Nieuwe Menschen, Nieuwe Volken, Een nieuwe Wereld DE OORLOG IN EUROPA. BINNENLAND. FEUILLETON. HET MEISJE UIT DE LUNCHROOM GEMENGD NIEUWS. SPORT, door G. M. H. DOOR MARTIN BROEK. Dat de Duitschers in zeer korten tijd ongeveer geheel Poten hebben bezet houdt natuurlijk een compliment in voor de Duitsche weermacht, maar ook andere factoren zijn oorzaak van dezen snellen opmarsch. Sinds het nationaal-socialisme in Duitscüland de macht in handen kreeg, ging Haler trachten om zijn land \Veer in de oude glorie ie herstellen. L)e successievelijke om verwerping van net verdrag van Versailles biaciii de noodige spanningen met zicü mee en toen Hitler's optreden school maakte en Mussolini uit het zeilde vaatje begon te tappen, werd de internationale sfeer nog drukkender. Opmerkelijk was het, dat uit de verschillende crises geen oorlog was ontstaan. Altijd weer werd eeu al gemeen couilict vernieden. Zoo is het te verklaren datdege- heelc heschaalde wereld voor enkele weken tot het laatste oogenbiik heelt gehoopt, dat de vrede üewaard zou blijven. Zelfs Polen, heeft tot het laatste moment gerekend op den meuschelijken afkeer van den oor log. Het beste bewijs hiervan is wel dat men tot het uiterste heeft ge wacht met de mobilisatie. Eerst toen alle hoop vervlogen was gaf Warschau het sein. Wanneer we oedenken dat het in ons land ongeveer nog 4 dagen duur de, voor ade gemohiliseerden, na zich te heboen gemeld, op hun plaats van bestemming waren, kunnen wij ons voorstellen, dat Polen hier nog langëren tijd voor noodig had. Vaststaat dan ook, dal terwijl de Duitschers op verschillende plaatsen Polen binnentrokken het Poolsche leger nog niet geheel mobiel was. De onderhandelingen gevoerd vlak voor het uitbreken van den oorlog bewijzen echter, dat Hitier dagen, misschien zelfs wel weken van te voren met onmiskenbare zekerheid heeft geweten, wanneer de oorlog zou uitbreken, Het behoeft geen betoog, dat het Duitsche leger hierdoor een groote voorsprong kon behalen en de snelle opmarsch van de Duitschers is hier voor een groot deel aan te danken. Dat neemt echter niet weg, dat het Duitsche leger superieur was aan het Poolsche. Numeriek waren de Duitschers ver in de meerderheid en toch zou het nog niet zoo snel zijn gegaan, ware het niet dat Berlijn genruik maakte van een enorm aantal VERBETERDE TREINENLOOP. Winterdienst dit jaar op 15 October. Prof. dr. ir. Goudriaan heeft bij de viering van het eeuwfeest der Spoor wegen te Utrecht medegedeeld, dat de winterdienstregeling der Spoorwegen dit jaar niet op 8, doch op 15 October zal ingaan. Op dien datum worden dan van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van NORMAN CHARLTON. 36) Natuurlijk, Robert; ik hen voor taan altijd thuis, als ik thuis hen, hoor! In 't vervolg wordt alleen de waarheid gesproken. Robert verliet de kamer en Lilian ging weer naar haar naaiwerk terug. Ik hoop, dat het iemand is, zei ze halfluid. Haar hoop werd verwezenlijkt, er was iemand. De deur ging open. Lady Harlsmore, diende Robert aan. Lilian stond haastig op. Wat lief van u, riep ze. Ik hoopte al, dat u het zou zijn. Lady Harlsmore, die met een stok liep, kuste haar hartelijk. Wat zie je er goed uit, kindje! Men kan wel zien, dat je huiten bent geweest. Laat ik u even in een stoel hel pen. Ik hoorde, dat u weer zoo'n last van jicht had. Het is al gelukkig veel heter. Ik hen vandaag voor het eerst uit en ik wilde je graag spreken. Ik heb zulke grappige verhalen over je gehoord. Over mij? vroeg Lilian. Ze hielp haar bezoekster in een stoel en ging tanks, die uitsluitend buiten werking konden worden gesteld door prima anti-tank geschut en aangezien de Poolsche legerautoriteiten, dit ma teriaal hadden moeten verdeelen op vele fronten, werd het Poolsche leger onder den voet geloopen. De voortrelfelijke, over de geheele wereld beroemde Poolsche cavalerie heeft niets kunnen uitrichten. Overal was zij lam geslagen door de ge vechtswagens van den vijand. Treffend is het wel, dat op vele plaatsen