Plaatselijke Berichten. H deBont-v.Hulten KERKNIEUWS. Heerenkleeding naar maat OH. Adverteeren doet verkoopen* OPPERWACHTMEESTER ROOMS IN HET ZILVER. VERLOREN EN GEVONDEN VOORWERPEN. LUXOR BIOSCOOP Nedeiland's oudste inwoonster, Opoe Smit, ie Donderdag haar I04den verjaardag viert, is een waar soldaten-vriend. Bij het genot van een geurend bakje koffie, wordt menig verhaal uit de oude doos opgedischt, die bij de soldaten een gretig gehoor vinden. Maandag 2 October a.s. zal de op perwachtmeester der Kon. Marechaus see, commandant der brigade Waal wijk, de heer Rooms, den dag herden ken waarop hij voor 25 jaren in dienst trad bij het Wapen. De heer Rooms, die nadat hij de ge wone opleiding gevolgd en een groot aantal plaatsen als marechaussée leerde kennen, had gedurende 10 jaren als wachtmeester Papendrecht tot stand plaats. Drie jaren geleden werd hij benoemd tot opper-wachtmeester-brigade-com- mandant te Waalwijk, als opvolger van wachtmeester Pleijs. Gedurende de weinige jaren dat de a.s. jubilaris in onze gemeente vertoeft heeft hij zich doen kennen als een ac tief, minitieus, maar tevens humaan po- litie-man, geacht door zn' superieuren, de autoriteiten in zijn rayon, collega's en niet minder door de burgerij. Ongetwijfeld zal hij op 2 October tal rijke bewijzen van belangstelling heb ben te incasseeren, in zijn mooie, ge heel verbouwde en uitgebreide kazer ne. KAZERNE KON. MARECHAUSSÉE. Naar wij van bevoegde zijde verne men zal de prachtig gerestaureerde ka zerne van de Kon. Marechaussée in verband met den internationalen toe stand niet officieel worden geopend. ZIEKENKAS R.K. WERKLIEDENVEREENIGING. Algemeene vergadering van de Zie kenkas der R.K. Werkliedenvereni ging van Waalwijk, op Zondag 24 September, des middags kwart voor 12 uur, in de bovenzaal der R.K. Werk liedenvereniging. Agenda: 1. Opening door den 2en Voorzit ter; 2. Notulen vorige vergadering; 3. Verslag Penningmeester over het eer ste halfjaar 1939; 4. Verslag Contro leurs; 5. Verkiezing van een controleur wegens periodieke aftreding van J. Swinkels; 6. Verkiezing van een be stuurslid ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van J. Leij- tens. Door het Bestuur is candidaat ge steld: P. Kelder; 7. Verkiezing Voor zitter; 8. Mededeelingen; 9. Rondvraag en sluiting. OPGEBRACHT. Door de gemeente-politie werd j.l. Woensdagmiddag een zekere C. A. v. G. uit Waspik aangehouden, die nog eenigen tijd verblijf op rekening van vadertje staat te goed had. v. G. is gisteren naar Den Bosch overgebracht. Grootestraat 231 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast ZWITSERSCHE SCHOENEN PRODUCTIE GEDAALD. De Zwitsersche schoenenproductie, die in 1937 ca. 10.000.000 paren be droeg, is gedurende 1938 met 1.370.000 paren gedaald. Volgens me dedeelingen van de hond van Zwitser sche schoenfabrikanten is de omzet in het binnenland naar de waarde met 13 en naar de hoeveelheid met IOV2 verminderd. Het aantal in de schoenindustrie werkzame personen daalde van 12.0-10 in 1937 tot 11.537 in 1938, of met ruim 4 terwijl het uitbetaalde loon met 2.200.000 frs. of met 9 daalde. De sterkere daling van het loonbe drag dan van het aantal arbeiders, wijst er op, dat het gemiddelde loon lager is geworden. Wat de buitenlandsche handel be treft is de invoer verminderd en de uitvoer gestegen, vergeleken met 1937. Wanneer we ter vergelijking