Gemeenteraad Loonopzand. I Elke Lepe! hei pil BINNENLAND. Zaterdag 21 October 1939 No. 83 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Groot tekort. Kosten Distributie. Benoe mingen. Wegverbe- teringen. In de Woensdagavond gehouden raadsvergadering van de gemeente Loon-op-Zand, werden, nadat deze door den voorzitter, den edelachtbare heer burgemeester Mallens, was ge opend de notulen onveranderd goedge keurd. Onder de ingekomen stukken waren dankbetuigingen van H. M. de Koningin en den nieuw-benoemden pastoor in St. Joachimsmoer. Verder waren er enkele goedgekeurde raads besluiten van Ged. Staten. Al:" de ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Z.h.st. werd hierna besloten om aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen toepassing te vra gen van het 6e lid van art. 22bis der L. O. wet 1920, ten aanzien van de in standhouding van de openbare lagere school te de Moer. De veldwachtersverordening. De bestaande veldwachtersverorde ning komt op 1 Januari 1940 te expi- reeren, nu daaraan slechts tot genoem den datum Koninklijke goedkeuring is verleend. Behoudens voor wat betreft de over gangsbepalingen welke kunnen komen te vervallen, stellen B. en W. voor de ze verordening opnieuw ongewijzigd vast te stellen. Te dien aanzien is naar wettelijk voorschrift overleg gepleegd met den Ned. R.K. Politiebond St. Michaël, die zich daarmede heeft kunnen vereeni gen, doch de opmerking stelt dat de sa larissen, vergeleken met de loonen van verschillende industriearbeiders, eerder aan den lagen kant liggen, waarvan herziening der overweging waard mag heeten. Ten volle overtuigd dat de gemeente veldwachters een zekere stand hebben op te houden en een zoodanige bezoldi ging behooren te genieten dat zij on afhankelijk kunnen leven, meenten wij toch dat de huidige belooning als vol doende is aan te merken. Intusschen wil dit niet zeggen dat de toestand zich niet ten nadeele zou kun nen wijzigen, in welk geval B. en W. niet zullen nalaten voorstellen te doen, die aan de geopperde vraag tegemoet zullen komen. Z.h.st. wordt de verordening dan opnieuw vastgesteld. In verband met het onder de wape nen zijn van een der meteropnemers en incasseerders bij het gasbedrijf, be noemd de raad bij de tweede stemming de heer Brands met 8 st. De heer van Riel verwierf 7 stemmen. De bezoldiging voor deze betrekking bedraagt 18. Doordat een der plaatswerkers bij mobilisatie onder de wapenen is geroe pen, doet zich bij het gasbedrijf, zulks met het oog op de voorkomende werk zaamheden, de behoefte gevoelen om een tijdelijke werkkracht aan te stellen. De benoeming, die een tijdelijk ka rakter heeft, behoort op arbeidsover eenkomst te geschieden tegen het mi nimum van de aan deze betrekking in vasten dienst verbonden belooning, zijnde 16.50 per week. Verder werd als hulp in de fitterij, tevens een smidsleerling opgeroepen, waarvoor zich evenwel geen gegadig den hebben aangemeld. De hulp in de fitterij is noodig nu eenerzijds de bestaande hulp onder de wapenen is geroepen en anderzijds de werkzaamheden door nieuwe aanslui tingen, herstel van bestaande leidingen enz. toenemen. Bij gebrek aan reflectanten is daarin echter nog niet te voorzien. Als tijdelijk plaatswerker wordt dan gekozen de heer Brouwers met 14 st. Eén stem werd uitgebracht op den heer Timmers. De kosten der distributie. Zonder te kunnen beschikken over gegevens hoeveel over het loopende jaar voor den dienst der distributie zal moeten worden uitgegeven, stellen B. en W. voor dit crediet voor "het jaar 1939 te bepalen op maximum ƒ5000. In al deze uitgaven zal, indien het in uitzicht gesteld voornemen wordt ge stand gedaan, door het Rijk voor min stens 75 wordt geparticipeerd, waar over intusschen eerst bij declaratie, na dat de kosten reeds zijn gemaakt, kan worden beschikt. Zonder op- of aanmerkingen gaat de raad hiermee accoord. Aan de orde komt dan een voorstel om overeenkomstig art. 72 der L. O.- wet 1920 een bedrag van 580.