Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. DE OORLOG. De Algemeene Toestand. „NOORD- BRABAND" 1843 Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD heerlijk gekruide SPECULAAS a 25 cent per half pond. NUMMER 76. WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1939 62c JAARGANG. lel Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden. :nz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele ^-ijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Geweldige dingen zijn er sinds ons laatste nummer niet meer gebeurd. De Polen houden in Warschau en op eenige andere plaatsen dapper stand, maar dat kan de toestand, die gescha pen is door het juist op tijd ingrijpen der Russen, niet meer veranderen. Mussolini heeft een rede gehouden, waarvan men niet veel wijzer wordt; de Franschen en Engelschen blijven op hun ingenomen standpunt staan, de ac tie in 't Westen wordt krachtiger, men schijnt ook op zee plannen te hebben, talrijke schepen worden getorpedeerd en men maakt het de neutralen steeds moeilijker enz. enz. en er tusschendoor komen steeds geruchten over drukke diplomatieke acties, over een laatste voorstel en wat dies meer zij. De Russen en Duitschers hebben Po len reeds verdeeld, maar of dit de de finitieve verdeeling is, is een tweede probleem. Wat bij deze vierde, groote verdee ling van Polen heel sterk opvalt, is de uitgestrektheid en belangrijkheid van 't deel, dat aan de bolschewiki is geko men. Het z.g. West-Oekraine, het land, waarvan de nationaal-socilalisten steeds gedroomd hebben, en waarheen hun le gers met zoo n onstuimige kracht op marcheerden, wordt Russisch; zelfs de deelen, welke de Duitschers reeds ver overd hadden, ontruimen ze weer om ze aan de Russen over te dragen. Dit moet, hoe de zaak ook verbloemd wordt, een harde slag voor Berlijn zijn, welken het echter heeft moeten incas- seeren, nu het, om zich voor de over weldiging van Polen in den rug te dek ken, zijn monsterverbond met Sovjet- Rusland sloot. Ook in Noord-Polen moeten de Duit schers de grens met Rusland met groo te bezorgdheid beschouwen; zij ligt op de helft van de Oost-Pruisische grens lijn, gelijk zij in het Zuiden Slowakije raakt; dus op zeer kritieke punten voor het Derde Rijk. Het bolsjewisme aa n't werk. Ondertusschen komt duidelijk tot uiting, wat de Russen voor ideëele doel einden hebben, 't Gaat hier niet zoo zeer om petroleum, kali enz., maar het gaat om den invoer van 't bolsjewisme in dit geloovig land en hieruit blijkt weer helder welk een geweldige verant woording Duitschland op zich heeft genomen, door dit monsterverbond met de Russen, door West-Europa te ope nen voor het bolsjewisme en zijn ver derfelijke stelsels. Luister maar hoe men in Polen aan t werk is getogen. Voor den Moskouschen radiozender is beschreven hoe de Sovjets het be wind in het door hen bezette deel van Polen overgenomen hebben. De landeigenaren, aldus de omroe per, die op hun bezittingen waren ge bleven, zijn gearresteerd en het roode opperbevel heeft bataljons van boeren gevormd, om de grootgrondbezitters op te sporen, die zich in de bosschen en moerassen verbergen. Velen zijn reeds achterhaald en naar dorpen en steden gebracht, waar zij zijn opgesloten, in afwachting van hun veroordeeling, we gens het exploiteeren der arbeiders klasse. De boeren-bataljons, aldus het radio verslag, zijn samengesteld uit de arm ste bewoners van de Oekraine en mo gen ook Koelakken (gezeten boeren) en rijke winkeliers opsporen. Te Rowno zijn de arme bewoners uitgenoodigd voor een jacht van huis tot huis op de Poolsche gendarmes. Het plaatselijk bewind wordt over gedragen aan Sovjets en commissaris sen. Te Bartsjewo is het gemeentebe stuur vervangen door een Sovjet van boeren-zonder-land en arbeiders. Deze Sovjets hebben bevolen, dat van alle gebouwen roode vlaggen uitgestoken moeten worden en dat hulde aan Stalin gebracht moet worden. De bezittingen der grondbezitters worden overgeno men en hun land en vee verdeeld on der de boeren. In de omgeving van Novogrudek in het door de Russen bezette deel van Polen, hebben boeren prins Mirski en verscheidene andere vooraanstaande Poolsche edelen gearresteerd. Men veronderstelt, dat hier bedoeld is prins Simeen Swiatopolk Mirski, die in de omgeving van Novogrudek een kasteel bewoonde. Verder wordt gemeld, dat prins Rad- ziwil en zijn zoon nabij Wilna door de Russen zijn gevangen genomen. In het door Rusland bezette deel van Polen is thans de Russische kalender reeds ingevoerd. Dit beteekent o.m. dat de Zondag als rustdag is vervallen. Na vijf dagen werken, valt