Binnenlandsch Nieuws. KERKNIEUWS. RECHTSZAKEN. ABONNEERT U OP DIT BLAD. GEMENGD NIEUWS. SPORT. FEUILLETON HET MEISJE UIT DE LUNCHROOM Pra2 Duitsch vliegtuig aangehouden bij Ameland. KANTONGERECHT. Door een auto overreden en gedood. Motorrijder verongelukt. w. s. c. ts het zoovi prijsv voor vijan- werp iijke dellij. in de Ni van ver rijkst vang breid De tra ba werp ning, len, ver, macf Al wore (ook voed fen, van HE Hi pen groe slrai Een verij nadt lires forti gen. Pole niet Gdyi D deze schc V Duil' lij kc bri'n ond< rugl bezi sclu HEI D stel' het ons beh vija der den oml lam gen D R 5 Dui gev gaa gek l stai tui{ bev vlie ten ver wei tuij wa wei en der sch der ooi gre J sta He dri AL I en gel me sta I rui ge? „vl ge^ g°( da: hel 1 het dei dei ied mc bil mc dei wa me wa me da mc pa Vervoergelegenheid ook in tijd van oorlog en oorlogsgevaar. De iweecle Kamer heelt haar goedkeuring gehecht aan eeu nood wet, die in nauw verhand staat niet de ueerscheude omstandigheden. Zonder hoofdelijke stemming is aangenomen de YVet Georuik Ver voermiddelen l93y, welke beoogt '11 waarborg te geven, dat in geval van oorlog ol oorlogsgevaar het vervoer van primaire levensmiddelen, in zonderheid voor de groote steden, het vervoer van aau bederf onder hevige levensmiddelen, waaraan in bepaalde plaatsen een tekort kan ontstaan, alsook het vervoer van noodzakelijke grondstolfeu voor verschillende doeleinden geen of zoo weinig mogelijk stoornis onder vinden. Daar in zulke buitengewone om standigheden een groot gedeelte van hef vervoerapparaat is uitgeschakeld, is het uoodig van het overblijvende gedeelte een zoo nuttig mogelijk gebruik ten bate van de bevolking en de industrie te verzekeren en o.a. het overbodig varen en rijden met laadruimte tegen te gaan. De wet voorziet o.m. in de inschrijving van alle vervoermiddelen. Minister Albarda verzette zich tegen schadeloosstelling. Een amen dement van mr. Joekes, dat beoogde de krachtens deze wet te stellen regelen in de Staatscourant te doen publiceeren nam de minister over. Hij zegde toe, dat hij de mogelijk, heid zou openen bij hem tegen genomen beslissingen in beroep te komen, indien de behoefte daaraan blijkt te bestaan, De regeeringspersdienst meldt: Vanmiddag is een Duitsch militair watervliegtuig bij Ameland in de Nederlandsche territoriale wateren door Nederlandsche vliegtuigen, die in overeenstemming met deregelen tot handhaving van de onzijdigheid het Duitsche vliegtuig hebben belet het Nederlandsche rechtsgebied te verlaten. Het vliegtuig is in beslaggenomen en de bemanning wordt geïaterneerd. NEDERLANDSCH VLIEGTUIG DOOR DUITSCH VLIEGTUIG TOT DALING GEDWONGEN. De regeeringspersdienst meldt: Gistermiddag is ten Noorden van de Waddeneilanden het Nederlandsche marinevliegtuig R 5, waarvan in ver band met de gegeven strikte instructies moet worden aangenomen, dat het zich binnen Nederlandsch rechtsgebied be vond, door een Duitsch militair vlieg tuig aangevallen en, na tot daling te zijn gedwongen, vergaan. De vier man Nederlandsche beman ning, waarvan er twee licht gewond zijn, zijn naar Norderney overgebracht en keeren zoo spoedig mogelijk naar Delfzijl terug. De Duitsche gezant heeft vanochtend op het departement van buitenlandsche zaken het leedwezen