Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. DE OORLOG. 1843 in Binnenlandsch Nieuws. „NOORD- BRABAND" at Dit nummer bestaat uit Twee bladen. EERSTE BLAD heerlijk gekruide SPECULAAS a 25 cent per half pond. NUMMER 82. WOENSDAG 18 OCTOBER 1939. 62c JAARGANG IJK dag ge- >ar, int, tij- ei n eld lag len ni- 't he 5te de le~ :er an djl et, ift :n. |*U. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven. Ingezonden stukken, gelden, rnz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel: minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Er zijn ditmaal niet veel beschouwin gen te houden over den toestand. De toenemende activiteit ter zee, in de lucht en te land, wijst er op dat de tijd van debatteeren voorbij is en dat het kanon c.s. aan 't woord is. De toon der Duitsche pers blijft hef tig verbolgen op Engeland en in Ber lijn is te kennen gegeven dat van Duitschland geen nieuwe voorstellen of aanbiedingen te wachten zijn en uit zichzelf zal het de vredes-kwestie ook nergens ter sprake brengen. Mochten er neutralen zijn die daarvoor willen wer ken, dan moeten zij bij Engeland en Frankrijk zijn. Duitschland rekent nog slechts met de mogelijkheid van oorlog en waar Engeland en Frankrijk hetzelfde doen, daar kan men den echten oorlog met al zijn ellende en verschrikkingen tege moet zien. De activiteit overal is daar van reeds een voorproefje. We geven hier een kort lijstje der laatste dagen. Vrijdag werden 3 Duitsche duikboo- ten in den grond geboord, maar op den zelfden dag het 30.000 ton groote En- gelsche slagschip Royal Oak", waar mee 800 manschappen in de diepte verdwenen, waar er slechts 414 konden worden gered. De Fransche koopvaardijvloot ver loor in deze dagen drie schepen van om de 9000 ton. Hierbij kwamen 8 perso nen om het leven en werd een der aan vallende duikbooten tot zinken ge bracht. Gemeld wordt uit Oslo, dat drie En- gelsche oorlogschepen en Engelsche vliegtuigen een Duitsch oorlogsschip hebben aangevallen en tot zinken ge bracht. De dag van Maandag heeft grootere actie op verschillende punten gebracht: Luchtaanval op de Britsche vloot bij Schotland. Londen meldt: „Twaalf Duitsche vliegtuigen hebben een aanval ondernomen op de schepen in de Firth of Forth. Geen enkel schip heeft ernstige schade geleden. Een bom, die langs de huid van den kruiser „Southampton" schampte, veroorzaak te geringe schade bij den boeg en bracht de admiraalssloep en een acht- riemssloep tot zinken. De Engelsche verliezen bedragen: drie man aan boord van de „Southampton" en zeven aan boord van den kruiser „Edinburgh", die allen door bomsplinters getroffen werden. Verder viel een bom bij den torpedobootjager Mohawk", waardoor 25 man gedood of gewond werden. Minstens vier van de 12 tot 14 aan vallende toestellen werden neergehaald waarvan drie door de Britsche lucht macht. Het eerste contact tusschen de Britsche en Duitsche vliegtuigen vond plaats ter hoogte van het eiland May bij den mond van de Firth of Forth. Twee vijandelijke vliegtuigen werden daar gedwongen tot enkele meters bo ven het water te dalen en werden naar zee teruggejaagd. Een ander Duitsch toestel werd tien minuten later boven Dalkeith aangevallen en is brandend in zee gestort. Binnen een kwartier volg de een hevig gevecht ter hoogte van Crail, met het gevolg, dat een tweede Duitsch vliegtuig in zee stortte: een derde Duitsche machine werd bij de achtervolging vernield. Onder de burgerbevolking werd nie mand getroffen, de Britsche luchtmacht leed geen verliezen. Twee Duitsche vliegers zijn gered door een torpedobootjager, doch een van hen is inmiddels overleden." Berlijn zegt over hetzelfde gevecht: Officieel wordt gemeld: „Op 16 Oc tober hebben tusschen halfdrie en half vier Duitsche bommenwerpers een aan val gedaan op Britsche oorlogsschepen in de Firth of Forth. Twee Britsche kruisers werden getroffen door bom men van zwaar kaliber. De aanval werd uitgevoerd trots het hevige vuur van het Britsche afweergeschut. Van de Britsche vliegtuigen, die opstegen om de Duitsche bommenwerpers aan te val len, werden er twee neergeschoten. