BUITENLAND AKKERTJES NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. KAATSHEUVEL, GASMASKERS VOOR DE BURGERIJ. P.T.T. helpt b(j de distributie. Naar de Tel. verneemt zal de re geering er toe overgaan op groote schaal gasmaskers beschikbaar te stellen voor de burgerij. Ter distri butie daarvan wordt de dienst der P.T.T. ingeschakeld. Het ligt namelijk in het voorne men om van a.s. Maandag af aan de postkantoren de gelegenheid open te stellen tot het doen van hestellingen op gasmaskers. Ook bij- en hulpkan toren der posterijen staan hiervoor open. Naar keuze kan de burgerij gasmaskers van 3,50 of van 5,50 aanschaffen, naar gelang van het ge kozen merk. Het duurste merk wordt ook geleverd met draagzak en kost dan 6,25. De koopsom moet hij de bestelling dadelijk ten postkantore voldaan worden. Bij de bestelling moet een door of namens den burgemeester afgegeven verklaring overgelegd worden, waar op de maat van het henoodigde, gas masker aangegeven staat. Zonder een dergelijke verklaring kan de bestel ling niet uitgevoerd worden. DE DISTRIBUTIE VAN BENZINE. Benzine-zegels. Wij lezen in de „Telegraaf": In de voorbereidingen van de hen- zine-distributie begint thans zooveel teekening te komen, dat men in staal is inede te deelen, hoe de rantsoenee ring er uit zal zien. Aan alle houders van een nummerhewijs zal een kaart worden verstrekt, die recht geeft hij een officieele instantie belasting- of wellicht postkantoor een be paald aantal zegeltjes te koopen, ver schillend naar de klasse, waarin het motorrijtuig is ingedeeld. Elk zegel tje geeft recht om een zekere hoe veelheid benzine bij een benzinesta tion aan te schaffen. De pomphouder verzamelt de zegels en plakt deze op groote formulieren, welke hij op zijn beurt moet inleveren bij de controle- afdeeling van het Rijksbureau voor Aardolieproducten, dat toezicht houdt op de aflevering door de ver schillende maatschappijen. SCHIERMONNIKOOG GETUIGE VAN ZEEGEVECHT? Op het eiland Schiermonnikoog neemt men aan, dat Woensdagmor gen omstreeks elf uur ten Noorden van Schiermonnikoog op vrij grootcn ijzerdraad en een stuk stevig karton en begon toen de eikels uit te zoeken. De grote legde hij bij elkaar. Som mige brak hij uit de dopjes, maar andere liet hij er juist inzitten. Dat moest hij wel doen, om te kunnen zien, waarvoor hij de verschillende eikels kon gebruiken. De dopjes vooral bewaarde hij goed, want daar kon hij heel veel dingen van maken. Meneer had er een paar voorbeelden van op het bord geteekend. Eerst maakte hij v.an twee eikel dopjes een zoutvaatje. Daarna nog een zoutvaatje, maar deze keer stond het op kleine pootjes, die hij van lu cifers had gemaakt. Toen ging hij naar de keuken en vroeg om het aardappelmesje. Dat kon hij heel goed gebruiken, omdat het zo scherp was. Gelukkig was hij altijd erg voor zichtig met messen, anders zou moe der het vast niet goedvinden, dat hij dat scherpe mesje gebruikte. Hij zocht een mooie, grote eikel en sneed daar een stuk uit. Daarna hol de hij het overige gedeelte uit en op die manier kreeg hij de romp van een auto. Met een priem maakte hij een paar gaatjes in de eikel, stak daar lucifers doorheen en aan die lucifers die als as dienst moesten doen, maak te hij kleine kartonnen wielen vast. Zo, nu was die auto klaar! Karei was er echt trots op. Het was net een klei ne race-auto. Nu maakte hij nog allerlei verschil lende dingen. Een emmer, een juk met twee emmers eraan, een varken en zo meer. Moeder kwam eens bij hem