HET MEISJE UIT DE LUNCHROOM EEIIIII ETflM keer door de politie werd verlegd. Men merkte slechts op, dat de ruiten in ver scheiden vensters vernield waren. HET BRlTSCHE VLIEGKAMP SCHIP COURAGEOUS GETOR PEDEERD. De Britsche admiraliteit meldt, dat de Britsche kruiser Courageous, welke na den oorlog werd verbouwd tot vlieg kampschip, tengevolge van een aanval van een vijandelijke duikboot verloren is. De overlevenden zijn opgepikt door torpedojagers en koopvaarders, die nu naar de haven terugkeerden. De duik boot werd direct krachtig aangevallen door torpedojagers en, naar men ge looft, tot zinken gebracht. De Courageous was, zooals gemeld, een tot vliegkampschip ingerichte krui ser, welke 22.500 ton mat. De ver bouwing en inrichting van de Coura geous, heeft ongeveer 70 millioen gul den gekost. De Courageous kon een snelheid be reiken van 31 knoopen per uur en bood bergruimte voor 48 vliegtuigen. De lengte van het schip bedroeg 240 M. De Engelsche marine beschikt thans nog over zes vliegkampschepen. Vijf vliegkampschepen zijn in aanbouw, waarvan er onlangs twee te water zijn gelaten. Er waren 700 man aan boord die ge red zijn, ook door Ned. schepen. De onderzeeboot schijnt vernield. NOORSCH SCHIP BIJ TERSCHELLING OP EEN MIJN GELOOPEN. Zeventien opvarenden verdronken; twintig door een Italiaansch schip gered. Het Noorsche motorvrachtschip Ron- da, dat Dinsdag te 6 uur uit Antwer pen naar Christiaansund was vertrok ken, is Woensdagmiddag te omstreeks 1 uur op 53 gr. N.B., ter hoogte van Terschelling, op mijnen geloopen en onmiddellijk gezonken. Van de 37 op varenden konden 16 leden van de be manning en vier Amerikaansche passa giers, w.o. twee dames, zich in een roei boot in veiligheid brengen; een Ameri kaan en een Amerikaansch meisje van 13 jaar, de kapitein en zijn vrouw en 13 leden van de bemanning zijn omge komen. De overlevenden van de scheepsramp hebben doorweekt en zon der eten of drinken 58 uur op zee rond gezwalkt. Tenslotte werden zij Vrij dagavond opgemerkt door opvarenden van het Italiaansche vrachtschip Prov- videnza, dat van Stettin naar Vlissin- gen voer. De schipbreukelingen, die totaal uitgeput waren, zijn aan boord van het Italiaansche vrachtschip zoo veel mogelijk van kleeding voorzien, gespijsd en gelaafd en Zaterdagavond in Vlissingen aan den wal gezet, waar zij hun intrek hebben genomen in hotel Noordzee-boulevard en in hotel Goes. KLEINZOON VAN DEN EX-KEIZER GESNEUVELD? Een lid van de vroegere keizerlijke familie, de 24-jarige prins Oskar, oud ste zoon van prins Oskar, den vijfden zoon van ex-keizer Wilhelm, moet in den strijd tegen Polen zijn gevallen. Op 5 September werd hij, volgens berich ten van gezaghebbende particuliere zij de, welke echter nog niet officieel be vestigd zijn, gedood. Waar prins Os kar, die bij de infanterie diende, ge sneuveld is, is nog niet bekend. Prins Oskar, Wilhelm, Karl, Hans, Kuno was 12 Juli 1915 geboren. Vernomen wordt, dat tien leden van het huis Hohenzollern zich onder de wapenen bevinden, doch men kon niet te weten komen bij welke eenheden zij zijn ingedeeld. Prins Louis Ferdinand, de tweede zoon van den ex-kroonprins, op wien de ex-keizer bijzonder gesteld is, is bij de vliegers ingedeeld. Zijn jongere broer Friedrich, die in Londen, werkzaam is, was bij het uitbreken van den oorlog ziek. Men gelooft, dat hij op het oogenblik in Schotland geïnter neerd is. MUITERIJ IN SLOWAAKSCH LEGER? Havas meldt uit Belgrado: Uit