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist." Ook in 't Westen lijkt het of het Duitsche legerbevel zijn passieve hou ding zou willen laten varen. De Duitschers hebben zelfs een oo- genblik de Duitsch-Fransche grens overschreden, wat tot dusverre nog niet gebeurd is: over een lengte van 100 a 120 K.M. is zwaar artillerievuur: alles bijeen is de Fransche legerleiding over tuigd van een hevigen Duitschen aan val. Het Fransche legerbericht zegt dan ook: „Ondersteund door artillerie hebben de Duitschers hedenmorgen een aanval ontketend vlak ten Oosten van de Moe zel over een front van ongeveer 6 K.M. Zij hebben den Schnesberg bezet, waar wij lichte bewakingsdetachementen, be schermd door mijnenvelden, hadden liggen. Ons vuren had tengevolge, dat de vijandelijke aanval gestuit werd, en dat de vijand zich ten Noorden van Apach (in Lotharingen, bij de Luxem- burgsche grens. Red.) waar hij een oogenblik was doorgedrongen, moest terugtrekken. WEDEROM 100 MILLIOEN VOOR DEFENSIE. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij wederom een bui tengewoon crediet van 100 millioen gulden voor Defensie wordt aange vraagd. Van het crediet, dat tijdens de inter nationale spanning in September 1938 werd toegestaan, eveneens ten bedrage van 100 millioen, was bij het afkon digen van de vóórmobilisatie op 24 Au gustus j.l. nog ongeveer 52 millioen over. Dit restant zal binnenkort ver bruikt zijn, zoodat de regeering het oogenblik gekomen acht een nieuw cre diet te vragen. Kosten van de mobilisatie nog niet te overzien. In de Memorie van Toelichting her innert de regeering er aan, dat de uit gaven voor de buitengewone defensie maatregelen in September 1938 tot een bedrag van ongeveer 3 millioen kon den worden beperkt. Het overschot ad 97 millioen werd toegevoegd aan de Defensiebegrooting voor 1939. Inmid dels staan den minister van Defensie gegevens ten dienste om althans eeni- germate den omvang te kunnen over zien van de geldelijke gevolgen der in April j.l. genomen bijzondere maatrege len. vloeien, welke bedragen en kosten thans nog niet onder cijfers zijn te bren gen. Het lijdt geen twijfel, dat de hier boven genoemde 52 millioen binnen korten tijd zullen zijn verbruikt. OPBRENGST DER RIJKSMIDDELEN. De opbrengst der Rijksmiddelen be droeg in September 37.816.198 of 368.213 minder dan in September '38, doch 1.005.782 meer dan de raming VANAF HEDEN dagelijks VERSCH verkrijgbaar ONZE ZEER BEKENDE iel. 99. PULLES-HEESBEEN Wat Finland betreft, die gaat voort zijn militaire maatregelen te nemen, ter wijl Paasiviki onderhandelt in Moskou. Deze onderhandelingen schijnen niet vlot te verloopen. De eischen die Rus land gesteld zou hebben werden gepu bliceerd, doch weer direct tegengespro ken. Zeker is in ieder geval, dat de toestand ook hier alles behalve roos kleurig is.. Tenminste een officieel Finsch bericht zegt, dat men, hoewel de door Moskou te berde gebrachte kwes ties zeer ernstig zijn, de situatie toch nog niet als geheel hopeloos beschouwt. Na een Maandagmiddag gehouden regeeringsconferentie, waaraan ook Paasikivi en de overige uit Moskou te- iuggekeerde onderhandelaars deelna men, werd besloten de onderhandelin gen voort te zetten en de delegatie we derom naar Moskou te doen terugkee- ren. De Finsche regeering zal voordien nog éénmaal samenkomen om de Rus sische voorstellen nog eens nauwkeurig te bestudeeren. In Berlijn doen intusschen allerlei geruchten de rondte. Zeker is het dat er in de Wilhelmstrasse druk geconfe reerd wordt, met de Führer als middel punt. Het gaat hier om consultatieve besprekingen tusschen Berlijn, Rome en Moskou. Het schijnt er om te gaan om Rus- land's