RECHTSZAKEN. de liij dat verdrag en hermilitariseer- de inj liet Rijnland. Het zij zoo, nacht men, het Rijnland is een Duitsch ge bied. Op 21 Mei 1935 verklaarde hij, dat Duitschland niet voornemens was en niet tien wil had zich te mengen in de binnenianasche politiek van Oosten rijk, oi dat land in te lijven. Op 13 Maart 1938 werd Oostenrijk met ge weld geannexeerd. Het zij zoo, dacht, men, Oostenrijk is een Duitsch land naar ras en taal. Op 2ü September verklaarde hij, dat de Sudetenkwestie het laatste te regelen probleem was. Ik heb den heer Chamberlain de verzekering ge geven, aldus zeide Hitler, dat er, als dat probleem eenmaal geregeld is, geen territoriale problemen meer be- staali. Op 29 September op de conferentie van München heeft hij ons niet na druk verklaard en ook mij persoon lijk herhaalde malen medegedeeld, dat het geenszins ging om de annexa tie van Cecho-Slovakije. Hij wilde dat tot geen prijs, omdat hij de zuiverheid van het Duitsche ras intact wilde hou den. Hij eischte slechts het Sudeten- gebied, waar de meerderheid der be volking van Gerinaanseh ras was en de Duitsche taal sprak. Het zij zoo, dacht men. Maar op 13 Maart werd Praag be zet, Bohemen overweldigd, geheel Cecho-Slovakije geknecht. Op 12 December 1938 heeft Hitier nog gezegd, dat Duitschland had be loofd, de Poolsche grenzen als onher roepelijk te beschouwen. Frankrijk weet Vandaar dat, wanneer Hitier ons, na Polen te hebhen vernield, zegt, dat hij om niets meer vraagt, niets van Frankrijk wenscht en zijn grenzen zal eerbiedigen, de Franschen weten, dat hij niet zal nalaten, indien hij daartoe in staat zou zijn, Frankrijk te vernie tigen, zooals hij Oostenrijk en Cecho- Slovakije vernietigde en zooals hij he- zig is Polen te vernietigen. „Mein Kampf" waarschuwt ons. Staat er niet geschreven, dat men Frankrijk moet isoleeren en verslaan. Frankrijk heeft de wapens niet op genomen om steden in brand te ste ken en weerlooze vrouwen en kinde ren te dooden. Het heeft de wapens opgenomen voor een rechtvaardige en mensehelijke zaak, en daarom zal het overwinnen. Duitschland veranderde zijn me thodes niet. Het zocht overal naar Seiss-Inquart's, die hun vaderland moesten verraden. Het hoopte een Hacha te vinden. Maar onder de Franschen bevinden zich geen verraders. Het eensgezinde dappere volk staat vastbesloten rond zijn vlag, waarop de woorden „vrij heid of dood" geschreven staan. SLECHTS ËËN DOEL: BUITEN DEN OORLOG BLIJVEN ZEGT ROOSEVELT. Donderdagmiddag zijn de afgevaar digden van den Senaat en het Huis van Afgevaardigden met de leden der regeering in een buitengewone zitting van het Congres bijeengekomen om een boodschap van president Roose velt te hooren. De president die hij zijn verschijning in de zaal hartelijk werd toegejuicht zeide: „Ik heb deze buitengewone zitting van het Congres doen bijeenroepen om amendementen op de in 1935 ver anderde neutraliteitswet te overwe gen. Voor ik mijn voorstellen nader zal uiteenzetten, wil ik hier de over tuiging uitspreken, dat alle leden van den Senaat of het Huis van Afgevaar digden zij mogen voor of tegen standers van de wijziging zijn zon der eenig voorbehoud de veiligheid van ons land op het oog hebben naast en met het verlangen om buiten den nu begonnen oorlog te blijven. Wij allen hebben gewerkt voor het behoud van den vrede, maar laat geen partij thans het eticfuet willen dragen, dat zij meer of heter voor dat doel gewerkt heeft of dat de vrede onder haar be ginselen veiliger zou zijn. HET WEKELÏTKSCH OVERZICHT VAN CHAMBERLAIN. Engelands doel niet gewijzigd. In zijn «derde week-overzicht« heeft de Britsche premier Cham berlain, in het Lagerhuis o.a. het volgende gezegd «Het is nog te vroeg, zich defini