dank. De Redactie. (De heer J. van der Hammen Niczn. deelt ons reeds mede dat Dullart of Duijl is een veenachtige, lage, waterige streek waar veel lischdodden of dullen (waterlelies) groeien.) Bij den gemeente-veldwachter te Sprang zijn inlichtingen te be komen, omtrent het vinden van een damesmantel. CAPELLE Zooals wij reeds in ons vorig nummer gedeeltelijk vermelden zijn op Woensdag- en Vrijdagavond j.l. in de gemeente Sprang-Capelle luchtbeschermingsoefeningen ge houden onder leiding van 't hoofd Luchtbeschermingsdienst. Waar Woensdagavond gebleken was, dat voornamelijk de jeugd een dergelijke oefening een aange name gelegenheid achtte, om zoo veel mogelijk op straat te vertoeven en per rijwiel zonder licht rond te rijden, werd door den Burgemeester nader bepaald en bij openbare bekendmaking ter kennis gebracht, dat het bij de oefening van Vi ijdag- avond verboden was zich tusschen 8,30 en 10 uur op straat te bevin den. Tot eere van de burgerij mag thans worden vermeld, dat hieraan volle medewerking door 't publiek is gegeven. Ook de verduisterings proef was zóó volkomen en zóó intens dooigevoerd, dat het vol maakte op dit gebied welhaast was bereikt. Een ieder had zich beijverd geen enkele licnlstraal naar buiten te doen uitstralen. Een woord van hulde aan de burgerij is hier zeer zeker op zijn plaats. De postduivenvereniging »De Luchtvaart«, gevestigd in bel calé wed. A. van der rlaart aan de Nieuwevaart, hield j.l. Zondag een wedvlucht vanaf Vilvoorden (B waarbij de eerste dull, welke met een gemiddelde snelheid vaa 1020,4/ meter per mtuuut had gevlogen, werd geconstateerd om 12,50,49, terwijl de laatste prijswinnende duit, welke een gemiddelde snelheid van 841,86 meter per minuut be reikte, om 1,U8,23 werd geconsta teerd. De prijzen werden behaald door P. Pruijssers 1 6, D. Verhagen 2 4, H. Vos 3 14, C. Boeser 5 18 21, 51. van Peer 7, G. ireilers 8 22, lh. van Beek 9 24, Ph. v. Tilborgh 10 17, J. Versteeg 11 16 19, Adr. Bakkeren 12, M. Mesch 13 15 20 23 en J. de Jong 25. Eerste overduif Gebr. van (Jnzenoort. Geduiende dit seizoen werd het kampioenschap oudeduiveu behaald door Gebr. van Onzenoort met 1292 punten, no. 2 met 1128 punten eveneens Gebr. van Unzenoort, 110. 3 -net 928 punten Adr. Bakkeren en no, 4 met 7y5 punten M. Mesch. Met de jonge duiven werd hel kampioenschap behaald door il. Vos met 49o punten, 110. 2 werd met 417 punteu Gebr. v. Onzenoort en no. 3 met 40Ü punten eveneens Gebr. van Onzenoort. Onvoorziene omstandigheden vooi behouden worden voor de wedvlucht vanaf Neulvillesde dui ven a.s. Vrijdag ivond op gewone tijd in het clublokaal ingekorld. Gedurende de maand Augustus 1939 wei den ter gemeente-secretarie van Sprang-Capelle ingevolge de Vleescbkeunngswet aangegeven 21 runderen, 08 varkens en 2 geiten Tot tijdelijk ambtenaar ter gemeente-secretarie te Ambt Har- denberg is benoemd de heer M. Werther, volontair ter gemeente secretarie .van Sprang Capelle. Vrijdag 1.1. had hier een oefening plaats van de Lucntbescherming. Men ging van de veronderstelling uit dat brand was ontstaan door uitgeworpen brandbommen uiteen vijandelijk vliegtuig. Nadat dit door den uitkijkpost was gemeld spoedden zich de hiervoor aangewezen per sonen derwaarts en was de zaak weldra in orde. De oelening liep vlot van stapel doch wij willen hopen dat het in werkelijkheid nooit noodig zal worden. Zaterdagmiddag maakten de leden van de Luchtbescherming voorzien van gasmaskers een uit stapje in de gemeente terwijl des avonds een verduisteringsproel werd gehouden. Zoodra de sirenen hunne klanken lieten hooren ging als op commando overal het licht uit. De controledienst had dan ook geen aanmerkingen. Het doel der oefening was te zien hoeveel tijd noodig is om de gemeente in het duister te hullen. I JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 15 SEPTEMBER. gezel en trof het een paar dagen later op den hondenkar van ver dachte aan. Hij vertrouwde dat zaakje niet en wikkelde een krant eromheen, waarvan hij den datum goed 111 zijn liootd pi entte. Later oleek het vleesch met als bewijs de krant eromheen in de woning van verdachte aanwezig. Deze ontkende alle verkeerde bedoelingen ten aan- zien van het vleesch. 