hel Poolsche leger nagenoeg geen contact heelt kunnen krijgen met den vijand, want Duitsche tanks rukten in grooten getale op en zaai den dood en verderf in de Poolsche troepen, die van elkander werden gescheiden, en om de eenheid in hun linie te herstellen wel moesten terugtrekken. Wat maken 100 goed gewapende dappere soldaten klaar tegen één tank Wanneer zij niet over anti-tank geschut bezitten weinig of niets. De in Polen opereerende Duitsche legers waren geheel ingesteld op een bewegingsoorlog, hetgeen kon door de uitmuntende mechanisatie, en juist hierdoor ontbrak het Warschau in zekeren zin. Zoo stond de Poolsche legerleiding slechts één weg open Langzaam, zonder het op een groote veldslag te laten aankomen, terugtrekken en dekking zoeken achter een natuur lijke verdedigingslinie. Hierdoor moesten zij dan welis waar groote rijkdommen in den vorm van fabneken en delfstoffen aan den vijand prijs geven, maar daar stond tegenover, dat de ver bindingen van het Duitsche leger steeds langer wenden, terwijl in het Westen, achter de Duitsche linies, zich nog enkele Pools;he divisies ophielden, versch en nog niets van den strijJ geleden. Ter gelegener tijd zouden dezen een poging hebben kunnen doen om de Duitsche verbindingen te ver bleken. En zoo trok het Poolsche leger terug en groepeerde zich achter den Weichsel bij Warschau. Toen kwamen de Bussen. ook de nieuwe Amsterdamsche stations in gebruik genomen. Waarschijnlijk zal Maandag a.s. weer een directe treinverbinding Am sterdam—Parijs v.v. worden ingesteld. De binnenlandsche treinenloop zal weldra weer zoo goed als normaal wor den. Over enkele maanden zullen de lij nen ArnhemNijmegen en Harmelen- Breukelen geëlectrificeerd zijn; het wa genpark wordt uitgebreid met 18 diesel- electrische vijfwagentreinstellen met te- samen /U00 zitplaatsen. DE KONINGIN TE DEN HELDER. Bezoek aan de gewonden der „Van Ewijck" en van de R. 5. H.M. de Koningin heeft een bezoek gebracht aan Den Helder, waar zij eenige oorlogsbodems bezocht. Zij be zichtigde o.a. het binnenste van een der duikbooten. De Landsvrouwe bezocht in het ma rinehospitaal den eenig overgebleven gewonde van Hr. Ms. „Willem van Lwijck", den korporaal Adelborst D. Maroux en beide gewonden bij het wa tervliegtuig, dat bij vergissing door een Duitsch vliegtuig werd neergehaald. Daarna bezichtigde zij het vliegveld der marine „De Mok". MR. VAN SCHAIK WEER KAMERVOORZITTER. Bij K.B. van 19 September, is be noemd tot voorzitter van de Tweede Kamer voor het tijdvak der tegenwoor dige zitting, Mr. J. R. H. van Schaik, lid van die Kamer. ONTSLAG OP GROOTE SCHAAL BIJ DE PHILIPS FABRIEKEN TE TILBURG. In verband met de bijzondere om standigheden is aan 200 leden van het personeel der Philips- (Volt) fabrieken te Tilburg, in den loop dezer week ont slag aangezegd. Het geldt hier hoofd zakelijk jeugdige ongehuwde arbeiders en arbeiders, werkzaam in bepaalde af- deelingen, waarin uitsluitend luxe voor werpen worden vervaardigd. Het per soneel bestaat na dit ontslag nog uit 1200 personen. NEDERLANDSCHE REGEERING KOOPT SUIKER EN COPRA IN NED.-INDIË. Naar de „Tel. ter oore komt is de Nederlandsche regeering er toe over gegaan, in Indië aankoopen te verrich ten en wel zijn reeds aangekocht ruim 7000 ton suiker en ruim 1000 ton copra. Meisje doar een vrachtauto overreden. üp den Westkanaalweg onder I ernaar is het 6-jarige dochtertje van J. v. d. Hoorn, dat met een zusje opweg was naar school, door een vrachtauto aangereden. Het kind ging op den vrij smallen weg plotseling iets naar links juist toen de auto passeerde, zoodat de be stuurder niet tijdig genoeg meer remmen kon. Het kind werd tegen den weg geslingerd en met een schedel basisfractuur opgenomen. In den loop van den middag is het aan de gevolgen bezweken. Oude man overreden. Donderdagmiddag is de ruim 70- jarige petroleum venter Z. op de Sablonièrekade te Kampen bij het onverwachts oversteken van ien Va" N°°"che schiP "R°nda" zijn om9ekon,e„, qeloooen wt, °®?e™9 