Gemeenteraad Sprang-fapeüe KERKNIEUWS. Tekort van ptm. f 8000.- op gemeente-begrooting Zullen de havens worden uitgebaggerd? Komt er een Chr Landbouwschool hankelijk. Een gebrek aan kunstmest zou daarom nog ernstiger zijn dan het uitblijven van den invoer van kracht voeder voor het vee. DRIE K.L.M.-VLIEGTUIGEN NAAR NAPELS. De drie K.L.M.-vIiegtuigen „Oehoe", „Emoé" en „Reiger", die naar Napels zullen vliegen om het materieel op de Indië-route te versterken, vertrekken morgenochtend onder commando van de gezagvoerders Kooper, Geijssendor- fer en Hondong. Den eersten dag gaat de reis naar Kopenhagen, den tweeden naar Weenen, oostwaarts van Berlijn, den derden via Venetië en Rome naar Napels. Om de materieel-reserve in Indië te vergrooten, zal op 7 November een ex tra-vliegtuig uit Napels vertrekken. Er vertrekken dus dien dag twee toestel len naar Indië. Ook dit tweede toestel is reeds gedeeltelijk volgeboekt. DE NIEUWE KINDERZEGELS. Ontworpen door Sierk Schroder. Wederom zullen dit jaar weldadig heidszegels „voor het kind" verkrijg baar worden gesteld, en wel gedurende het tijdvak van 1 December tot en met 5 Januari 1940, met een hijslag hoven de frankeerwaarde, welke ten goede komt aan het bescherming- en hulpbe hoevende kind in het algemeen, met uitzondering van de zuigclingenbe- scherming. Reeds eenige honderden zakenverloven. Het bureau zaken verloven van 't departement van Defensie heelt van het oogenblik af, dat de regeling voor het verleenen van zakenver- loven is afgekondigd, reeds'n groot aantal verzoeken behandeld. In het begin van deze week van 23 October af, zijn reeds eenige honderden zakenverloven verleend, in hoofdzaak landbouw-verloven Afgifte van Grensdocumenten voor motorrijtuigen Bij den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. komen de laatste dagen talrijke vragen binnen, of het mo gelijk is op het oogenblik grensdo cumenten voor motorrijtuigen te verkrijgen voor het verkeer met België Het verkeer met België is vrij normaal. Daarin heeft de A.N.W.B. aanleiding gevonden de afgifte van grensdocumenten voer België op de gebruikelijke wijze te hervatten. Een ieder, die zulks wenscht, kan dus de grensdocumenten op geheel nor male wijze vei krijgen bij het hoofd kantoor van den A.N.W.B., Park straat 18 te Den Haag, of een dei bijkantoren te Breda, Veemarkt 8 en te Maastricht, Stationstraat 3. WIJDING VAN MISSIEBISSCHOPPEN IN DE ST. PIETER. De Paus heeft Zondagmorgen in de St. Pieter twaalf nieuwe missie-bis schoppen gewijd, waaronder zich vier inlanders bevinden, resp. afkomstig uit Oeganda, Madagascar, Indië en China. Ook behoorde een Nederlandsch priester tot de gewijde missie-bisschop pen, t.w. Mgr. H. M. Mekkenholt van de Congregatie der priesters van 't H. Hart van Jezus, Apostolisch Vicaris van Palembang (Sumatra). (Mgr. Mek- kelholl werd 25 Februari 1896 geboren te Lonneker in Overijsel. Red. A.N.P.) Tijdens de plechtigheid heeft de Paus een toespraak gehouden. Evenals eens de Verlosser, aldus de H. Vader, een groepje Apostelen heeft uitgezonden, van alle menschelijke middelen be roofd, om de geheele wereld te verove ren, niet door wapengeweld, maar door de kracht der waarheid en liefde, zoo ook zenden Wij, die den Verlosser op aarde vertegenwoordigen, U uit, als twaalf herauten van het Goddelijk Woord. Ge steunt niet op eigen kracht en niet op die van anderen, ge hebt slechts vertrouwen in de goddelijke ge nade, die de zielen bekeert, teneinde afgelegen volkeren te doen deelhebben in het Evangelie en de christelijke be schaving, ten koste van welke opoffe ring ook. Gelukkig de landen, aldus de Paus, die de wetten doen bezielen door de leerstellingen van het Evangelie en niet weigeren openlijk eer te brengen aan Christus-Koning. In die landen blijven de belangen en verhoudingen der burgers in evenwicht volgens de regelen van moraal en ge rechtigheid. Tyranie is daar onbekend. Het gezag wordt geëerbiedigd en de menschelijke vrijheid wordt er niet aangetast. Eendracht en kracht nemen in die landen toe, en men is er tot groote dingen in staat. