WEK UW LEVER-GAL OP KERKNIEUWS. NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. BURGERLIJKE STAND. LAATSTE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. SPORT. KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE. portemonaie kwijt was. Naderhand bleek, dat verdachte soortgelijk geld in zijn zak had als de ander ver miste. Hij beweerde even wel dat dit zijn wisselgeld was en zag heelemaal niet in waarom zijn rijksdaalders van Zwart moesten zijn, als deze rijksdaalders kwijt was. Maar een getuige verklaarde, op de baan gezien te hebben, dat verdachte met vreemde manipulaties iets uit zijn zak haalde dat hij in een der autotjes liet vallen. Dit vond getuige vreemd omdat hij juist gehoord had, dat Zwart zijn portemonaie vermiste een volgende getuige was niet aan wezig in verband waarmee de zaak werd geschorst. Rost van Tonningen staat terecht. Het gerechtshot te 's Hertogen- boscü heelt in hooger beroep be handeld de strafzaak tegen net Tweede Kamerlid M. M. Host van Tonningen, wonende te 'sGraven- hage, die zich te verantwoorden had voor het feit, dat hij op 1U December van het vorige jaar te Nulh in een openbare vergadering vandeN.S.B. opzettelijk in beleedigenden vorm zich heett uitgelaten over den cen- tralen raad van beroep, voor welk instituut toenmaals aanhangig was de zaak van de marechaussée uit Oss. De heer Host van Tonningen zou gezegd hebben ,,De uitspraak van het ambtenarengerecht, het ainble narenongerecht, als ik hel zoo mag noemen, valt zeer zeker ten nadeele van de marechaussée uit, daaraan behoeft niet te worden getwijfeld." De politierechter te Maastricht had den heer Host van Tonningen veroordeeld tot 75 gulden boete, subs, drie maanden hechtenis. Gisteren heeft de advocaat gene- mr. W. Massink, zeven dagen gevangenisstraf geëischt. Het Hof zal over 14 dagen arrest in deze zaak wijzen. Zilveren bisschopsjubileum van Z. Exc. Mgr. P Hopmans. Op 1 November a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat aan Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda, de H. Bisschops wijding werd toegediend. In \erband met de tijdsomstandig heden zal de feestelijke herdenking slechts een zeer bescheiden karakter dragen. Op Allei heiligen zal door den Jubilaris een Pontificale H Mis worden gecelebreerd in de Kathe draal. Voor priesters en geloovigen zal er op Zon.lag 5 November van ^11 tot 1 uur gelegenheid zijn om Mgr. P. Hopmans persoonlijk geluk te wenschen. L)oor het Kathedraal Kapittel zal een jubileumgave door priesters, religieuse er. geloovigen bijeengebracht ter beschikking van den Bisschop worden gesteld, te besteden voor de noodwendigheden van het Bredasche Diocees. Onze wegen. De verbetering van onze wegen gaat met bekwame spoed in de goede rich ting. De beklinkering van de Heul- straat met voorziening van trottoirs nadert zijn voltooiïlng. 't Is een pracht- verbetering van een drukke passage! De aansluiting van de Verlengde Hoofdstraat met de Provinciale weg door de Vaartstraat, een gedeelte van de door het werkfonds gesubsidieerde wegenaanleg voor de verbindingen met het groot verkeer is eveneens na genoeg klaar. Dat deze beklinkering voor het doorgaand verkeer van on schatbare waarde is begrijpt niet al leen de autobezitter, doch is een ieder duidelijk. De betumeering van de Dongen- sche straat tot de Dreef vordert even eens goed. De twee onderlagen zijn gelegd en naar wij vernemen wordt de komende week een aanvang ge maakt met het leggen van het boven dek. De ergernis, die niet alleen de automobilist, doch zeker niet minder de fietser genoot als hij manoeu- vreerende tot nog voor twee maanden ae sintelknobbels en mui-zand vallen traciitte te ontkomen zullen over een paar weken geleden zijn. De „God- dank"-verzucbting, die we allen on willekeurig slaakten als we de Dreel passeerden zal voortaan als een dank betuiging kunnen gelden voor de gc- heele verbinding met het Westen. R.K. Middenstandsvereeniging. Donderdagavond hield de R.K. Mid