— te willen disponibel stellen voor verbete ring van de bijzondere lagere school voor N. H. te Loonschendijk. De verbeteringen, waarvoor het be stuur van de hierboven aangehaalde school het verzoek heeft gedaan, loo- pen over den verbouw der W.C.'s en urinoirs en over het herstel van het plafond in den schoolgang. Het is noodig dat eenige verbouwing en nieuwe betegeling zal plaats hebben, dat nieuw sanitair zal moeten worden aangebracht, dat het plafond zal moe ten worden hersteld, enz., en dit heeft de Inspectrice van het Lager Onder wijs aanleiding gegeven tot haar ad vies om den verbouw als dringend noo dig aan te merken. Ook hiermede kon de raad zich ver eenigen. Groot tekort op begrooting. Vervolgens biedt de voorzitter de gemeentebegrooting aan voor 't dienst jaar 1940 met de daarbij behoorende begrootingen van het gasbedrijf en van de exploitatie der drainagevelden. De stukken zullen eerstdaags aan de leden worden toegezonden, doch reeds nu bereidt de voorzitter den raad er op voor dat er een tekort is van ongeveer 44.000. hetgeen voor een deel zijn oorzaak vindt in: hoogere uitgaven voor de politie, aflossing gelden weg- verbetering, lager onderwijs, distributie en hoogere rente-standaard. In de commissie tot onderzoek van de begrootingen benoemt de voorzitter: Commissie I: De heeren Roestenberg (voorzitter), v. Broekhoven, v. Kuick, van Laarho ven, Snoeren, Verhoeven en Snaphaan. Commissie II: De heeren Vrinten (voorzitter), Brands, van Elshout, de Jong, Groot- swagers en Mosselveldt. Aan de orde komt dan een adres van het bestuur der Stierhouderij ,,St. Ger lachus" te Loonopzand, verzoekende genoemde vereeniging door het verke nen van een bijdrage va n50.per jaar te willen steunen. Adressante wijst er op dat door de vereeniging 2 stieren zijn aangekocht, die voldoen aan de eischen welke door het Ned. Rundveestamboek aan exte rieur, afstamming en productie worden gesteld, dat practisch alle landbouwers van Loonopzand tot deze organisatie zijn toegetreden, dat de kosten van de vereeniging niet onbelangrijk genoemd mogen worden en dat het als zoodanig op prijs zal worden gesteld daarin een tegemoetkoming van 50.per jaar te mogen ontvangen. Ten aanzien van het houden van springstieren geldt dat door de gemeen te, als algcmeenen regel, 12.50 (vroe ger lag dit bedrag hooger, doch dit werd op instignatie van hoogerhand tot dit bedrag teruggebracht) per jaar wordt gegeven ten behoeve van de houders van goedgekeurde springstie ren, die hun stier gedurende het ge- heele jaar voor dekking beschikbaar houden. Daaraan is ook het verzoek van de stierhouderij te toetsen. B. en W. willen dezen regel ook hier volgen, door te bepalen dat de Stier houderij ,,St. Gerlachus mede voor 't bekomen van een-bijdrage van 12.50 per jaar en per goedgekeurde spring- stier in aanmerking kan komen, mits zij deze stier of stieren gedurende het ge- heele jaar voor dekking beschikbaar houdt. Dé heer van Broekhoven bepleit het groote belang van de vereeniging en wil daarom 50.toestaan. De heer Roestenberg zou 50 willen geven, omdat het een nieuwe vereeni ging is. De voorzitter zegt, dat in deze ge meente alle vereenigingen direct om subsidie komen vragen, daarom zal den raad binnenkort een voorstel bereiken, volgens hetwelk adressanten voor sub sidie van te voren overleg moeten ple gen met het dagelijksch bestuur. Verder zegt spr. nog dat de raad la ter, wanneer blijkt dat het subsidie fonds nog niet is uitgeput op deze hoo gere subsidie voor ,,St. Gerlachus' kan terugkomen. De heer v. Broekhoven laat nog maals het licht vallen op het algemeen belang van de vereeniging en stelt voor 50.te verleenen. De voorzitter maakt hem er op attent dat hij volgens het reglement er geen voorstel van kan maken. Hoogstens kan hij stemming verlangen over het voorstel van B. en W. De heer van Broekhoven verlangt stemming en het voorstel van B. en W. wordt dan aangenomen met 8 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren v. Kuick, v. Broekhoven, v. Laarhoven, Roestenberg, Snoeren, Grootswagers en van Elshout. Nadat een voorstel tot wijziging der gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1939 