kijken en was heel verbaasd, toen ze zag, wat een aardige dingen hij gemaakt had en Karei beloofde, dat hij ook ejen paar zouvaatjes voor haar zou makenMaar eerst wilde hij nog een paar andere dingen ma ken, hij had nog iets in zijn hoofd, waar de andere kinderen vast niet aan zouden denken. Hij wilde een hangklok maken met een echte slin ger. Dat zouden de kinderen op school vast wel mooi vinden. En zo kwamen er steeds nieuwe dingen bij. Ivarel had nooit geweten, dat je zulke leuke dingen kunt maken van eikels en de volgende morgen nam hij alles voorzichtig in een doosje mee naar school. afstand van de kust, ver buiten de territoriale wateren,een gevecht heeft plaats gehad tusschen oorlogs bodems en vliegtuigen. Voor zoover door ooggetuigen kon worden gezien, zouden zes oorlogs schepen zijn aangevallen door een twaalftal vliegtuigen. Omtrent den uitslag van het ge vecht kan niets worden gemeld, daar de oorlogsschepen na eenigen tijd uit het gezicht verdwenen. DRIE SLAGKRUISERS EN 100 BOMMENWERPERS VOOR INDIë. Naar de Tel. verneemt heeft de departementale commissie ter advi seering over de versterking van de maritieme defensie van Ned. Indië bij de aanbeveling tot den bouw van drie zware slagkruisers uiteengezet, dat zij dezen bouw noodzakelijk en technisch en financieel uitvoerbaar oordeelt. Zij adviseert tot den bouw van drie snelle zwaarbewapende slag kruisers, van ongeveer 27.000 ton. welke een snelheid zullen hebben van 33 mijlen per uur en als hoofdbewa- pening zullen voeren 9 kanonnen van 28 c.M. opgesteld in 3 drielingtorens. Deze moderne oorlogsbodems zullen voorzien zijn van een bijzondere be scherming tegen duikbooten en mij nen. Schepen kosten '7/ millioen per stuk. Omtrent de plannen voor uitbrei ding de vloot wordt nader verno men dat de kosten per slagkruiser 71 millioen gulden zullen bedragen. Ten aanzien van de luchtmacht hield de commissie zich aan de bestaande plannen, n.l. honderd inarinevlieg- tuig-bommenwerpers. MILITAIRE VERKEERSBRIGADE. De inspecteur van de Politietroc- pen heeft op last van den minister van Defensie een militaire verkeers- brigade ingesteld. Deze verkeersbri- gade, die bestaat uit personeel der Politietroepen en uitgerust wordt met motoren met zijspan, zal op de eerste plaats te waken hebben tegen te snel en te wild rijden door militai ren. Verder zal zij ook een oogje in het zeil houden, opdat niet van mili taire auto's wordt gebruik gemaakt voor particuliere doeleinden. PROCES INZAKE PRIJSOPDRIJVING De verkoop te Groningen van den ouden voorraad. De rechtbank te Groningen deed Donderdagochtend uitspraak in de zaak, welke de vorige week behan deld werd en waarbij aan haar werd voorgelegd de vraag, of een winke lier, gelet op de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939, gehouden is, zijn ouden voorraad tegen oude prijzen te verkoopen, of dat hij de prijzen van dezen ouden vooraad in verband met de stijging der prijzen van even tueel nieuw in te koopen goederen in gelijke mate mag verhoogen. Als verdachten in de eerste zaak van dezen aard stonden terecht de heeren P. J. en G. B., beiden manu- facturier te Groningen. De rechtbank sprak beide verdachten vrij. De eisch was, in verband met den principieelen kant der zaak, een gul den boete tegen ieder der verdach ten. GEBRUIKEN DE DUITSCHERS MAGNETISCHE TORPEDO'S? In niet-officieele marine-kringen te Washington doen er verschillen de geruchten de ronde betreffende het tot zinken brengen van de Brit- sche schepen