Winkeliers bekwaam Touwsr. """""...DANSEN SPORT, ADVERTENTIEN Gemeenteraad Waalwijk vraagt 61846 STEUN KLEINE BOEREN. op Dinsdag 3 October a.s. het betrekken van voer. E.BRINCKMAN, Gedipl. Pédicure Fabrieksgebouwen, Winkelpand en Bovenwoning, Garage en open terrein Notaris L. Christ verkoopen: S. I. Troostwijk, a.s. MAANDAG 2 OCTOBER, om 8 uur n.m. Longa -3 110 0 2 5—2 110 0 2 3—1 110 0 2 4—2 110 0 2 4—3 10 0 10 2—4 10 0 10 2—4 10 0 10 1—3 10 0 10 2—5 VOGELLIEFHEBBERS, Kippen-, Konijnen- en Duivenhouders, Achter hel Stadhuis 30 - Tel. 4869 - 's BOSCH. DES MAANDAGS ADRES: Café-Rest. „MOLENVLIET" TEL. 242 WAALWIJK aan de Grootestraat TE WAALWIJK. te Waalwijk, zal op Donderdag 5 October hij inzet en op Donderdag 12 Oct '39 LEEREN BIJ CRIELAARS OP LES Reeds in een gedeelte van onze vo rige oplaag opgenomen). ONTEIGENINGSPLAN. Prae-advies inzake onteigening. Nadat het onteigeningsplan in 't be lang der volkshuisvesting, vastgesteld bij uw besluit van 27 Januari 1939, de Koninklijke goedkeuring had verwor ven, hebben wij ons andermaal in ver binding gesteld met de betrokken grondeigenaars (n.l. de N.V. „Noord- Braband", Maatschappij van Verzeke ring op het Leven, de weduwe J. B. J. Timmermans, J. Timmermans, de firma V. Hoffmans Zonen, de kinderen L. Kroot, G. M. A. M. Verwiel en de N.V. Chroomlederfabriek „De Am- stel") teneinde te trachten, alsnog tot een minnelijke schikking te komen met betrekking tot afstand van hunnen grond aan de gemeente. Omtrent het verloop dezer onderhandelingen kun nen wij U het volgende mededeelen: Door de eigenaren: N.V. „Noord- Braband", Maatschappij van Verzeke ring op het Leven, de weduwe J. B. J. Timmermans en J. Timmermans is te kennen gegeven, dat zij genegen waren om hun gronden, voor zoover die gele gen zijn ten Zuiden van de ontworpen verbindingsstraat Stationsstraat - Put straat, aan de gemeente af te staan tegen den prijs van 4070.per hec tare, onder voorwaarde evenwel, dat hunne gronden, gelegen ten Noorden dier verbindingsstraat, bij deze ontei gening geheel buiten beschouwing zou den worden gelaten. Daar deze voor waarde uiteraard onaanvaardbaar was hebben wij de betrokkenen medege deeld, dat wij bij wijze van tegemoet koming genegen waren uw college voor te stellen, hun t.z.t. voorkeur te verlee- nen tot weder-aankoop van dien grond, dan wel hun nu reeds de beschikking daarover te laten, indien zij genegen zouden zijn om aan de gemeente te be talen het verschil tusschen den prijs van bouwrijpen grond daar ter plaatse, .zijnde pl.m. 2.50 per M2 en den prijs, welken de gemeente als cultuurgrond zal betalen aan de tegenwoordige eige naars bij vrijwilligen afstand, zijnde 4070.— per hectare. Hiermede werd door hen echter niet accoord gegaan. De eigenaren: firma V. Hoffmans Zonen, G. M. A. M. Verwiel en kinde ren L. Kroot werden niet bereid bevon den de onderhandelingen te heropenen indien niet zeer belangrijk van het oor spronkelijke aanbod der gemeente van 4070.per hectare zou worden af geweken. Zoodanig standpunt sloot bij voorbaat elk vooruitzicht op vrucht dragende onderhandelingen uit, zoodat wij van verdere stappen te hunnen aan zien hebben afgezien. Door de N.V. Chroomlederfabriek „De Amstel" alhier was bij de aan vankelijke onderhandelingen medege deeld, dat haar gronden op 1,per M2 zouden moeten worden gewaar deerd, waarbij de N.V. een kostprijs berekening overlegde, volgens welke de grond haar zelf 1,46 per M2 zou gekost hebben, zoodat de aanbieding voor ƒ1,per M2 uitsluitend uit overwegingen van algemeen belang kon worden gedaan. Afgezien van de vraag, of de kostprijs van grond als maatstaf ter bepaling van de werke lijke waarde in aanmerking behoort te komen en zonder accoord te gaan met den gedachtengang, welke aan de kostprijsbecijfering