tief uit te spreken over de motieven en gevolgen van het optreden der Sovjet-Unie in Polen. Wel is waar hebben Frankrijk en Engeland de nederlaag der Poolsche lagers niet knnnen afwenden, maar zij ver liezen hun verplichtingen niet uit het oog en zullen den strijd voort zetten. «Hitler's rede heeft geen wijziging in den toestand gebracht. Zij bevat toezeggingen in den trant van die, welke hij in de afgeloopen jaren vei loochen d heeft als dat zijn oog- meikeu Uiemle. «Eiigeianüs doel blijft: Europa te veiiossen van den steeds terug Keerenden angst voor Duitsche aai. vallen. Geen utdreigingen zullen Engeland eu Frankrijk afhouden van het nereiken van dit doel. wier zee worden voortdurend de Duiische duikbooten geattaqueerd; er zijn er reeds 6 ol 7 verniel«l«. Chamberlain is overtuigd, dat de üuikoootbedreigiiig snel geneel ver dwenen zal zijn. «Ondanks de klappen die wij oploopen aldus ue premier zullen de noo Jige <-gi ondslollen en levensmiddelen Engeland bereiken. «De belangen der neutralen zijn gelijk aan de Engelscbe. Ons doel is den neutralen handel te hand haven. Er zal niet verhinderd wor den, dat de neutralen voor hun eigen gebruik in hun normale be- hoelten voorzien«. Ten slotte zeide de premier «De regeering zal zich niet laten meeslepen in avonturen. Wij en onze bondgenooten moeten over tuigd zijn, dat onze operaties bij dragen tot de overwiuniug«. De Russen aan de grens van de Sub-Karpathische Oekraine. Het Russische legeibericht van 20 September zegt: „Vandaag hebben de troepen van het Roode leger verderen druk op de Poolsche troepen uitgeoefend en aan het einde van den dag waren in het Westen van Wit-Rusland Grodno en in de Westelijke Oekraine Kowel en Lwow bezet. Van 17 tot 20 September heeft het Roode leger 3 Poolsche infanterie divisies, twee cavaleriebrigades en vele kleine afdeelingen ontwapend. Meer dan 60.000 ollicieren en man. schappen zijn gevangen genomen. De versterkte gebieden van Wina, Baranowicze, Molodeczno en Sarny zijn met de geheele bewapening, de artillerie en de munitie in handen van het Roode leger gevallen. Tot dusverre zijn tweehonderdtachtig stukken geschut en honderdiwintig vliegtuigen, die door het leger zijn buitgemaakt, ingeschreven. De re gistratie van den oorlogsbuit duurt voort." Een geweldige buit voor de Duitschers. Na den strijd in de Weicliselbocht. Het opperbevel van het Duitsche leger maakt bekend Nog steeds is het resultaat van den slag in de Weichselbocht niet in vollen omvang te overzien. Tot in de middaguren van 20 Sept. (Woensdag) was 't aantal gevangenen tot 170.000 gestegen en het neemt nog steeds toe. Een der beide aan den slag deelnemende Duitsche legers heelt tot nu toe alleen reeds 320 vuurmonden en 40 vechtwagens buit gemaakt. Aan Poolsche zijde, hebben, voor zoover tot nu toe kon worden geconstat erd, aan dezen slag negen divisies en drie cavalerie brigades deelgenomen. In het Zuiden hebben zich na harden strijd bij Zamosz en Maszow •dei ke Poolsche strijdkrachten over gegeven aan de Duitsche troepen daarbij bevond zich ook de opper bevelhebber van het Poolsche Zui delijke leger. Sedert 10 September werden daar 60.000 gevangenen gemaakt en 108 lichte en 22 zware kanonnen buit gemaakt. Bij de gevechten om Gdingen zijn 350 officieren en 12.000 man ge vangen genomen en ongeveer 40 vuurmonden buitgemaakt. Er wordt thans nog slechts tegenstand gebo den te Warschau en Modlin, ten Zuid'-Oosten van Warschau bij Gorja Kalvarja en op het schiereiland Hela. In de komende dagen zal het opper bevel der weermacht een samen vattend rapport over den veldtocht in Polen uitgeven. Belangrijke consulten te Berlijn? Dagbladcorrespondenten melden uit Berlijn, dat Japansche, sovjet Russische en