Binnenlandsch Nieuws. 10 cent per week. ABONNEERT U OP DIT BLAD. FEUILLETON. HET MEISJE UIT DE LUNCHROOM K.L.M, vliegtuig beschoten. - Eén doode. De Führer heeft besloten, dat de ge sneuvelde op staatskosten begraven zal worden. De dood van Freiherr von Fritsch, die als een der bekwaamste legerlei ders gold, beteekent voor de Duitsche weermacht een groot verlies. Von Fritsch, die indertijd naar aanleiding van de z.g. Blomberg-affaire den mili tairen dienst vaarwel had gezegd, meld de zich onmiddellijk na het uitbreken van de vijandelijkheden met Polen vrij willig aan, tegelijk met von Blomberg en generaal Beek. De diensten van de ze drie mannen werden uiteraard gaar ne aanvaard. LONDEN INFORMEERT NAAR MOSKOU'S HOUDING IN DE TOEKOMST. Men hecht te Londen groote betee- kenis aan het onderhoud, dat de Sov jet-ambassadeur Maisky op verzoek van Lord Halifax Zaterdagavond met dezen op het Foreign Office heeft ge had. Het is juist twee maanden gele den dat de Sovjet-diplomaat den Brit- schen bewindsman voor het laatst had bezocht; en sedert het uitbreken van den oorlog is er geen enkel rechtstreeks contact tusschen Londen en Moskou geweest. Naar de diplomatieke redacteur van de Daily Mail'' meent te weten, heeft Maisky Halifax beloofd, terstond con tact te zoeken met zijn regeering en binnen korten termijn te antwoorden op Halifax' vragen betreffende de toekom stige houding der Sovjet-Unie. ONGEDULD EN ERGERNIS ON DER HET ENGELSCHE VOLK. De correspondent te Londen van de N.R.Crt. seint: De oorlog, die drie weken oud is, heeft tot dusver een geheel anderen loop genomen, dan het Engelsche pu bliek verwacht had. Het gevolg is, dat er zich een stemming van onbegrijpen de verwondering van het volk heeft meester gemaakt. Overal hoort men den commentaar, dat „dit een raar soort oorlog is". De menschen begrij pen niet waarom de oorlog nog steeds niet op gang wil komen en vragen zich in verschillende toonaarden van onge duld en ergernis af wat de verklaring kan zijn voor den onverwachten loop der gebeurtenissen. V d*mi Lloyd George's scherpe critiek geldt niet alleen de Poolsche regee ring. Ook de Engelsche regeering schrijft hij een groot deel van de blaam toe. Engeland had volgens hem niet al leen voor den oorlog uitbrak Polen op veel grootere schaal moeten helpen, maar had ook, toen de strijd was be gonnen, onmiddellijk in samenwerking met de Fransche luchtvloot concrete hulp moeten leveren door krachtige aanvallen op Duitsche munitiefabrie ken enz. BERICHTEN VAN 'T OORLOGS TERREIN VAN DINSDAG. De oorlog aan het Westelijk front, die tot nu toe voornamelijk tusschen Rijn en Moezel gevoerd werd, bestrijkt sinds Maandag de geheele Fransch Duitsche grens, dat is van de Moezel tot den Rijn en verder langs den Rijn van Lauterburg tot aan Bazel. Drie we ken lang heeft de artillerie aan beide zijden langs de rest van het Westelij A front gezwegen, doch vandaag dreunen ook de kanonnen van Straatsburg tot aan de Zwitsersche grens. Drie aanvallen gesignaleerd. Volgens inlichtingen uit betrouwba re bron, aldus meldt Havas uit Bern, kan bevestigd worden, dat drie luchtaanvallen hebben plaats ge had op de Zeppelinfabrieken te Fried- richshafen. Te Schaffhausen hoorde men tal van vliegtuigen, die op groote hoogte boven Duitsch gebied moesten vliegen. De luchtaanvallen konden dui delijk gevolgd worden in het Zwitser sche plaatsje Arbon, dat aan het meer van Constanz is gelegen. De eerste aan val had plaats tusschen halfnegen en negen uur 's avonds, de tweede om on geveer tien uur en de derde om om streeks elf uur. TWAALF UUR LANG WERD KANONVUUR GEHOORD AAN DE NOORDZEEKUST. Het schijnt vrijwel vast te staan, dat ter hoogte van