""Iport. x RECHTSZAKEN. LAATSTE BERICHTEN. Vervolg Provinciaal Nieuws. HEUSOEN SPRANGGAPELLE. Adverteeren doet verkoopen. Uitvaart Pastoor Kamp Teekenschool. KANTONGERECHT APCMRA>C Kort verslag van de vergadering van de Katholieke Onderwijzers bond afdeling Waalwijk-Heusden gehouden op Dinsdag 26 Sept in Hotel Verwiel te Waalwijk. Engelands economische oorlogsvoering. Artillerievuur ten Zuiden van Zweibrücken en Pirmasens. Russisch leger aan de grens van Estland. Weer een spoorbrug in België in de lucht gevlogen. Duitsch graan voor België? Von Ribbentrop weer naar Moskou Van de trap gevallen en gedood Mijnramp te Bochem EERT IN DIT BLAD. Dinsdag had de uitvaartdiensten begrafenis plaats van den ZEerw. heer Adrianus II F. Kamp, pastoor- stichter dezer parochie. Te onge veer half tien verzamelden zich vele H.H. Geestelijken, vrienden en genoodigden in het sterfhuis, van waar het stoffelijk overschot onder klokgelui kerkwaarts werd gedragen. Voorop liepen de schoolkinderen, onder leiding van 't personeel, de afgevaardigden van Tooneelclub, Kruisbooggezelschap, Rij vereeni ging, Boerenbond, Voetbalclub en Muziekgezelschap, dan vol de het Kerkbestuur en de Eerwaarde H.H. Geestelijken van 't Dekenaat Waal wijk, waaronder deze parochie is ingedeeld, geestelijken van omlig gende parochie* en orde-geestelijken van de Eerw. Paters Carmelieten uit Waspik, van de Paters Capu- cijnen te Udenhout, van 'l Antonius- huis te Kaatsheuvel e.a. Achter de baar volgden de familieleden, het Gemeentebestuur van Loon op Zand tal van genoodigden en deparochi anen. Het mooie kerkgebouw was tot in de uiterste hoeken gevuld toen door de Geestelijkheid de Metten werden gezongen. Dan droeg de Hoog Eerw. heer v. d. Berkel, deken te Kaatsheuvel, geassisteerd door pastoor Huijbers uit Waspik als Diaken, door pastoor Schoenmakers als sub-diaken, terwijl de Eerw. pater Végéliers als Geremoniaris fungeerde. Het zangkoor, versterkt voor deze gelegenheid zong op verdienstelijke wijze de Gregoriaansche Mis Pro Defunctis, waarbij de Weled. heer H. v. d. Wildenberg de leiding op zich genomen had. Na de Mis hield de HoogEerw. heer Deken van den kansel de lijkrede. De gewijde rede naar schetste den overleden Herder als een priester van eenvoud en diepe godsdienstzin, die uren en uren in gebed heeft doorgebracht in 't door hem opgerichte heerlijke Godshuis. Zijn liefde voor zijn parochianen wordt 't duidelijkst bewezen door de verhoorde bede onder zijn dierbare parochia en te mogen stervendie liefde bleek ook uitzijn stille liefdadigheid,door zijn troostwoorden, waardoor hij veel leed verzachtte. Bij ditafscheid vraagt ZHoogEerw. uit dank van de parochianen een blijvend ge denken in hun gebeden Als het stoffelijk overschot gezegend en gewierookt is, trekt men grafwaarts, waar wederom Deken v. d. Brekel de Absoute verrichtte. In stilte verlieten de familieleden, geestelijken en genoodigden en parochianen deze rustplaats, waar achtergelaten werd een goede, brave Herder, een godvruchtig priester, een mede lijdende mensch voor wie in be hoeftige omstandigheden verkeerde. Zijne ziel ruste in vrede. va— Zaterdagnamiddag werd in de Teekenschool tentoonstelling gehou den van het werk, door de leer lingen in de wintermaanden gemaakt Op het gebied van bouwkunde, scheepsbouw en sierkunst was heel wat goeds te bewonderen. Degroote collectie reclame teekeningen viel op, Omstreeks zeven uur verscheen burgemeester Steemers te midden van't voltallig bestuur, 't personeel en de leerlingen der school. De voorzitter van het