n RECHTSZAKEN, NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. ■MS WASPIK. SPRANG—GAPELLE. DUSSEN. KAATSHEUVEL. GEERTRUIDENBERG. RAAMSDONK. WMimi DUITSCHLAND'S EN RUSLAND'S PLANNEN. MOSKOU. Het D.N.B. meldt dat de besprekin gen tusschen Von Ribbentrop en de Russische regeering vannacht geleid hebben tot drie overeenkomsten. De eerste overeenkomst bevat de de finitieve regelingen voor de kwesties voortvloeiende uit den vervallen Pool- schen staat, welke regeling wordt be schouwd als zeker fundament voor een duurzamen vrede in Oost-Europa. Duitschland en Rusland geven uiting aan hun opvatting dat het in overeen stemming zou zijn met de werkelijke be langen der volkeren, om aan den thans tusschen Duitschland, Engeland en Frankrijk bestaanden oorlogstoestand een einde te maken. Beide regeerinyen zullen gemeenschappelijk, eventueel in overleg met andere bevriende mogend heden trachten dit doel zoo spoedig mogelijk te bereiken. Wanneer deze pogingen zonder re sultaat zouden blijven, dan zullen En geland en Frankrijk verantwoordelijk worden gesteld voor de voortzetting van den oorlog, waarbij Duitschland en Rusland elkander wederzijds zullen raadplegen over de vereischte maatre gelen. De tweede overeenkomst bevat een regeling omtrent de nieuwe grenzen van Duitschland en Rusland in Polen. De derde overeenkomst bevat brief wisseling over economische samenwer king tusschen Duitschland en Rusland. Aan het bovenstaande wordt nader toegevoegd, dat de grenslijnen tus schen Duitschland en Rusland thans definitief geregeld zijn. Iedere inmen ging van derde mogendheden zal van de hand worden gewezen. Duitschland en Rusland zullen elk in hun nieuwe gebied de vereischte nieuwe regeling van staatszaken op zich nemen. Von Ribbentrop heeft vanmorgen om 10 uur den Italiaanschen gezant in Moskou- ontvangen. Hedenmiddag half één zal von Ribbentrop per vliegtuig naar Berlijn terugkeeren. Het Fransche legerbericht van vanmorgen luidt: Aan hel geheele front is het een kalme nacht geweest. Onze verken ningstroepen waren actief ten Westen van Saarbrücken. In het Russische legerbericht wordt gezegd dat de opmarsch naar de demarcatielijn in Polen wordt voort gezet, waarhij in Wit Rusland en de Westelijke Oekraïne nog tegenstand wordt ondervonden. 5 Poolsche regi menten werden gevangen genomen en ontwapend. Een escader Duitsche vliegtuigen dat Schotland trachtte te bereiken is door vliegtuigen der Engelsche lucht macht aangevallen en tot den terug tocht gedwongen. KNICKERBOCKER ANTWOORDT GöBBELS. Financieelc details. Reuter meldt uit Parijs, dat de Ame- rikaansche journalist Knickerbocker de uitdaging van Göbbels heeft aanvaard, om een meer gedetailleerd overzicht te geven van de bedragen die bekende nazi-leiders in Duitschland in het bui tenland hebben gedeponeerd. In een door hem onderteekend arti kel in de Paris Soir schrijft hij dat Göb bels, Göring, Hess, Ribbentrop, Ley, Himmler fondsen in verzekeringspolis sen in het buitenland in depot hebben gegeven, voor een bedrag van 34 mil- lioen dollar. Knickerbocker zegt, dat Göbbels drie agenten heeft gebruikt, te weten: Wil helm Achterberg, een vertegenwoordi ger van de uitgeverij Franz Eher Ver lag, die 1.850.000 dollar in de safes van epn Duitsche importmaatschappij te Buenos Aires heeft gedeponeerd: voorts Thomas Bucher, een lid van den pro- pagandastaf van Göbbels, die met hulp van de Kreisland maatschappij aandee- len voor een waarde van 2.480.000 belga's in Luxemburg zou hebben ge deponeerd en voorts Paul von Bodde- heim, die voor Göbbels te Osaka een bedrag in Japansch geld voor een waar de van 