INGEZONDEN STUKKEN. vy GEERTRU1DENRERG. DRUNEN. GEERTRUIDENBERG. 'S-HERTOGENBOSCH, KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE. WASPIK. NIEUWKUiJK. DRUNEN. Rijksvakschool jubileum Naar wij vernemen is de her denkingsdag van het 25 jarig bestaan der Rijksvakschool en Proefstatiou bepaald op Donderdag 23 Novem ber a.s. Voorts deelde men ons mede dat de Federatie van Vereenigingen van Lederfabrikanten als blijk van be langstelling en waardeering dien dag eveneens een geschenk zal aanbieden. Voor de gemobiliseerden Onze eerste wijk hebben we af- gestroopt en met succes I De buit bestond uit 3 volle wagens. Ja, de bewoners van v.m Besoijen hebben zich van hun besle zijde laten zien Maar nu 't centrum I Bewoners van de Grootestraat; a.s. Zaterdag is de beurt aan UI Toon dat Gij niet achter wilt blij ven bij Besoijen. Zoek Uw huis eens door. Er is altijd iets bij wat we kunnen gebruiken, boeken, tijd schriften, tabak, sigaren, sigaretten, enz. enz. Alles is welkom. Bewoners van de Grootestraat, we moeten niet drie, maar minstens vijf wagens vol hebben Dat kan, als allen meewerken. Nogmaals, stel onze militairen niet teleur, ze hebben toch al zoo veel te missen. We rekenen op U I P.S. De wijken waar we al ge weest zijn en wier bewoners nog iets willen geven, kunnen dit be zorgen bij Oubaas W. de GraafF, Stationsstraat 105, alhier, Paul-Krügerstam. Opening Chr. Militair Tehuis. Dank zij de bezielende en ener gieke leiding van Ds. v. Lummel uit Sprang en de daadwerkelijke hulp en steun van het geh< e'e comité, beslaande uit Ds. Lou wt K >oymans, Ds. Mühlnickel. Ds. Holman en de heerenH.de Hoop, 1. Mortier en J Wilzing is reeds Viijdag het Chris telijk Militair Tehuis in onze ge meente geopend kunnen worden. Wie weet, dat eerst Woensdag de eerste besprekingen hieromtrent be gonnen en thans het gezellighuiselijk zaaltje ziet ir. de Openbare Lagere School, staat verbaasd over wat hier in zoo'n korte spanne tijds is tot stand gekomen. Vrijdagavond bij de opening was de zaal stampende vol. Stoelen moesten worden bij gesleept. Ds. Louwe Kooymans sprak een kort openingswooi d, waar bij hij aller eerst het gemeentebestuur dankte voor de groote bereidwilligheid om de zaal af te staan. Na verder den aanwezigen een hartelijk welkom te hebben toegeroepen, verklaarde hij het Christelijk Militair Tehuis voor geopend. Luitenant Groenenveld, die den Commandant vertegenwoordigde, sprak namens alle militairen een hartelijk woord van dank. is naar het St. Agnesgesticht over gebracht. Een hartverlamming had een einde aan zijn leven gemaakt. Een zonnewijzer. Drunen is een Zonnewijzer rijk geworden. Schooljongens hebben 't misschien wel eens geprobeerd met een plank en een spijker. Thans hebben wij een officieele zonnewijzer gekregen. Als waardige gevelversiering die aangebracht is in den frontgevel van het nieuwe raadhuis. Het nieuwe raadhuis nadert zijn voltooiing. Distributiebnreau. Het distributiebureau is in onze gemeente ingericht in een zaal van Hotel Vissers. De ingang is achter het raadhuis om. De Schoolstraat. Reedseerder hebben wij een klacht geuit over de Schoolstraat of Achterompad. De toestand van het wegdek is zeer slecnt. Met het natte weer der vorige week viel dit vooral op. Sommige deelen van den weg zijn 30 cm. weggezakt. BREIT ALLEN MEE. In deze gemeente heeft zich een damescomité gevorrn.ddat zich ten doel stelt een brei-actie in Geer- truidenberg te organiseeren ten be hoeve van onze gemobiliseerde medeburgers die in weer en wind de wacht moeten houden langs onze grenzen, bij bruggen enz. Dit comité bestaat uit de volgende dames: M. Bianchi von Freijburg; E. Meijers B. Rykes - Göppinger M. Visser Douglas en kapelaan P. A, v. d. Velden, directeur van het R.K. Jeugdwerk. Door den gemeenteveldwachter v. O, is de 82 jarige J. P. Proost die in den Bergschen Polder zijn koeien was gaan melken, dood in de weide aangetroffen, Het stoffelijk overschot Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, op Vrijdag 3 Novem ber 1939, des namiddags twee uur in het gemeentehuis alhier. Te behandelen zaken: 1. Aanbieding der gemeente-be grooting en de daarbij behooren- de bedrijfsbegrootingen dienst 1940. 