de Noorsche kustplaats Bergen, tusschen Landro en Turoy, een zeeslag heeft gewoed. Het gevecht moet van zes uur des morgens tot minstens zes uur des avonds hebben geduurd. Twaalf uur lang dreunde het geschut, af en toe onderbroken door een korte pauze. Gezagvoerder J. J. Moll van het K.L.M. Douglas DC 3-vlieg- tuig „Mees" heeft gistermiddag kort voor halfdrie het vliegveld Schiphol er radiografisch van in kennis gesteld, dat de „Mees" op weg van Kopenhagen naar Am sterdam op ongeveer 120 kilo meter ten Noordwesten van Hel goland door een vliegtuig van onbekende nationaliteit is aan gevallen. Het was een watervliegtuig, dat in rechte lijn achter de K.L.M.-machine vloog en deze op achthonderd meter hoogte met machinegeweervuur be stookte. I)e piloot zag het oorlogsvlicg- tuig in Oostelijke richting naar Helgo land afbuigen. Mej. Hanneke Wynoldi, luchthof- mcesteres van de „Mees", bemerkte het eerst, dat er iets niet in orde was. Zij hoorde een ratelend getik, dat zij aan vankelijk niet heeft kunnen thuisbren gen, doch .dat later het geluid der ko gels bleek te zijn, die op de metalen beplating insloegen. Zij begaf zich on middellijk naar de stuurhut en waar schuwde den gezagvoerder, den heer J. J. Moll, die op geringere hoogte ging vliegen, waarna het aanvallend vlieg tuig zich verwijderde. De mecanicien Hoogeveen ging met haar naar de ca bine, waar een aantal kogelgaten zooals later bleek ruim vijftig zicht baar waren. Van de negen passagiers bleek er een getroffen te zijn. Deze passagier, de heer Gustav Ro bert Lamm, een 38-jarige Zweedsche ingenieur, die op weg was naar Brus sel, werd onmiddellijk door de airhos- tess bijgestaan. Hij zeide slechts nog: „it is a gun" en zakte daarop dood in zijn stoel. Passagiers en bemanning hielden zich rustig; dank zij het tactvolle op treden der hostess en van den mecani cien hebben enkelen der passagiers zelfs niets gemerkt. Toen gezagvoerder Moll om 15.28 uur zijn machine op Schiphol landde op verzoek van den stationsdienst op eenigen afstand van de normale landingsplaats, stond dr. Slotboom van de K.L.M. klaar oin eventueele hulp te verleenen. Dokter Slotboom consta teerde, dat de heer Lamm was overle den. Ook de officier van Justitie was on middellijk ter plaatse. De Nederland- sche regeering heeft zich omstandig over het gebeurde laten inlichten en is terzake een onderzoek begonnen. De regeering is nog eenige gegevens wach tende, die noodig zijn, zooals het rap port van de K.L.M., om te kunnen be palen, welke stappen genomen dienen te worden. Naar aanleiding van de beschie ting van het Iv.L.M.-vliegtuig „de Mees" meldt het Duitsche Nieuwsbureau dat deze beschieting een gevolg is van een ongelukkige samenloop van omstan digheden. Het Nederlandsche toestel geleek in de verte op een vijandelijk gevechts vliegtuig en de nationaliteit was op grooten afstand niet te herkennen, ook ai wegens de weersomstandigheden. Zoodra het vast stond dat het een Hol- landsch verkeerstoestel was is het vuren gestaakt. Hoezeer dit voorval van Duitsche zijde ook wordt betreurd, is men toch van mecning dat de bemanning van 't Duitsche toestel geen verwijt treft. DE LICHTING 1924. Mogelijkheid van demobilisatie. Nu in de eerste dagen van October de lichting 1940 onder de wapenen komt, zou de vraag kunnen rijzen of de oudste van de thans gemobiliseerde lichtingen, namelijk die van 1924, niet naar huis wordt gezonden. Naar wij in dit verband vernemen, wordt inderdaad overwogen in hoe verre het mogelijk zal zijn de lichting 1924 te demobiliseeren, wanneer de manschappen der lichting 1940 zijn af gericht. Voor dc verschillende wapenen is de tijd voor het verkrijgen van voldoende