DE GEHEIME INGANG 10 cent per week. fl Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. SPORT. BURGERLIJKE STAND. rr g F w k w d« 8' V w ir oi k< b« H b- D R h« cl v< D Auto's op Zondag van den weg gebannen. Voorloopig nog geen regeeringsbrood. Mijnen langs onze kust. „Nieuw Amsterdam" opgelegd. Britsche vliegtuigen boven ons land Nieuw steun comité Nederlandsche economische missie naar Londen. Waalwijksche en Langstraatscne Courant SPRANG. N. E. O. S. D. O. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGEVING. R h fi v s< s< d a si la ti ei zi o h ir si 9 v. V R r< 9' re v t( S( d< 8 d. ei 8' v. k n v; d; d- ir tc K ri U] oi 9' n. te S( 9' li« a« hi 9' la e? B T P- v. le b' d' h. bt dt V) G si B sc di 9( N le hi be De minister van Economische Zaken heeft de volgende beschikking uitgevaardigd. Het is verboden op Zo idagen en algemeen erk nde christelijke feest dagen na des voormiddags vijl uur benzine of benzol te verbruiken tot het doen rijden van motorrijtu'gen. Deze beschikking verstaat onder algemeen erkende-christelijke feest dagen: den Nieuwjaarsdag, den Tweeden Paaschdag, den Hemel vaartsdag, den Tweeden Pinksterdag alsmede den Eersten en Tweeden Kerstdag De beschikking treed met ingang van morgen, 29 September, in wer king. Een uitzondering is o.m. gemaakt voor autobussen, taxi's en huur auto's (met chauffeur). Mocht dit geen voldoende effect opleveren, dan zal ook den Zaterdag middag ook nog wel volgen. Een matige benzine distributie in plaats van deze drastische verbods bepaling zou naar de meening van het K.N.A.C.-bestuur, meer op haar plaats zijn geweest onder de gegeven omstaadigheden. Het bestuur van de automobielclub zal dan ook niet nalaten zijn meening in deze aan de regeering kenbaar te maken. De kans, dat Nederland al heel spoedig oorlogsbrood zal moeten eten, is. naar wij vernemen, op het oogenblik niet groot. Indien geen onvoorziene omstandigheden tus schenbeide komen b.v. het uit blijven van graanschepen e.d. zal het nog wel even duren alvorens de regeering een desbetreffenden maatregel neemt Er zou ook slechts 5 pCt aardappelmeel in komen. In de laat te twee, drie dagen zijn er zeer veel mijnen gesignaleerd aan onze kust. Het zijn E igelsche mijnen van het merk Vickers. Men heeft gemerkt, aan de beschildering, dat vele reeds in den vorige oorlog dienst hebben gedaan. Uit het groot aantal concludeert men, dat op de Engelsche kust een mijnenveld is losgeslagen. De meeste mijnen, die men aantreft, wordenstukgeschoten. Dinsdagmiddag is zulks nog gebeurd met een mijn, welke door een Z-boot ter hoogte van den vuurtoren is verniald en een mijn ter hoogte van den Wasseuaarschen slag. Tot dusverre heeft men nog geen drijvende Duitsche mijnen aange troffen. Naar »de Tel.« verneemt heeft de directie van de Holland-Amerika Lijn heden het besluit genomen het vlaggeschip van haar vloot, de 36 287 bruto registerton metende «Nieuw Amsterdam«, in de Botterdamsche haven op te leggen. De «Nieuw Amsterdam«. die zich thans, op de uitreis naar Amerika, dicht bij New-York bevindt zal kort na aankomst aldaar den steven wenden om zoo snel mogelijk naar Rotterdam terug te keeren. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. 1) I. 'Luitenant-ter-Zee Richard Villiers, in het vaderland teruggekeerd, na een verblijf van vier jaar in het verre Oos ten, begaf zich in de richting van de voordeur van Springmeads en ging de treden op. Het was het huis van zijn tante, maar voor hem was het, zoolang hij zich kon herinneren, zijn tehuis ge weest. Hij draaide de zware knop van de groote deur om en trad de enorme hall binnen. Op het eerste gezicht scheen er nie mand te zijn en de vroege herfstmid dag maakte de groote, met donker eikenhout betimmerde kamer scheme rig. Een houtvuur knapperde in de groote ruimte van een haard en stra len