11 ij had het in zijn kar gevonden, waar zijn hond het klaarblijkelijk Heengebracht bad en had het toen maar verder mee naar huis geuonien, eigenlijk 0111 Janson wat te plagen, maar 111 geen geval met de bedoeling, ztcli dat vieesch toe te eigenen. Na getuigen verhoor achtte echter de Ollicier van Justitie den diefstal bewezen en eischte twee weken gevangenisstraf tegen verdachte. Verdediger Mr. van Leeuwen pleitte vrijspraak daar de opzet niet bewezen was, subs, clemen tie. De politierechter wees erop, dat beklaagde vooi den rechter-commis- saris bekend had, dus dat het on- waarscnijniijk aandeed, dat hij nu weer op deze wijze zich eruit poogde le redüen. Hij veroordeelde verd. tot een voorwaardelijke gevangenis straf van tien dagen met twee jaren proeftijd. Diefstal te Vlijmen door woonwagen man. De zwervendtn koopman J. W. C. die in een woonwagen de wijde wereld bereist, kwam op 14 Juni jl. te Vlijmen en stal daar een melk bus van den landbouwer A. de Laat. Hij moest daarvoor terechtstaan en wilde den rechter wijsmaken, dat hij het slechts voor even gedaan had omdat hij water naar zijn wagen moest brengen en dat hij de bus weer had willen terugbrengen, maar toen de rechter bij dat verhaal erg bedenkelijk keek,bekende verdachte toch maar liever ruiterlijk, dat hij gestolen had. Na getuigenverhoor eischte de Officier van Justitie twee maanden gevangenisstaf. De Politie rechter legde vier weken op. Mishandeling te Dussen. E. Sch., arbeider te Dussen, had zich voor den politierechter te V Bosch te verantwoorden, omdat hij op 24 Juni jl. te Dussen den 19- jarigeu Th. Hofmans bij een ruzie met een llesch had geslagen tegen den linkerslaap; die daardoor begon te bloeden de man werd veroordeeld tot f5.— boete of drie dagen hech tenis nadat een geldboete van tien gulden tegen hem was geëischt- Wij vonden in onze brievenbus een ongeleekend Ingezonden Stuk van een oubekenden schrijver ol inzender. Het kan dus niet worden opge nomen. RED. POSTCHEQUE EN GIRO. Vraag: Waarborgt de staat in oor logsgevaar en oorlog de terugbetaling van de hij den postchêque- en giro dienst gestorte bedragen? Antwoord: Ja, over de saldi kan ten allen tijde onbeperkt beschikt worden. j slagen der leden, bezit het Bisdom thans 77 knapenkoren. Op verschillende plaatsen werden cursussen gegeven in stemvorming. Een groot aantal Directeuren volgden een Directeuren-cursus in Gitgori- aanscli en Liturgie of in meerstemmige muziek, terwijl door het Diocesaan Be stuur tevens cursussen werden geor ganiseerd Voor gelieelc koren. De propaganda tot doorvoering van den kerkdijken volkszang werd verder doorgezet. Nagenoeg alle koren zijn georgani seerd in een totaal aantal van 24 Ko renbonden, welke door St. Gregorius- en zangersdagen, door cursussen, bet oprichten van knapenkoren en het op leiden van aspirant-koorzangers, door het organiseeren van zangers-tridua en het propageeren van zangers-retrai tes, ieder in eigen omgeving liet kerk- muzikale leven trachtten te animeeren. Het jaarverslag wijst er verder met nadruk op, dat, niettegenstaande de vele lofwaardige pogingen en de suc cesvolle activiteit van verschillende Korenhonden, er toch nog een grootc vraag bestaat naar degelijk onderlegde directeuren en organisten, terwijl toch ontegenzeggelijk het kcrkmuzikale peil der koren voornamelijk al hangt van de hekwaarheid en de vorming der lei ders. Met nadruk wordt daarom de bij zondere aandacht gevraagd voor de cursussen aan de kcrkmuzikale afdee- ling van het Conservatorium der R.K. Leergangen le Tilburg, waar gelegen heid bestaat meer volledige en afge ronde sludies te maken en het orga nisten- en directeuren-diploma te be halen. Daar de cursussen in Tilburg op Woensdag n.m. gezet zijn, bestaat er ook voor het onderwijzend personeel gelegenheid deze te volgen. De nieuwe cursussen vangen aan op Woensdag 20 September. Nadere in lichten zijn te hekomen hij W. Kcrsse- inakers, Seminarie, St. Michiels-Gcstel. Het jaarverslag