der N.V. ten grondslag ligt, werd daarop onzer zijds aan de hand der aan die kost prijsbecijfering ontleende gegevens een kostprijs berekend van 0,98 per M2. Bij inachtname der hiervoor be- doeldé overwegingen zou de N.V. der halve haar aanbod hebben kunnen terugbrengen tot 0,52 per M2. Zij bleek daartoe echter niet genegen en uiteindelijk alleen bereid te zijn, haar aanbod nader te stellen op 0,80 per M2, waaraan dan nog werd verbonden hetv oorbehoud, dat, wanneer andere eigenaren een hoogeren prijs zullen ontvangen hetzij door de gemeente of door de rechtbank bepaald haar het verschil later vergoed wordt. Bij dezen stand van zaken werden door ons verdere onderhandelingen met de genoemde N.V. eveneens onvruchtbaar geacht. In verband met het vorenstaande geven wij U mitsdien in overweging, de onteigeningsprocedure verder door te zetten. Een ontwerp-besluit daartoe ligt ter inzage. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, De burgemeester. Schuilloopgraven. Het Gemeenteraadslid, de heer P. A. Buijkx, heeft in dato 7 September 1939 aan Burgemeester en Wethouders van de Gemeente Waalwijk, de navolgende vragen gesteld: I. Zijn Burgemeester en Wethou ders niet van oordeel, dat, nu sedert enkele dagen een gewapend conflict tusschen enkele groote mogendheden in West-Europa is uitgebroken, waar door ondanks alle genomen en even tueel nog te treffen voorzorgsmaatrege len ook voor ons land het gevaar van in een oorlog verwikkeld te geraken niet kan worden uitgesloten geacht, het aantal openbare schuilloopgraven in onze gemeente als volstrekt onvoldoen de moet worden opgemerkt, wijl tot op heden nog slechts één openbare schuil- loopgraaf aanwezig is, die blijkens be richten in de plaatselijke pers dan ook slechts pretendeert te zijn een model; II. Moet niet naar het oordeel van B. W. worden gevreesd, dat door particulieren geen, of slechts in zeer be perkte en in ieder geval in beslist on voldoende mate, schuilloopgraven naar bedoeld model zullen worden nage bouwd, zulks niet alleen vanwege de daaraan verbonden betrekkelijk hooge onkosten, maar vooral ook in verband met het feit dat in de gevallen, waarin candidaat - schuilloopgraven - bouwers daartoe alsnog zouden wenschen over te gaan, dezen daartoe ten eenenmale de benoodigde ruimte ontbreekt; III. Is-het niet naar de meening van B. W. in verband met het voren staande ten zeerste gewenscht er ten krachtigste naar te streven gebruik te kunnen maken van de blijkens berich ten in de dagbladpers bij circulaire van een dezer dagen van den Minister van Sociale Zaken in overleg met den Mi nister van Binnenlandsche Zaken aan de gemeentebesturen geboden gelegen heid, om in werkverschaffing een aan tal schuilloopgraven te doen maken voor de burgerbevolking, hetgeen af gaande op de zooeven aangehaalde dagbladberichten kan geschieden met steun van het werkloosheids-subsidie fonds op de gewone voor de diverse gemeenten geldende voorwaarden, waardoor dus op een betrekkelijk voor- deelige manier in deze behoefte geve God dat het nimmer een dringende worde zou kunnen worden voorzien, en tevens in deze bijzondere tijdsom standigheden een practische vorm van werkverschaffing als wel geen andere zou kunnen worden tot stand gebracht; IV. Indien door B. W. de hier boven gestelde vragen in bevestigenden zin zouden kunnen worden beant woord, zijn zij dan bereid met de meest mogelijke spoed de noodige stappen te doen, die kunnen leiden tot het in werkverschaffing maken van een be hoorlijk aantal openbare schuilloopgra ven? (get.) P. A. Buijkx. Lid van den Raad van de Gemeente. o Het antwoord van B. W. in dato 14 September luidt als volgt: Den Heer P. A. Buyckx Kerkstraat 90 Waalwijk. De door U bij Uw schrijven van 7 September j.l. gestelde vragen worden