LAATSTE BERICHTEN. Vervolg Provinciaal Nieuws. leden wel een toelichting op dit verzoek schrift zal worden gegeven, want zonder nadere gegevens kan op dit request een voudig niet worden beslist. Als dat is, waarom de nadere .toelichtingen dan niet schriftelijk hij het verzoekschrift over gelegd? Het college van B. en W. heeft zich nu niet kunnen overtuigen of de ge vraagde subsidie noodig of gewenscht is, terwijl evenmin de doelmatigheid kan worden beoordeeld De leden van den Raad, die zich nu niet hebben kunnen beraden over het te nemen besluit, wor den onyoorbereid en zonder controle der te verstrekken gegevens, voor een wellicht gewichtige beslissing gesteld. Een dergelijke overrompeling kan nooit het belang dienen, waarvan de beharti ging in dit verzoekschrift wordt nage streefd. Het kan zoo gemakkelijk anders, waarom dan deze wijze van behandeling gekozen? In de motiveering van het verzoek stelt de plaatselijke afdeeling der Neder- landsche Vereeniging voor Luchtbescher ming V.L.B.) zich op het standpunt, dat zij, beter dan de hoogste autoriteit op het gebied der luchtbescherming n.l. de Inspecteur voor de bescherming der burgerbevolking tegen luchtaanvallen, kan beoordeelcn de gevaren, waaraan onze gemeente zal zijn blootgesteld, ter wijl de werkzaamheid van de V.L.B. zich juist dient te richten naar de inzichten van het bevoegd gezag op het gebied der luchtbeshcerming. De gemeente Waalwijk is door de bevoegde mach^ ingedeeld in de derde gevarenklasse, niet van militair standpunt, zooals in het verzoekschrift wordt geinsinueerd, maar uitsluitend met het oog op de bescherming der bevol king tegen aanvallen uit de lucht. De oorlogvoering in Polen en in niet mindere mate het gevaar, waaraan iede re plaats in Nederland is blootgesteld bij het overvliegen van vreemde vliegtui gen dat is dus als Nederland niet in oorlog is zou, volgens hel verzoek schrift de gevarenkansen van gemeenten in de 3e gevarenklasse hebben verhoogd. Ik moet aannemen, dat deze conclusie getrokken is in een oogenblik, dat het geestelijk evenwicht was verstoord. In het verzoekschrift wordt voorts be toogd, dat tot de taak der V.B.L. behoort o.a. de organisatie van wijkbrandweren cn van de gezins-Eerste Hulp bij Onge lukken en dat voor deze organisatie naast de persoonlijke medewerking dei- bevolking, tevens noodig is, dat beschikt wordt over een aanzienlijk bedrag in geld cn dal zulks ook noodig is voor die plaatsen, die volgens de wettelijke voor schriften zijn gerangschikt in de z.g. 3e gevarenklasse, waartoe ook de gemeente Waalwijk behoort. Dit betoog is vlot geschreven cn schijnt ook logisch te zijn opgebouwd, maar die logica is toch niet meer dan schijn voor wat betreft de consequentie voor de ge meenten der 3e gevarenklasse. In de wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen van 23 April 193(5 was de samenwerking met de V.L.B. niet geregeld. Bij K. B. van 10 Juni 1939 is daarin verandering gekomen. In het besluit van 15 Augustus 1936 is geregeld de organisatie van den luchtbe schermingsdienst voor alle gevarenklas- sen, waarop (ie luchtbcschermiiigsplan- nen voor de verschillende gemeenten zijn gebaseerd. In het K. B. nu van 10 Juni 1939 is een aanvulling opgenomen van laatstbedoeld K. B. Hierin staat het volgende vermeld. g. hel in vereenigingsverband brengen van de burgerij uit de gemeente of de streek lot: (dat vereenigingsverband is ook hier ter plaatse gelegd door V.L.B.) 1. het verspreiden van juist begrip bij de bevolking omtrent luchtbescher ming; 2. het geven van voorlichting en in structie op het gebied der zelfbescher ming; 3. het geven van medewerking bij het leggen van verband tusschen de werk zaamheden van de burgerij en de over heidsdiensten, een en ander in overeen stemming met hetgeen van de zijde van ^ïet bevoegde gezag op het gebied van luchtbescherming noodig of gewenscht wordt geacht; h. het leggen van verband tusschen de werkzaamheden van