EEN DAGMEISJE. een loopjongen. SCeüILLOOPGDAVEN AFBRAAK, m De rede van Hitier. LAATSTE BERICHTEN, BINNENLAND. ADVERTENTIEN C. P. van den Hoven DRUNEN. WASPIK. Marktberichten Fa. ANTON HOLTGREFE vraagt voor direct ZES GULDEN PER METER Notaris A. Schaap publiek verkoopen: een groote partij DCPELJKAAN' WAALWIJK de advertentiën) en er zijn personen, die abonné worden, dan heeft men per abonné ƒ0.60 aan schrijfwerk ver diend. Klachten omtrent het niet nakomen van verplichtingen door het kantoor Securitas zijn echter nog niet ingeko men, terwijl volgens bekomen inlich tingen van de politie te Antwerpen al daar ook geen klachten zijn contra 't blad Voorspoed door Wilskracht. Uitvoering. Door de Jonge Wacht werd onder leiding van hun directeur, Deken Goos- sens, een zanguitvoering gegeven in de zaal der jongens-congregatie. De verschillende, zeer varieerende nummers werden goed vertolkt en uit het geheel bleek, dat de muziek goed bedeeld wordt in onze Jonge Wacht- afdeeling. Naai- en knipcursus. Gedurende de wintermaanden zal door de Zusters op de Dinsdag- en Donderdagavonden een knip- en naai cursus gegeven worden voor de meis jes, die overdag geen gelegenheid heb ben om een dergelijken cursus te vol gen. Collecte R.K. Universiteit. Zondag 15 Ottober a..s. zal in de pa rochiekerk van St. Lambertus de col lecte gehouden worden voor de R. K. Universiteit. Biljarten. Uitslag vriendschappelijken wed strijd tusschen „O.O.O." en Prins Bernhard in het clublokaal van O.O.O. (Th. Elshout) op Woensdag j.l. Pr. BernhardO.O.O. Jan VissersG. v. Engelen 6875 H. CalesP. v. Ravesteijn 46— 75 W. v. d. Wiel—C. Klomp 64— 75 Jo VissersF. v. d. Wiel 30— 75 T. VestersM. v. d. Wiel 75— 56 G. v. GorcumP. Elshout 23— 50 J. VissersF. v. d. Zande 33— 50 339—456 Winstpunten O.O.O. 117. Hoogste serie: O.O.O.: C. Klomp 23. Pr. Bernhard: T. Vesters 14. Onderwijs. Voorloopig is een der leerjaren van de R.K. Jongensschool gehuisvest in de zaal van de Jongenscongregatie. De toestand is niet direct onhoud baar, maar toch zou het te wenschen zijn, dat spoedig een aanvang werd ge maakt met de uitbreiding van de ge bouwen der R.K. Jongensschool. Ge bouwd zal er toch moeten worden! Waarom dan langer gewacht? Biljarten. Dinsdag a.s. zal de competitie tus schen de biljartclubs uit Drunen en Els hout een aanvang nemen. Evenals vo rige jaren zullen de partijen regelmatig over en weer gespeeld worden. De wedstrijden vangen aan met een thuiswedstrijd voor het eerste zestal en een wedstrijd in Elshout voor het twee de zestal. Straten en straatnamen. Het mag gezegd worden dat er in Drunen zeer veel gedaan wordt aan de verbetering van' de gemeentewegen. Wij zijn daarom ook zoo vrij te wijzen op den toestand van den Achterompad of als men den nieuwen naam wil ge bruiken van de Schoolstraat. Reeds maanden is deze weg een aan eenschakeling van kuilen en gaten. Kritiek uitoefenen is gemakkelijk, maar als we in Drunen dan toch een gemeen te-opzichter hebben, dan moet het over bodig zijn dat dergelijke zaken eerst onder de aandacht gebracht moeten worden alvorens men aan verbetering gaat denken. Met groote belangstelling hebben wij destijds de naamgeving der straten van Drunen gevolgd. Maanden heeft het aan den haak gehangen alvorens de comnv'ssie eenig besluit in deze kon ne men en met een rapport voor den dag kon komen. Meer dan een jaar geleden werd be sloten'tot een nieuwe nummering der huizen, terwijl de straatnamen na hun naamwijri'ging met bordjes zouden wor den bekend gemaakt. Noch het een noch het ander is ge beurd! Wanneer zal 't dan wel gebeu ren? Aanklceding Raadhuis. ïn de Jaatste raadsvergadering viel een besluit omtrent de aankleeding van het nieuwe raadhuis. Herinneren wij ons goed, dan is er destijds eens een commissie benoemd die een en ander ter hand zou nemen. De commissie heeft nog niets van zich laten hooren. Het is de vierde maal, dat wij hierop wijzen. Wij zullen het geval daarom maar als afgedaan beschouwen en den ken, dat t een bevlieging was, die om