rood licht schitterden op wapen rustingen en wapentropheen, die aan de wanden hingen. De lange, door de zon gebronsde In den nacht van Woensdag op Donderdag. De regeeringspersdienst meldde gisteravond: In de pers is vermeld dat gister, nacht boven plaatsen in het midden :n Oosten van ons land motorgeronk is waargenomen. Als uitkomst van officieele onder zoekingen is komen vast te staan dat in de nacht van Woensdag op Donderdag, op zeer groote hoogte, boven ons land enkele vreemde vliegtuigen in Oost-Westelijke rich ting gepasseerd moeten zijn. Daar er op verschillende plaatsen in het Oosten van het lar.d in het Duitsch gestelde Britsche propaganda pam fletten gevonden zijn, kan worden aangenomen dat het uit Duitschland terugkeerende Britsche vliegtuigen zijn geweest. Blijkens de ontvangen rapporten zijn de vliegtuigen door ons lucht afweergeschut op verschillende plaat sen onder vuur genomen* Naar uit Den Haag gemeld wordt, is op initiatief van H.K.H Prinses Juliana deoprichting voorbereid van „Algemeen Steuncomité 1939", tot leniging van nooden, ontstaan door de buitengewone omstandigheden. Het bestaande Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden en de Ko- nink'ijke Vereeniging voor Steun aan Miliciens zijn uitgenoodigd hun organisaties voor dat doel beschik baar stellen. Nadere mededeelingen omtrent samenstellingen werkwijze van het comité zijn binnen enkele dagen te verwachten. De regeeringspersdienst meldt: Heden zijn naar Londen vertrok ken de heeren A. Th. Lamping, directeur van de handelsaccoorden van het Departement van Economi sche Zaken en Mr. G. H. C. Hart, chef van de 8e afdeeling van net departement van Koloniën, om onder leiding van jhr. mr. E F M. J. Michiels van Verduynen, Hr. Ms. gezant aldaar, besprekingen te voeren met de Britsche regeeiing met het oog op de moeilijkheden, geschapen door den oorlogstoestand" is het eenige blad dat U de belichten, verslagen van ge meenteraad en andere belang rijke vergaderingen uitvoerig en volledig geeft van Waalwijk.de Langstraat en omgeving. In dit blad vindt men vraag en aanbod van personeel uit de industrie, verkoopingen van notarissen, ingezonden stukken enz. K. N. V. B. Afd. IV. A: HelmondWillem II; Eindhoven MVV; NAG—BW; Limburgia—PSV; NOAD—Juliana; LongaRoermond. In het begin van een competitie valt er bij een voorbeschouwing eigenlijk maar heel weinig te vertellen aangezien iedere wedstrijd een open vraag is. Niettemin veronderstellen wij dat de Tilburgers uit Helmond de puntjes mee naar huis zullen brengen, PSV achten wij in staat hetzelfde te presteeren tegen Limburgia en over de overige wedstrij den kunnen wij niet beter doen, dan een diepzinnig stilzwijgen te bewaren. 1): WilhelminaTegelen; WSCHel- mondia; ESVNevelo; TOPPicus. In deze afdeeling is het van hetzelfde laken een pak, zoodat wij volstaan met de hoop uit te spreken, dat WSC haar victorie, die het Zondag in Eindhoven begonnen is, morgen zal voortzetten door Helmondia met een nederlaag naar het Oostelijk gedeelte van onze provincie te sturen. K: Willem II 2Gudok; BoxtelLon ga 2; SETBaai d wijk; Oisterwijk NOAD 2; Pazo—RWB. Ook van deze afdeeling valt nog wei nig te vertellen aangezien het nog niet tot een krachtmeting is gekomen. Met be langstelling zien wij daarom de eerste resultaten tegemoet. Baardwijk en RWB wenschen wij veel succes. WAALWIJK. JULIANA. Als eerste wcostrijd voor de nieuwe competitie staat voor de Geel-Zwarten op Zondag a.s. een uitwedstrijd tegen het Tilburgsche SET op het programma. Beide ploegen hebben elkaar nog nooit ontmoet zoodat er van de uitslag zoo goed als niets tc zeggen valt. Een blik in het verleden doet ons echter zien dat de wobnenschcn steeds tot de middelmoot van de ranglijst hebben behoord en reeds meerdere malen kopploegen hebben doen eneuvelen. Het zal dus terdege