ook nog de cijfers van 1930 bijvoegen, krijgen we het volgende beeld: invoer uitvoer 1930 3.215826 paar 1.969.291 paar 1937 843.156 paar 1.295.091 paar 1938 837.299 paar 1.586.885 paar Waaruit we zien, dat sinds 1930 zoowel in- als uitvoer zijn gedaald; de invoer echter in veel sterker mate dan de uitvoer, zoodat het aanzienlijke invoersaldo van 1930 in een vrij be langrijk uitvoeroverschot is veran derd. Tegenover 1937 ging de export in 1938 met ruim 22 omhoog. Bij de gemeente-politie alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de vol gende verloren en gevonden voorwer pen: Verloren: handschoen, actetasch met inhoud. Gevonden: bijl, rozenkrans, sleutel en parapluie. Dr. H. H. Knippenberg De heer Dr. H. H. Knippenberg de eerste directeur van de R. K. Handelsschool te Waalwijk en te Helmond, herdacht gisteren zijn 60sten verjaardag. Bij deze gelegenheid is deze vooraanstaande figuur op onderwijs- cullureel. en maatschappelijk gebied warm gehuldigd. Uit de stad zijner inwoning, uit alle deelen des lands kwamen harte lijke blijken van belangstelling. Dienstvak der Directe Belastingen Bij resolutie van den minister van Finantiën is de commies J. T. de Ruijter ter inspectie der Directe Belastingen alhier, belast met de tijdelijke waarneming van 't kantoor der Directe Belastingen en Accijn zen te Enkhuizen. Katholieke Economische School Wegens ontstentenis van den fungeerenden Rector—Magnificus, prof. Dr J. de Quay zal de over dracht van het Rectoraat op Maan dag 18 September, niet in een openbare senaatszitting plaats vin den. Ook de plechtige H. Mis zal op dien dag vervallen. Deze zal worden opgedragen bij den aanvang der colleges, waarvan de datum wordt medegedeeld. Voor de inschrijving houdt de Rector-Magnificus zitting op 19 en 20 September in het Collegegebouw (Bosscheweg 341), telkens van 10 12 en van 2-4 uur. Motor ongeval De motorrijder J. Trimbach Jr., die tot dusverre in het St. Nicolaas- Ziekenhuis alhier verpleegd werd, tengevolge van 't motor-ongeluk op 3 September in den Overlaat, is 1.1. Woensdag per Roode-Kruis- auto naar het militair hospitaal te Breda overgebracht. MUSIS SACRUM De Vallei der Reuzen Wayne Morris, Claire Trevor en Frank Mc.Hugh zijn de drie groote sterren die in dit prachtige werk van William Keighley de hoofd rollen vervullen. Met deze imposanie en geheel in kleuren uitgebrachte film heeft Warner Bros zich ongetwijfeld vele nieuwe vrienden veroverd, want niet alleen is deze film prachtig van dialoog, maar ook technisch slaat zij op een zeer hoog peil. Howard Fallon, een millionnair uit de Oostelijke Staten heeft een hiaat in de wetgeving ontdekt, waardoor hij door een slimme, maar gemeene streek in het bezit kan komen van duizenden acres pijnboombosschen, bosschen die sedert langen tijd eigendom van kolonisten zijn. Hij weet Lee Roberts, eigenaresse van een speelzaal voor zijn plan te winnen. Lee sluit om haar werk te ver gemakkelijken vriendschap met Bill Gardigon, den rechtmatigen eigenaar en het duurt niet lang of hij vertrouwt haar toe dat hij bij de bank een leening van 50,000 dollar heeft gesloten met de Vallei der Reuzen als onderpand. De vervaldatum voor deze wissel is nabij. Dank zij een hiaat in de »Delf- stoffenwet« laten Follan's mannen de claims opnieuw registreeren en verjagen de rechtmatige eigenaars met geweld. Ox Smith, een van Fallon's mannen