Oflicieele Mededeelden LAAT U NIETS WIJSMAKEN! 6e. Fa. ANTON HOLTGR1FE BINNENLAND. „DE GEHEIME INGANG" RAAMSDONK. der gemeente Waalwijk e.a. Afscheid van den ZeerEerw. Heer Pastoor van Rooij in de R. K. H. B. S. U D9ET DUS GOED, WINTERARTIKELEN: „DE BIC O" WAALWIJK Hoek Raadhuisplein. Onze nieuwe fueilleton Gemeenteraad Eethen. RADIO-LEZING LUCHT BESCHERMING. In de reeds aangekondigde radio lezing op 3 October a.s. des avonds 7 uur door den voorzitter van de Afd. Waalwijk van N.V.L. zullen achter eenvolgens de volgende punten wor den behandeld: 1. Zelfbescherming. Het doel van de N.V.L. 2. Het regeeringsstandpunt inzake de bescherming tegen luchtaanvallen (waaronder zelfbescherming) en de consequenties hiervan voor een ge meente der 3e gevarenklasse (bijv. Waalwijk). NED VEREEN. VOOR LUCHTBE SCHERMING AFD. WAALWIJK. De dames, die deel wenschen te ne men aan den te houden instructie cursus voor wijkmeesteressen (2 avonden) worden verzocht, zich zoo spoedig mogelijk op te geven bij den wijkleider in de wijk, waarin zij wo nen. Tot op heden bereikte ons nog maar ëén opgave, n.m. die van wijk 3. Na ontvangst van de opgaven van de deelneemsters uit de overige wij ken zullen wij datum en plaats van den cursus zoo spoedig mogelijk mc- dedeelen. Het Bestuur. VEEVOEDER-NORMEN VOOR DE EERSTE HELFT VAN OCTOBER. De Minister van Economische Zaken maakt het volgende bekend: De normen, volgens welke voor de pe riode van 2 t.m. 16 October vergunnin gen (geleidebiljetten) voor het vervoer van veevoeder aan veehouders worden verleend, zijn de volgende: I. RUNDVEE. a. Melk- en kalf koeien 0,5 kg. per dier per dag. b. Melk- en kalf koeien van consump- tiemelkbedrjven. 1. van bedrijven, waar in 1939 knol- en wortelgewassen zyn verbouwd 0,5 kg. per dier p. dag 2. van bedrijven, waar in 1939 geen knol- en wortelgewassen zijn verbouwd 1 kg. per dier p. dag c. Volwassen rundvee van spoeling en schillenbedrijven max. 2 kg. per dier p. dag. d. dekstieren 1 kg. per dier p. dag. e. jongvee en kalveren nihil. II. PAARDEN. «rilHMj a. Werkpaarden, ouder dan 2 jaar. 1. van bedrijven met minder dan 10 bouwland, nihil. 2. van bedrijven met 1090 bouwland 2 kg. per dier p. dag. 3. van bedrijven met 90 of meer bouwland 3 kg. per dier p. dag. b. Jonge paarden en venlens, beneden 3 jaar, niet behoorende lot een der vorige categorieën, nihil. c. Stalhouders- en manègepaarden max. 3 kg. per dier p. dag. e. Sleepers paarden, melkrijderspaar den en andere paarden, welke bui ten het landbouwbedrijf zwaren transport-arbeid verrichten. max. 4 kg. per dier p. dag. III. VARKENS. a. Fokzeugen 1,5 kg. per dier p. dag. b. Dekbeeren 1 kg. per. dier p. dag. c. Varkens van 2090 kg. 1. van bedrijven, waaraan voor 1939 een aardappelteeltvergun ning is verleend 1 kg. per dier p. dag. 2. van bedrijven, waaraan voor 1939 geen aardappelteeltvergun ning is verleend 1,5 kg. per dier p. dag. d. Varkens van 90 kg. en meer. 1. van bedrijven, waaraan voor 1939 een aardappelteeltvergun ning is verleend 1,5 kg. per dier p. dag. 2. van bedrijven, waaraan voor 1939 geen aardappelteeltvergun ning is verleend 2,5 kg. per dier p. dag. IV. GEITEN. a. Melkgeilen 0,5 kg. per dier p. dag. c. Jonge geiten, nihil. V. PLUIMVEE. a. Hoenders van alle in begin Sep tember geinventariseerde bedrij ven, (dus ook van die bedrijven, waar minder dan 25 stuks aanwe zig waren) voor 65 van het ge- inventariseerde aantal 100 gram per dier p. dag. b. Piepkuikens 60 gram