oppassen worden voor de Baardwijkers, die van wege de gemobiliseerden met een nieu we opstelling in het veld moeten verschij nen. Toch meenen wij met een gerust hart den uitslag te kunnen tegemoet zien. Verder gaan de reserves Haarsteeg 1 bekampen, hetgeen voor hen een zware opgave wordt, doch waarvan nog best iets goeds te maken is mits zij zich zelf maar geven voor de volle 100 Het eerste elftal speelt Zaterdagmiddag voor de Zaterdagmiddag-competitie van den B.V.B een thuiswedstrijd tegen Rijs wijk. Deze wedstrijd kan door onze jon gens gewonnen worden. Het eerste elftal van SDO gaat Zaterdag middag naar Vrijhoeve-Capelle om aldaar tegen Sparta een wedstrijd te spelen voor de Zaterdagmiddag-competitie van den B.V.B. Dit belooft een zware wedstrijd te wor den voor onze jongens en zij zullen er alles op moeten zetten om de puntjes mee naar Sprang te brengen. WAALWIJK. R.K.V.V. H.E.C. Morgen zal dan ook voor onze vereeni ging de noodcompetitie een aanvang ne men. Zondag jl. zijn reeds de eerste wed strijden gespeeld. Voor het eerste elftal staat reeds aanstonds een zware uitwed strijd op het program. Want de reis naar HVC (Heesch) kan toch moeilijk als een walk-over beschouwd worden. Daar door de mobilisatie 3 der beste krachten gemist moeten worden is het HEC-elftal wel zwaar gehandicapt eu dienen de spelers er zich van bewust te zijn dat niet, dan na een uiterste kracht inspanning op HVC eenig succes is te be halen Want Heesch is op eigen terrein een niet te onderschatten tegenstander die er prijs op zal stellen de kampioenen van het vorig seizoen er onder te houden. De in Alkmaar gelegerde troepen defileerden voor de militaire en burgerlijke autoriteiten. De burgemeester van Alkmaar (met ambtsketen), Jhr. Mr. H. C. Honing (rechts van den burgemeester), slaan het défilé gade. Maar als de HEC'es de reis aanvaarden met den vasten wil om te winnen, dan kunnen wij het resultaat met vertrouwen tegemoet zien. Het 2de elftal onderneemt de reis naar Tilburg om Rood-blauw 2 partij te geven en daar deze ploeg als een der sterksten beschouwd mag worden en 6 spelers van het reserve-elftal onder de wapenen zijn zal ook de reserveploeg alle krachten moe ten aanwenden om een puntje te bemach tigen. Wij hopen en vertrouwen echter dat alle spelers zich de moeilijke omstan digheid voor oogen houdend, zich zullen geven voor wat zij waard zijn om zoo doende een eervol resultaat te hereiken. In verband met de huidige omstandighe den zal het 2de elftal op eigen verzoek dit seizoen een klas lager spelen, daar het beste reserve-materiaal onder de wa penen is dient dit slechts als een nood maatregel beschouwd te worden. WAALWIJK. Opgave over het tijdvak van 22 tot 29 September 1939. Geboren Petronclla Elisabeth, dv. W. H. Damen- Pennings. Adrianus Henricus, zv. J. F. van Mook-van der Zanden. Petrus Martinus Theodorus, zv. M. W. Th. van Bracht-Schiks. Johannes Hendrikus, zv. M. van Bergen-van Loon. Johannes Wilhelmus, zv. II G Couwenberg-Verhoof- stad Adolf Johannes Adrianus, zv. A. Gadellaa-van Meeuwen. Overleden: J. H. van Bergen, oud een dag. Huwelijksaangiften F. H. J. van Beers, oud 27 jaren, wo nende te Loonopzand en Ha. Demmers, oud 31 jaren, te Waalwijk. Huwelijken: Th. A. J. A. Duquesnoij, oud 30 jaren en Wa. Ca. van Wanrooij, oud 27 jaren. Adr. Timmermans, oud 31 jaren, wo nende te Loonopzand en Wa. Treffers, oud 27 jaren, wonende te Waalwijk. Ingekomen Ca. J. Vermeulen van 's-Bosch. H. M. Geddcn van Haaren N.B. Ha. Bou- man van Eethen. A. H. A. van Doorn malen van Ammerzoden. Th. van den Elzen van Schijndel. Wa. G. H. Trom melen van 's-Bosch. Ma. Th. Klerks van Vught. H. W. Laros van Nijmegen. Vertrokken Ma. J. de Rooij naar Eethen. J. B. van Rooij naar Beugen ca. P. J. Scha pendonk naar Loonopzand. G. Amnds en gezin naar Enschede. K. OpViorst naar