WEEKPRAATJE, BUITENLAND Zaterdag 30 September 1939 No. 77 De Echo van het Zuiden Tweede Blad HANSJE EN DE BEIJEN LEVE DE DISTRIBUTIE! Alle menschen wordenleugenaars. Een maand geleden was ik nog een gelukkig mensch. Ik kende den prijs van sigaren, tabak, van een partij bil jart en van een „drogen'' Bols, maar voor de rest wist ik van het leven geen kwaad en van de huishouding kende ik geen prijs. Wanneer men van mij m'n eerstgeboorterecht had willen koopen voor een goed bord snert, dan had ik gesteld dat ik toevallig zin in soep zou hebben gehad net zoo roekeloos gehandeld als wijlen Jacob, de zoon van Abraham, want noch met de waarde van het eerstgeboorterecht, noch met den prijs van linzen oftewel spliterwten, was ik op de hoogte. Maar nou weet ik precies, wat suiker kost en groene zeep en kippenvoer en wat dies meer zij in een huishouding. En ik weet, waarom je al die dingen noodig hebt en waarom je er niet bui ten kunt. Ze hebben me thuis volledig, wat je noemt, „in de huishouding gehaald Om met mijn mannelijke kracht te vech ten n.l. tegen den kruidenier en den sla ger en den melkboer en soortgelijke vijanden des volks. Die het er op schij nen te hebben toegelegd, om ons neu traal te laten verhongeren. o— Een maand geleden, juist twee of drie dagen vóór de oorlog uitbrak, was ik voor enkele weken naar elders getrok ken, teneinde daar in de vrije natuur, tusschen water, dennen, konijnen, eek hoorntjes, spechten en andere Onze Lieve Heersbeestjes, herstel te zoeken voor mijn door den langdurigen vredes toestand geschokte zenuwen. Traag drongen tot daar de berichten tot mijn huishoudinkje door over 't suikerfront, de zeeplinies en andere mobilisatie-aan gelegenheden, maar te klagen viel er niets. De bevolking was er vreed- en verdraagzaam en vreetzaam in zóó ge paste mate, dat er voor mij en mijn aanhang nog van alles viel mee te bik ken. Het meisje kon in den winkel al tijd nog een pondje suiker krijgen als we dat noodig hadden. -- Voor wie? vroeg ie enkel. Maar als het kind dan zei, dat 't voor dien raren meneer was uit het zomer huisje in het bosch, dan keek de krui denier ze enkel maar wat medelijdend aan: hij schreef wat op een papiertje en het meisje kreeg de suiker mee. t Ging alles best. Wel werd er druk gehamsterd in het plaatsje, maar er scheen van alles nog genoeg te zijn. Op 'n keer stond ik in een boekhandel een mooie prentbrief kaart uit te zoeken enfin, u weet hoe d«i gaat als een mensch op vacan- tie is. Onderwijl wordt een boeren- vroiiwtje geholpen. Nou nog een map postpapier, zegt zc. De winkelier smijt een map papier op ae toonbank en zegt: alsjeblieft, 'n dub beltje! Maar ze moest een veel zwaarder pakket hebben, zei ze. Asjeblieft, zegt de winkelier, een kwartje! Nou, daar moest ze d'r dan maar twee van ne men. Enneoo o ja, vijf en dertig post zegels van 't stuiver. Vijf en dertig pMensch, wat moet je met al die postzegels? Je schrijft neg geen twee brieven in een heel jaar, wed ik. -Ja maar, ze zeggen dat de post óók Guurder wordt Zóó, zóó! En nou denk jij: als ze de port voor brieven opslaan tot lx/2 cent, dan plak ik nog lekker zegels die mc een stuiver hebben gekost, hè? Sjuust! zegt het vrouwtje. En ze lacht slim. Mag dat soms niet? Dat weet ik zoo niet, antwoordt de winkelier. Maar voor „postzegels in het groot'- moet je op het postkan toor zijn, hoor. Dan ben je hier niet te recht. Toen ze weg was hebben we beiden, de winkelier en ik, eens hartelijk gela chen. Maar, zoo zei hij en nu was hij ernstig, ik zou toch wel eens willen zien, hoe op het oogenblik de kelder er uit ziet van zoo n mensch, die