Gemeentelijke Teekenschool Plaatselijke Berichten. I EEN JUBILEUM OP DE RIJKSVAKSCHOOL. TENTOONSTELLING der gemeente Waalwijk e.a. OPENING CURSUS 1939-40 op DINSDAG 3 OCTOBER e.k. des namiddags 7 uur. De heer Fred. H, Hoek in het zilver. LUCHTBESCHERMINGSDIENST EN LUCHTBESCHERMINGS- VEREENIGING. Bovenstaande instellingen worden dikwijls met elkaar verward. Herhaal delijk komt het voor dat men hij een of andere werkzaamheid van onze ver- eeniging het woord „Luchtbescher mingsdienst" bezigt, hetgeen natuur lijk niet juist is. De Luchtbescher mingsdienst is een gemeentelijke in stelling, een ambtelijk apparaat dus, terwijl de Luchtbeschermingsvereeni- ging een particuliere vereeniging van burgers is. Beide instanties werken samen, doch men dient ze van elkaar te onderscheiden. Bestuur Afd. Waalwijk der N.V.L. LUCHTBESCHERMING. Actie der vrouwen. Woensdagavond 1.1. vergaderde het Bestuur van de Afd. Waalwijk der N.V.L., waarbij de ingezette actie van de vrouwen van Waalwijk werd be sproken. Het volgende kan worden medegedeeld Het Bestuur heeft met groole waar deering kennis genomen van het feit, dat een groot aantal vrouwen van Waalwijk actief wenscht deel te nemen aan de organisatie der zelfbescher ming tegen luchtaanvallen. Vanzelf sprekend zijn zij ons van harte wel kom en zullen wij de dames gaarne in schakelen in onze organisatie. Hiervoor is noodig dat zij zich ver plichten, in deze organisatie werkzaam te zijn volgens het officieel vastgestel de werkplan van de Afdeeling, d.w.z. dat zij als wijkmeesteressen, of als helpsters in de wijkcommissies worden opgenomen. Zooals bekend is, heeft iedere wijk een wijkcommissie, be staande uit wijkleider, plaatsvervan gend wijkleider, wijkmeesters en hel pers. Volgens het werkplan is de wijk leider de aan het Bestuur verantwoor delijke uitvoerder van de zelfbescher mingsorganisatie. Hij roept vergade ringen bijeen en leidt deze, terwijl alle te nemen maatregelen inzake de zelf bescherming zijn goedkeuring behoe ven. Daar de voorlichting van de bevol king t.a.v. de zelfbescherming een zeer belangrijk deel vormt van de taak van de wijkcommissies, is het van belang, dat op de eerste plaats de wijkmeesters en wijkmeesteressen zooveel als het kan op de hoogte worden gebracht van de mogelijkheden van de zelfbescher ming tegen 't luchtgevaar. Het is der halve wenschelijk, dat in elke wijk ook een aantal van de thans toetredende dames (bijv. een viertal) zich de noo- digc kennis verschaft. Daarom heeft het Bestuur beslo ten, een (spoed)cursus (waarschijnlijk van 2 X IY2 uur) voor wijkmeesteres sen te geven. De wijkleiders krijgen opdracht, zoo spoedig mogelijk deel neemsters hiervoor uit te noodigen. Tenslotte dient nog te worden ge zegd, dat na het ingeschakeld zijn in onze organisatie eenige zelfstandige actie betreffende de luchtbescherming niet kan plaats hebben. Het Bestuur van de Afd. Waalwijk der N.V.L. PROPAGANDA-VERGADERING TE BAARDWIJK van de vereeniging voor bescherming tegen luchtgevaar, afd. Waalwijk, te houden in het Patronaatsgebouw op Maandagavond 18 Sept., 's avonds 8 u. Spreker de heer Ir. van der Hoeven, voorzitter der vereeniging. Doel der vergadering is algemeene voorlichting ter bescherming tegen luchtgevaar, waarna nadere vragen ge steld kunnen worden, die beantwoord zullen worden door den spreker. Alle dames en heeren worden drin gend uitgenoodigd namens de sectie's 6 en 7. BURGERWACHT EN LUCHT BESCHERMING. In de gisteravond in Thalia gehou den vergadering van de Burgerwacht, welke zeer druk was bezocht, werd besloten, dat de Burgerwacht in haar geheel in tijden van gevaar hulp zal verleenen bij luchtaanvallen. De burgerwacht zal dan onder de verschillende geledingen van den lucht beschermingsdienst werkzaamheden verrichten. Voorts