bestuur de heer de Haan, sprak een woord van welkom, waarna de burgemeester zijn waardering uitsprak voor het werk van leeraren en leerlingen, en wees op het groote nut van aeze avondschool voor Heusden en om geving. Vervolgens ging de burgemeester over tot de uitreiking der diploma's. Diploma met predikaat zeer goed: B. Versluijs Andcl, scheepsteekenaar J. H. Goort, Wijk, bouwkundig teekenaar. Predikaat goed G. J. Bonman, Wijk en G. J. Timmermans, Veen, beiden bouwkundig teekenen. Predikaat voldoende: N. van de Maaden, Wijk, typograaf en A. van Loon, Wijk, schilder. Prijzen werdeu behaald door G. Versluijs te Heusden, A C. Versteeg te Wijk en J. van de Pol, A. Faro en J. H. Brouwers, allen te Heusden. De heer de Haan dankte de Burgemeester voorzij n belangstelling en opwekkende woorden, waarna de Directeur, de heer W. Knoop, het bestuur dankte, dat de leeraren zoo trouw terzijde stond. Voor de oprichting van een bloedtransfusiedienst is alhier een comité in 't leven geroepen bestaande uitMej. J. M. S. Kramer, bestuurslid Groene Kruis Mevr. K. v d. Heijden, bestuurslid Wit Gele Kruis; den heer A. Verschuur Jr., hoofd van den ontsmettingsdienst bij de lucht bescherming. Officieel bericht. Uitreiking distributie-stamkaarten voor de voedselvoorziening. Dc burgemeester van Sprang-Capel- le maakt bekend, dat met het oog op de voedselvoorziening distributie-stam kaarten uitgereikt zullen worden. Alle kaarten moeten worden afge haald aan het distributiekantoor, dat voor deze gemeente is gevestigd te Vrij- hoevc-Capelle, in het pand B. no. 12 (voormalig poststation) schuin tegen over het gemeentehuis. De uitreiking heeft plaats voor wat betreft dc huisnummers: wijk A. nrs. 1 t/m 100 op Vrijdag morgen 29 Sept. van 9x/2 tot 12V2 uur. wijk A. nrs. 101 t/m 200 op Vrijdag middag 29 Sept. van 3 tot 6 uur; wijk A. nrs. 201 t/m 300 op Zaterdag morgen 30 Sept. van 9l/2 tot 12V2 uur; wijk A. nrs. 301 t/m 439 op Maandag morgen 2 Oct. van 9V2 tot 12'/2 uur; wijk B. nrs. 1 t/m 100 op Maandag middag 2 Oct. van 3 tot 6 uur; wijk B. nrs. 101 t/in 145 en wijk C. nrs. 1 tot en met 35a op Dinsdagmor gen 3 Oct. van 9V2 tot 12V£ uur; wijk C. nrs. 36 t/m 150 op Dinsdag middag 3 Oct. van 3 tot 6 uur; wijk C. nrs. 151 t/m 276 op Woens dagmorgen 4 Oct. van 9J/2 tot 12% uur; wijk D. nrs. 1 t/m 100 op Woensdag middag 4 Oct. van 3 tot 6 uur; wijk I). nrs. 101 t/m 220 op Donder dagmorgen 5 Oct. van 9V2 totl2% uur; wijk D. nrs. 221 t/m 338 op Donder dagmiddag 5 Oct. van 3 tot 6 uur; De gezinshoofden en de alleenwonen- den dat zijn zij, die geheel zelfstan dig wonen en hun eigen kost doen moeten de kaarten zelf komen afhalen. Gehuwde vrouwen kunnen de kaarten zonder meer in de plaats van haar echtgenooten in ontvangst nemen. Ook kunnen de kaarten door een gemach tigde worden afgehaald, doch de ge machtigde dient dan in het bezit te zijn van een schriftelijke verklaring, ondrteekend door den persoon namens wicn hij zich aanmeldt. Deze machtiging kan luiden als volgt: Machtiging in ontvangst nemen distributie-stamkaarten. Ondergeteekende adres: machtigt (naem gemachtigde) om namens hem de distributie-stam kaarten in ontvangst te nemen. Sprang-Capelle1939. Hantteekening van de gemachtigde: Handteekening van hem die de mach tiging verleent: De distributie-stamkaarten dienen ter vervanging van de onlangs uitge reikte rijksdistributie-kaarten. De rijksdistributie-kaarten behoeven niet te worden ingeleverd, doch moe ten voorloopig nog bewaard worden. Ieder, die in werkelijken militairen dienst verblijft