al aan 't hamsteren van postzegels is toegeko men! o Toen we thuis terug waren, werd het meisje naar onzen gewonen kruidenier gezonden om een pond suiker. Die keek in een zakboekje, bladerde, keek en bladerde nog eens en verklaarde toen dat ie tot zijn spijt geen suikerkristal- letje meer in huis had. We dronken een paar dagen thee en koffie zonder suiker en stuurden toen het meisje nog eens om een pond zoe tigheid enz. Het boekje kwam weer voor den dag, er werd gebladerd en ge snuffeld Maar, zei toen eindelijk de win kelier, mevrouw heeft de vorige week en de week tevoren óók geen suiker gehad. Het kind vertelde van onze drie- weeksche uitspattingen elders en de kruidenier had haar bij dat verhaal aangekeken als een rechercheur, die 'n aangehouden „bekende van de justitie" hoort vertellen dat ie de in zijn bezit bevonden Pontiac-wagen op het Am- stelveld in Amsterdam van een hem onbekenden prins van bekenden ko ninklijken bloede heeft gekocht. Het meisje kreeg een half pondje sui ker mee met de verzekering, dat zijn geheele voorraad uit nog geen dertien pond bestond, die hij over al zijn klan ten moest distribueeren over de loopen- de week. Zooals het met suiker ging, ging het ook met thee, koffie, kippenvoer, zeep enz. En we zouden omdat we niet ge hamsterd hebben al lang in den let terlijken zin om zeep zijn gegaan, ware de huishouding inmiddels niet aan mij overgedragen. Je moet hopeloos staan liegen, zei me m'n vrouw, anders krijg je zoowat niets meer. En aangezien jij bedreven bent in de journalistiek, zoo ging ze verderOch, wat ze verder zei, daar heeft de lezer ook eigenlijk niets mee te maken. Ik heb dezer dagen nog wel eens met andere eerlijke leugenaars gesproken. Liegen jullie tegenwoordig óók zoo? vroeg ik ze. En we hebben het elkaar bekend: wij, die niet hebbèn geham sterd, we moeten, let wel: we moeten ons de grootste leugenaars en falsaris sen betoonen om aan de helft te komen van wat we behoeven en normaal ver bruikten. Maar de hamsteraars worden be loond, want de winkelier zegt zoo: wie nou om de helft vraagt van wat ie in de vorige week en de week daarvoren haalde, is een goede vaderlander. Omwille van mijn arme ziel zou ik willen, dat de distributie werd inge voerd voor alle artikelen van dage- lijksch levensonderhoud. Dat is boven dien de eenige methode om een recht vaardige verdeeling te verzekeren van de voorraden, die -al zijn ze mis schien voor jaren genoeg thans on voldoende lijken, daarom duur moeten worden betaald en tenslotte in oneven redig groote mate terecht komen bij de brutalen en bij sommige bezitters van goed gevulde beurzen. M. OOST-EUROPEESCH STATEN BLOK RONDOM BERLIJN EN MOSKOU. Het uiteindelijk doel van de bespre kingen, die op het oogenblik op het Kremlin gehouden worden zal, naar men in meestal zeer goed ingelichte kringen alhier te kennen geeft, niets meer of minder zijn dan de vorming van een Oosteuropeesch statenblok, dat politiek en economisch uitsluitend met Duitschland en de Sovjet-Unie zou samenwerken. Dit blok, waarin Oostzee-staten en Balkan zouden worden opgenomen, zou dan een gebied beslaan, dat zich uit strekt van de Noordzee tot aan den Bosporus en van de Fransch-Duitsche grens tot aan den Stillen Oceaan. ESTLAND GEEFT TOE AAN MOSKOU S EISCHEN. Uit betrouwbare bron verluidt, dat de onderhandelingen tusschen de Sov jet-regeering en de Estlandsche afge vaardigden in Moskou hedenmiddag in feite zijn afgesloten. Het resultaat rechtvaardigt de ernstige vrees, die men sedert verschillende dagen in het ge heele Oostzeegebied kon vernemen. Estland wordt niet alleen gedwon gen 'n