werd medegedeeld, dat voor de Burgerwacht van gemeentewege een cursus E.H.B.O. zal worden gegeven. DE NED. VER. VOOR LUCHTBE SCHERMING EN HAAR AFDEELINGEN. De Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming heeft aan haar 500 plaatselijke afdeelingen een circulaire doen toekomen, waarin zij haar erken telijkheid uitspreekt voor den omvang rijken en toegewijden arbeid die speci aal gedurende de laatste weken door de afdeelingen is verricht. Na er op ge wezen te hebben, dat het volgen van vaste richtlijnen en het nemen van uni forme maatregelen voor de organisatie van het zelfbeschermingswerk van het allerhoogste belang zijn, spreekt de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming het vertrouwen uit, dat ook in de toekomst de afdeelingen in belangrijke mate zullen mogen bijdra gen tot den verderen uitbouw van het geen thans reeds is tot stand gekomen. HET MIDDENSTANDS BORG STELLINGSFONDS EN DE MOBILISATIE. In de gisterenavond gehouden ver gadering van het Dag. bestuur van het Middenstands Borgstellingsfonds voor de Langstraat gevestigd te Waalwijk, werd o.m. de ministerieele beschikking behandeld, welke ten doel heeft aan een thans te verwachten grootcre aan vraag om crediet en andere hulp hel hoofd te kunnen bieden. I11 verband met de moeilijkheden, vvelke ook vele middenstanders van de mobilisatie-maatregelen ondervinden, heeft de minister bepaald dat de uit- zetcapaciteit der Borgstellingsfondsen thans verdubbeld zal worden, waardoor het bedrag dat het Langstraatsche fonds in 1939 aan credieten mag uit- zgtten tot 20430.is gestegen. De bepaling, dat de te helpen per soon minstens 3 jaar zijn zaak moet hebben gedreven, behoeft thans niet te gelden ten aanzien van zakenlieden die voor het vervullen van hun mili tairen dienstplicht zijn opgeroepen of anderszins door de mobilisatie niet meer in de gelegenheid zijn persoon lijk hun zaak of bedrijf te leiden. Indien deze personen gevestigd zijn in een gemeente die niet bij het Borg stellingsfonds is aangesloten, dan kun nen deze weliswaar geen financieele hulp van het fonds ontvangen, doch zij kunnen thans wel voor adviseeren- de, bemiddelde en saneerende hulp in aanmerking komen. Het fonds zal ook samenwerking zoeken met andere instanties die reeds in het leven zijn geroepan 0111 de mid denstanders, die in dezen abnormalen tijd in moeilijkheden dreigen te komen, in elk opzicht tot steun zijn. Het secretariaat van het Midden stands Borgstellingsfonds voor de Langstraat is gevestigd: Baardwijk- schestraat 4, Waalwijk. DE R.K. MIDDENSTAND EN DE MOBILISATIE. Naar wij vernemen bestaan er plan nen om een diocesane hulp-actie te or- ganiseeren door den R.K. Midden standsbond in 't diocees den Bosch, ten bate der gemobiliseerde middenstan ders. De bedoeling is de desbetreffenden te helpen in hun bedrijven, in hun admini stratie, in de controle hunner zaken, fi nancieele aangelegenheden enz., kort om in alles waarin die zaken te helpen zijn, waar het hoofd of de leider is ge mobiliseerd. Deze aangelegenheid zal interlokaal bekeken en georganiseerd worden en het is niet onmogelijk dat daaronder al le middenstandsbedrijven betrokken zullen worden, n.l. zij die zich niet bij de r.k. organisatie kunnen aansluiten. Dit belangrijke onderwerp maakt een onderwerp van bespreking uit op de he den te houden hoofdbestuursvergade ring van den R.K. Middenstandsbond. Samenwerking ten deze met het Mid- denstandsborgstellingsfonds voor de Langstraat is niet uitgesloten. GEEN ABNORMALE BESTELLINGEN. In verband met de abnormale tijds omstandigheden verzoekt de Neder landsche Federatie van Schoenwinke- liers-vereenigingen, geen abnormale bestellingen te doen, teneinde zich dus doende bijzondere voorraden te vor men, doch uitsluitend die orders