HEUMATIEK 1 NI NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. BURGERLIJKE STAND. RECHTSZAKEN. GEMENGD NIEUWS. ADVERTEERT IN DIT BLAD SPRANGGAPELLE. KAATSHEUVEL. mam GEEN INITIATIEF VAN MUSSOLINI. Verscheidene Engelsche bladen heb ben de mededeeling gepubliceerd, dat de duce bezig zou zijn, een ontwerp voor een vredesconferentie te bcstu- deeren en geven hierbij zelfs een lijst van de mogendheden, welke hieraan zouden moeten deelnemen. Dit bericht is van allen grond ont bloot. In den huidigen stand van zaken zal Italië een dergelijk initiatief niet nemen. OOK IN HET VERRE OOSTEN VECHT MEN NOG. Veertien Chineesche divisies vernietigd. Volgens het communiqué van het Japansche expeditieleger in midden- China hebben Japansche troepen in 't Noordelijke deel der provincie Hoenan in de z.g. negende oorlogszone, slag ge leverd aan 42 divisies Chineesche troe pen en aan 14 dezer, waarbij 6 divisies van het Chineesche centrale leger, een vernietigenden slag toegebracht. Ook 7 andere divisies hebben tame lijk ernstige schade beloopen. VERZEKERINGEN NIET GENOEG. In antwoord op de debatten, die Woensdag in het Hoogerhuis zijn ge houden, heeft lord Halifax, sprekende over mogelijke vredesvoorstellen, ver klaard: „Wanneer de Duitsclie regee ring, in plaats van bedreigingen te ui ten, mocht trachten ons tevreden te stellen met verzekeringen, moet ge zegd worden, dat verzekeringen van de tegenwoordige Duitsclie regeering niet genoeg zijn." ITALIë'S HOUDING. Volgens Reuter heeft de omroeper van den zender Rome voor den micro foon verklaard: „De Italiaansche politiek beoogt te voorkomen, dat de tweede Europeesche oorlog zich uitbreidt en afmetingen aanneemt, die voor de menschheid noodlottig zouden zijn." De omroeper voegde hieraan toe: „Er is geen reden om aan te nemen, dat Italië zich in de krijgsverrichtingen zou mengen, tenzij het dat zou moeten doen tot zijn eigen verdediging of tot verdediging van zijn belangen". Hij zeide verder, dat de Italiaansche regeering geen initiatief zou nemen voor het bijeenroepen van een vredes conferentie, ofschoon zij bereid is mo- reelen en diplomatieken steun te ver- leenen aan elk initiatief, dat een vreed zame regeling van het conflict zou kun nen brengen. SPRANG. Predikbeurten Zondag 8 October: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. 2 uur Ds. A. Sierag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. 3 uur Ds. B. A. van Lummel. Naar wij vernemen zullen op last van den Brab. Voetbalbond de nog te spelen wedstrijden voor de Zater dagmiddag-competitie, in verband met het gebeurde van j.l. Zaterdag te Vrij- hoeve-Capelle en het terugtrekken van enkele clubs, niet meer plaats hebben. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. A.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags 2 uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a.d. Loonschen- dijk op te treden Ds. V'roegindewey. A R. K. W. V. Woensdagavond vergaderde de R.K. Werkliedenvereeniging in hare zaal ter opening van het winterprogramma. In zijn openingswoord besprak de voor zitter het winterprogramma, dat afwijkt van de oude methode. Ditmaal is als handleiding genomen het practisch-so- ciaal handboek van Pater Anicetis Cool, waarin eiken cursusavond een onderwerp zal behandeld worden door een spreker, die dat punt meer bijzon der onder de knie heeft. De cursus be vat 13 lessen om de veertien dagen ge geven, telkens om 8 uur 's avonds. In het winterprogramma is, zooals spreker