H deBont-v.Hulten Plaatselijke Berichten. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Heerenkleeding naar maat e A :ji£VERTRM^ R.K. H. B. S. Het aantal leerlingen der H.B.S. be draagt bij 't begin van den nieuwen cursus 128. Uit onderstaande specificatie blijkt wel zeer duidelijk, dat deze school in den waren zin des woords een streek school is. Uit niet minder dan 14 ge meenten zijn leerlingen aanwezig. Aantal leerlingen op 15 Sept. 1939: Klas Ia 19 Klas Ib 18 Klas II x-» 28 Klas III 34 Klas IV 15 Klas V 14 Totaal Afkomstig uit Waalwijk uit Drunen uit Raamsdonk uit Kaatsheuvel uit Geertruidenberg uit Waspik uit Sprang-Capelle uit Eethen uit Wijk c.a. uit Heusden uit Nieuwkuijk) gem. uit Vlijmen Vlijmen. uit Made uit Overasselt 128 58 14 lü 9 8 7 5 4 3 3 (2 (2 2 1 Totaal l28 Hiervan zijn 114 R.K. en 14 Prot. Wij vernemen dat de nieuwe moderator der R.K. H.B.S. reeds doen de is met de organisatie van een Jong- studenten vereeniging onder de leer lingen dezer middelbare school. R.K. MIDDELBARE HANDELS AVONDSCHOOL WAALWIJK. Het aantal leerlingen voor het nieu we schooljaar is a.v. over de verschil lende klassen verdeeld: Klas Ia 19 Klas Ib 19 Klas II 28 Klas III 24 Klas IV 16 Klas V 26 Totaal 132 AVOND-CURSUSSEN RIJKSSCHOOL VOOR LEERLOOIERS EN SCHOENMAKERS. De uitslag van de inschrijvingen voor tie winteravondcursussen is als volgt: Modelleeren 28 Snijden van leder 45 Stikkerij jongens 12 Stikkerij meisjes 13 Handzwikken 40 Machinezwikken 30 Onderwerk en Uitpoets 24 Totaal voor de schoen makerij-af deeling 191 Voor de looierij af deeling zal met de 10 inschrijvers overlegd worden of het mogelijk is een cursus te geven. De cursussen aan de schoenmake- rij-afdeeling zijn alle vol bezet, terwijl aan de stikkerij-afdeeling meisjes één der meisjes in de reserve geplaatst zal worden, tenzij het aantal meisjes, dat 'dit jaar wel bijzonder laag is, nog stijgt tot minstens 22. In dat geval zal nog een stikkerij-avond worden inge^ legd. De toeloop was grooter dan ooit te voren. Ook de dagscholen zijn zeer goed hezet. Uit bovenstaande gegevens ziet men dat de belangstelling voor 't on derwijs op verschillend terrein, waar van Waalwijk meer en meer 't cen trum wordt, dit jaar weer zeer groot is. Als nu de inschrijving voor de Ge meentelijke Teekenschool dienover eenkomstig is, mogen we dubbel te vreden zijn. IN MEMORIAM JAN QUIRIJNS. In den ouderdom van 61 jaren is te Bussum overleden de geboren Capel- lenaar en oud-Waalwijker de heer Jan Quirijns. IDe heer Jan Quirijns, die op 't oogenblik de functies van onder-direc teur van 't Uitvoerend-bureau Leder en van 't Rijksbureau Huiden en Le der bekleedde (vroeger directeur van 't H.L.S.), was in de huiden- en le derkringen een algemeen bekende en zeer geziene figuur. Stammende uit een achtenswaardi ge Capelsche en Langstraatsche fami lie was de overledene in Capelle en Waalwijk, waar hij vele jaren woonde een gerenomeerde leerlooierij en huidenbedrijf uitoefende, welk laatste later naar Rotterdam werd overge plaatst, algemeen geacht bij z'n za kenrelaties, maar niet minder bij zijn vele vrienden. PROPAGANDA-VERGADERING K. A. V. Maandagavond om 8 uur houdt de K. A. V. een propaganda-avond, spe ciaal bestemd voor fabrieksmeisjes. Mej. Strenga uit den Haag zal hier een spreekbeurt vervullen. Bovendien staat op de agenda... tractatie... Een mooie daad endito voorbeeld. Naar men ons mededeelt heeft de heer Ivo van Haren aan het perso neel derletferfabriek bekendgemaakt dat hij met het oog op de huidige omstandigheden besloten heeft het loon van zijn gehuwd personeel met 10% en dat der ongehuwden met 5% te verhoogen. Doktersfonds R. K.W.V. Het Doktersfonds van de R. K. W. V. houdt Woensdag a.s. in de groote zaal van den Gildenbond een algemeene huishoudelijke vergade ring. De agenda vermeldt o.a. het finan cieel verslag en de verkiezing van een bestuurslid, wegens overlijden van J. Leijlens, waarvoor door het bestuur de heer P. Kelder candidaat is gesteld. Verder moet nog een voorzitter en wegens periodieke aftreding van den beer A. Kerkhof een lid der con trole commissie worden benoemd. Voorts komt er nog een wijziging van