de onder letter g. bedoelde organisatie uil de burgerij mits door het bevoegde plaatselijke gezag bruikbaar bevonden en de maat regelen van overheidswege. Hieruit volgt wel zeer duidelijk, dat de inzichten van het bevoegd gezag pri- primair zijn en het derhalve niet behoort tot de taak, noch tot de bevoegdheid van V.L.B. om critiek te oefenen op de maat regelen getroffen door het bevoegd gezag. Ik gun den dames en heeren gaarne de heerlijke huivering over de griezelige mogelijkheid van een eventueel bombar dement, als deze tenminste om persoon lijke redenen bij elkander zijn gekomen. Zijn ze echter vergaderd als bestuursle den van V.L.B. of zijn zij in functie als propagandisten, dan hebben zij zich neer te leggen bij de statuten door het bevoegd gezag gesteld en zich van critiek daarop te onthouden. Voorts volgt hieruit, dat het bevoegde plaatselijke gezag het leggen van het ver band tusschen de zelfbescherming cn de maatregelen van overheidswege genomen moet goedkeuren, alvorens daaraan uit voering mag worden gegeven. Het is een gewoonte, om, als een Ver eeniging voornemens is een subsidie aan de gemeente te vragen al is het ook maar een kleine subsidie daarover het hoofd der gemeente te raadplegen. In dit geval, nu het klaarblijkelijk een groote subsidie betreft, waarvan de toekenning geheel afhankelijk is van het inzicht van het hoofd der gemeente in de eischen, die de zelfbescherming stelt, had dit overleg zeer zeker moeten plaats heb ben, het is zelfs voorgeschreven Toch is dit verzoekschrift voor mij uit de lucht komen vallen. Overleg met mij heeft niet plaats gehad en evenmin met het door mij aangewezen hoofd van den luchtbe schermingsdienst. Ik kom thans aan het punt, dat mij het meest ter harte gaat. Mij is ter oore gekomen, dat door ac tieve leden van de V.L.B. bij huisbezoek, als men daar aanklopte om de belangstel ling voor de zelfbescherming op te wek ken en ook op een vergadering is gezegd: „de gemeente doet niets". Vermits in de ze materie het hoofd der gemeente de verantwoordelijke autoriteit is, wordt met die klacht bedoeld, de burgemeester doet niets. M. H. Deze critiek op mijn beleid gaal langs mij heen. Ik ben wat den luchtbe schermingsdienst betreft het verantwoor delijke hoofd. Ik kan U verzekeren, dat de omvang dier verantwoordelijkheid mij duidelijk voor den geest staat en deze door mü in alle gemoedsrust wordt be oordeeld. Als de toestand, waarin onze gemeente verkeert, het treffen van ver derstrekkende maatregelen noodig of ge wenscht maakt, zullen deze ook worden .getroffen. Ik beoordeel den toestand an ders dan de stuurlieden aan den wal en ik meen, dat ik beter dan zij, in staat ben mij een juiste meening te vormen over de gevaren, waarin onze gemeente kan komen te verkeeren en over de maatre gelen. die daartegen moeten worden ge troffen. Mijn streven is steeds geweest de be volking niet te verontrusten, ik acht dat van groote beteckenis. Indien de bevol king zooveel vertrouwen heeft in den burgemeester, dat deze overtuigd is, dat de maatregelen, die eventueel genomen zullen moeten worden, ook inderdaad tydig tot uitvoering zullen komen, dan zal de rust onder de bevolking ook be waard blijven. Daarvoor is echter noodig, dat mijn gezag niet wordt ondermijnd, hetgeen door onderscheidene leden der V.L.B. afd. Waalwijk blijkbaar uit het oog wordt verloren. Als waar is hetgeen mij van be trouwbare zijde werd medegedeeld, dat n.l. na een vergadering van dames in het raadhuis, waarin de zelfbescherniings- maatregelen werden besproken, dezen met tranen in de oogen het raadhuis hebben verlaten, dan is het den hoogsten tyd, om een rustiger sfeer te scheppen, waarin de zelf beschermingsmaatregelen worden behandeld. Resumeerende moet ik derhalve vast stellen, dat ik, noch het door mij aange wezen hoofd van den gemeentelijken lucht beshcerniingsdienst, geraadpleegd zijn over de voor de V.L.B. ontworpen plannen er derhalve ook geen overeen