tienjarig hulp- en vriendschaps verdrag met de Russische regeering af te sluiten, doch bovendien moet 't voor den duur van den huidigen oorlog 25.000 man troepen voor het roode le ger binnen zijn grenzen opnemen. Deze zullen worden gelegerd in de haven Baltischport en op de beide Oostzee- eilanden Osei en Dagö. DOOR IET HOOGERS. Men beweert wel eens, dat dieren en zelfs wilde dieren nooit kwaad doen aan kleine kinderen. Nu is dit niet heelemaal waar, want er kunnen wel omstandigheden zijn dat deze die ren zo hongerig of hoos zijn, dat ze ook kinderen aanvallen, maar in de regel laten ze hen werkelijk met rust. Dit geldt voor groote en voor kleine dieren, voor viervoetige en voor in secten. Ik zal jullie hier een verhaal vertellen van een kleinen jongen, die heelemaal niet bang was voor bijen, hoewel iedereen hem voor deze dier tjes waarschuwde. Het is echt ge beurd. Aan het eind van de weg, waar Hansje woonde, stond het huisje van oom Henk, zooals hij door alle kin deren uit de buurt werd genoemd. Oom Henk was een aardige oude man met een lange witte baard. Hij kon heel mooi vertellen en was altijd even vriendelijk tegen de kinderen. Maar dat was lang niet het belangrijkste van dezen oom. Het belangrijkste stond in zijn tuin en het was het schuurtje met de bijenkorven. Daar konden de kinderen maar niet genoeg er naar kijken. Ze mochten er niet al te dicht bij komen, want oom Henk zei altijd: „Als er iets gebeurt en als een van de bijen je per ongeluk steekt, is het mijn schuld. Blijven jullie dus maar liever een eindje uit de buurt. Jullie mogen er vanuit de verte naar kijken!" Zelf zat oom Henk altijd vlak bij de korven, maar hij zei, dat de bijen hem kenden en dat ze hem nooit sta ken. Hansje was een speciale vriend van oom Henk en als hij maar even weg mocht van moeder, ging hij vlug naar het huisje aan het eind van den weg om een praatje met oom Henk te ma ken. Hij had al zoo vaak gevraagd of hij nu eens vlak bij de korven mocht ko men, maar oom Henk wilde het niet hebben. Eén keer had hij hem bij de hand genomen en was toen op een paar meter afstand van de korven gaan staan, waar de dieren druk heen en weer vlogen. Dat vond Hansje prachtig en hij riep vrolijk: „Dag bijtjes, dag!" Maar ook daarmee was hij niet te vreden en hij besloot om toch eens echt tot vlak bij de korven te gaan. Hij was niet bang voor die aardige dieren en ze zouden hem ook heus niets doen. Hij durfde best naar ze toe te gaan. Oj) een keer ging hij weer naar oom Henk, maar toen hij in de tuin kwam, zag hij oom Henk niet zoals anders op de bank bij bet schuurtje zitten. Hansje liep eens om het huis heen, maar nergens was oom Henk te vin den. Toen besloot hij om maar rustig op het bankje te gaan zitten en te wachten. Hij kon dan meteen naar de bijen kijken. Een tijdlang zat hij daar rustig, maar toen oom Henk nog steeds niet kwam, kreeg hij er genoeg van om zo stil op het bankje te zitten. Hij stond op en liep wat heen en weer. Een paar bijen vlogen om zijn hoofd. Hansje stak zijn hand uit en één van de dieren ging op zijn arm zitten. Aandachtig keek Hans naar 't dikke, wollige beest. Hij liet hem rustig over zijn arm wandelen en dacht er geen ogenblik aan om hem weg te jagen. Zonder dat hij het merkte was hij dichter bij de korven gaan staan en nu zwermden tientallen bijen om zijn hoofd. Hij keek naar alle kanten. Hij dacht er niet meer aan, dat hij niet zo dicht bij de korven mocht komen. De bijen zaten nu op zijn hoofd en armen. Ze kriebelden met bun poot jes en Hansje stond te lachen van plezier. Met de bijen op zijn armen ging hij nu vlak voor de