465.000 pond sterling zou heb ben ondergebracht. Voorts maakt Knickerbocker gewag van levensverzekeringspremiën voor Göbbels en zijn vrouw, welke zijn afge sloten door de Dortmunder Union Brauerei in guldens, dollars, Zwitser- sche francs en Duitsche marken. Knickerbocker geeft dan dergelijke details over beleggingen van andere Duitsche leiders te beginnen met von Ribbentrop, van wiens drie agenten een heer Eylau, een neef van Henkei, den champagnefabrikant en schoonvader van von Ribbentrop, er een zou zijn. Deze agenten hebben een som van on geveer 165.000 dollar gedeponeerd bij Nederlandsche en Zwitsersche banken. In tegenstelling met andere Duitsche leiders zou von Ribbentrop ook geld hebben ondergebracht bij Fransche banken, waarbij Knickerbocker op merkt dat Ribbentrop altijd de moge lijkheid van vrede met Frankrijk voor oogen heeft gestaan. Ribbentrop's ver zekeringspolissen zouden volgens Knic kerbocker zijn geplaatst door vrienden van hem in den wijnhandel. Vervolgens behandelt Knickerboc ker de buitenlandsche beleggingen van Göring en noemt hij vier agenten die hun bemiddeling verTeend hebben en vervolgens geeft hij een specificatie van het Amerikaansche aandeelenbezit van Göring. Ley is volgens Knickerbocker niet zeer gelukkig geweest, want een van zijn agenten Muckermann genaamd, is veroordeeld wegens hoogverraad en 'n tweede, Richter geheeten, geraakte be trokken in een fraude-schandaal en is in Dachau gestorven. Twee andere agenten van Ley hebben echter, vol gens Knickerbocker, gedurende de zes maanden die aan den oorlog vooraf zijn gegaan iedere maand een bedrag van 60.000 dollar naar het buitenland overgebracht en voor het grootste deel naar Zuid-Amerika. V/at Himmler betreft merkt Knic kerbocker op dat de leider van de Ge stapo niet gebruik heeft gemaakt van banken, doch dat hij ongeveer 2 mil- lioen dollar in handen van vrienden van hem in Zuid-Amerika, het nabije Oosten en Finland heeft gesteld. Knickerbocker zegt dat hij aan zijn inlichtingen komt door eenige experts die een bijzondere positie in de financi- eele en bankwereld innemen en die over gegevens beschikken, waarvan anderen veel moeilijker kennis kunnen nemen. Hij had geen vergunning gekregen om zijn gegevens te publiceeren in vredes tijd, maar nu kon openbaarmaking vol gen op uitdaging van Göbbels, die heeft verklaard dat Knickerbocker voor zijn uitdaging vluchtte en er niet op kon antwoorden. Het is mogelijk, zoo besluit Knickerbocker, dat agenten van Göb bels mij Zaterdag te Southampton heb ben gezien, doch niemand heeft me aan land zien gaan. ENGELAND KAN 3000 VLIEGERS PER MAAND „AFLEVEREN". Een hoog officier van de Royal Air Force heeft verklaard, dat Groot-Brit- tannië drieduizend piloten per maand kan afleveren. In de dominions hebben 300.000 candidaten zich aangemeld voor dienstneming bij de luchtmacht. Diefstal van f 115 te Heusden De 65-jarige timmerman A.C. te Heusden, gedetineerd, verscheen voor de rechtbank te 's Hertogen bosch ter zake, dat hij op 17 Augustus'39 te Heusden f 115. had weggenomen van C. Mooikind, na te voren het geldkistje waarin zich dat geld bevond, met een valschen sleutel te hebben geopend. Verdachte gaf het ten laste gelegde toe en kon zijn daad slechts toe schrijven aan verstandsverbijstering. Vroeger heeft hij meerdere vonnissen gehad, maar hij heeft zich langen tijd goed gedragen. Twintig jaren geleden werd hij het laatst veroor deeld, eveneens wegens diefstal. De Officier van Justitie eischte tegen hem een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van voor arrest. Verdediger Mr. Pulles te Oss sloot zich aan bij