geoefendheid verschillend. Voor de in fanterie duurt hij 5 a 6 maanden. Een definitief besluit is intusschen, zooals men begrijpen zal, ten deze nog niet genomen. Veel zal daarbij ook af hangen van de ontwikkeling van de omstandigheden. ZOODRA MOGELIJK ZAKEN- EN STUDIEVERLOVEN. Ook voor studiebelangen zijn maetre- gelen getroffen. De Rcgeeringspersdienst meldt: In opdracht van den minister van Detensie worden voorbereidingen ge troffen voor een regeling van zaken- verloven en voor het verleenen van uitstel van eerste oefening in verband met studiebelangen. Zoodra de internationaal-politieke omstandigheden dit, rekening houden de met de noodzakelijke paraatheid van de weermacht, gedoogen, ligt het in 't voornemen in de meest dringende ge vallen tot het verleenen op beperkte schaal van zoogenaamde zakenverlo- ven over te gaan. Nader zal worden bekend gemaakt, wanneer en op welke wijze aanvragen voor deze verloven kunnen worden in gediend. Ook voor studie-belangen zijn maat regelen getroffen. PRIJSVERHOOGING BENZINE EN PETROLEUM. De prijs van benzine, gasolie en huis brandolie is met ingang van vandaag verhoogd en wel: de benzine met cent per liter, de huisbrandolie met 1 Yi cent per liter. HOOGERE PRIJZEN DAN IN AUGUSTUS GOLDEN ZIJN VERBODEN. De minister van Economische Zaken deelt met betrekking tot de prijspoli tiek het volgende mede: Als regel zal blijven gelden tenzij in bijzondere gevallen anders is be paald dat iedere verhooging van prijzen boven het peil, dat voor de ar tikelen gold in de maand Augustus '39. als prijsopdrijving zal worden be schouwd en derhalve verboden is, ten zij deze verhooging door aantoonbare verhooging van den kostprijs gemoti veerd is. De bezwaren, welke aan dezen regel ongetwijfeld zijn verbonden, wegen niet op tegen de gevaren, welke ont staan bij een ongecontroleerde prijs beweging. Sommige der bezwaren wor den grooter naarmate de huidige om standigheden langer duren. Met inacht neming van het bovenstaande begin sel is de minister bereid zooveel moge lijk aan deze bezwaren tegemoet te ko men. Om te voorkomen dat schade ge leden wordt, o.a. ten gevolge van ver koop van hetzelfde artikel tegen ver schillende prijzen, zal de minister ver zoeken om deze bezwaren te ondervan gen, onderzoeken en voor de daarvoor in aanmerking komende artikelen of groepen van artikelen een billijke re geling te treffen. KOSTWINNERSVERGOEDING WORDT VERHOOGD. Naar wij vernemen zal nog deze week worden afgekondigd het K.B., waarbij het maximum van de kost winnersvergoeding voor gemobiliseer- den gebracht wordt van 2.50 op 3 per dag. VOORRADEN WAREN NIET AANGEGEVEN. De politie in verschillende plaatsen op de Veluwe heeft bij talrijke perso nen huiszoeking gedaan in verband met hun opgave voor inventariseering. Hierbij is komen vast te staan, dat vele groote voorraden niet waren aange geven. Verder bleek, dat sommige lie den producten vervoerden, waarvan 't transport verboden is. In Kootwijk werd bij G. v. d. B. een hoeveelheid van 16.000 kg. graan aan getroffen, welke niet was aangegeven. De geheele voorraad is in beslag ge nomen. In Barneveld vervoerde zekere T. een kwantum veevoeder, dat niet ge dekt was door de vereischte documen ten. Ook deze voorraad is in beslag genomen. Een winkelier in deze ge meente, H., bleek in het bezit van een groote partij suiker, welke evenmin was aangegeven. Ook deze partij werd opgeëischt. In andere plaatsen oefent de politie in samenwerking met ambtenaren van het departement van Economische Za ken eveneens een nauwgezette contrö*- le uit. MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Inzittenden gedood. Dinsdagochtend is bij Brouwersha ven een militair vliegtuig verongelukt. De beide inzittenden, de adspidant-re- serve-luitenant-vlieger Jongkind en de adspirant-rescrve-luitenant-waarnemer Hubrechtse zijn daarbij om het leven gekomen. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. Waalwijksche en Langstraatscne Courant is het eenige blad dat U de belichten, verslagen van ge meenteraad en andere belang rijke vergaderingen uitvoerig en volledig geeft van Waalwijk.de Langstraat en omgeving. In dit blad vindt men vraag en aanbod van personeel uit de industrie, verkoopingen van notarissen, ingezonden stukken enz. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van NORMAN CHARLTON. 37) Ik krijg opgewekte brieven van allebei, het huwelijk is een groot suc ces... tot nu toe. Nu,ik ben blij dat je vader ge lukkig is. Lilian boog zich over haar schort. U hebt heelemaal niet over Geor ge... over meneer Hemmings gespro ken. Wat dom van me! En ik heb nog wel zoo'n sympathie voor hem. Ik heb voorgesteld, dat hij met Augustus een jaar op het vaste land gaat reizen. Met lord Harlsmore soms? Ja, George Hemmings wil de taak op zich nemen een oudere broer en leermeester voor hem te zijn en Augustus op te voeden. O, dat vind ik geen prettig idee, heelemaal niet, riep Lilian. Ik vrees, dat lord Harlsmore heelemaal geen goed gezelschap voor hem is. Het spijt me dat ik het zoo onomwonden moet zeggen. Het zou goed zijn voor Augustus. Maar slecht voor George. O... ik kan het niet goedvinden. Maar kindje, ik geloof niet dat het in de bedoeling lag om jouw toe^ stemming te vragen. Lilian werd vuurrood. Natuurlijk niet. Waar bemoei ik me eigenlijk mee? Ik heb er niets mee te maken. Maar... Meneer Greville vindt 't plan heel verstandig. Hij zegt, dat het op beiden een uitstekende uitwerking zal hebben. Zelfs meneer Greville vergist zich wel eens, zei Lilian halsstarrig. Maar er is maar één moeilijk heid. Aha! Augustus weigert zich door me neer Hemmings te laten opvoeden. Hij werd haast grof toen ik er op aan drong. Daarom heb ik meneer Hem mings laten komen en hem gevraagd, zijn uiterste best te doen,*om Augus tus tot andere gedachten te brengen. Geeft lord Harlsmore ook rede nen op. Ja, hij vindt meneer Hemmings 'n kwast en hij heeft hem dat onom wonden gezegd. Ik zei toen, dat het beter was een kwast te zijn dan een dief. Maar meneer Hemmings was heelemaal niet boos om Augustus' on hebbelijk optreden; hij stelde voor dat ik weg zou gaan zoodat hij de zaak onder vier oogen met mijn zoon be spreken kan. Toen ben ik naar jou toe gegaan. Lilian sprong op. Ik moet Geor ge spreken, stamelde ze. Het gevaar is te groot. George kent de wereld niet voldoende. Lady Harlsmore hinkte naar haar toe. Ik geloof dat het Augustus' eenige kans is, zei ze met ïets smec- kend in haar stem. Meneer Hem mings is een oprechte eerlijke jongen en geen zwakkeling; daarvan ben ik overtuigd. Ik herken een man als ik er een ontmoet. Niemand kan hooger dunk van George hebben dan ik, zei Lilian met een schittering in haar oogen. Maar het is tenslotte mijn zaak niet. Dat weet ik nog zoo niet, merkte lady Harlsmore lachend op. Ik mag me vergissen, maar ik geloof dat Ge orge Hemmings in een goed blaadje bij je staat. Lilian stamelde een ontkenning. En waarom ook niet? vroeg lady Harlsmore opgewekt. Ze trok het meisje naar haar toe en kuste haar innig. HOOFDSTUK XXIII. De goede afloop. Toen lady Harlsmore vertrokken was, bleef Lilian een minuut of vijf in diep gepeins verzonken zitten. Ein delijk veegde ze haar oogen af en nam haar naaiwerk weer op. Werktuigelijk naaide ze er een paar steken aan. Een heel jaar, mompelde ze. Ze stond op, liep rusteloos de ka mer door, doch even daarna hervatte ze haar