opmerkt dit jaar niet opgeno men een werkloozen tridium, omdat dit momenteel door de weinige werkloos heid voor onze plaats als minder ur gent beschouwd kan worden. Mochten de omstandigheden zich ten ongunsten wijzigen, dan zal het bestuur de zaak nader bezien. De voorzitter verzoekt vervolgens de aandacht van de leden voor de jaarlijksche St. Nicolaas-actie, die natuurlijk doorgang zal vinden. Nadat de secretaris de notulen der vorige vergadering had voorgelezen, welke onveranderd werden goedge keurd, trad de spreker van den avond, de Weled. heer Nic. Schuurmans, amb tenaar van de Bossche Diocesane Werkliedenbond op, met het actueele onderwerp „De Mensch". Op zeer dui delijke wijze belichtte hij in dit onder werp de verhouding van den mensch tot God en tot de maatschappij. In alles blijft de mensch het doel en niet het middel. Het Nationaal-Socialisme en 't Communisme kunnen daarom den Ka tholiek niet bevredigen. De voorzitter dankt den spreker voor de zakelijke behandeling van het onder werp, dat buitengewone aandacht had bij de aanwezigen. Bij het slot deelde de voorzitter nog mede, dat de contri butie van de onder de wapenen zijnde leden doorgaat, bijaldien zij vergoeding ontvangen in welken vorm dan ook. Zonder dat van de rondvraag ge bruik gemaakt werd kwam het slot der vergadering. R. P. S. Aan het postkantoor Kaatsheuvel en het daarbij behoorend ambtsgebied werd gedurende de maand September 1939 ingelegd f 20141.25 en terugbe taald 53403.60. Uitgegeven werden 8 nieuwe boekjes. Amusement. Op 15 October vangt in de zaal van den R.K. Gildenbond het ontspannings programma aan met het optreden van Piet Vink's ensemble, dat zal opvoeren het volkstooncel „Genoveva van Bra bant". Zondag 8 October heropent de Ci nema Royal in de zaal van den 'heer Jan van Dun haar winterprogramma, om wederom geregeld voorstellingen te geven. Niet aangenomen. De heer A. J. Rutten, thans gemeen te-veldwachter te Bodegraven en door de Commissaris der Koningin in de Prov. Noord-Brabant benoemd tot ge meente-veldwachter alhier, heeft deze benoeming niet aangenomen. BERKDIJK. Konijnendiefstallen. Op verschillende plaatsen heeft een hond in de afgeloopen nachten konij nenhokken bezocht. Een 15-tal konij nen zijn vermist en doodgebeten. Men zei dus gewaarschuwd om hiertegen maatregelen te nemen. Berkdijks Belang. Het bestuur van Berkdijks Belang heeft als bode benoemd voor wijk 3 de heer C. van Wanrooij. Zondag heeft om half twaalf een bestuursvergade ring plaats. LOON-OP-ZAND. Nieuwe biljartclub. In café Cools werd eenige dagen ge leden een nieuwe biljartclub opgeericht. Een vijftiental leden traden toe. Het bestuur werd samengesteld uit de hee- ren F. v. d. Sanden, voorzitter: Jos Ve ra en A. Loos. De nieuwe vereeniging werd de naam gegeven van „Irene". - mT Geslaagd. Mej. Corry Brands alhier slaagde te Eindhoven voor het diploma machine- schrijven, welk diploma gegeven wordt vanwege den Bond van Groote Schrij vers St. Genesius. ST. JOACH1MSMOER. Installatie van Pastoor P. J. Coenen. Woensdagavond was het voor de parochianen van St. Joachimsmoer een blijde dag. De nieuwe Pastoor zou worden ingehaald. Van dehuizen wapperde de driekleur; een eere. boog aan den ingang dei kerk en zuilen aan de Oostgrens derparochie waren met bijpassende versieringop- gericht. Te circa vijf uur trok een stoet van ruiters, gevolgd door bruidjes, schoolkinderen, vertegenwoordigers der vereenigingen en een auto met de feestcommissie den nieuwen