zijner regeering over het voorgevallene uitgesproken en het aanbod overgebracht om het vlieg tuig te vervangen. DE OPENING VAN DE STA 1 EN-GENERAAL. H. M. de Koningin hoopt de plech tigheid van de opening der nieuwe zit tingsperiode van de Staten-Generaal Dinsdag a.s. persoonlijk te verrichten. Naar alle waarschijnlijkheid zullen H. K. Jrl. Prinses Juliana en Z. K. H. prins Bernhard H. IVi. de Koningin naar de Ridderzaal vergezellen. De plechtige vereenigde vergadering der beide Kamers in de Ridderzaal zal op de gebruikelijke wijze, met het daar bij benoorende ceremonieel worden ge houden. ALS DE BAAS ONDER DE WAPENEN IS, is de waarnemer vrij van vestigingseischen. De regeering heeft een wijziging van dc Vestigingswet Kleinbedrijf aanhan gig gemaakt, waardoor het winkeliers of neringdoenden, wier bedrijf onder deze wet valt, mogelijk wordt in geval zij onder de wapenen zijn geroepen, een waarnemer of vervanger aan te stel len, die niet aan de vestigingseischen voldoet. 1 OCTOBER GEEN ONTSLAG UIT DEN DIENST. Afgekondigd is Staatsblad no. 589a, houdende een Kon. Besluit van 14 Sep tember 1939, waarbij, uit overweging, dat de internationale politieke toestand het wenschelijk maakt, de sterkte van de land- en zeemacht voorshands niet belangrijk te verminderen, is bepaald, dat het ontslag van de dienstplichtigen, die krachtens art. 43 eerste lid der Dienstplichtwet met ingang van 1 Oc tober 1939 uit den dienst zouden wor den ontslagen, tot nader order wordt uitgesteld. Doorbetaling loon aan gemobili- seerdenen premie Ongevallenwet. Naar wij van oflicieele zijde ver nemen beeft liet bestuur der rijks- verzeketingsbank een belangrijke beslissing genomen dat werkgeveis, die aan hun gemobiliseerde v\erk krachten geheel ol gedeeltelijk hel loon blijven doorbetalen, dit niet op deloonlijsten behoe\ en te vermelden. Dit beleekent derhalve, dat over dit doorbetaalde loon geen premie ingevolge de ongevallenwet behoeft te worden betaald. TOEDIENING II. DIACONAAT. Mgr. A. F. Diepen zal op 23 Septem ber in de kapel van het Bisschoppelijk Seminarie te Haaren het H. Diaconaat toedienen aan de Eerw. Heeren: J. J. Arntz, M. N. P. Bertens, J. E. A. M. Boe laars, C. P. de Bresser, W. J. M. Croo nen, F V. van Esch, J. W. A. Goes, J. G. M. Janssens, A. Ketelaars, Th. A. Kuijpers, J. J. M. Lamers, E. J. A. Mi- chielsen, M. A. C. Ooinens, Fl. L. van der Putt, C. A. W. van Rooij, E. J. Schraven, H. H. G. Smulders, J. F. Smulders, M. L. M. Terwindt, A. E. van de Ven, A. W. Verwefj, Th. G. van Vler ken, P. C. M. Vogels, G. W. J. de Vree en C. J. F. Chr. Zigenhorn, allen subdi- In Hoorn werd de belangrijke jaarlijksche land-, tuinbouw- en middenstandstentoonstelling gehouden, waaraan tevens een kaas keuring was verbonden. De in deze streek gelegerde soldaten moesten even Hollandsch overheerlijke zuivelproduct keuren. aken van het Seminarie. De Tonsuur aan de eerste jaars Theo loganten: H. Bogers, J. van den Boom, P. Cornelissen, J. Dröge, F. Duijsters, J. van Hoek, Jos. Huberts, H. Hurkmans, Ant. Jillessx, J. van Kemenade, J. van Licrop, Ant. van Loon, Corn. Maas, P. Manders, Jos. Martin, C. Meeuwissen, J. van Nieuwburg, J. Peeters, J. Peynen- burg, A. van Rooij, W. Saris, P. Strij- bosch, L. van