de een of andere pietlutterige reden niet door kon gaan. Laten wij clan hopen, dat de vereeni- gingen zich roet onbetuigd zullen laten en iets zullen bijdragen aan de ver fraaiing van het nieuwe raadhuis. In andere gemeenten gebeurden deze din gen spontaan. Zou het onderhand ook geen tijd worden om te gaan denken aan een comité dat straks feesten organiseert bij de opening? Vrijdagmiddag 12.20 uur heeft Hit- Ier voor den in de Kroll-opera verga derden Rijksdag zijn aangekondigde rede gehouden. Allereerst wilde hij rekenschap af leggen over hetgeen hij in de 5 weken, die na zijn vorige Rijksdagrede ge passeerd waren, had gedaan. Hij schilderde hoe de Duitsche weermacht in 8 dagen het Poolschc millioenen leger in elkaar deed stor ten. Hij prees de dapperheid van de Poolschc soldaten doch stelde de on bekwaamheid en het gemis aan ver antwoordelijkheidsgevoel en de laf heid van hun aanvoerders en regeer ders aan de kaak. De kracht, organisatie en moed van het Duitsche leger is overduidelijk gedemonstreerd, door het feit dat in 28 dagen een einde kon worden ge maakt aan het bestaan van een staat met 36 mihoen inwoners. Hitier gaf een gedetailleerd verslag van de krijgsverichtingen in Polen en merkte satirisch op dat 694.000 Pool schc gevangenen hun „opmarsch naar Berlijn" hebben kunnen aanvangen. Hij herdacht, terwijl alle Rijksdag leden zich van hun zetels verhieven, de Duitschers die in dezen veldtocht gevallen waren. Volgens zijn opgave zou Duitschland 10572 dooden en 3404 vermisten betreuren, terwijl het aantal gewonden 30322 heeft bedra gen. De Poolsche veldtocht is ten einde en een haard van conflict-stoffen, en voortdurende bedreiging voor den vrede is weggevaagd. De Führer behandelde daarop de> Duitsch-Russische overeenkomsten Beide landen zijn besloten voortaan alle problemen die hun belangen in Oost-Europa raken te samen, zonder inmenging van derden op te lossen. De inmenging van Engeland voor al in de Duitsche aangelegenheden achtte Hitler onduldbaar. Duitscii- land moeit zich ook niet met Enge- lands' zaken. Een land van 58 milli- oen dat zelfs 40 millioen K.M.2 van de aarde onder zijn beheer bracht, ver kondigt in alle talen dat Duitschland streeft naar de wereldmacht, dat het straks de Oekraïne, Roemenië en an dere gebieden wil veroveren, terwijl de waarheid is dat 80 millioen Duit schers een plaatsje moeten vinden op 800.000 K.M.2 en dat het niets heeft terugverlangd dan het ontnomen ge bied. Hitier wees de schuld voor de heer- schende onzekerheid in Europa van de hand. Deze berustte niet bij de Duitsche aanspraken, want die zijn reeds herhaaldelijk hekend gemaakt, doch hij de democratieën die zich ver zetten tegen het natuurlijke herstel van hetgeen door het dictaat van Ver- sallcs werd verscheurd. Dat Duitschland geen andere ver langens had heeft het bewezen door aan de Scandinavische landen, Neder land, België, Zwitserland, Joego-Sla- vië, Hongarije en andere omringde landen niet-aanvalspacten aan te bie den en de vriendschappelijkste be trekkingen te onderhouden zonder ooit iets gevraagd te hebben op te zul len vragen. Aan Frankrijk heeft het slechts éénmaal iets gevraagd n.l. teruggaaf van het Saargebied en nadat dit op loyale wijze is geschied, bestaat er geen enkel verlangen meer, doch slechts den wensch om de vijandschap tusschen beide staten voorgoed te he graven. Elzas-Lotharingen zal nooit meer ter sprake worden gebracht. Hitier heeft ook steeds gestreefd naar een EngelschDuitsche vriend schap, welke noodzakelijk was vooi een blijvende vrede in Europa, doch tevergeefs. In felle taal liet hij zich uit over de Engelsche campagne die zich alleen richten zou tegen het Duitsche regiem. Zijn prestige achtte hij groot genoeg om zich dien laster van Engelsche zijde te kunnen veroor- looven. Deze liet hem „ijskoud"! Hij waarschuwde echter om in zijn lank moedigheid geen angst te zien en he kelde het gestook der „kapitalisti sche drijvers", de journalisten en het Jodendom. Hitier stelde de vraag: Waarom