inclusief de vrijwillig dienende militair is verplicht de te zij nen name uitgereikte distributie-stam kaart onverwijld ter bewaring in te le veren bij zijn militairen commandant. De commandant zal dc distributie stamkaart aan den rechthebbende doen teruggeven, telkenmale, wanneer dezen een verlof van meer dan 24 uren is verleend, voor den duur van dat ver lof. Bij dc aangifte van een geboorte zal voortaan een distributie-stamkaart ten name van den jonggeborene worden uitgereikt. Bij een aangifte van overlijden moet de distributie-stamkaart van den over ledene gelijktijdig worden ingele verd. Bij vestiging in een andere gemeen te wordt de distributie-stamkaart tege lijk met de verhuiskaart, aangeboden aan den Burgemeester der gemeente van vestiging. Gemeenteraadsvergadering. Vergadering van den Raad der ge meente, te houden op Vrijdag 29 Sep tember 1939 des namiddags half acht uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Herziening jaarwedderegeling v. d. ambtenaren. 3. Wijziging gemeentebegrooting '.39. 4. Mededeelingen. SPRANG. Wij vernemen dat bij het intrede van Ds. Sierag als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, niet Ds. Fokkema, die als veldprediker in mili tairen dienst is, als bevestiger zal op treden, maar Ds. Vollebregt van Oude Tonge. CAPELLE. In het gymnastieklokaal der O. L. School in de Kom werd j.l. Vrijdag en Zaterdag de jaarlijksche tentoonstel ling van de door de leerlingen dezer school gekweekte bloemen en planten gehouden. Vrijdagavond 8 uur werd deze Flo- ralia in tegenwoordigheid van zeer veel ouders en andere belangstellenden ge opend door het hoofd der school, de heer E. Colct. Ook Zaterdagnamiddag en vooral Zaterdagavond was de be langstelling voor deze tentoonstelling zeer groot. Bekroningen vielen ten deel aan: Bladbegonia: le pr. Rina v. Raams- donk, 2e pr. Tonnie Mouthaan, 3e pr. Jasper Boczer. Ageratum: le pr. Cor. Wagemakers, 2e pr. Albert Colet, 3e pr. Rina de Bruijn. Salvia: le pr. Jo Wervers, 2e pr. Jo Dekker, 3e pr. Tonie Bax. Calceolaria: le pr. Rinus Dekker, 2e pr. Nellie Roomer, 3e pr. Geertje Ster renburg. Coleus: le pr. Jan Oerlemans, 2e pr. Nellie Molegraaf, 3e pr. Cobie Cové. Begonia: le pr. Toosje le Sage, 2e pr. Annie Spuybroek, 3e pr. Gonda v. Beek. Afrikaantje: le pr. Tonia Heurter, 2e pr. Jan Bax, 3e pr. Piet verduijn. Fuchsia: le pr. Rika de Bie, 2e pr. Rie Bax, 3e pr. Jo de Jong. Geranium: le pr. Adrie van Beek, 2e pr. Drikus de Rooij, 3e pr. Rika Spran- gers. Knolbegonia: le pr. Gerrit Rosen- brand, 2e pr. Nellie Sterrenburg, 3e pr. Jacob Kommers. Een eereprijs voor de mooiste der eenjarige planten werd toegekend aan i'onia Heurter. I11 de groep overjarige planten werd de le pr. behaald door Henk van Beek met een Ageratum, de 2c pr. door Ja cobus Boezer met een Fuchsia en de 3e pr. eveneens door Jacobus Boezer met een Geranium. Beide avonden heerschte er 111 de zaal een gezellige sfeer en enkele at tracties tot dekking der onkosten maakten goede zalven. Een tweetal ver lotingen, eveneens georganiseerd ter tegemoetkoming in de kosten, hadden tot resultaat, dat de plant gewonnen werd dóór Mej. Tinie van der Waals en de tulband door den heer J. Mole graaf. In het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje te Vrijhoeve-Capelle houdt de afd. Sprang-Capelle van den Ned. Bond van Boerinnen e.a. Platte landsvrouwen Donderdag aanstaande des avonds half acht een algemeene le denvergadering, waarop Q.m. aan de orde komt een lezing door Mej. P. J. Rijken over ,,'t Aandeel van de vrouw