op te geven, welke beoogen, den normalen voorraad op het gewone peil te hou den. Van onverhoopt rijzende moeilijkhe den met betrekking tot de uitvoering van de normale en gerechtvaardigde orders zoowel de thans reeds opge- gevene als de toekomstige wordt gaarne onmiddellijk bericht ingewacht bij den secretaris der Federatie, Mr. W. F. Schokking, Leidschestraat 86, Amsterdam (C.). TELEGRAM AAN DEN MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN. De Federatie van Vereen, van Le derhandelaren heeft aan den Minister van Econ. Zaken het volgende tele gram gezonden: Minister van Economische Zaken, Den Haag. Federatie van Vereenigingen van Lederhandelaren verzoekt Uwe Excel lentie maatregelen te willen nemen te gen de buitensporige prijsverhoogingen van leder door lederfabrikanten, daar lederhandelaren in groote moeilijkhe den komen met schoenmakers-afne mers; verhoogingen van 40 a 50 c/o worden reeds gevraagd. Federatie van Vereenigingen van Lederhandelaren verzoekt Uwe Excel lentie te willen toestaan, dat voor le vering van schoenfournituren aan schoenmakers-afnemers de dagkostprijs wordt berekend plus normale winst marge. Een onzer leden heeft reeds moeilijkheden van politie ondervonden bij berekening op deze basis. (Schoen) WAAL WIJK. Aangifte voor 23 September ter Secreiarie, v.m. 9— 12'/auur, 'snam. van 2—5 uur. ZONDAG 1 OCTOBER van 10-5 uur: in het SCHOOLGEBOUW van het werk der leerlingen vervaardigd tijdens den vorigen cursus. TOEGANG VRIJ. De Directeur, TH. VAN DELFT. De wandelleeraar zou les geven in verschillende deelen des lands in alle onderdeelen van het vak. Deze greep bleek een gelukkige te zijn, omdat gij, waarde Hoek, daarvoor een hij uitstek geschikt persoon waart. Uwe gedegen kennis gecombineerd met eer. groote mate van gemoedelijkheid en aanpassingsvermogen, uw juist in zicht in het wezen van het vak, dat U zelf beoefend had in al zijn geledingen, maakte U tot den aangewezen leeraar voor de gevestigde schoenmakers en gezellen. Llw juist inzicht in de wenschelijk- heid en het wezen der vakorganisatie kon U bovendien botvieren, daar uwe lessen U in aanraking brachten met de schoenmakers in het geheele land. Het dient gezegd, dat het vooral in het begin niet meeviel en dat wij samen vele moeilijkheden hebben moeten over winnen, maar uw nimmer falend opti misme zorgde steeds, dat het in orde kwam. U werd langzamerhand de vraag baak op het geheele terrein van het handvak, waarbij U zich geleidelijk door eigen studie opwerkte tot specia list ook op het zoo moeilijke, maar schi.one en menschlievende terrein der orthopaedische schoenmakerij. Met het klimmen der jaren valt U het ambulante werk natuurlijk zwaar der, maar gij zijt onvermoeid steeds bezig ter bevordering van uw schoon vak. Het aantal uren, dat U in verschil lende plaatsen les geeft, is geen maat staf voor uwe werkzaamheden, daar uwe medewerking aan den Rijksvoor lichtingsdienst t.b.d. Leder- en Schoen industrie ook veel omvattend is. Om kort te gaan, gij zijt inderdaad steeds bezig ten bate van de schoenma kerij in haar geheel en wordt terecht allerwege zeer gewaardeerd door de degelijkheid van uwe adviezen, door de breedheid van uw inzicht, door uw aan geboren minzaamheid, gecombineerd met beslistheid, waar zulks noodig is. Dat ik U onder mijn directe mede werkers mag rekenen, is voor mij steeds een genoegen en ik spreek dan ook de hoop uit, dat het U nog lange jaren gegeven moge zijn in volle gezondheid werkzaam te zijn tot welzijn van het al oude handvak, dat in deze mechani- schen tijd voor nog niets van z'n oude glorie verloren heeft. Hierna biedt spr. den jubilaris een prachtig cadeau aan. Tal van telegrafische gelukwenschen waren binnengekomen, waaronder van Ir. J. van Gijn, voorzitter v. d. comm. van