Bratislava wordt gemeld, dat het Duitsche opperbevel heeft geëischt, dat het Slowaaksche leger zou worden ont bonden. Donderdag j.l. zouden Slo waaksche soldaten te Bratislava heb ben gemuit en geweigerd hebben aan de Duitsche officieren te gehoorzamen. Zij werden ontwapend en gevangen ge zet. Te Zilina zou zich een dergelijk in cident hebben voorgedaan. Aangezien de oudste lichtingen het meest weerspannig zouden zijn, heeft de Slowaaksche minister van landsver dediging gelast de reservisten van 35 tot 40 jaar onmiddellijk te demobilisee- ren. Verder wordt gemeld, dat in het pro tectoraat Bohemen de toestand even eens onrustig zou zijn. Te Praag zou den 10.000 personen gearresteerd zijn, waaronder Beran, de voorzitter van den Slowaakschen ministerraad na de overeenkomst van München en Mgr. Stasek, de vroegere leider van de Tsje chische katholieke partij, die na de be zetting van het land door de Duitschers beroemd is geworden door zijn vader landslievende preeken. Bovendien zou den alle vooraanstaande Tsjechische journalisten gearresteerd zijn. OÈKRAINERS EN WIT-RUSSEN. De Oekraïners. De Russische troepen zijn Polen binnengegetrokken, aldus het offici- eeïe communiqué om de Oekraïners en de Wit-Russen te beschermen. Wie zijn nu deze bevolkingsgroe pen? I)e Oekraïners mogen voldoende bekend worden geacht. Het zijn n.l. de bewoners van de Oekraïne. Geen Polen en geen Russen, maar een ge heel apart volk, dat hoewel sterk met Russen, Polen en Joden vermengd, toch nog steeds op zich zelf staan. De Poolsehe regeering is niet altijd even tactisch opgetreden tegen deze groep, maar dat wil nog niet zeggen dat er van eenige onderdrukking sprake was. Het meerendeel der Oekraïnische bevolking schijnt bovendien liever on der Poolsch, dan onder Russisch be wind te staan. De Wit-Russen. De Russische bevolking mag men onderscheiden in drie groepen, n.l. de Groot-Russen, die het grootste ge deelte van Europeesch Rusland be zitten, de Klein-Russen, die voorna melijk zijn gegroepeerd in het Zuid- Westen en tenslotte de Wit-Russen, de kleinste bevolkingsgroep. Deze woont aan den bovenloop van Of hij zal met de Westersche demo- cratiën van deze cultuur nog moeten zien te redden, wat er van te redden valt. Een andere „kijk op de zaak". Er is, indien men vertrouwen stelt in de verklaringen der Russen en een vaste lijn" meent te kunnen onderken nen in hun internationale politiek, ook nog een andere visie mogelijk op den Russischen inval in Polen, we be doelen: een andere visie, dan die, wel ke we hiervoren belichtten. De Russen zeggen: wij houden eenige oostelijke provincies van Polen en Duitschland mag den Corridor en Dant- zig annexeeren, maar voor de rest moet Polen een bufferstaat blijven tusschen Duitschland en Rusland. Meenen ze, wat ze zeggen, dan zijn ze min of meer consequent gebleven ten aanzien van hun standpunt, ingenomen bij de befaamde onderhandelingen met de Fransche en Engelsche militaire. Toen wilden ze wel samenwerking te gen Duitsche agressie, maar eerste voorwaarde was toen eveneens: de be zetting en het bestuur van de oostelijke Poolsehe provincies door hun troepen. Alweer: indien de Russen meenen, wat ze thans zeggen, dan zullen zij in gewapend contlict komen met de Duitschers, die Polen ongetwijfeld niet zullen willen ontruimen, zeker niet de rijke grondstoffen provincies Silezië e.a. Heel de oorlogssituatie zou daardoor weer een ander en ver rassend aspect krijgen. Het algemeen