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGEVING. Vrijdagavond kwam de raad der ge meente Sprang-Capelle onder voorzit terschap van burgemeester Smit in openbare vergadering bijeen. Na de opening met gebed, werden de notulen aangehouden tot de volgende vergadering. Onder de ingekomen stukken was een proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger, enkele goed gekeurde raadsbesluiten en dankbetui gingen van de heeren van Herpen en J. W. van Willigenburg voor de sala- risverhooging. Zonder hoofdelijke stemming werd het aantal opcenten op de gemeente fondsbelasting evenals het vorige jaar wederom vastgesteld op 75. Verder werd besloten tot onderhand- schen verhuur van gemeente-eigendom men, zijnde een tweetal woningen, be woond door de heeren van Drongelen en Oerlemans voor dezelfde huur als het vorige jaar. De Gasvoorziening. Aan de orde komt dan de voorloopi- ge vaststelling van de gemeente-reke ning voor het jaar 1938. De commissie van onderzoek, be staande uit de heeren De Bas, Kerst en Verhoeven rapporteert hierover, dat zij de kosten voor het gasverbruik erg hoog vindt en geeft in overweging het bestaande buizennet uit te breiden, waardoor een beter rendement zou ont staan. Het antwoord van B. en W. is hier op, dat de kosten van de buizen enz. aanmerkelijk zijn gestegen, zoodat wat dat betreft het tijdstip voor uitbreiding wel heel slecht zou zijn. Daar komt nog bij, dat wanneer Loonopzand op aan dringen van het gemeentebestuur het betreffende buizennet zou uitbreiden, door de gemeente Sprang-Capelle ook weer een nieuwe garantie zou moeten worden gegeven. Bovendien achten B. en W. het waarschijnlijk dat er toch niet veel menschen zouden aansluiten. Zij achten het voorstel van de commis sie dan ook niet in het belang van de gemeente. De heer de Bas is van meening, dat er wel meer menschen zouden aanslui ten. Weliswaar zou de aanleg wat duurder worden, maar dan staan er toch ook weer gunstigere perspectieven tegenover. Propaganda voor het gas verbruik zou volgens spr. in deze veel goeds tot stand kunnen brengen. Spr. handhaaft het voorstel van de com missie. De voorzitter zegt, dat er destijds naar een en ander eens een onderzoek is ingesteld, en dat ook toen gebleken is, dat uitbreiding van het buizennet niet rendabel zou zijn. De heer Verheijden zegt dat de be staande gasbuizen te eng zijn. Zij kun nen slechts het gas toevoeren dat thans wordt gebruikt. Hij is tegen het voor stel van de commissie. Wethouder van Willigenburg zegt dat als de capaciteit van de gasfabriek in Kaatsheuvel niet voldoende is er wei nig aan valt te doen. Bovendien koo- ken er tegenwoordig veel menschen op petroleum-vergassers. De heer Kerst merkt op dat de com missie met dit voorstel is gekomen om de 500 weg te werken, waaraan de gemeente niets heeft en hij wil door pro paganda en gereduceerd tarief het ver bruik stimuleeren. Het doel, n.l. de 500 gulden weg te werken, zou dan bereikt kunnen worden. De voorzitter zegt, dat B. en W. hiertegen geen bezwaar kunnen heb ben en belooft in deze richting een en ander