advies, den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, den Inspecteur van het Nijverheids onderwijs, den Chr. Bond van Schoen makerspatroons- en Schoenwinkeliers- vereenigingen, den heer Musterd, hoofdleeraar der Vakschool, die we gens ziekte verhinderd was, den heer Spapens, lid van de commissie van ad vies, het personeel van de Haagsche Vakschool, de vereeniging van leera ren in het schoenmaken, het vakblad De Nederlandsche Lederindustrie, de heeren P. Koerts en Gediga, enz. Hierna kreeg Mr. van Hellenberg- Hubar het woord, die den jubilaris fe liciteerde namens de Nationale Fede ratie en de commissie van advies. Spr. schetste de groote verdiensten Onder zeer groote belangstelling had gisterochtend om goed half elf de hul diging plaats van den heer Fred. H. Hoek, die den dag herdacht waarop hij voor 25 jaren als. leeraar bij de Rijks vakschool alhier werd benoemd. Dit geschiedde in de ruime, feestelijk met bloemen versierde bibliotheekzaal van de school. Aanwezig waren: Mr. van Hellen- berg-Hubar, voorzitter van de Natio nale Federatie voor de Vakopleiding en onder-voorzitter van de commissie van advies, de heer W. Donker Pzn., voorzitter van den Nederl. Bond van Schoenmakerspatroons- en Schoenwin- keliersvereenigingen, de heer Fr. Hes sels, secretaris-penningmeester van de Nationale Federatie, Burgemeester E. C. J. Moonen, en de heeren P. A. Buijkx en C. Roestenberg uit Kaats heuvel, van de commissie van advies. Verder waren nog aanwezig: de heer Huijkman uit 's-Hage en directeur met leeraren van de school en het personeel van het Rijksproefstation. Als de jubileerende wandelleeraar met zijn familie-leden is gearriveerd, neemt allereerst de directeur der school Ir. H. v. d. Waerden, het woord, waar bij deze als volgt sprak: Geachte heer Hoek, Als Directeur van dit instituut is het mij een voorrecht U, ook namens het personeel, te mogen toespreken op de zen gewichtigen dag. Het vak van feestredenaar ligt mij niet! Was dat wel het geval, dan zou ik de 25 jaar, dat ik het genoegen had met U samen te werken in steeds wis selende kleuren schilderen met z'n licht- en schaduwzijden, waarbij de lichtzijden het verre winnen. Toen U in 1914 benoemd werd tot leeraar in het handvak was de eerste taak voorbereidingen te treffen voor een driejarigen cursus voor hand- en maatschoenmakers, welke cursus een jaar later begon. Aldra bleek, dat in deze streek der machinale schoenfabri- cage een dergelijke cursus geen levens vatbaarheid had, reden waarom naar een andere wijze van besteding van uwe vakkennis werd uitgezien. Overal in den lande was behoefte aan vakonderwijs, vooral in het aloude handvak ontbrak daaraan nog alles. Ingevoerd werd het instituut van wan delleeraar, een eenigszins eigenaardige naam, daar het inderdaad niet de be doeling was, dat die functionaris lessen zou geven in het wandelen, hetgeen on getwijfeld een gezonde en gezellige, ja zelfs nuttige sport kan zijn. van den heer Hoek. Het schoenmakers bedrijf heeft de laatste 25 jaren moeilij ke tijden meegemaakt en het scheen dat de jubilaris zich tot taak had gesteld den schoenmakersstand op te heffen. Alle hem ten dienste staande middelen heeft hij hiervoor aangegrepen en het resultaat van zijn werk is zeer groot. Spr. eindigt met de hoop uit te spre ken dat het schoenmakersbedrijf nog lang van den heer Hoek mag profitee red Namens de Nationale Federatie biedt spr. hem een schrijfbureau en een bureau-stoel aan. Als derde spr. volgt de heer W. Donker Pzn., die in zijn bekenden vlot ten en aangenamen verteltrant begint met te zeggen, dat de vele schoenma kers in den lande, die zoo gaarne hier zouden zijn gekomen, allen in hem zijn vertegenwoordigd. Bijna 40 jaar geleden toonde de ju bilaris reeds zijn groote activiteit en