in de voedselvoorziening van dezen tijd." 4 De postduivenvereniging ,,De Luchtvaart", gevestigd in het café van Mej. Wed. van der Haart aan de Nieu- wevaart, hield j.l. Zondag een wed vlucht vanaf Quievrain, waarbij de eerste duif, welke een snelheid van 955.57 m. per minuut gemiddeld be reikte werd geconstateerd om 10-57-55, terwijl de laatste prijswinnende duif werd geconstateerd om 11-21-12. De gewone prijzen werden behaald door: Adr. Blom 1, 15, 23; Gebr. van On- zenoort 2, 9, 29, 35, 36; Adr. Klootwijk 3, 23; H. Vos 4, 31, 34; C. Vos 5, 14, 17, 18; C. Rosenbrand 6, 13, 20, 38, 48; H. van Campen 7, 39; P. Pruijssers 8; J. Meter 10, 43, 47; J. de Jong 11, 21, 30, 33; J. van Doornik 12, 25, 28; J. Zwart 16, 42; G. Treffers 19, 40, 41; Adr. Bakkeren 22, 26; J. Rozenbrand 27; B. Pols 32; P. de Roon 37; Ph. van Tilborgh 44; Th. van Beek 45; C. Ver hagen 46 en J. van Peer 49. Eerste overduif: C. Rosenbrand. Aangetoonde duiven C. Rosenbrand, J. van Doornik en G. Treffers. Voor deze wedvlucht waren uit de kas der vereeniging een aantal extra prijzen, luxe- en huishoudelijke voor werpen ter beschikking gesteld, welke gewonnen werden door: Adr. Blom 1; Gebr. van Onzenoort 2; Adr. Kloot wijk 3; H.'Vos 4; C. Vos 5; C. Rosen brand 6; H. van Campen 7; P. Pruijs sers 8; J. Meter 9; J. de Jong 10; J. van Doornik «11; J. Zwart. 12; G. Treffers 13; Adr. Bakkeren 14; J. Rozenbrand 15; B. Pols 16; P. de Roon 17; Ph. van Tilborgh 18; Th. van Beek 19; C. Ver hagen 20; J. van Peer 21; M. Mesch 22; W. Versteeg 23; J. Versteeg 24; C. Boeser 25; P. Nieuwenhuizen 26; E. Haverhals 27 en St. van Peer 28. De vereeniging houdt a.s. Zaterdag avond 7 uur in haar clublokaal een al gemeene ledenvergadering, waarna de uitreiking der extra prijzen om 8 uur zal plaats hebben. De voetbalvereeniging »Wit Zwart» speelde jl. Zaterdagmiddag op het sportterrein aan de Wiliem van Gentsvaart voor de competitie vau den Brab. Voetbalbond tegen »N. E. O.» uit Sprang, welke wed strijd in een 52 overwinning voor »Wit Zwart« eindigde. Bij den gemeenteveldwachter Keyneman werd aangifte gedaan van het verliezen van een armband polshorloge en van het vermissen uit een weiland van een zwart-bont kalf met witte kol. VRIJHOEVE-CAPELLE. De bouwvakarbeider D. R. wonende alhier, kwam op een bouwwerk te Rotterdam van den steiger te vallen, met het gevolg dat hij eenige ribben kneusde en ont vellingen opliep. Zondagmorgen werdA.v.D. in de Heistraat zoodanig door een wielrijder aangereden dat de politie de zaak in onderzoek heeft. Tot ouderling en diaken in de Geref. gemeente aan de Hooge- vaart zijn gekozen de heeren J. Haverhals en H. Rijken. vonnis van den politierechter te 's-Her- togenbosch, waarbij hij veroordeeld was tot tien gulden boete wegens mishande ling van H. van Son op 6 Mei j.l. onder de gemeente Druncn, waarbij een rijf als wapen was gebruikt. Tegen verdachte werd geëischt beves tiging van het vonnis. Verdediger Mr. baron van Hugenpoth pleitte vrijspraak. Arrest op 8 October a.s. De kantonrechter te 's-Hertogenbosch wees 0.111. de volgende vonnissen: J. G. L., Sprang-Capelle, arbeidswet, 6 boete. P. T., Dussen, arbeidswet, 10 boete. G. v. H., Waalwijk, arbeidswet, 2 x 3 boete. A. v. H., Waalwijk, arbeidswet, 2 x 3 boete. A. A. v. H., Waalwijk, arbeidswet, 2 x 3 boete. W. v. H., Waalwijk, arbeidswet, 2 x 3 boete. S v. A., Waalwijk, rustdagbesluit, 5 boele. Tli. v. E., Waalwijk, niet behoorlijk uit wijken, 5 boete. L. W. H., Vlijmen, rooken op verboden grond, 3 boete. G. J. II., Waalwijk, geen achterlicht, 