door ons als volgt beantwoord: Algemeen. De gemeente Waalwijk is ingedeeld in de 3e dat is de laagste gevarenklasse, omdat in onze ge meente geen gevaaraantrekkende ob jecten aanwezig zijn. Een vijandelijk vliegtuigeskader indien ons land partij zou zijn in het ge wapend conflict zal derhalve met zeer groote waarschijnlijkheid nooit de opdracht krijgen om Waalwijk met pro jectielen te bestoken. Wel bestaat de waarschijnlijkheid, dat in dat veronder steld geval vijandelijke vliegtuigen zich in de richting Waalwijk zullen begeven en daaroverheen of op grooteren of kleineren afstand langs onze gemeente vliegen. Deze vijandelijke vliegtuigen hebben dan echter zeer waarschijnlijk een opdracht, gericht naar een gebied dat buiten onze gemeente is gelegen. De vorengeschetste omstandigheden hebben er toe geleid, zulks ter voorko ming van veelvuldige alarmeeringen, dat, op gezag van den inspecteur voor de bescherming der bevolking tegen luchtaanvallen, in gemeenten van de 3e gevarenklasse eerst wordt gealarmeerd na bominslag. De bevolking, die derhalve tevoren niet gealarmeerd is, zou, indien ze al aanwezig zoude zijn, toch geen gele genheid hebben om van de schuilloop graven gebruik te maken. Dit sluit intusschen niet uit, dat, in geval ons land in een gewapend con flict rechtstreeks zou worden betrok ken, het aanbeveling verdient voorzie ningen te treffen om te voorkomen, dat een bom toevallig zou neerkomen op een gebouw of groep van gebouwen, waarin een groot aantal personen in 'n beperkte ruimte aanwezig is. Wij den ken daarbij aan bedrijven (in de nabij heid waarvan door de directies schuil loopgraven voor het personeel zouden kunnen worden aangelegd) en aan scholen. In dergelijke gevallen zou een schuilgelegenheid, ook in de 3e geva renklasse, in bijzondere omstandighe den nuttig kunnen zijn. Deze schuilloopgraven aan te leggen in het huidige stadium van het interna tionale conflict komt ons niet noodig voor, noch gewenscht. Niet noodig, omdat de schuilloopgraven voor de scholen door het vorderingsrecht van werkkrachten in een paar dagen gereed kunnen zijn; niet gewenscht, omdat schuilloopgraven door weers- en ande re invloeden na verloop van tijd veel aan dekkings- en veiligheidswaarde in boeten. Vraag I. In verband met vorenstaan de overwegingen moet door ons vraag I ontkennend worden beantwoord. Vraag II. Vraag II wordt eveneens in het vorenstaande beantwoord. Hieraan ware nog toe te voegen dat, indien de gevarenkansen ten opzichte van onze gemeente in het verloop van den oorlog zich ten ongunste zouden wijzigen, in het verloop van enkele da gen de noodige schuilloopgraven ge maakt zouden kunnen worden. Beklee- dingsmateriaal is daarvoor in voldoen de mate aanwezig in de meer dan 20 hectaren bosch bij Fellenoord en Roes- telberg, eigendom dezer gemeente. Vraag III. Vraag III zal in vérband met vorenstaande overwegingen even eens ontkennend moeten worden beant woord. Op dit oogenblik zijn er voor onze werkloozen nog voldoende objecten voor werkverschaffing, maar al waré zulks niet het geval, dan nog zijn wij van meening, dat het maken van schuil loopgraven geen practische vorm van werkverschaffing zou zijn, zoolang het graven daarvan niet noodzakelijk is. Tengevolge van den hoogen grond waterstand in onze gemeente moeten schuilloopgraven nagenoeg op den be- ganen grond met graszoden worden op gezet en aangevuld met uitgegraven aarde; tengevolge daarvan zouden tien tallen hectaren cultuurgrond voor jaren onbruikbaar gemaakt worden, wat wij in de omstandighedeft, waarin ons land verkeert, toch ook een factor van be- teekenis achten. Vraag IV. Ook deze vraag wordt ontkennend beantwoord. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, (get.) E. Moonen, burgemeester, (get.) J. v. Mierlo, Secretaris. DE VOETBAL ROLT WEER. De nood-competitie is begonnen. Onder het genot van een heerlijk na jaarszonnetje zijn Zondag de vóetbalde- monen weer aan het werk gegaan. Hier en daar mag dan een buitje de hoofden van de spelers hebben koel ge houden, over het algemeen was het toch prachtig weer. K. N. V. B. Afdeeling IV. Afd. A. P.S.V.—Helmond JulianaNAC Willem IIEindhoven B.V.V.Limburgia RoermondNO AD M.V.V.—LONGA 3-r-O 5—1 2—1 2—1 0—2 2—4 Opmerkelijk, dat de drie sterkste van het vorige seizoen, N.A.C. Eindhoven en M.V.V., in de eerste week reeds een ne derlaag te slikken kregen en dank zij haar dikke nederlaag heeft Juliana de Breda- naars voorloopig op de onderste plaats gedrongen. De nieuwbakken eerste klasser Hel mond is er door P.S.V. warmpjes onder gehouden en de entrée die de Helmonde naren in de A-afd. maken is alles behalve fraai. De Limburgers, Limburgia en Roer mond moesten ook met een nederlaag genoegen nemen De stand is nu: Juliana 1 1 0 0 2 5- -1 P.S.V. 1 1 0 0 2 2- -0 N.O.A.D. 1 1 0 0 2 2- -0 1 1 0 0 2 4- -2 B.V.V. 1 1 0 0 2 2- -1 Willem II 1 1 0 0 2 2- -1 Limburgia 1 0 0 1 0 1- -2 Eindhoven 1 0 0 1 0 1- -2 M.V.V. 1 0 0 1 0 2- -4 Roermond 1 0 0 1 0 0- -2 Helmond 1 0 0 1 0 0- -3 N.A.C. 1 0 0 1 0 1- -5 Afd. D. HelmondiaVVV 5- -2 Picus—WSC 3- -4 TegelenESV 1- De Valk—TOP 4- -2 De Waalwijksche W.S.C.ers brachten het er hier goed af, want zij slaagden er in uit Eindhoven twee puntjes mede te brengen. Een prestatie die goede belof ten inhoudt. Helmondia gaf met een 52 overwin ning op V.V.V. haar supporters een gezel lige Zondagavond en ook E.S.V. zette dit seizoen goed in. De Valk bleef met 42 de haas van T.O.P. De stand is nu als volgt: Helmondia E.S.V. De Valk W.S.C. Picus T.O.P. Tegelen V.V.V. W.S.C. PICUS—W.S.C. 3—4 W.S.C. heeft deze nood-competitie goed ingezet. Een 43 overwinning in een uitwedstrijd tegen Picus mag een fraai resultaat worden genoemd. Reeds direct na den aftrap openden de Waalwijkers een krachtig offensief. Met den wind in hun voordeel ondernamen zij verschillende mooie open aanvallen, die de Picus-verdedicing in groote moei lijkheden brachten. Na 10 minuten had W.S.C. reeds een 20 voorsprong te pakken door haar linksbinnen Brok. die handig van de overrompeling der Picus- defensie partij wist te trekken. Hoewel W.S.C. nog tal van mooie kan sen kreeg, was de voorhoede met haar schoten zeer onfortuinlijk en inplaats van haar overwicht in nog meer doelpunten uit te drukken, kwam het succes aan de andere zijde, daar Picus kans zag na een fraaie tegenaanval de stand op 12 te brengen, waarmede de rust inging. Na de rust, toen Picus den wind mee kreeg, werden de W.S.C.ers eenigen tijd op hun eigen helft teruggedrongen en kreeg haar verdediging handen vol werk. De gebroeders Aarts vormden hier echter een backstel dat zich niet onder de voet liet loopen en dat alles retourneerde. By een paar mooi opgezette W.S.C.-uitval- len wisten Duquesnoy en Boogaard door goed positie kiezen de voorsprong tot 41 voor W.S.C. op te voeren. Op vry gemakkelijke manier weet daarna Picus haar achterstand te ver kleinen als Schcffers profiteert van een aarzeling der W.S.C.-backs, vanwege een vermeend buitenspel. Vijf minuten voor het einde brengt de zelfde speler met een goed schot den stand op 34. A.s. Zondag W.S.C.Helmondia. SPRANG. S. D. O. J.l. Zaterdagmiddag werden voor S.D.O. de afgebroken competitie-wed- strijden hervat, met een match op eigen terrein tegen Wilhelmina uit Aalburg. Onze club was ruim in de meerderheid en wist vijfmaal den Wilhelmina-kee- per te verrassen, terwijl Wilhelmina slechts één doelpunt wist te maken. On ze club won alzoo verdiend met 5 1. N. E. O. Het eerste elftal van N.E.O. had Zaterdagmiddag een ontmoeting voor de competitie van den B.V.B. te Ca- pelle, tegen de club van dien naam. N.E.O. was hier niet bijzonder geluk kig en moest ditmaal in Capelle haar meerdere erkennen. De uitslag was 5-2 voor Capelle. R.K. W.V.H. W.V.H.