2. Benoeming van een commissie tot onderzoek der begrooting dienst 1940. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een ordening tot heffing van 75 opcenten op de gemeentefondSï belasting. 4. Vaststelling besluit tot instand houding van de openbare lagere school (art. 22bis, 2e lid L.O. Wet 1920). 5. Vastelling vergoeding ingevolge art. 101 der L.O. Wet 1920 over 1938 voor de bijzondere scholen. 6. Begrootingswijziging gemeente- begrooting dienst 1939. 7. Vaststelling van een nieuwe ver ordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de be zoldiging van de veldwachters der gemeente Geertruidenberg. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vaststellen van een nieuwe hondenbelas ting-verordening. 9. Goedkeuring rekening 1938 en bcgrooting 1940 der Stedelijke Godshuizen. 10. Ingekomen stukken. 11. Reclames. Mr. J. B Hengst wethouder der gemeente 's-Hertogenbosch. In de Maandagavond gehouden zilting van den Bosschen gemeente raad kwam aan de orde verkiezing van een wethouder in de vacature ontstaan door het overlijden van Mr. Kruse. Uitgebracht werden 26 stemmen, waarvan 16 op Mr. Hengst vier blanco en de overige verspreid, zoodat Mr. Hengst tot wethouder gekozen is. Hij aanvaardde zijn be noeming, Mr. Hengst is geboren te's-Bosch 30 Nov. 1888. Na zijn gymnasiale studies aan het Canisiuscollege te Nijmegen, voltooide hij zijn acade mische studiën aan de Universiteit te Amsterdam en vestigde zich begin 1915 als advocaat en procureur te 's Bosch. In zijn studententijd was hij twee jaren lang voorzitter der R.K.Studentenvereeniging. Onder de fucties welke hij bekleedde vermei den wede navolgende: Van 1919 tot 1923 lid van den gemeenteraad sinds 1917 Kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton 's-Bosch v n 1926 tot 1934 waarnemer van hel kanton Veghelconsulair agent van Frankrijk plaatsvervangend voor zitter van den Raad van Beroep voor de Sociale Verzekeringen plaatsvervangend lid, tevens voor zitter van den Raad van Beroep voor de Direcie Belastingen plaats vervangend voorzitter van t Ambte narengerecht te 's-Hertogenbosch voorzitter van de gecombineerde polders de Vliert en het Ertveld gecommiteerde van Empel en Meer wijk, regent van het R.K. Weeshuis, secretaris van het bestuur der R K. Spaarbank. K. G. V. Zondagmorgen werd na de Hoog mis in het Patronaat een propaganda vergadering gehouden van de Kaats- heu velsche Gymnastiekvereniging De vergadering, die onder leiding stond van den Weleerw. Kapelaan J. v. d. Heuvel was druk bezocht. Een 30 tal enthousiaste Gymnasten waren ter vergadering aan wezig. Na een welkom aan de aanwezigen en den heer Sparridaans uit Tilburg gaf de adviseur het woord aan den heer Sparridaans, die zich gaarne bereid verklaarde de leiding van K. G. V. opnieuw op zich te nemen, zoo hij daarvoor een avond vrij kon maken. Na een opwekkend woord door den heer Sparridaans werd besloten om direct aan te vangen met de reorganisatie van de Gymnastiek club. In het voorloopig bestuur werd op de allereerste plaats geko7en de heer A, Zapp, die deinitiatiefnemer destiids was van de K.G.V, Verder werden met overgroote meerderheid van stemmen gekozen de heeren P. van Nieuwstadt, J. Vloemans, Fr. Tueilings en W. van Riel. Als oefenavond werd vastgesteld de Maandagavond van half negen tot 10 uur. De contributie voor de leden werd bepaald op 15 cent per week. Voor adspiranlleden, die zich bij de leden van het voorloopig bestuur kunnen aanmelden, zal een regeling getroffen worden. Besloten werd direct een actie in te stellen tot