DE OORLOG IN EUROPA. 10 cent per week. m DOOR MARTIN BROEK. In het onderstaande zullen wij enkele bijzonderheden vertellen van de roode luchtmacht, die hoewel taliijk in eenheden een groot gedeelte van haar kracht inboet door de slechte industrieele organisatie in Rusland. fDRAISltlA-vANVALKENBURQ 'S-: e A /i LEVER] 9 In sommige bladen is wel eens gewag gemaakt van de z.g. enorme sterkte van de luchtmacht der Sovjet en hoewel deze vooral in een oorlog van korten duur zeer goede diensten zou kunnen bewijzen dient te wor den opgemerkt, dat men deze kracht niet moet overschatten. Vooral wan neer Rusland zich zou wagen in een oorlog van langen duur, zou de activiteit van het roode luchtleger spoedig sterk verminderen Men staat meermalen verbaasd over de ruime fantaisie waarover sommige schrijvers beschikken, die zonder blikken of blozen durven verklaren, dat Stalin aan een even tueel westelijk front 15000 vliegtuigen zou kunnen groepeeren. De werkelijkheid is echter heel wat bescheidener en het aantal vlieg tuigen, dat bij'n eventueelen oorlog vrij zou komen voor het Russisch westelijk front is zeker niet grooter dan 6000 n.l. 2500 jagers van het type „16" en 1500 tweeraotorige bombardeervliegtuigen type ,.S. B.". Voorts beschikt men hier over on geveer 1500 verkennings vliegtuigen van de typen L. R. Hiernaast hebben de Sovjets nog een aantal gevechtsvliegtuigen, die speciaal zijn gebouwd voor de duik vlucht en een klein aantal, plm. 200 zware bommenwerpers, meteen zeer groote actie-radius. De oude 4-motorige bombardeer vliegtuigen van het type „T. B. 3", hebben weinig meer om het lijf; voor den modernen luchtoorlog zijn ze te langzaam. De typen „16" en „S. B." zijn wel r de beste wapenen. Deze zijn uit stekend uitgerust en ongetwijfeld gelijkwaardig met de moderne toe stellen die bij andere groote mogend heden worden gebruikt. In Spanje hebben zij bovendien bewijzen van gevechtswaarde geleverd. Een groot voordeel van deze beide types is nog, dat ze zeer sober zijn uitgevoerd en slechts betrekkelijk weinig kosten. Bovendien zijn ze bij uitstek geschikt voor serie pro ductie. De Industrieele Organisatie. Talrijk, snel en goed bewapend zou de Sovjet luchtmacht een be. langrijke rol kunnen spelen in een Europeesch conflict, ware het niet, dat de activiteit door de slechte in dustrieele organisatie in vrij enge grenzen werd gehouden. Blijkens het rapport van kolonel Lindberg (waarvoor hij door de Russen als spion werd uitgemaakt) is ongeveer '/4 van de vliegtuigen in actieven dienst, niet in staat om te vliegen, wegens de algemeene middelmatigheid, om maar niet van onkunde te spreken van het niet-vliegend personeel. "Zacht van smaak - prus 70 ct* Hiervoor zijn twee oorzaken aan te wijzen, n.l. fouten in de indu strieele organisatie en een achter, stand in de Sovjet techniek. De vliegtuigenindustrie is nog een van de weinige industrieën die in Rusland behoorlijk werkt, maar in dit „behoorlijk" moet men dan geen West-Europeesch begrip gaan zien, want dan komt men bedrogen uit. Tot 1934 1935 is het met de Russischen vliegtuigbouw goed ge gaan, De enorme achterstand die men tegenover West-Europa had, was bijna ingeloopen, maar toen begon het bitter lijden en het weten schappelijk niveau waarop de Rus sische techniek was gestegen,daalde. De groote „zuivering" van het bolsjewisme ving rond dien tijd aan en sleepte groote kopstukken voor de luchtvaarltechniek mee. Professor ToepolefT, de grootste pionier van de luchtvaart laboratoria verdween van het tooneel en met hem Grigorowitsz en PolikarkofT, twee groote luchtvaartdeskundigen. De drie grootste leiders waren verdwenen en ook tal van bekwame ingenieurs, die de Russische lucht macht van den grond af aan hadden opgebouwd werden beschuldigd van sabotage. Door deze „zuivering" kwam er schrik te heerschen onder de min deren die daardoor in hun betrek kelijke activiteit en kundigheid der mate werden beloond, dat ook velen onder hen voor de sabotage - rech- banken werden gedaagd, met alle gevolgen van dien. De nieuwe leiders, wel trouwe Stalinisten, maar geen groote tech nici, traden vaak ondeskundig op en bovendien vormde de uitgebreide