LAATSTE BERICHTEN tea.- z 0F »v „r— ABONNEERT U OP DIT BLAD. ncMENnn NIEUWC Gemeenteraad Waalwijk 100 JAAR N.S. Agenda's verspreidden. De drie aangehou denen bleken leden te zijn van de N.S.I3. Er is proces.verbaal tegen hen opgemaakt, terwijl de nog aan wezige pamfletten in beslag zijn genomen. Men moet er zicb over verwon deren, dat een beweging, die zich heeft opgeworpen om hier te lande «zuiverend» op te treden, zich van dergelijke ondergrondschemethoden als 't verspreiden van ongeteekende strooibiljetten bedient. Men pleegt in dezen kring groote belangstelling voor de geschiedenis te hebben. Laat men zich ook eens in den riddertijd verdiepen. We licht rijpt dan het inzicht dat het strijden met open vizier ook voor den modernen mensch een nastrevenswaard tdeaal vormt, waarmee zijn eer gemoeid is. Het bedenkel |ke van dit strooi biljet is evenwel, dat daarin een voorstelling van zaken wordt ge geven, welke met onze positie van neutraliteit beslist strijdig is. Welke waarde hebben we dan nog te hech ten aan de verklaring van den ver tegenwoordiger van de N.S.B. in de Eerste Kamer, mr. A. J.van Vessem dat hij instemt met het nemen van maatregelen tot handhaving van onze neutraliteit. De suggestie, welke met dit pam flet wordt gedaan, als zou Engeland onze eigen voedselvoorziening be dreigen, is in strijd met de feiten. Ook minister Chamberlain heeft gisteren nog verklaard, dat de neu tralen in eigen behoeften zullen kunnen blij ven voorzien. Er is geen enkele aanwijzing, dat aan dejuist heid van deze verklaring behoeft te worden getwijfeld. Iets anders is, dat Engeland de blokkade van Duitschland ook door de neutrale landen heen wil uitoefenen. Hier tegen hebben we den laatsten tij meer dan eens onze ernstige be zwaren geformuleerd. Maar met de voorziening in eigen behoeften heeft dit niets te maken. Is trouwens a niet het eerste schip met regeerings graan de Rotterdamsche haven binnengekomen Met deze verspreiding van gruwel- berichten toont de N.S.R. opnieuw, dat zij op beslissende oogenblikken wanneer het Nederlandsche belang in het geding is, een onnationale houding aanneemt. Een dergelijk misbruik van onze vrijheid mag niet worden geduld. De regeering trede met alle middeien, welke de wet haar verschaft, tegen dit onder mijnende en onnationaal gedoe op! N. R. Ct. Uitgaven voor bestrijding der werkloosheid verhoogd 10 Land- en Tuinbouwscholen Opperste Oorlogsraad in Engeland bijeen. De Opperste Oorlogsraad van Frankrijk en Engeland is blijkens een gisteravond verschenen com muniqué opnieuw bijeen geweest, ditmaal op Bntsch grondgebied. Frankrijk was daarbij vertegen woordigd door zijn minister-presi dent Daladier, den minister van bewapening Dautry, den opperbevel hebber Gauieliu en admiraal Darlan. Voor Engeland namen Chamberlain, Halifax en Cüatfield aan de vergade ring deel. Er zijn twee zittingen gehouden een des ochtends en een 111 uen loop van den middag. De ontwikkeling in de situatie, sedert de bijeenkomst van 14 September, werd bestudeerd en haar beteekenis voor den toe- komstigen loop dei gebeurtenissen onder oogen gezien. Er bestond volkomen overeenstemming ten aan zien van de koers, die door beide mogendheden gevolgd dient te wor- deu om aan deze ontwikkeling het hoold te bieden en om op doel- treileode wijze de plannen van de geallieerden te verwerkelijken. De raad bestudeerde de vraag, stukken der munitievoorziening en bevoorrading er werd o vereeustem- ining bereikt over de procedure ter coördenalie en pertectionneering van de schikkingen, die door de beide regeeringen getrolfen zijn. De begrooting van Sociale Zaken voor 1940 