korven staan. Wat was dat een gegons en gezoem Wat waren die kleine kleine diertjes toch ijverig in In Baltischport, de beste Estlandsche a bi Af r-icr-irt a am. haven aan de open Oostzee, zullen de ff Lfi y'5!I LfcYw R'GAL OP Russen een steunpunt voor hun vloot inrichten, op Osei en Dagö zullen even eens twee Russische vlootbasis en bo vendien op elk dezer eilanden een vliegtuigbasis worden ingericht. BEDRIJVIGHEID OP DEN RECHTEROEVER VAN DE MOEZEL. De Franschen melden een succesrijke plaatselijke operatie. Het Fransche legerbericht van Don derdagavond luidt: Een plaatselijke aanval van onze troepen op den Oostelijken oever van de Moezel is gunstig verloopen. Wij hebben gevangenen gemaakt. Sedert Donderdagmiddag twee uur, aldus Belga uit Luxemburg, wordt al daar een hevig en ononderbroken ka nonvuur gehoord. Luxemburg, 28 September. Verscheidene vliegtuigen van onbe kende nationaliteit vlogen om vier uur hedenmiddag over de hoofdstad van 't Groot-Hertogdom. Kort nadien werd hevig kanongebulder gehoord uit Zuid- Oostelijke richting. Vernomen wordt, dat de Franschen vanmorgen in de omgeving van Perl een tegenaanval hebben ondernomen en de Duitschers hebben verdreven uit de door hen kort te voren veroverde stellingen. Uit Schengen wordt bericht, dat de Fransche artillerie vanochtend ander half uur lang de Duitsche posities in de bosschen rondom Berg, ongeveer zes mijl ten Noord-Oosten van Perl, onder zwaar vuur heeft genomen. Het bombardement was zóó hevig, dat de nog nachtelijke hemel een zee van vlammen leek. Het bombardement begon opnieuw om 1 uur hedenmiddag en duurde zonder onderbreking om 4 'uur nog voort. DE HERZIENING VAN DE AMERIKAANSCHE NEUTRALI- TEITSWET. De senaatscommissie voor buiten- landsche zaken in Amerika, heeft goed keuring gehecht aan het nieuwe wets ontwerp betreffende de neutraliteit, dat opheffing van het embargo op den uit voer van wapens naar oorlogvoerende landen inhoudt. De goedkeuring werd aan het ont werp gehecht, nadat de commissie ge durende niet meer dan drie uur bijeen was geweest. De debatten over het wetsontwerp in den Senaat zullen Maandag a.s. beginnen. GEEN OLIELEVERANTIES DOOR SOVJET-RUSLAND AAN ENGELAND? Als repressaille zoo wordt ge zegd tegen het feit, dat Engeland goederenleveringen tegenhoudt, die voor Sovjet-Rusland bestemd waren, heeft Moskou de petroleumleveranties naar Engeland en de Britsche kolonies gestaakt. Dezer dagen zou nog een groote hoeveelheid petroleum van Ba- koe naar Alexandrië verscheept wor den, doch Rusland heeft de tanksche pen verboden uijt te varen. VERHOOGING VAN DE SOLDIJ IN BELGIË. Oproeping van reservisten. Gevolg gevende aan een wensch van de legerleiding, heeft de regeering haar toestemming verleend tot het weder- oproepen van een aantal nog niet ge mobiliseerde reservisten. Het zijn offi cieren, onder-officieren en soldaten van de transport-troepen en de intendance troepen. Zij zullen zich 1 October bij hun korps moeten voegen. Voorts is Donderdagmiddag in den kabinetsraad besloten, de soldij van de soldaten, die slechts 30 centimes per dag bedroeg, met ingang van 1 Octo ber op een franc per dag te brengen. NEGEN ENGELSCHE VLIEGERS ONTSNAPT VAN IJSLAND. Negen vliegers van de Britsche lucht macht, die op IJsland geïnterneerd wa ren, zijn Donderdagmorgen vroeg ont snapt met hetzelfde toestel, waarmede zij dezer dagen op IJsland gedaald wa ren. DE MOBILISATIE VAN DE FRANSCHE ZWARTE TROEPEN. Havas meldt dat de mobilisatie in de Fransche deelen van Afrika in de grootste orde heeft plaatsgevonden en thans geheel voltooid is. Havas voegt hieraan toe dat een groot deel van de zwarte bevolking dat niet gemobiliseerd is, alsnog vrijwillig dienst wenscht te nemen. Ook uit den Belgischen Congo zouden vrijwilligers komen. WAT ENGELAND ONDERSCHEPTE. Het Britsche Ministerie voor Econo- mischen oorlog deelt mede. dat in de week, die op 26 September eindigde, ruim 70.000 ton goederen onderschept en aangehouden zijn door de Britsche, contrabandecontrole. Onderschept wer- den23.150 ton ijzererts, 14.200 ton pe- troleumproducten, 7.200 ton mangaan, 7.600 ton oliehoudende zaden, 6000 ton bauxiet. 