Italiaansche hooge autoriteiten veelvuldig bezoeken brengen aan het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken en het ministerie van oorlog. Van Brauchitsch naar het Westfront In een dagorder tot de soldaten heeft de opperbevelhebber van het Duitsche leger, generaal Von Brauchitsch, gezegd, dat't Poolsche leger vernietigd is en dat de ope raties tegen Polen zijn beëindigd. Van Branchifch is naar 't West front vertrokken, waar hij reeds besprekingen beeft gevoerd en ver schillende inspecties door hem ge houden zijn. Waar bleef Engelands hulp? In het Engelsche Lagerhuis is door de oppositie critiek geoefend op het uitblijven van Engelsche hulp aan Polen. O.a. zeide de leider der opposi- tioneele labourfractie, Greenwood: «Het is zeer droevig, dal Polen niet meer in ruime mate van de hulp is voorzien, welke het zoo bitter noodig nad. De les, welke getrokken kan worden is, dat in de toekomst de hulp aan de vrienden van Engeland snel, zeker en edelmoedig moet zijn. Sinclair, de leider van de liberale oppositie heeft verklaard dankbaar te zijn voor iedere aanduiding dat de strijd met meer energie wordt gevoerd. Russische vloot vaart uit Na de berichten over de activiteit van Sovjet Russische schepen in de Finsche Golf, wordt thans gemeld, dat drie Sovjet-Russische slag schepen elk van circa 23,000 ton zes kruisers, 50 auikbooien en een groot aantal vliegtuigen uit de vlootbasis Kronstadt vertrokken zijn. Naar Reuter verneemt zal deze vloot o.a. naar de Poolsche duik boot »Orzel« zoeken, die, zooals bekend, dezer dagen uit Tallinn ontsnapt is, waai heen zij aanvanke lijk gevlucht was. Volgens den correspondent van de «Berlingske Tidende« te Stockholm beeft de »Orzel« voor 3 maanden proviand aan boord. De bemanning van een lichtschip, dat zich ten Oosten van Stockholm bevindt heeft, naar United Press verneemt, een kleine boot waarge nomen, waarin 2 der Estlandsche militairen gezeten waren, die de duikboot in de haven van Tallinn bewaakt hebben. Toen de duikboot ontsnapte, waren er slecht drie Estlandsche militairen aan boord. Een hunner wist te ontsnappen en maakte alarm bij de kustwacht, die; zooals bekend, tevergeefs het vuur op de vluchtende duikboot geopend heeft. De twee Estlandsche militairen, die aan boord van de duikboot achterbleven, werden gevangen ge houden, totdat de duikboot buiten de drie-mijls-zone gekomen was. Zij werden toen in een kleine boot gezet, waarmede zij de Zweedsche kust bereikten. De twee Estlanders zullen vermoedelijk naar Tallinn worden overgebracht. De houding van de Balkanlanden Saradjoglu, de Turksche minister van buitenlandsche zaken is naar Moskou vertrokken op uitnoodiging van de regeering der Sowjetunie. Officieel wordt medegedeeld, dat Saradjoglu met de Sowjetleiders zekere kwesties zal bestudeeren, die van belang zijn voor Turkije en de Sowjetunie. Sommige kringen ver. klaren, dat Saradjoglu ook een nieuw pact zal onderteekenen met den Sowjet op grondslagen, waar over reeds onderlinge overeen- stemming is verkregen. Tegelijkertijd meldt een officieel communique, dat bevredigende vorderingen gemaakt word n met de besprekingen over de afsluiting van een definitief pact tot weder- zijdscben bijstand en over oecono mische overeenkomsten met Groot Brittannië en Frankrijk. Griekenland en Italië. Grieksche bladen publiceeren een communique van den volgenden inhoud De koninklijke Helleensche re geering en de koninklijke Italiaansche regeering, die het nuttig hebben ge acht om in den huidigen toestand in Europa haar aandacht te wijden aan den huidigen staat der betrek kingen tusschen de beide landen, hebben geconstateerd dat deze be trekkingen voortgaan oprecht vriend schappelijk te zijn en bezield