p. dier p. dag. c. Eenden, idem. Regeling Suikerbieten Aangezien suikerbieten zijn aan gewezen als crisisproduct is het vervoeren en afleveren daarvan verboden. De minister van Econo mische Zaken heeft van dit vervoers en afleveringsverbod ontheffing ver leend, voorzoover het betreft het vervoer van land van den teler naar zijn bedrijfgebouwen, naar de voor het leveren van suikerbieten aan de suikerfabrieken gebruikelijke leveringsplaatsen en naar de bij de Stichting NederlandscheAkkerbouw centrale te 'sGravenhageaangesloten suikerfabrieken,alsmede voorzoover betreft de aflevering aan de ge noemde suikerfabrieken. Elk ander vervoeren en elke aflevering aan anderen dan deze suikerfabrieken is derhalve verboden. De suikerfabrieken zullen in staat gesteld worden, voor alle aan haar ter verwerking gelever desuikerbieten ten minste den geldenden richtprijs f 10,25 per 1000 kg suikerbieten uit te betalen. Niet alleen zullen dus zij, die tot dusverre op een garantiebewijs suikerbieten leverden meer kunnen afleveren dan de hun toegestane hoeveelheid maar ook zij, die niet in het bezit zijn van garantiebewijs, zullen voor de door hen geleverde suikerbieten den richtprijs ontvangen. Verwacht kan worden dat de suikerfabrieken alle aangeboden suikerbieten met vol doende gehalte zullen aanvaarden. Voorts is in artikel 1 van het Veevoederbesluil 1939 het bewerken en verwerken van suikerbieten tot veevoeder verboden. Als eenige uit zondering hierop zal het bewerken van suikerbieten tot veevoeder door den teler zelf bij ministreriëele be schikkingen vrijgesteld worden. Donderdagochtend om half elf, vond in de ruime gymnastiekzaal van de R.K. H.B.S. het afscheid plaats van den Zeereerw. heer pastoor van Rooij. die een zes-tal jaren als godsdienstleeraar-mode rator aan deze school verbonden is geweest en bij zijn benoeming tot pastoor in Rijckevoort als zoo danig door kapelaan van Lierop is opgevolgd. Aanwezig waren pas'oor van Rooij, het schoolbestuur, vertegen woordigd door den voorzitter den heer J. van Iersel en de heeren J. Tielen, en W. Eibers, moderator van Lierop, directeur, leeraren en leerlingen der school. Een telegrafische gelukwensch was binnengekomen van den heer H. van Well. De directeur Drs. de Vries opende deze bijeenkomst met den Christe- lijken groet en heette de aanwezigen hartelijk welkom. 1939 zoo zegt hij o.m. zal in de toekomst als een gewichtig, mis schien zelf als een rampjaar worden geboekstaafd. Evenals Goethe in 1792 zal men waarschijnlijk ook thans kunnen zeggen »Von diesem Jahre beginnt eine neue Epoche in der Weltgeschichtecr. In 1792 hadden de revolution- naire Fransche troepen het Pruisi sche leger tegengehouden en men vreesde, dat een golf van revolutie en ongeloof en oorlogsgeweld zich over andere landen zou uitstorten. We weten, dat die vrees niet onge grond is geweest, dat jaren van verschrikkelijke ellende noodig zijn geweest om in Europa weer ge regelde toestanden te voorschijn te roepen. Met diepe bezorgdheid vragen we ons thans af: zal de nu aange vangen oorlog niet uitloopen op een uitroeiing van het Godsgeloof in de harten van duizenden, mis schien zelfs millioenen, zullen de heerlijke werken van onze christe lijke beschaving niet worden ver nietigd, in een groot deel van' de beschaafde wereld, zullen niet millioenen menschenlevens worden opgeofferd aan wie weet welk krijgsdoel Bezorgd mogen wij zijn, pessimis tisch niet, zoolang een innig Gods