bevat een vrij groot aantal verhoogde posten in verge lijking met het loopende jaar. Tegenover verhoogingentot een totaal van f25,1 millioen staan ver lagingen van in totaal f13,2 milli oen. Het eindcijfer der begrooting is zoodoende rond f 11,8 millioen hooger dan dat van de begrooting 1939. De meeste verhoogde posten hebben betrekking op de bestrijding der werkloosheid. Zoo wordt op den kapitaaldienst f 20 millioen meer aangevraagd voor kosten, verbonden aan de uitbreiding van de werkverschaffing. Voor bestrijding van de jeugd werkloosheid is op den gewonen dienst föüO.OOO meer uitgetrokken; deze post is hiermee op f31/, mil lioen gebracht. De post: Bijdragen voor weder opneming van arbeiders in het bedrijfsleven, beloopt fl millioen, d.i. f800.000 meer dan in 1939. Voorts wordt voor bijdragen ter zake van het vervroegd pension- neeren van arbeiders f200.000 meer aangevraagd. Vermelding verdient voorts dat voor distributie van levensmiddelen f8 370.000 is uitgetrokken (f3 mil lioen meer dan het bedrag van 1939) en dat het subsidie voor be strijding der tuberculose f 196 500 hooger vastgesteld is. CIRCUS KAVALJOS GEEFT VOORSTELLINGEN VOOR SOLDATEN. Het circus Kavaljos, het paarden- circus met zijn prachtige Arabieren en Lippizaners, begint binnenkort aan een grootsch opgezette mobilisatie-tournée. Onder auspiciën van het bureau Ont wikkeling en Ontspanning voor gemo biliseerde militairen van het Algemeen Hoofdkwartier is een reeks voorstel lingen uitgezet, die in Breda begint. Het is de bedoeling om van plaats tot plaats te reizen, zoodat alle centra waar onze gemobiliseerden gelegen zijn bezocht zullen worden. Het spreekt vanzelf, dat de toegang tot de voorstel lingen voor de militairen geheel koste loos zal zijn. HET POOLSCHE LEGER HOUDT NOG STAND. Het Poolsche leger houdt, ondanks de tusschen de Duitsche en Russische legers tot stand gebrachte verbinding, nog steeds in drie verzetscentra stand, aldus een overzicht van Havas. De Russische inval in Polen heelt het onmogelijk gemaakt de Poolsche strijdkrachten verder te hergroepeé- ren tusschen Lembcrg, Lublin en Bia- lystok. Deze hergroepeering had ge dekt moeten worden door Warschau en zijn leger en Westelijker door de Poolsche legers uit Posen en Pomme- ren, die in het district Kutno den strijd tegen de Duitschers aangebon den hadden. Als gevolg van de Russi sche invasie konden de Duitsche ge motoriseerde afdeelingen tot deze li nie doordringen en van een hergroe peering was geen sprake meer. DEMARCATIE-LIJN TUSSCHEN DUITSCHLAND EN RUSLAND IN POLEN. Reeds voor den oorlog vastgelegd. te Ankara, naar Odessa vertrokken op weg naar Moskou. Hier zal hij, naar men verwacht, tien dagen blijven. Naar te Islanboel verluidt al dus Reuter zal onderhandeld worden over een Turksch-Russisch pact van wederzijdschen bijstand. Talrijke executies in Roemenië. In geheel Roemenië wordt met onverbiddelijke strengheid opgetre den tegen leden van de IJzeren Garde In verschillende plaats en, o.a. in Panciu, Focsani en Timisoara (Temesvar) is een groot aantal gar disten gegrepen en zonder vorm van proces geëxecuteerd. Onder hen bevindt zich ook de vader, van kapitein Codreanu, die indertijd terechtgesteld is. Evenals in Boekarest heeft men ook in andere plaatsen de lijken als afschrikwekkend voorbeeld in de straten laten liggen. Op de executieplaatsen zijn zwaite doeken aangebracht waarop met roode letters staatgeschreven »Zoo zal het voortaan allen moordenaars en landverraders vergaan«. In een toelichting op het offieieele communiqué van het Duitsche opper bevel zijn vanmiddag op de da gelij ksclie persconferentie in