door de Duitsche on derzeeërs. Volgens deze kringen zouden de nazis een nieuw type magnetische torpedo's hebben uitgevonden, die op groote diepte en zeer nauwkeurig ge richt onder water kunnen worden af geschoten. Het gewone type torpedo's moet aan de oppervlakte, of zeer dicht daar bij gelanceerd worden. De zwaarste pantserplaten van de slagschepen zijn.bij de waterlijn aan gebracht, terwijl daaronder de pla ten veel dunner zijn. „Dus, zoo wordt in genoemde kringen geredeneerd, is het mogelijk, dat de Duitschers daar mede rekening hebben gehouden en geperfectionneerde magnetische tor- pdo's hebben uitgevonden, die op groote diepte afgeschoten kunnen worden." Men wees er hier verder op, dat volgens de rapporten niemand aan boord van de „Courageous" en de „Royal Oak" een torpedo heeft waar genomen. BRITSCHE PERS SLECHT TE SPRE KEN OVER SCAPA FLOW. De Britsche pers uit, zij het in voorzichtige bewoordingen, haar on gerustheid over de omstandigheden, waaronder de „Royal Oak" getorpe deerd is. De „Daily Express" toont zich het minst tevreden. Het blad zegt, dat het b.uiengewone verhaal, zooals dat in het Lagerhuis is ver teld, over de wijze waarop de „Royal Oak" in de baai van Scapa Flow tot zinken is gebracht, een stand van za ken aan het licht brengt, waardoor de Britsche openbare meening zeker niet bevredigd zal zijn. Scapa Flow is een zeer belangrijke marine-basis. Desondanks wist een duikboot er binnen te dringen en een Brtsch slagschip in den grond te boren. En daarna voer zij rustig naar huis! Het zou onmogelijk moeten zijn voor een vijandelijken oorlogsbodem om op dergelijke wijze de basis bin nen te dringen. Het zou beslist on mogelijk geweest moeten zijn voor den duikbootcommandant zooveel at te weten van de ligging der defensie ve krachten, dat hij zijn schip er zon der eenige hinder te ondervinden doorheen kan sturen. De Scapa-affaire is een schande, zegt het blad. Voor deze ramp zijn geen verontschuldigingen te vinden. Churchil kan niets verweten worden. Dat is een gevolg van de in vroegere jaren gevolgde politiek. Met de grootst mogelijke energie moet hier in verandering gebracht worden. Ge lukkig is Churchill de man, die hier toe in staat is. HET LIJDEN VAN DE POLEN. Bijzonderheden van de „Osservatore Romano". De „Osservatore Romano" schrijft breedvoerig over berichten over den toestand in het door Russische troe pen bezette deel van Polen, welke be richten afkomstig zijn uit neutrale landen. Groote gebieden, welke door het roode leger zijn bezet, worden reeds gesovjettiseerd naar Moskovitiscli voorbeeld. De Poolsche bevolking is ten prooi aan onderdrukking en vervolging, zoowel op religieus, sociaal als patri ottisch gebied. In belangrijke plaatsen werden sovjets gevormd uit extremistische elementen, die veelal uit de gevange nis zijn bevrijd. Hetzelfde geldt» voor „comité's tol openbaar welzijn", bestaande uit on geletterde boeren en werklieden. De eerste maatregelen waren het gevangen zetten van de vertegen woordigers van de betere klasse, de leiders en grondeigenaars. Hun hui zen werden bestormd en in brand gestoken, de gronden werden ver deeld, overeenkomstig de grillen van de nieuwe wit-Russische en Oekra- insche meesters. De meest beroemde cultureele in stellingen welke de trots van Polen uitmaakten, ondergingen hetzelfde lot. De „Osservatore Romano" bericht verder, dat de Katholieke universi teit van Chyrow is verwoest, evenals de bibliotheek van Medska bij Przemysl en het museum van Pu- la