arbeid. Een half uur later werd er weer gebeld en George Hemmings werd bin nengelaten. Hij bleef een beetje zenuwachtig bij de deur staan. Lilian bloosde hevig. Het is vriendelijk van u mij te komen opzoeken. Maar wat is er met u gebeurd, meneer Hemmings. George bedekte zijn eene oog met de hand; het was blauwzwart. Neemt u mij niet kwalijk, dat ik u zoo kom opzoeken, maar ik vertrek morgen uit Engeland en het was mijn eenige kans om u nog te zien. Hebt ueen ongeluk gehad? Een ongeluk kan men het eigen lijk niet noemen. Ik werd onverwachts door iets geraakt. Het was mijn eigen schuld. Hij draaide er zoo om heen, dat Li lian maar niet verder vroeg. In ieder geval stel ik het erg op prijs dat u mij goedendag komt zeg gen. Haar stem beefde een beetje. Ik wilde niet vertrekken zonder u nog eens gesproken te hebben. U gaat op reis als lord Harlsmo- re's opvoeder, nietwaar? vroeg Lilian haastig. Lady Harlsmore was een uur geleden hier en ze vertelde dat het (*?n idee van haar was. Maar ze was bang dat er een kink in den ka bel was gekomen. Dat leek eerst ook zoo, maar het is nu toch in orde. Waar is lord Harlsmore op het oogenblik? vroeg Lilian plotseling. In zijn bed een plotselinge on gesteldheid. Niets ernstigs, hoop ik? O, neen. Haar blik viel op het blauwe oog van den bezoeker. Was het moei lijk zijn tegenstand te overwinnen? George glimlachte. Ik heb al mijn overredingskracht aangewend en hij is het nu roerend met zijn moeders voorstel eens. Het spijt hem nu, dat hij tegenwerpingen heeft gemaakt. Arme lord Harlsmore, zuchtte Lilian met een komisch gezicht. U zult het met mij eens zijn, zei George haastig, dat een jongen van dien leeftijd zijn moeder moet gehoor zamen. Ik verheug me op de taak oin lord Harlsmore op te voeden en zijn zedelijk bewustzijn te wekken, dat nu blijkbaar nog sluimert. Op welken leeftijd is men niet meer verplicht zijn moeder te gehoor zamen? vroeg Lilian met iets boos aardigs in haar stem. George aarzelde tot hij Lilian's blik opving; toen lachte hij. Het is een feit, dat ik Harlsmore wel mag lijden. Het speet me, toen ik hoorde, hoe lichtzinnig hij geweest was en ik heb graag het aanbod van zijn moeder aangenomen om zijn vriend en opvoeder te worden. Had ik geen gelijk? O, zeker. Lilian was nu ineens gerust, dat George zich niet door zijn pupil op het verkeerde pad zou laten brengen Maar u zult een moeilijke taak hebben. Moeilijk of niet, ik zal ze. vol brengen. Blijft u een jaar weg? Ja, een heel jaar. Een heel jaar? Het is gauw genoeg voorbij. Voor u misschien, maar niet voor mij. George kwam een stap dichter bij. Lilian U begrijpt mij verkeerd, zei Li lian vlug. Ik moet ook een jaar lang opgevoed worden. Maar in mijn geval is het vrijwillig. Mijn stiefmoe der heeft strenge principes en ik zal haar vragen mij op te voeden en te vormen. Ik heb nog nooit de zorg van een moeder gekend en ik ben in 't wild opgegroeid. Maar u kent zelf mijn fouten veel te goed. Als u over een jaar terugkomt, zult u me erg veran derd vinden. George fronste licht de wenkbrau wen. Ik verlang heelemaal niet dat u verandert. U zult toch zeker niet willen ont kennen dat het noodig is? George aarzelde. Ik zou het liefst willen dat u zoo blijft zooals u bent. Het is wreed om zooiets te zeg gen. Dat brengt mijn plannen in de war. U meent toch niet echt wat u zegt? Dat hangt er van af. U houdt vol dat u ook nog opgevoed moet worden? Mijn stiefmoeder zegt het! Dan is er maar één mensch, die dat 't best kan doen. Enwie is dat? Ik, Lilian. George, je bent brutaal Maar ondanks zijn brutaliteit lach te ze gelukkig en stak hem haar bei de handen toe. EINDE.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2