herder tegemoet, die van de richting Loon-op-Zand met zijn familie en geestelijken uit Zeelst en Uden arri veerde. In hartelijke woorden werd Pastoor Coenen verwelkomd door den Voorzitter van het feestcomité den heer E. Verhelst. Dan trok men in optocht naar het Kerkgebouw, waarbij zeer aardig de auto van den nieuwen Herder door bruidjes werd geleid. Nadat de heer C. de Jong namens het Kerkbestuur had toegesproken begaf de nieuwe Pastoor zich met de HoogEerw. Heer v. d.Brekeluit Kaatsheuvel, andere geestelijken uit Pas op! Er is een R in de maand de R van Rauw weer op komst. Ge voelt het aan Uw rheumatiek. Waarom zoudt ge nog langer door t leven gaan als n wan delend weerglas, met scheuten en pijn bij iedere aanwijzing van ander weer? Het rheumatiekseizoen staat voor de deur, maar het is nü nog tijd. Neem Kruschen Salts. De aansporende wer king van Kruschen's zes minerale zou ten op. lever, nieren en ingewanden heeft een weldadige invloed op Uw heele gestel. Dat komt omdat die tot nieuwe werking opgewekte organen Uw bloed zuiveren van alle overtollige schadelijke zuren, die zich nu ophoopen in het gestel en oorzaak zijn van Uw klachten. Begin vandaag Uw kuur, om straks te ervaren, dat ge vrij blijft van de ondragelijke pijnen, die U nu het leven vergallen. Kruschen Salts, verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabrikan ten: E. Griffiths Hughes Ltd., Man chester (Engeland). Opgericht 1756. het Dekenaat Waalwijk en familie, leden onder een gewelf van bogen en palmen gevormd door de school jeugd in het Godshuis waarvan het priesterkoor voor deze plechtigheid iraai was opgesierd door de kundige hand van den bloemist P. Snoeren uit Kaatsheuvel. In priestergewaad leidde Deken v. d. Brekel, den nieuwen Pastoor naar het Hoofdaltaar, daarbij geas sisteerd door de ZeerEerw. Heeren Pastoors van Uden en Zeelst' resp. geboorteplaats en laatste standplaats van Pastoor Coenen. Als na het zingen van het Veni Creator de installatie-plechtigheden waren geëindigd beklom de Hoog Eerw. Heer Deken v. d. Brekel den kansel. Z.H. Eerw. stelde de nieuwe Herder aan de parochianen voor als een goede Pastoor en de bewoners als een goed volk, wel klein in getal maar schoon als katholiek volk. Hij hoopte dat Pastoor Coenen lange jaren zou zijn de gelukkige Herder van een gelukkig volk. Dan volgde een dankwoord van den nieuwen Pastoor, en door geestelijk en Zangkoor aangeheven Tantum Ergo met dezegen, waarmee de plechtigheid was afgeloopen en de nieuwe Pastoor van St. Joachims moer was bevestigd in zijn waardig heid. WAALWIJK. Van 29 Sept. tot 8 October 1939. Geboren Petrus Martinus Anloaius Antonetl'a, zv. F. J. Schumacher-van Iersel. Flo- rentius Leonardus, zv. J. van der Heij- den-Kramer. Johannes Antonius Adri aans Maria, zv. H. J. B. van Bladel-Naaij- kens. Johannes Marinus Theodoru; Fraciscus, zv. J. P. Zwietering-van Hijs- wijk. Henricus Gerardus, zv. A. J. Hurkmans van der Lee. Cornelia Jo- sephina Maria d.v. Th. A. A. Trimbacli- van der Zanden, wonende te Rcnkum. Overleden: S. C. de Rooy, 37 j., echtg. van Chr. Treffers. P. J. van Geene, oud 8 mnd. Huw.