te zullen bekijken. Verder is de commissie van meening dat de opbrengst van sommige gemeen- te-perceelen te laag is, waarbij de voor zitter opmerkt, dat dit inderdaad waar is. B. en W. zijn reeds bezig dit te on derzoeken. De heer Verheijden denkt dat de lage opbrengst van deze perceelen haar oorzaak vindt in de lage ligging. De heer de Bas heeft echter met een deskundige een onderzoek ingesteld, die van meening was dat het meer kan opbrengen, maar als de heer Verheij den meent dat de opbrengst te gering is door de lage ligging, zou hij moeten voorstellen dit gemeente-eigendom te verkoopen, want anders zou het een schadepost blijven, ook al is de heer Verheijden geen voorstander van ver koop van gemeente-eigendommen. De heer Kerst zegt dat bij dit advies van de commissie de bedoeling voor zit dat ook de andere gemeente-eigen dommen eens worden nagegaan. De voorzitter zegt, dat dit gemakke lijk kan gebeuren, nu men de heele week de beschikking heeft over den gemeente-opzichter. Z.h.st. gaat de raad dan met de re kening accoord. Gemeente-rekening 1938. Gewone dienst: inkomsten uitgaven nadeelig saldo Kapitaaldienst: inkomsten uitgaven 190885.11 203943.- 13057.89 j 238271.52 249873.57 nadeelig saldo 11602.05. Aan de orde komt vervolgens de vaststelling van de vergoeding voor het bijzonder onderwijs. Voor de school in Sprang was geraamd 1640.— en er is uitgegeven 1680.13. Voor de school in Capelle zijn deze cijfers respectieve lijk 1305.- en 1424.16. Rekeningen Burgerlijke Armbesturen. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur te Sprang vertoont aan inkom sten een bedrag van 6120.34 en aan uitgaven 5896.91, een batig slot dus van 223.43. Onder inkomsten is be grepen de gemeente-subsidie van 2750.— De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur te Capelle luidt: Inkomsten 7917.11, waarin 2650.— gemeente subsidie, uitgaven 8011.88, nadeelig saldo 94.77. Beide rekeningen zijn gecontroleerd en B. en W. adviseeren om ze zoo vast te stellen. De begrooting voor het Burgerlijk Armbest. te Sprang sluit op 4684.47, waarbij begrepen is 1900.gemeen tesubsidie. Voor Capelle sluit deze begrooting op 8225.91, terwijl de gemeente-sub sidie voor het komende jaar is vastge steld op 3150.— De gemeente-subsi die is dus hooger dan het voorafgaande jaar. De heer Verheijden: Steeds hooger. Voorzitter: Excelsior. Wethouder van Willigenburg zegt, dat de subsidie aan Sprang jaren ach tereen hoog is geweest tengevolge van de ziekenkosten, maar dat deze door de onlangs ingestelde controle vermin dert. Als dit zoo voordeelig werkt wil de heer de Bas een dergelijke controle ook in Capelle. Hierna worden de beide rekeningen en begrootingen z.h.st. aangenomen. De Gemeente-begrooting. Aan de orde komt dan de vaststel ling van de gemeentebegrooting voor het jaar 1940. j De voorzitter deelt hierbij eerst zelf eenige wijzigingen mede. Zoo billen B. en W. de presentie gelden van de raadsleden vaststellen op 2.— (vorig jaar 1.— De heer Versteeg is tegen deze ver hooging, maar de heeren de Bas en Vos zijn evenals de voorzitter van meening, dat twee gulden niets te veel is, omdat men er rekening mee moet houden, dat de vergaderingen ook des middags kunnen worden gehouden. Vele leden zullen dan uit hun werk zaamheden worden getrokken, zoodat dan twee gulden nog niet genoeg zou zijn. Z.h.st. wordt deze verhooging van het presentiegeld aangenomen. Verder stellen B. en W. voor om de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs af te schaffen. B. en W. zien in deze commissie geen nut en uit be zuinigingsredenen zou het gewenscht zijn. Ook hiermede gaat de raad unaniem accoord. Verder deelt de voorzitter nog mede, dat het aanvankelijk tekort op de be grooting was 11.000.