Russische doel in dien strijd tegen Duitschland zou dan zijn de vorming van een rand van onder Rus sischen invloed staande rijken, als een pantser om het Russische lijf. Zóó zou men ook de verrassing der erkenning van Slowakije door Rusland kunnen verklaren. De bedoeling daarmee zou dan zijn om Slowakije aan de Duitsche voogdij te onttrekken. Staan zóó de zaken, dan zou Italië weinig reden hebben om partij te kie zen in den oorlog en zeker niet aan de zijde der geallieerden (Frankrijk en En geland). Wanneer de Russen inderdaad de bedoeling hebben om hun eigen inzich ten in Europa te verwezenlijken en daartoe desnoods den strijd tegen Duitschland op te nemen, dan behoeft men in de manier, waarop zij thans de Polen bejegenen nog geen tegenspraak te zien, want de Poolsehe regeering was uitgesproken anti-bolsjewistisch en heeft onder alle omstandigheden Rus sische hulp stelselmatig afgewezen. Moet dus, naar Russisch inzicht, Polen een onder Russischen invloed staanden bufferstaat worden, dan behoorde de huidige Poolsehe regeering te'worden "weggevaagd. Zouden de zaken inderdaad zóó staan, als we in het tweede beeld schet sten, dan zouden Engeland en Frank rijk natuurlijk toch geen genoegen kun nen nemen met de Russische oogmer ken. De toestand zou dan worden, dat Duitschland zich verwikkeld zag in twee oorlogen, eenerzijds tegen Frank rijk en Engeland, anderzijds tegen Rus land. Beide tegenstanders zouden ech ter tegengestelde doeleinden nastreven, zoodat militaire samenwerking zou zijn uitgesloten. Maar alles wat we hier beschouwen, zijn natuurlijk slechts veronderstellin gen en suggesties. Afwachten hoe de situatie zich aftee- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van NORMAN CHARLTON. 35) Als het ding van jou is, kun je er mee doen wat je wilt. Maar op hel oogenblik is hij nog van mij. Hoeveel geef je er voor? De lommerdhouder overlegde bij zichzelf. Wacht tot het verkocht is, dan krijg jij je aandeel. Onzin. Als je er geen bod op kunt doen, ga ik er mee naar iemand, die dat wel kan. Hij stond al half van zijn stoel op. Bedaar een beetje, haastte War den zich te zeggen. Ben je soms bang dat ik geen eerlijk spel speel? Dat ben ik, als je het weten wilt. Warden keek hem aan met een ge zicht als de vermoorde onschuld. Wat moet je er voor hebben? Nu was het lord Harlsmore's beurt om na te denken. Je weet natuur lijk, dat het ding duizenden waard is? Overdrijf nu niet. Laten we zeggen tweeduizend. De helft daarvan is duizend. Als je dat er voor durft te vragen smijt ik je mijn winkel uit. Goed, dan achthonderd; ik heb te veel haast om lang te onderhande len. kent is de boodschap. Op het oogenblik blijven de Duit schers en Russen dikke vrienden en is men alleen gekomen om den rechts staat der Polen te bevestigen. Anderzijds spreekt men over een op wederzijdsch vertrouwen en wederzijd- sche belangen gegronde afspraak, hoe Polen verdeeld wordt. Het is zoo snel gegaan dat details nog besproken moe ten worden, speciaal de aftakening van invloedssferen of liever levensruimten. Tot dat doel is reeds een gemengde Duitsch-Russische commissie benoemd. Waar Polen nog geen beroep op Roemenië gedaan heeft om bijstand, heeft de Roemeensche regeering geen beslissing behoeven te nemen. Dat zal Polen ook wel niet doen, nu het van de Roemeensche gastvrijheid gebruik zal moeten maken. De commentaren in Duitschland over het optreden van Rusland zijn natuur lijk enthousiast. De D. t. Z. schrijft