het mi nisterie van Propaganda door een of ficier van den generalen staf eenige bijzonderheden medegedeeld over de demacratielijn in Polen, welke de Duitsche en Russische militaire auto riteiten vastgelegd hebben. Daarbij werd er op gewezen, dat de ze lijn op vele punten Westelijker ligt dan de linie welke de Duitsche troe pen thans in Polen bezet houden, zoo dat de Duitsche legers sedert gisteren terugtrekkende bewegingen maken. Het Duitsche nieuwsbureau heeft, in verband hiermede het volgende of ficieuze communiqué gepubliceerd: „Naar van goedingelichte Duitsche zijde wordt medegedeeld, is de van daag bekend gemaakte Duitsch-Rus- sische demarcatielijn in beginsel reeds vastgesteld vóór het begin der Duit sche militaire tegen-maatregelen te gen Polen, voor het geval deze nood zakelijk mochten worden. Hierbij is men van Duitsche zijde, naar verder wordt vernomen, uitgegaan van de op vatting, dat het niet de taak van het Duitsche leger was zooveel mogelijk Poolsch gebied te bezetten dan wel het Poolsche leger in zoo kort moge lijken tijd te vernietigen. Dat doel is bereikt". De bewuste demarcatielijn loopt van het Noorden langs de Narew, Lomza, Ostrolenka en Pultusk naai den Weichsel en vervolgens langs de ze rivier naar het Zuiden tot de mon ding van de San hij Sandomierz, langs de San over Przemysl naar den Uzokpas in de Karpathen. Doorslag gevend, in politiek opzicht, was voor de vastlegging van deze lijn zoo deelde men ons mede de grens van de volksgroepen, natuurlijk in rui men zin. De Russen krijgen de rijke olie- en <ali-gebieden. Russisch Turksch verbond De Turksche minister van Bui- tenlandsche Zaken, Saradzjogloe. is vergezeld van drie hooge functio narissen en den Sovjet-ambassadeur Tet gelegenheid van de herdenking van het honderdjarig bestaan der Ne derlandsche Spoorwegen 18391939, is een propaganda-gedenkuitgave ver schenen. Het is een mooi werk in kloek for maat, 250 pagina's groot en van schit terende uitvoering: de inhoud is dien overeenkomstig. Na een woord van prof. Goudriaan volgt een inleiding, daarna de voorge schiedenis, de eerste spoortrein rijdt, de verdere ontwikkeling, nieuwe maat schappijen, onderlinge concurrentie, het tijdperk voor de fusie, de moderne tijd, de motor doet zijn intrede, de regelma tige dienst, goederenvervoer ook snel ler, de spoorwegen bouwen, het tarief menu der spoor, toekomst-perspectie ven, wat de reiziger vergeet, kampee ren per spoor, de restauraties, de ten toonstelling, en nu er op uit door de elf Nederlandsche provincies. Dit laatste bevat, zooals trouwens het geheele boek, een keur van illustraties en foto's uit tal van plaatsen. Ook de gemeente Waalwijk komt met een foto van 't Gemeentehuis, vol- genderwijze aan de beurt van een zeer sympathieke bespreking. Hoor slechts: „Geheel in het noorden van de pro vincie ligt de bekende Langstraat, waarvan Waalwijk de hoofdplaats is. Reeds op de school leerden we, dat het voornaamste product van de Lang straat zijn onze schoenen, en inderdaad is deze geheele streek een aaneenscha keling van schoenfabrieken en leer looierijen. De Waalwijksche schoenfabrieken exporteerden vroeger over de heele we reld, doch hebben zich de laatste jaren een binnenlandsche markt moeten scheppen, waarin zij goed zijn geslaagd, want nog steeds is Waalwijk het cen trum van de leerindustrie, al hebben zich daarnaast tal van andere bedrijven gevestigd. Zoo zijn er ook belangrijke meubelfabrieken. Maar de toerist komt meer voor na tuurschoon dan voor fabrieken, en daarom zij erop gewezen, dat Waalwijk ook zeer veel natuurschoon heeft, wat altijd het geval is met die plaatsen, die