onder den hamer was doorge gaan, vroeg de heer Mosselveldt ver betering van den pas aangelegden klin kerweg vanaf de kazerne der Mare- chaussée. De voorzitter antwoordde, dat het gemeentebestuur hier reeds aanmerking op heeft gemaakt en de weg- opnieuw bestraat moet worden, aangezien hij anders niet wordt betaald. Op een desbetreffende opmerking van den heer Vrinten zegt de voorzit ter toe dat de Hilsche Dijk verbeterd zal worden. AKKER S veXstixAte Eenige der 20 geneeskr. kruiden BURGEMEESTER GESCHORST. Men meldt uit Almelo, dat de burgemeester van Tubbergen is ge schorst, voorloopig voor drie maan den. Er wordt een onderzoek inge steld naar zijn gedragingen. In som mige kringen was wel reeds bekend, dat er op den burgemeester acht werd geslagen en dat de rijksrecher che reeds eerder met een onderzoek naar zijn gedragingen bezig is ge weest. Er liepen vele geruchten over het op bepaalde wijze gebruik maken van zijn invloed, en over zijn parti culiere leven. REGEERING KOOPT SUIKER IN INDIë. Wordt op korten termijn verscheept. Naar de Tel. verneemt zal de Nc- derlandsche regeering 12.000 ton suiker op zeer korten termijn uit Ned.-Indië herwaarts doen versche pen. Deze hoeveelheid suiker is de eer ste afname van de in totaal 800.000 ton, die de regeering ook dit oogst jaar van de N.I.V.A.S. gekocht heeft. HET LITTEKEN IN DE HAND. Door Jan van Leeuwen. Het was een drukte van belang in de werkplaats van den slotenmaker Varens. Zes knechts waren aan het werk en de leerjongen. Tom liep van den een naar den ander en deed al lerlei kleine werkjes. Zijn vaste plaats was bij het raam, van waaruit hij het pleintje kon overzien. Telkens keek hij naar het fruitkraampje van jufrouw Was, waar de meeste men sen uit het dorp hun fruit kwamen kopen. De zagen en horen snerpten en zoemden en je moest hard roepen om elkaar te kunnen verstaan. Het geluid van de zagen klonk alver- trouwend in Toms oren. Hij was nu een paar maanden bij Varens in dienst Wat was zijn moeder blij ge weest, dat hij eindelijk een haantje had gekregen. Hij was haar oudste zoon. Na hem kwamen nog drie Jtlei- ne kinderen. Zijn vader was gestor ven en zijn moeder moest dag en nacht werken om voldoende geld voor haar gezin te kunnen verdie nen. Daarom was ze zo blij, dat Tom leerjongen mocht worden bij haas Varens. Als hij daar flink wat ge leerd had, kon hij misschien meteen knecht worden en dat zou een heel stuk helpen. Dan zou Tom elke week wat geld aan zijn moeder kunnen ge ven en hoefde zij op de duur niet meer zo hard te werken. Freek en de appels. Maar aan al die dingen dacht hij nu niet. Hij keek naar huiten en zag juist, dat Freek, zijn aartsvijand, een zak appels kocht bij juffrouw Was. Jaloers keek hij hoe Freek betaalde en daarna meteen begon te eten. Waarom kon die nare Freek nu wel appels kopen? Vanaf de eerste klas had Tom ruzie met Freek gehad. Altijd zaten ze elkaar in de haren en het zag er niet naar uit of dat ooit beter zou worden. Nu ergerde Tom zich alweer omdat Freek lekkere ap pels kon kopen, en hijzelf niet. Na tuurlijk was dat wel een beetje kin derachtig van hem. Hij had niet gehoord, dat baas Va rens in de werkplaats kwam. Pas toen deze naast hem was komen staan, schrok Tom uit zijn over peinzingen op. „Tom, hreng jij dit even naar buurman en zeg maar, dat ik zelf strakjes kom om alles in orde te ma ken!" Baas Varens gaf hem een pak je en Tom liep vlug weg. Hij moest door de huiskamer. Er was niemand en toen Tom langs het buffet liep, zag hij, dat er geld op lag. Ineens schoot het door Toms hoofd, dat hij appels zou kunnen kopen, als hij daar één dubbeltje van wegnam. Hij keek snel achter zich naar de werk plaats, nam vlug een dubbeltje weg en ging naar buiten. Een oneerlijke jongen. Hij kon zelf niet zeggen, hoe hij er zo ineens toe gekomen was. Hij had nog nooit gestolen, maar plotseling werd de verleiding te groot. Mis schien kwam het alleen uit jaloezie. Eerst bracht hij het pakje bij de bu ren, daarna kocht hij vruchten en toen kwam juist Freek aan, die een lelijk woord