komt tegen dit onrecht in opstand en kiest de partij van Bill. Bij een gevecht met de land- roovers wordt Bill zwaar gewond, waarop Ox uit wraak het kadaster, waarin de claims van de landroo- vers bewaard worden, in brand steekt. Ten einde de 50,000 dollar aan Fallon's, die zich op een minder fraaie wijze in het bezit van de wissel heeft weten te stellen, terug te kunnen betalen, roept Bill de hulp van al zijn vrienden in, ten einde hem te helpen bij het kappen van zijn bosschen, om op deze manier aan de benoodigde contan ten te komen. Wanneer Bickford hier achter komt, geeft hij zijn mannen de opdacht Cardigan het werken on mogelijk te maken. Lee komt achter deze plannen en begeeft zich naar Bill's kamp om dezen hiervan op de hoogte te stellen. Bij het daarop volgende gevecht redt Cardigan het leven van zijn vijand, die dan van verderen strijd afziet en Bill toestaai hem den wissel te betalen, wanneer het hem schikt. Revolverrecht »Revolverrechf« is een echte wild-west film van het gemiddelde genre. Wij zouden zoo zeggen dat de regisseur de substanties waaruit deze film doorloopend zijn opge bouwd niet wat te kwistig heeft gebruikt. Hel knallen van revolvers is tenminste niet van de lucht. Aan spanning en sensatieoverigens geen gebrek. Van den aanvang af neemt deze film uw gcheele ge dachten in beslag, dus eerst goed ademen voor de eerste beelden verschijnen, want anders mocht men hel eens ve'geten. George O'Brien, de wild-west-ster speelt hier de hoofdrol op een wijze die boven alle critiek ver heven is. Hij doet hier dienst als agent van politie, die zich voor misdadiger uitgeeft ten einde een complot te ontmaskeren. De Held op Sokken Wie Joe Renner kent, kent ook deze dol-komische rolprent, want zij ademt zoo den geest van deze ster, dat een beschrijving overbodig lijkt. Joe is hier kassier op een groote bank en het leven gaat van een leien dakje tot hij plotseling in de loterij een trailer wint. Hij heeft echter geen auto om het ding voort te trekken, hetgeen aanleiding is tot een ruzietje met zijn vrouw. Dat loopt zoo hoog, dat Joe in de trailer gaat slapen. Den zelfden nacht slaan inbrekers hun slag in zijn bank en teneinde de politie, die hun op de hielen zit om den tuin te leiden koppelen zij den trailer aan hun auto en Joe wordt 's morgens wakker ver van huis en van zijn vrouwtje. Bovendien wordt hij nog verdaent van den diefstal. Het wordt een ingewikkelde zaak die de regisseur echter lol een goed einde weet te brengen. Groot ontginningswerk op til. Ruilverkaveling in het Diesschensche broek> Maandag is te Hilvarenbeek (N.Br.) onder voorzitterschap van den heer J. C, van Beek, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, een zeer druk bezochte bijeenkomst gehouden van grondeigenaren in 't Diessensche broek. Tot deaanwezigen behoorden Jhr. Ir. van Panhuijs en Ir. Zwart resp. directeur en secretaris van de cen trale commissie van den cultuur- technischen dienst, Ir. Markvoort, hoofd van den werkverschaffings- dienst in deze provincie, Ir. J. Krügers, rijkslandbouw-consulenten Mr. Kruse ambtenaar der provinciale griffie. Het «broek» heefteen oppervlakte van 507 H.A., maar is over zijn geheel zeer slecht voorzien van behoorlijke wegen en laat ook ten aanzien van den staat der onder scheidene waterloopen, alles te wenschen over. Zóó, dat, niettegen staande de grond van goede kwaliteit