nu een oorlog? Als dat moet om Polen weer in zijn ouden staat te herstellen dan wil hij verklaren dat dit nooit meer zal ge beuren; dat garandeeren de twee grootste statenRusland en Duitsch land. Het zou onzinnig zijn om voor een staat die gedurende 5 eeuwen getoond heeft geen reden van bestaan te heb ben een oorlog voort te zetten en mil lioenen menschenlevens en honderden milliarden kapitaal daaraan op te of feren. Het kan ook het doel niet zijn van Engeland het Duitsche regiem weg te jagen, en voor de rechten van andere volken op te komen doch Duitschland moet er onder, een tweede Versailles moet er komen en millioenen Duit schers moeten weer rechtloos wor den. Een oorlog kan de hangende pro blemen niet oplossen; deze moeten aan de conferentietafel behandeld worden, echter niet onder druk van een oorlog. Hitier vatte de Duitsche doelstel lingen als volgt samen: le. Een billijke regeling van de Duitsche grenzen in overeenstem ming met de etnografische en geo grafische omstandigheden. 2e. Oplossing van 't minderheden probleem in, vooral in Oost- en Zuid- Oost Europa. 3e. Regeling van 't Jodenprobleem. 4e. Wederopbouw der handelsbe trekkingen met alle landen, door op ruiming van de hindernissen die den vrijhandel in den weg staan. 5e. Het herstel van Polen onder ga- rantie van Rusland en Duitschland, dat het niet wederom een brandhaard kan worden die den vrede bedreigt. Duitschland heeft verder geen enke len anderen eisch meer dan teruggave zijner kolonieën en van dien eisch kan men het geen verwijt maken, daar het slechts een teruggave betreft van ge roofd bezit. Deze punten, die op een internatio nale conferentie onder het oog moes ten worden gezien, zouden aan de on zekerheid in Europa een einde maken en den politieken en economischen ho rizon blijvend opklaren. Ook de toepassing van de moderne wapenen, bombardementen, behande ling van gevangenen, het begrip con trabande, enz. kortom de humanisee ring van den oorlog en het beperken van het lijden dat voor vrouwen en kinderen hieruit voortvloeit, dienden onder het oog te worden gezien. Mocht Churchill (Engeland) de Duitsche voorstellen afwijzen, dan zal de thans afgelegde verklaring het laat ste woord van Hitier zijn. Dan zouden de wapenen moeten beslissen. Doch 1918 zal niet meer terugkomen. Chur chill moge al verzekerd zijn van de En gelsche overwinning, Hitier twijfelt geen seconde dat Duitschland de zege zal behalen. Eén ding is zeker, er zijn in de ge schiedenis nog nooit twee zegevierende naties geweest, wel vaak twee verlie zers. Het is beter nu een oplossing te vinden dan nadat millioenen menschen levens gevallen zijn. Moge de volken en hun leiders zich van hun verantwoordelijkheid bewust zijn en de door Hitier uitgestoken hand niet terugwijzen. Hij bidt den Almach tige dat Duitschland en geheel Europa niet meer opnieuw door den verschrik- kelijken oorlogsramp getroffen zullen worden. Met een slotwoord van Göring, waarin deze het blindelings vertrouwen van het Duitsche volk in zijn leider uitsprak, werd de zitting gesloten. SCHERPE REACTIES OP HITLER'S REDE ZOOWEL TE LONDEN ALS TE PARIJS. Op gezag van de Britsche regeering is gisteravond, naar aanleiding van Hitler's rede, een verklaring uitgegeven waarin over Hitler's vredesvoorstellen het volgende wordt gezegd: „In hun huidigen vorm zijn deze voorstellen in vele opzichten vaag en duister. Op te merken valt evenwel, dat zij geen voorstel bevatten tot her stel van het kwaad, dat Duitschland andere volken heeft aangedaan. Niet temin zullen de voorstellen zooals door den premier en den minister van Buitenlandsche Zaken te voren reeds is verklaard aan een nauwkeurig onderzoek worden onderworpen, waar bij de regeeringen der Dominions en de regeering van Frankrijk geraad pleegd zullen worden. Noodzakelijk is het evenwel twee dingen in het oog te houden: lo. Wel zeer onwaarschijnlijk is de aanvaarding van vredesvoorstellen, die Europa niet afdoende bevrijden van de dreigende agressie; 2o. Dat de door de Duitsche