o.m.: In enkele dagen heeft het continent den invloed van Versailles in Oost-Eu ropa doen verdwijnen. De reactie van Engeland op den opmarsch van de Rus sen bevestigt, dat Engeland geen ander oorlogsdoel heeft dan het vasteland in zijn greep te houden. Thans zijn de eerste groote strepen door de rekening van Engeland getrokken. De neutrale sleutelpositie van Italië in de Middel- landsche Zee heeft heeft Turkije, Grie kenland en Roemenië uit den kring van Engelsche garantieslachtoffers bevrijd. De Poolsehe staat van Versailles is op gelost. Rusland marcheert anders, dan Engeland eenige weken geleden in Moskou had voorgesteld. In Amerika trekt senator Borah uit al deze gebeurtenissen de conclusie, dat elke nieuwe ontwikkeling in Europa duidelijker toont, waarom de Vereenig- de Staten zich buiten de zaken van Eu ropa moeten houden. Het „raadsel" Rusland is nu door de gemeenschappelijke verklaring opge lost, Duitschland en Rusland zullen er nu voor lorgen, dat de landkaart van het Oosten een vorm zal aannemen, welke zal voldoen aan de polit'eke, ^economische en nationale voorwaar den voor een duurzamen vrede. Door het einde van den Poolschen staat z;jn nu ook zijn bondgenootschappen afge- loopen en zijn garantiebewijzen verval len. Waarvoor willen Engeland en Frankrijk dus nog strijden? De couranten leggen er in de eerste plaats den nadruk op, dat de tusschen- komst niets verandert aan het besluit van Frankrijk en Engeland om het Hit- Ierisme te vernietigen. De tusschen- komst werdt scherp veroordeeld, want men kan ;ich geen goed beeld vormen van de Russische diplomatie, welke 't eenerzijds noodig vindt vier millioen mannen te mobiliseeren en Polen bin nen te dringen om ,,de bescherming van zijn minderheden te verzekeren", en anderzijds de andere regeeringen de verzekering geeft van „haar neutrali teit in het tegenwoordige conflict". Het is duidelijk dat men de ontwikkeling van den toestand moet afwachten om zekerheid te krijgen en vooral om te weten, waartoe de Sowjet-Russische tussciienkomst. kan leiden. AKEN WORDT ONTRUIMD. Ontvluchting naar België en Nederland heeft confiscatie van eigen dommen tengevolge. Te Brussel wordt vernomen, dat alle Warden lachte heesch. Je hebt zeker altijd groote haast als je te veel vraagt? Geef je het of geef je het niet? •Warden zweeg en dacht na. Ik zal je zevenhonderd geven. Vooruit dan maar! Warden haalde een chèquehoek voor den dag. Wat moet je met dat chèque hoek?, vroeg lord Harlsmore met on uitsprekelijke minachting. Dacht ge misschien dat ik een chèque van je aannam? Warden deed zoo onschuldig als een pasgeboren kind. En waarom niet, als ik vragen mag. Ik ga. Bonjour! Lord Harlsmore stond op. De lom merdhouder gooide nijdig zijn pen neer. Je denkt toch zeker niet, dat ik zevenhonderd pond in mijn zak heb? Als je dat niet hebt, ga ik naar iemand die het wel heeft. Warden brulde van het lachen. O, dus je wilt contanten? Een slimme jongen ben jij, dat moet ik zeggen! Hoeveel moet je hebben? Zevenhonderd pond hebben we immers afgesproken. Geen sprake van. En je hebt het me zélf geboden! Ja, op een chèque; als je contan ten hebben wilt moet je bescheidener zijn, was het oordeel van Warden. Ik heb je toch al gezegd, dat ik geen kapitalist ben. Al het geld dat ik in huis heb Zeg maar direct hoeveel. Honderd pond. Je bent krank zinnig Warden's blik bleef begeerig op de diamanten rusten. Je komt zoo plotseling. Als ik geweten had dat je 5 gezinnen