denstandsvereeniging een ledenverga dering bij den heer Joh. Smit. Bij de opening besprak de voorzitter de moeilijke tijdsomstandigheden voor vele middenstanders in verband met de internationale verwikkelingen spe ciaal voor die middenstanders, die opgeroepen waren in mobilisatie. Uit voerig werd van gedachten gewisseld wat voor deze meest getroffen colle- gaés kon gedaan worden. Besloten werd, dat het bestuur zijn diensten aan deze zaken zou aanbieden voor zoover het betrof het geven van in lichtingen en het verstrekken van bij stand waar daarop door de betrokke nen prijs op wordt gesteld. Tot hel publiek zal van wege de vereeniging het verzoek worden gericht mede te werken tot werkverruiming en ook in dezen tijd tot instandhouding van de koopkracht tot het zooveel mogelijk contant betalen. Besloten werd nu de avonden weer langer worden geregeld niet alleen be stuursvergaderingen te houden doch ook meermalen ledenvergaderingen te beleggen. DES-Nieuws. De laatste oefen-Zondag voor de» competitie is voor DES een ware glo riedag geweest. DES 1 klopte D.N.L. te Breda met 82. In het veld waren beide partijen ongeveer even sterk doch de Dessers waren voor het doel gevaarlijker. De achterhoede stond haar mannetje wel doch de voorhoe de der tegenpartij was niet gevaarlijk. De middenlinie werkte goed met Did- den als uitblinker. De voorhoede had nog pruductiever kunnen zijn daar de achterhoede van D.N.L. zwak was. Smit debuteerde goed en zijn drie doelpunten waren van goed gehalte. De Benis was hier het productiefste en werkte dat het een lust was. DES 2 won eveneens verdiend van D.N.L. 2 met 53. Van Eindhoven als back speelde een fraaie partij. De middenlinie was er niet goed in. In de voorhoede waren van Laarhoven en v. d. Ven de besten. DES 3 en 4 klopten Uno Animo 2 en 3 met 51 en 91. Morgen begint de competitie. Als eerste ontmoeting is vastgesteld DES- St. Michielsgestel. We verwachten dat de Dessers hun uiterste best zul len doen en den tegenstander niet zullen onderschatten. Gestel heeft flink getraind zoodat we hevigen te genstand kunnen verwachten. Van bondszijde ontvingen we be richt dat het tweede elftal is ingedeeld in de 3de klas I.V.C.B. afd. B. Gezien de keurige prestaties van het vorige seizoen zullen de reserves zich wel in dit millieu thuis voelen en kunnen we mooie wedstrijden verwachten. Coöperatie „Broederhulp" Tot bedrijfsleider der coöperatie Broederhulp" alhier is benoemd de heer W. J. Kemer, thans chef hij de R.K. Coöp. „Helpt U zelf" te Hilver sum. A.s. Woensdag zal een afscheids- vergadering gehouden worden van 'den heer F. v. d. Lee, die 22 jaren aan de coöperatie alhier was verhonden BERKDIJK. Koningschieten. Vanmiddag om 3 uur beginnen de wedstrijden op de banen van het Kruisbooggezelschap Prins Hendrik voor het koningschieten. De leden hebben ijverig geoefend en er zal een ferme strijd geleverd wor den om den koningstitel te bemach tigen. R.K.V.V. Berkdijk. Naar we vernemen is de voetbalclub Berkdijk opgeheven. We kunnen het niet'anders dan jammer vinden voor deze jeugdige vereeniging die in de korten tijd van haar bestaan zooveel succes had en het van de 3de klas R.K.V.B. wist te brengen tot 3de klas I.V.C.B. LOONOPZAND. Gouden Kloosterfeest. Donderdag 21 September herdacht de Eerw. Zuster Cunegondis in het klooster Bethlehem alhier haar gou den kloosterfeest. De viering van het feest, dat door de tijdsomstandighe> den slechts in alle stilte plaats vindt, geschiedt Zondag 24 September. De naam van Zuster Cunegondis is wei nig bekend in onze gemeente, omdat de jubilaresse haar taak niet had in de scholen of het Gasthuis, maar toch zullen velen zich het kleine werkzame Zusterke herinneren, dat bijna veer tig jaren lang de kloostertuin met groote zorg bewerkte. Onze beste wenschen voor de jubi- lecrende zuster. Moge ze nog vele ja ren in haar welverdiende rust door haar gebed de zegen van God afsmee- ken over de instellingen van het klooster en de parochie. Diamanten feest. In