-Aangiften A. A. Timmermans, oud 3-1 j., wonende Ie Waalwijk en Eth. C. van de Zande, oud 30 j. te Tilburg. W. B. A. Smiis, oud 24 j., wonende te Zutphen en Ja. P. Louwe-Kooymans, oud 25 j. te Waalwijk. A. G. J. Schrauwers. oud 27 j., wo nende te Loonopzand en Da. A. M. van den Brand, oud 27 j. te Waalwijk. M. van Delf!, oud 30 jaren, wonende te Dru- nen en Pa. F. W. van der Sanden, oud 30 j. te Waalwijk. Ingekomen personen: E. A. Hurkmans van Loonopzand. Cl. A. A. H. Driessen van Ubbergen. M. Th. Klerks van Vught. H. W. Laros van Nijmegen. H. A. C. O. Maijers en gezin, van Amsterdam. Vertrokken personen II. L. J. Kuiperi naar Beemster. C. J. de Vrind naar Amsterdam. M. H. van de Wiel naar Bergenopzoom. J. B. de Folter naar Tilburg. Ga. M. van dei- Pol naar Tilburg. Harmen de Hoop en gezin naar Leidschendam. W. Tim mermans naar Sprang-Capelle. Wa. Treffers naar Loonopzand. D. A. Blok naar Oud Alblas. Ga. van Olst naar Drunen. LOONOPZAND. Vanaf 28 Sept. t/m. 5 Oct. '39. Geboorten: Engclbertus Johannes Martinus z.v. M. Dingemans en J. M. Remmeren. Pe trus Cornelis Johannes z.v. J. Spapens en J. v. Dijk. Overlijden Adriaan van Amelsvoort, echtgenoot van M. E. v. Boxtel, oud 69 jr. Judocus Borsten, oud 78 jr. Huwelijken: Geen. Huwelijksaangiften Gijsbertus Johannes van Mosselveld, 25 j. en Anna Maria Theodora Bisseiink, 26 jr. Martinus Josephus van de Griendt, 29 jr. en Adriana Theodora Muij- zelaar, 25 jr. Jacobus van Woensel, 26 jr. en Maria Antonia Pooters, 22 jr. Ingekomen: E. H. Couwenberg. P. A. Brok van Alphen ca. A. G. A. Dankers van Schijndel. P. J. Schapendonk van Waalwijk. J. W. v. Mosselveld van SI. Jansteen. J. M. de Graaf van Bussum. H. de Jong van Eindhoven. M. T. M. v. Eert van Boxtel. J. P. J. Verber- ne van Diemen W. Klijn van Tilburg. P. J. Coenen van Veldhoven. Vertrokken A. Klijn naar Tilburg. J. W. Sup naar Dongen. B. M. Verhoeven naar Udènhout. Diefstallen te Waalwijk. De rechtbank Ie 's-Hertogenbosch heeft vonnis gewezen in de strafzaak te gen den 18-jarigen meubelmaker J. C. te 's-Hertogenbosch, gedetineerd, tegen wien een jaar gevangenisstraf was ge- eischt met aftrek van voorarrest waar van zes maanden voorwaardelijk rm-t een proeftijd van drie jaar en toezicht der R.K. Beclasseeringsvereeniging gedu rende den proeftijd. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 10 December '38 te Waalwijk een portemonnaie van J. Kee- lels, inhoudende vijftien gulden, en op 4 April j.l. een portemonnaie met 10 van M. Wilmont had weggenomen. De recht bank heeft verdachte veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden en opneming in een ge sticht voor den tijd van een jaar. Diefstal op een auto-skooler te Waalwijk. De rechtbank te 's Herlogenbosch zette voort de behandeling der strafzaak tegen den kermisreiziger G. L. te Deventer, die terecht stond ter zake, van diefstal van een portemonnaie met ongeveer 7, inhoud te Waalwijk op Zondag 16 Juli, welke portemonnaie eigendom was van A. Zwar-L Het zou gebeurd zijn in een aulo-skoo- ter op de kermis waar verdachte bedien de was. Verdachte had ten stelligste ont kend. maar een getuige had hem op ver dachte wijze iets uit zijn zak zien halen en in een der autotjes- laten vallen. Soort gelijk geld als in de portemonnaie geze ten had, was in verdachte's zak gevon den, maar hij beweerde dat dit sleehfs toevallig was en dat het zijn wisselgeld was. De zaak was geschorst voor nader getuigenverhoor. Gehoord werd thans de 21-jarige kantoorbediende A. Hoefnagel, die zich op den bewusten avond ook te Waalwijk hij de autohaan bevonden had. Deze had daar een portemonnaie zien liggen en had vervolgens waargenomen, naar hij verklaarde, dat verdachte, die bediende op een der wagentjes was, de portemonnaie opraapte, ermee tot voor hij de cassa reed en haar toen in zijn zak stak. Het was een