Teefelen, J. Versteegde, A. van Vlokhoven en Mart. Vogels. NAAR HET GROOT SEMINARIE. Dinsdag zijn 41 studenten die in het Klein Seminarie hunne studies hadden voleind, naar het Groot Seminarie (Philisophicum) vertrokken, terwijl 26 van het Philisophicum naar het Tlieo- logicum zijn overgegaan, aan wie op 23 September a.s. de Tonsuur wordt toe gediend. Straatschenderij. Drie jongelui uit de Langstraat, de 22-jarige reiziger F. S. uit Waalwijk, A. L. uit Raamsdonk en H. S. uit Geertrui denberg, stonden terecht wegens straat schenderij. In een spoorwegcoupé op liet traject WaalwijkDen Bosch werd muziek gemaakt door een der jongelie den en anderen, die daar ook bij wil den zijn, duwden'tegen de deur van de coupé, daar deze werd dichtgehouden en van weerskanten werd er zoo'n ge weld op uitgeoefend, dat de deur daar onder bezweek. Dc kantonrechter legde straffen op resp. van ƒ5,ƒ10,en 2,al naar het aandeel van elk der drie verdachten in de historie. slaagd en heeft voor een aantrekkelijke oefenwedstrijd weten te zorgen. Willem II uit Tilburg zal met een ster ke ploeg WSC partij komen geven. Voor eenige weken terug speelde WSC in Tilburg reeds tegen deze ploeg; zij had hieraan de handen meer dan vol en wist Willem II met een kleine zege in de meerderheid te blijven. Mogelijk dat WSC morgen op eigen terrein revanche zal weten te nemen, temeer, nu zij vol ledig zal kunnen opkomen. Wij zijn wel eenigszins benieuwd naar het elftal van WSC en zoover ons hekend, zal de samenstelling ongeveer dezelfde zijn als die op het einde der vorige competitie. Wat de nieuwe Nood-competitie be treft, zoo blijven in het Zuiden de 2de Klasse afdeelingen in zijn geheel als oorspronkelijk aangegeven, gehand haafd, eveneens het wedstrijdprogram ma, dat thans twee weken opgeschoven Gistermiddag is op den rijksstraat weg van Rossum naar den Bosch onder de gemeente Rossum het 13 jarig zoontje van de familie Verkerk aldaar, die een eindje met automo bilist was meegereden om hem den weg naar den Rosch te wijzen, bij het uitstappen door een van de andere kant komenden personen auto aangereden. De jongen kwam met groote kracht tegen het spatbord van den auto terecht, waarbij hij zeer ern. stige verwondingen aan het hoofd opliep. Het slachtoffer is in zorg. wekkenden toestand naar de ouder lijke woning vervoerd, waar hij spoedig na aankomst is overleden. Op den rijksweg van Willemsdorp naar Dordrecht even voorbij de Moerdijksche brug is gistermiddag omstreeks half 5 de 23 jarige wacht- meester W. P. P. S. uit Vucht met zijn motorzijspan tegen een tractor gereden en aan de gevolgen daarvan overleden. S. reed het laatste zijspan van militaire kolone, die met een vaart van ongeveer 50 km van den Moerdijk naar Dordrecht reed. Toen deze de brug was overgereden, naderde uit de richting Dordrecht een tractor. Tengevolge van een oorzaak, die wel nooit opgehelderd zal worden, is S. juist toen de vrachtwagen de kolonne zoo goed als gepasseerd had, naar links uit geweken en tegen den tractor op gereden. Het ongeluk werd slechts gezien door den onmiddellijk voor S. rij« dende militair. Deze stopte, zag het noodlottig gevolg van de botsing en trachtte zijn commandant te achter halen, wat hem eerst bij Zwijndrecht gelukte. Het slachtofler is spoedig na de botsing overleden, het stoffe lijk overschot is naar de begraaf, plaats te Dubbeldam vervoerd.