in Aken thans bevel hebben gekregen, de stad te ontruimen. Alleen aan ouden van dagen en zieken zal worden toegestaan, de stad per trein of per auto te verlaten. Alle anderen met inbegrip van kinderen boven de twaalf jaar en vrouwen zonder kinde ren, moeten te voet reizen. De tocht naar Keulen zal drie dagen duren. De inwoners der stad zijn gewaar schuwd dat alle pogingen om te ont vluchten naar België en Nederland in beslagneming van al hun bezittingen tengevolge zal hebben. RUZIE IN HET NAZI-KAMP? Streicher zou zijn afgezet. Volgens de „Daily Express" zou Ju lius Streicher, de leider der anti-semie- tische campagne in Duitschland, zijn gearresteerd. Hij wordt bewaakt in het sanatorium van Hohenlychen, bij Ber lijn. Hij werd ontheven van zijn functies van gouwleider, zijn fortuin werd ver beurd verklaard en volgens het blad mag hij zich gelukkig prijzen, dat hij nog leeft. Na een ruzie met de rijks- weer over een adjudant van Streicher, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan spionnage en derhalve zelfmoord moest plegen, zou Streicher op bevel van Goering zijn gearresteerd. Hij had gevraagd, zijn adjudant met militaire eer te laten begraven. De ge neraal van de rijksweer had daar be zwaar tegen gemaakt. Hierover in woe de ontstoken, had Streicher den gene raal beleedigd. De generaal insinueerde hierop, dat de levenswijze van den leider der Duit sche antie-semieten niet in overeen stemming was met zijn normale inkom sten. Streicher zou hierop hebben ge antwoord: Waarom zou ik niet, net als de anderen, iets aparts leggen? Kijk maar eens wat Goering doet. De generaal bracht deze woorden over aan Goering, die een onderzoek gelastte dat heeft uitgewezen, dat Strei cher voor eigen gebruik belangrijke be dragen afhield van het door den staat van de Joden in beslag genomen geld. Het zou aan de inmenging van Hit- Ier zijn toe te schrijven, dat Streicher aan den dood is ontsnapt. BOMAANSLAG TE BERLIJN. Ministerie van luchtvaart beschadigd. Volgens den Berlijnschen correspon dent van „Politiken" is de geheele in gang van het Duitsche ministerie van luchtvaart te Berlijn verwoest, vermoe delijk door een bom. Alle ruiten aan de zijde van het ge bouw, welke uitziet op de Leipziger- strasse zijn, naar gemeld wordt, ver nield. De ontploffing heeft ook de vensters vernield van een groot tegenover het ministerie gelegen warenhuis. Nader wordt uit Berlijn aan Belga te Brussel het volgende gemeld: Zaterdagavond heeft zich in een ma gazijn in de Lijpzigerstrasse tegenover het ministerie van luchtvaart een ont ploffing voorgedaan. Van Duitsche zijde zegt men, dat de pleger van den aanslag weldra zal wor den gearresteerd en dat men tot nog toe geen enkele verklaring over deze gebeurtenis kan geven. Het is niet mogelijk, zich met zeker heid e enoordeel te vormen over den omvang der ontploffing, daar het ver- kwam, zou ik er op gerekend hebben. Dat geloof ik graag. Maar laat ik je zeggen, dat ik bij zulke gelegen- beden een revolver bij mij heb. Ik bedoel niets kwaads, zei War den haastig. Jij denkt altijd slecht van een ander. Lord Harlsmore keer naar de deur. Als je me'dan niets beters hebt aan te bieden heeft het geen zin, nog langer te blijven. Kort en goed, wil je me tweehonderd pond geven, ja of neen? Tweehonderd pond was het bedrag waarmee de jongeman van zijn schul den verlost zou zijn; hij zou zelfs nog een klein appeltje voor den dorst over houden. Warden schudde het hoofd en