dan de rustdag. Eerst Moskou's ingrijpen besliste. Een officier van den Poolschen ge- neralen staf heeft eenige uren na zijn aankomst te Parijs een uitvoerig ver slag gedaan van den toestand, waarin het Poolsche leger zich tot voor eenige dagen bevond. Uit dit verslag citeeren wij o.m. het volgende: „Het is uitsluitend de dolksteek in den rug van de zijde der Sovjettroepen geweest, die den Poolschen legers be let heeft, zich achter den Weichsel te hergroepeeren. Nadat de Poolsche le gers er tot driemaal tpe in geslaagd waren, zich door den terugtocht aan de Duitsche omsingelingsmanoeuvres te onttrekken, is pas door de interventie van Sovjet-Rusland de situatie van de Poolsche troepen hopeloos geworden. West-Polen verkeerde in een strate gisch ongunstige positie, daar het aan alle kanten door Duitschland of door de door Duitschland beschermde staten omringd is. En bij deze geografisch on gunstige ligging kwam nog het feit, dat Polen, ten einde de wereld zijn verzoe ningsgezindheid te toonen tot aan de uiterste grens van voorzichtigheid ge wacht heeft met de mobilisatie. Begin September waren de Poolsche legers ongeveer als volgt verdeeld. In hpt Noorden bij Oost-Pruisen bevon den zich twee legergroepen, de eene in de omgeving van Grodno en de andere in die van Mlawa ter bescherming van de hoofdstad. De Corridor was gedekt docr het leger van generaal Bortnows- Ici. Beseffend, dat de Corridor, die slechts 50 K.M. breed is, moeilijk te verdedigen zou zijn, besloot de gene raal in overleg met het oppercomman do zijn leger meer naar het Zuiden te verplaatsen. Het centrum van de Poolsche strijd krachten werd gevormd door twee groote legers, die de geheele West grens moesten dekken. Het eene leger bevond zich in het Noordwesten en werd door generaal Kutrzeba aange voerd, het andere in het Zuidwesten lag bij Czestochowa. Voorts was er nog een ieger in het Zuiden ter verdediging van Krakau. Hieruit volgt, dat reeds volgens het vooropgestelde plan de twee groote industrie-districten Bromberg en Oost- Silezië werden prijsgegeven, daar zij, strategisch bezien, niet te verdedigen waren. Zoo kwam het, dat toen de Duitsche legers de eerste stooten ga ven, deze stooten in den Corridor en in Silezië volkomen in de lucht aankwa men en de Poolsche legers (een veld slag vermijdend) tot den terugtocht naar den Weichsel overgingen. De Poolsche officier verklaarde ver volgens, dat het Poolsche leger bij Silezië er in weerwil van den buiten gewoon feilen stoot, dien het had op gevangen, in slaagde, den Duitschers te ontglippen en te Warschau aan te komen, terwijl tegelijkertijd de legers uit Pommerellen en Posen ten Zuiden van Torun wisten terug te trekken, zoodat hiermede de eerste poging van de Duitschers, de Poolsche legers te omsingelen, mislukt was. LEVENSVERZEKERING WAALWIJK Toen volgde de tweede manoeuvre. Een deel van het Duitsche leger in Oost-Pruisen, dat tot nu toe weinig ac tiviteit aan den dag had gelegd, trad in actie, tegelijk met het leger van von List, dat zich in Slovakije bevond. Het leger in Oost-Pruisen, dat over veel gemotoriseerde strijdkrachten en over veel meer zware artillerie beschikte dan men in Polen verwachten kon (zoo dat het materiaal reeds geruimen tijd vóór den oorlog naar Oost-Pruisen ver voerd moet zijn), ging plotseling tot den aanval over bij Neuburg en ontwikkel de een krachtig offensief in de richting van Warschau. Tegelijkertijd drong 't Slovaaksche leger naar Krakau op. Doch ook daar wisten de Poolsche troepen aan omsingeling te ontsnap pen. Zoowel in het Noorden als bij Slo vakije wisten de Poolsche troepen vol gens den officier den slag te ontwijken en zich in de verdedigingslinie langs den Weichsel te nestelen. De Poolsche legers in Posen en Pommerellen wer den tegelijkertijd genoodzaakt naar Lodz en Kutno terug te trekken. De derde poging. Toen begon de derde poging tot om singeling, die nog breeder werd opge zet dan de beide vorige. In het Noor den leverden de Duitschers slag aan de Bug-linie, in het Zuiden traden Oosten- rijksche en Beiersche Alpenjagers in actie aan de San. „Maar, aldus de of ficier, „de Poolsche legers wisten, dank zij het verzet bij Warschau in het cen trum, Bij Brest-Litowsk in het Noor den, bij Llow in het Zuiden, de omsin gelingspogingen te verijdelen en bleven met elkaar in contact. Zij hielden den vijand aan beide vleugels van de linie tegen en maakten zich gereed voor een krachtigen tegenaanval in het centrum om voor de legers bij Kutno en Lodz den doortocht naar Warschau vrij te maken. Toen begonnen de Duitsche troepen teekenen