administratieve rompslomp 'n groote belemmering voor goed en degelijk werk. Zoo is het te begrijpen, dat de eerste Vultee-vliegtuigen die de Russen in 1937 onder licentiegingen bouwen eerst in het begin van dit jaar, zijn gereed gekomen. En ondanks dit alles is de vlieg tuigindustrie een van de beste Rus- sissche industrieën..., dus beter ge outilleerd dan de fabrieken die de grondstoffen en hulpfabrikaten leveren. Begrijpelijk zal de aanvoer hiervan dan ook bedroevend gering zijn en tergend langzaam. Uit bovenstaande kunnen we con- cludeeren, dat hoewel het Roode luchtleger enkele harde klappen zal kunnen uitdeelen, in een oorlog van langen duur de activiteit van dit leger spoedig aanmerkelijk moet verzwakken, aangezien men niet in staat is de geleden verliezen snel en kundig aan te vullen. Als de autobanden duur worden De Hollandsche Beton Mij. te Zaandam, is op het oogenblik bezig aan het vernieuwen van weg rijks weg Den Haag-Utrecht onder de gemeente Zwammerdam. De vracht auto s welke bij dst werk gebruikt worden, plaatste m en gedurende de nacht op het nog voor het verkeer afgeslotenwegvak. Gistermorgen nu kwamen de werklieden tot de ont dekking,dat des nachts dieven hun slag hadden geslagen en van de auto'sde handen ontvreemd hadden. Compagnon, gevraagd. Oplichter aangehouden Een Groninger, een 25- jarige expediteur uit Haren, had een adver tentie in eenige bladen geplaats voor een compagnon in een door hem op te richten transportbedrijf. Een Amsterdammer stelde zich met den Groninger in verbinding en deze kwam naar Amsterdam om over de zaken te praten. Hij be weerde zelf ook geld te hebben. De toekomstige compagnon zou vijfhonderd gulden moeten storten maar hij kon alvast op deze vijf vijfhonderd gulden vijtig gulden voorden aankoop voor een vracht, auto bestemd voor het bedrijf,geven. Dat deed de toekomstige compag- grif Daarna hoorde hij echter niets meer over de zaak en hij deed aangifte bij de politie. De expediteur werd daarop te Haren aangehouden wegens oplichting; het geld bleek hij ten eigen baten te hebben ge bruikt. Vermoedelijk zijn nog meer per sonen het slachtoffer van dezen op lichter geworden. Meer salaris' of ik scheer me nietl In een Australisch dorp trachten de postbeambten op zonderlinge wijze de inwilliging van hun eischen te verkrijgen. Zij hebben namelijk besloten' zich niet meer te scheren vóór de directie hun eisch tot ver hooging van salarisheeft ingewilligd. De beambte vertrouwen er op, dat het publiek op inwilliging van dezen eisch zal aandringen, als het doorlouter ongeschoren, en onver zorgd uitziende mannen wordt be dien. Verdronken. Gistermiddag vermiste de familie van Dam aan de Groeneweg te Alpen aan den Rijn het vijfjarig zoontje. De vader toog op onderzoek uit en zag in de wetering voor de ouderlijke woning twee klompjes drijven. Het kind werd spoedig daarop gevonden. Het had echter reeds te lang in het water gelegen zoodat een dokter slechts den dood kon constateeren. Spencer Tracy als Pater Planagan in Jongensstad, de rol waarvoor hij uit geroepen werd tot „de beste acteur van 1938". (Musis Sacrum). op het erf van zijn tegenstander te kijken. Reeds vele malen hebben zij hierover met elkander oneenig- heid gehad. Toen de beide mannen elkaar in de kweekerij op eenigen afstand van hun woning ontmoetten, zijn zij handgemeen geraakt met het gevolg, dat Van E: met een groot aantal diepe, ernstig bloedende hoofdwon. den naar huis gestrompeld is en daar, na nog even verteld te heb ben, dat hij met Th. gevochten had, bewusteloos ineenzeeg. Aangezien Th., die volgens mede- deeling van Van E. de aanvaller zou zijn geweest, niet thuiskwam, is men in de kweekerij naar hem gaan zoeken. Niet ver van de plaats, waar de vechtpartij gehouden was (bloed- spoeren wezen daarop), vond men Th. in de sloot met het hoofd in de modder. De levensgeesten waren toen reeds geruimen tijd geweken. Th. bleek een steekwonde in de hartstreek te hebben, die naar men beweert met een mes toe gebracht zou zijn. Of hij de hand aan zichzelf heeft geslagen of dat hij door zijn tegenstander is ge raakt, is onbekend, daar de toestand van den ouden Van E. nog niet