het Gasthuis van de Eerw. Zus ters Franciscanessen alhier zal het krasse echtpaar Laros-Damcn, tot voor eenige jaren de steeds bij elkaar stappende couranten-colporteurs te Kaatsheuvel, zijn diamanten huwe lijksfeest gaan vieren. Bepaalde plan nen voor de viering van dit zeldzame feest zijn nog niet gemaakt, maar bij de beide oudjes staat het vast, dat het voor hen een dag zal worden van de blijdste herinneringen voor heel hun nog restend leven. ST. JOACHIMSMOER. Tot pastoor alhier is benoemd de weleerw. heer P. J. Coenen, thans ka pelaan te Zeelst. Officieel bericht. Het Agentschap voor deze ge meente van den distributiekring Waalwijk zal worden gevestigd te Vrijhoeve-Capelle in het per ceel B nr. 12 (voormalig post station, schuin tegenover het Ge meentehuis). Het kantoor wordt Vrijdag 29 September a.s. geopend, op wel ken datum een aanvang zal wor den gemaakt met de uitreiking van de distributie-stamkaarten. Een nadere aankondiging be treffende deze uitreiking zal wor den opgenomen in het blad van a.s. Woensdag. SPRANG. Predikbeurten Zondag 24 Sep tember 1939: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur lees- dienst; n.m. 2 uur Ds. v. d. Roest van s-Gravemoer. Geref. Kerk, v.m. 9.30 ruur en n.m. drie uur Ds. van Lummel. Vanwege de Nationale Vereeni ging „Pro Rege" zal alhier Zaterdag eene collecte gehouden worden voor den arbeid onder de militairen. Nu zoovelen onder de wapenen zijn geroepen, bevelen wij deze collecte gaarne in het bijzonder in ieders wel willendheid aan. A.s. Zondag 1 October hoopt Ds. Sierag van Herkingen zijn intrede te doen als prikant bij de Ned. Herv. Ge meente alhier. Ds. Sierag zal in zijn ambt worden bevestigd door Ds. Fok- kema van Delft, vroeger predikant al hier. Met ruim 70 leden is te Sprung een pluimveevereeniging opgericht. Tot bestuursleden werden gekozen de hec- ren W. J. van Willigenburg, voorzit ter E. J. Hey, secr.-penningmees^er, J. Nieuwkoop, W. Timmermans, C. Spuybroek en J. Timmermans. CAPELLE. Tot bestuuisiiu \au het muziek gezelschap «Sirena») te Vrijuoeve- Capelle is in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer G. H. Kruidhor te Sprang, met alge ineene stemmen benoemd de heer D. de Hoon te Vrijhoeve Capelle die deze benoeming heeft aangenomen. Heeds eerder was de heer de Hoon bestuurslid dezer vereeniging en in dien tijd heelt hij zich doen kennen als iemand, die met volle to- wijdinp de belangen der vereeniging behar tigde. Mede door zijn toedoen werd de muziekvereeniging, welke hij heeft helpen oprichten, na de mobili satie 1914—1918 weer nieuw leven ingeblazen. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of hij zal ook thans zijn volle medewerking geven tot groei en bloei van «Sirena». Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer rlaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien op te treden Ds. T. H. en ^es na middags half drie Ds. Jhr. Hoeufft van Velsen uit Meeuwen. Tot ambtenaar ter gemeente secretarie te Loppersum (Gr.) is benoemd de heer H. J. Wittebol Fzn. alhier. De voetbalvereeniging «Wit- Zwart» speelt a.s. Zaterdagnamiddag voor de competitie van den Brab. Voetbalbond op het Sportterrein aan de Willem van Gentsvaart een wedstrijd tegen «NEO» uit Sprang. A.s. Zondag des mogens half tien en des namiddags twee uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente aan den Loonschendijk op te treden Ds. A. Vroeg in de Weij. - Naar wij vernemen zal in de Bijzondere Kleuterschool in de N ieuwstraat alhier voorluopig onder wijs worden gegeven op Maandag; Dinsdag, Donderdag en Vrijdag des voor- en namiddags. WAALWIJK. Opgave van 15 tot 22 September 1939. Geboren: Machelina, d.v. A. C. van der Heijden- van Zeist. Cornelia Anna Maria, d.v. G. C. Hens-Aarts. Elisabeth Maria, d.v. H. G. Wagemakers-Brekelmans. Gerardus Antonius Hubertus, z.v. G. M. de Graaff-Verhulst. Huberdina Adria- na Maria, d.v. J. J. Schilders-van den Berg. Overleden Hendrik van der Hammen, oud 73 ja ren, weduwnaar