stemming verkregen is tusschen de ter zake levende inzichten van de V.L.B. en het bevoegde plaatselijke gezag, zoodat de basis ontbreekt, waarop een eventu- cele subsidie door de gemeente te verlee- ne moet rusten. Het verzoekschrift moet derhalve voor kennisgeving worden aan genomen. Ik wcnsch van deze gelegenheid ech ter gaarne gebruik te maken om hulde te brengen aan de plaatselijke afdeeling der V.L.B., die onder leiding van haren ijve- rigen voorzitter, den Heer Ir. van der Hoeven, een groote activiteit heeft ont wikkeld en er ook inderdaad in is ge slaagd, de noodzakelijkheid van zelfbe- schermingsmaaregelen in de ure des ge- vaars, alsmede de wijze, waarop die op de meest doeltreffende wijze moeten worden uitgevoerd, tot gemeengoed der bevolking te maken. Na dit betoog verwijst de voorzitter nog naar een courantenverslag van de gemeenteraadsvergadering van Haar lem. Deze stad is in de 2e gevarenklas se gerangschikt. Daar werd een adres behandeld waarin op de onvoldoende maatregelen der gemeente werd gewe- Nadat de burgemeester van Haarlem in zijn antwoord had gewezen op het geen de gemeente reeds voor maatrege len had genomen, wees hij er op dat de kosten voor het maken van schuilkel ders 100.000 zouden bedragen en dat deze nog slechts plaats zouden bieden aan 3 der bevolking. Het nuttig ef fect is bovendien nog zeer problema tisch. Het binnenvluchten in schuilkel ders geeft aanleiding tot paniek. Het kan gevaarlijk zijn de bevolking een schijn van zekerheid te verschaffen. Op al die gronden was Haarlem's burge meester niet voor het aanleggen van openbare schuilkelders of -loopgraven. De heer v. d. Waerden wil over deze aangelegenheid ook zijn meening zeg- qen, doch voorop stellen, dat hij dit persoonlijk doet. dus niet namens de Vereeniging voor Luchtbescherming, van welke vereeniging hij zelfs nog geen lid is. Spr. heeft gisteravond ten raadhuize de stukken voor deze vergadering in gezien doch het adres dat hier bespro ken wordt was er niet bij. (Er ontspon zich hierop eenige dis cussie over het feit dat dit adres niet bij de stukken heeft gelegen, wat blijk baar op een vergissing berust. Het spijt den voorzitter dat het niet bij de stuk ken lag en hij doet daarom voorlezing van het adres dat wij in ons blad van j.l. Woensdag in extenso hebben afge drukt). De heer v. d. Waerden zegt zich niet alleen erover verwonderd te hebben dat het adres niet bij de stukken lag, doch nog meer over het feit dat het door den voorzitter zoo uitvoerig en zoo heftig bestreden wordt. Gewoonlijk krijgt men in dergelijke gevallen een piae-advies van B. en W., doch nu heb ben de raadsleden tevoren geen kennis kunnen nemen van het stuk en evenmin van het standpunt van B. en W. Zij kunnen dan ook moeilijk thans een oor deel hierover vellen, daar deze aange legenheid eerst van alle kanten dient te worden bekeken. Door B. en W. wordt wel gezegd dat het adres niet in behandeling kan komen en voor kennis geving moet worden aangenomen, doch het lijkt spr. beter vandaag dit punt nog niet af te handelen. Laten de raadsle den dit scherp becritiseerde adres en het standpunt van B. en W. nog eens bekijken en geef de inzenders nog de gelegenheid om op die argumenten te rug te komen en om mogelijke formeele fouten in hun adres te herstellen. De heer Buijckx wil eveneens tevo ren verklaren, dat hij onschuldig is aan dit verzoekschrift. Men kon misschien meenen dat hij hierin de hand had, om dat hij aan B. en W. vragen had ge steld over het maken van schuilloop- graven in werkverschaffing. Met het stellen van die vragen heeft hij mis schien een geheel verkeerden weg be wandeld, doch hij deed het onwetend, omdat hij pas in de vorige vergadering voor het eerst zitting nam en geen reglement van orde had ontvangen. Met verschillende argumenten die B. en W. tegen zijn vragen aanvoeren is spr. het niet eens, doch hij hoopt daar straks nader op terug te komen. Wat het adres der