vertrouwen het plechtanker is van onze levenbeschouwing. Hij wees er vervolgens op, dat men juist in omstandigheden als deze, voelt dat de godsdienst levens vreugde en levensmoed geeft te midden van beslommeringen en narigheden en dal velen heimwee hebben naar geestelijke rust die 't godsvertrouwenalleen schenken kan Daarom wordt op de katholieke scholen ook zooveel zorg besteed aan de kennis van den godsdienst en daarom is aan deze scholen een moderatorgodsdienstleeraar ver bonden, voor speciaal de gods dienstige verzorging der leerlingen. Wij weten, zoo zegt hij, tot den eerw. heer van Rooij dat de priester lijke roeping diep in uw hart is gegrift en dat U daardoor een hooge opvatting van uw taak hebt gehad. De leerlingen hebben gevoeld dat een priester tot hen sprak, die hun geestelijke belangen steeds krachtig heeft behartigd. Daarna sprak een der leerlingen J. van Alphen uit Drunen een hartelijk afscheid- en dank. woord voor alles wat de moderato Ministers praten, couranten pra ten en particulieren praten! Het publiek wordt van alles wijsge maakt. De handel wordt het ech ter dagelijks gewaar, dat: Alle industrieën hun prijscouranten ingetrok ken hebben. Vele goederen in mondjesmaat nog geleverd worden. Prijsverhoogingen van 20 2530 schering en inslag zijn. Duitschland, dat om elke cent zit te sprin gen, zijn prijzen volop aan het verhoogen is. Wij, behalve voor levensmiddelen, totaal van het buitenland afhankelijk zijn, hetzij voor het afgewerkte materiaal, hetzij voor de grondstoffen hiervoor. Voorbedden te over liggen van verhooging, b.v.: Petroleum, benzine, metalen, schoenen, houtwaren, manufacturen, emaille, enz. enz. wanneer U binnenkort iets toch noodig heeft, het nu aan te schaffen; hoewel loonen en sa larissen zich moeten gaan aanpassen, be grijpt U wel, dat deze aanpassing achteraan komt sukkelen. Gloeilampen, bijlen, kapmessen, tochtband, bedkruiken, vulemmers, looplampen, lamp glazen, kolenschoppen, kachelpijpen, Demon kachels, stormlantaarns, emaille, aluminium, braadpannen, enz. UITVERKOCHT: Inmaakpotten (in Neder land niet meer verkrijgbaar), inmaakglazen. MORGEN VERWACHT: Hand- en machi negaren, huishoudzeep. voor hen gedaan had in de zes jaren die hij over hen waakte en hen vermaande als zij van 't rechte pad afdwaalden. Wij zien U, zoo zegt hij, niet gaarne verlrekken, maardemensch wikt, God beschikt en daarom zal dit vertrek wel goed en nuttig zijn. Ter herinnering en als bewijs van dankbaarheid, biedt hij ZEerw een prachtig Crucifix met ivoren corpus aan, terwijl het jongste dochtertje van Directeur de Vries bloemen aanbood. De directeur wees er op dat naast 't kruis dat leed uitbeeldt rozen worden aangeboden, gedenkend 't gedicht van de Geneslet. Een kruis met rozen is 'mensen lot, Is het rijke leven, Uw gave, o God. Niet enkel rozen,geen kruis alleen, De liefde vlecht ze getrouw dooreen. Hij wenscht hem voorts geluk met z'n benoeming tot pastoor en wenschte hem alle goeds en hoopte dat hij de school jarenlang in aangename herinnering zou houden en in z'n gebed gedenken. Daarna sprak pastoor van Rooij een dankwoord. Na den directeur gedankt te hebben voor de gelegenheid tot'dit afscheid, zeide spr, dat hij met groot genoegen 6 jaren aan de school had gewerkt en hij zou dan ook den besten indruk meenemen van de leerlingen. De oud-moderator wees er op, dat hij steeds zijn uiterste best had gedaan, maar meende toch, dat hij niet geheel en al had kunnen