van Ca. E. Dekker. Huw. aangiften: H. W. Laros, oud 31 jaren, wonende te Nijmegen en Aa. J. van Schaijk, oud 29 jaren, te Waalwijk. Huwelijken A. H. P. Lucasscn, oud 30 jaren, wo nende te Tilburg en Ga. Ma. van der Pol, oud 32 jaren, te Waalwijk. Ingekomen N. T. Waarts van Sprang-Capelle. J. G. Bartman van Bussum. N. A. van der Schans van Lochem. Fl. P. van Eekert van Udenhout. Ja. M. Timmer mans van Heusden. Q. van de Griend van Boxtel. A. P. C. Smits van 's-Bosch. C. van Son van Drunen. Ma. Th. Klerks van Vught. Ca. J. Vermeulen van Drunen. F. J. J. Dirks en gezin van 's-Bosch. H. W. Laros van Nijme gen. Vertrokken: A. G. Papenhoven naar Sprang-Capelle. Cha. A. Trimbach naar Sittard. Ha. J. Wfikmans naar 's-Bosch. LOONOPZAND. Vanaf 14t/m. 21 Sept. '39. Geboren Antonius Martinus, z.v. J. L. Emmers en A. M. C. v. Es. Marinus Wilhelmus Jacobus, z.v. N. de Jong en J. M. Jans sen. Hendrika Johanna Maria, d.v. .T. A. v. Riet en H. M. v. Gorp. Overlijden: Geen. Huwelijken: G. Kusten, oud 35 jaren. Waspik en W. v. Dijk, oud 29 jaren, alhier. P. .T. Schapendonk, oud 27 jaren, Waalwijk en A. D. Emmers, oud 20 jaren, alhier. A. C. Papenhoven, oud 31 jaren, Waal wijk en C. Snoeren, oud 28 jaren, alhier. Huwelijksaangiften: Geen. Ingekomen: Geen. Vertrokken C J. M. Schraauwers naar St. Michiels gestel. J. W. de Kort naar Tilburg. E. J. M. v. Rooij naar Goirle. C. Snoe ren naar Sprang-Capelle. M. J. v. We zel naar 's-Gravenhage. C. v. Turn hout en gezin naar Amsterdam. DRUNEN. Geboren: Arn. z.v. Rob. Muskens-v. Son. Franc. d.v. A. v. d. Wiel-v. Mierlo. Mart. z.v. v. Drunen-de Wit. Elis. d.v. v. Stiphout-v. d. Wiel. Hel. d.v. C. Rijnenborg-Mostermans. Gehuwd: Adr. Bergmans en Petr. Kivits. 22 September 1939. Het Fransche legerbericht: In het gebied ten Zuiden van Saar- brücken en ten Oosten van de Blies waren onze voorhoedeposten actief. De artillerie van den vijand was over het geheele front in actie. In Sub-Karpatisch Hongarijë zou den Hongaarsche troepen de Poolsche grens zijn overgekomen om bescher ming te verleenen aan bewoners uit het grensgebied. Dit Hongaarsche optre den zou slechts een tijdelijk karakter dragen. In Berlijn zouden 30 personen zijn gearresteerd in verband met den aan slag op het ministerie van Luchtvaart en nieuwe aanslagen op het hoofdbu reau van Politie en een gasfabriek. Het Duitsche legerbericht: De bewegingen der Duitsche en Rus- sische troepen aan de overeengekomen demarcatie-lijn voltrekken zich in de beste overeenstemmingen regelmatig. Nabij Lemberg konden de Duitsche troepen worden afgelost door Russi sche eenheden. Gisteren hebben 178 leden der bui- tenlandsche diplomatie en 1200 ande re vreemdelingen Warschau verlaten. Zij werden door Duitsche officierei ontvangen en in speciale treinen naar Koningsbergen vervoerd. Aan het Westelijk front alleen acti viteit van stoottroepen. Een Fransch jachtvliegtuig werd in een luchtgevecht neergeschoten. DE ROEMEENSCHE MINISTER PRESIDENT, CALINESCU TE BOEKAREST VERMOORD. Door leden van de voormalige IJzeren Garde. Donderdagmiddag om kwart voor twee is de Roemeensche minister-pre sident Calinescu te Boekarest vermoord door een groep gardisten. De moord op Calinescu is gepleegd op de Dembrovitza. De moord was wel overwogen, drie auto's, een boerenkar en een groep stratenmakers, die den weg herstelden, deden er aan mede. Terwijl een auto den wagen van den minister-president aanreed, reed de boerenkar voor den auto van 't slacht- 'olter, om den chauffeur te beletten door te rijden. De beide andere auto s reden linKs en rechts naast den auto van den minister-president en een aantal jonge lieden, die hierin zaten, begonnen on middellijk met revolvers te schieten. De agent van de Roemeensche po litie, welke den minister-president ver gezelde, werd gedood en zijn chauffeur werd ernstig gewond. De minister-president zelf werd door elf kogels doorboord, waarvan drie hem in het gelaat troffen. Toen men 't portier van de auto van den minister