het reclasseerings raport, waarin werd geconcludeerd tot een voorwaardelijke veroordee ling met plaatsing in een gesticht in verband met de drankzucht van verdachte. Vonnis over 14 dagen. VEEVOEDER-BONNEN. Wij vestigen de aandacht op de ad vertentie betreffende de veevoeder bonnen in de gemeente Sprang-Capelle (zie le blad, 4e pagina). SPRANG. Predikbeurten Zondag 1 October 1939: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur Ds. Vollebregt van Oude Tonge; bevesti ging in het ambt van Ds. Sierag: nam. 2 uur intrede van Ds. Sierag, overge komen van Herkingen. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. drie uur Ds. van Lummel. Naar wij uit goede bron verne men worden alhier besprekingen ge voerd om te komen tot de oprichting van een Chr. Huishoudschool. CAPELLE. De voetbalvereeniging „Wit-Zwart" speelt a.s. Zaterdagnamiddag voor de competitie van den Bral). Voetbalbond te Werkendam tegen „Nova" aldaar. Pas op! Er is een R in de maand van Regen, vocht en onbehagen zijn voor U vaste voorboden van pijn en ongemak. De komende maanden zijn de maanden voor Uw rheumatiek. Neem ditmaal bijtijds Uw maatregelen! Lijdt niet lan ger wéér willoos pijnen, die ge voor komen kunt. Neem Kruschen Salts! Menschen, die regelmatig een bloed zuiverende kuur met Kruschen doorma ken, weten niet wat rheumatiek is. De aansporende werking van Kruschen Salts op lever, nieren en ingewanden, zorgt dat het bloed gezuiverd en vrij gehouden wordt van overdaad en scha delijke zuren, die meer en meer inwen dig Uw lichaam verontreinigen, oor zaak zijn van de ondragelijke pijnen en het leven maken tot een last. Daarom: wéés geen willoos slachtoffer. Neem Kruschen en doe het bijtijds ivruschen Salts, verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. Tot waarnemend hoofd der O.L.- school in den Biesbosch, gemeente W erkendam, is benoemd de heer J. Qui rijns alhier. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des avonds half zeven op te treden Ds. Oostenbrug. VRIJHOEVE-CAPELLE. Vanwege de Coöp. Zuivelfabriek Melkinrichting „De Toekomst", werd dezen zomer een cursus in het melken gege\ en, welke door 30 deelnemers werd gevolgd. Aan het examen, dat op 25 en 26 September ten overstaan van den Rijkszuivelconsulent en twee des kundigen werd afgenomen, onder wierpen zich 24 leerlingen, waarvan aan de volgende 22 een diploma kon worden toegekend: 1 Gcrardus v. Beers K'heuvel 150 p. 2 Johannes Vos, Capelle 155 p. 3 Nic. Ger. Verschure K'heuvel 150 p. 4 Hubcrtus Kuijsters 156 p. 5 Martinus v. d. Schans 171 p. 6 Wilh. A. v. d. Hoven 161 p. 7 Hendrik Maijers 164 p. 8 Arn. Adr. Stam 155 p. 9 Gerrit Zwart 152 p. 10 Adr. Ger. Rombouts 152 p. 11 Dirk de Rooij Capelle 170 p. 12 Joh. Adr. Rekkers 155 p. 13 Adrianus Wagemakers 155 p. 14 Nicolaas v. Kuijk, K'heuvel 144 p. 15 Adr. Joh. Huijbregts 164 p. 16 Adr. Jac. Bossers 176 p. 17 Adrianus Zwart 158 p. 18 Adrianus van Noije 150 p. 19 Adrianus Rombouts 179 p. 20 Leon. Jac. Huijbregts 164 p. 21 Jac. Leon. Huijbregts 171 p. 22 Adriaan Versteeg 161 p. Tot tijdelijke onderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool alhier is aangesteld onze dorpsgenoote Mej. A. Wijtvliet. Woensdagmiddag reed de bestel wagen van de firma Dekkers Co. ter hoogte van de Steeg met het nemen van een bocht met vollen gang tegen de heining naast het huis van de Kin deren de Rooij. Poort met palen wer den afgereden, de auto had geen scha de en kon gewoon verder gaan. 8 Predikbeurten Zondag 1 October 1939: Ned. Herv. Kerk alleen v.m. half tien Ds. R. de Bruin. Tot tijdelijk onderwijzer te Eind hoven is benoemd onze dorpsgenoot