Amersfoort. S. H. J. van Doorn malen naar Ammerzoden. C. C. Ver schuren naar Eindhoven. C. J. van der Sterren naar Berkel c.a. RAAMSDONK. Van 9 tot en met 22 September 1939 Geboren Corrie dv. Cornelis van Dijk en Geer- truida H. Kanters. Huiberdina dv. Jo hannes M. Priest en Huiberdina Quirijns. Pleuntje d.v. Cornelis Adr. de Keyzer en Jannetje M. Vorthoren. Antonia E. dv. Wouterus P. Th. van Duren en Teun- tje M. Ilmer. Wouterus H. zv. Woute rus P. Th. van Duren en Theuntje M. Il mer. Pieternella M. A. dv. Adrinus H. A. Jooren en Maria de Wijs. Huiber dina M. dv. Gabriel H. van Strien en Geertruida J. van Seeters. Jacobus F. M. zv. Adriaan Verschure en Theodora M. Fijneman. Maria H. dv. Paulus Adr. van Seeters en Petronclla I). Emmcn. Huwelijken Adrianus P. van den Elshout, jm. oud 23 j. en Theresia A. Buijks, jd. oud 20 j. Cornelis J. Bouwens, jm. oud 43 j. en Anna M. Luijbregts, jd. oud 37 j. Overleden: .^ntonie F. Bink, wedr. van Petronella M. Otjens, oud 80 jaren. Cornelia J. Mayers, echtge. van Adriaan M. Konings, oud 27 jaren. GEERTRUIDENBERG. Geboren: Cornelia Adriana dv. J. B. Pauwels- Weterings. Cornelia Maria Johanna dv. W. van Steijn-Rijken. Maria Petro nella dv. C. van Gils-Brocken. Jaco bus Henricus zv. J. de Ruijter-Venus. Arnoldus Engelbertus zv. A. E. Rekkers- Bossers. Johanna Catharina Wilhel mina dv. A. van Etten-v. d. Veeken. Huwelijksaangiften Antonius Kivils, 26 jaar en EJisabeth M. de Been, 27 jaar. Adrianus Maas, 34 jaar en Anna Kivits, 23 jaar. Krijn Bakker, 28 jaar en Cornelia P. Mouthaan, 22 jaar. Ingekomen Johannes H. Gloudemans en gezin uit Tilburg. Stientje Kreeft uit Mechelen. Anna M. C. de Boer uit Oegstgeest. Petronella M. Hermus uit Brielle. Wed. A. Olislagers en gezin uit Waspik. Cor nelis G v. d. Zandt-en gezin uit Botter dam. Wilhelmina M. Crane uit Am sterdam. Wed. v. Schlanstedt uit Arn hem. Vertrokken Willem de Vries, Clasina de Vries, An tonia de Vries en Nicolaas de Vries allen naar Jutphaas. Maria Mutsaers naar Zwaluwe. Johanna M. Peters naar Baamsdonk Emerentiana M. van Boe kei naar Made. zeeman liep naar de haard, terwijl zijn stappen gesmoord werden in het mol lige tapijt, dat de hallvloer bedekte. Plotseling stopte hij. Iemand zat in den hoek voor het vuur en toen hij die persoon herkende, kreeg hij een schok van verrassing. Het was een knap meisje van om streeks een en twintig jaar, dat, met een halfgesloten boek op haar knieën in het vreemde spel der vlammen zat te turen. Villiers deed een stap naar voren, waardoor ze opkeek. Ze schrok, toen het licht van het vuur op de lange ge stalte viel en sprong op. Ben jij het? riep ze. Je komt als uit de lucht vallen, Richard; we ver wachtten je eerst morgen! We kwamen gisteravond aan wal, antwoordde Villiers, terwijl hij haar een hand gaf, en ik hen zoo gauw- mogelijk hierheen gekomen. Hoe gaat het met je, Margaret? Met mij gaat het best, zei ze, maar hoe gaat het met jou na je lan ge verblijf in het buitenland? Welkom in 't vaderland, hoor! Je treft het an ders slecht, dat er niemand is om je te begroeten. Ik heb niets te klagen, hoor! sprak de zeeofficier vriendelijk, toen zij haar plaats hij het vuur weer had ingenomen. Hij ging eveneens zitten en strekte vergenoegd zijn lange bee- nen uit. Dan is het telegram, dat onge veer drie uur geleden voor Lady Ann kwam, zeker van jou geweest? vroeg ze. Ja, ik telegrafeerde tante voor ik Southampton verliet, antwoordde Richard. Ze is kort voor het telegram kwam, uitgegaan en nog niet terug gekomen, deelde Margaret mede. Daarom was er niemand om je te ver welkomen. Heb je trek? Zal ik wat voor je laten komen? Neen, dank je, ik zal niets ge bruiken. Ik heb in de trein geluncht. Toen begonnen zij een gesprek ovei den ouden tijd en oude vrienden; al lerlei onderwerpen werden aange roerd, behalve een, dat beider