president opende, gleed het lichaam van het slachtoffer op het trottoir. Toen de politie kwam, kon zij ter plaatse slechts een der moordenaars ar resteeren. Eenige oogenblikken later kwamen de moordenaars per auto voor het ra dio-station van Boekarest. Zij verwond den den portier en wisten door te drin gen tot de studio. Zij riepen om, dat de minister-president door een groep gardisten was gedood. Men had tien minuten noodig om de misdadigers te overweldigen. Op het oogenblik dat de moord werd gepleegd, ontploften op twee plaatsen in de stad bommen, doch deze veroor zaakten niet de algemeene paniek, waarop blijkbaar was gerekend. In Boekarest is alles kalm. Twee der moordenaars hebben in 'n huis, waarheen zij voor de politie wa ren gevlucht, zelfmoord gepleegd. Des avonds zijn de daders van den aanslag op Calinescu, die nog in leven waren, op de plaats van den aanslag ter dood gebracht. Onder het licht van schijnwerpers werd allereerst de aan slag gereconstrueerd. Daarop stelden de moordenaars zich naast elkaar op en voltrok zich in aanwezigheid van duizenden toeschouwers de executie, nadat het peleton eerst een schot in de lucht had gelost. De lijken van de geëxecuteerden liet men 24 uur op de plaats van den aanslag liggen om duidelijk te too- nen, dat de regeering vastbesloten is op dezelfde wijze op te treden tegen mogelijke verdere aanslagpogingen. De moordenaars, aan wier hoofd de advo caat Diinitrescu stond, behooren allen tot den lageren middenstand. Zij waren allen zeer arm gekleed. Zij hadden een leeftijd van tusschen de 25 en 35 jaar. ONGELUK OP BEWAAKTEN OVERWEG. Op den bewaakten spoor-overweg te Zwijndrecht zijn 2 melkwagens door den trein gegrepen, waarbij de 15-jari- ge Hcrwijnen werd gedood en een an der persoon ernstig werd gewond. Het ongeluk geschiedde direct nadat de wachter de afsluitboomen omhoog had gedaan, omdat hij in de meening verkeerde dat de trein nog niet in aan tocht was. Auto in botsing met tram Een oblauwe Iramu van den dienst Den Haag—Leiden is in botsing gekomen mei een personenauto l)e vijf inzittenden van den auto, leden van een schoolbestuur uit Franeker, werden allen aan het hoofd gewond. Een van hen was er zoo ernstig aan toe, dat onmiddellijke overbrenging t»aar het Academiscn Ziekenhuis noodig werd geootdeeld In twee /.lekenauto's zijn de vijf gewonden naar het ziekenhuis vervoeid. De personenauto kwam uit den Zoetei woudesir.gel en de I esluu i der ag vei blind door de zon de tram niet. De auto raakte de kop peling van de tram en werd over een lengte van ongeveer lien meier over den weg voortgesleept. De wagen werd aan den zijkant totaal vernield en zat muurvast in de koppeling van de tram. VOETBALSPORT. I.V.C.B. R.K. W.V.H. W.V.H. 1Vlijmensche Boys 1. A.s. Zondag begint wederom de com petitie. Het le elftal dat ingedeeld is in de 3e klas I). van den I.V.C.B. met de volgende clubs, HEC, ODC, Sporters, Vlijmensche Boys, Blauw Geel, HVC en J. v. Arckel, speelt een thuiswedstrijd tegen Vlijmen. Deze wedstrijden ken merkten zich steeds als zeer spannend en het is WVH nog nimmer gelukt van de Boys te winnen. In verhand met de bijzondere omstan digheden is het le elftal evenals van andere clubs aanmerkelijk verzwakt. Niettegenstaande verwachten wij dat a.s. Zondag de spelers die thans aangewezen zijn de Blauw-Geel kleuren te verdedigen, hun uiterste best zullen doen om tegen dezen sterken tegenstander een behoorlijk resultaat te hereiken. De wedstrijd vangt aan om half drie. 'De donateurs worden er aan herin nerd dat de oude donateurskaarten zijn vervallen. Nieuwe kaarten zijn aan hel loket verkrijgbaar. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet, net bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde- 'len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen t>m de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilietjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. w

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7