wsky. Ook is het beroemde beeltenis van de H. Maagd van Dostra Brama ver scheidene dagen blootgesteld geweest aan de bespotting van de godloozen gedurende de bezetting van Vilnius. De communistische propaganda wordt op groote schaal bedreven, duizenden vaandels met hamer en sikkel, foto's van Lenin en antigods dienstige pamfletten werden onder de bevolking verdeeld. Vele katho lieke en orthodoxe priesters en kloos terlingen zijn gefusileerd en de bewe ging der godloozen heeft ook haar vertakkingen in het bezette gebied gekregen. VERDRAG MET POLEN GOLD ALLEEN DUITSCHE AGRESSIE. In antwoord op een desbetreffende vraag heeft de Britsche onderstaats secretaris van Buitenlandsche Zaken in het Lagerhluis verklaard, dat het pact van wederzijdschen bijstand tusschen Groot-Brittannië en Polen alleen be trekking had op een agressie door Duitschland. „De Poolsche regeering heeft dit bevestigd", zoo voegde hij er aan toe. Een der andere Lagerhuisleden stel de de vraag, welke Poolsche grens de regeering het voornemen had te erken nen als het grondgebied van de „voor- loopige Poolsche regeering", die thans in Frankrijk is samengesteld. Butler antwoordde hierop: „De Poolsches Begeering is geen voor- loopige regeering, doch de wettige op- Koning Christiaan van Denemarken, koning Haakon van Noorwegen, ko ning Gustaaf van Zweden en de Finsche president Kallio hebben te Stock holm de vraagstukken besproken, die in deze moeilijke dagen de Noordsche landen gemeenschappelijk raken. De vorsten waren vergezeld van hun ministers van Buitenlandsche Zaken. Foto, genomen op het Koninklijk, paleis te Stockholm, v.l.n.r. Erko (Fin land) Munck (Denemarken) president Kallio koning Haakon van Noorwegen koning Gustaaf van Zweden koning Christiaan van Dene marken Koht (Noorwegen) en Sandler (Zweden). volgster van de regeering, die zij heeft vervangen. Het Poolsche grondgebied is door een buitenlandsche mogendheid bezet, aldus verklaarde Butler. De kwestie van het erkennen der grenzen komt derhalve niet aan de orde. DE STAATSHOOFDEN CONFERENTIE TE STOCKHOLM De conferentie der staatshoofden van Zweden, Noorwegen, Denemarken en Finland is besloten met de publicatie van een communiqué. Daarin wordt in de eerste plaats uiting gegeven aan den vastberaden wil der vier Noord-Euro- t peesche landen hun neutraliteit te handhaven. Evenals tijdens den vori- gen oorlog de drie koninkrijken samen gewerkt hebben, zullen in dezen oorlog de vier landen streven naar onderlin ge samenwerking. Zij eischen eerbie diging van hun neutraliteit door de an dere mogendheden. Het communiqué spreekt verder over de moeilijkheden, die de neutrale scheepvaart ondervindt en maakt mel ding van het besluit, met de Oslo-sta- ten samen te werken ter behartiging van de gemeenschappelijke belangen. Uit het communiqué blijkt, dat de 4 staatshoofden wachten op symptomen van beter begrip tusschen de oorlog voerenden, waardoor de neutralen in staat zouden zijn, pogingen te doen tot herstel van den vrede. ALS HET EMBARGO WORDT OPGEHEVEN. Groote bestellingen van vliegtuigen door Engeland en Frankrijk? De regeeringen van Groot-Brittannië en Frankrijk zijn bereid, aanvullende bestellingen te plaatsen voor 5750 Amerikaansche militaire vliegtuigen, indien en zoodra het congres het wa penembargo intrekt, aldus verklaart men in gezaghebbende kringen te New- York. De totale kosten zouden ongeveer 350 millioen dollar bedragen. Indien het embargo niet zou worden opgeheven, aldus zegt men, zal