V.L.B. betreft, meent spr. dat B. en W. de vergissing maken van de 3e gevaren-klasse te be schouwen als ..gevaarlooze" klasse. Ware dat ongeveer het geval, dan was spr. het volkomen met den voor zitter eens dat dit adres beter achter wege had kunnen blijven en zou het zelfs goed-zijn dat de vereeniging haar activiteit wat matigde om verontrus ting der bevolking te voorkomen. Het gaal z.i. over de vraag wat voor de vei ligheid der bevolking het beste is: in huis te blijven of in een schuilloop- graaf. Er bestaat veel verwarring op dit punt. De heer Pullens zegt het te betreu ren dat hij een ongewenschte verhou ding heeft moeten constateeren tus schen de gemeentelijke autoriteiten en de plaatselijke afdeeling der V.L.B., ter wijl in deze juist volledige samenwer king behoort te bestaan. Wat spr. van de vereeniging gehoord en gezien heeft heeft hem den indruk gegeven dat zij een beduidende activiteit aan den dag legt. Nu wordt door het betoog van de Voorzitter de indruk gewekt dat ze met haar actie meer kwaad dan goed sticht en ongerustheid inplaats van gemoedsrust on'der de ingezetenen brengt. Spr. kan zich dat niet goed in denken. Hij meent dat het op den weg van een dergelijke vereeniging ligt om voeling te houden met de ingezetenen en hen de gevaren bij luchtaanvallen onder het oog te brengen. Het zou toch niet de juiste weg zijn om de burgerij haar gang maar te laten gaan. Spreker acht het voor den raad moeilijk zich thans uit te spreken, daar hij vóór de vergadering geen kennis kon nemen van het adres en van het schorpe cri- tisch betoog van B. en W. Dit laatste had een prae-advies moeten zijn, dal tevoren bestudeerd had kunnen wor den. Spr. is cr ook voor deze zaak aan te houden en in een volgende vergade ring een beslissing te nemen. De heer Verdoorn heeft in het alge meen veel respect voor het nuttige werk der vereeniging, maar elke me daille heeft zijn keerzijde. De menschen "kunnen ook te bang gemaakt worden. Spreker vindt dat het persoonlijk ele ment in deze misschien wat te veel naar voren is gekomen. Zijn meening is dat schuilloopgraven gemakelijk massagraven kunnen worden. Zooveel mogelijk verspreiding der ingezetenen doordat ieder in eigen huis blijft zal misschien heter zijn dan opeenhooping van menschen in één schuilplaats. Het gevaar hij overvliegen van vreemde vliegtuigen zoolang we niet in oorlog zijn, acht spreker niet groot. Bij toe nemend gevaar voor onze plaats kun nen altijd nog meer afdoende maat regelen genomen worden. De heer Rox zegt dat deze zaak hem voorkomt als een donderslag bij hel deren hemel. Hij zou ook de beslising willen aanhouden tot de volgende ver gadering en tevoren de V.L.B. in de ge legenheid stellen om haar verzoek op de gebruikelijke wijze met cijfers en plannen in te dienen. De heer v. Driel meent dat de bur gerij zelf moet toonen iets voor de vereeniging te voelen door lid te wor den en door finantieel te steunen. De gemeentekas mag wel wat ontzien wor den: de belasting is toch hoog genoeg. De voorzitter beantwoordt hierna de diverse sprekers. Waarom er geen prae-advies door B. en W. was uitge bracht? Dat konden B. en W. niet doen want er werd in het verzoek geen bedrag gewaagd, en werd niet gezegd wat de collecte had opgebracht of waarvoor het geld zou worden be steed. Daarover kan toch geen prae- advies worden uitgebracht waaraan de raad iets gehad zou hebben. Dat B. en W. onze plaats als „gevaar loos" beschouwen, zooals de heer Buijkx zegt, is onjuist. Dan zouden zij niet reeds in 1937 een luchtbescher mingsplan, dat een lijvig boekdeel vormt, hebben doen samenstellen. Daarin is alles geregeld. Zoo zijn o.a. in alle 4 de wijken onzer gemeente brandweer-afdeelingen aangewezen die zelfstandig met eigen materiaal kun nen optreden. Ook zijn er in de 4 wij ken geneeskundige diensten gestation- neerd met een centraal punt in t Zie kenhuis enz. De V.L.B. moet ijveren voor zelfbe scherming der burgerij als aanvulling van