van uitputting te geven, door de verliezen die zij geleden hadden en door de moeilijkheden van de ravitail leering. De situatie scheen zich duide lijk in het voordeel van Polen te ont wikkelen, toen plotseling het Sovjet- leger intervenieerde. DE TOESPRAAK VAN MUSSOLINI. Mussolini heeft Zaterdag te Vene tië een toespraak gehouden tot de fas cistische leiders van Bologna. In zijn inleiding heeft de Duce erop gewezen dat kleine groepen antifascis ten den geestestoestand geschapen door de huidige gebeurtenissen benuttigen om belachelijke geruchten over zijn per soon te verspreiden. Zonder de zaken te dramatiseeren, moeten de hoeken waar deze groepjes zich schuil houden, gereinigd worden. Wanneer ik mij van het balkon tot het heele Italiaansche volk zal richten, vervolgde de Duce, zal het zijn om aan dit volk besluiten mede te deelen die ten geschiedkundige draagwijdte heb ben. Dit is thans niet het geval. Er be staat geen aanleiding om onze politiek, vastgelegd in een verklaring op l Sep tember, te wijzigen. Zij beantwoordt aan onze belangen, aan onze overeenkomsten, en aan den wensch van alle volken, ook het Duit sche, het geschil te localiseeren. Nu Polen gelikwideerd is, bevindt Europa zich in werkelijkheid nog niet in oorlog. Er heeft nog geen botsing plaats gehad tusschen gewapende mas sa s Deze botsing kan vermeden wor den wanneer men er zich rekenschap van geeft dat het een ijdel droombeeld is stellingen te willen behouden of her stellen die de geschiedenis en het dyna misme van de volken veroordeeld heb ben. He. is zeker, met het wijze inzicht het conflict niet uit te breiden, dat de regeeringen te Londen en te Parijs tot nag Ice niet gereageerd hebben tegen over het Russische voldongen feit. maar aldus handelend, hebben zij de moreele wettiging in het gedrang gebracht, van hun wil het Duitsche voldongen feit te verwerpen. De rol van Italië moet zijn: in mili tair opzicht bereid te zijn tegen alle voorvallen; elke mogelijkheid van vre de te steunen, en waakzaam in stille arbeiden. TWEE DUITSCHE VERTOOGEN: Neutraliteit van Nederland en België wordt niet geschonden. 2. Roemenië mag de Poolsche regee ring niet laten vertrekken. Naar aanleiding van de in de bui- tenlandsche pers steeds weer opduiken de berichten, dat Duitschland van plan zou zijn de neutraliteit van België of Nederland te schenden, werd Maan- VANAF HEDEN dagelijks VERSCH verkrijgbaar ONZE ZEEK BEKENDE Tei. 99. PULLES-HEESBEEN dagmiddag van de zijde der Wilhelm- strasse nogmaals nadrukkelijk ver klaard, dat Duitschland er niet aan denkt hiertoe over te gaan. Uit mili tair tactisch oogpunt beschouwd zou dit ook niet van voordeel zijn, omdat Duitschland daar toch zeker op grooten militairen tegenstand van die landen zou stuiten, terwijl de vijand dan op gemakkelijke wijze van de zeezijde zon der bloedverlies zou kunnen binnenko men. Op een vraag of de Duitsche regee ring de Poolsche regeering als zooda nig nog als bestaand beschouwt, werd van bevoegde zijde medegedeeld, dat indien Roemenië den leden van de vroegere Poolsche regeering zou ver oorloven naar andere landen door te reizen, dit als een onvriendelijke daad tegenover Duitschland zou worden op genomen. De Duitsche regeering zou dit als een schending der neutraliteit door Roemenië moeten beschouwen. HITLER SPOEDIG TERUG NAAR BERLIJN Belangrijke diplomatieke gebeurtenissen? Naar verluidt, zal de Führer dezer dagen naar Berlijn terugkeeren. Offi cieel zal dan de Poolsche veldtocht als geëindigd beschouwd worden. De mi nister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, is reeds van het Oostelijk front te Berlijn gearriveerd. De Führer zal waarschijnlijk in den loop van de week naar het Westelijk front vertrek ken. Men verneemt van bevoegde zijde, dat deze week een week van belangrij ke politiek-diplomatieke gebeurtenissen zal worden. Nadere bijzonderheden hieromtrent waren nog niet te verkrij gen. GENERAAL VON FRITSCH GESNEUVELD. In den strijd om Warschau. Uit het hoofdkwartier van den Füh rer aan het Oostelijk front wordt ge meld, dat generaal von Fritsch op 22 September in den strijd voor Warschau gevallen is. Rijkskanselier Hitier heeft de nagedachtenis van den bevelhebber in een dagorder aan het leger geëerd. Duitschland bouwt aan zijn Westwall. Bij Schengen aan de Duitsch-Luxem- burgsche grens worden echter hooge stellages versterkingen aangelegd. Op den voorgrond het riviertje de Sauer. Deze foto werd kort voor het uitbreken van den oorlog vervaardigd. Waalwyksche en Langstraalsclie ('tirait.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1