oude portemon- nai. Even later zag hij Zwart, die te ken nen gaf dat hfj zijn portemonnaie ver miste. Ook dat was een oude portemon naie. De officier van Justitie achtte het ten laste gelegde voldoende bewezen en eischte tegen verdachte, die bleef ont kennen, een gevangenisstraf van zes maanden. Vonnis over 14 dagen. De doodslag te Sprang-Capelle. Door de marechaussée te Kaatsheuvel en de gemeentepolitie van Sprang-Capel le werd voor den Officier van Justitie te 's-Hcrtogenbosch geleid de 21-jarige ar beider H. G. uit Sprang-Capelle, verdacht van doodslag, gepleegd te Sprang-Capelle op 30 September. Na door den Rechter commissaris te zijn gehoord werd hij ingesloten in het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch. Kantongerecht 's-Hertogenbosch. Uitspraken. De Kantonrechter wees o.m. de navol gende vonnissen: J. B., Heusden, vissherywet, 2 x 5 boete. C. v. I)., Drunen, crisis-varkensbesluit, 5 boete. M. P., Waalwijk, crisis-varkensbesluit 5 boete. Ja. V., Sprang-Capelle valschen naam, 15 boete. A. J. P., Drunen, loopen op andermans grond, 15 boete. N de G., H. V., Heusden, links hou den, 3 boete. J. de W., Waspik, links houden, 5 boete. A. K., Heusden, geen richting aange ven, 3 boete. G. V., Sprang-Capelle, arbeidswet 3 boete. A. N. de K., Waalwijk, arbeidswet, 3 boete. L. B. R., Waspik, R. A. P., 5 boete. K. V., Drunen, doorgang niet vrijlaten, 15 boete. Th. A. G., Waalwijk, dronken op mo tor en rijden zonder rijbewijs, 20 boete en twee weken hechtenis, met intrekking van rijbewijs gedurende den tijd van een jaar. C. P. v. E., Waspik-Boven, paard op pijnlijke wijze arbeid laten verrichten, 15 boete. J. W. R., Sprang-Capelle, rijwiel zon der licht, 2 x 2 boete. H. v. H., Drunen, geen achterlicht, 3 boete. Duitsch vliegtuig neergestort. Duitsch vlieger met valscherm gedaald op Nederlandsch gebied. In den avond omstreeks negen uur hoorde men boven Nieuweschans in Groningen geronk van een vlieg tuig dat nu weer boven Nederlandsch dan weer boven Duitsch gebied vloog aldus vertelt het «Bott. Nieuwsbl.» Plotseling zag men het toestel waar van men de nationaliteit aanvanke lijk niet kon vaststellen, op Duitsch gebied neerstorten nadat men eenige ploffen had gehoord. De bestuurder van het vliegtuig, een 25-jarige Duitscher was uit het toestel ge sprongen en met behulp van zijn parachute op Nederlandsch gebied neergekomen, Hij werd door de politie te Nieuweschans aangehou den en aan een verhoor onder worpen. De Duitscher verklaarde, dat hij uit den koers was geraakt. Toen hij zag dat zijn benzinevoorraad op raakte, waardoor hij tot een nood landing zou worden gedwongen, was hij met zijn valscherm uit het vliegtuig gesprongen Hettoestel vloog nog eenigen tijd onbestuurd verder en was vervolgens neergestort. Het ligt op Duitsch gebied, 300 meter van de Nederlandsche grens. De Duitsclie vlieger wordt voorloopig vastgehouden. Sedert eenige dagen vliegt de K.L.M. op de Europeesche lynen met twee pi loten-gezagvoerders, zooals dit ook in normale omstandigheden op de Indië- route gebruikelijk is. De gezagvoerder kan thans zijn volle aandacht aan de navigatie besteden, terwijl de andere piloot opdracht heeft om scherp uit te kijken, zoodat plot seling verschijnen van vliegtuigen niet onopgemerkt kan geschieden, dit na het droevige voorval met de „Mees". De piloten Smirnoff en Moll even voor het vertrek van het vliegtuig dat naar Scandinavië vertrok.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6