het aanwerven van nieuwe leden. Naar de Missie. D? Eerw. Broeder Aderitus in de wereld J. Nannink uit Blerick en geboortig in Tilburg van de Eerw, Broeders van Liefde alhier is aan gewezen voor de Missie op Midden Java. Zijn Eerw. zal vermoedelijk reeds in de tweede week '.an Nov. vertrekken. E H. B O Feestavond. Ter gelegenheid van de uitreiking van de diploma's door 10 heeren leden van de E. H. B. O. vereeni- ging behaald, werd Maandag in ,,Ons Blokhuis" voor de dames en heeren leden een feest vergadering gehouden, waarbij als blijk van waardeering voor het vele door Dr. Vercauteren, docent var. de E.H.B.O. vereniging gedaan dezen promotor enthousiast gehuldigd werd en hem als dank een souvenir werd aange boden door den heer J. Kemmeren. De heer Pepping huldigde Mevr. Vercauteren met bloemen. Namens de dames sprak mej. Koeken een woord van dank. Dr. Vercaule-en dankte voor de hem en zijn echtgenoote gebrachte attentie en spoorde tot verdere acti viteit aan. De Geestelijke adviseur Kap. v. d. Heuvel bracht de geestelijke hulp en het werk van barmhartigheid dat de E.H B.O.'ers zoo schitterend dienen in herinnering. Na afloop van dit actueele pro gramma volgde nog- een uurtje van gezellig samenzijn. Voor de noodige versnapering en verfrissching werd keurig gezorgd. Diamanten Bruiloft. Het weer werkte Zaterdag niet mede op het diamanten huwelijks feest van het echtpaar Dirk Laros en Adra. Damen in het Gasthuis alhier. Desondanks heeft door de groote zorgen van de Eerw. Zusters van het klooster Bethlehem en de vol- ijverige commissie onder leiding van den heer C. Snoeren, waar noodig gesteund door het gemeentelijk po litiecorps, alles een uitstekend ver loop had. Voor den ingang van het Gasthuis was een keurige versiering aange bracht van groen en bloemen, vlag. gen en transparanten. Boven den ingang prijkte een artistiek schild, bij avond met achterlicht, met de woorden: Laus Dei en het getal 60. Ondanks de koude en de druilende regen was de feestcommissie reeds vroeg present om de laatste hand te leggen aan de versiering en de organisatie van den stoet op zich te nemen. Om 9 uur kwamen de auto's, niet minder dan 16 op appèl om de ju bilarissen met de familie kerkwaarts te brengen. Aan belangstelling ont brak het niet. Alles liep als van een leien dakje en keurig op tijd kon de eerw. kapelaan J. v. d. Heuvel om 10 uur met de plechtige H.Mis aan vangen. Het koor voerde de mis »Te Deum Laudamus» van Perosi uit. Na de Mis werd door de School straat naar de Mariaschoolgereden, waar in een der lokalen de familie werd onthaald. Een paar bruidjes huldigden toen het diamanten paar met een keurige toespraak, waarna een bloemenhulde van alle bruidjes volgde. Tot slot sprak de Voorzitter van het feestcomité namensde buurt een woord tot het jubelpaar. Van 12 tot 1 uur werd receptie gehouden, waarop als een der eerste Burgemeester Mallens verscheen, die ruim een half uur bij de feestge nooten verbleef. Ook den geheele geestelijkheid der beide parochies met zeer vele notabelen en nagenoeg de geheele buurt maakten hun op wachting. Kapelaan v. d. Heuvel bood als Directeur van de H. Familie aan den krasse Dirk een schilderij aan van den stichter van de H.Fa milie Bellatable, den trouwe familie bezoeker prijzende om de 66 jaar, die hij onafgebroken als praclisch lid de oefeningen gevolgd heeft. Tusschen 5 en 6 kwamen de har- moniën »Euphonia» en »Apol)o» en de Zangverenigingen »Orova» en »Bel Canto» een serenade brengen, waarbij de heer van Nieuwstadt namens »Euphonia», de heer M.v. d. Wee namens »Apollo» en de heer Snoeran namens »Orova» en »Bel Canto» het woord voerden. Tot 10 uur bleef de familie in gezellig reünie bij de eerw. Zusters te gast, die als verrassing aan de geheele familie een diner aanboden en voor de receptie in een keurig koortje de jubilarissen huldigden. Fotograaf Korthout alhier maakte