3 boete. A. G. B. H., Waalwijk, geen achterlicht, 3 boete. A. C. R., Waalwijk, met rijwiel op trot toir rijden, 3 boete. C. P. de R., Loon op Zand, paard op pijnlijke wyze vervoeren, 12,50 boete. C. P., Raamsdonksveer, vrachtverdee- lingswet, 10 boete. J. v. G., Waalwijk, loopen op verboden grond en valschen naam opgeven, 3 en 12 boete. A. V., Waalwijk, loopen op verboden grond en valschen naam opgeven, 3 en 12 boete. F. v. D., Waalwijk, loopen op ander mans grond 7,50 boete. Ha. V., Raamsdonk, runderen laten loopen op verboden grond, 7,50 boete. SPORT-VARIA. De voelballandenwedstrijd Finland Letland eindigde in een 30 overwin ning voor de Letlandsche ploeg. Rust stand 10. Het Sportpaleis te Antwerpen opent Zaterdag 7 October met een internatio nalen koppelwedsrijd over 75 K.M. In tegenstelling met andere jaren zullen de wedstrijden 0111 7 uur 11.111. aanvangen. De athletiekwedstrijd Noorwegen Zweden werd gewonnen door Zweden met 116 punten tegen Noorwegen 85. De Noor, Kaas verbeterde het Europeesch record polstokhoogspringen met 2 c.M. en bracht het op 4.27 M. Het oucle record stond sinds 1925 op naam van Charles Hoff met 4.25 M. De internationale voetbalmatch Hon garijeDuitschland die te Budapest werd gespeeld is geëindigd in een 51 over winning voor de Hongaren. DUIVENSPORT. Diefstal van een paard. Door de marechaussée uit Bergeyk werd voor den Officier van Justitie ge leid A. P. K., 39 jaar, koopman te Waal wijk, als verdacht van diefstal van een paard, gepleegd op 8 Sept. j.l. te Eersel. Na door den rechter-conimissaris te zijn gehoord, werd hij ingesloten in het Huis van Bewaring te 'sHertogenbosch. Mishandeling te Druiven. De landbouwer H. van D. uit Drunen was in hooger beroep gekomen van een WAALWIJK. „De Jeugdige Vliegers". Zondag 24 September hield de Post- duivenver. „De Jeugdige Vliegers" al hier een wedvlucht vanuit Quievrain (België). Afstand 172 K.M. Los 8 uur. Wind Noord. 1ste duif om 10.50.2. Laatste 0111 11.10.14. De prijzen werden behaald als volgt Ant. Timmermans 1; Jos de Peffer 2; Th. v. d. Geld 3 4 13 14; A. Stam 5 11 18 19; Ant. van Hilst 6 8; H. Knippels 7; A. van Spijk 9 16; J. van Veldhoven 10 12; L. de Bruine 15; W. van Bokhoven 17; B. v. d. Pennen 20. Eereprijs geschonken door den heer C. van Heesbeen-Ketels werd gewonnen door Ant. Timmermans met No. 1. Serie 4 Th. v. d. Geld met 3 4 13 14. Serie 3 A. Stam met 5 11 18. Serie 2 Ant. van Hilst met 6 8. Serie 1 Ant. Timmermans met 1. Het vliegseizoen 1939 is hiermede ten einde, laat ons echter hopen in 1940 weer in 't buitenland te kunnen vliegen. „De Eendracht" Dc postduivenvereniging „De Een dracht" hield Zondag haar sluitings- vlucht vanuit Quievrain. Wind Noord. Los 8 uur. Eerste duif 10.48.29 en vloog met een gemiddelde snelheid van 10.17.85 per minuut, de laatste met een geni. snelheid van 840.02 per minuut. J. van Bokhoven 1 4 5 46; J. Allessie 2 16 47; J. Schoemans 3 17; G. Strijk 6 21 23; J. van Bladel 7; P. v. d. Houdt 8 12 48; Joh. Verhagen 9 10 37 42; J. de Wit 11 41 49; L. v. d. Heuvel 13 36; M. Swaans 14; G. van Huiten 16 35; Th. Duivekam 18; P. v. d. Velden 19 20; A. Stokwielder 22 39; J. Brands 24; Th. de Ronde 25 29 39 40; 'A. van Evck 26 32 50; II. van Zeist 27 30; P. L. Pullens 28 45; D. v. d. Boomgaard 31; D. de Klot» 33; C. Schuwer 38 43; P. Schoemans 44; C. Verhulst 51. Serie 1 gewonnen met No. 1, J. v. Bok hoven. Serie 2 gewonnen met No. 2 16, J. Allessio Serie 3 gewonnen met No. 6 21 23, G. Strijk. Serie 4 gewonnen met No. 9 10 37 42, Joh. Verhagen. Eereprijs van den heer D. v. d. Boom gaard behaald door den heer Th. de Ronde. Eereprijs van den heer A. van Eyck behaald door den heer Th. de Ronde. Eereprfjs van Gebr. de Ronde gewon nen door den heer A. van Eyck. Woensdag 7—8.