heeft toegelaten, dat hem een ver hoor afgenomen werd. Twee lijken in schijnbaar verlaten auto. Jong soldaat gedood. Te Neerkant, onder de gemeente Deurne, is een landmijn geëxplodeerd waarbij een 22 jarige soldaat, zekere Simons uit Swalmen, om het leven is gekomen. Deze sold lat was met drie andere militairen bezig met het herstellen van landmijnen, die in de loop der maanden verzakt waren. Het opgra ven en opnieuw stellen der mijnen verliep tot nog toe zonder incidenten Velen hadden reeds een beurt ge had. Dinsdag echter werd het werk op tragische wijze verstoord. Hoe het ongeluk zich precies heeft toegedragen niet bekend. Waarschijnlijk heeft Simons met zijn schop een der voelhoorns van de mijn geraakt. Een andere lezing wil, dat hij gestruikeld en toen op de mijn gevallen is. Met een geweldigen slag explo deerde de mijn. Uren ver in den omtrekt viel dit te hooren. Simons werd een vijftien meter de lucht in geslingerd en zwaar verminkt. De drie andere militairen bleven onge deerd. Het slachtoffer was in Meyel ingekwartierd Geld verduisterd Bij de recherche te Heerlen kwam de 31 jarige J. Th. H. vertegen woordiger voor de firma Electro Vossen, de mededeeling doen, dat hij een bedraa van ongeveer f 500 dat hij bij diverse cliënten geïncas. seerd had, verduisterd had. Te Venlo, zoo zeide hij, had hij eenigen tijd geleden een auto gehuurd en dezen had hij aan zijn patroon als onderpand gegeven voor de af betaling van het verduisterd geld. De man werd na zijn uitvoerig helaas ter beschikking gesteld van den burgemeester te Weert, in welke omgeving de verduisteringen hooid- zakelijk gepleegd zijn. Een andere groote firma te Weert heeft aangifte gedaan van ver duistering door een harer reizi gers, die elders woonachtig is. Nadat hiervan proces verbaal opgemaakt was, is in overleg met den oil icier van Justitie de verdachte L aange houden en ter beschikking van de burgemeester zijner woonplaats ge steld. Hij heeft eveneens een aanzienlijk bedrag van enkele duizenden guldens geincasseerde gelden niet afgedragen. Reeds eerder heeft hij zich in een vorige dienstbetrekking aan dergelijk practijken schuldig gemaakt, waar voor hem een gevangenisstraf van negen maanden opgelegd werd. Tienmeter door de tram meegesleurd En ongedeerd opgestaan. Woensdagavond om elf uur is op het Frederiksplein te Amsterdam een ongeval gebeurd, dat zoo won derlijk goed is afgeloopen, dat dit het vermelden waard is. Een 29 jarige wielrijdster reed onvoorzichiig voor de tram langs en werd gegrepen door de motor wagen van lijn 5. Zij werd een tiental meters door den baanschuiver meegesleurd, voordat de tram tot stilstand kwam. Van alle kanten snelden men toe om het slachtoffer hulp te verleenen. De vrouw lag even versuft door den schrik op straat, maar al gauw kam ze onder de tram vandaan en stond vrijwel ongedeerd op. Zij had slechts enkele onbeteekende schrammen opgeloo- pen. Dure echtelijke twist E *r. echtpaar, dat wandelde in de Vijzelstraat te Amsterdam kreeg oneenigheid. De twist liep zeer hoog. Uit pure woede, welke een uitweg zocht naar een voorwei p in de buurt, sloeg de man daarop een groot winkelraam kapot. De politie bracht den opgewonden echtgenoot naar het bureau. De onkosten voor het raam werden begroot op f 125 Kippen houden Om keukenafval te eten. De Commissie voor den Pluim en Kleinveevoederhandel uit den Nederlandschen Bond voor Graan en Meelhandelaren te Leiden stelt zich in verbinding met betrokken officieele instanties om te bevorderen dat zoodanig maatregelen worden genomen, dat elk gezinshoofd in Nederland, beschikkend over eenige open grond, in het bezit kan komen van een tien tot twaalftal kippen, teneide daarmede het keukenafval van het gezin tot waarde te brengen. Dorpsruzie met ernstige gevolgen In het rustige, aan den oever van den Rijn gelegen dorpje Opheusden, gemeente Kesteren, heeft een typi sche dorpsveete één doode en één zwaar gewonde geëischt, na een ruzie in een boomkweekerij tusschen den 76-jarige H van E. en den 50- jarigen P. Th. Tusschen beide mannen schijnt een oude veete bestaan te hebben over een raam in het huis van een hunner. De een beweerde, dat het glas