—. B. en W. hebben toen echter alle posten nog eens nagegaan en thans valt het tekort te ramen op ongeveer 8000.—. Het rapport van de commissie tot on derzoek van de begrooting toont als eenig punt het verlangen tot verhoo ging van de post: vergoeding aan brandweerlieden. In de begrooting is deze geraamd-op 50.-. Verder heeft de commissie geen op merkingen. B. en W. hebben hier in hun „ant woord" op gezegd, dat deze opmerking volkomen juist is. Het bedrag is te laag en B. en W. willen het verhoogen met 50.-. Het uitbaggeren van de haven. De heer de Bas is van meening dat de begrooting in haar geheel te krap is opgezet. Er zit te weinig ruimte in. Het tekort beloopt nu 8000.maar als dat tekort nu eens grooter wordt, krijgt de gemeente het verdere tekort ook te rug uit het werkloosheidssubsidiefonds? De voorzitter zegt dat de gemeente het grooter tekort moet dekken door een belastingbijdrage. De heer de Bas vindt dat 1000.— voor wegenmateriaal te weinig is. Het is al eenigen tijd geleden, dat de wegen goed nagezien zijn, zoodat de slijtage steeds grooter wordt. Ook de post van 100.die uitgetrokken is voor reis- en verblijfkosten van het gemeente-be stuur vindt spr. te krap. Verder is er voor het uitbaggeren van de haven 1000.uitgetrokken. Spr. acht dit ook te weinig en hij vraagt om de havens nu eens goed te laten uitbaggeren met een baggerma chine en het geld daarvoor noodig voor deze eene keer maar eens op den kapi taaldienst te brengen. Ook de post voor de luchtbescherming is te laag geraamd. Bovendien staat daartegenover dat de inkomsten uit de gemeente-fondsbelas ting hooger zijn geraamd dan door de inspectie, terwijl de inspectie er toch een goede kijk op heeft. Deze post had den B. en W. toch zeker niet hooger moeten ramen, want Ged. Staten zul len toch zeker geen aanmerkingen dur ven maken op de cijfers van de inspec tie. De heer Verheijden komt terug op het uitbaggeren van de haven. Hij is van meening, dat met één keer uitbag geren niet kan worden volstaan. Dat zal bepaald om de vijf jaar moeten ge schieden. Dit is de schuld van het rijk en spr. adviseert het gemeente-bestuur dit onder de aandacht te brengen van het ministerie van waterstaat. Uitbag geren vindt spr. onbegonnen werk. Hij heeft gehoord dat er in het oude Maas je op sommige plaatsen meer dan vijf meter modder zit. De heer Kraak vindt het jammer dat de post voor de ziekenfondsver. met 50.— verlaagd is. Het fonds zal nu x/3 van de premie moeten betalen. De heer Versteeg wil weten hoeveel bagger uit de haven gehaald moet wor den. De heer Kerst vraagt hoeveel het ha vengeld bedraagt en of de scheepvaart zou toenemen als de havens goed in orde waren. Verder moet de heer Versteeg nog weten waarvoor de gelden uitgetrok ken voor de luchtbescherming worden besteed. In zijn antwoord begint de voorzitter met den heer de Bas en zegt dat hij in zekeren zin moet toegeven dat de be grooting wat krap in elkaar zit. De ge dachte die hierbij voorzat is echter ge weest zoolang mogelijk zichzelf te kun nen bedruipen, hoewel hij toegeeft dat dit beginsel niet altijd kan doorgevoerd worden. Bovendien dient men er reke ning mee te houden, dat ook Ged. Sta ten nog gaan schrappen wanneer men voor verschillende posten hoogere be dragen had geraamd. Wat de post reis- en verblijfkosten voor het gemeente bestuur betreft zegt hij dat Ged. Staten wel eens hebben voorgesteld om deze terug