de maatregelen die door den ge meentelij ken luchtbeschermingsdienst getroffen worden. Over de taak van V.L.B. als ge- m een telijke luchtbeschermingsdienst geeft spr. nog een nadere uiteen zetting. De verhouding tusschen de ver eeniging en het gemeentebestuur is buitengewoon goed daar mankeert niets aan. Daarom frappeerde het spr. nog te meer dat er in dit adres wordt geinsinueerd dat de overheid het niet weet en de noodige maat regelen achterwege laat. De veree. niging behoeft het niet beter te weten dan de bevoegde ovetheids- instanties. Spr. heeft dit betoog,dat naar hij hoopt in de pers in extenso zal worden opgenomen, expres ge houden om de bevolking gerust te stellen. Haar veiligheid gaat hem meer ter harte dan wie ook en hij zal daarover waken en niet anderen die het beter willen weten. Spr. brengt gaarne hulde voor het nut tige werk dat de vereeniging doet, maar zij moet op haar plaats blijven. Spr. wijst er op dat hij de aange wezen bevoegde autoriteit is en zich beter tot oordeelen in staat acht dan zij die aan den kant staan-Al heeft hij het betoog namens B. en W, gehouden, men kan er van overtuigd zijn dat het voor 90% van hem alleen afkomstig is. Spr.geeft hierna nog eenige beschouwingen over de maatregelen bij luchtgevaar in Parijs en Amsterdam en over de punten (o.a. de kwestie van E. H. B. O.) waarin de plaatselijke afdeeling van V.L.B. haar boekje wel een beetje te buiten gaat. De heer Buijkx, die hierna ge legenheid krijgt op de door hem gestelde schriftelijke vragen en het antwoord hierop van B.enW nader terug te komen, zegt dat hij reeds heeft uiteengezet waarom hij dezen weg gekozen heeft. De aanleiding was geen gebrek aan vertrouwen in het beleid van den voorzitter of van B. en W. Oorzaak was de circulaire van den minister van sociale zaken over aanleggen van schuilloopgraven in werkverschaffing. Enkele argumenten van B.enW. acht spr. niet steekhoudend o. a. waar zij spreken over de 3e gevaren klasse. Aan alle gemeente, dus ook aan die in de 3e gevarenklasse was de circulaire van den minister ge richt. Het optimisme van B. en W. dat vijandelijke vliegtuigen vermoedelijk wel geen opdracht zullen krijgen Waalwijk te bombardeeren kan spr. nog niet met een gerust hart deelen. Voorts kan hij niet verklaren waarom in opdracht van degemeente een model-schuilloopgraaf werd ge maakt als de gemeente zelf niet van plan is zelf dat voorbeeld te volgen. Dat tientallen H A. cultuurgrond voor jaren onbruikbaar gemaakt znuden worden is zeker een schrijf fout, vraagt spr. Hij had zich ten minste van de oppervlakte van een H.A. een heel andere voorstelling gevormd. In Tilburg en den Haag zag spr. schuilloopgraven in parken en boulevards, dus geen vernieling van cultuurgrond. Spr. hoopt dat B. en W. deze kwestie nog eens in overweging willen nemen, De Voorzitter zegt dat inderdaad ook gemeenten in de 3e gevaren klasse de ministerieele circulaire ontvangen hebben, doch de gevaren klasse kan zich wijzigen door bijzondere omstandigheden, bijv. doordat er een legerstaf gehuisvest wordt. In zoo'n geval kan het noodig zijn schuilloopgraven aan te leggen. B. en W. zijn verder niet uit zich zelf z >o optimistisch. Zij doen slechts wat door de overheid wordt opgedragen. Bij de berekening dat 10 tallen H.A. cultuurgrond jarenlang on bruikbaar zouden worden, gingen B. en W. uit van de gedachte dat voor a le inwoners een plaats moest zijn in de schuilloopgraven, waar- door deze wel 1500 M lang moeten zijn. Het is spi's meening dat men in deze gemeente in geval van oorlog nog tijd genoeg heeft om de noodige maatregelen uit te voeren. Zoo noodig kunnen alle werkkrachten gevorderd worden. Men moet vertrouwen hebben in de bevoegde overheid en de reeds lang door haar opgestelde plannen, Is men daarmee niet op de hoogte kom dan liever eerst eens inlich tingen vragen. 