niet dermateondoorzichtigzou zijn, dat het den ander verhinderde Een voorbijganger zag langs het Tweelingskanaal, onder de gemeente Damme (België), een schijnbaar verlaten auto staan. Hij ging eens naderbij kijken en deed een ontstel, lende ontdekking. In de auto lagen twee lijken, van een man en een nog jonge vrouw. Het voorloopige onderzoek heeft uitgewezen, dat de man de vrouw door middel van revolverschoten heeft willen dooden. Hoewel de vrouw zwaar gewond werd, volgde een worsteling, waar bij een kogel uit de revolver den man trof, die op slag dood moet zijn geweest. Enkele oogenblikken later moet ook de vrouw zijn over leden. Met haar laatste krachten heeft zij, naar het schijnt, nog getracht de auto te verlaten, want een der portieren stond half open en haar lichaam hing gedeeltelijk naar buiten. Door auto aangereden en gedood. Op den Zijsingel te Haarlem is een ongeluk gebeurd, dat aan den zeventigjarige wielrijder van R. uit Heemstede, het leven heeft gekost. De wielrijder maakte onverwacht n zwenking naar links, waardoor hij werd aangereden door 'n personen auto, bestuuid door een inwoner van Hillegom. De wielrijder vielen kreeg een schedelbasisbreuk. Hij werd naar het St Elisabeths- gasthuis vervoerd waar hij eenigen tijd later is overleden. Mijnramp in Mexico. In de mijn Palan in den staat Coahuila heeft zich Zondag een mijngasontplolfiing voorgedaan waar bij 69 arbeiders omgekomen en twee zwaar gewond werden. Bovendien zijn nog 60 mijnwerkers opgesloten Het redding-werk is in volle gang doch stuit op groote moeilijkheden. Katholieke Illustratie. Het eerste nummer van den nieuwe jaargang wordt geopend met een voortreffelijk artikel: «Nederland waakt», waarin uitvoerig de organi satie van onze landsverdediging en van ons leger besproken wordt terwijl talrijke foto's den tekst ver luchten. i De oorlogskroniek behandeld de vijfde week van den oorlog. Van dag tot dag worden de belangrijkste feiten opgesomd iedere week wint de kroniek in beknoptheid van zegging en duidelijkheid Vele foto's illustreren den tekst. De serie «Hoe ons h et nieuws be. reikt laat ons een kijkje nemen op de bureaux van het A.N.P., 't Alge meen Nederlandsch persbureau. Wij zien de beide omroepers, de vele toestellen waarmee het nieuws uit alle deelen der wereld wordt ont vangen. We leeren wat een Heli- machine is, boe een telexapparaat* werkt en nog vele dingen meer. Een zeer interessante serieOp de mid denpagina's worden vele bijzonder heden verteld over de paardenvor dering, die bij het afkondigen van de mobilisatie heeft plaats gehad. Vooral degenen van wie een of meer paarden gerequireerd zijn zullen dit artikel met bijzondere belangstelling lezen. Twee vervolgverhalen nemen in dit nummer een aanvang. «Hier stond mijn huis» van Francis Mac Manus en «Mijn groote neef» van Henri Ardel. Verder is er nog een verhaal van Richard Sale en een vertelling van Enid Dinnis. Van bijzonder actueel belang is ook 't eerste van 'n reeks artikelen getiteld «Sovjet-goud», waarbij Fr. Lammers voortreffelijke illustraties maakte. Ook in Narrenkap zijn verschil lende nieuwe rubrieken te vinden, dit bijblad zal, evenals Okki, weer met groote graagte gelezen worden. EEN GOED GEHEUGEN. In Cardiff heeft men een man ont dekt, die een buitengewoon goed ge heugen bezit. Het is Baden Griffith. Hij is mijnwerker geweest en is tien jaar geleden bij een ontploffing blind geworden. Sinds die tijd heeft hij zich erin geoefend om allerlei dingen, die hij een keer gehoord had te onthou den, vooral rollen van toneelspelers. Daardoor heeft hij zijn geheugen bui tengewoon getraind en nu is hij al zover, dat hij een hele rol zonder één fout kan nazeggen, als hij haar twee maal gehoord heeft. I» .1 Waalwijksche en Langetraatecne Courant is het eenige blad dat U de belichten, verslagen van ge meenteraad en andere belang rijke vergaderingen uitvoerig en volledig geeft van WTaalwijk,de Langstraat en omgeving. In dit blad vindt men vraag en aanbod van personeel uit de industrie, verkoopingen van notarissen, ingezonden stukken enz. ZOEKPRENTJE Waar is hun broer? j i«t- 'mj

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7