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. en V. Gvmnastiekl. O. S. Woensdag 8 u. Cursus Transport- Colonne Roode Kruis O. L. School. Woensdag 8 uur oefenavond van de Schaakclub »Waalwijk« in Café- Rest. »De Molenvliet«. W.G V.- S.S.S. Donderdag. Adspiranten A van 6,7,— Adspiraaten B van 7,15—8,15 Heeren van 8,30—10,— Vrijdag. Dames-Adsp. B van 7,30 8,30 Dames van 8,45 10, Zaterdag. Dames-Adsp. A van 5,30—6,30 Vrijdag Theater Musis Sacrum «Kapitein Mollenard«. Vrijdag Luxor bioscoop. 8.15 uur »De laatste trein uit Madrid«i Doorafwezigheid van de voorzitter opent de heer Nollen uit Raams donksveer deze vergadering met een hartelijk welkom aan de aanwezige leden, in 't bijzonder een viertal toegetreden leden. Enige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Door het uittreden uit de Retraite- commissie van den heer Froklage werd de heer van Roy in diens plaats gekozen. Een keurig verzorgd verslag over de Paedagogische week, die in 't centrum van de Heemkunde stond, werd uitgebracht door de heer G. Carpay uit Heusden. Hierna volgde een lezing over Heemkunde door den heer Jac. Heeren uit Helmond, een der com missieleden die dit punt in studie had genomen. In fraai gekozen woorden wisl hij de leden een grote belangstelling aan te kweken voor dit nieuwe punt van onderwijs in de lagere school en wees er vooral op dat met veel zorg de stof bij elkaar gezocht moest worden om deze voor de lagere school pas-klaar te maken. Na deze interessante lezing die met groot applaus werd begroet, werd een commissie samengesteld, die het punt in studie zou nemen en belangrijke gegevens zal verza melen waaruit ieder onderwijzer met vrucht zal kunnen plukken. Na een geanimeerd debat sloot de vice-voorzitter op de gebruikelijke wijze deze vergadering. De Britsche premier, Ne rille Chamberlain, heeft in zijn »weke- lijksch overzicht« van den stand van zaken voor het Lagerhuis het zwaar, tepunt van zijn uiteenzetting ditmaal verlegd van den militairen naar den economischen kant van de oorlogs voering der geallieerden. Doel daarbij is, de economische structuur van Duitschland te des- organiseeren, zoodat dit land den oorlog niet langer kan voortzetten. Indien Groot-Brittannië Duitschland kan beletten, aldus Chamberlain, de grondstoffen te importeeren, die het voor zijn oorlogsindustrie noodig heeft, zal Duitschland op doeltref fende wijze de mogelijkheid van het voeren van een oorlog ontnomen worden. Wèl waarschuwde de Britsche premier er voor, geen overdreven optimisme te koesteren, want Duitschland beschikt over groote voorraden. Engelands standpunt ten aanzien van den bona fide handel der neu tralen is ongewijzigd gebleven. Met een aantal dezer landen worden op het oogenblik vriendschappelijke besprekingen gevoerd, die wellicht in verschillende gevallen tot een vereenvoudiging van de contrabande controle kunnen leiden. De Britsche regeering is bereid elk voorstel dien aangaande te bestudeeren. Chamberlain verklaarde voorts, dat de medewerking van de arbei ders bij de »omschakeling«, die zich sedert den oorlog in de Engelsche industrie heeft voltrokken van het allergrootste belang wordt geacht en dat dienovereenkomstig ook maat regelen getroffen zijn. Het Fransche legerbericht van 26 September, des avonds, luidt: Activiteit van de vijandelijke ar