van deze gelegenheid verschillende opnamen. SPRANG. De Geref. Mannenvereeniging Dr. A. Kuyper, kwam j.l. Donderdag avond in het vergaderlokaal der Geref. Kerk in jaarvergadering bijeen, onder leiding van haar voorzitter Ds. B. A. van Lummel. Voor de zustervereni ging te Tilburg waren aanwezig de heeren Kuyten en de Bruin; voor de Ned. Herv. Mannenvereeniging „Trof fel en Zwaard'- alhier de heeren E. Barbier en J. Vos-Spuijbroek én voor de Geref. Jongelingsvereeniging „Ti- motheus" dhr. Kruijff. Ds. van Lummel heette na opening allen hartelijk welkom, waarna de secretaris der vereeniging de heer H. de Hoop, een kort maar duidelijk over zicht gaf van het werk der vereeniging in het afgeloopen jaar. De h eer G. Braspenning leidde een onderwerp in over „De Kerk", waar op een flinke bespreking volgde. Na declamatie, getiteld „De lijst" van dhr. de Hoop, sprak de heer J. Vos- Spuijbroek namens de Ned. Herv. Man nenvereeniging, dhr. Kruijff voor de Geref. J.V. en dhr. Kuyten voor de Geref. Mannenvereeniging te Tilburg. De heer de Bruin uit Tilburg sprak een kernachtig slotwoord, met als mot to: „Standvastig, onbeweeglijk". Door de dames werd thee met koek rondgediend. De afdeeling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders houdt a.s. Donder dagavond half acht in het gebouw van den Chr. Volksbond een ledenverga dering. Een der hoofdbestuurders zal als spreker optreden. De afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" komt a.s. Zaterdagavond 7 uur in vergade ring bijeen in de zaal van den Chr. Volksbond. De secretaris der Geweste lijke Organisatie Zuid-Holland, de heer W. A. Dalmaijer uit Schiedam, komt in deze vergadering Verbondsbezoek afleggen. Vanwege de afdeeling Sprang- Capëlle van het Groene Kruis, zal, naar wij vernemen, op Woensdag 8 Novem ber a.s., in de zaal van den Chr. Volks bond alhier, een filmvertooning wor den gegeven. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. kerk alhier door Ds. A. Sirag een dankstond worden gehouden voor net gewas. Het Onderwerp van dien morgen is: „Een slecht bezochte dank dienst". CAPELLE. A.s. Vrijdag, 3 November 1939 zal de heer Commissaris dezer provincie een bezoek aan de gemeente Sprang- Capelle brengen. Om 3% uur n.in. zal gelegenheid bestaan om den Commis saris voornoemd te spreken over ge meentezaken. De ingezetenen worden verzocht ter gelegenheid van dit hoo- ge bezoek de vlaggen uit te steken. Bij de j.l. gehouden verkiezing van ouderling voor de Geref. Kerk al hier verkreeg de heer H. Kerst 15 stemmen en de heer J. van Herpen 20 stemmen, zoodat laatstgenoemde werd gekozen. Wij feliciteeren de gemeente van harte hiermede. Naar wij vernemen zal alhier bij ge noegzame deelname wederom een Moe dercursus gegeven worden. Deze cur sus zal staan onder leiding van Zuster Smit uit Den Bosch. Aanmelding voor dezen cursus kan geschieden bij de Wijkverpleegster van het Wit-Gele- Kruis. De tooneelvereeniging Concordia, gevestigd in hotel Roovers-Montens. komt dit jaar vroeg in actie. Volgens wij hoorden bestaan er plannen om reeds in November haar eerste Win- teruitvoering te geven. Het bekende prachtige tooneelstuk „Toen de zon op ging", is bereids in studie genomen, De leiding berust in handen van den heer Jos. Coesmans. Op 1 November hoopt de Hoogeerw. Heer Prior, Dom Servatius van Vugt, van het Bernardijner klooster „Mariën- kroon" te Nieuwkuijk, zijn 12Vfe-jarig priesterfeest te vieren. De Hoogeerw. P. Prkior ontving 1 Mei 1927 de H. Priesterwijding in het klooster „Pont olbert" te Versailles uit de handen van Mgr. Rolland Gosselin, Bisschop van Versailles. In hetzelfde jaar kwam hij naar Ne derland terug. Na als directeur onge veer acht jaar het SI. Godefriduscollege bestuurd te hebben, werd hij in Decem ber 1935 tot Prior van bovengenoemd klooster gekozen, welke zware taak thans nog op zijn schouders rust. Op denzelfden dag hoopt ook de Weleerw. Heer P. Alphonsus Lieven zijn 12V2-jarig priesterschap te geden ken. Verdacht van diefstal van 160. In de afgeloopen week werd door de marechaussée te Waalwijk als verdaelit van diefstal van 160 ingesloten ze kere R. uit Drunen. Deze persdbn wordt verdacht zich genoemd bedrag ten nadcele van zijn broei eveneens wonende te Drunen, te hebben toege- eigend. Wij vernemen dat verdachte ont kend den diefstal te hebben bedreven. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) HET SUBSIDIE-VERZOEK AAN DE AFD. WAALWIJK DER N.V.L. De behandeling van de subsidie-aan vrage onzer afdeeling in de vergade ring van den Gemeenteraad op 27 Oc tober j.l. zal vermoedelijk weinigen be vredigd hebben. Zeer zeker hadden wij meerdere belangstelling van de zijde van den Raad verwacht, al ware het slechts geweest om recht te doen we dervaren aan de vele moeite'welke ons Bestuur zich con amore en uitsluitend in het belang der bevolking getroost heeft. Het betoog van de zijde van den Raad was dermate poover, dat van eenige ruggesteun aan onze zaak zoo goed als geen sprake was. De daarbij op mij bovendien nog geleverde critiek inzake het onderhoud met den Burge meester, wijs ik van de hand; tegen over onze leden wil ik wel verklaren, dat ons Bestuur mij had opgedragen, de zaak met den Burgemeester te be spreken; dit betreft trouwëns de lei ding, waarover verdere discussie dus niet toelaatbaar is. Naar mijn meening had in elk geval een woordelijke mededeeling gevraagd moeten worden van de door ons Be stuur schriftelijk verstrekte argument ten, alsmede van de plannen en cijfers. Nu dit blijkens het raadsverslag niet is geschied, acht ik het ook tegenover onze leden noodzakelijk, onze motivee ringen in de aan den Burgemeester verstrekte „nota" hier te laten volgen: 3. Toelichting van het doel van de subsidie. Het werkplan onzer Afdeeling be treffende de zelfbeschermingsorganisa tie te Waalwijk, hetwelk is vastgesteld en goedgekeurd in overleg met het Hoofd Lbd. alhier, vermeldt o.a. als taak van de wijkmeesters: a) de organisatie van een wijk- brandweer, en b) de organisatie van de eerste hulp bij ongelukken. Beide organisaties bedoelen het leg gen van verband tusschen de werk zaamheden onzer afdeeling der N.V.L. en de maatregelen van den Lbd. ad a. De organisatie eener wijk- brandweer omvat de africhting der vrijwilligersploegen inzake 't blusschen van branden, en de voorziening van uitrusting en materiëel; een en ander (overeenkomstig art. 7 van het H.R.) in overleg met en onder goedkeuring van het Hoofd Lbd. Opgemerkt worde, dat met dit overleg alreeds een aan vang is gemaakt en wel in een verga dering ten Raadhuize op 25 Septem ber j.l. Aangezien het hier betreft het ver band van werkzaamheden, bedoeld in het aanvullend Kon. Besluit van 30 Ju ni 1939 onder letter g„ komt het ons bestuur logisch voor, dat de kosten van het aanschaffen van materieel zullen worden gevonden uit de vrijwillige bij dragen van de bevolking en de in ons adres bedoelde subsidie uit de gemeen tekas. ad b. Teneinde begripsverwarring te voorkomen, lijkt het ons bij nadëF inzien gewenscht, de uitdrukking „cféf- zins-E.H.B.O." te vervangen dobr „zelf-hulp" bij ongevallen. Hiermede wordt n.l. bedoeld: de noodzakelijk étf' onmiddellijk te treffen maatregelen: ia" het gezin bij ongevallen en besmetting^ zooals slagaderlijke bloedingen, besmet ting met mosterdgas e.d. en wel: zulks in afwachting van de komst van den Geneeskundigen dienst. Onder de al- gemeene leiding van Dr. Langemeijer worden thans in de wijken dergelijke „zelf-hulp '-cursussen aan de bevolking gegeven, waarbij onzerzijds getracht wordt te bereiken, dat uit elk gezin één der gezinsleden deze cursussen volgt. In verband hiermede achten wij het wenschelijk in elke wijk op verschillen-

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6