is, dezie tot heden niet voor ontgin ning in aanmerking kon komen. Er werd nu aan de belanghebben den een ruilvei kavelingsplan voor gelegd, dat aan dezen toestand een einde zou kunnen maken. Na ruime beraadslagingen, werd tot stemming overgegaan en met overgroote meerderheid het plan goedgekeurd; van de400 uitgebrachte stemmen verklaarden ruim 300aan- wezigen zich vóór het voorstel. Het werk, waarvan de uitvoering zal worden opgedragen aan de Ned. Heidemaatschappij is begroot op f400.000; er is berekend dat aan 300 personen gedurende 2 jaar werk kan worden verschaft. Katholieke Illustratie Ook K. I, nummer staat weer bijna geheel in het teeken van den oorlog. Door het artikel van W. Weslhoven, Passionist, waarmee deze aflevering opent, worden we herrinnerd aan een gebeuren, dat nu geheel in het niet is gezonken en waar haast niemand meer aan denkt, nml. den oorlog Japan-China. Het zijn treffende dagboekbladen, die hier afgedrukt zijn verlucht met indrukwekkende foto's. Een zeer oorspronkelijke serie is de daarop volgende, getiteld: „Wij maakten eerder een oorlog mee...." Het zijn zes prachtige koppen van oude mannen en vrouwen, die ieder hun meening zeggen over den oorlog. Werkelijk een serie,die bijzondere aandacht verdient! De overzichtelijke oorlogskroniek beslaat vijf volle pagina's en geeft een helder en duidelijk objectief beeld van de ge- beuitenissen van deafgeloopen week. Een duidelijke kaart van Polen is erbij afgedrukt waarop de gang der krijgs\ errichtingen zonder moei te is te volgen. Ook de middenpagina's zijn in beslag genomen door een landkaart en wei van Europa, die in over. ziclitelijkheid en duidelijkheid voor de eerste niet onderdoet. Verder treffen we in dit uummer nog een artikel aan over het Roode Kruis, „Reinaerf bespreekt uitvoerig de missiefilm „De Zwarte Zuster" en twee pagina's met foto's geven eeni. gen indruk van de Poolsche en Duitsche legermachten. Lectuur is in overvloed aanwezig: er is een verhaal van Rudi Smerinolf De terugkeer van Nicolaas Razsi*', er is een oorspronkelijke novelle van W. Lamers „De oude Thilde"' en een vertelling van Fr. J enssen: „Een drukknoop verraadt alles." Ook de Narrekap en ükki zullen weer de noodige verstrooiing in overvloed geven. HENGSTENKEURING. De najaars-keuring van tot dek king bestemde hengsten, welke zijn in geschreven in de stamboeken van de Vereeniging Nederlandsch Trekpaard te Den Haag en de Vereeniging tot bevordering van de Landbouwtuig- paardfokkerij in Nederland te Utrecht, zullen door die vereenigingen worden gehouden voor Noord-Brabant: voor het type trekpaard: In Zevenbergen op Maandag 16 Oc tober a.s. om half elf. In 's-Bosch op Donderdag 19 Octo ber a.s. om 10 uur. RONDOM DE BOSSCHE VUILNISBELT. Den Bosch verliest de civiele procedure! De civiele kamer van de Arrondis sementsrechtbank te 's-Hertogen bosch, onder voorzitterschap van mr. F. C. A. M. Til man, heeft vonnis gewezen in de civiele procedure welke de caféhouder Van den Dungen, „De Hut" onder de gemeente Vlijmen, te gen de gemeente 's-Hertogenbosch aan hangig heeft gemaakt. Zooals men weet heeft de gemeente Den Bosch op den rand van den weg gaande van Den Bosch naar Vlijmen, tegenover het café van Van den Dun gen, een vuilnisbelt opgericht, welke volgens den caféhouder een dusdani- gen stank verspreidt, dat zijn cafébe drijf niet meer rendabel is. In een