riep. Een ogenblik later rolden de jongens over elkaar op de grond. Pas een kwartier later kwam Tom weer terug. In de huisdeur stond baas Varens en hij keek hem ernstig aan en zei: „Ik zag je vechten bui ten, waarom was dat?" Tom kreeg een kleur en mompel de: „Omdat, omdat hijhij heeft me beledigd en ik moest „En toen heb jij hem een pak slaag gegeven", vulde de baas aan. Tom knikte. „Nu, daar zal ik niets van zeggen", ging baas Varens ver der. „Wij slotenmakers zijn eerlijke mensen en we hoeven ons niet te laten uitschelden. Ik zeiwe zijn e e r I ij k e mensen. Maar jij", hier ging de stem van den baas omhoog van woede: „Jij, aap van een jongen, bent niet eerlijk! Hebben de appels je goed gesmaakt? Ik weet, dat je geld hebt weggenomen. Je bent be trapt! Je moest een flink pak voor je broek krijgen. Dat zal je moeder wel erg prettig vinden, dat haar zoon een dief is! Ik heb medelijden met je moeder, maar je gaat eruit! Voor uit, naar de werkplaats, je kunt je boeltje pakken en weggaan! Ik wil je niet meer zien." Doodsbleek stond Tom nu voor zijn baas. Dikke tranen rolden ove* zijn wangen en hij zei alleen maar: „Mijn moedertoen draaide hij zich om en sloop weg, naar de werk plaats. Tom bedenkt zelf een straf. Een paar minuten later ging baas Varens achter hem aan. Midden in de werkplaats stond Tom. Om zijn rech terhand was een grote lap gewik keld. De jongen zag eruit of hij flauw zou vallen. „Wat is er?" riep baas Varens streng. „Wat heeft die vlegel nu weer gedaan?" „Ik weet niet baas", zei een van de knechts. „Het is heel gek, maar hij kwam binnen, ging naar de oven, nam er een witgloeiend stuk ijzer uit en hield dat in zijn hand. Voor we het hem konden beletten, had hij al een lelijke branwond." „Wat?" riep de baas. „Hoe kom je daarbij? Vooruit, wat is dat voor on zin?" Tom snikte een paar maal en stot terde toen: „Ikhet is om me altijd te herinnerenikik wil het nooit vergetenZegt u mijn moeder nietsik zal nooit, nooit meer zoiets doen!" En hij barstte in huilen uit. DAT MAAK IK VAN EIKELS. „Jongen, wat wil je met die eikels doen?" vroeg moeder, toen Karei met een zak vol eikels thuis kwam. „Daar ga ik leuke dingen van ma ken", antwoordde Karei. „We hebben er op school met meneer over gepraat Verbaasd had baas Varens geluis terd. Nu keek hij den jongen eens aan en de harde trek verdween van zijn gezicht. Hij legde zijn hand op Toms hoofd en zei: „Je hoeft je boel tje niet te pakken. Ik geloof niet, dat je ooit nog zoiets zult doen. We zul len niets aan je moeder zeggen. En ga nu direct naar den dokter en laat je verbinden! Ik denk dat je te veel Indianenboeken hebtg elezen? Is dat zo?" Hij lichtte Toms gezicht op. Tom knikte door zijn tranen" heen. „Ik weet nietik lees wel veel, baas!" en een ogenblik later was hij verdwenen. Deze leerjongen werd later een bekende, zeer geziene fabrikant, waar iedereen graag mee omging en die eerlijk was tot op een halve cent. Maar niemand wist, waar het grote litteken in zijn rechter hand van kwam, waar de fabrikant dikwijls peinzend naar keek en hij heeft ons laten zien, dat je erg veel van eikels kunt maken. Nu ga ik dat ook doen en de andere kinde ren misschien ook. Dan kunnen wc zien wie de mooiste heeft Karei liet alle eikels op tafel val len, haalde een paar lucifers, .wat Zo"lra U een lepel Abdijsiroop hebt ingenomen voelt U al direct de ver zachtende, slvjinoplossende werking. Na elke lepel bemerkt U dat de slijm loskomt, dat Uw hoest minder scherp en minder veelvuldig wordt. C.e zult U prettiger voelen, minder afgemat. Binnen enkele dagen zal Abdijsiroop dien naren hoest verdreven hebben. Deze werking dankt AKKER's Ab dijsiroop aan haar samenstelling uit oude beproefde geneeskruiden, waaraan nu nog is toegevoegd de krachtig hoestsiillende stof codeïne. Terecht zegt men thans dan ook .."a-Werelds beste Hoestsiroop" is <ctmu tegen hoest, griep, xgffiy bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. f 1.50. f 2 40. f 4.20. Alom verkrijgbaar C ïrv -:5.6?S$ES£S8

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5