- WSC'Willem H-cotmbinalie. Vanwege de onverwachte ontstane politieke toestand moest de voor veer tien dagen terug vastgestelde oefenwed strijd van WSC legen Alliance op het laatste oogenblik afgelast worden. Ook vorige week was het daardoor niet mo gelijk voor WSC een vereeniging naar Waalwijk te kunnen krijgen. Voor a.s. Zondag is WSC beter ge- x- De residentie heeft zijn 5U0 000ste inwoner. Zaterdagavond is n.l. geboren Ludwig Joban van Straalen, welke bij aan gifte aan den burgerlijken stand als 500.000ste inwoner werd ingeschreven De gelukkige ouders met hun zoon. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van NORMAN CHARLTON. 34) De jongen kon haast niet stil blij ven zitten. Mevrouw Hemmings was, naar ze zei, gekomen om den diadeem aan mijn moeder terug te geven. Ze vertelde dat ze hem in haar zwarten koffer gesloten had, maar ongelukki gerwijze Nu?, drong de minister aan, toen de jeugdige graaf aarzelde. Toen de koffer geopend werd, bleek de diadeem er niet te zijn. Er niet in? Neen. Zijn vingers bewogen zich ruste loos over de stoelleuning. Greville liet geen oog van hem af. Er niet in?, vroeg hij nogeens. Het is een buitengewoon pijnlij ke zaak, zei de jongen stamelend. Naar mijn meening is hij er nooit in geweest. Het is immers haast niet aan te nemen, dat mevrouw Hemmings in het bezit van het stuk gekomen kan zijn. Ik voor mij geloof, dat ze van streek is geraakt door dien diefstal... en zich in het hoofd heeft gehaald... Heeft mijn zuster u die verkla ring gegeven? O neen. Hoe verklaarde zij de vermissing van den diadeem dan? Lord Harlsmore slikte een paar maal. Ikzeg dat liever niet. Ik sta er op. Wel, zei de jongeman ten einde raad ze dacht dat haar zoon hem weggenomen had. Er viel even een zwijgen; alleen een geluid uit de aangrenzende kamer was hoorbaar. Wat denkt u er zelf van?, vroeg Greville eindelijk. Ik heb u al gezegd, wat mijn ver moeden is. Wie heeft den koffer open ge maakt? Ik. Waar stond de koffer? In de hall. Was u alleen, toen u den koffer opende? Lord Harlsmore stond op. Heusch, mijnheer, ditdit is te erg. Denkt u misschien, dat ik den diadeem van mijn moeder weggenomen heb? Ik vraag niets anders dan of u alleen was? Wat heeft dat er mee te maken? Opeens werd de deur van de aan grenzende kamer opengegooid. Lilian stoof het studeervertrek binnen. Haar oogen schitterden en haar wangen waren vuurrood. Het heeft er alles mee te maken, jou laffe gemeene jongen! Jij hebt hem voor den tweeden keer gestolen. Ontken het als je durft! De minister zonk in zijn stoel en haalde met een soort wanhoopsgebaar de schouders op. Lord Harlsmore keek naar 't jonge meisje, alsof hij plotseling een geest verschijning zag. Hij werd doodsbleek. snelde naar de deur, trok die open en rende naar de hall. Daar rukte hij de straatdeur open en stapte ijlings in de auto, die op hem wachtte. George, die het spektakel gehoord had kwam ook de hall in. Lilian was Lord Harlsmore nage- loopen en pakte George bij den arm. Je bent te laat, riep ze haast in tranen. Waarom heb je hem ook niet tegengehouden? Greville kwam achter haar aan. Je houdt je aardig aan je voorne mens, dat