de heer W. de Rooij. Tot heden was dhr. de Rooij behulpzaam aan de R.K. Jon gensschool alhier. Het door de gemeente'ter verbe tering van het verkeer voor slooping aangekochf pand is thans geheel opge ruimd. Wanneer men nu het geheel in oogenschouw neemt, is het bijna niet te gelooven dat men zich voorheen heeft kunnen behelpen met den vroe- geren toestand ten opzichte van den toegang tot een der drukste straten der gemeente. Wanneer het opgezette plan geheel is afgewerkt, zal men pas besef fen wat nuttige verbetering hier is tot stand gebracht. De toestand van den heer C. Savel- kouls, die bij de slooping van het huis ernstig werd verwond, is naar wij ver nemen, gelukkig vooruitgaande. Diamanten huwelijksfeest. Zondag 1 October zijn de bewoners van de wijk Gasthuisstraat in de zaal van den heer Jan v. Dun bijeengeroe pen om te beraadslagen wat kan ge daan worden voor 't diamanten huwe lijksfeest van het echtpaar Laros-Da- inen in het Gasthuis alhier. Des-nieuws. De eerste competitie-wedstrijd tegen St. Michiels-Gestel was voor de Dessers te gemakkelijk. Vanaf het begin namen de Sport parkbewoners het heft in handen en de stand werd regelmatig opgevoerd tot 50, waarmee re rust inging. Na de thee zien we hetzelfde spel- beeld. Gestel doet enkele pogingen om den achterstand te verkleinen, doch dit lukt niet. Smit brengt den stand op 60, waarna Gestel aan Des nog een punt cadeau doet, 70. Een vinnige aanval brengt Gestel een tegenpunt, 71. Des zet de tanden nog eens op el kaar en verhoogt de score tot 101 waarmee het einde komt. Zondag wordt het tegen V.S.V. een zwaardere wedstrijd. Nu de competitie zoo goed is ingezet, verwachten we, dat ook nu allen hun uiterste best zullen doen om de punten mee naar Kaats heuvel te brengen. De Valken hebben echter een uitstekende ploeg. Dessers, houdt daar terdege rekening mee. Des 2 bindt den strijd aan tegen S.V.G. (Roda). We zijn benieuwd hoe onze reserves het er in dezen eersten wedstrijd afbrengen. Des 3 komt voortaan uit in de derde klas en speelt om 12 uur thuis tegen W.V.B. uit Waalwijk. Dit wordt op passen jongelui. DES 4 is ook gepromoveerd en komt tegen S.S.S. uit in Udcnhout. Met dit al staan de Dessers Zondag voor zware wedstrijden. We verwach ten goede resultaten, wat mogelijk is, als allen zich volledig geven. Maandagavond heeft om 8 uur een algcmcene ledenvergadering plaats in het café van den heer L. van Berkcl. Op de agenda staat o.m. het kiezen van nieuwe aanvoerders. Afscheidsavond. Woensdag had in de groote zaal van de R K. Gildenbond 'n afscheids avond plaats van den scheidenden chef van de Coöperatieve vereeniging «Broederhulp» de heer Fr. van der Lee, die benoemd werd aan de R.K. Coöperatie te Delft. Er was zeer veel belangstelling voor dit feit. De leiding van den avond berustte bij den heer J. Beerens voorzitter van de Coöperatie. Hij opende de rij der sprekers, door den groei van de vereeniging gedurende de 22 jaren dat zij geleid is door den heer van der Lee in revue te laten passeeren. In 1917 een bedrijf op den rand van liquidatie is Broederhulp door de practische ijver en de voortvarend heid van den leider geworden tot een der beste bedrijven van het land met filialen in Waalwijk en Loon op Zand en een omzet zooals weinige coöperaties kennen. Namens het bestuur en de leden bood hij den heer van der L. een staande klok aan met de beite wenschen voorde toekomst. Mej M. v. Tilburg sprak woorden van dank en waardeering namens het kantoorpersoneel, dat in den cooperatiechef een kundige patroon en tot werken stimuleerend voor beeld vond. Namens kantoor- en winkelpersoneel