de contributie-regeling en een nieuw tarief voor de ziekenhuisver- pleging aan de orde. Een uiterst belangrijke vergadering dus, die aanvangt om 8 uur. ERNSTIGE AUTO-BOTSING OP DEN HOEK VAN DE BESOIJEN- SCHE STRAAT. Grootestraat 231 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast BILJARTEN. Hedenavond speelt „Het bandspel" in haar clublokaal van den heer Frans van Hclvoirt een biljartwedstrijd tegen de Drunensche biljartclub „B.J.C." Daar beide eerste zestallen op volle sterkte uitkomen, zal er van goede bil- jartsport te genieten zijn. ONZE ILLUSTRATIE. Oorlogstijden brengen verrassingen. Meestal geen aangename. Temeer ver heugt het ons daarom U niet een of andere tegenvaller te moeten melden. Integendeel, wij hebben goed nieuws: Uw Illustratie in een nieuw, handi ger, moderner formaat! Oordeel zelf. Een verbetering zult U ongetwijfeld constateeren. De inhoud komt veel beter tot zijn recht. De Il lustratie „sterft" tegen het einde „niet uit", zooals dikwijls onvermijdelijk het geval is. De lezers worden tot het ein de geboeid, vooral waar de inhoud be- langj.7/k is uitgebreid en 't blad „elck wat wils" geeft. LUXOR BIOSCOOP. „De laatste trein uit Madrid." De speling van het noodlot heeft gewild, dat de film De laatste trein uit Madrid» in verband met den oorlog weer opnieuw actueel is ge worden. Deze prachtige rolprent is dan ook zeker volle zalen waard, want het is een aangrijpend werk. dat geen partij kiest, het lot van enkele, door den Spaanschen burger- oorlcg geteisterde menschen ver handelt, en een schril licht werpt op de gruwelen van den oorlog. Naast de uitstekende film-tech. nische uitvoering dient vooral de aandacht te worden gevestigd op het uiterst bekoorlijke spel van de hoofdrolspelers. De begaafde Dorothy Lamour is hier een jonge Spaansche schoone, van goeden huize, wier liefde noet kiezen tusschen 2 trouwe vrienden. Haar tegenspeler, Gilbert Roland is een politieke gevangene, die des noods zijn leven wou willen geven voor één dag vrijheid, een dagsamen zijn met zijn geliefde. AnthonyQuinis als broeder van den tweedeen kapi tein Alvarez uitmuntend Hij achtte vriendschap van hooger belang dan vaderlandsliefde. Verder zien we nog Karen Morley, die als internationaal avonturierster prachtig op haar plaats is. Zij beging een moord om een gevangene te redden. »De laatste trein uit Madrid»... de laatste trein uit een belegerde stad... de laatste trein uit een mo derne hel der verschrikking een trein met plaats voor honderden, terwijl duizenden zouden willen Twee personen ernstig gewond. Woensdagmiddag kwart over vijf is op den hoek van de Besoijensche straat en de Grootestraat een ernstig ongeluk gebeurd. De heer W. de Graaff-Zijlmans, die Dinsdag eerst uit den militairen dienst was gekomen, reed met zijn luxe auto, waarin nog gezeten waren zijn 23-ja- rige dochter, mej. Dina de Graaf, zijn schoonzuster, mevr. v. d. Meijden-Zijl- mans en haar 18-jarige dochter, mej. C. v. d. Meijden, die beiden uit Nederl. Indië afkomstig waren en met verlof in ons land vertoefden, in de richting Waspik. Op het zelfde oogenblik, dat de heer de Graaff de betreffende hoek wilde passeeren, naderde vanuit de Besoijen- schestraat een vrachtwagen van de fa. Vissers uit Drunen, bestuurd door den chauffeur P. C. uit Herpt. Naast P. C. waren nog 2 andere per sonen gezeten. Waarschijnlijk doordat de heer de Graaff heeft moeten uitwijken voor een kar, (zekerheid hieromtrent is nog niet te verkrijgen), kwamen beide auto's met elkaar in botsing. Door den geweldigen slag ijlden om wonenden naar de plaats des onheils. De wagen van de Gr. was met de motor onder den vrachtwagen gereden en van voren geheel vernield. Ook de wagen van de firma Vissers werd ernstig beschadigd. Omstaanders, geholpen door eenige leden van de E.H.B.O. wisten de inzit tenden van de luxe auto te bevrijden. De heer de Graaff, zijn schoonzuster en nichtje werden in het kantoor van de cartonnagefabriek van Meijer en Cou- vée binnengedragen, terwijl mej. D. de Graaff in de woning van Klerks aan den overkant werd ondergebracht. Dr. Winkelman uit Sprang, die even later passeerde, verleende de eerste