sluit met een oprecht dankwoord aan alle vrienden en bevor deraars van de kerkmuzikale zaak. Huldiging van Mgr. Hopmans bij zijn jubileum. Een machtige demonstratie is Zondag te Breda op Bouvigne ge houden. Twaalfduizend meisjes uil het Brabantsche deel van het bisdom Breda en uit Zeeuwsch-Vlaanderen waren er bijeengekomen 0111 in een indrukwekkende opkomst le toonen, hoe krachtig het leger reeds is van de vrouwelijke jeugd, die op wil trekken om Brabant terug te bren gen aan Christus en te werken aan een nieuwe gemeenschap tot heil van land en volk. Maar ze waren er eveneens vereenigd om een machtige hulde te brengen aan Z. H. Exc. mgr. Hopmans ter gelegen heid van diens zilveren bisschops- l'eest. Op elk punt, ook wat de organi satie betref!, is dit congres in alle opzichten geslaagd. En geen, die getuige mocht zijn van deze bijeen komst zal den indruk vergeten, dien zij maakte. Diefstal te Heusden. Voor den politierechter verscheen de slager G. M. B. uit Heusden als verdacht van diefstal van eengioot sluk vleesch, gepleegd ten nadeele van 'n vakgenoot, den slager Janson, eveneens te Heusden. Deze laatste had een stuk vleesch in de pekel Woensdag 7—8.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. en V. Gymnastiekl. O. S. Woensdag 8 u. Cursus Transpoit- Colonne Roode Kruis O. L. School. Woensdag 8 uur oefenavond van de Schaakclub »Waalwijk« in Café- Rest. »De Molenvliet«. W.G V.- S.S.S. A van 6,7,— B van 7,15-8,15 van 8,30—10,— Donderdag. Adspiranten Adspiranten Heeren Vrijdag. Dames-Adsp. B van 7,30 8,30 Dames van 8,45 10, Zaterdag. Dames-Adsp. A van 5,30—6,30 Vrijdag Theater Musis Sacrum «De Vallei der Reuzen« Vrijdag Luxor bioscoop. 8.15 uur «Re vol verheid» Vier dagen verlof per maand. Ouderen en gezinshoofden gaan voor. Met ingang van Zondag 17 Sept. a.s. zullen aan de gemobiliseerden van land- en zeemacht periodieke verloven worden verleend volgens een regeling, die in hootdzaak als volgt luidt Landmacht. Elke gemobiliseerde krijgt per maand tweemaal twee dagen verlof, met dien verstande, dat nooii meer dan één zevende deel van het be trokken oorlogsonderdeel afwezig mag zijn. Deze regeling geldt niet voor per soneel, dat voor eerste oefening korte-r dan zes maanden in werke- lijken dienst is, Voor officieren vaii de luchtver dedigingsorganen geldt de regeling slechts voor zoover de dienst het toelaat. Woont de gemobiliseerde ver van zijn. garnizoen, dan kan hij eenmaal vier dagen in plaats van tweemaal twee dagen verlof krijgen. Verlofgangers mogen den avond vóór den eersten verlofdag vertrek ken en moeten zich in den avond van den laatsten verlofdag weer bij den troep melden. Heen- en terugreis geschieden voor rijksrekening. Het oudste personeel, en daarvan in de eerste plaats de gehuwden met de zwaarste gezinsomstandighenen, komt het eerst aan de beurt voor verlof. Zeemacht. Voor het marinepersoneel zal naar gelang van de omstandigheden drie dagen per drie weken ol vierdagen per vier weken verlof woiden vei- leend. De marine autoriteiten zijn echter gemachtigd een andere regeling te treffen naar denzelfden maatstaf indien zulks noodig mocht zijn. Overigens gelden voor het marine personeel dezelfde bepalingen als voor de landmacht. ST. GREGOR1US-VEREENIGING BISDOM 's HERTOGENBOSCII. OPWEKKING TOT ORGANISTEN EN DIRECTEUREN OPLEIDING. Het jaarverslag van het afgesloten vereenigingsjaar vermeldt dat 297 pa rochiale en 22 niet-parochiale afdee- lingen aangesloten zijn hij de Vereen l- ging. Een vooruitgang van 20 paro chiale afdeelingen kon geboekt worden. Volgens de binnengekomen jaarver- Weer asyl in Nederland? Naar wij vernemen heeft de mi nister van Binnenlandsche Zaken 'n schrijven gericht tot een aantal ge meentebesturen met het verzoek hem op te geven, welke mogelijkheden aanwezig zijn of geschapen kunnen worden met 't oog op het herbergen eventueel van vluchtelingen uit andere landen, wanneer Nederland door den loop van de krijgsverrich tingen weder voor de taak zou worden geplaatst dergelijke oorlogs slachtoffers tijdelijk hier te lande onder te brengen. Laatste poging voor