Groot- Brittannië de Amerikaansche fabrieken uitnoodigen, dochterondernemingen in Canada te vestigen. DUITSCH LEGERBERICHT. In het legerbericht van het Duitsche oppercommando wordt: o.m. gezegd: „Tusschen de Saar en den straatweg HornbachBitsch hebben onze troe pen de nog op Duitsch grondgebied aanwezige vijandelijke achterhoeden na korten hardnekkigen strijd 'tot over de grens teruggeworpen. In de overige sectoren van het Wes telijk front is er slechts plaatselijke ac tiviteit van artillerie en verkennings troepen. Op eenige punten is het con tact met den vijand tijdelijk verloren gegaan, daar onze voorhoede de Fran- sche grens niet overschreden heeft. Hiermede kan het eerste deel der operaties in het Westen, veroorzaakt door het initiatief der Franschen, als afgesloten beschouwd worden. De totale verliezen der Duitschers, door het toedoen van den vijand aan het Westelijk front geleden, bedragen sinds het begin van den oorlog tot 17 October: 196 dooden, 356 gewonden, 114 vermisten en in het geheel elf vlieg tuigen. Daartegenover werden tot 18 Octo ber alleen reeds 25 Fransche officieren en 664 onderofficieren en manschappen gevangen genomen. Aan het 170 K.M. lange front aan den Boven Rijn is slechts één man ten gevolge van een granaatsplinter van het luchtdoelgeschut gewond. Tot nu toe zijn in de eerste linie van het Westelijk front nergens Britsche troepen waargenomen. Gegund. Bij onderhandsche aanbesteding is den bouw van een schoenfabriek, groot 40 bij 6 meter, voor rekening van den heer W. v. Haren alhier, gegund aan de heeren Gebr. v. d. Hoven en L. Lu- xenburg alhier. Gemeentebelangen. Dinsdagavond vergaderde ten huize van den heer M. v. Nieuwstadt de poli tieke raadsfractie „Gemeentebelangen". Tot voorzitter der fractie werd geko zen de heer B. Verhoeven en tot Secre taris de heer J. Mosselveld. Behalve genoemde heeren zijn bij deze fractie aangesloten de raadsleden: M. van Nieuwstadt, J. v. d. Heuvel, A. Snap haan, A. Vrinten, W. de Jong en M. Brands. Na verschillende punten van ge meentebelang besproken te hebben werd het verdere van den avond in ge zellig samenzijn gesleten. Voor de goe de ontvangst mocht de heer v. N. op het eind der samenkomst den dank der leden ontvangen. Het diamanten bruidspaar. Een paar krasse oudjes! Een gouden bruiloft is tegenwoordig niets bijzonders meer. Er gaat geen week voorbij, of de dagbladen toonen ons foto's van krasse oudjes, die een halve eeuw lief en leed met elkaar ge deeld hebben. Een zestig-jarige brui loft blijft echter een uitzondering. Kaatsheuvel mag die op 27 October a.s. een beleven. Doch op de allereerste plaats zullen de jubilarissen, zoo het er nu bijstaat, die feestelijkheid zelf mee beleven, want er is nog geen spoor van verval bij deze twee krasse oudjes te bespeuren. De foto, die in alle kran ten prijkt of reeds prijkte, spreekt hier boekdeelen. Ze typeert juist wat Dirk met zijn vrouw zijn en waren. Zegt die Voelt U zich zenuwachtig en gejaagd, overspannen, Uzelf tot last en moeilijk voor Uw omgeving? Neem dan direct 'n"AKKERTJE"enge voelteen weldadige rust over U komen! AKKERTJES kalmeeren, door hun bijzondere samenstelling als regel reeds binnen een kwartier het overprikkelde zenuwstelsel en Ge voelt U als na'n verkwikkende slaap. "AKKERTJES" bevatten géén verdoovende bestanddeelen en ze zijn niet schadelijk. tegen hoofdpijn/ pijnen, koorts, kou. Doos: 13 stuks - 12 stuivers: 2 stuks - 2 stuivers.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6