56 De heer Buijkx zegt niets liever te doen dan vertrouwen stellen in de overheid Hij was met de plannen niet op de hoogte en zal bij vol gende gelegenheden eerst eens komen praten. De heer van der Waerden wijst nog eens op de tegenstrijdigheid in het maken van een model schuil- loopgraaf en het betwijfelen van het nut in de pactijk. Hij vraagt of er ook een lijst is aangelegd van kelders die tot schuilkelders zijn in te richten en van de menschen die er een plaats kunnen vinden. De Voorzitter zegt dat de model- schuilloopgraaf is gemaakt op ver zoek van de vereeniging, dus niet omdat spreker zelf deze zoo noodig vond. Destijds is de minister in kennis gesteld met den bouw van enkele groote panden waar mogelijk met rijkssubsidie een schuilkelder kan worden gebouwd, doch \oor onze gemeente kon geen subsidie worden verleend met het oog op de laagste gevarenklasse. Er zijn een 15 tal kelders in Waalwijk destijds onderzocht. Geen enkele was bestand tegen een vol treffer en slechts een 3 tal bood beschu ting tegen scherf- en in stortingsgevaar. Wethouder Smolders wijst er op dat de menschen hier nog te weinig met de reeds lang genomen voor zorgsmaatregelen op de hoogte zijn en zich angstiger maken dan noodig is. Er is gedurende 2 jaar achter de schermen voorbereidend werk verricht. De organisatie is hier perfect in orde en staat zeker niet achter bij die in andere gemeenten in de derde gevarenklasse. De Voorzitter stelt, om aan deze lange discussies een einde te maken, voor om het adres van de V.L.B, niet in behandeling te nemen,doch deze vereeniging in de gelegenheid te stellen zich hierover nader met spreker in verbinding testellen; de kwestie van het aanleggen van schuilloopgraven in werkverschaf fing over te laten aan het beleid van B. en W. en een nader onder zoek in te stellen naar de beschik bare schuilkelders. Dit voorstel wordt z h.st. aange. nomen. b. Van de Gedeputeerde Staten. Goedgekeurd raadsbesluit van 25 Augustus 1939 tot wijziging der begrooting 1939. Wordt voor kennisgeving aange nomen. 3' Voorstel tot wijziging der alge- meene rechtstoestandverordening. Wordt goedgekeurd. 4. Voorstel tot vaststelling eener sa larisregeling voor het personeel van den distributie-dienst voor den kring Waalwijk. Over deze aangelegenheid werd nog een circulaire van den minister ingewacht. Aangezien deze nog niet ontvangenis, wordt dit punt van de agenda afgevoerd. 5. Benoeming van een hoofd der openbare lagere school. Wordt met algemeene stemmen benoemd de heer M. v. d. Heijden alhier, die als no. 1 op de voor dracht stond. 6. Benoeming van leeraren aan de gemeentelijke avondteekenschool. Hierover wordt eerst in geheime vergadering van gedachten gewisseld. Na heropening wordt eerst de benoeming van een leeraar wis kunde aan de orde gesteld. De heer Ir. Charpentier is de eenige candidaat die de bevoegdheid bezit. Hij wordt met algemeene stemmen gekozen. Dan volgt de benoeming van een leeraar Nederl. taal. De voordracht luidt: 1. M. v. d. Heijden. 2. G. Veltman. 3. J. van Drunen. No. 1 behaalt bij de eerste stem ming 4 stemmen, No. 2 3 stemmen en No. 3 5 stemmen, zoodat een herstemming noodig is tusschen de heeren v.d. Heijden en J. v. Drunen. Bij deze herstemming wordt de heer J. van Drunen gekozen met 7 stemmen, tegen 4 op den heer M. v. d. Heijden en 1 van onwaarde. Als leeraar Machine-teekenen wordt met algemeene stemmen benoemd de eenige bevoegde candidaat de heer Groenewege. 7. Benoeming van een lid-werknemer der commissie van toezicht op het agentschap der arbeidsbemidde ling. Aanbevolen worden No. 1 Nic. van Gorcum en No. 2 H.Nieuwenhuijzen. Eerstgenoemde wordt gekozen met 9 stemmen tegen 3 op No. 2. 8. Benoeming van een plaatsvervan gend lid van het stembureau in district IV. Aanbevolen wordenNo. 1 L. Both en No. 2 H.) v. d. Hammen. Met op één na algemeene stem. men wordt de heer Both benoemd- 9. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden overeenkomstig artikel 72 der lager-onderwijs-wet aan 't bestuur der R.K. meisjesschool aan de St. Crispijnstraat voor het aan- aanschaffen van schoolbanken. Wordt z. h. st. goedgekeurd. 