den vrede Tusschen de hoofdsteden der bij den Europeeschen oorlog direct en indirect betrokken groote mogend heden blijkt een zeer intense diplo matieke activiteit ontwikkeld te worden, welke als een laatste poging 011 den oorlog in den aanvang te breken beschouwd wordt. Bijeenkomst van den Oppersten Raad der geallieerden. Er is gisteren «ergens in Frank- rijk« een belangrijke Fiansch-Brit- scbe bespreking gehouden. Het Bureau van den Franscuen premier en het Foreigu (Jilice deelen hier over het volgende mede: »Op Fransch gebied is een bijeen komst gebouueu van den üppersten Intei geallieerden Raad. Gi ooi-Bi ït- tannie was daarbij vertegenwoordigd door den premier Gbauiberlain en den minister voor coördinatie der defensie, Lord Cüallield. Namens Frankrijk woonden de zitting bij de premier Daladier en generaal Game- tin, opperbevelhebber en cbel van den geiieralen stal der nationale delensie. in deze bijeenkomst werd volko men bevestigd, dat Frankrijk en Groot.Brittannië vaslbesioitn zijn al bun krachten en al hun hulp bronnen te gebruiken, om 't conilict, dat hun opgedrongen werd, tot een goed einue te brengen. Zij be sloten voorts, Polen, dal met zoo veel moed weerstand biedt aan den aanval op zijn gebied, alle bulp, waartoe zij in staal zijn, te bieden«. Van alle fronten. Het communiqué van't Fransche leger over het Westelijk front luidt ais volgt »Üp hetzelfde front, waar ook gisieren -gestreden is, werden de vorderingen voortgezet. De vijand reageerde krachtig, voorat met zijn artillerie». Aan het Oostelijk front heelt de Duitsche luchtmacht aanvallen ge. daan op de Poolsche troepen, die ten Westen van Warschau met omsingeling bedreigd w order..Lucht- raids werden eveneens ondernomen op de verbindingswegen van War schau naar het Oosten. In Zuid-Polen maken de Slovaken melding van vorderingen tusschen de ban en de Wislok. Poolsche leger intact. Het volgende Poolsche com muniqué werd gisterenavond gepu bliceerd »ln eenige districten is de op- marsch der Duitsche troepen tot staan gebracht. Helgeheele Poolsche leger is nog* volkomen intact. in den loop van den dag is een afdeeling Duitsche tanks buitge maakt. Er zijn vandaag geenlucut- aanvallen op Warschau gedaan, blijkbaar als gevolg van de groote verliezen,diede Duitsche luchtmacht gistei en geleden heeft. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Duitsche troepen 111 Zuid Polen Lemberg steeds meer naderen. Ten Zuidoosten van Przemysl hebben de bergtroepen Sambor bezet en stellingen aan den Dnjestr ingeno men. in het Noordoosten is Krako- wiez door de Duitschers bezet. Het laatste bericht uit Polen meldt, dat de stad Lodz op de Duitschers is heroverd. De druk in T Westen schijnt dus de Polen wel eenigszins te hulp te komen, want ook Warschau is nog niet in haDden der Duitschers en hun opmarsch wordt overal ernstig vertraagd. HET DUITSCHE LEGERBERICHT VAN 13 SEPTEMBER. Het opperbevel der Duitsche weer macht meldt dat het Duitsche leger in Polen, zoowel op den Zuidelijken als Noordelijken vleugel de stormachtige achtervolging van den vijand voortzet. Wederom vielen enkele steden in Duitsche handen. De ten Zuiden van Radow ingesloten Poolsche troepenafdeelingen werden vernietigd. Duitsche troepen bereikten de stad Lemberg. Poolsche strijdkrachten poogden te vergeefs onze linies te doorbreken.' De luchtmacht was weer zeer actief, bombardeerden verscheidene stations, spoorwegen en vliegvelden. Er werden 14 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Aan het Westelijk front, aldus het Duitsche legerbericht, werd Birnberg, een plaats op 6 K.M. ten Zuidoosten van Saarbrücken, dat door den vijand bezet was, heroverd. Er hadden hier verder slechts voorpostengevechten plaats. Er werd geen enkele luchtaan val op Duitsch gebied ondernomen. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Volgens het Fransche legerbericht duurt de activiteit der vijandelijke ar tillerie voort en ontwikkelt ook de luchtmacht van beide partijen 'n groote activiteit. il L) zi h g h Z' 0 L ei L A

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6