geven, waarop de jongens als R.K. studen ten recht hadden. Hetgeen hij echter tekort gescholen is, zou hij in de toekomst vergoeden door zijn gebed aan het altaar. Verder drukt hij den leerlingen op het hart dat zij moeten beseffen, dat het een groot voorrecht is op deze school te zijn, want velen blijven helaas van zulk onderwijs verstoken.dat van zoo groot belang kan zijn voor de toekomst. Spreker zegt blij te zijn met het geschenk en aanvaardt dit meteen dankbaar hart. Verder dankt hij de leerlingen voor de in die jaren geschonken sympathie en toegenegenheid .en bidt God, dat zij flinke kerels zullen worden, waarvan de maat schappij haar vruchten mag trekken. Ook dankt spreker den eminenten directeur en al de leeraren, voor de collegialiteit, vriendschap, toe genegenheid, uitnemende verstand houding en samenwerking en van harte hoopt hij dat dit zoo zal mogen blijven, want 'tzal strekken tot nog grooteren groei en bloei van de school. Met een geestige opmerking over de aardrijkskundige lessen noodigt hij de school uit om eens een uitstapje te make., naar Rijckevoort, dwars door 't mooie Brabant. Na nog dank te hebben gebracht aan de concierge en mej. van Muilekom en de leerlingen een kleine tractalie te hebben toegezegd met een vrijen dag, eindigde de scheidende moderator, onder harte lijk applaus. Daarna volgde een vergadering van 't Plaatselijk schoolbestuur, waarbij de voorzitter de heer J. van Iersel, den scheidende moderator feliciteerde met zijn benoeming tot pastoor, hem alle goeds toewenschte in de toekomst en hem hartelijk dank bracht voor alles wat hij in die zes jaren voor de school en de leerlingen heeft gedaan en voor de prettige samenwerking. Hij bood hem als souvenir een foto van de kerk van St. Jan aan. Pastoor van Rooij dankte in welgekozen woorden voor het harte lijk afscheid en 't hem zoo aange name geschenk. Daarop werd de nieuwe gods- dienstleeraar-moderator de ZEerw. heer L. van Lierop door den voor zitter in passende woorden als zoo danig geïnstalleerd. Voegen wij hier tenslotte nog bij dat directeur en leeraren pastoor van Rooij op een afscheidsavond eenige mooie boekwerken hebben aangeboden. Vandaag (Vrijdag) heeft de instal latie van pastoor van Rooij in zijne nieuwe parochie plaats. In dit nummer begint onze nieuwe feuileton uit het Engelsch bewerkt voor ons blad. Tot onderwijzeres aan de R.K, Meisjesschool alhier is benoemd Mej. T M. Scholte. Aanbieding gemeentebegrooting. Jaarwedde gemeenteambtenaren. Donderdagmiddag kwam de raad der gemeente Eethen onder voorzitterschap van den edelachtbaren heer D. A. v. d. Schans in openbare vergadering bijeen. De heer v. Everdingen was afwezig. Na de opening met gebed werden de notulen onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Op een desbetreffend verzoek van den heer H. C. v. d. Heuvel werd be sloten om hem per week 50 cent ver goeding te verleenen in de reiskosten van zijn zoontje, dat de Mulo-school in Waalwijk bezoekt. Ook aan den heer P. A. Kramer werd voor een soortgelijk geval 50 ct. per week toegestaan. Een desbetreffend verzoek vroeg om uitbreiding van het electrisch net in verband met een te bouwen pand aan den Kleiberg. De voorzitter deelde mede, dat de kosten voor de gewone leiding in dit geval 126.zou kosten en de straat verlichting 64. Aangezien het hier een groot pand betreft achten B. en W. het rendement van het hieraan ten koste gelegde be drag verzekerd, weshalve zij voorstel len