van Terschelling „p verscheidene drijvende re ih nTZ W,nÖ9 °Pvarenden werden, na 58 uur op de zee in eer Pr„vvit„ '"rO C,eZrrVCn te h"bben' door het Raüaansche stoomschip „Erowidenza opgepikt en naar Vlissingen gebracht. vtTde':tafnelTNnbeTnnin9 f tc Vlissingen. Aan het hoofd van ae tatel de Noorsche consul uit Middelburg E. A. Alberts en rechts He waarnemend consul te Vlissingen J. E.Boonstra weg door een auto overreden De man kreeg een schedelbreuk en brak beide beenen. Hij is naar 't zieken huis vervoerd, waar hij zonder bij kennis te zijn gekomen, is overleden. Auto te water. In den nacht om ongeveer twee uur is een personenauto, bestuuid door den ruim 50 jarigen garage houder G. J. Roggen uitSappemeer in het Winscholerdiep gereden. I oen men den bestuurder, die een diepe hoofdwonde had uit de cabine van de auto had gehaald, bleken de levensgeesten geweken. DIE ARME DUIVEN. Het wrak van de „Paris", die enige tijd geleden hij Le Havre gezonken is, heeft al aan veel duiven 'de dood ge kost. De vogels houden de olie en ben zine, die uit de grote tanken in het water is gevloeid voor land en strij ken er op neer. Daardoor worden hun vleugels vet en dan kunnen de dieren niet meer vliegen. Een paar dagen ge leden werd nog een Hollandse post duif uit het water gehaald. Het dier was gelukkig nog niet dood. Door een bepaald reinigingsmiddel kunnen de veren weer schoon gemaakt worden, zodat de dieren verder kunnen vlie gen. De havenpolitie moet nu steeds op die plaats uitkijken naar duiven om de dieren dan te kunnen redden. VOETBALSPORT. I. V. C. B. Programma voor Zondag a.s.: lste klas Z. SchijndelR.K.T.V.V. KolpingS.V.D. Best VooruitZwaluw. 2de klas. D.E.S.St. Michielsgestel, Hoynck. VelocMulo. S.T.V.Woensel. O.D.I.—V.S.V. 3de klas B. R.K.T.V.V. 2Hieronymus. VoabVelocitas. W.I.K.Hilvarenbeek. 3de klas D. W.V.H.Vlijmensche Boys. Blauw GeelO.D.C. Sporters—H.V.C. SPRANG. S. D. O. Op het terrein van SDO alhier zal Za terdagmiddag een competitiewedstrijd worden gespeeld voor den B.V.B. tus- schen SDO 1 en Wilhelmina Aalburg. Dit belooft een spannende wedstrijd te worden, zoodat liefhebbers van deze sport aangeraden worden deze match bij te wonen. N. E. O. Het eerste elftal van NEO gaat Zater dagmiddag naar Capelle om tegen de club van dien naam een wedstrijd te spelen voor den Zaterdagmiddag-compe titie van den B.V.B. BOKSEN. LOUIS SLAAT PASTOR. De wereldkampioen zwaargewicht Joe Louis heeft in Detroit zijn titel met suc ces verdedigd tegen Bob Pastor. Het werd voor den negerbokser echter geen bliksem-overwinning in de eerste ronde, zooals dat de laatste jaren zoo vaak het geval is geweest. Pastor ging eerst knock out in de 38ste seconde van de elfde ronde. ABONNEERT U OP DIT BLAD toen zelf ook zitten. Ze stak een nieu wen draad in de naald. Ja, over jou. De gravin schudde dreigend met den vinger. Ik mag zeker wel doorgaan met mijn werk, vroeg Lilian. Het moet gauw af. Wat voer je uit? Lilian liet niet zonder trots 't naai werk zien. Het is een boezelaar. Ik heb toe vallig gemerkt, dat het werkmeisje door haar schorten heen is. Daarom heb ik geen minuut te verliezen. Wat doe je er mee? vroeg lady Harlsmore nieuwsgierig. Zoomen. Ja, ziet u, schorten zoo men is een symbolische handeling. Hoezoo? Ja, lady Harlsmore, ik ben niet langer het onnutte meisje van vroe ger. Ik hen mezelf aan het verbeteren. Mijn stiefmoeder komt binnenkort met mijn vader terug en ik zal haar vragen mij op te voeden. Om je op te voeden? Ja, ik moet langzamerhand eens een behoorlijk mensch worden, een beetje bezadigder weet u? Voor hoe lang?, vroeg lady Harlsmore, terwijl zij rimpeltjes om haar oogen kreeg van plezier. Voor altoos, hoop ik. U hebt na tuurlijk gehoord, in wat voor moei lijkheden ik hen geraakt door mijn lichtzinnigheid en aan wat voor geva ren ik ternauwernood ontsnapt ben. Ja, dat heb ik, antwoordde lady Harlsmore lachend. Mevrouw Hem- mings logeert op het oogenbiik bij mij en we hebben veel over je gepraat. Lilian