—VLIJMENSCHE BOYS 1—3. De eerste wedstrijd van de nood-com petitie is voor W.V.H. geen succes ge worden, hoewel zij heelemaal niet slech ter speelde dan de Boys. Een gelyk spel zou o.i. de juiste verhouding zijn geweest. Over den wedstryd, die een sportief ka rakter droeg, het volgende: WVH speelt het eerst met den sterken wind mee en onderneemt direct ver schillende goede aanvallen, doch deze werden door de Boys achterhoede afge slagen. Na een kwartier spelen trapt den mid-half van W.V.H. in eigen doel en de Boys komen op gelukkige wijze aan de leiding. Even later scoren de Boys weder om en brengen de stand op 02. Nog voor de rust scoort de W.V.H. rechts buiten en de rust treedt in met 21 voor Vlijmen. In de 2de helft is WVH ondanks den sterken tegenwind meer in den aanval dan de Boys, toch verschillende goede kansen gaan door pech en gedeeltelijk door goed werk van den Boys-keeper verloren en hoe WVH ook zwoegt de ver dienden gelijkmaker bleef uit. In de laat ste minuut scoort Vlijmen geheel onver wachts en zoo komt het einde met een 31 overwinning voor de Boys. WAALWIJKSCHE JEUGDCOMPETITIE. Uitslagen. Juliana A—RWB 8—0 NEO—VVSC A 1—1 Wedstrijden Zaterdag 30 Sept. 3 uur: Juliana ASDO, L. v. d. Heuvel. WSC A—NEO, M. Faro. RWBJuliana B, A. Rox. Verzuimt niet te ADVERTEEREN, voo rul ook in deze tijden. Reclame is onmisbaar, temeer daar het aantal lezers van ons blad dagelijks stijgt. N.V. WAALWIJKSCHE CHROOMLEDERFABRIEK v/b. van Dooren de Greeff' De Burgemeester van Waalwijk maakt bekend, dat de kleine boeren in deze gemeente, die meenen, dat zij in aanmerking kunnen komen voor steun krachtens de steun regeling voor kleine boeren 1940, welke regeling nagenoeg gelijk is aan die van 1939, zich ten gemeentehuize (sleun-uit- keeringslokaal) kunnen melden tusschen 2 en 4 uur namid dags. Volledige gegevens omtrent het landbouwbedrijf van be trokkenen moeten daarbij wor den verstrekt. Waalwijk, 27 Sept. 1939. De Burgemeester, 61832 E. MOONEN. geeft U ten spoedigste bij ons op, voor Wij zorgen voor de rest. J. BROKKEN, Grootestraat 303 Waalwijk. bij toeslag, telkens 'savonds 7 uur n m. in Holel „De Twee Kolommen" te Waalwijk voor J. C. SPAPENS' SCHOENFA BRIEKEN N.V. te Waalwijk in het openbaar Het kapitale moderne Fabrieks gebouw, met winkelpand en bovenwoning, garage en open terrein te Waalwijk aan de Grootestraat nos. 297, 299 en 299a, Kad. Gemeente Waalwijk Sectie C 2548 groot 23 50 Aren, in verschillende kavelingen en in combinatie met en zonder machinerieën en inventaris Teven zal Beëedigd Makelaar in machi- rieëu en metalen te Amsterdam N Z. Voorburgwal 120/D6 (Ge bouw Candida) Telef 46720, 25288 ten overstaan van Notaris L CHRIST voornoemd op Woensdag 11 en Donderdag 12 October 1939 v.m. 10 30 uur,in Hotel „De Twee Kolommen" vermeld publick verkoopen DE MACHINERIEËN en IN VENTARIS der Schoen fabrieken J. C. Spapens te Waalwijk. Alles nader bij catalogus omschreven. Bezichtiging: Maandag 9 en Dinsdag 10 October 1939 van 10 tot 5 uur en op den dag van verkoop van 8 tot 10 uur. Uitgebreide catalogus op aan vraag verkrijgbaar bij makelaar en Notaris. 61834 BETEEKENT SU CC ESI AANVANG VAN DEN CURSUS in de Studio van Hotel „DE TWEE KOLOMMEN" te WAALWIJK Inschrijfbiljelten moeten volledig ingevuld voor dien tijd ingeleverd zijn. Zij die nog geen prospectus met inschriifbiljet hebben kunnen deze gratis bekomen bij Hotel .,De Twee Kolommen" en bij Mej. Line Hombergen, Markt De e week IËDEREN AVOND ZITTING van 8-10 n m. in de Foyer van de Bioscoop. 61833

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 3