liggen juist op de scheiding van twee grondsoorten. Dat is namelijk ook'met Waalwijk het geval: aan den eenen kant heeft men het polderlandschap, aan den anderen kant heeft men reeds de bosschen en heiden van Brabant, en- niet te vergeten de duinen, die aan dit zoo varieerende landschap zulk een ge heel eigen aspect geven. En dit alles vindt zijn bekroningen in de Roestel- bergen, een geliefd vacantieoord voor groot en klein, dat zijn bezoekers trekt uit het Land van Altena, uit Gorin- chem, Tilburg en nog veel verder. De Vereeniging Waalwijks Belang heeft een speciaal fietspad en ook een auto weg naar den Roestelberg laten aan leggen, zoodat dat oord zeer gemakke lijk bereikbaar is geworden. Het zal weinigen bekend zijn, dat in deze buurt nog zooveel natuurschoon is te vinden, en daarom vestigen wij er gaarne even met nadruk de aandacht op. De om streken van Waalwijk zijn bijzonder mooi en aantrekkelijk". De herdenking van het 100-jarig bestaan der Nederlandsche Spoorwegen De voorzitter van den personeelraad, de heer H. I v Braamherk hoof* W beeld van Charries Eyck, dat door het personeel ii alngeb'den ei waarvan voor deze gelegenheid een gipsen model was opgesteld, in de hal van het Centi aal Station te Utrecht in tegenwoordigheid van vele autoriteiten onthuld. d cC tv t V^'n'r', ™,nisfcr van Waterstaat, Z. Exc. Ir. J. W. Albarda Prof. Dr. Ir. J. Goudriaan Jr., directeur-Generaal van de Nederlandsch Mr. J. K. H. Patijn (comm. Nederl. Spoorw.) Ir. Th. M. B v Marle (inspecteur-Generaal van het verkeer) - D. J. Wansink (secr.- Nederl Spoorw.) Mr. Dr. E. J. Beunier (comm. N. S.). jongeman door een revolverkogel zeer ernstig gewond. Te Heerlen werd een soldaat op post doodelijk gewond, toen 'n geweer per ongeluk afging. Revolver ging per ongeluk af. Eén doode te Heerlen één gewonde te Amsterdam. Hoe gevaarlijk militaire wapens zijn. wanneer jeugdige soldaten in speelschheid handtastelijk worden, blijkt wel uit twee ernstige ongeluk ken, waarvan een met doodelijken afloop,diegisteren zijn voorgevallen. Te Amsterdam is een twiniigjarige Zaterdag 1.30—2.45 uur Dames aspiranten Gymn. Vereen. K. en V. Gymnastieklokaal Stationsstraat. Zondag 12 uur repetitie Mannen koor in Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Liedet tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zaterdag en Zondag Theater Musis Sacrum» «Marionettenmet BenjaminoGigli. Zaterdag, en Zondag Luxor-Bios. coop »Reuzen der Lucht«. Maandag 89.30 uur. Gymnastiek heeren K. en V. Gvmnastieklokaal O.S Dinsdag 78.30 uur. Gymnastiek dames K. en V. Gymnastieklokaal OS. VOORDRACHT voor de behoeming van een hoofd der openbare lagere school te Waal wijk. Nr. 1M. C. M. van der Heyden, on derwijzer, tevens waarnemend hoofd der openbare lagere school te Waal wijk, wonende te Waalwijk. Nr. 2: H. F. Schultheiss, onderwij zer aan de centrale school nr. 1 tc Haarlem. Nr. 3: M. A. J. J. Vermeeren, onder wijzer aan de Sint Vincentiusschool te Roosendaal. VOORDRACHT TEEKENSCHOOL Voor leeraar Wiskunde aan de Gem. Teekenschool wordt voorgedra gen: Ir. Charpentier te Waalwijk. Voor leeraar Nederlandsch aan do Gem. Teekenschool: lo. M. v. d. Heij den; 2o. G. Veltman; 3o. J. van Dru ilen, allen te Waalwijk. ONTEIGENINGSPLAN. Prae-advies inzake onteigening. Nadat het onteigeningsplan in 't be lang der volkshuisvesting, vastgesteld bij uw besluit van 27 Januari 1939, de Koninklijke goedkeuring had verwor ven, hebben wij ons andermaal in ver binding gesteld met de betrokken grondeigenaars (n.l. de N.V. „Noord- Braband", Maatschappij van Verzeke ring op het Leven, de weduwe J. B. J. Timmermans, J. Timmermans, de