schrok. Lady Harlsmore, ik ben niet zoo slecht als u misschien denkt, zei ze ernstig. Ik weet het. Meneer Greville heeft ons het heele verhaal gedaan. Hij is een goede, vriendelijke man. Hij heeft 'n uur lang in mijn slaapkamei gezeten, terwijl hij mevrouw Hem- mings hand en de mijne vasthield en hij heeft ons alles verteld. Alles? Ja. Lilian keek haar bezoekster strak aan. Weet u zeker, dat hij u alles ver teld heeft. Dat zei hij tenminste. Heeft hij verteld van Van wie? Hoe gaat het met lord Harlsmo re? vroeg Lilian plotseling. Die kwajongen? O, hij heeft vreeselijke spijt. Dan weet u dus alles. Lieve lady Harlsmore, het moet een vreeselijke schok voor u geweest zijn. Een groote schok. Ze schudde ernstig het hoofd en de lila veer op haar hoed schudde mee. Ze bedekte haar gezicht met haar wit gehandschoende hand. U lacht! Ja kindje, zei lady Harlsmore beschaamd. Het was maar een glimlach. Ik kon er niets aan doen. Wat denk je dat die aap van een jon gen van mij gedaan heeft? Lilian wendde het gezicht af. Ik durf niets te denken. Hij heeft mijn diadeem aan een lommerdhouder verkocht voor twee honderd pond. Lilian klemde de handen ineen van schrik. Dus die ellendeling van een War den heeft hem tenslotte toch gekre gen Ik had dat moeten voorkomen... wat bent u zenuwachtig, lady Harls more Ik weet niet wat zenuwen zijn kindlief. Waarom doet u dan niets dan lachen? Neem me niet kwalijk, kindje, zei lady Harlsmore nederig. Ik weet dat het niet van fijn gevoel ge tuigt. In mijn hart heb ik verdriet ge noeg. Het is vreeselijk, dat mijn zoon tot zooiets gekomen is om een paar ellendige woekeraars te betalen. Ik heb lang en ernstig met hem gespro ken en hem duchtig de ooren gewas- schen. Maar toch moet ik lachen. Waarom dan in vredesnaam? Ik kan er niets grappigs in zien. Mijn kind, als je het dan met alle geweld weten wiltMijn dia deem was nog geen twintig pond waard; 't was namaak, al was het werkelijk een schitterend geslaagde imitatie. Alleen het goud was echt. Mijn brave man heeft hem kort na ons huwelijk laten maken door een buitengewoon kunstenaar toen hij genoodzaakt was in 't diepste geheim het oude gravinnekroontje van de fa milie ten gelde te maken. Om je de waarheid te zeggen, het was een op luchting voor me dat het ding gesto len was. Ik vond het vreeselijk na maak te dragen en ik was hang dat het de aandacht zou trekken als ik mij er ooit mee vertoonde. Namaak! Natuurlijk moest ik er wel een heeleboel drukte over maken en de tectives op 't kasteel halen, maar ik hoopte haast dat ze hem niet zouden terugvinden. En uw zoon verkocht dat waar- delooze ding voor tweehonderd pond? Waar is hij? Wie bedoel je die vent? Ja. Ik denk dat hij nog in Frankrijk is om dat pronkjuweel van de hand te doen. Is het niet grappig? Er viel een stilte en even later stond lady Harlsmore op. De eigenlijke reden van mijn be zoek was je te vragen, of je mevrouw Hemmings zoudt willen ontvangen. Lilian kreeg een kleur. Heeft zij dat gevraagd? Lady Harlsmore knikte. Zoo gauw je stiefmoeder terug is wil ze komen. Ze ziet, dat ze je groot on recht heeft gedaan. Ze is een vrouw met een goed hart en wil graag alles in het reine brengen; een bespottelijk misverstand heeft jullie beiden in een dwaze verhouding gebracht. Ik zal dankbaar zijn als ik iets kan bijdra gen om jullie tot elkaar te brengen. Dat vind ik heel vriendelijk van li, zei Lilian hartelijk. Natuurlijk wil ik mevrouw Hemmings met ge noegen ontvangen. Ik heb zelf ook veel schuld. Maar ik ben nu bezig mijn leven te beteren. Zij nam haar boezelaar weer op en duwde den vingerhoed aan haar vin ger. Dank je, kindje. Mevrouw Hem mings en ik gaan een poosje naar Bournemouth om na al die emoties weer wat tot ons zelf te komen. Ik zal haar bij je brengen als we terug zijn en je vader en moeder weer thuis zijn. Ik verwacht ze spoedig terug. Hoe gaat het met het jonge paar? vroeg lady Harlsmore vol belangstel ling. (Slot volgt).

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 8