regee ring in het verleden gegeven verzeke ringen bij vele gelegenheden waarde loos zijn gebleken en dat thans meer dan woorden vereischt is om het ver trouwen te herstellen, dat onontbeer lijk is voor een vredesgrondslag. De wereld heeft reeds haar eigen oordeel gevormd over het z.g. verzoek van Cechië, om in het Rijk opgenomen te worden. Hitler's verklaring, dat hij nooit zijn belofte heeft gebroken, be wijst slechts, dat een gegeven woord voor hem een geheel andere beteekenis heeft dan daaraan gewoonlijk gegeven wordt. Hitier heeft gezegd, dat in 1598 een Engelschman van de wreedheid en de moreele losbandigheid van de Polen heeft gesproken, waarna hij beweert, dat de recente gebeurtenissen hebben bewezen, dat de Poolsche staat elk grein van een nationale, historische, cultureele of moreele basis mist. Dit was niet het standpunt van Hit- Ier op 21 Mei 1935, toen hij in zijn Rijksdagrede zei: „Wij erkennen den Poólschen staat als het tehuis van een groote patriottische natie, met het be grip en de trouwe vriendschap van toegewijde nationalisten. Indruk te Londen. De vrede is niet naderbij gekomen, Men heeft maar geringe hoop, dat een nadere bestudeering van de voorstel len van den rijkskanselier ten slotte toch nog kan leiden tot een basis, waarop over vrede onderhandeld zou kunnen worden. De algemeene indruk is: „Als dit Hitler's laatste woord is, is de strijd onvermijdelijk geworden". Parijs. De Franschen zijn eveneens scep tisch. Men is van oordeel, dat de rede van den Führer geen positieve elemen ten bevat, die een vrede alsnog zouden kunnen bewerkstelligen. De verzeke ringen, dal tusschen Duitschland en Frankrijk geen kwesties van territo- rialen aard meer bestaan, imponeeren den Franschman niet; hij neemt ze voor kennisgeving aan. Rome. Extra-edities, met zware koppen over de volle breedte der pagina's, ver schenen in de straten van de Ilaliaan- sche hoofdstad. De rede is zeer gunstig ontvangen; vergelijkingen werden ge maakt met de laatste rede van Musso lini. De vredespogingen van Hitier zul len door den Duce krachtig gesteund worden. Moskou. Een rede van Hitier, waarvan de radio-ontvangst, zooals vroeger wel eens het geval is geweest, niet werd gestoord. Men toonde zich voldaan over de vriendelijke woorden, welke Hitler in zijn rede aan de Sovjets heeft gewijd. Washington. De Vereenigdc Staten, die weigeren de verovering en verdeeling van Polen te erkennen evenmin als zij de li quidatie van Cecho-Slovakije hebben erkend kunnen een vrede, zooals Hitier zich voorstelt, niet onderschrij ven. „De vrede niet naderby". De slotindruk is dan ook, dat Hit ler's verklaringen den vrede niet meer naderbij hebben gebracht. Blijft er in- tusschen een sprankje van hoop be staan, dat de voortzetting van het de- hal omtrent de voorwaarden, welke den grondslag voor een aanvaardbaren vrede kunnen vormen, de basis voor overleg tusschen de oorlogvoerenden inderdaad kan worden bereikt? Deze hoop is hier gering. Als de huidige voorstellen inderdaad Hitler's laatste Woord zijn, moet voortzetting van den oorlog onvermijdelijk worden geacht. In Berlijn schijnt men te rekenen op „vredesbemiddeling van neutralen" b.v. Nederland en België. De Britsche en Fransche pers is beslist afwijzend. Steuncomité 1939. In de vergaderzaal van 't departe ment van blnnenlandsche zaken te 's Gravenhage is gstermiddag het Algemeen steuncomité 1939 geïnstal leerd. De eere-presidente van het comité H.K.H. Prinses Juliana verrichtte de plechtigheid der installatie door het uitspreken van de volgende rede Ik heb het voorrecht u allen hier hartelijk welkom te heeten en u dank te betuigen, omdat u van dit te vormen comité deel wilt uitmaken met uw veelzijdigegaven. Ook begroet ik hier met erkentelijkheid de inter departementale commissie, die bij onzen arbeid het onontbeerlijke contact met de regeering zal onder houden. Wij allen zitten hier, omdat wij doordrongen zijn van het belang, van de noodzaak, van de urgentie, om tegemoet te komen aan velen in ons