worden door een geest van volkomen weder- zijdsch vertrouwen. Een tastbaar bewijs van deze ge voelens is geleverd door het besluit, dat aan beiden zijden de troepen aan de Grieksch-Albaneesche grens zijn teruggeroepen. Neutraliteit van Amerika. Roosevelt, de president der Ver. eenigde Staten, zal heden zijn ont werp voor de neutraliteitswet bij 't Congres, dat in speciale zitting bijeen komtv indienen. Bij die gelegenheid zal hij een Boodschap aan 't Congres voorlezen, In het Witte Huis heeft een twee- partijconferentie plaats gehad, waar op besprekingen zijn gevoerd ,.in eenstemmigheid van opvatting over het primaire doel, de Vereenigde Staten neutraal en in vrede te houden." Schadevergoeding aan neutrale staten In het Lagerhuis heeft het onaf hankelijke lid mej Rathbone ge vraagd, of den neutralen landen schadeloosstelling zal worden be taald voor rampen, welke door onvrijwillige schending van de H.M. de Koningin bracht een bezoek aan onze marinebasis in Den Helder. H.M. de Koningin inspecteert de marinetroepen op het Havenhoofd. Zij is vergezeld van den chef van den Marinestaf, Schout bij Nacht H. Jolles. neutraliteit zijn ontstaan. De onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken Butler, heeft hierop geant woord, dat de Britsche regeering bereid is schadeloosstelling te be talen in alle gevallen, waar bewezen wordt, dat Engeland verantwoorde lijk is. Nederlandsche neutraliteit niet bedreigd «Noch de Rijksregeering, noch de Duitsche legerleiding hebben ooit het plan gehad, de neutraliteit van Nederland en België te schenden. Zii zijn dat ook thans niet van plan en zullen een dergelijke ni utraliteitsschending ook in de toekomst niet beoogen«. Deze «categorische en onvoorwaardelijke verklaring« legde dr. Josef Goebbels den Rijksminister van Propaganda en Volksvoorlichting, Donderdag middag om 1 uur in een conferentie van buitenlandsche journalisten in de Wilhelmstrasse af naar aanlei ding van bepaalde geruchten in sommige buitenlandsche bladen. De minister voegde er op een desbetreffende vraag nog aan toe, dat deze verklaring eveneens geldt met betrekking lot Luxemburg. Georganiseerde revolutie-bewe ging in Bohemen en Moravië. In gezaghebbende kringen te Londen wordt vernomen, aldus een mededieling van het ministerie voor de voorlichting, dat op 17 Sept. een revolutionnaire beweging is begonnen in Bohemen en Moravië. Deze beweging was eenige dagen vroeger voorafgegaan door arbei- dersbetoogingen in Praag, welke tegen Zaterdag zich ontwikkeld hadden tot ernstige botsingen tus- schen de bevolking en de Duitsche autoriteiten, hoofdzakelijk S.S. Aan beide kanten werd gebruikgemaakt van vuurwapens en gezegd wordt, dat een aanzienlijk aantal dooden en gewonden is gevallen. Tusschen 17 September en 19 September hebben zich relletjes voorgedaan in een aantal plaatsen in Bohemen en Morav.ë, o a. in Pardubice, Pribrin, Pilsen, 'labor, Pisek en Brno. In Brno maakt een deel van de Duitsch.Tsjechische bevolking ge- meene zaak met de Tsjechen. Op 19 September verspreidde de be weging zich naar West Slowakije. De Slowaaksche garnizoenen te Ruzomberok, Zilina en Trencin revolteerden en ongeveer 1500 man troepen werden ontwapend. Toen de Duitsche autoriteiten er zich van bew ïst werden, dat zij niet stonden tegenover sporadische uitbarstingen, maar tegenover een georganiseerde beweging, werden onmiddellijk meedoogenlooze maat regelen genomen. De lijst der arres taties loopt in de duizenden en honderden werden terechtgesteld. Deze onderdrukkingsmaatregelen schijnen niet het beoogde effect te hebben gehad. De strijd tegen de sterkere strijdkrachten en de on- meedoogende tyrannie wordt met moed en vastberadenheid voortge zet. Dat het