moet ik zeggen zei hij droog. Lilian staarde hem met een schui- digg ezicht aan. O, maar George werd beschul digd van iets wat hij niet gedaan heeft en dat kon ik niet verdragen. Je bedoelingen zijn altijd voor treffelijk, zei Greville nog steeds op denzelfden drogen toon maar aan de methode mankeert af en toe nog wel wat. U zult wel erg boos op me zijn, stamelde Lilian. Greville schudde het hoofd. Mijn lieve kind, 't spijt me, maar je bent zoo nu en dan absoluut onmo gelijk. Het spijt me zoo, snikte Lilian. Huil niet, liefste, zei George ver troostend. Oom heeft niet het recht om zoo tegen je te spreken. Komen jullie alle twee in mijn kamer, ondeugende kinderen dat je bent commandeerde Greville, dan zul len we samen eens een hartig woordje praten. HOOFDSTUK XXI. De kamer achter den lommerd. Lord Harlsmore was in grooten angst gevlucht; de diadeem zat in zijn binnenzak en hij was doodsbang dat deze hem nog op het laatste oogenblik afgenomen zou worden. Die glinste rende steenen gaven hem, zooals hij meende, zijn eenige kans om uit de kwellende schulden te raken en als hij ze zou moeten terug geven, zou 't met hem gedaan zijn. De taxi bracht hem naar de „inrich ting" van Warden in de buurt van Gray's Inn Road. Na de auto weg ge stuurd te hebben, bleef lord Harlsmo re even voor het etalageraam van den lommerd kijken; toen duwde hij de deur open. Het belletje rinkelde la waaierig toen hij binnenstapte. Ik moet mijnheer Warden spre ken, zei hij. Er stond een vrouw achter de toon bank, een eenoogig monster, dat hem van het hoofd tot de voeten opnam. Waarover? Over zaken. Is hij thuis? Hoe is uw naam? Harlsmore. Wacht even, dan zal ik eens kij ken of hij er is. De vrouw verdween en even daarna verscheen Warden's gezicht in de deuropening. Komt u binnen, mylord, zei hij met een schertsende buiging. Is er nieuws? Wat verwacht je voor nieuws? vroeg lord Harlsmore. Hij liep achter de toonbank om, ging het kamertje achter den winkel binnen en sloot dc deur achter zich. Och, ik weet het niet. Ik ben juist terug uit Woollacoinbe. Wie denk je dat met denzelfden trein ging? Geen flauw idee! Dat lieve meisje, dat de diaman ten gegapt heeft. Ik zag haar wel, at zag ze mij niet. Zij had een heer bij zich, anders zou ik wel een praatje met haar gemaakt hebben. Wie was die vent? Hemmings heet hij. Ik zag ze sa men praten. Lord Harlsmore ging zitten. Nu begrijp ik het. Ze heeft nem den dia deem gegeven en zijn moeder sleepte het ding in de wacht. Zijn moeder? Lord Harlsmore stak de hand in z'n binnenzak. Zijn moeder heeft het aan mij gegeven. Daar, wat zeg je ei van? Hij legde den diadeem in al zijn schittering op tafel. Warden was buiten zichzelf van verrukking. Hij strekte zijn hand er naar uit, maar Lord Harlsmore nam het weer haastig onder zijn hoede. Zoover is het nog niet, zei hij nog even geduld. Je kunt me immers best vertrou wen, gromde Warden. Zijn gemeene oogen rustten begeerig op 't sieraad. Wat nu? Naar het vasteland, zou ik zeg gen. Als ik eens met de eerstvolgende boot van Dover ging? Warden haalde zijn horloge uit zijn zak. Ik kan om 9.50 van Charing Cross. Lord Harlsmore fronste ongeduldig het voorhoofd. (Wordt vervolgd.) izr-

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 8