te brengen op 25. Aanmerkingen van Ged. Staten op de begrooting, die men anders kon ver wachten, zijn bij deze krappe raming te voorkomen. Op de vraag van,den heer Versteeg, waarvoor de gelden voor de luchtbe scherming worden besteed,- zegt de voorzitter dat dit bedrag dient voor den aankoop van gasmaskers, zuurstof apparaten, brancards, chloorkalk enz. Op een vergadering van de burgemees ters uit de omliggende gemeenten met den inspecteur van den luchtbescher mingsdienst is dit destijds bepaald. Ook dit jaar wordt er weer een dergelijke vergadering gehouden. Wanneer dan zou blijken dat er voor deze post meer uitgetrokken dient te worden, kan men het bedrag nog verhoogen. Wat het uitbaggeren van de havens betreft heeft de voorzitter geen bezwaar om eens te informeeren wat dat kost met een baggermachine. Hij is echter ook van meening dat het aanslippen niet te voorkomen is, ook niet als men het doet met een baggermachine. Om de havens in orde te houden zal dat steeds weer opnieuw moeten gebeuren. Op de vraag van den heer Versteeg antwoordt de voorzitter dat er onge veer 3500 a 4000 M3 uitgebaggerd zal moeten worden. Betreffende de ziekenfondsver. zegt de voorzitter dat een en ander vandaag juist is besproken. Hij is ook van mee ning, dat het ziekenfonds geen derde deel van de premie voor zijn rekening zal nemen. Waneer dit inderdaad zoo is, kan later aan Ged. Staten gevraagd worden dezen post te verhoogen. Inzake dén slechten toestand van de havens in de Langstraat adviseert wet houder van Willigenburg om ter zake eens overleg te plegen met de andere gemeenten en dan gezamenlijk de aan dacht van de bevoegde instanties hier op te vestigen, hetgeen de voorzitter toezegt. In zijn antwoord aan den heer Kerst zegt de voorzitter dat de havengelden per jaar ongeveer 760 gulden opbren gen. De heer de Bas dringt er nog op aan, dat de voorloopige werkzaamheden ten behoeve van het voorgestelde overleg met andere gemeenten niet mogen wor den uitgesteld. De voorzitter zegt dat de post voor deze werkzaamheden blijft gehand haafd. De heer de Bas komt nog even terug op de opmerking van den voorzitter dat Ged. Staten aanmerkingen zouden kun nen maken op de verschillende posten en zegt daaromtrent dat als de verschil lende posten niet hooger zijn dan het vorige jaar Ged. Staten toch moeilijk aanmerkingen zullen kunnen maken. Wethouder van Willigenburg ant woordt, dat als Ged. Staten aanmer kingen maken het gemeentebestuur zich nu kan beroepen op goed gefundeerde cijfers. Bovendien zegt spr. dat het gemeen tebestuur moet oppassen, dat de ge meente niet in de tweede phase van de noodlijdendheid komt. De heer de Bas is echter van meening dat B. en W. te angstvallig zijn om in het tweede stadium te komen. Maar als men in de tweede phase is, daarom is men nog niet in de derde (en laatste). Spr. is van meening, dat de gemeente Sprang-Capelle niet in de derde phase zal komen. Ook de heer Timmermans zegt, dat hij de post voor de wegen te laag vindt Ten aanzien van het uitbaggeren van de haven geeft de heer Verheijden in overweging om eerst eens bij Waalwijk te informeeren naar de kosten hiervan. De voorzitter merkt op, dat hij dit reeds aan den heer de Bas heeft toege zegd. j De heer Verheijden weet nog op te merken, dat de N.V.'s het meeste voor deel trekken van goede havens en dat zij het minste belasting betalen. De voorzitter geeft als antwoord, dat hoe meer N.V.'s er zijn, des te meer schepen er in de haven komen, dus des te hooger de havengelden worden. Spr. had nog gaarne meerdere N.V.'s in de gemeente, want