10. Voorstel tot uitvoering van het onteigeningsplan in het belang der volkshuisvesting, vastgesteld bij raadsbesluit van 27 Januari 1939. (Zie prae advies in ons blad van Woensdag j.l.) De heer v. d. Waerden heeft er zich over verwonderd dat met de N.V. „De Amstel" geen overeen stemming is bereikt, hij meende dat die zaak in kannen en kruiken was door de concessie van gemeente wege. De Voorzitter zegt, dat toen omtrent den prijs nog niets bekend was. Er zijn in elk geval verschillende be sprekingen gevoerd. B. en W. hadden ook gedacht dat de heeren Gompen, diezich wel van goeden wil had getoond, op het voorstel zouden zijn ingegaan doch zij deden het niet. De heer v d. Waerden vraagt nog of een en ander nu nog lang kan hangen, waarop de Voorzitter ant woordt dat de zaak nu voor de rechtbank moet komen. B. en W. zullen op spoed aandringen daar er in onze gemeente groot gebrek aan woningen bestaat. Wordt z. h. st. goedgekeurd. 11. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1939. Wordt aangenomen. Hierna sluiting. BENOEMING. Mej. M. v. d. Broek, onderwijzeres aan de Don Bosco School alhier, heeft haar ontslag aangevraagd en eervol ge kregen. In deze betrekking is benoemd Mej. C. Gebbing, thans onderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool in de St. Anto- nius-parochie alhier. Benoemingen in ons Bisdom. Zijne Hoogw. Exc. de Bisschop van 's Hertogenbosch heeft benoemd tot Directeur-Voorzitter van de R.K. Vereeniging ,,De Jonge Werkman" te Waalwijk den Weleerw. heer kapelaan W. F. M. A. Völker; tot Geestelijk Adviseur van de R.K. Werkliedenvereen. te Waalwijk en van de afdeeling Waalwijk van den R.K. Bond van Handels-, Kan- toor. en Winkelbedienden den Wel eerw. heer kapelaan W. F. M. A. Völker; van de. afdeeling Waalwijk van den Ned. R. K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel den Weleerw. heer kapelaan H. J. M Gedden. Pastoor Heezemans. Onze ZeerEerw. heer pastoor Heezemans zal Zondag a.s. 1 October zijn 50sten verjaardag herdenken. MATERIAALCOLLECTE NED. VER. VOOR LUCHTBESCHER MING AFD. WAALWIJK. 'H.H. Bestuursleden, wijkleiders en wijkmeesters worden vriendelijk ver zocht uiterlijk Maandag 2 October ten huize van den penningmeester de in gezamelde bedragen te verrekenen en de gegevens hieromtrent mede te bren gen; tevens worden zij verzocht tege lijkertijd te willen verrekenen de ont vangen bedragen voor de z.g. oriënta tie-kartons, welke langs de huizen ver kocht zijn geworden, onder opgave van het aantal nog beschikbare kar tons. Verder wordt medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt de collecte voor materiaalaanschaffing verder te doen voortzetten door een beperkt aantal dames, welke gedurende den dag tijd beschikbaar hebben in tegenstel ling met de doende zijnde heeren, wel ke door hun dagelijksche werkzaam heden hierin dikwijls gehandicapt worden. Hiertoe hebben de dames Mevr. C. van Loon-de Jong en Mej. M. Wies man bereids de toezegging gedaan zich met verschillende dames in verbinding te stellen om tot uniforme werkwijze te geraken. De Ned. Ver. blijft zich op het stand punt stellen, dat de zelfbescherming der burgerbevolking ook in gemeen ten der z.g. 3e gevarenklasse niet ach terwege mag blijven. Wat ook maar eenigszins kan worden gedaan om op eenvoudige wijze hulp te verleenen aan pl.m. 2200 Waalwijkschc huisgezinnen in tijden van nood, moet dan ook nii worden georganiseerd. Elk burger, die hiervan overtuigd is, drage hiertoe zijn steentje bij Namens het bestuur der Ncd. Ver. v. Luchtbescherming Afd. Waalwijk. De penningmeester A. Holtgrefe. NUMR - De groote Engelsche bladen zijn van meening dat de oorlog moet voort gezet worden, daar met het huidige Duitsche regiem geen vrede mogelijk is. De Duitsche hoop om onder Russischen druk een vrede te dicteeren is tot mis lukking gedoemd. Engeland zal niet bereid