militaire hulp te verkrijgen. Rus land zou daarvoor niet meer of min der eischen dan de geheele vrije hand tegenover Finland en de Skandinavi- sche Staten. De militaire autoriteiten zouden echter zeer gekant zijn tegen verder toegeven aan Rusland's eischen, dat dan nog een overmachtiger positie zou krijgen in de Oostzee. Ook in den Balkan zouden de Rus sen de eerste viool willen spelen en daar natuurlijk de grootste invloeds sfeer voor zichzelf opeischen. Italië schijnt voor het samengaan met den Russischen bolsjewist niets te ge voelen. LEVENSVERZEKERING WAALWIJK De uitgaven gedaan en nog te doen door de verschillende onderdeelen, be last met de kust- en grensbeveiliging, beloopen tot einde September 1939 een bedrag van rond 21 millioen. Hier boven komen nog de uitgaven, welke een gevolg zijn van de rechtstreeks door den minister en zijn ambtsvoor ganger gegeven opdrachten, zooals den bouw van kazematten en verdere veld- versterkingen, noodzakelijke verbete ringen van de kustverdediging, aan schaffing van intendance goederen, van grondmijnen en dieptebommen enz. De ze uitgaven bedroegen op 24 Augustus 1939 (tijdstip van uitzending van 't te legram „Vóór-mobilisatie") rond 24 millioen. Op het tijdstip van de afkondiging der z.g. vóór-mobilisatie was derhalve van het buitengewone crediet nog on geveer 52 millioen beschikbaar. De geldelijke gevolgen van het af kondigen van de vóór-mobilisatie en van de algemeene mobilisatie zijn nog niet in vollen omvang te overzien. Wel kan worden gezegd, dat ten behoeve van het op voet van oorlog brengen en van de legering en de verpleging van de verschillende onderdeelen van de gemobiliseerde weermacht voor de eer ste dertig dagen gerekend wordt op een totaal bedrag aan uitgaven van onge veer 37 millioen. Dit bedrag moet worden vermeer derd met de benoodigde bedragen voor de vorming van noodzakelijke voorra den en de kosten, welke overigens uit den gemobiliseerden toestand voort- was. Over de eerste negen maanden van dit jaar was de opbrengst 349.214.161 zijnde 18.657.547 meer dan over de zelfde periode van het vorige jaar en 17.920.411 meer dan geraamd was. AANKOOP VERBRUIKS- AARDAPPELEN. De minister van Economische Zaken heeft besloten, ter bevordering van een redelijke voorziening in de behoefte aan consumptieaardappelen in het voor jaar van 1940, over te gaan tot het doen aankoopen van een hoeveelheid con sumptieaardappelen van den kleigrond van de hieronder met name genoemde rassen, te leveren op of na 1 April 1940. Deze aankoopen, welke een dezer dagen een aanvang zullen nemen, zul len worden uitgevoerd via door de provinciale voedselcommissarissen aan te wijzen handelaren. De prijs, welke den telers per 1 April 1940 voor deze aardappelen zal worden betaald, zal bedragen voor de rassen Zeeuwsche bonte, Zeeuwsche blauwe en Roode Star 4.50 en voor Eigenheimers 4 per 100 kg. af boerderij, met dien ver stande, dat de overnemingsprijs geldt voor aardappelen in de vierkantsmaten boven 35 mm in de gebruikelijke con- sumptiesorteering. Voor het industrie gebied in Zuid-Limburg zal een hoe veelheid aardappelen van het ras In dustrie worden aangekocht. Teneinde te bevorderen, dat ook de telers van genoemde rassen, van wie geen aardappelen zullen worden aan gekocht, voor hun product een redelij ken prijs ontvangen, wordt voor be doelde rassen een garantieprijs per 1 April 1940 in uitzicht gesteld welke 75 cent lager zal zijn dan de genoemde aankoopprijzen. Indien in den vrijen handel deze richtprijzen niet worden gehaald, zal te zijner tijd een denatura- tievergoeding worden gegeven, opdat de telers toch den richtprijs kunnen ma ken. Om ook den telers van andere aard appelen dan de genoemde tegemoet te komen, zal voor die aardappelen reeds thans een denaturatievergoeding wor den vastgesteld. Deze vergoeding zal periodiek worden bepaald en voors hands 50 cent per 