2.600 ton veevoer, 2.100 ton verschillende levensmiddelen, 1.300 ton vezels, 1.300 ton oliën en vetten, 1000 ton granen en 5.900 ton rubber. Voorts werd een aantal zendingen chemicaliën, katoen, wol, gom, harsen, hout, huiden en vellen en meststoffen onderschept. De goederen in kwestie werden vastgehouden, omdat er bewij zen waren, dat zij naar Duitschland werden verzonden. ;VV/ alsof ze geen oogenblik stil konden zitten. Het was een drukte in de bij- enschuur, alsof er een grote volksver huizing plaats vond. Hansje dacht er juist over om eens in de korven te kijken, toen hij plot seling hoorde roepen: „Hansje!" Dat was oom Henk, hij hoorde het al aan de stem. Hij draaide zich lachend om en keek zo, met de bijen op zijn ar men en gezicht naar zijn groten vriend. Maar deze lachte helemaal niet. Hij was zelfs erg boos. Ik heb je toch al zo vaak gezegd, dat je niet vlak bij de korven mocht komen", zei hij. „Als ze je steken is het te laatKom maar heel langzaam en voorzichtig naar me toe, dan vliegen ze misschien vanzelf wel weg." Hans begreep niet, waarom oom Henk zich zo druk maakte. Hij vond het zelf helemaal niet erg, dat de bij tjes op zijn gezicht zaten, het was wel een leuk gevoel Maar toen de bijen langzamerhand weer allemaal weggevlogen waren en Hansje naast oom Henk op het bank je zat, vertelde deze hem, waarom hij nooit zo heel dicht hij de korven mocht komen. „Deze keer is het goed gegaan en misschien gaat het nog een paar keer goed", zei oom Henk, „want de bijen zijn aardige dieren, maar het kan gebeuren, dat er een paar tussen zitten, die boos zijn en dan kunnen de mensen bijna altijd een korf voor doen, als ze vlak hij de bijen komen? En dan doen ze ook heel dikke hand schoenen aan, zodat de bijen niet meer kunnen steken. Zal je voortaan beter opletten?" En dat beloofde Hansje toen maar, hoewel hij nog steeds niet begreep, waarom die lieve bijtjes, die hem he lemaal niets gedaan hadden, niet op zijn gezicht en handen mochten zit ten EEN ZONDERLINGE HALTEPLAATS. De passagiers, die al dikwijls op een bepaalde autobus in Londen mee gereden hadden, merkten tot hun grote verwondering, dat de autobus plotseling van de gewone route af week en een zijstraat insloeg. De chauffeur begon harder te rijden en stopte een paar minuten later voor een politiebureau, dat toch geen hal teplaats voor autobussen was. Even later werd het raadsel opgelost. Een paar agenten haalden twee jonge mannen uit de bus. Het bleken inbre kers te zijn, die al enige tijd gezocht werden. Een rechercheur had de man nen herkend, toen ze in de bus stap ten, was toen zelf ook vlug ingestapt en had den chauffeur direct naar het politiebureau laten rijden. De beide inbrekers merkten het pas, toen het en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van nMerh^ai?(nVT0T eude is' V^teert uw voedsel niet. net bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrü te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen hm de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pllietjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5