zijn in te stemmen met onwaar dige vredesvoorwaarden. Men acht het niet waarschijnlijk dat, in geval de ge-. allieerden den strijd voortzetten, Rus land aan de zijde van Duitschland den oorlog in zal gaan. Ook uit Canada worden gelijksoor tige opvattingen gemeld. Het zal En geland in den strijd blijven steunen. In Italië acht men het raadzaam voor de geallieerden in dit stadium het con flict te beëindigen. Men is daar van meening dat de Duitsche weermacht sterker is dan de Engelsche en Fran- sche. Twaalf duikbooten vernietigd. De voorzitter van de marine- commissie van de Fransche Kamer heeft gistermorgen medegedeeld, dat sinds het uitbreken van den oorlog de gezamenlijke Fransche en Engelsche vloten twaalf Duitsche duikboten hebben vernietigd. Tien kwamen er voor rekening van de^., Engelsche marine, terwijl Frankrijk twee vijandelijke onderzeeërs ver nietigde. Rijverbod op Zondag. Slechts tijdelijke maatregel? Naar wij van de zijde van den A. N. W. B. vernemen is het verbod om benzine op Zondag te gebruiken als tijdelijke maatregel bedoeld. Het ligt in het voornemen benzine in de toekomst te distribueeren. Zoodra het distributiesysteem gereed is, zou het rijverbod worden afgeschaft. Het verlof van de «recruten». Naar ons ter oore komt, zullen de voor eerste oefening opgekomen dienstplichtigen na 1 October per veertien dagen 'n Zondag en Maandag verlof krijgen. Hoe staat het met de suiker? Teneinde een beter inzicht te verkrijgen in de positie van suiker in Nederland, zullen alle onder nemingen of zelfstandige onder nemers, die suiker verwerken, zoo mede alle handelaren en grossiers in suiker, een enquêteformulier moeten invullen. Voor zoover zij dit Zaterdag 30 September a.s. niet reeds van de Nederlandsche Meel centrale te Den Haag, Riouwstraat 178, afdeeling suiker, hebben ont vangen, dienen zij dat formulier ten spoedigste bij genoemde centrale aan te vragen. Deze aanvrage behoeft niet te geschieden door detaillisten, die rechtstreeks aan het publiek ver- koopen, noch ook door café's, hotels, restaurants, gestichten, ziekenhuizen cantines en dergelijke. De termijn voor terugzending van het enquêteformulier sluit op Don derdag 5 October a.s. te 24 uur. DE LICHTINGEN 1924, '39 EN '40. Men heeft kunnen lezen, dat de lichting 1940 begin October onder de wapenen zou moeten komen. In zijn algemeenheid was dit bericht onvol ledig. Op 2 October a.s. behoeven slechts onder de wapenen te komen het le, 2e en 3e luchtvaartregiment, het bataljon geneeskundige troepen, een compagnie intendancetroepen en het le regiment huzaren motorrijder. Omtrent het opkomen van de ge- heele lichting 1940 kon men ons slechts meedeelen, dat daarover nog geen beslissing gevallen is en dat zelfs niet te zegden is wanneer die zal va len. Van opkomst hegin OctolK schijnt echter geen sprake te zijn. Dat er sprake van is, dat de lich ting 1924 naar huis kan wanneer d<? nieuwe lichting v°Idoende zal zijn op geleid, is juist, met dien verstande, dat met nadruk geweien moet worden op de groote voorwaaïdelijkheid van dit voornemen, dat dus geheel afhan kelijk is van de ontwikkenag van den internationalen toestand. Duidelijk is, dat nog niets vaststaat of vast 'ran. staan. Zooals men weet, is de tweede heil' der lichting 1939 nog niet onder d( wapenen. Ten aanzien van de dienst plichtigen, die hiertoe behooren en dit aanvankelijk begin September hadden moeten opkomen, zal de vermoedelij ke datum van opkomst in werkelijken dienst in October vallen en vermoede lijk in de tweede helft. Het staat ech ter nog niet vast, welke groepen het eerst moeten opkomen. Zeer waar schijnlijk zal thans het meerendeel dezer dienstplichtigen onder de wape nen worden geroepen. De opkomst zal natuurlijk op verschillened data ge schieden. Vast staat in ieder geval, dat in den loop van het najaar het ge- hcele tweede deel van de lichting 1939 moet opkomen. Tl

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 10