hulp. Eenige oogenblikken later ar riveerde ook Dr. Kolster. De genees- heeren lieten de vier slachtoffers naar het ziekenhuis vervoeren. De bestuurder ,die er aanvankelijk 't ergste aan toe leek te zijn, bleek later zijn schouder ontwricht te hebben en kon nog denzelfden avond per auto naar zijn woning worden vervoerd. Mej. C. v. d. Meijden werd in obser vatie gehouden en kon Donderdagmor gen naar haar familielid alhier worden vervoerd. Mevr. v. d. Meijden en mej. D. de Graaff hadden beiden een hersenschud ding bekomen en bleven ter verpleging in het ziekenhuis. De laatste had boven dien nog enkele hoofdwonden gekregen voornamelijk veroorzaakt door het ver splinteren van de voorruit. De drie inzittenden van de vracht auto kwamen met den schrik en enkele onbeteekenende wonden vrij. Het verkeer, dat op dit drukke punt circa 2 uur was gestremd, werd door de gemeentepolitie en marechaussee s omgevoerd. In den loop van den avond arriveer de de verkeerspolitie uit Den Bosch, die een minutieus onderzoek instelde. De gemeentepolitie onderzoekt ver der de schuldvraag. Naar wij thans vernemen is de toe stand van Mevr. v. d. Meijden en mej. D. de Graaff redelijk wel. DPA ISlfiA-vAN-VALKEl ®JRC L\. (F- ZACHT VAN SMAAK - PRUS 70 ct* - vei trekken in een film vol dra matische handeling, vol emotie.., DE dag uit het leven van tien arme, gepijnigde menschen, opgesloten in een gebombardeerde stad... Tien menschen... tien menschelijke ka rakters... tien menschenzielen met hun angst en vertwijfeling, hun wanhoop, hun stervensnood.,., maar ook met hun moed en hun trots, hun fierheid en hun trouw Zoo ooit een film een onderwerp behandeld heeft, dat er een was voor élk publiek dan is het »De laatste trein uit Madrid. Het verhaal is te spannend en te schoon om het hier reeds te gaan verklappen wij laten dit over aan Luxor. MUSIS SACRUM, „Kapitein Mollenard". Musis hrengt deze week een van de beste Fransche films, getiteld »Capitaine Corsaire», in de Neder- landsche bewerking gebracht onder den naam van «KapiteinMollenard.» Harry Baur bereikt hierin een spel van zeer hoog niveau en doet velen versteld staan van zijn schitterende typeering. Als ruwe zeeman, die slechts de zee en zijn manschappen lief heeft acteert de Fransche karakterspeler voortreffelijk. Do jr zijn uiterst begaafd spel komt de scherpe tegenstelling met zijn klein-burgerlijke vrouw, welke rol wordt gespeeld door Gabrielle Dor- ziat verdienstelijk tot uiting. Albert Piéjean, Pierre Renoir en Jacques Baumer, om er slechts enkelen te noemen, geven door hun begeesterend spel nog meer kleur leven aan dit werk. Het avontuur in deze film is van goed gehalte en heeft reeds overal den toeschouwer tot het einde ge boeid. Harry Bauer is hier de ruwe, maar uitmuntende kapitein Mollenard van het Fransche koopvaardijschip »De Minotaure» dat met contrabande op weg is naar Chineesche haven Shanghai. De maatschappij lijdt geregeld verliezen en schuift hiervan de schuld op haar kapitein Mollenard, van wien zij zich maar al te gaarne zou ontdoen. De heeren weten te bewerken dat »de Minotaure» in Hongkong wordt doorzocht, maar dank zij de handig heid van Mollenard, vinden de autoriteiten niets verdachts. InShjanghai zien we dan een strijd op leven en dood tusschen Mollenard met zijn mannen en een geheim zinnig personage, Bonneret. Deze kamp blijft onbeslist en »de Mino taure» zet koeis naar Saigon, om daar haar lading wapenen van de hand te doen Wij hebben nu genoeg verteld om U een denkbeeld te geven van de boeiende avonturen en het schitte- reude spel, dat U deze rolprent schenkt en laten het overige gaarne over aan Musis. GEVONDEN VOORWERPEN. Bij de gemeentepolitie alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de vol gende gevonden voorwerpen: Een rozenkrans en een paar zwarte regenpijpen. KATHOLIEKE ILLUSTRATIE. 