gedach ten vulde. Eerst nu zag Richard de gladde, gouden band aan haar linker hand, een trouwring. Haar handen lagen gevouwen in haar schoot en hadden geen ander sie raad dan de glinsterende streep van geel metaal. Maar zij sprak niet over haar huwelijk en onder de gegeven omstandigheden was het niet aan Ri chard om er over te beginnen. Daar om maakte hij het zich gemakkelijk in den grooten leunstoel, met het be- hagelijke gevoel na een langdurig ver blijf in de tropen, weer thuis te zijn en bij het gezellig knappende vuur te zitten praten met de vrouw, die voor hem de liefste ter wereld was. Margaret was veranderd, dat had hij dadelijk gezien. Zij was rustiger geworden; er was niet meer zoo'n oolijke tinteling in haar groote, bruine oogen, maar voor hem was de vrouw van nu duizendmaal aantrekkelijker dan het jonge meisje van zeventien jaar, van wie hij vier jaar geleden af scheid genomen had. Er zijn zeker geen gasten? infor meerde Richard. Margaret lachte. Het huis is stampvol, gaf ze ten antwoord. De hall is pas een half uur tje leeg. De kolonel is aan het hoofd van de jagers uit en de meeste dames zijn meegegaan. De anderen zijn uit rijden of op hun kamers. Op dat moment werd de halldeur opengegooid en een forsche man in een tweed jachtcostuum, met een ge weer in de hand, kwam binnen en liep naar hen toe. Ik zag u huiten niet, mrs. Le- vinge, richtte hij zich tot Margaret, en omdat het nogal vervelend werd, hen ik maar teruggegaan. Majoor Walford, hebt u Lady Anne ook gezien? vroeg Margaret. Zij komt juist voorrijden, ant woordde de majoor. Toen Richard dit hoorde, sprong hij op om zijn tante te begroeten. Ze kwam net de stoeptreden op, toen hij in de voordeur te voorschijn kwam. Wat is dat, Dick, beste jongen, riep ze verheugd. Ben je er al? en ze sloeg haar armen om hem heen en knuffelde hem, zooals zij gedaan had toen hij nog een kleine jongen was, voor wien ze als een moeder was ge weest. Lady Anne was lang en forsch, met een vriendelijk en blozend uiter lijk, op end' op een dame. Ze was om streeks vijf en vijftig jaar. Naar welke kamer zijn je koffers gebracht, mijn jongen? vroeg ze. Die heb ik aan het station ge laten, gaf Richard ten antwoord. Ik ben komen wandelen. We zullen ze dadelijk laten ha len, vervolgde ze. Ik kan je tot mijn spijt je oude kamer niet geven; je moet maar zoolang met de roode ka^ mer tegenover de mijne genoegen ne men. Tantelief, ik ben met alles tevre- den. verzekerde Richard haar. Nu kwam er een zwerm van gasten op hen toe, die Villiers hartelijk be groetten. Toen Richard na tafel in den sa lon kwam, zocht zijn blik dadelijk Margaret. Hij zag haar te midden van een groep jonge meisjes en bleef in haar buurt om zoo spoedig mogelijk gelegenheid te krijgen een gesprek met haar alleen te hebben. Hij keek den welbekende salon rond met het prettige gevoel terug te zijn in het huis, waaraan hij zoo sterk gehecht was. Het was een merkwaardig vertrek voor een salon, hoog met gewelfde smalle ramen. iDe oorzaak hiervan was dat de kamer in lang vervlogen dagen een kapel was geweest. Het huis Springmeads was tusschen 1589 en 1595 gebouwd, zooals in gril lige cijfers vermeld was op een bord hoven de halldeur. Het was in den tijd dat Elisabeth en haar ministers wreed en streng optraden tegen de Katholieken, en zooals bijna alle hui zen uit die periode, was Springmeads vol geheime gangen en schuilplaatsen, waarvan de toegangen verborgen wa ren in de oude eikenhouten betimme ringen. Margaret slenterde in Richards richting, terwijl ze met een Ameri- kaansch meisje praatte, een logee, die enkele dagen te voren op Springmeads was aangekomen. Dicht hij Richard hielden ze stil en miss van Loo keek op naar een por tret, ten voeten uit, dat op een lang paneel geschilderd was. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 8