men moet niet vergeten dat zij werk geven aan arbei ders. Verder noemt hij deze opmerking van den heer Verheijden „erg kortzich tig". De heer Kerst zegt nog dat hij in de bladen heeft gelezen, dat sinds het uit breken van den oorlog het vervoer per schip beduidend is toegenomen, ten ge volge van het in beslag nemen van de auto's. Hierdoor zal, wanneer de ha vens in orde zijn, ook de opbrengst van het havengeld stijgen. Verder vraagt spr. welke haven het eerst zal worden in orde gemaakt. De voorzitter antwoordt dat het aan het Labbegat het meest noodig is. De heer de Bas heeft uit goede bron vernomen, dat de schippers de havens van Capelle mijden omdat ze zoo slecht zijn. De heer Verheijden zegt dat de ge meente niet aan het uitbaggeren van de havens kan beginnen, want er zal daar voor een leening moeten gesloten wor den. Daarom zou spr. eerst willen we ten wat dat in Waalwijk heeft gekost. De heer Timmermans merkt nog op, dat de havens niet te diep uitgebaggerd mogen worden aangezien er dan des te meer aanslipping zou komen. De voorzitter vraagt dan of de raad deze kwestie voorloopig aan B. en W. willen overlaten, hetgeen wordt over eengekomen. De begrooting wordt hierna z.h.st. aangenomen. Gemeente-begrooting 1940. Inkomsten 254691.21 Uitgaven 262671.21 Tekort 7980.— Tengevolge van enkele kleine wijzi gingen zal dit tekort ongeveer 8000 worden. Volgens de Lager Onderwijswet van 1920 wordt het bedrag per leerling vastgesteld op 8.50. Bij de mededeelingen zegt de voor zitter dat B. en W. aan den volontair ter secretarie dhr. C. Haverhals voor de vele werkzaamheden welke hij in den afgeloopen drukken tijd heeft ver richt, waarbij meerdere malen zijn nachtrust moest worden opgeofferd, 100.gratificatie willen verleenen, voor het jaar 1939. Z.h.st. gaat de raad hiermede ac coord. Komt er toch een Christelijke Land bouwschool? Verder heeft de voorzitter nog een heel bijzondere mededeeling. Eerst Vrij dagmiddag is hem die bekend gewor den. Een lid van het bestuur van de Noord-Brabantsche Maatschappij voor Landbouw kwam hem mededeelen, dat op de vergadering van Donderdag in Breda is gesproken over de landbouw school te Sprang-Capelle en dat er was besloten dat het geen neutrale maar een christelijke landbouwschool zou wor den. Het frappeerde den voorzitter dat dit in een neutrale vereeniging was be sloten. Dat is alles wat hij van deze zaak afweet, hetgeen neerkomt op een wijziging van het door den raad ten dezen aanzien genomen besluit. De heer de Bas: Ik ben voor open baar onderwijs, maar als het noodig is wil ik ook aan het bijzonder onderwijs mijn steun toezeggen. Nu was echter alles gebasseerd op een neutrale school en nu het geval in kannen en kruiken is, komen ze met de mededeeling dat het zoomaar een christelijke school zal worden. Ik heb zoo den indruk dat wij er leelijk tusschen zijn genomen en daarom zou ik voorstellen nog geen be sluit te nemen, maar de zaak eerst, eens rustig te onderzoeken. De heer Verheijden: Ik was echt blij voorzitter, dat de school in onze ge meente kwam, en daarom zijn er on middellijk maatregelen genomen om het oude raadhuis in orde te maken. Daar is nu de boel piekfijn in orde. Wie zal die kosten nu betalen? Maar ik wist het al een dag of tien, want toen kwam er al een boer bij me, die zei: Adriaan, het wordt een christe lijke landbouwschool. Ik geloofde er toen niet erg veel van, maar vertelde het toch voor alle zekerheid aan de andere heeren. Die wisten echter te ver tellen, dat ik er tusschen was genomen.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2