28 Sept. '39, no. 52. Het laatste nummer van den drie-en- zeventigsten jaargang ligt al weer voor ons. Een heel jaar lang heeft de K. I. weer het beste gegeven van wat zij ge ven kon, leerzame foto-series, boeiende verhalen en romans, deskundige rubrie ken en goede kleurprenten. Blijkens de uitvoerige aankondiging van de redac tie op pagina 2 zal de K. I. ook in den nieuwen jaargang weer al haar krach ten inspannen om nog meer en nog be tere stof te geven dan in den afgeloo- pen jaargang. Nu de bespreking van nummer 52: Het opent met een foto-serie „In Octo ber de Rozenkrans-maand", mooie fo to's van menschen, die allen bidden voor den vrede. Mr. E. Rusman, de be- GEMEENTE-TEEKENSCHOOL WAALWIJK. Het belang van den toekomstigen schoenmaker. De directeur van de Gemeentelijke Teekenschool heeft goed werk gedaan door in eene circulaire de aandacht der fabrikanten en der candidaat- schoenmakers te vestigen op den be langrijken cursus in vakteekenen enz. toegepast op de schoennijverheid. Hij zegt daarin o.m. als volgt: Voor den aanvang van den cursus 19391940 op 3 Oct. a.s. wenschen wij de aandacht der H.H. Patroons en Werkgevers in de Schoenindustrie, te vestigen op het groote belang dat de jongelui, in genoemde industrie werk zaam, hebben bij het onderwijs, dat in onze School gegeven wordt in de ver schillende vakken die rechtstreeks be trekking hebben op de schoennijver heid en welker kennis voor een goed vakman onontbeerlijk is. In onderstaand programma vindt men de nadere omschrijving der spe ciale vakken, die behalve de gewone onderwijsvakken (taal-, rekenkunde en vakhandteekenen) aan onze school onderwezen worden. Wij verzoeken U derhalve vriende lijk deze circulaire met onderstaand onderwijsprogram een plaats in Uwe fabriek te willen geven en de jongelui, die voor genoemd onderwijs in aan merking komen, op het groote nut, dat voor hen in 't volgen van onzen cursus gelegen is, te willen wijzen. Belanghebbenden kunnen zich voor 3 Oct. a.s. laten inschrijven ter ge meente-secretarie of bij ondergetee- kende. Leeraar Jac. Bergmans. 2e Klasse. Teekenen van leesten in eenvoudigen stflnd. Afnemen, opmeten en uitslaan van leestcopieën. Teekenen van de hoofdtypen der schoenen (molière, derby, pump, riemschoen, enz.) en overbrengen daarvan op leestcopieën. 3e Klasse. Teekenen van leesten en schoenen. Schetsen van schoenen. Teekenen van grondinodellen voor de vervaardiging van snijmodellen. Vaststelling der meest geschikte leer soorten en kleuren in verband met den aard der modellen. Vervolg-Klasse. Ontwerpen van alle soorten schoe nen. Uitvoeren van schoenen naar eigen ontwerp of voorbeeld in verschillende technieken. Overbrenging van ontwerpen op co- pieën van diverse leesttypen. Détailleering tot snijmodellen der ver schillende schoenentypen en der ont worpen modellen. Vaststelling der juiste materialen- en kleurencombinaties. Economie in verband met materiaal- verbruik en samenstelling der model len. kende luchtvaartkundige medewerker van de K. I. houdt een interessante en gedegen beschouwing over „De achter grond van den strijd in de lucht". Goe de foto's verluchten den tekst. Dan volgt: De oorlogskroniek! de 6 bladzijden welke ze beslaat zullen in deze dagen wel de meest gelezene van de heele K. I. zijn. Het overzicht is dan ook voortreffelijk, beknopt, zakelijk en met goede foto's geïllustreerd. De honderdste verjaardag van de Camera Obscura wordt herdacht in een artikel, getiteld: „Over een boek dat honderd jaar oud is..." Duidelijk wordt hierin aangetoond waarom de Camera niet verouderd is en ook niet veroude ren zal. „Vader is met verlof thuis" is de titel van een zeer pakkende en ac- tueele serie, die ons een dag laat zien uit het leven van een gemobiliseerden militair, die met verlof thuis is. W. v. a. R. ten slotte, wijdt een artikel, geïl lustreerd met vele foto's aan Fort „Prins Frederik", waar het kamp is van de R.K. Vrouwelijke Jeudgbewe- ging in het bisdom Haarlem.. Ook aan lectuur ontbreekt het niet: er is een verhaal „De berg der grijs aards", van P. I. M., een vertelling van Dino Buzzati, getiteld: „Op zijn oude plekje", het laatste verhaal uit de serie „Misdaad in de bonte wereld" en een novelle van Burton Ray Fraset: „My- ra redt het zinkend schip". Zooals uit deze opsomming wel blijkt: het 52e nummer is een waardig besluit van den afgeloopen jaargang. u Vakteekenen aan ontwerpers voor de schoennijverheid.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7