100 kg. bedragen voor aardappelen boven 35 mm vier- kantsmaat. Indien de marktsituatie daartoe aanleiding geeft, zal de dena turatievergoeding kunnen worden ver laagd of verhoogd of zullen alle of be paalde rassen tijdelijk van een dena'tu- ratievergoeding kunnen worden uitge sloten. Wat de goedgekeurde pootaardap- pelen betreft, is besloten den telers eveneens een garantieprijs in uitzicht te stellen en wel zoodanig, dat zij per 1 April 1940 kunnen rekenen op 4.25 per 100 kg. voor in de klasse B goed gekeurde poters. De garantieprijzen voor de in de klassen A en C goed gekeurde poters zullen resp. 30 cent hooger en 50 cent lager zijn. De garan tieprijzen gelden voor de sorteering 35 60 mm voor poters in de klassen B en C, en voor de sorteering 35—55 mm voor de poters in de klasse A goedge keurd. Later zal worden besloten, of deze toezegging door middel van een denaturatietoeslag' per 1 April dan wel door middel van overneming der on verkochte voorraden zal worden uit gevoerd. VERVAARDIGING GEMENGDE VEEVOEDERS. De Minister van Economische Za ken maakt bekend, dat alle loopende vergunningen tot het vervwardigen van gemengde veevoeders (waaronder vo gelvoeders) binnenkort zullen worden ingetrokken en vervangen door nieu we. Met de afgifte van deze laatste zal de Nederlandsche Meelcentrale wor den belast. In het algemeen zal de Meelcentrale slechts hun een vergunning kunnen verleenen, die vóór 29 Augustus 1939 eigen bedrijf over een machinale menginstallatie beschikten en aan be paalde omzetnormen blijken te beant woorden. Zij, die voor een zoodanige vergun ning in aanmerking wenschen te ko men, dienen zich ten spoedigste met een daartoe strekkend verzoekschrift tot de Nederlandsche Meelcentrale, Riouw- straat 176 te 's-Gravenhage te wenden, onder opgaaf van: a. hun productie van in eigen be drijf machinaal bereide mengvoeders gedurende het jaar 1938: b. hun productie gedurende het jaar 1938 van in eigen bedrijf machinaal vermalen, gebroken of vermengd voe der, voor welke diersoort ook; c. de wijze, waarop zij de sub a be doelde voeders in 1938 hebben ge mengd, (d.w.z. machinaal of op een andere, nauwkeurig door aanvrager te omschrijven wijze). Alle aanvragen moeten schriftelijk worden ingediend. NEDERLANDSCHE VLIEGTUIGEN BESCHOTEN. Protest te Berlijn. Dinsdagmorgen te ongeveer 11.15 uur zijn Nederlandsche, langs de grens patrouilleerende vliegtuigen, uit de rich ting Emden door luchtdoelgeschut be schoten. Dit geschiedde, toen de vliegtuigen zich bevonden boven de plaatsen Wei- werd, Heveskes en Oterdum. De vlieg tuigen werden niet getroffen. Enkele projectielen ontploften boven Neder- landsch grondgebied. Naar wij vernemen wordt te Berlijn geprotesteerd. KUSTGESCHUT OP CURASAO EN ARUBA. Bij de Tweede Kamer is ingediend een aanvullingsbegrooting van Kolo niën, waarbij een crediet van twee mil lioen gulden aangevraagd wordt voor aanschaffing en opstelling van kustge- schut met bijbehoorende zoeklichten ter bescherming van de omvangrijke olie- bedrijven op de eilanden Curasao en Aruba. Door de maritiem-strategische be- teekenis, welke deze eilanden in den loop der jaren als bunkerstations heb ben verkregen, is het thans noodzake lijk geworden aan de verdediging van deze oliehavens de noodige aandacht te schenken en op korten termijn te voor zien in de meest urgente defensiemaat regelen. TROUWEN GEEFT NIET ALTIJD RECHT OP KOSTWINNERS VERGOEDING. De Regeeringspersdienst meldt: Vele gemobiliseerden schijnen in de meening te verkeeren, dat indien zij gaan trouwen, dit feit voldóende is om er op te mogen rekenen, dat de echtge- noote kostwinnersvergoeding zal ont vangen. Dit is echter niet het geval. Om voor kostwinnersvergoeding in ij n lin- on- ler- cer li to ich ein het De Echo van het Zniden, Waalwjjksclie en Langstraatscbe Conrant^ in spa

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1