vaderland die in nood ver- keeren, tengevolge van de tragisshe huidige omstandigheden. Onsis door de regeering een belangrijke taak van coördineering en ev. aanvulling van steunverleening opgedragen. Met groote erkentelijkheid zien wij hier de figuur van staatsraad mr. J.B. Kan in de zoo verantwoordelijke voorzittersfunctie. Met den wensch, dat dit werk voor velen tot hulp en zegen mag worden, installeer ik u tot leden van dit aigemen steuncomité 1939. Overeenkomstig het verlangen van Prinses Juliana heeft de regeering besloten maatregelen te treilen ter eehartiging van bijzondere nooden, waarin 'n deel van't Nederlandsche volk tengevolge van den oorlogs toestand is komen te verkeeren. Zij heeft het wenschelijk geacht «het nationaal fonds voor bijzondere nooden» te ontheffen van de zorg voor gemobiliseerden en dezelfder gezinnen. Deze zorg is voor zooverre de kostwinnersvergoeding daarin niet voorziet naast haar bestaanden werkkring, opgedragen aan ,,de Koninklijke Nationale vereeniging tot steun aan milliciens." Het nationaal fonds voor bijzon dere nooden zal, naast zijn oor spronkelijke taak, de belangen be hartigen van hen, die zonder gemo biliseerd te zijn, door den oorlogs toestand in hun bestaan bedreigd worden en^niet voor regelmatigen steun van overheidswege in aan merking komen. Teneinde het onderlinge verband tusschen deze beide instellingen te ordenen, en door een algemeenen oproep aan het Nederlandsche volk haar in staat le stellen in de vele onmiddellijke nooden te voorzien is, onder het eere-voorzitterschap van prinses Juliana, het Algemeene Steuncomité 1939 in het leven ge roepen. Door een auto overreden en gedood. Gisterenmiddag om ongeveer half zes fietste op den Rijksweg Breda Roozendaal onder het gehucht Bosschenhool'd de 63 jarige land- bouwer A. Assenblok uit Etten. Hij was uit een zijweg den rijksweg opgereden doch tegelijkertijd kwam uit de richting Breda een vracht auto van de firma Heiligers te Zun. dert. Vermoedelijk doordat de man hardhoorend is, bemerkte hij deze auto niet, met het gevolg, dat hij gegrepen en op slag gedood werd. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. Predikbeurten Zondag 8 October 1939: Ned. Herv. Kerk v.m. half tien en n.m. twee uur Ds. B. de Bruin. Waalwijk, 6 Octt. '39 Eieren 4'/2—6 cent. Veiling Drunen. Pippeling 48; Lemoin appel 47; Goudreinet 37; Sterappel 48; Belle fleuren 25; Ossekopen 24,5; Kof ap pel 24; Groninger kroon 36; Trans- perant 24; Triumfs 1316; Beure Clor- gean 412; Beure de Merode 68; Maag depeer 47; Beure Rebrun 69; Beure Ilosdij 1014; Druiven 1220; Aard beien 5056; Spruitjes 1226; Tomaten 48; Juin 44,5; Schorseneren 1012; Snijboon 626; Pronkboon 310; Dubb. boon 1418; Wagenaars 1215; Rol- tjes 1014; Helmiekries 1216; Stok- pruimen 1628; Roode kool 34,5; Witte kool 23%; Savoie kool 1,54; Sjalotte 67; Spinazie 711; Postelijn 1012; Wortelen 13. Alles per K.G. Bloemkool 211; Komkommers 1 1%; Andijvie 1/31,5; Sla 1/32,5; Rammenas 1%. Alles per stuk. Peen 13,5; Selderij 1/31; Kroten 0,52. Alles per bos. VOOR DIRECTGEVRAAGD Aanmelden ZATERDAG na 6 uur. Mevr. de Wed. C. DIRKS-v. 0ERS, Mr. van Coothslr. 32, Waalwijk. Hoek Raadhuisplein - WAALWIJK BRAND- EN SCHERFVRIJE in geheel gewapend beton 1 Meter breed en 1.75 M. diep aangebracht op iedere ge wenschte plaats, Brieven onder No. der adv Bur. v. d. blad. 61887 te Waalwijk, zal op DONDERDAG 12 OCTOBER 1939 voorm. 9'/a uur ten ver zoeke en ten huize van NIC. DE WIT te Drunen wegens vermindering van zaken w.o. planken, ramen, deuren, baddings, partij hout, zeer ge schikt voor schuilkelders, pan latten en strooken, ankers, tegels enz. 61995 BELASTINGZAKEN. invullen van aangifte-biljetten Opmaken van bezwaar- en beroepschriften enz. Belastingconsulent Lid v. d. Bond v. Belasting consulenten. Grootestraat 53 WAALWIJK. StfctionsstrAKt.69. Tel.280. Een bezoek bij onze landverdedigers. De snert was een beetje aan de hartige kant. i IDRO GISTER IJ

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 10