civiele procedure heeft hij van de gemeente Den Bosch schade vergoeding geëischt. Eenige maanden geleden hebben de leden van de civiele kamer op de helt zelf een onderzoek ingesteld, om vast te kunnen stellen of de belt al dan niet een dusdanigen stank verspreidt, dat bet cafébedrijf niet meer rendabel is. De Bossche Rechtbank, in deze zaak uitspraak doende beeft de handelin gen van de gemeente Den Bosch ten aanzien van den caféhouder onrecht matig verklaard en zij heeft deze ge meente veroordeeld tot vergoeding van kosten, schade en interessen op te maken bij staat en te vereffenen volgens de wet. Als verdediger van den caféhouder Van den Dungen is opgetreden mr. dr. C. M. van Leeuwen uit Den Bosch. Als verdediger van de gemeente Den Bosch, is opgetreden mr. G. van Zin- nicq-Bergmann uit Vught. Hierbij kunnen wij opmerken, dat door v. d. Dungen nog gevraagd was het stopzetten van het storten en op ruimen van de vuilnisbelt. Deze eischen heeft de rechtbank den heer v. d. Dungen ontzegd. De gemeente Den Bosch kan dus rustig het vuil blijven storten. Wel is er nog een zaak aanhangig tusschen de gemeente Vlijmen en dc gemeente Den Bosch. Gcd. Staten heb ben Den Bosch ondanks de uitspraak van den raad van Staten toestemming verleend vuilnis te blijven storten op de bestaande belt. Den Bosch maakt daar thans gebruik van. Vlijmen heeft andermaal beroep aangeteekend te gen dit besluit en het is voor deze ge meente nog afwachten wat de Raad van Staten zal beslissen. De zaak tusschen de gemeente Den Bosch en caféhouder v. d. Dungen is een zuivere particuliere aangelegen heid en heeft dus niets te maken met het proces tusschen Vlijmen en Den Bosch. Moml- en Klauwzeer. Hoewel in de omgeving deze drei gende ziekte reeds slachtoffers maak te, bleef Drunen gespaard. Thans is het eerste geval van Mond- en Klauw zeer geconstateerd en staan onze hoe ren wederom vele schadeposten te wachten. Eerste H. Communie. De kinderen van zeven jaar, die hun eerste H. Communie nog niet ge daan hebben, zullen deze dan doen op Zondag 15 October a.s. Bedevaart naar Bokhoven. Donderdag zal de Drunensche pro cessie ter bedevaart trekken naar Bokhoven. Burgerlijke Stand. Geboren: Franc. z.v. Ger. v. Hul- ten-Wolfs. Marg. d.v. H. Wassink- Geurts. Overleden: Ilenf. v. Wezel, wede. van Jac. Houtdijk, 87 jaar. ELSHOUT. Bedevaart naar Bokhoven. Donderdag a.s. zal de processie van Elshout ter bedevaart trekken naar Bokhoven. Knip- en naaicursus. Bij genoegzame deelname zal gedu rende den winter op Maandag en Dinsdagavond voor dc meisjes en op Donderdagavond voor de gehuwde dames een naai- en knipcursus wor den gegeven door de Zusters der Ma- ria-stichting. BENOEMINGEN IN ONS BISDOM. Z. H. E. de Bisschop van 's-Herto genbosch heeft benoemd: tot leeraar in de godsdienst- en maatschappijleer van de Lagere Land bouwschool te Oirschot den weleerw. heer kapelaan W. Roelofs; tot Geestelijk Adviseur van de R.K. Vereeniging ,.Het Wit-Gele Kruis" te Mortel gem. Gemert den zeereerw. heer patsoor A. van Gemert; van de R.K. Voetbal vereeniging „Volharding" en de R.K. Korfbalvereeniging „DES" te Vierlingsbeek en van de afdeeling Vierlingsbeek van den Ned. R.K. Landarbeidersbond den weleerw. heer kapelaan A. F. Voet; van de R.K. Mid- denstandsvereeniging te Made den weleerw. heer kapelaan F. Verhagen.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7