firma V. Hoffmans Zonen, de kinderen L. Kroot, G. M. A. M. Verwiel en de N.V. Chroomlederfabriek ,,De Am- stel teneinde te trachten, alsnog tot een minnelijke schikking te komen met betrekking tot afstand van hunnen grond aan de gemeente. Omtrent het verloop dezer onderhandelingen kun nen wij U het volgende mededeelen: Door de eigenaren: N.V. „Noord- Braband", Maatschappij van Verzeke ring op het Leven, de weduwe J. B. J. Timmermans en J. Timmermans is te kennen gegeven, dat zij genegen waren om hun gronden, voor zoover die gele gen zijn ten Zuiden van de ontworpen verbindingsstraat Stationsstraat - Put straat, aan de gemeente af te staan tegen den prijs van 4070.— per hec tare, onder voorwaarde evenwel, dat hunne gronden, gelegen ten Noorden dier verbindingsstraat, bij deze ontei gening geheel buiten beschouwing zou den worden gelaten. Daar deze voor waarde uiteraard onaanvaardbaar was hebben wij de betrokkenen medege deeld, dat wij bij wijze van tegemoet koming genegen waren uw college voor te stellen, hun t.z.t. voorkeur te verlee- nen tot weder-aankoop van dien grond, dan wel hun nu reeds de beschikking daarover te laten, indien zij genegen zouden zijn om aan de gemeente te be talen het verschil tusschen den prijs van bouwrijpen grond daar ter plaatse, zijnde pl.m. 2.50 per M-' en den prijk, welken de gemeente als cultuurgrond zal betalen aan de tegenwoordige, eige naars bij vrijwilligen afstand, zijnde 4070.— per hectare. Hiermede werd door hen echter niet accoord gegaan. De eigenaren: firma V. Hoffmans Zonen, G. M. A. M. Verwiel en kinde ren L. Kroot werden niet bereid bevon den de onderhandelingen te heropenen indien niet zeer belangrijk van het oor spronkelijke aanbod der gemeente van 4070.— per hectare zou worden af geweken. Zoodanig standpunt sloot bij voorbaat elk vooruitzicht op vrucht dragende onderhandelingen uit, zoodat wij van verdere stappen te hunnen aan zien hebben afgezien. Door de N.V. Chroomlederfabriek „De Amstel" alhier was bij de aan vankelijke onderhandelingen medege deeld, dat haar gronden op 1,per M-' zouden moeten worden gewaar deerd, waarbij de N.V. een kostprijs berekening overlegde, volgens welke de grond haar zelf 1,46 per M2 zou gekost hebben, zoodat de aanbieding voor ƒ1,per M2 uitsluitend uit overwegingen van algemeen belang kon worden gedaan. Afgezien van de vraag, of de kostprijs van grond als maatstaf ter bepaling van de werke lijke waarde in aanmerking behoort te komen en zonder accoord te gaan met den gedachtengang, welke aan de kostprijsbecijfering der N.V. ten grondslag ligt, werd daarop onzer zijds aan de hand der aan die kost- prijsbccijfering ontleende gegevens een kostprijs berekend van 0,98 per M'. Bij inachtname der hiervoor be doelde overwegingen zou de N.V. der halve haar aanbod hebben kunnen terugbrengen tot 0,52 per M2. Zij bleek daartoe echter niet genegen en uiteindelijk alleen bereid te zijn, haar aanbod nader te stellen op 0.80 per M-, waaraan dan nog werd verbonden hetv oorbehoud, dat, wanneer andere eigenaren een hoogeren prijs zullen ontvangen hetzij door de gemeente of door de rechtbank bepaald haar het verschil later vergoed wordt. Bij dezen stand van zaken werden door ons verdere onderhandelingen met de genoemde N.V. eveneens onvruchtbaar geacht. In verband met het vorenstaande geven wij U mitsdien in overweging, de onteigeningsprocedure verder door te zetten. Een ontwerp-besluit daartoe ligt ter inzage. r y Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, De burgemeester. E>?i^nsRGJi3innHinE0H!esBH ■j xt j i

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 10