bood zij een pracht schemerlamp aan. De heer C. Roestenberg huldigde namens de leden bij wien de leider hooge waardeering genoot voor de zaakkundige wiize waarop hij hunne belangen behartigde, wat bleek uit de hooge dividenden die jaar op jaar konden worden uitgekeerd. Ook buiten de leden genoot de heer van der Lee, de waardeering van alle weidenkenden voor de stipt eerlijke wijze van den handel die de Coopera tie in de concurrentie wist te houden. De heer G. Grootswagers bracht dank voor het vele, dat de heer v. d. Lee deed om de socisle nooden te helpen lenigen en voor den steun bij voortduring genoten, als de R.K. W.V. een beroep op hem deed, of voor de werkloozen hulp gevraagd werd. De heer Bos die namens het werkpersoneel sprak, gaf zijn hulde een humoristisch tintje door zijn capaciteiten als conferencier-humo rist aan te wenden om in zang en rijm den scheidenden chef te huldigen. Aan mevr. van der Lee werden bloemen aangeboden. De heer van der Lee dankte voor de betoonde hulde er op wijzende, dat het bedrijf momenteel finantieel krachtig is en zich nog steeds ver sterkt. Hij noemde het voor 't bedrijf zeer nuttig, dat het eens door een ander geleid werd. Hij stelde zich in de naaste toekomst gaarne dispo nibel zoo er op zijn hulp beroep mocht worden gedaan. Met een gulle tractatie werd het verdere van den avond gesleten in gezellig bijeenzijn, waarbij de heer Ros door zijn liedjes en voordrachten er de stemming goed wist in te houden. LOON OP ZAND. Jubilé Dokter Smals. Op Donderdag 28 September her dacht de Weled. Zeergel. heer dokter Smals alhier den dag, dat hij vóór 12*/2 jaar in ons dorp in praktijk trad. Dat onze dokter zeer vele blijken van be langstelling ontving, zoowel van inge zetenen als vreemdelingen, behoeft nauwelijks betoog. De heer v. Meisvoort, die gedurende die jaren als chauffeur-tuinman bij dokter Smals in dienst is, ontving als blijk van waardeering een gouden hor loge. Wegen verbetering. De verbetering der wegen Loonop- zandde Moer en LoonopzandUden- hout is in uitvoering Naar verluidt zal nog voor den winter een deklaag wor den aangebracht, terwijl het z.g. geslo ten wegdek eerst na den winter zal aangebracht worden. De mengmachine in de Gasthuisstraat zal daarom den geheelen winter daar blijven opgesteld. Gemeenteveldwachter. De nieuwe gemeenteveldwachter voor onze plaats, de heer A. J. v. d. Leijgraaf, tot nu toe veldwachter te Luijksgestel, zal begin October in dienst treden. De uitreiking der distributiestam kaarten op Woensdag, Donderdag en Vrijdag heeft in deze gemeente een zeer goed verloop gehad dank zij de goede indeeling in drie wijken der gemeente. Langer wachten dan 5 minuten was een zeer hooge uitzondering. Zij die om een of andere reden op bovenvermelde dagen niet zijn geweest, kunnen de kaarten Woens dag a.s. des middags tusschen 2 en 4 uur afhalen. De aandacht zij erop gevestigd dat de stamkaarten voorzien moeten zijn van een handteekening van den drager, uitgezonderd de kaarten der kinderen beneden den leeftijd van 14 jaar. RAAMSDONKSVEER. Het bestuur van het Wit Gele Kruis, alhier is alvolgt samengesteld: Voorzitter F. van Gerwen; secretaris J. van Gerwen; penningmeester J. van Laarhoven; leden Mevr. Thuring Ba. Broeders en Ant. A Verschnuren In de veilingsgebouwen te Lisse is men thans begonnen met op groote schaal tot veevoeder vermalen van het surplus aan bloembollen, dat door de regee ring is opgekocht. Een kijkje in een der veilingsgebouwen, waar groote par tijen onverkoopbare bloembollen gereed liggen om gemalen te worden.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6