lord Harlsmore stak het sieraad in zijn zak. Doe dat nou niet, riep Warden, angstig dat zijn prooi hem op het laat ste oogenblik zou ontglippen. Tweehonderd pondHet is alles wat ik rijk ben. Ik zweer je dat ik niet meer in de wereld bezit. Je h#bt een winkel en verdient goed geld. Ik geloof niets van je praat jes. En als je den diadeem verkoopt, kun je er gemakkelijk een paar dui zend voor krijgen. Je mag me wel dankbaar zijn, dat ik zoo bescheiden ben. Warden ging naar een brandkast en opende die. Uit een laadje haalde hij een bundel bankbiljetten en een rolletje goudstukken. Hij beefde toen hij het geld op tafel uittelde en de zweetdroppels parelden op zijn voor hoofd. Ik neem een geweldig risico op me, zei hij zwaarwichtig. Ik geef je de spaarpenningen van een heel leven van hard werken. Stel, dat er iets ge beurt? Stel je voor dat ik gearresteerd wordt voor ik het ding heb kunnen verkoopen, dat 't mij ontstolen wordt? Ja, het risico is groot, antwoord de lord Harlsmore sarcastisch, vooral als je bedenkt, dat je het be drag er tienmaal voor terug zult krij gen dat je mij ervoor geeft. Als het waar is dat je je hecle leven hebt moe ten werken om die tweehonderd pond bij elkaar te krijgen, mag je me wel op je knieën danken, dat je nu in één week door mijn toedoen het tienvou dige kunt verdienen. Warden zuchtte en ging voort met tellen. Toen lord Harlsmore het geld had opgenomen smeet hij Warden den di adeem toe. Voorzichtig, voorzichtig!, jam merde de lommerdhouder. Hij nam het juweel op en streelde het met een soort aandoenlijke teederheid. Zijn oogen schitterden, terwijl hij er naar keek. AdieuEn ik hoop dat de hemel er mij voor bewaren zal, dat ik ooit je tronie zal weerzien. Warden nam geen notitie meer van den jongen, die met zwierige passen het kamertje en den winkel uitstapte. RosaRosaDe eenoogige vrouw kwam binnen. Toen ze den diadeem in zijn hand zag, sloot ze vlug de deur. Wat heb je daar?, informeerde ze. Warden stond op. Ons fortuin is gemaakt, Rosa! Jij zult een groote da me worden, dat zul je! Hij zette haar den diadeem op het hoofd. Zij liep haastig naar den spiegel. Allcmenschen, wat is dat prachtig! Ik ga vannacht naar Parijs, zei hij. En mondje dicht. Het moet honderden waard zijn, stamelde ze vol ontzag. Honderden? Duizenden, Rosa, duizenden HOOFDSTUK XXII. Het symbool. Lilian zat in den salon van haar vaders huis op Seainore Place en naai- ijverig aan een schort. Ze was niet heel handig met de naald, maar ze deed erg haar best en hield van tijd tot tijd haar werk in de hoogte om het zelf te bewonderen. Plotseling sprong ze op en drukte op de electrische bel. Toen de bediende verscheen keek ze hem afwezig aan. Hebt u gebeld, juffrouw? Ja. Ik wilde alleen weten, of de bel overging. Ga dadelijk eens probee- ren of alle bellen in huis werken en die van de voordeur ook. De man keek haar verbaasd aan. Er kunnen zooveel onaange naamheden voortkomen uit kapotte bellen verduidelijkte Lilian. Ik hoop, dat je ze iederen dag zult pro- beeren. Zooals u wilt, juffrouw. Ik heb zoo'n idee dat de bel van de voordeur weer kapot is. Ga dade lijk eens kijken, Robert. Een bel klonk door het huis. Dat is de bel van de voordeur, juffrouw. Wel, dan heb ik me toch vergist. Wie kan dat zijn? Niemand weet dat ik thuis ben. Bent u thuis, juffrouw?, vroeg Robert aarzelend. (Wordt vervolgd). |l|| II■IllllllMil Ill ■■Illlll IHIMMl III

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2