tillerie ten Zuiden van Zweibrücken en ten Zuiden van Pirmasens. Vroeg in den ochtend is een aanval aan het front bij de Lauter afge slagen. Ultimatum van Moskou? Naar United Press meldt, is een Russisch leger aan de grens van Estland verschenen. Zooals gemeld, is de Estlandsche* minister van Buitenlandsche Zaken, Selter, die zich naar Moskou be geven had, na een nachtelijk onder houd met den Sovjet-premier Mo- lotol plotseling naar Tallinn terug gekeerd. Uit Stockholm seint Havas dat de „Dagens Nyheter" voor dezen plotselingen terugkeer als reden opgeeft, dat de minister met zijn regeering moest beraadslagen over twee door de Sovjet-regeering ge stelde eischen, die het karakter van een ultimatum hadden. Rusland, aldus het blad, zou een marinebasis in Estland eischen en de hand willen leggen op den ge- heelen buitenlandschen handel van Estland. Te Tallinn zou buitenge woon groote zenuwachtigheid heer-" schen. Omstreeks halfelf Maandagavond heeft zich opnieuw een ontploffing voorgedaan van een lading dynamiet die door de militaire autoriteiten was aangebracht onder een spoor brug van de internationale spoorlijn Brussel—Luxemburg. De brug, die over een straatweg van circa tien meter breedte lag, in het gehucht La Posterie (gem. Stockem) op drie kilometer afstand van Aarlen, vloog in de lucht enkele minuten nadat de sneltrein Brussel—Aarlen gepas seerd was. In verband met de economische onderhandelingen tusschen België en Duitsland, die te Brussel gevoerd werden,verluidt, dat Duitsland aan België heeft aangeboden een vrij aanzienlijke hoeveelheid graan te leveren. Dit heeft aanvankelijk wel wat verwondering in België gewekt. Het voorstel blijkt alleszins gedaan te- zijn. Het wordt hier in verband gebracht met hetverlangen van Duitsland om tol allen prijs zijn handelspositie in België le handha venen een sterk ruilobject te heb ben. Op uitnoodiging van de regeering der Sovjet-Unie, zoo meldt het of- ficieele Tassagentschap, zal de Duit- sche minister van Buitenlandsche Zaken,von Ribbentrop, een bezoek brengen aan Moskou. De minister zal daar morgen 27 September aankomen. Tijdens zijn verblijf te Moskou zal von Ribbentrop met de Russische regeering besprekingen voeren over problemen, die ver band houden met de situatie in Polen. Gister is de echtgenoote van den heer W. Damen in 't café „Mau- rickzicht" Vuchtbij 't bovenkomen uitgegleden,waarbij zij van de trap viel Zij kwam zoo ongelukkig terecht dal ontboden geneeskundige hu',3 niet meer mocht haten. Korten tijd later is zij overleden. Inde mijn Hannover te Bochem heeft zich een ontploffing voor ge daan. De lijken van 8 mijnwerkers zijn naar boven gebracht Doordat er brand ontstond werden 9 andere arbeiders opgesloten, die naar waar schijnlijkheid eveneens omgekomen zijn. Veeitien mijnwerkers werden zwaar gewond. jenau o,u uit Oldenzaal snelheid uit de De negentien- \<^.-.sw V. (.V. 1 imp jongelui iet groote Enschede, stuurder W. kon in de bocht r niet meer houden met het lat de wagen tegen een boom j totaal vernield werd. inzittenden werd de heer ernstig gewond. De ge- idie de eerste hulp ver- rite overbrenging naar het »Ziekenzorg« noodzake stand van het slachtoffer De overige drie jonge- en, na verbonden te zijn, ilitiebureau te Enschede 'it. Nadat de witte boonen gedorscht zijn, dat, nu de gebruikt moet worden, met handdorschmachines zeefd. Het stof waait met den wind mee en de dorschzeil, ontdaan van stof en kaf. Op den dorschmachines, die met handkracht moet

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6