aan dit verzoek te voldoen. Met algemeene stemmen wordt al dus besloten. Tot raadslid in de commissie voor de arbeidsbemiddeling te Almkerk, be noemt de voorzitter den heer E. v. d. Beek en tot plaatsvervangend lid den heer C. M. Donker. De voorzitter biedt hierna de ge meente-begrooting aan, die, wat den gewonen dienst betreft sluit op 86.862.37. Voor onvoorzien is 2000 geraamd, terwijl de post voor de werk loosheidsverzekering en werkverschaf fing is verlaagd tot 16.000. De voorzitter acht dit bedrag echter een slag in de lucht. De kapitaaldienst sluit op 1118.55. In de begrootingscommissie worden hierna benoemd de heeren G. v. d. Beek, de Graaff en Lankhaar. Aan de orde komt dan de herziening van de jaarwedden van de gemeente ambtenaren. Het gemeente-secretarie, aldus de voorzitter, is den laatsten tijd, in ver band met de bijzondere omstandighe den overbelast geweest met werk. De Nederl. Bond van gemeente-ambtena ren heeft naar aanleiding hiervan eeni- gen tijd geleden een verzoek gericht tot de gemeente-besturen om de jaarwed den van het betrokken personeel te verhoogen. Doordat toen juist de ver wisseling van den raad kwam is dit schrijven eenigen tijd blijven liggen. Door de mobilisatie is er overal een ge brek gekomen aan geschoold personeel, waardoor een der ambtenaren van het secretarie heeft gesolliciteerd cn in een andere gemeente^is benoemd. Hierdoor wordt het schrijven van den genoem den bond weer urgent en B. en W. meenen goed te doen er gedeeltelijk in toe te stemmen. Het College stelt thans voor om het salaris van den eersten ambtenaar te brengen op 1000.— tot 1500.— met 5 jaarlijksche verhoogingen. Voor zoo lang deze eerste ambtenaar tevens ge meente-ontvanger is, zijn deze grenzen 600 tot 1000 met 4 jaarlijksche ver hoogingen. Bovendien ontvangt hij 3 kindertoeslag vanaf het eerste kind en 100 per diploma, uitgegeven door de Nederlandsche Vereeniging van Ge meenten tot een maximum van 200.-. Het salaris van den tweeden ambte naar, die tot op heden slechts een gra tificatie heeft ontvangen, wordt be paald op 350450. Z.h.st. gaat de raad met deze her ziening accoord. Tot onderwijzeres aan de Lagere School te Babiloniënbroek werd geko zen mej. M. Goudriaan met 5 stemmen, 1 st. van onwaarde. Op de voordracht stonden: M. Goudriaan te Ouderkerk, H. Zevenbergen te Rotterdam, A. Prins te Oosterhout. Daar van de rondvraag niemand ge bruik wenscht te maken, wordt de ver gadering gesloten. TUINBOUWSTEUN ad 1.455.000. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat uit het Landbouw crisisfonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuinbouw zijn aan gesloten bij de Stichting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale en op den dag der uitkeering geacht kunnen wor den hun bedrijf alsnog uit te oefenen, steun zal worden verleend tot een be drag van ten hoogste 1.455.000. Ons Nederland. In het September—nummer van «Ons Nederland» het officieele maandblad der Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer, geeft de Directeur der Vereeniging de heer H. W. R. de Waal in zijn artikel «Doelbewustheid» aan belangheb benden bij 't Vreemdelingenverkeer den raad, voor hun propaganda een doelbewust werkprogramma volgens positieve richtlijnen op te stellen, en te breken met het gemoedelijk amateurisme en den sleur welke op op het gebied van ons binnenlandsch vreemdelingenverkeer nog hier en

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2