reeds toen riep hij den schoenmakers toe: „Verzamel U". Nagenoeg 40 jaar lang hebt gij dat geroepen en het resul taat is verrassend. Spr. eindigt dan met de woorden: „Ik heb zoo het gevoel dat ik nog niet ge noeg gezegd heb, maar laat ik dan de rest bewaren voor Uw gouden jubi leum. Zelf ben ik dan 85 jaar." De bekende orthopaedist de heer Huijkman, oud-cursist van den jubila ris, spreekt enkele hartelijke woorden van felicitatie, waarna Ir. v. d. Hoe ven, mede namens den heer Gersen, hulde brengt aan den jubilaris voor zijn beminnelijke persoonlijkheid en zuivere adviezen. De heer J. Suermondt brengt na mens de leeraren van de vakschool hul de aan de groote vakkennis van den jubilaris vooral op orthopaedisch ter rein en voorts voor de aangename sa menwerking. Tot slot sprak de heer J. Buddingh nog een kort felicitatie-woord. In een aangenaam, gezellig en gees tig praatje dankte de jubilaris voor de ze talrijke blijken van belangstelling. Zijn taak was echter niet zoo moeilijk geweest, want de groote liefde voor 't vak had hem steeds geholpen.* Eenige hilariteit verwekte het, toen spr. zelf zijn „slordigheid in kleinighe den" memoreerde. Daarna werden ververschingen ge serveerd. FRED H. HOEK. De heer W. Donker Pzn. schrijft o.m. in „De Schoen": „Bij het verschijnen van dit nummer is het vijf en twintig jaar geleden, dat de heer Fred. H. Hoek in dienst trad van de Rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers te Waalwijk. 15 Sep tember is dus een feestdag voor Hem die het gedenken ten volle waard is. Niet alleen omdat de jubilaris in het genot van een goede gezondheid gedu rende een kwart eeuw met opgewekt heid zijn gezegend levenswerk heeft mogen doen, maar hij smaakt boven dien het voorrecht dat maar voor weinigen is weggelegd, de vruchten van zijn arbeid met eigen oogen te Ho gen aanschouwen. Ik ben er van overtuigd, dat honder den schoenmakers in ons land met dankbaarheid in het hart om het vele dat zij van hem genoten hebben aan vakonderwijs met mij instemmen als ik hier neerschrijf: Beste vriend Hoek, je bent voor het vak in het algemeen en voor ons in het bijzonder een wegwij zer geweest naar een hooggelegen doel. U hebt met Uw groote vakkennis, in een tijd waarin ons vak over het alge meen gebrekkig beoefend werd met immer grooter idealisme uw lessen ge geven. U hebt onze lust om van U te leeren meer laten wegen dan de moeite die wij U gaven om ons tot vakmen- schen te maken. i- u De vruchten van Uw onderwijs worden door ons genoten en brengen tegelijkertijd aan het licht hoe in de af- geloopen vijf en twintig jaar de vak kennis is toegenomen. Uw kennis op orthopaedisch gebied hebt gij dienst baar gemaakt aan de verbetering van het schoeisel voor den gebrekkigen en misdeelden mensch." Mr. J. A. G. M. van Hellenberg- Hubar schrijft: „Fred. H. Hoek. 25 jaar vakopleiding. Er zal in ons dierbaar Vaderland geen schoenmaker zijn die zijn vak ver staat en die liefde heeft voor zijn vak, of hij kent Fred. H. Hoek. Er zullen er zelfs weinig zijn die niet hetzij mondeling, hetzij schriftelijk iets van hem geleerd hebben. Vijf en twintig jaar lang heeft Fred. Hoek het geheele land bereisd om den schoenmakers het vak te leeren, de hel pende hand biedende overal, waar iets kon worden gedaan om de vakbe kwaamheid op te voeren. Het spreekt dan ook wel vanzelf, dat de Nationale Federatie voor de Vakop leiding in de Schoenmakerij en den Schoenhandel, tot de oprichting waar van hij mede de stoot gegeven heeft, en van welke Federatie hij zelf een be langrijk element vormt, zich er uiter mate op verheugt, bij deze gelegenheid bij monde van mij openlijk te kunnen getuigen van haar groote waardeering Officieele Mededeelden I .--.1 l

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2