hier niet gaat om een storm in een glas water, wordt be wezen door de eensgezindheid van doel, de hardnekkigheid en de discipline van de betrokkenen. Wie geen vuurwapens bezat, greep ieder voor de hand liggend wapen. Arbeidersvrouwen in Praag stel den zich tevreden met bespijkerde planken, waarmede zij op den vijand insloegen Zoolang de strijd duurde was er geen mededoogen er werd grimmig gevochten en aan geen van beide zijden werd krimp gegeven. Tijdens den opstand werd aanzienlijke materieele schade aangericht. Bruggen op belangrijke spoorlijnen en wegen werden afge broken. brandweerposten werden buiten bedrijf gesteld, rollend mate riaal der spoorwegen en ander spoorwegmateriaal werd beschadigd, werkplaatsen van belangiijke fa. brieken gebombardeerd en machines vernield De maag van den Poilu. De «Intransigeant» geeft enkele interessante cijfers over de enorme hoeveelheden voedsel, die't Fransche leger concumeert. Dit leger dat uit 5 000.000 man bestaat, gebruikt dan dagelijks 6.600.000 pond vleesch, 77U.UÜO pond rijst en gedroogde peulvruchten, 44Ü (JÜ0 pond suiker, 330.01)0 pond kolfie en 8U0.0OOgal lons wijn. De gemiddelde maximum hoeveelheid voedsel die eiken dag aan een soldaat wordt verstrekt is 4 ons vleesch, 2 ons suiker, 3'/2 ons groenten, 21 ons brood of biscuit en ruim 1/16 gallon wijn voor een sol daat aan bet front en 1/32 gallon indien hij achter het front gelegerd is. Verzet tegen de politie. Bij een relletje op 30 Juni j.l. heeft een 20 jarige schoenmaker uit Kaatsheuvel zich verzet tegen de arrestatie van een dronken ijs coman toen de gemeenteveldwachter en een rijksveldwachter met hun arrestant bezig waren. Hoewel de jongeman eerst ont kende, daarna zich niet veel meer wist te herinneren, werd hij ver oordeeld tot een boete van f 30,-subs. 30 dagen hechtenis. De 29-jarige ijscoventer uit Til- buig, waarvoor de schoenmakers knecht in de bres was gesprongen, kreeg voor zijn aandeel in het verzet tegen de politiemannen 3 weken gevangenisstraf, dank zij zijn ongun stige antecedenten. Er was 6 weken tegen hem geëischt. Achterlijke jongen pleegde diefstal. De rechtbank te'sHertogenbosch behandelde de uitgestelde strafzaak tegen den achtienjarigen meubel maker J.C. te 's Hertochenboch, gedetineerd, aan wien ten laste gelegd, dat hij op 10 December '38 een portemonnaie met f 15. van J. Keetels en op 4 April j.l. een por temonnaie met f 10 van M. Wilmont had weggenomen. Als getuige-des- kundige werd gehoord Dr. Janssens uit Vucht, welke veidachte psychi atrisch onderzocht had en hem verminderd toerekeningsvatbaar achtte. Hij adviseerde plaatsing in een gesticht De Officier van Justitie eischte een jaar gevangenis met aftrek van van voorarrest, waarvan zes maande voorwaardelijk met drie jaar proef tijd en toezicht der R K. Reclassee- ringgedurendedien proeftijd. Vonnis over 14 dagen. Op andermans grond. F. van D. te Waalwijk, Ha. V.te Raamsdonk en G. S. te Kerkwijk hadden zich alle drie voor den kantonrechter te verantwoorden om dat zij vee op andermans grond hadden laten weiden, zonder dat de eigenaar daarin gekend was. Zij weiden een voor een veroordeeld tot f7,50 boete of 5 dagen hechtenis conform den eisch. Diefstal op een auto-skooter. De kermisreiziger G. Gr. te Deven ter had zich voor de rechtbank te 's Bosch te verantwoorden wegens diefstal van een portemonaie met ongeveer f7.— inhoud te Waalwijk op Zondag 16 Juli, welke porte- monnaieaan zekeren A. Zwart toe behoorde. Verdachte ontkende het hem ten laste gelegde. Hij was op den bewusten avond bediende geweest op een der kermisattracties, een auto-skooter, en daar was bij hem iemand komen klagen, dat hij zijn

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6